איך אג"ח עם ריבית קבועה עובדת?

2mor

New member
איך אג"ח עם ריבית קבועה עובדת?

1) נניח שקניתי אג"ח והשער שלה מיום הקנייה עלה ב-150 אחוז עד ליום הפדיון.
האם ביום הפדיון אני אקבל את התשואה של ה-150 אחוז?
איך התשואה לפדיון קשורה לזה ששער האג"ח עלה ב-150 אחוז?
האם תשואה של אג"ח עם ריבית קבועה משפיעה על הריבית של האג"ח?
2) אם אני קונה אג"ח ריבית קבועה (2 אחוז ריבית), יום אחד לפני מועד תשלום הריבית. האם אני אקבל 2 אחוז ריבית?

paretomc

New member
נסה להסביר, למרות שזה לא בדיוק המקום

נניח אג"ח לשנה
משלמת ריבית של 10%
תשלום הריבית בתום השנה
הריבית במשק היא 10%
&nbsp
קנית 100 ש"ח ערך נקוב אג"ח.
בתום השנה הראשונה תקבל 110 ש"ח (ריבית + קרן)
זה תואם לחלוטין את הריבית במשק.
&nbsp
עכשיו הריבית במשק עולה ל 20%.
האם יש מישהו שיהיה מוכן לרכוש אג"ח שתשלם בעוד שנה 110 ש"ח?
כן. אם האג"ח הזו עולה היום 91.67 ש"ח
אז 10 ש"ח ריבית זה בדיוק 20%.
התוצאה היא שמי שמחזיק באג"ח ירצה למכור.
&nbsp
בשוק יסכימו לרכוש רק במחיר שמשקף 20% ריבית שנתית = 91.67 ש"ח.
&nbsp
ואם הריבית תרד ל 5%?
האם יהיו אנשים שמוכנים למכור אג"ח שמשלמת בעוד שנה 110 ש"ח?
כמובן. תמורת 104.76 ש"ח, כך שהריבית בפועל תהיה 5%.
&nbsp
כך מחיר האג"ח יעלה.
&nbsp
התשואה לפדיון היא מורכבת מתשלומי הריבית (כל תשלום במועד שלו, נניח כל חצי שנה למשך 5 שנים), והפער בין החזר הקרן לבין המחיר היום.
&nbsp
אם הריבית במשק היא 10%, סך התקבולים העתידיים של, ריבית וקרן, צריכים לשקף תשואה לפדיון של 10% לשנה.
מאחר והריבית קבועה, הפרמטר היחיד שמשתנה זה המחיר הנוכחי.
&nbsp
אם לדוגמא, מחר משולמת ריבית של 10%, אז המחיר של האג"ח יעלה לקראת מועד תשלום הריבית, וירד מייד לאחריו.
&nbsp

2mor

New member
אג"ח זה חלק מהכלכלה

היום הריבית בישראל עומדת על 0.10 והריבית באגח ארוך עומדת על הרבה יותר.
אני מבין שזה בגלל הסיכון. אבל זה לא תואם את הריבית במשק.
&nbsp
איך מחיר האגח מתאים את עצמו לפדיון? מנפיק האגח מתאם את השער או המשקיעים?
&nbsp
אם מחר משולמת ריבית של 10 אחוז, אז ביום יומיים הבאים, למה שהמחיר ירד אם המחיר מתאים את עצמו לפדיון?
&nbsp
איפה אפשר לראות את הערך הראשוני נקוב של האגח? כל האגחים ממשלתיים וקונצרנים בישראל מונפקים בשער 100? ככה זה בכל העולם?
&nbsp
את הריבית אני מקבל בתור עליית שער האגח או ריבית בתור תשלום אל חשבון הבנק כמו דיווידנד?
&nbsp
תודה על המידע והזמן שאתה משקיע.

tomtom54

New member
תגובות:

(בנוסף למה שאמר paretomc).
1. כאשר אתה קונה אג"ח זו התחייבות של המדינה (במקרה של אג"ח מדינה) או של חברה פרטית (במקרה של חברה פרטית) לשלם לך סכום כסף קבוע בתום התקופה + ריבית במשך זמנים קבועים לאורך אותה תקופה.
זו כמו הלוואה שנתת (למדינה או לחברה פרטית) והם צריכים להחזיר לך או למי שמחזיק את האג"ח הזה (אם מכרת את האג"ח - שפרושו של דבר שהעברת את הבעלות על ההלואה למישהו אחר), סכום כסף קבוע שהוגדר מראש.
שוב אני חוזר: מחזיק האג"ח יקבל את אותו סכום קבוע כאשר יגיע מועד פרעון האג"ח.
אם יש לך אג"ח שנמכר בשער של 100 (שער האג"ח הוא באחוזים מהערך שצריך לשלם לך במועד הפרעון) ועד יום הפרעון הוא עלה ב-150% לשער של 250 אתה תקבל ביום הפרעון רק לפי שער 100 (כלומר פחות מחצי). אבל עליך להבין שמצב כזה לעולם לא יקרה. כדי שיקרה מצב כזה צריכים כל הפעילים בבורסה להיות מטומטמים בצורה שקשה לתאר. מה שיקרה תמיד זה שסמוך יום ליום הפרעון שער האג"ח תמיד יסתובב סביב הערך 100.
תשואה של אג"ח זה הממוצע השנתי של הרווח העתידי שתרויח מהאג"ח אם תחזיק אותו מעכשיו עד ליום פרעונו. התשואה תלויה בריבית על האג"ח ובשער העכשוי של האג"ח. אם שער האג"ח נמוך אתה תרויח גם את הריבית וגם את העליה הצפויה של שער האג"ח. אם שער האג"ח גבוה חלק מרווחיך מהריבית (ואולי גם כל רווחיך) יתקזז עם ירידת שער האג"ח.
התשואה על האג"ח לעולם לא תשפיע על הריבית של אג"ח עם ריבית קבועה. הריבית נשארת קבועה תמיד.
2. אם תקנה אג"ח יום לפני תשלום הריבית תקבל את הריבית אבל שער האג"ח ירד בדיוק בשעור הריבית. כלומר אם אתה קונה אג"ח בשער 100 יום לפני תשלום הריבית והריבית היא 4%, אז תקבל 4% אחוז ריבית אבל שער האג"ח בבורסה ירד ל-96 (הבורסה עושה זאת אוטומטית מיד לאחר חלוקת הריבית) כך שלא תרויח כלום אם תמכור את האג"ח מיד למחרת.

2mor

New member
כמה שאלות

ריבית של 5 אחוז ל-30 שנה, יוצא 150 אחוז.
כל האגחים מתחילים בשער 100?
את הריבית השנתית אני מקבל בתור עליית שער או בתור תשלום לחשבון הבנק?
אתה אומר שביום הפירעון שער האגח חוזר למחיר ההנפקה שלו?
2) מה הכוונה הבורסה עושה זאת אוטומטית? המנפיק? המשקיעים? עושה שוק?
בדקתי כמה אגחים, מה הם עשו לאחר תשלום ריבית. ומצאתי שהם לא ירדו כשיעור הריבית.
&nbsp
&nbsp

tomtom54

New member
תשובות:

כל האג"חים בישראל מתחילים בשער 100.
את הריבית תקבל ישר לחשבון הבנק.
ביום הפרעון שער האג"ח חוזר לערך 100 (אם זה אג"ח לא צמוד מדד).
לגבי 2: הנהלת הבורסה מורידה את שער האג"ח אוטומטית לאחר תשלום הריבית (לדעתי עושה זאת מחשב שתוכנת לכך). אני מופתע מזה שאתה אומר שהאג"חים לא ירדו כשעור הריבית. אולי בדקת אותם יום או כמה ימים אחרי ועד אז היתה בהם עליה קלה מאוד.

עוד משהו שעלי לציין: מה שאמרתי כאן נכון לאג"ח לא צמוד מדד. באג"ח צמוד מדד אתה תקבל ביום הפרעון גם את ההצמדה. כלומר אם המדד עלה ב-25% מיום ההנפקה עד יום הפרעון תקבל את הכסף לפי שער של 125.

אג"ח זו הלוואה שנותנים למנפיק האג"ח (המנפיק זו מדינה או חברה פרטית). קנית אג"ח בבורסה זו קנית בעלות על ההלואה. הלוואה זו יכולה להיות צמודת מדד או לא צמודה.

2mor

New member
תודה על התשובות

תראה את אגח ממשל שקלית 0219 ריבית 6 אחוז, ביום ובימים שלאחר קבלת הריבית בשנה הנוכחית האגח בקושי ירד והתנהג רגיל.
&nbsp
&nbsp

למעלה