נשיאת סכין והחוק - לתשומת

amir_aikido

New member
נשיאת סכין והחוק - לתשומת ../images/Emo23.gif

כתבנו כבר מספר פעמים, על ה"בעיתיות" בנשיאת סכין מבחינה חוקית. הכתבה המצורפת מעידה כי לאור מקרי הדקירה האחרונים, המשטרה החלה לשנות גישה בנושא. כידוע, לא ניתן לקבל רשיון לנשיאת סכין לצורך "הגנה עצמית", וזאת בשונה מנשק חם, עבורו ניתן לקבל רשיון בתנאים מסוימים. ואולם, עד לאחרונה, נדמה היה שהמשטרה בד"כ לא התענינה בעבירה מסוג זה. כנראה שמקרי הדקירה האחרונים עוררו חלק מתחנות המשטרה מתרדמתם, והם החליטו לנסות ולהלחם בתופעת הדקירות ע"י אכיפה של האיסור הגורף על נשיאת סכין. עד כמה זה ישים ? כמה זמן ימשיך ? והאם יעבור גם לאיזורים אחרים בארץ ? אלו שאלות פתוחות. אמיר

פעם כמעט עצרו אותי...

עד לפני ארבע או חמש שנים, היה לי סכין בתיק דרך קבע. לא לשום צורך כלשהו, פשוט אהבתי את הסכין ההוא. (זה היה סכין גדול ויפה עם להב ארוך ושיניים). עד שעצרו אותי באחד הימים בתחנה המרכזית בחיפה, ואיזה שוטר צעיר, חצוף ומתלהב עשה לי חיפוש יסודי בתיק. (אז עוד לא ידעתי שללא צו אסור לו לעשות עלי חיפוש). הוא כמובן מצא את הסכין, והראה אותו לחבר'ה שלו. היו שם עוד שלושה שוטרים שעמדו בצד, הסתכלו וסיפרו בדיחות לא מצחיקות של שוטרים. אחרי שחבורת השוטרים האלה סיימה להתפעל מהסכין, השוטר הצעיר שאל אותי למה אני הולך עם סכין בתיק, וממש לא האמין לי כשעניתי לו שזה כדי לקלף אבטיחים... זה נגמר בזה שהשיירץ ההוא החרים לי את הסכין, (בטח לקח אותו לעצמו, המנוול) ושחרר אותי לדרכי לאחר שאמר לי שמזלי שהוא לא עוצר אותי. בגללו פספסתי את האוטובוס של שש ועשרים...

בושה של איש חוק שנפל על אזרח תמים

אסור היה לו להחרים אותה
מותר היה לו לקחת אותה ואותך לתחנת המשטרה אבל לא להחרימה. אני לא מכיר אותך אבל אני יכל לנחש (לפי שיוכך הארגוני
) כי אתה אינך מהחומר המסוכן לחברה... לאותו שוטר לא הייתה עילה סבירה לעצור אותך ליותר מבירור ובטח שלא לפגוע בזכויות הקניין שלך. תעודת עניות (נוספת) לאנשי החוק
... מה חבל שכבר שמענו על כמה וכמה מקרים כאלו
.

מיותרים לחלוטין.

אני לפחות מחשיב את עצמי לאזרח שומר חוק, ולי אף פעם שום שוטר לא עזר. אני בן שלושים ומעולם לא קרה לי שנזקקתי לעזרת המשטרה. במקרים שהייתי מעורב בהם מסיבה כלשהי, שכללו התערבות משטרתית (ריב שכנים, בעל שמכה ומאיים על אישתו, פריצות חוזרות ונשנות לאותו הבית וכו') המשטרה, כגוף, הצליחה להוכיח אוזלת יד ברמה גבוהה מאוד. לי, עד היום באופן אישי, שוטרים רק הפריעו בחיים, ולדעתי הם לא תורמים לכלום - ממניעת תאונות דרכים, ועד למניעת אלימות. בהרבה מקרים, השוטרים הם פשוט עבריינים עם רשיון, או סתם אימפוטנטים לועסי סופגניות. המשטרה כגוף, היא מהפחות יעילים במדינה הזאת, ולמעמד כזה, ממש, אבל ממש קשה להגיע. כשאתה רואה רכב על הכביש שנוסע שלא כחוק, סביר להניח שהנהג הוא שוטר. השוטרים כלל אינם מבינים את תפקידם ומתנהגים כאילו הם מעל החוק. דרך האכיפה היא מטופשת ולא יעילה, (כמו גם הענישה). השוטרים בעיקר מציקים לאנשים שממילא אינם עוברים על החוק, תוך התעלמות מוחלטת מהגורמים האמיתיים לפשיעה ותאונות. המשטרה מתעלמת ביודעין מגורמי סיכון רבים (פשע מאורגן למשל), אם במכוון ואם משום שאין לה את היכולת להתעסק עם הכרישים האמיתיים. יש עבריינים שנוסעים עם רובי m16 בתא המטען. תחתוך אותם ברמזור וירו בך... והשוטרים מתעסקים בפריצות לבתי מגורים כדי לתפוס כמה ילדים שעישנו גראס, או, תוך התעלמות מוחלטת מהחוק, מבצעים חיפוש בלתי חוקי וחודרני בחפציו של אזרח תמים עובר אורח, ומחרימים את חפציו... כמו שאמרתי מיותרים לגמרי

ניסיתי להזכר מתי נעזרתי בשוטר

ובאמת אני מוצא שמצבי דומה לשלך. עד כמה שזה עצוב, לא חשבתי על זה עד היום. גם במקרים בהם עורבו שוטרים בהקשרים קרובים אלי, הם התנהגו בצורה מבישה והפגינו על פי רוב זילזול ורצון לסמן V על המשימה ולהמשיך הלאה. גם אני מוצא שחלקם לא באמת מבינים את המשימה המוטלת עליהם. ברור לי שמדובר בהכללה גסה ושלא נתקלתי בכל השוטרים, אבל מי רוצה בכלל להתקל בכולם?

amir_aikido

New member
זכיתי להתיחסות סבירה משוטרים

אני דווקא זכיתי להתייחסות סבירה משוטרים בפעם האחרונה בה התתקשרתי אליהם. התקשרתי לדווח על מספר נערים שהסניפו גז מהמזגנים בבית שמולי, ולאחר כ- 45 דקות השוטרים הגיעו, ובתוך שעתיים + הם אפילו אספו את אותם נערים. והשוטרים אפילו הסתפקו בכך שאני התבוננתי בנערים מהחלון ואישרתי שהם אכן נראים כמו הנערים שראיתי כשהתקשרתי. זמן התגובה היה אמנם נוראי, אך גם חומרת המעשה לא היתה גדולה מדי. אמיר

נדב פ1

New member
אמיר ,

לדעתי פעלת בצורה שגויה מאוד מבחינה מוסרית . זה לא עניינך וגם לא עניין המשטרה אם כמה בני נוער משתטים ומסתממים להם . אתה רוצה - נסה לשכנע אותם נגד זה ( זה מה שאני הייתי עושה ) , אך אם בזאת חשקה נפשם ? שיבושם להם , זה לא עניין של אף אחד . אני אישית לא השתמשתי ולא אשתמש בסמים , אך מבחינתי כל היציאה המאורגנת הזאת של הממסד נגד כמה בני טיפש עשרה שעושים שטויות , היא חצופה ומיותרת לחלוטין , שלא לדבר על זה שלפעמים " אל סם " גורמים יותר נזק מתועלת . אבל למה אני כבר מצפה , כשיש פאשיסטים רבים כל כך בשלטון ?

amir_aikido

New member
לפגוע במזגן של השכן זה בסדר ../images/Emo35.gif

נדב הדבר שהפריע לי יותר מכל לא היה העובדה שהבחורים הללו משתטים ומסתממים. אני התקשרתי כשראיתי אותם מסתובבים בצורה מוזרה אצל השכנים, ובמיוחד סביב המזגנים שלהם. רק במהלך השיחה עם השוטרת הבנתי את מעשי הנערים. אינני מסכים לדעתך בנושא הסמים. אני כן מאמין במחויבות חברתית משותפת, ולפחות מהעדויות שאני שמעתי שימוש בסמים הקשים בהחלט פוגע במשתמש וגם הופך אותו לנטל על החברה. אכן, אני אסכים איתך שההגדרות ל"סם" נובעות ממוסכמות חברתיות יותר מכפי שהן נובעות מהנזק הרפואי. סביר שאילו הגדרת הנזק היתה הפוכה, טבק היה מוגדר כסם ואולי גם אלכוהול, ויתכן שמריחואנה לא היתה מוגדרת כסם. אני אפילו אודה שאינני בטוח היכן צריך למקם את גז המזגנים. בקשר ללרדת ולהתחיל לנסות לשכנע חבורת צעירים כנגד השימוש בסם. הרעיון נחמד בתיאוריה, אך בהתחשב בצורה שהנ"ל התנהגו, היה לי ברור שנסיון לרדת ולשוחח איתם עלול לגרום לעימות אלים, ואני לא מחפש צרות כשלא צריך. וכעת אודה להסבר: מדוע לדעתך,מבחינה מוסרית, מעשי היו שגויים והרצון של נערים להשטתות ולהסניף משהו, אמור להתיר להם לפגוע ברכוש של מישהו אחר
האם בהתאם אתה סבור כי ראוי שנרקומן יפרוץ אליך הביתה ויגנוב כסף ואת התכשיטים של זוגתך על מנת לקנות לעצמו מנת סם? (אותו עקרון מוסרי - סמים הם דבר טוב ולכן {מותר לפגוע ברכוש הזולת על מנת להשיגם) אמיר

לא עניינו ולא עניין המשטרה?!?!

אם כל אחד יטול אחריות על מעשיו וינסה לדאוג גם לסובבים אותו, אולי החברה שלנו היתה נראית יותר טוב.

tapuach

New member
אחרי 45 דק' ? - אפשר לא להגיע.

אדוני, אני לא רוצה להכנס לפרטים, אבל בארוע חריג שהתרחש לאחרונה, כלומר ארוע המצריך מעבר ברמזור אדום ונסיעה עם אזעקה ומהירות - ניידת ראשונה הגיעה אחרי 2 דק' ! (ואנחנו לא סופרים שניות). המשטרה לא יושבת ומשחקת שש-בש בתחנה, ולפעמים עסוקים מאוד וישנם ארועים מעל הראש, אבל 45 דק' זה יותר מדי. אני מתנדב במשטרה.

מדברים קודם כל על יחס בסיסי של שוטר

נסה להגיש תלונה במרחב ירקון ותתקל בצוות מוזר עד מאד שאמור לקבל את התלונות מהציבור. היחס מתבטא בחוסר ענין מוחלט בעבודתם, הם די עושים טובה שהם יושבים שם והבלאגן הכללי חוגג. זה כבר לא קשור לתקציבים ולעומס עבודה אלא למדיניות מתן שירות, הם פשוט עושים עבודה בחוסר חשק מוחלט, אולי בגלל שחיקה, עייפות החומר, ואולי כי משדרים להם שזה בסדר לנהוג כך. יש פה ושם שוטר מצוין אבל הוא בודד מהם על רקע הסובב אותו.

וכמה זמן לקח עד שענו לטלפון?

מספר פעמים הזדקקתי לשירותי 100 (לדווח על פריצה לרכב, בעיקר). בד"כ לא הצלחתי ליצור קשר בזמן סביר (5 דקות המתנה על הקו ויותר). 2 דקות מרגע שהניידת החלה לנסוע זה סביר, אבל כמה זמן מרגע החיוג הראשון ועד שמוקדן התפנה לענות? האם יש לך נתונים על כך?

ועד שנוצר קשר

עונה לטלפון שחמי"ת שלא ניחנה בבינה יתרה, שרואה בישיבה שלה שם דרך להעביר איכשהו את שירות החובה (הלאומי) שכפתה עליה המדינה...

dawn669

New member
מאסוגו הנכבד

אתה טועה ועושה הכללה. ובארץ שוטרים לא אוכלים סופגניות אלא חומוס
ואל תשכח שמשטרה זו הרשות המבצעת ולא המחוקקת.. כל אותם חוקים אוויליים לדבריך, מחוקקת הכנסת שלנו.. אז תבוא רק אליה בטענות או אל עצמנו- הכנסת מייצגת את העם. שוטרים בארץ קורעים את התחת במשמרות כפולות ומתמודדים עם לחץ אדיר. תתנדב פעם לסיור אחד ותראה מה עובר עליהם. הם עושים עבודת קודש... וכמובן תמיד בכל מקום יש עשבים שוטים... אז אני חושב שאתה טועה!

נכון...

כמובן שאני עושה הכללה! זו דרכם של דיונים שכגון אלה. אני מוכן אפילו לשקול את האפשרות שאני טועה... אני כמובן מודע לעובדה שהפישטרה (סליחה, משטרה), היא הרשות במבצעת. רציתי להצביע על כך ש(לדעתי כמובן), הבעיה חודרת עמוק יותר, והתנהגות השוטרים היא רק סימפטום. בכל אופן, גם בתור רשות מבצעת הם לוקים בחסר מאוד (בהכללה כמובן). אני מסכים שעלולים להיות פה ושם מיעוט בין ציבור השוטרים שבאמת עובד. אני, בכל אופן, לא נתקלתי בתופעה כזאת, ובאתי במגע עם שוטרים פה ושם, (לא נעצרתי מעולם) פשוט בכל מיני נסיבות אחרות. אני בהחלט מקבל את דבריך שיש שוטרים שעובדים קשה. כל השוטרים בהם אני פגשתי (למעט אחד) לא היו כאלה. לא אצטרף לסיור בגלל שאני לא אוהב שוטרים ולא מכבד אותם (וזו לא אשמתי), ואם לעמוד בכביש, לעצור מכוניות מזדמנות ולהסתכל ברשיונות זה עבודת קודש, אז כנראה שהם באמת צדיקים גדולים. הדבר החיובי היחיד בשוטרים בארץ זה, שהם אוכלים חומוס... בקיצור, אני חושב שהעשבים השוטים הם הרוב, ופה ושם יש מיעוט שהוא בסדר. את חושבת שאני טועה, זכותך. את כנראה צודקת, אני כמעט תמיד טועה... דרך אגב, את באמת חושבת שאני "נכבד?"

dawn669

New member
מאסוגו (היקר) יותר טוב?../images/Emo3.gif

שוטרים לא רק עוצרים נהגים לבדיקת רשיונות אלא גם :חוקרים, חבלנים, יס"מ, מפל"ג, ונכון, יש גם השוטרים המושחתים או אלה שרק מחפשים להטריד את האזרח הקטן... איני יודעת אם אתה כמעט תמיד טועה או לא.. בכל אופן אני מעולם לא נתקלתי מצידם ביחס מזלזל כל שהוא או בהתעלקות מיותרת.. כניראה יש "פרצופים" שדורשים את זה.. הכל תלוי בגישה ומה אתה מקרין. יום טוב

שחרית יקרה

לפני מספר שבועות פרצו לדירתי. הפורץ השאיר את הדלת נעולה עם השרשרת, כך שלא ידענו אם הוא בפנים, ובכל פנים לא יכולנו להכנס פנימה. מי שטיפלה בכל העניינים מול המשטרה היתה שותפתי לדירה. כאשר היא התקשרה בהתחלה למשטרה ודיווחו על המצב בטון שקול, התייחסו אליה בצורה מבטלת ויאללה יאללה. ברגע שהיא עשתה את הסוויץ' ל"אני-סטודנטית-אשכנזיה-ובהיסטריה-תבואו-מייד", הגיעה ניידת בצ'יק. השוטרים היו אדיבים ועשו מה שיכלו (לא לקחו כמעט כלום, לא היה יותר מדי מה לעשות), אבל עדיין - אני נוטה להאמין שהיחס הוא לא בדיוק שווה לכולם.

למעלה