התייעצות לגבי כליאת שמנמני

• פותח הנושא Eil
  • פורסם בתאריך

Eil

New member
התייעצות לגבי כליאת שמנמני

הי לכולם,

בשעה טובה עברתי דירה עם שמנמני. ואני מנסה למצוא לו פתרונות נוחות חדשים בהתאם, ורציתי להתייעץ איתכם בעניין.

שמנמני כבר די גדול, והכלוב שלו באורך מטר. זה לא הרבה בשביל הגודל (והמרץ) שלו, אבל בדירה תלאביבית קטנה זה מה יש.
במהלך היום אני לא נמצאת בבית, ואז הוא חייב להיות בתוך הכלוב, אחרת הוא מסכן את עצמו וגם גורם נזק להמון רהיטים וחפצים. אני משחררת אותו ברגע שאני מגיעה הביתה ועד שאני הולכת לישון, אבל זה לא הרבה בשבילו ואני גם יוצאת הרבה פעמים בערבים.

שאלתי היא כזאת: חלל חדר האמבטיה שלי הוא יחסית די גדול, בכל אופן גדול יותר מהכלוב שלו. הכול שם זה רצפה כמעט ריקה (אין אמבטיה, רק מקלחון). חשבתי על האפשרות של לסגור אותו שם בחדר, חופשי ללא כלוב, לזמן שאני נמצאת בעבודה. לשים בפינת החדר ארגז עם מצע, אוכל ושתייה, ושיתרוצץ שם.

אז מצד אחד, זה חלל הרבה הרבה יותר גדול מהכלוב שלו להתרוצץ. אבל מצד שני, לכלוא ארנב באמבטיה איכשהו מרגיש לי לא נכון. זה בריא לו? אולי יש לחות בחדרי אמבטיה שמזיקה לו? חוץ מזה כשהוא בכלוב בסלון יש לו על מה להסתכל מסביב, ואילו האמבטיה היא חדר לבן וריק - אולי מבחינת חוסר גירויים זה דווקא יותר גרוע בשבילו?

בקיצור - מה עדיף, בהנחה שאין אלטרנטיבות כרגע?

AreYouReady

New member
אני דווקא כן אציע אלטרנטיבה...

אני פשוט כל כך אוהב את שמנמני והקומיקסים שלך עליו, שאני רוצה שהוא יהיה מאושר :)

אני מבין שבסלון יש לך מקום, אבל את לא יכולה להשאיר שם את שמנמני חופשי.

אז תקני גדר אילוף של כלבים.
בארץ מוכרים אותה לכלבים, אבל בחו"ל מוכרים אותה גם לארנבונים.
לי יש כזו, וגם לטריליאן יש.

היתרון - הגדר הזו גמישה. היא בנויה מ-8 צלעות, שכל צלע בערך ברוחב 60 ס"מ,
כך שאת יכולה להתאים את הצורה שלה לסלון - מרובע, מלבן, או צורה אחרת.

יתרון נוסף - אפשר לחבר 2 רשתות כאלו (הן בנויות בצורה מודולרית) ואז מקבלים שטח עוד יותר גדול.
אני חיברתי 2 כאלו, וקיבלתי מלבן של 4 מטר אורך - ואז הארנבונים ממש יכולים לרוץ בתוכו ולהשתולל.

לגבי המחיר - הוא משתנה לפי הגובה של הרשת.
אפשר לקנות זולים בגובה 60 ס"מ,
ויש גם גבוהים יותר - נדמה לי 75 ס"מ ו-90 ס"מ.

אם תקני את הנמוך - שימי לב ששמנמני יוכל לקפוץ החוצה,
ולכן כדאי לקנות (זה עולה גרושים) רשת פשוטה (רשת לולים) בחנויות טמבור וכו', כדי שיהיה לזה "גג".

trilliane

Well-known member
מנהל
מצטרפת להמלצה על גדר גורים

אנחנו פשוט תוחמים לו את האזור שלו בסלון – לא צריך לסגור אותה, היא ארוכה מספיק כדי להגיע מקיר לקיר (ובזיגזגים כדי שתהיה יציבה) והסלון שלנו גדול, אין לי ספק שבדירה קטנה זו בכלל לא בעיה. אפשרות אחרת היא לא לתחום אותו אלא לגדר דווקא את האזור המועד לפורענות (איפה שנמצאים המדפים עם הספרים, מכשירי החשמל עם הכבלים וכו') ואז הוא ישתולל בשאר השטח אבל לא יגרום נזק.

לדעתי גם גדר בגובה 76 ס"מ אמורה להספיק לחלוטין לארנבון שאינו סופרמן. אני קניתי את זו בגובה של 91 ס"מ פשוט כי היה מבצע וההפרש במחיר לא היה משמעותי. למעשה עכשיו אני רואה באתר שהמחיר של גדר 91 יותר זול מאלה של ה-76... אבל זו הגדר הצבועה (בשחור) אנחנו קנינו מתכת חשופה והיא עלתה כ-320 ש"ח במבצע שהיה אז, אני רואה שכרגע זה מוצר שלא נמכר בכלל. בכל מקרה חפשי בגוגל כדי לבדוק אולי יש הצעות זולות יותר.

Runny

New member
גדר שימי לב לרכוש את הגדר עם הדלת.
יש דגמים ללא דלת, הווה אומר כניסה לתוך המתחם רק ע"י גרירת צלע של הגדר, לא נוח.

trilliane

Well-known member
מנהל
לדעתי זה ממש לא חובה, הדלת לא משנה דבר

היא לא נוחה לשימוש ובמקרה שלנו היא גם לא רלוונטית אז אנחנו לא משתמשים בה. אני מזיזה פשוט את הקצה ונכנסת וזהו. בקיצור, אני ממליצה לקנות את מה שמוצאים במחיר טוב ואם אין דלת זה ממש לא ביג דיל.

DivineStorm

New member
בהחלט גדר

לדעתי הפתרון הכי מוצלח, אני הולכת גם להזמין אחת, כדי לסגור אזור מהחדר שהוא יהיה משוחרר בלילה.

AreYouReady

New member
גדר ב-200 שקל בת"א, אבל רק 60 ס"מ

מי שחשוב לו המחיר -
אפשר לקנות גדר בגובה 60 ס"מ
(הרוחב - כמו כולן - 8 צלעות של 60 ס"מ)
ב-200 שקל בלבד

החיסרון - בגלל הגובה הארנבונים קופצים החוצה
(במיוחד אם הם עולים על הבית שלהם או על משהו, ואז קל להם לקפוץ)
ולכן צריך לשים "גג" מרשת לולים או רשת פלסטיק או משהו כזה
(אין בעיה שזה פלסטיק, כי זה הגג, אז הם לא יכולים לאכול את זה)

אני קניתי 2 כאלו לפני כמעט שנה.
אני מקווה שהמחיר עדיין בתוקף.

מי שרוצה פרטים - שלחו הודעה בפרטי
(אני לא מפרסם פה, כי זה יבואן לא מסודר, ללא חנות... אבל הגדרות חדשות באריזה כמובן)

trilliane

Well-known member
מנהל
הננסיות שלך קפצו החוצה? באמת?

ממה שהבחנתי קבו (זכר בוגר ולא ננסי) צריך להתאמץ כדי לנתר לגבהים של 40 ס"מ ומעלה, וכדי לעבור ממש 60 ס"מ בלי ליפול הוא ממש לא יכול לנתר מהמקום אלא צריך לצבור תנופה ואם זה חדר קטן ואין משטח ריצה או רמפה לקפוץ ממנה אני בספק אם הוא יצליח.

AreYouReady

New member
בהחלט. השיא העולמי הוא 99 ס"מ לגובה

השיא העולמי לקפיצה לגובה של ארנבונים
הוא 99 ס"מ,
אבל ברור שאלו ארנבונים שאילפו אותם במיוחד לזה

אבל גם ארנבונים לא מאולפים קופצים מאוד גבוה,
תוך שימוש ברגליים האחוריות החזקות שלהם

העניין הוא שכמו כל חיה, הן לא אוהבות להתאמץ. כלומר,
אם יש דרך לצאת החוצה בלי לקפוץ כל כך גבוה - הם
יעדיפו (למשל - לטפל על הגג של הבית שיש ומשם לקפוץ, ואז זה חוסך
להם איזה 20 ס"מ).

אבל ממה שראיתי - כשארנבון באמת רוצה לצאת (למשל
כי בבית יש כל כך הרבה חוטי חשמל טעימים שאפשר לאכול חחח)
אז הוא יצא.

בשלב מסויים כשהבנתי את זה - פשוט השארתי את הדלתות של
הרשת פתוחות - כדי שיצאו ויכנסו כשבא להם. אז
בעצם הגדר שימשה בתור האזור שלהם, שבו יש את האוכל
והשתיה והארגז צרכים והצעצועים,
אבל זה לא שימש אצלי בתור "כלוב גדול" או משהו כזה

trilliane

Well-known member
מנהל
ויש גברים שרצים 100 מטר בפחות מ-10 שניות...

זה רלוונטי למישהו מאיתנו?

מה שאני מנסה לומר הוא שיש הבדל ניכר בין פוטנציאל של מין ובין היישום שלו בפועל בקרב פרט מסוים כזה או אחר.
אין לי ספק שלארנבונים יש רגליים אחוריות חזקות ושהם מסוגלים לקפוץ ולנתר לגובה; אבל הכול יחסי ובהתאם לנסיבות.

ספציפית קבו לא נראה לי אתלטי במיוחד...

אם הוא לא מכוון טוב הוא לפעמים לא קופץ כמו שצריך מעל למנהרות(!) או קורה לפעמים שהוא מנתר מהמקום כדי לעלות על הספה או על השולחן (הם בערך בגובה של 40 ס"מ; אני מעריכה שהספה קצת פחות, השולחן קצת יותר) ולא נותן מספיק תנופה ואז הוא נאחז בקצה ולפעמים גם זה לא מצליח אז הוא נופל אחורה (על הגב, כן...
אבל תודה לאל לא מזיק לעצמו).

בעבר לקחתי את הגדר מקופלת ומיקמתי אותה לרוחב כדי לחסום את הכניסה למטבח אבל שאני עדיין אוכל לדלג מעליה פנימה. זה אומר גובה של 61 ס"מ. קבו לא נכנס פנימה (ולאחרונה הוא מאוד אוהב את המטבח; יש שם פינה שמרתקת אותו). לא ראיתי שהוא ניסה בכלל, נראה לי שוויתר מראש... מבחינתו זה היה מכשול גבוה דיו.

AreYouReady

New member
לגבי יישום הפוטנציאל, ולגבי האתלטיות

כמו אצל בני אדם - הרבה פעמים רק כשאנחנו יודעים שמשהו אפשרי, אנחנו ננסה לעשות אותו.
ביום שקבו יגלה בפעם הראשונה שאפשר לדלג מעל הגדר ולהגיע למטבח, הוא יהפוך את זה להרגל קבוע.

ולגבי האתלטיות שלו - אצלי הארנבונים גדלו בסביבה אתלטית במיוחד :)
בתוך הבית יש חתולה שתמיד מנסה לרדוף אחריהם (ואף פעם לא מצליחה - מה שמראה עד כמה
הם זריזים, למרות שפיזית היא גדולה מהם פי 2 ולמרות כישורי הצייד החתוליים שלה),
וכשהם משחקים בחצר אז יש שם חתולי רחוב שמנסים
(גם כן - ללא הצלחה).
אני מניח שזה שהם גדלו בסביבה כזו, ולא בסביבה של "שב בכלוב ותהיה בטטת כורסה",
גרם להם להיות יותר אתלטיים.

trilliane

Well-known member
מנהל
אני לא עושה את זה יותר כי זה לא נוח (לנו)

ואנחנו פשוט מגרשים אותו מהמטבח או שסוגרים לו את הדלת בסלון... אבל אני מחפשת פתרון נוח וזול לסגור שם את הכניסה.

אין ספק שאין מי שמפעיל אותו אתלטית רוב הזמן וזה קצת חבל... אבל אני לא מתכננת להכניס עוד בע"ח הביתה אז זה מה יש.

Runny

New member
עניין של אישיות בדומה לקבו, גם סקוטי, לא מנסה יותר מדי דברים מורכבים. גם כאשר אנחנו מנסים לפתות אותו עם אוכל.

ספוק, לעומת זאת, בשביל הכייף מנסה דברים דיי מטורפים:
1. קפץ על מתלה הכביסה ונפל בין הסורגים (מספר פעמים)
2. קפץ מעל מחסום/גדר של 60 ס"מ ופירק את סקוטי במכות.
3. נכנס מתחת לספה ונתקע שם.
4. נכנס בין החלונות ונתקע שם.
וזה מה שעולה לי כרגע בראש.

בממוצע הננסיים יותר מסוכנים. זה כנראה נובע מכך שהם מפסיקים את תהליך ההתבגרות יותר מוקדם ולכן נשארים ילדים.

Insulted

New member
זה נכון

ג'יה העקשנית מנסה שוב ושוב ולא מתייאשת עד שהיא מצליחה. ואז היא מבינה שאפשרי, ומכאן כבר אין לה שום בעיה. ברגע שלמדה איך לקפוץ לספה, למיטה, שאפשר להיכנס לצינור (ולאכול אותו מבפנים כשאף אחד לא רואה אותה). כל פעם אנחנו צריכים למצוא פיתרון אחר איך לסגור את המעבר לאחד החדרים, וכל פעם היא בסופו של דבר מוצאת איך להיכנס. הבעיה היא שהיא גם די חזקה פיזית, ואת הרשת ששמנו מתישהו כדי למנוע ממנה מעבר, היא דחפה ועם הזמן היא התקמטה לגמריי עד שכבר היא אפשר לעשות בה שימוש. היא הבינה שצריך לדחוף עד שיפול פנימה. ועכשיו החלפנו לתמונה (כזאת ששמים על הקיר). היא כמובן הבינה איך לקפוץ מעל כמו טלה. ועכשיו גם מצאה עוד שיטה לעבור אותה: היא ראתה את אחותה (הכלבה שלנו) דוחפת אחורה עם האף כדי להיכנס... וג'יה הבינה את השיטה, אז היא פשוט דוחפת הצידה עם האף הקטנטן... והתמונה נופלת עליה.

בזמן האחרונה היא הבינה שכדי לפתוח את הדלת של הכלוב צריך להרים למעלה. אבל כמובן שזה לא מספיק כדי ממש לפתוח עד הסוף.

אין לה בעיה של אומץ או אתלטיות. אבל... קורה המון שהיא עושה ספרינט מהקצה השני של הבית כדי לקפוץ על הספה בתנופה ענקית (ולפעמים נוחתת על הכלבה במסכנה), וכל כך מתלהבת כשהיא קופצת ולא מצליחה ונופלת אחורה כמו שתואר... ממש כמו באיזה סרטון יוטוב שנועד כדי לצחוק על זה שרץ בהתלהבות ואז לא מצליח להשלים את הקפיצה, מתנגש ונופל. ואני לא יודעת אם לצחוק או לרחם. לא מונע ממנה לעשות את זה שוב ושוב. הרפתקנית. הצעתי לה צניחה חופשית, אבל היא אמרה שיש לה פחד מטיסה.

היא לא גדלה או גודלת בסביבה שבה רודפים אחריה, אז אני לא חושבת שזה קשור. היא פשוט ארנבונת אנרגטית. וכשג'יה משוחררת, הנשימה של כולם נעצרת כי מי יודע מה היא תעשה... או למי תעשה..

trilliane

Well-known member
מנהל
וואוו!
ואני חשבתי שקבו "איש ההרס"...

עכשיו אני מבינה שהוא הרבה יותר עדין ורגוע משחשבתי.

כשלא הקפדנו לסדר את הגדר כמו שצריך הוא הצליח טיפה לדחוף אותה הצידה ולהשתחל (ברווח שנוצר בינה לבין הקיר), אבל מצאנו לזה פתרון ועכשיו יש שם רהיט שחוסם את דרכו אז אין לו סיכוי.

הוא עדיין דוחף את האף בין הסורגים ומנסה לטלטל את הגדר, אבל היא גדולה או כבדה, אז הסיכויים לרעתו
. זו לא רשת רכה, היא עשויה ממוטות מתכת עבים ולא גמישים, אני בעצמי לא יכולה לעקם אותם, אפילו לא עם פלייר.

אין לנו בעיה להשאיר אותו מחוץ לחדרים, צריך פשוט להקפיד לסגור את הדלת... רק למטבח אין דלת (אבל לסלון יש, אז אנחנו "כולאים" אותו שם). מאז שקנינו את הגדר הכלוב שלו כל הזמן פתוח, אז גם זו לא בעיה. הוא נכנס אליו כדי להכניס או להוציא נוזלים (וגם גללים הוא מפזר בו בשפע) ולפעמים סתם נח בו או נכנס להתחבא בבית כשמגיעים אורחים... גם אם אלה חברים שמגיעים אלינו קבוע והוא ראה אותם עשרות פעמים והם לא מתקרבים אליו ולא נוגעים בו ולא כלום. הוא כזה פחדני!

בסופו של דבר הוא בד"כ לא מרביץ ספרינטים למעט באמת כשהוא מפחד. לפעמים מספיק שאנחנו ניכנס לסלון כדי שהוא ייכנס להיסטריה, ואם יש אורחים, לא משנה מי קם או זז קצת (גם אנחנו) הוא נהיה תזזיתי בטירוף... בורח במהירות עצומה להתחבא בבית, או נכנס למנהרות ומתחבא בכלוב הנשיאה שמחובר לקצה של אחת מהן (הוא רובץ שם וישן לא מעט במהלך היום, זה משמח אותי
). לרוב הוא נכנס למנהרות בכ"כ הרבה אנרגיה שהוא פשוט מזיז אותן איתו...

DivineStorm

New member
אני קוראת לבאנשי "אינדיאנה באנשי"

כי הוא כל הזמן מנסה לעלות כמה שיותר גבוהה, קופץ על כל מה שאפשר, ומשמיד מכשולים. לפעמים הוא נוחת רע, ואני פוחדת שהוא נפצע, או שיכנס עוד הפעם לסטרס

DivineStorm

New member
חחחח גם באנשי השמנמן מנסה לקפוץ ונאחז

כשהוא ממש רוצה משהו, הוא קופץ גבוהה מאוד.
אבל בדרך כלל, הוא עצלן.

נחמד לקרוא את התעלולים של הקטנים. אז אנחנו

יכולים להיות רגועים עם ג'ינו'לה. בהתחלה חשבנו לגדר חלק מהסלון הגדול שלנו. בסוף לא עשינו זאת.
עכשיו שקר יותר הוא עולה על אחת הספות בסלון, למרות שיש לו שטיחים משלו, שתיים במס'. הוא רק
רובץ על הספה עליה הוא עולה אחרת לא היינו מרשים לו לעלות עליה. את הדלתות של החדרים שזה
כולל חדר שינה + חדר הילדים. לפעמים, הוא מצליח להשתחל לחדר שינה ולחדר של הבת שלי, עוד
לפני שהספקנו לסגור את הדלת. מדהים כמה שהוא זריז. אם אני רואה את זה, מובן מאליו, שאני לא
מאפשרת לו לעלות על המיטה. אם לא אז חבל על הזמן המיטה נהפכת לחדר השירותים שלו. קשה
להוריד אותו הוא קופץ מפינה לפינה בשיא המהירות זריז אמרתי ? פויה ג'ינו'לה
לא מפריע לנו
שהוא נמצא במטבח - אחד המקומות האהובים עליו, כל עוד, המטבח לא נהפך לחדר השירותים
שלו.

Eil

New member
אוקיי, אבל...

כרגע אין לי ממש אפשרות, אני עדיין מתארגנת בדירה ולא יודעת איך ואיפה לשים גדר. מבין שתי האלטרנטיבות - מה נראית לכם סבירה יותר, לבינתיים?

AreYouReady

New member
האפשרות של חדר האמבטיה + להוסיף גירויים

את אומרת שחדר האמבטיה עם רצפה די גדולה,
אז יש שם הרבה מרחב להתרוצץ וזה טוב.

וכיוון שאמרת שאין שם גירויים - פשוט תוסיפי גירויים - כל
מיני צעצועים (של תינוקות - כדורים מרשרשים מפלסטיק ודברים בסגנון),
גלילי נייר טואלט (רק הקרטון)
ודברים בסגנון.

למעלה