מה עושים עם ארנב בחורף?

מה עושים עם ארנב בחורף?

יש לנו ארנב בערך 3 חודשים (פעם ראשונה), קיבלנו אותו קטן. אין לנו הרבה ניסיון עם ארנבים ולכן יש לי כמה שאלות:
עד היום כשהיה מזג אויר יפה, הוא הסתובב חופשי בגינה האחורית. בלילה הכנסנו אותו לכלוב כי פחדנו מהחתולה שלא תתקוף אותו כשלא נשגיח.
עכשיו כשמתחיל הגשם, קר ורטוב מה עושים איתו? האם אפשר להשאיר אותו בחוץ בתוך הכלוב? (את הכלוב העברנו למקום יבש בלי גשם).
האם הם סובלים מקור? פוחדים מהגשם? יכולים להיות בגשם?
אנחנו מעדיפים לא להכניס אותו לתוך הבית, הוא מכרסם הכול ויכול לקרוע לנו את הריהוט.

אשמח לתגובה ועצות.
תודה

ברוכה הבאה....

לצערי יקירתי, חבל שלא קראתם יותר על ארנבונים לפני שהבאתם אחד.
ארנבון הוא חיה חברתית ולשים אותו בחוץ, לבד, זה עשיית עוול גדול מאוד לבעל החיים הזה, ואפילו התעללות (מעבר לזה שאני לא מצליחה להבין מה הטעם בגידול חיה אם היא בחוץ כל היום, אבל לא משנה...).

הכי קל לתת דוגמא על בני האדם - גם אנחנו יצורים חברתיים. אם ניקח ילד, ונשים אותו בתוך חדר גדול ללא שום גירוי. בלי משחקים, בלי ספרים, בלי אדם נוסף לדבר איתו. לבד. יום ולילה. האם לא היה משתגע??
זה בדיוק מה שקורה לשאר היצורים החברתיים - גם כשהם על 4.

יש לכם 2 אפשרויות - להביא ארנבון נוסף. וצריך ללמוד איך להרגיל אותם זה לזה. זה לא כ"כ פשוט כי זו חיה טריטוריאלית. או להכניס אותו הבייתה.
כולנו פה מגדלים ארנבונים בבית, אצלי הם חופשיים 24 שעות ביממה כבר 7 שנים, וכולנו חיים באושר רב. בנוסף,אפשר למגן את הבית ולדאוג שלא ייגרם שום נזק (או לפחות שהנזק יהיה מועט). ארנבון שיש לו תנאי מחייה שמספקים אותו פחות יחפש ללעוס ולהרוס. ארנבון משועמם יחפש לעצמו עניין....
נדיר שארנבון מתחיל קורע ריהוט. זה לא כלב
. כבלי חשמל אפשר להרים גבוה או לקנות מסילות פלסטיק שמכסות את החוטים (והרבה יותר נעימות לעין בלי קשר) והוא אינו יכול לכרסמן. תכינו לו דברים שהוא יכול לכרסם, תנו לו תזונה נכונה, ומספיק פעילות גופנית והכל יהיה בסדר...
אני רואה שאת אמא גאה לשלושה בנים. מניסיון - הם מסבים הרבה יותר נזק לבית מאשר ארנבון קטן

מצרפת הודעה בסיסית על גידול ארנבונים. יש לי תחושה שיש פה מידע שיועיל לכם:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=1480&MessageId=155025107

לגבי השאלות ששאלת:
1. גם בתוך הכלוב חיות יכולות לפצוע את הארנבון ולפגוע בו. בטח ובטח בגיל כזה צעיר.

2. צריך למנוע רוחות ישירות ורטיבות. ארנבון עלול לחלות בדיוק כמו בני אדם. הם בהחלט מפחדים מהרעמים, וחשוב שיהיה להם מקום מסתור חשוך. רטיבות אינה נעימה להם והם צריכים תמיד להיות 100% יבשים.
הארנבון שלכם מאוד צעיר ומרבית הסיכויים שגם הופרד מאימו לפני הזמן מה שהופך אותו לחשוף הרבה יותר למחלות.

עצה מכל הלב - הכניסו את המסכנון הזה הבייתה. אם אתם ממש לא רוצים לשחררו בבית - תקנו כלוב גדול של 1.4 מטר (שצריך להיות לו בכל מקרה - בין אם בפנים או בחוץ), ושחררו אותו במקום תחום ומוגדר מראש.

נשמח לסייע בכל שאלה נוספת

יש לי שאלה בקשר לברקים באמת

כמו שאמרת, יש לך ניסיון של שנים אז עברת כמה חורפים עם ארנב. זה החורף הראשון שלנו עם באנשי, איך אנחנו יכולים לצפות שהוא יגיב לברקים? אני מניח שהוא ממש יפחד (אני זוכר את החורף הראשון של גורי החתולים שהיו לנו, פחדו כל כך שחשבנו שהם ירוצו לכביש וידרסו)
יש איזו דרך להנעים עליו את המצב?

זה באמת לא קל...במיוחד כשהם גורים...

הבעיה הגדולה זה שמרוב פחד הם יכולים לחטוף דום לב, וזה תמיד מה שאני חרדה ממנו.

אני אוטמת כמובן את החלונות היטב, כדי למסך את הרעש כמה שאפשר. דואגת שיהיו הרבה בתי מחסה כדי שיהיה להם איפה להסתתר ומקווה שהרעמים יהיו כמה שיותר חלשים

אתמול היה פה כזה רעם שגם אני כמעט התעלפתי מבהלה. לפעמים זה איום ונורא...

Runny

New member
השיטה שלנו היות והם מתרגלים כמעט להכל כל עוד זה בא בהדרגה, בסערות הראשונות של החורף אנחנו פשוטו כמשמעו נמצאים איתם על הריצפה.
(כשאנחנו לא בבית הבית אטום לחלוטין, אם טיפה חם יש מזגן...)

בדר"כ תוך שבוע עד שבועיים הם כבר מתייחסים לזה כרעש רקע.

תודה על התשובה המפורטת אבל קצת הגזמת לטעמי

התעללות???? לקרוא לארנבון שחי בגינה אחורית גדולה וסגורה עם צמחים, אבנים, אפשרות לחפור מחילות - לקרוא לזה התעללות, זה עוול !!!
הארנבון שלי נראה שמח ומאושר, הילדים שלי משחקים איתו וטוב לי שהוא בחוץ ולא בבית. יש אנשים שמפריע להם הריח, הקקי והכירסומים, מה לעשות.
כשפניתי לפורום הזה הכוונה הייתה לקבל קצת מידע לגבי תגובה של ארנבון לחורף ולא לקבל מטר של ביקורת.
אז תודה וסליחה שנכנסתי..

קיבלת הרבה מאוד מידע חשוב ויעיל, וזה שלך

לבחור איך להסתכל עליו ואיך לקבלו, וזה גם שלך לגמרי לראות בכך מטר של ביקורת. מטרתי הייתה לסייע לכם....

כן, בעייני זו התעללות שארנבון חברתי נמצא לבד כל הזמן - והסברתי בצורה הכי מפורטת למה.
את יכולת לקרוא, ולהשלים מכך מידע שלא ידעת (ולהכיר בכך שיש דברים שלא ידעת), או שיכולת לבחור להיעלב. וחבל.

וזה בסדר גמור שמפריע לך הכרסומים והקקי (וממש אין להם ריח כשמגדלים אותם נכון!), אבל את ממש לא חייבת לגדל ארנבון אם קשה לך עם זה. מעבר לזה, כתבתי בפשטות שלא חייבים להכניסו הבייתה - אלא אפשר להביא ארנבון נוסף (וללמוד איך לחבר ביניהם נכון כדי שלא יתקפו זה את זה).

זה בהחלט אחד מה"חסרונות" של פורום ציבורי, שבו לא תמיד עונים לך *בדיוק* על מה שרצית. את יכולה לקחת מזה את הטוב ואת כל המידע שקיבלת, ואת יכולה להתרגז. כמו שאמרתי - זה שלך לחלוטין...

שיהיה לכם, ובמיוחד לארנבון הרבה בהצלחה...

trilliane

Well-known member
מנהל
לפופונים יש ריח ועוד איך, גם כשמגדלים נכון

אנחנו מריחים אותם בקלות... אם הוא עולה לספה ועושה, אפילו אחד, מריחים מיד. לפעמים מריחים אפילו כשהוא עומד לעשות... ואם הוא רובץ בפינה מסוימת ומשחרר שם צרור, מריחים בכל החדר (קרה לי קודם
).

ולגבי העובדה שאנשים נעלבים כשאת מאשימה או אפילו רומזת שהם מתעללים בחיות המחמד שלהם... את באמת לא מבינה את זה? זו הרי רחוקה מלהיות הפעם הראשונה שאת מקבלת ביקורת כזו... אבל כפי שכתבת לשואלת – זה שלך לחלוטין.

החירחורי ריב שלך לא חדשים ולא כ"כ מעניינים

אותי למען האמת...תמשיכי להיות מדהימה ומושלמת כמו שאת...

trilliane

Well-known member
מנהל
אין לי שום רצון לריב איתך ואני לא מושלמת

פשוט בתור מישהי ש"זכתה" לספוג ממך האשמות דומות, מפתיע אותי בכל פעם מחדש איך את מסוגלת לחוס על רגשותיהם של בעלי החיים אבל להתעלם לחלוטין מרגשותיהם של מגדליהם, שבסה"כ מבקשים עצה בפורום.

trilliane

Well-known member
מנהל
ארנבים מסתדרים טוב בקור, יש להם פרווה

למעשה בקיץ הם סובלים מהחום, בחורף הישראלי אלה טמפרטורות שטובות להם, אבל רוחות, גשמים וסערות ברקים ורעמים לא... מעבר לכך תמשיכו עם ההמלצות של בחיק חיות.

Jenny Lo

New member
My vet says: 7°C

We are in Europe,our Jenny is 6 years old, and the vet says that as long as there are more then 7°C out side, and they are protected from rain and wind, they can stay out.

את שוכחת דבר חשוב - התהליך של הברירה

הטבעית
הארנבונים שנולדים בארץ, הם נצר לשנים של דורות ארנבונים פה. הם אכן זקוקים לקור,אבל אלה ששורדים והגנים שנשמרים - הם כבר לא אלה שיכולים לשרוד בטפ' כ"כ נמוכות כמו באירופה.
אחרת היו מתים פה "כמו זבובים" בימי הקיץ הלוהטים (שמהווים את האחוז הגבוה מבין ימות השנה).
הם נאלצו להתאים את עצמם לטמפ' בישראל ולכן כבר אינם עמידים כמו השושלת שגדלה אצלכם.

בכל מקרה, בהחלט רוחות וגשם זה החלק שהכי פוגע בהם.

trilliane

Well-known member
מנהל
אבולוציה עובדת מ-א-ו-ד לאט. הרבה יותר לאט.

אני חושבת שזה הרבה יותר הרגל מלידה מאשר גנים.

שילוב. אם הגוף שלך מתוכנת לשרוד בשלג

ואת גרה בישראל שיש בה 40 מעלות בקיץ, זה לא יעזור רק להתרגל לכך. הגוף שלך צריך לדעת לשרוד בתנאים חדשים לגמרי. יש כאלה ששורדים וכאלה שלא...אלה ששורדים מתרבים...

trilliane

Well-known member
מנהל
לא. הבררה הטבעית לא עובדת כ"כ מהר

תקופת הזמן הקצרה שיש ארנבונים בישראל היא פסיק מבחינת האבולוציה והיא זניחה לחלוטין. למעשה מדובר במין שאפילו עוד לא נחשב למבוית באמת. המהירות שאת מדברת עליה קיימת בזבובי פירות למשל (ולכן עושים בהם ניסויים...
) אבל לא ביונקים.

אני גרה בחיפה שלשמחתי אין בה 40 מעלות בקיץ... (תודה לאל!
) וסובלת מקור גם בחורף הישראלי, בשעה שאני דור שלישי לפולנים made in Poland. הגוף שלי אמור לכאורה להיות מותאם לקור האירופאי אבל מכיוון שנולדתי כאן ולא התרגלתי מילדות, אני לא רגילה.

גם מבחינת הארנבונים שנולדו כאן ההסתגלות לטמפרטורה המקומית היא מולדת, לא גנטית. ייתכן (ואלה עדיין השערות) שיש השפעה טרום מולדת על כך שכבר במהלך ההיריון גנים מסוימים יבואו לידי ביטוי יותר מאחרים (מנגנון נחקר חדש יחסית שנקרא "אפיגנטיקה") אבל זו עדיין לא בררה טבעית.

אם תחזירי לאירופה ארנבון שגדל כאן ייתכן שיהיה לו קשה כי הוא עצמו לא רגיל, אבל סביר להניח שלצאצאיו לא יהיה קשה להסתגל.

Runny

New member
מה שרצית להגיד הוא ששינויים אבלוציונים היו מתבטאים בשינויים פיזיולוגיים.
נשירת שיער, לחץ דם מוגבר, הזעה ועוד.

למעלה