איך פשיטת הרגל של פישמן תשפיע על הכיס של הציבור?

alona 27

New member
איך פשיטת הרגל של פישמן תשפיע על הכיס של הציבור?

מה בדיוק הולך לקרות שישפיע על הכיס של מרבית האזרחים?

ניאו11

New member
בניגוד למה שעושים מזה בתקשורת ומה שעושים מזה הפוליטיקאים

רוב האזרחים לא עומדים להרגיש שום דבר.
&nbsp
מה שכן יש אזרח אחד שכן ירגיש והרבה וזה פישמן בעצמו. אנשים נוטים להגיד דברים כמו יש לו המון כסף הוא בטח דאג לעצמו ואין צורך לדאוג לו...
&nbsp
וזה נכון בעיקרון. הבן אדם מן הסתם דאג לעצמו ולא ילך לקבץ נדבות בשום מקום אבל אין שום סיבה גם שהוא ילך לקבץ נדבות צריך לזכור שהחברות שלו בעברם נתנו רווחים וחילקו דיוידנדים וחלק מהדיוידנדים האלה גם כן הגיעו לציבור ועכשיו כשהוא בפשיטת רגל אם תהיה תספורת ומן הסתם תהיה תספורת אז הציבור יפסיד. ואיפה הוא יפסיד? הוא יפסיד בדיוק איפה שהוא הרויח בעבר. וזה בקרנות השתלמות שלו ובפנסיה.
&nbsp
סביר להניח שבקרנות השתלמות שלו הציבור כבר רשם את ההפסד כי מן הסתם ככל שהחברות מפסידות ויורדות אז הקרנות השתלמות כבר מפסיקות להשקיע בהן. ולכן כבר אין להן הפסדים.
&nbsp
כמו שבמקרה של פשיטת הרגל של דנקנר אף אחד לא הרגיש שום דבר ככה גם בפשיטת הרגל של פישמן אף אחד לא ירגיש שום דבר.
&nbsp
למה בעצם? כי תקחי נניח סתם דוגמא סכום של מליארד שקל ותחלקי אותו על מליון משפחות.
&nbsp
כמה זה יוצא? 1000 שקל.
&nbsp
כל משפחה תפסיד 1000 שקל. ומאיפה היא תפסיד את זה? מהפנסיה שלה.אותה פנסיה שבעברה הרויחה מפישמן. זה הכל.
&nbsp
תאמיני לי יש פה הרבה פחות ממה שאנשים נוטים לעשות פה והיחיד שבאמת הולך לאכול חרא זה פישמן בעצמו הוא עכשיו הולך למשפטים בגילו. ותראי את דנקנר את חושבת שהוא מלקק דבש? כולם אומרים לא לדאוג לא לדאוג אבל תסתכלי הבן אדם עומד לפני כניסה לכלא. הבן אדם ירד ממעמד של הטייקון הכי גבוה ועשיר בישראל למעמד של בן אדם שגורש ממסעדה.
&nbsp
לגבי פישמן גם רואים שהוא לא נהנה מזה לפי התגובות שלו לעיתונאים שלא מפסיקים לרקוד לו על הדם. פעם הוא היה מסתלבט עליהם. עד היום אני זוכר איך הוא אמר לקרן מרציאנו בתקופה שהוא הפסיד 1.4 מליארד שקל על הלירה הטורקית היא שאלה אותו מן שאלה כזאת משהו כמו
"תגיד פישמן איך עכשיו אתה הולך לחיות כשהפסדת 1.4 מליארד שקל?" אז הוא ענה לה תגידי אני שואל אותך איך את חיה מהמשכורת שלך? אז היא עונה לו אבל אני לא הפסדתי 1.4 מליארד שקל אז הוא ענה לה אז מה? עדיין יש לי יותר מאשר לך.
היתה לי שקית גרעינים גדולה ועכשיו היא יותר קטנה.
&nbsp
&nbsp
היום הוא כבר לא צוחק בצורה הזו והוא כבר מתעצבן כשמדברים איתו זה מראה שהבן אדם באמת הפסיד וראוי לא לצחוק על מישהו כזה כי בכל זאת נורא קל לבוא ולהגיד הוא גנב והוא רמאי והוא לקח הלוואות ולא החזיר. אבל עם כל הכבוד הוא לא גנב ולא רמאי ולא שום דבר.
&nbsp
ואסור לשכוח דבר אחד הבן אדם גם פתח חברות לקח סיכונים והצליח. ורק אחרי שהוא הצליח אישרו לו להלוואות בסדרי גודל כמו שהוא לקח.
&nbsp
אז כל אלה שמדברים ומדברים לא עשו כלום בחיים שלהם אבל לדבר הם יודעים מצוין.
&nbsp
נראה אותם מגיעים למצב שמישהו נותן להם הלוואות של מליארדי שקלים.
ונראה אותם באים ואומרים למי שנותן להם הלוואות כאלה לא תודה אני מפחד שאני אפסיד פעם הכל ואצטרך לעשות תיספורת לציבור.

paretomc

New member
כבר שילמנו ונשלם בעתיד. אין לזה קשר למידת ההערכה לפישמן

ללא קשר לפישמן, ליכולותו, כשרונו, רמת המוסריות שלו, והנזק שהוא משלם בעצמו כן או לא.
אנחנו שילמנו ומשלמים מחיר על פשיטות רגל של אחרים. זו עובדה.
&nbsp
מחיר ישיר -
הבנקים נמצאים בפורטפוליו של קרנות הפנסיה וההשתלמות. הם הפסידון - אנחנו מפסידים. כמו בכל תיק אשראי שמגיע לחדלות פירעון.
הבנקים הפרישו לחובות מסופקים בגין פישמן בעבר. המשמעות היא שהם רווחיים פחות (על חשבוננו), ושכבר שילמנו את המחיר.
חלק מקרנות הפנסיה וההשתלמות משקיעות או השקיעו במניות ובאג"ח של פישמן.
כמו כל השקעה כושלת, גם כאן הפסדנו בעבר, ואנחנו ממשיכים להפסיד היום.
&nbsp
מחיר עקיף:
מחיר האשראי שכולנו מקבלים בבנק הוא פונקציה של הריבית במשק + פרמיית סיכון+רווח.
פושטי רגל בהיקף כזה, מגדילים (כל אחד בקצת) את פרמיית הסיכון.
במערכת בנקאית תקינה, כולנו למעשה מסבסדים את פושטי הרגל הפוטנציאליים, והערכת הסיכון מבוססת על ההסטוריה.
&nbsp
אין כאן אידיאולוגיה, אין כאן הערכה או חוסר הערכה למעשיו ומחדליו של פישמן. אלה עובדות פשוטות.

ai21

New member
על הכיס של המחזיקים בקרנות שקנו את האג"ח

מדובר היה במירלנד: אג"ח בסיכון גבוה שהושקע בנדל"ן ברוסיה - והניב תשואות יפות בזמנו למי שהחזיק בו.
ילין לפידות (שהראו תשואות יפות בזכותן למשל).
מאז - ערך החברה צנח מהערכה של מליארד דולר,
לפחות מ180 מליון שקל.
צניחה - שמסבירה כמעט במלואה את מקור הצרות של פישמן (חוב כולל של 4-5 מליארד שקל).
&nbsp
למעשה:
אם טראמפ יפעל לביטול הסנקציות על רוסיה, ערך הנדל"ן יעלה,
והתשואות יזנקו שוב.
הקרנות של אנליסט בונות על זה ורכשו הרבה אג"ח כזה,
אבל - לפישמן זה יהיה מאוחר מדי.

למעלה