לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1581315,813 עוקבים אודות עסקים

פורום אמנויות לחימה

שמותיהם של מנהלי הפורום צבועיםבכחול, ורשומים בחלקו העליון של דף הפורום.
כתובת מקוצרת לפורום: http://forum.tapuz.co.il/martial
ברוכים הבאים!
פורום אומנויות לחימה הוא אחד הפורומים הוותיקים  והמוערכים במערכת "תפוז"
בפורום נצבר  ניסיון של שנים ונועד לאפשר דיון מהנה ומעשיר בכל ההיבטים של אמניות הלחימה ונושאים קשורים
אליהם. אנא קראו את הכללים בתשומת לב ונהגו לפיהם.

מצד שמאל תמצאו תיבת קישורים למאמרים, אלבומים וכלים אחריםלעזרתכם.
כדאי לבקר בקטגוריה עזרה למתחילים שבמאמרים.

שלכם
 ההנהלה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אמנויות לחימה

שמותיהם של מנהלי הפורום צבועיםבכחול, ורשומים בחלקו העליון של דף הפורום.
כתובת מקוצרת לפורום: http://forum.tapuz.co.il/martial
ברוכים הבאים!
פורום אומנויות לחימה הוא אחד הפורומים הוותיקים  והמוערכים במערכת "תפוז"
בפורום נצבר  ניסיון של שנים ונועד לאפשר דיון מהנה ומעשיר בכל ההיבטים של אמניות הלחימה ונושאים קשורים
אליהם. אנא קראו את הכללים בתשומת לב ונהגו לפיהם.

מצד שמאל תמצאו תיבת קישורים למאמרים, אלבומים וכלים אחריםלעזרתכם.
כדאי לבקר בקטגוריה עזרה למתחילים שבמאמרים.

שלכם
 ההנהלה

לצפיה ב-'שנה טובה ומתוקה לכולם '
שנה טובה ומתוקה לכולם
15/09/2004 | 19:15
166
2
לצפיה ב-'שרשור שנה טובה לכולם '
שרשור שנה טובה לכולם
11/09/2004 | 16:33
160
1
אם לא יצא לי להיות בפורום לפני החג, אז אני מאחלת לכולם שנה טובה.

דבר ראשון בריאות (כן, הסבתות צודקות), אחרי זה אושר, כושר, אהבה ועושר (כל אחד בסדר המועדף עליו/ה).

שיהיה טוב.

שירי.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ועוד משהו קטן'
ועוד משהו קטן
11/09/2004 | 16:35
1
2
אחרי שכתבתי את הברכה קראתי את שרשור ההתפלמסות (לא משנה איזה, ממש לא חסרים פה כאלה).

אז ח'ברה, אל תריבו אחד עם השני כל אחד ודעתו וחבל על העצבים.

ADIOS.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'פולמוס? כאן?'
פולמוס? כאן?
11/09/2004 | 16:51
1

you gotta be kidding...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שנה טובה לכולם '
שנה טובה לכולם
11/09/2004 | 22:12
1
לצפיה ב-'ועוד משהו קטן...'
ועוד משהו קטן...
11/09/2004 | 22:22
2
לצפיה ב-'שנראה רק טוב בשנה הקרובה'
שנראה רק טוב בשנה הקרובה
11/09/2004 | 23:35
2
לצפיה ב-'דרך חדשה'
דרך חדשה
12/09/2004 | 13:35
120
1
דרך חדשה

פעם אחת אמר רבנו, ר' חיים מצאנז: משל אדם תועה כמה ימים ביער ולא היה יודע איזוהי דרך נכונה. פתאום ראה אדם אחר הולך לקראתו. באה שמחה גדולה בלבו, עתה בוודאי ידע הדרך הנכונה. כיוון שפגשו זה בזה שאל אותו: אחי, אמור לי היכן הדרך הנכונה, זה כמה ימים אני תועה. אמר לו: אחי, אף אני איני יודע, שאף אני תועה כאן כבר כמה ימים, אלא אומר לך בדרך שהלכתי אני, יכול לומר לך, שבדרך זו תועים.  ועכשיו נחפש דרך חדשה.

כן אנחנו, דבר זה אני יכול לומר לכם. שבדרך שהלכנו עד עכשיו אין לנו ללכת, שבדרך זו, תועים.
אלא עכשיו נחפש דרך חדשה.

[עכשיו נחפש דרך חדשה – ש"י עגנון "ימים נוראים")

שנה טובה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'דוד, תגיד, אתה שמוצניק'
דוד, תגיד, אתה שמוצניק
12/09/2004 | 13:55
118
10
תגיד לי, חזן & יערי יודעים שיציר כפיהם גידל "עשבים שוטים" (בצחוק, בצחוק! אל תיקח ברצינות!) כמוך???

זה באמת מעניין אותי, איך הגעת למקום הנוכחי, למרות גידולך בבית היוצר של הסוציאליזם הבולשביקי של מפ"ם...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' כשאבי טען שהשוה"צ צריך לעזוב את'
כשאבי טען שהשוה"צ צריך לעזוב את
12/09/2004 | 14:47
117
סטאלין (הרבה לפני מותו של "שמש העמים"), הוא כמעט נודה מהקיבוץ אבל לא שינה את עמדתו. כנראה שבמשפחה שלנו אין הרבה גנים קונפורמיסטיים...

כתבתי תשובה מאוד ארוכה, אבל אני לא בטוח שהיא תענין מישהו כאן.
היא שמורה אצלי, אם יש ענין אעלה אותה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לי אישית יש עניין רב'
לי אישית יש עניין רב
12/09/2004 | 16:01
116
1
אם אתה סבור שזה לא יעניין את הפורום, אשמח לקבל זאת באופן אישי-פרטי (מסרים או מייל, מה שתעדיף).

תודה!
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מחשש שזה יענין מעט אנשים אבל לא רק'
מחשש שזה יענין מעט אנשים אבל לא רק
12/09/2004 | 16:48
115
2
לצפיה ב-'ממליץ לקרוא - מאוד מעניין ורלוונטי'
ממליץ לקרוא - מאוד מעניין ורלוונטי
12/09/2004 | 17:05
113
1
לדעתי גם לפורום שלנו.

היו הרבה דיונים על אומנות לחיה כדרך ועל הקשר לדת. דוד פורס בצורה מאוד יפה את דעתו.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אומנות לחיה => אומנות לחימה'
אומנות לחיה => אומנות לחימה
12/09/2004 | 17:06
5
לצפיה ב-'דוד, תודה ענקית !!'
דוד, תודה ענקית !!
12/09/2004 | 19:52
111
מצטרף לדעת אורי.
וחוץ מזה שבזכותך עשיתי צעד נוסף לגאולה:  גרמתי לך לפרסם את הדברים (הנהדרים) הללו...

שתהיה לך שנה טובה ובעיקר שתמצא את הדרך השלווה והנעימה ביותר עבורך !

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אגב הקיבוץ...'
אגב הקיבוץ...
12/09/2004 | 19:55
110
2
הרקע האנושי-אנתרופולוגי מעניין, אך בשל הבסיס והעיסוק "האזרחי" שלי, בצד הכלכלי, אני חש שההסברים שלך לגבי "אבדן הדרך הקיבוצית" אינם שלמים, ללא התייחסות להיבטים הכלכליים הללו (ולעוד כמה היבטים הקשורים לנפש האדם).

בכל אופן:  תודה רבה לך !
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ודאי שההסברים לא שלמים.'
ודאי שההסברים לא שלמים.
12/09/2004 | 23:33
109
שאלת אותי על נקודה ספציפית - עלי, ועל "דרכם של חזן ויערי".

עניתי שהתנועה הקיבוצית לא ידעה להעביר את "דרכם של חזן ויערי" לדור הבא מצד אחד, ולא ידעה לגרום לבני הקיבוץ להרגיש שכל מה שמחוץ לקיבוץ הוא האויב, מצד שני.

ברור שפעלו בשטח הרבה מאוד גורמים נוספים, אבל לא ביקשת ממני לדבר על התנועה הקיבוצית...

אני רק לא מבין למה אתה חושב שאלה "דברים נהדרים" - לי נראה שאלה דברים שכל מי שעיניו בראשו יכול לראות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אז אולי "עיני לא בראשי"...'
אז אולי "עיני לא בראשי"...
13/09/2004 | 00:32
108
אלו דברים נ-ה-ד-ר-י-ם (בעיקר עבורי...), כי למרות ההתעמקות וההתעסקות שלי בכל הנוגע להתפרקות הקיבוץ (והמושב) ולמשבר החל בחברה הקיבוצית, בשום מקום לא מצאתי את זווית הראיה שאתה הבאת
אז כנראה שיש עוד רבים מאוד (בינם פרופסורים וחוקרים מאוד ידועים וברי-סמכא), שסומים יחד עימי באפלה (טוב, לפחות אני לא לבד...).
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'או שאני סתם תועה?'
או שאני סתם תועה?
13/09/2004 | 00:48
107
3
העברת האידיאולוגיה לדור הבא אינה בעיה מיוחדת לחברה הקיבוצית, הרי כל המחנכים בעולם עוסקים בה, בצורה זו או אחרת.

הבעיה של החברה הקיבוצית היתה שהיא שאפה להיות חברה אידיאולוגית, ולא שמה לב מתי האידיאלים נעלמו ונשארה רק החברה.

תגיד לי שזה לא קרה במקומות אחרים?
מה מיוחד במה שאמרתי?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'נמשיך בעוף-התחייבות'
נמשיך בעוף-התחייבות
13/09/2004 | 01:10
102
1
לי תמיד נראה היה שהדור החדש, זה שנולד לתוך המערכת, לא עבר שום צעד של התחייבות לקבוצה או לאידיאולוגיה שלה. הצעד הזה, של ההתחייבות ושל הצהרת ההשתייכות וקבלת הכללים, אינו טריוויאלי, ובלעדיו היה הרבה יותר קשה לדור החדש להישאר (ואם להישאר, אז קשה לתפקד בתוך המערכת).
אינני בטוח ש"העברת האידיאולוגיה" הייתה פותרת את הבעיה (אם זו אכן בעיה).

הפתרון, האפשרי אך הלא יעיל, הוא פירוק והקמה מחדש של קבוצות השותפות ברמות שונות (המוגדרות על ידי הקבוצות עצמן) ומבלי להכליל כחברים את ה"בנים הממשיכים".

שנה טובה
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'התחייבות לקבוצה'
התחייבות לקבוצה
13/09/2004 | 08:58
101
התחייבות לקבוצה היתה צריכה להיעשות ע"י פעילויות למען הקבוצה.
נוער חב"ד שהולכים ומזמינים אנשים להניח תפילין, נתקלים בכך בכל מיני תגובות; זה קורה כשהם בקבוצה קטנה (2-3 נערים), יש אפשרות לשיחות להתפתח, והם מביאים את השיחות הביתה.
מה שהם סופגים בפעילויות האלה (וזה הרבה עוינות, אבל הרבה יותר התעלמות) עובר אחר-כך עיבוד, בבית, בבית-הספר, בישיבה.

זו רק דוגמא אחת.

למורמונים יש פעילויות בכיוון אחר, אבל במטרה דומה - לאפשר לצעיר להיתקל בחברה הלא-מורמונית, ולעבד את היחסים שלו עם החברה הזאת.
נדמה לי שגם לאמיש יש פעילויות כאלה, לפחות לחלק מהם.

שלושת הקבוצות שהזכרתי (ויש עוד כאלה) מצליחות כבר הרבה זמן לא רק להחזיק את רוב הנוער בפנים אלא גם למשוך אליהן אנשים מבחוץ.

לשלושתן יש גם הצלחה רבה במאפיין השני שהזכרתי - הן ידעו לגרום לנוער להאמין בצדקת דרכן מצד אחד, ובאסון הדרכים האחרות מצד שני.
בלי זה הן לא יכולות להצליח.

וזה הכישלון הגדול של התנועה הקיבוצית - האבות המייסדים דברו על "מרד הבן" ועל "הגשמה" אבל רצו שהילדים שלהם ימשיכו אותם בפלחה, ויצרו מערכת חינוך שהיתה ידועה כ"מכסחת הדשא הקיבוצית" = כולם יוצאים באותו גובה. היה אפשר להצטיין רק במקומות מסויימים, רובם מחוץ למערכת (כמו הצבא).

האבות המייסדים דיברו על סוציאליזם, אבל בני-הקיבוץ מעולם לא ראו את ההיפך ממנו, ולכן לא ידעו למה הם אמורים להתנגד.
הפגישות עם "החברה שבחוץ" היו מעטות וממוסדות מדי בשביל לעבור עיבוד אמיתי כלשהו.

לא רק שלא נוצרה התייבות לקבוצה - האידיאולוגיה דברה על דבר אחד, והמערכת עשתה דבר אחר לגמרי. כשהאידיאולוגיה נפלה, נשארה המערכת, שהצידוק היחיד שלה לקיומה היה עברה.

זה השבר הגדול של התנועה הקיבוצית - היא הפכה מתנועה אידיאולוגית לתנועה כלכלית, ומרגישה בחסרון הכוח המניע - האידיאולוגיה.

קבוצות כמו אלה שציינתי למעלה ידעו להחזיר את הילדים בפנים, גם את אלה שלא ממש הבינו למה הם בפנים.
התנועה הקיבוצית לא ידעה לעשות זאת.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'כמו שאמרתי: מעניין לאללה !!'
כמו שאמרתי: מעניין לאללה !!
13/09/2004 | 09:24
לצפיה ב-'למה כישלון? זאת ההצלחה הגדולה ביותר'
למה כישלון? זאת ההצלחה הגדולה ביותר
13/09/2004 | 11:22
99
ההאמיש זאת הצלחה? החברה החרדית הקיצונית זאת הצלחה?
הצלחה במה? בשמירת דרך חיים כמו שהתנהלה בכפר באירופה במאה ה 17, בפרטי פרטים שכוללים את הלבוש המדויק?

יצירת מסגרת קבועה ונוקשה לא היתה מטרה בחברה הקיבוצית, המטרה היתה יצירת חברה טובה יותר. הנוקשות היתה מאפין, אבל לא עיקרי, וההוכחה לכך היא אתה דוד, אחותך ואביך.

יש גם הבדלים גדולים בין השומר הצעיר לאחדות העבודה וכו' אבל זה כבר ממש אוף.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אם אתה חושב שהאמיש או החרדים חיים'
אם אתה חושב שהאמיש או החרדים חיים
13/09/2004 | 11:35
98
היום כמו שחיו בכפר באירופה במאה ה-17, אתה טועה מאוד - אבל זה לא הנושא.

האמיש והחרדים הם הצלחה כי הם קבוצה שמצליחה לשמור על הערכים שלה ולגדול, למרות פיתוייו של העולם שבחוץ.

מבחינה סוציולוגית, אנתרופולוגית, זו הצלחה; מבחינה היסטורית, זה דבר נדיר מאוד.

הכישלון של התנועה הקיבוצית הוא בדיוק בזה - היא לא הצליחה לגרום לבנים להישאר ולהמשיך באותה צורת החיים. במשך כמה עשרות שנים היה בתנועה הקיבוצית גידול אוכלוסיה שלילי, וגם היום הגידול מלאכותי ברובו, ובהרבה קיבוצים מספר התושבים שאינם חברים הולך וגדל.

גוף חברתי שאינו גדל, הולך ונעלם.
החרדים, האמיש, המורמונים ועוד כמה קבוצות, הולכים וגדלים.
זו ההצלחה שלהם.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אפשר להתווכח אם זו באמת הצלחה'
אפשר להתווכח אם זו באמת הצלחה
13/09/2004 | 12:34
88
אפשר גם לחלוק קצת על העובדות:
האם החברה החרדית באמת גדלה? הרי לפני זמן לא רב במונחים היסטוריים, המושג חילוני כמעט ולא היה קיים ביהדות.
אבל אותי יותר מעניין מוסר ההשכל:
מה מחיר ההצלחה הזו ומי משלם אותו?
האם עלינו להתקנא במודלים מסוג זה ולאמץ תבנית חינוכית וחברתית דומה?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שאלות טובות'
שאלות טובות
13/09/2004 | 13:05
87
בחמישים השנים האחרונות, מבחינה מספרית, החברה החרדית גדלה. מספר הנשארים חרדים, גם בארץ וגם בארה"ב, גדול ממספר החדלים להיות חרדים.
יש לכך סיבות רבות, אבל המספרים מדברים בעד עצמם.
נכון שהמושג חילוני כמעט לא היה קיים לפני 200 שנה - אבל זה נכון לא רק ביהדות אלא בכל אומות העולם.
נכון לעכשיו, החרדים, המורמונים והאמיש הם קהילות שהולכות וגדלות, מבחינה מספרית; לפי המקובל בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, חברה שגדלה מבחינה מספרית בלי לוותר על ערכיה ועקרונותיה, היא חברה מצליחה.

לגבי מחיר ההצלחה, והאם עלינו לקנא בהם או לא - אלה באמת שאלות שאני שואל את עצמי הרבה זמן.

אין לי תשובה חד-משמעית.
בחברה החרדית, לימוד הוא הדבר החשוב ביותר.
בחברה החילונית, שמעתי הרבה שמנסים לעזור לילדיהם לעבור את 12 שנות הלימוד בכמה שפחות נזק

בחינוך החרדי, ילד בן 6 כבר יודע לקרוא ולכתוב.
ב"חינוך" החילוני, שלא נדע...
אבל מערכת החינוך החרדית לא יודעת מה לעשות עם דיסלקטים והיפר-אקטיביים, ומחשיבה אותם ל"עצלנים" במקום להבין במה מדובר ולתת טיפול נכון. במערכת החילונית לפחות מודעים לבעיה ומנסים לעזור.

בחינוך החרדי "מורה" הוא אדם שמכבדים אותו (לפחות במקומות שאני ראיתי).
ב"חינוך" החילוני, מורה הוא מישהו שלא הצליח להגיע למשהו יותר טוב.
אבל בחינוך החילוני אין התעלמות מוחלטת ממה שלא קיים במסורת היהודית. בחינוך החרדי לא מלמדים היסטוריה, ספרות, שפות זרות, אמנות, מדעים... במתמטיקה מלמדים חשבון פשוט, לא הרבה יותר מזה.
העברית של רבים מהם גרועה (מתבלבלים בספירה בין זכר לנקבה, ועוד הרבה דוגמאות). הידע של רבים מהם במקרא עלוב (יודעים היטב את התלמוד, לא את המקרא).
בוגר החינוך החרדי שרוצה להיכנס לאוניברסיטה צריך לעשות השלמות של המון חומר.

והגרוע ביותר - אין שום נסיון לביקורת עצמית ושיפור, כי כל נסיון כזה נחשב לנסיון להידמות לאומות העולם.

טוב ורע קיימים בשני הצדדים.
אני לא יודע אם יש דרך לחבר את הטוב משני העולמות, ולא יודע אם אחד יותר טוב מהשני.

אני רק יודע שיש שאלות שצריך לשאול, גם אם אין להן תשובה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'עם הצלחה, מסתבר אפשר להתווכח '
עם הצלחה, מסתבר אפשר להתווכח
13/09/2004 | 13:35
50
לגבי מחיר ההצלחה: אני מדבר על מחיר אישי, לא קהילתי.
אולי אני טועה, אבל הרושם הוא שליד כל שני חרדים השלמים באמונתם ומאושרים בדרכם ישנו אומלל המדחיק רצונותיו ומוחק אישיותו מתוך חשש לנידוי חברתי וחוסר אומץ לחצות את הקו. אני לא טוען לאידיליה חילונית. גם שם רבים האומללים ומחפשי עצמם. אלא שמגוף אידיאולוגי בעל מסר כל כך ברור ועקרונות נוקשים והחלטיים נדרש קצת יותר...(עיין ערך "קיבוץ" )
ידיעת קרוא וכתוב אינה מסתירה בורות.לימוד עיוני במערכת סגורה יוצר אותה.
אם המדד היחיד להצלחה של חברה הוא מספר חבריה ושמירה על עקרונותיה מבלי להיכנס למחיר שמשלם האינדיבידואל, אזי ניתן אולי לכנות זאת הצלחה.
אבל...גם אני אוהב לשאול..:
האם החברה החרדית יכולה להתקיים ללא העולם החילוני שסביבה?
ללא לימוד מדעים, מחקר ופתיחות לעולם החיצוני?
כמובן שישנם חרדים רבים העוסקים במחקר, מלמדים באוניברסיטאות ונמצאים בחזית המדע, אולם הם טיפה בים ואינם מעידים על הכלל.הכלל אינו מקבל כלים לכך.
האם חברה חרדית תשרוד בסביבה המזרח תיכונית ללא צבא,או שמא תיגזר עליה גלות נוספת?
נגעתי רק בקצה השוליים של היריעה המגדירה הצלחה של חברה.
את הישרדותה המופלאה של היהדות ניתן לזקוף דווקא לפתיחות (מכורח או לא) ויכולת הסתגלות לסביבה. לדעתי החברה חרדית דהיום איבדה משהו מזה..
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'החברה החרדית התקיימה 2,000 שנה'
החברה החרדית התקיימה 2,000 שנה
13/09/2004 | 13:56
45
בלי מדינה, ועושה זאת גם היום בחו"ל; כל שאר הקהילות היהודיות הולכות ומתבוללות (רפורמים, קונסרבטיבים). החברה החילונית בישראל הרבה יותר ישראלית מאשר יהודית.

אין סיבה מיוחדת להניח שאותה החברה לא תשרוד תחת שלטון פלסטיני (לדוגמא), אם לא תושמד לגמרי במהלך הכיבוש.

נכון שהחברה החרדית בישראל הרבה יותר מסוגרת מזו שבחו"ל.
בארה"ב בוגרי ישיבה הולכים ללמוד מקצוע ולעבוד, והרבה פעמים זה בקולג' או אוניברסיטה; כאן הם ממשיכים ללמוד תורה, אחרת יגייסו אותם לצבא.

דובלבן סיפר שאבא שלו טוען ש"יהדות" = ציוויליזציה.
יש בזה הרבה מן האמת.
החלק הישראלי של הציוויליזציה החרדית, מתקיים כשהסביבה שלו היא בעיה אידיאולוגית חמורה בהרבה מהנצרות או האיסלאם.
בארה"ב, אנגליה ועוד מקומות, היהדות החרדית הרבה יותר פתוחה, ואפשר לקרוא על זה בדבריו של שמעון, כאן בפורום.

גם לחשוב שהחרדים לא משתנים זו טעות - אבל השינוי שמגיע מלמטה, עוד לא נראה כלפי חוץ. לשינוי הזה גורמים האינטרנט, שילוב הנשים החרדיות בעבודה, והחוזרים בתשובה, שבאו לחפש אידיאלים ומוצאים חברת אנשים - ולא תמיד מפחדים, כמו החרדים מלידה, להצביע על בעיות.

זו תמונה מורכבת מאוד, שמשתנה בזמן שאנו מסתכלים עליה.
בדיוק כמו החברה החילונית.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'האמנם?החרדית?אתה בטוח?'
האמנם?החרדית?אתה בטוח?
13/09/2004 | 18:33
7
ממתי קיימת החברה החרדית במבנה שלה כיום?
הרי באיזשהו שלב לאורך הדורות (2K שנה, אמרת? זה כמאה דורות. לא?) חל שינוי ב"מנהגים היהודיים". למשל-לבוש (יותר סביר שרבי עקיבא לבש גלביה מאשר שטריימל. נה?). אז למה אתה חושב שדווקא שימור מינהגים הוביל לשימור החברה ולא האיזון בין שימורם ועידכונם? בודאי שמעת על היתרונות הגלומים בגמישות, שיחרור והתאמה לנסיבות.

אגב, אאל"ט רוב היהודים הדתיים עלי אדמות היום הם דווקא קונסרבטיבים. לא? (האמת היא שאולי היה טוב לדעת קצת מיספרים (נניח: חילוניים, קונסרבטיבים, רפורמים וכן הלאה...) אבל אין לי זמן לחפש) למה שלא תישתמש באותו מדד להצלחה שהחלת על החרדים והמורמונים?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'2K שנה = 66 דורות . 30 שנה לדור.'
2K שנה = 66 דורות . 30 שנה לדור.
13/09/2004 | 22:50
1
1
לצפיה ב-'דור?'
דור?
14/09/2004 | 00:12
איך אתה מגדיר דור,דרור?
(אני השתמשתי בהגדרה שמלידה ללידה נמתח דור אחד ואז הנחתי שזה בערך 20 שנה. אולי היום זה קצת יותר אבל חשבתי שאולי פעם זה היה קצת פחות. אולי טעיתי. בכל מקרה זה לא ממש משנה לנקודה שהעליתי. שיהיה 66.)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מספרים'
מספרים
13/09/2004 | 22:57
2
עד כמה שידוע לי, והאחוזים הם בארצות הברית:
18% אורטודוקסים
25% קונסרבטיבים
28% רפורמים
כל השאר בלתי מזוהים קהילתית.
יהדות ארצות הברית היא כ6 מליון. אם כן, ממש לא מדובר ברוב היהדות.
אגב, היהדות האורטודוקסית הייתה לפני כארבעים שנה כ5%. זוהי הקהילה המתפתחת היחידה. שאר החברות הולכות ונעלמות בארצות הברית. די ברור מה יהיו פני הדברים בעשרים שנה הבאות. אגב, גם בארץ קיימת תחזית דומה.
אני מקווה שאחרי תחזית זו אני עדיין יכול לאחל שנה טובה לכולם.
יצחק
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תודה,יצחק'
תודה,יצחק
14/09/2004 | 00:20
1
ידעתי שעדיף קודם כל לבדוק את המספרים.

שתהיה שנה טובה.

וחוץ מזה, מה החזאי מבין?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אגב'
אגב
14/09/2004 | 10:14
אני מסכים כמובן עם טענתך שיש "בעיה" עם ההשקפה החרדית המסתגרת. כפי שהתבטאתי בעבר, יש לה שתי סיבות: האחת היא שהחברה החרדית לא ממש עיכלה את הנאורות, והיא מנסה לשמר את מה שיש לה בהסתגרות. הסיבה השניה היא שלחברה החילונית נוח בהסתגרות הזו של החרדים, והיא העדיפה לשמר אותם מבודדים. על ידי כך החילונות הגדירה עצמה כמנוגדת ליהודי הישן, זה שהגויים אהבו לשנוא. (למי שבקיא קצת בהיסטוריה של היהודים בימי הביניים, אני קורא לזאת דוקטרינת העד החילונית). מסגרות חברתיות כאלה קשה מאוד לשנות, ולמרות שהחרדים השתנו, והחילונים השתנו עוד יותר המסגרות עדיין קיימות. שינוי מסגרות אלה הוא לדעתי אחד המהלכים החשובים שעומדים לפני החברה הישראלית, ובלבד שתעשה זאת בכבוד ומתוך אהבה ורצון טוב.
יצחק
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'גל, אני מקבל את ההערה לגבי השינויים'
גל, אני מקבל את ההערה לגבי השינויים
14/09/2004 | 00:15
1
ביהדות במשך 2000 השנים האחרונות, אבל צריך לשים לב לכך שהיהדות התפצלה לשלושה זרמים החל מתקופת ההשכלה; הקונסרבטיבים, הרפורמים והחילונים פנו לדרכים שונות, ואילו האורתודוכסים המשיכו בדרך הישנה.
יצחק הביא את המספרים, והמגמות מוכרות לכל מי שקצת מתמצא בנושא: חוץ מישראל, בכל העולם הקונסרבטיבים, הרפורמים והחילונים הולכים ונעלמים (מתבוללים), בעוד האורתודוכסים מתרבים.

עם זאת, אני לא טוען שהאורתודוכסים לא משתנים, גם היום.
כתבתי על זה באחת ההודעות למעלה.
השינוי הזה איטי, חלקו הגדול מורגש רק בפנים, אבל הוא קיים ומתגבר.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'חוץ מישראל (סליחה, אני עייף)'
חוץ מישראל (סליחה, אני עייף)
14/09/2004 | 00:35
בישראל הקונסרבטיבים, הרפורמים והחילונים לא מתבוללים כי אין להם במי.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מבקש סליחתכם מראש התגובה ארוכה מאוד'
מבקש סליחתכם מראש התגובה ארוכה מאוד
14/09/2004 | 02:41
36
4
ראשית אני רוצה לציין כי אני מגיע ממשפחה דתית / חרדית במובנים רבים . בצעירותי הייתי דתי ומאוד " התפקרתי" בגיל הבגרות , מתוך התבוננות פנימה לחברה הדתית / חרדית ומתוך חוסר שביעות רצון מדרך התנהלותה .
לעצם העניין הדיון כאן נגע בנקודות רבות ומעניינות ולכל אחת מהנקודות דרכי התבוננות ותפיסה מרובים אנסה לנגוע בחלקם הגדול .
1. "החברה החרדית התקיימה 2000 שנה ? " – האם באמת החברה החרדית היא שהתקיימה תקופה כה ארוכה ?  או החברה היהודית על כל גווניה ופלגיה ? בתקופות שונות של ההיסטוריה היהודית חיו מגוון מאוד גדול של קבוצות "יהודים" עם דעות ואמונות שונים האחד מהשני.  המאחד לכולם היה יהדותם וכך ע"פ הבנתי הדבר גם כיום , רק השמות השתנו . האם ה"אורתודוקסים" בתקופות עתיקות יותר דמו ל"חסידויות" או ה"חצרות" כפי שהם קיימים כיום ? אני ממש לא סבור כך ויתרה מזאת אני אפילו סבור שברבים מהמקרים היו אפילו סולדים מעצם ההגדרה "חסידות" או "חצר" .
2. "גודל החברה החרדית גדל"  - מדובר בריבוי טבעי של אכלוסיה סגורה החיה במדינת ישראל , אשר בתקופה ארוכה של קיומה כאן במדינה זכתה מסיבות כאלה ואחרות ( פוליטיות בעיקר ) להטבות מרחיקות לכת . הטבות שאפשרו לה כלכלית לפרוח ולצמוח מבלי כל הפרעה חיצונית כזאת או אחרת . מבלי שהיו לה מחויבויות כאלה ואחרות כפי שהצטרכה החברה " החילונית " לספוג במהלך הדורות האחרונים במדינה ( ויסלחו לי כל אלה החוזרים בתשובה או המספר המצומצם של החרדים אשר אכן השלימו את התחייבויותיהם כאזרחים במדינה – צבא עבודה וכו'… ) .  בתקופות וזמנים בהם הצטרכה החברה החילונית לדאוג לצרכיה הכלכליים החברתיים והביטחוניים במדינה ( כאלה שלעיתים גרמו גם לחשוב טוב  על תכנון המשפחה : גודל , חינוך וכו'…)  יכול היה "תלמיד ישיבה  - שתורתו אמונתו " להצהיר על לימודיו ולקבל שכר "ממוצע במשק " + " מענקי ילודה " מהביטוח הלאומי סכומים שהגיעו לעיתים לאלפי ולעיתים לעשרות אלפי שקלים.  מה לעשות כשאתה טרוד בטרדות חיי היום יום ולצורכי המשפחה לעיתים אתה "מגדל משפחה קטנה " .
3.  "הצלחת החברה החרדית מול כישלון החברה החילונית " – האם אנו יכולים לכנות את מצב החברה החרדית כהצלחה ? האם "תלמיד חכם" המנותק מהמצב בעולם סביבו ( ושוב מבלי לנגוע באלה מבין הקהילה החרדית שהצליחו לפרוץ החוצה ובהצלחה רבה … ) . האם אנו יכולים כלל להשוות את המצב בחברה החרדית כיום כפי שהיא מצטיירת למשל בערים כמו ירושלים , בני ברק וכו' … כהצלחה ? האם העוני השורר באזורים אלה ( ולא רק בשנים האחרונות עקב המצב הכלכלי המזוויע אליו נקלעה המדינה ) ומעמיד את הערים הנ"ל בראש סולם העוני במדינה , יכול לבטא הצלחה ? ואם כן , במה בדיוק ?
4. " מערכת החינוך … " – האם העובדה שילד בן 4 יודע קרוא וכתוב מבטאת את התפיסה שהחברה החרדית מצליחה יותר בתחום החינוך ? האם הבורות בכל הנוגע " ללימודי חול … ( מתמטיקה , ספרות , היסטוריה וכו'… ) לא מבטאת את ההפך ? גם בתקופות בהם מערכת החינוך החילונית ( ויש לי לא מעט תלונות לגבי התפיסה הרווחת במערכת החינוך וע"פ דעתי יש לשנות דברים רבים בה ) הגיעה " לשפל" אני סבור כי החילוניים באופן גורף מעמידים את החינוך כיעד מועדף לחיים . מה לעשות שלנו החילוניים יש סדר חיים מוגדר מיום לידתנו והוא שונה מעט מסדר חייו של החרדי : אנחנו יודעים שמיום לידתנו נלך לגן , לבית הספר היסודי , לחטיבה , לבית הספר התיכון , לצבא ( יש דבר כזה בחברה הדתית ? ) לחו"ל לטייל ואז לתואר הראשון השני והשלישי במידת האפשרויות הפיננסיות של כל אחד ואחד ( וגם כאן יש לי לא מעט הסגות אבל זה לא הדיון ) . האם סטודנט חילוני מקבל תקצוב בהתאם לתרומתו לחברה ? האם הוא מקבל תקצוב שווה ברמתו לתקצוב אותו מקבל "תלמיד ישיבה " המקבל תשלום מלא "לעמותה – ישיבה – כולל " + משכורת חודשית ? ודאי שלא !!!!           בנוסף במקרים רבים ולא מעטים אנו רואים אכלוסיה לא קטנה של הצד החילוני השולחת את ילדיה לחוגי העשרה בתחומים רבים ומגוונים מעבר לנלמד בבתי הספר ולראיה הנתונים המרשימים ( גם בתקופות הקשות ביותר מהבחינה הכלכלית במדינה ) במסגרות המתנ"סים המקומיים התפוסה כמעט מלאה !!!
5. לגבי הנתונים והמספרים : ע"פ דבריו של חברינו יצחק אשר הביא את הנתונים מארה"ב ( אגב אני חושב שבישראל הנתונים הרבה פחות מחמיאים לחברה החרדית והדתית )  18% מהחברה הם חרדים ( וגם שם במגוון רחב של תתי פלגים שהשוני בניהם גדול לא פחות )   , בהתחשב בנתון הבא : 25% קונסרבטיביים + 28% רפורמים + 29% חילוניים = 82% לא חרדים !!!!!  לצערנו או שלא .

אינני מגיע ח"ו לטעון נגד או בעד גישה כזאת או אחרת , אבל לבטח לא לצדד בחברה החרדית .
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תודה זאב. מעניין!'
תודה זאב. מעניין!
14/09/2004 | 13:27
1
לצפיה ב-'יש לכך סימוכין?'
יש לכך סימוכין?
14/09/2004 | 17:53
אני הבנתי (מצטער שאין לי יכולת להביא סימוכין לכך) שהדת ברוב ימי האנושות תפסה אותו מקום שהיא תופסת כיום, פחות או יותר. היו אנשים שהדת הייתה כל חייהם, והם היו מיעוט. היו אנשים שבזו לכל אמונה אלילית, וגם הם היו מיעוט, והיו הרוב שהאמינו במה שכהני הדת דרשו, מבלי לחשוב על כך יותר מדי לעומק, ומבלי "למות על קידוש השם", בגדול כמו מה שקורה ברוב האנושות כיום (התרשמות אישית שלי, לא מבוססת).

כלומר - גם בתקופת המקרא היהודים לא בהכרח האמינו באלוהים בדבקות יתרה, וגם היוונים/אשורים/בבלים הממוצעים לא הקדישו את כל זמן העירות שלהם ל- "עולם מלא היה בישויות והאדם צריך היה לדעת לתמרן נכון בתוך עולם עתיר כחות זה. לדעת למי להקריב קרבן ולמי להתפלל, ומתי. לדעת לכבד את האלים הראשיים אך לא לשכוח גם את הישויות המקומיות, שכבודן במקומן מונח, כפשוטו. אסור היה לשכוח לתת כבוד לאף אחד מן האלים, שכן אחרת עלול האדם לספוג את תוצאות זעמם של האלים ששכח לכבד."

אנשים עשו דברים מתוך אינרציה, בחלק גדול מהמקרים. שמרו על פולחן שהעניק מסגרת לחייהם, תוך ניסיון להטות את הכף לטובתם כשחשבו שהתוצאה מצדיקה את הטרחה היתרה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'נחמד'
נחמד
14/09/2004 | 21:56
שאלת המיתוס ביהדות היא כבדת משקל. לדעתי, המיתוס לא נשכח כלל, ואגדות חז"ל מלאים בה. אגב, גם בספרות המיסטית. זהו דיון שהחל עם ספרו הגדול של גרשון שלום magor trends, ותוסס מאוד בימנו. זוהי גם הסיבה שאוהד כתב שטויות כאשר ייחס את הפשטת האל לגולה. זוהי מגמה מאוד ציונית המנסה להתנער מן היהדות הישנה ולמצוא בה את כל הפגמים האפשריים. כמובן, הרב קוק הוא המשיח המוחלט או הנביא המבשר את דת האמת. ואין ספק שהפרשנויות המודרניות של המקרא הן האמת המוחלטת. מאידך קל להיות בור ולטעון טענות על היהדות. האם העגל הממונה על התהומות, הנשר, הלוויתן ועוד דמויות בראשית אינם מיתוס? וזה בבבל. ומה עם פנתיאון שלם של מלאכים שחיו ובעטו בתורתם של חסידי אשכנז במאות ה12-13? גרמניה רחוקה כידוע מספר מלין מארץ הקודש. אז לאט לו לאוהד האזרחי.
יצחק
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מספר הערות'
מספר הערות
14/09/2004 | 10:29
17
1
לא כתבתי ש18% מהחברה היהודית האמריקנית הם חרדים. כתבתי שהם אורטודקסים. אין לי מושג כמה מהם חרדים. הטענה שלך שבמהלך האלפיים שנה האחרונות יהודים לא היו חרדים נשמעת רבות. ודאי שהם לא היו חרדים במובן החברתי המודרני. חרדיות היא מצב חברתי המגיב להשכלה ולחברה המודרנית. מצד שני ודאי שהם לא היו קונסרבטיביים, רפורמים או חילונים. היא גם לא הייתה קונסרבטיבית משום שהיא לא נזקקה להתאים את עצמה לחרה האמריקנית, ושאלות של תפילה מעורבת בבית כנסת או מינוי רבניות, וכמובן שלא נסיעה במכונית בשבת לא ממש ענינו אותה. היא גם לא הייתה רפורמית. כל מושג הרפורמה הוא שינוי מן המסורת, ואדפטציה לחברה הנוצרית פרוטסטנטית. החברה היהודית הייתה חברה שומרת הלכה, וזה מה שחשוב.
בחור ישיבה מעולם, אבל מעולם לא קיבל משכורת ברמה ממוצעת במשק. זוהי השמצה בלתי נסבלת, והיא חלק ממסע השמצה בלתי פוסק. החברה החרדית היא החברה הענייה ביותר במדינה. אי אפשר להאשים אותה בעוני מרוד ובתוך כדי דיבור להאשים אותה בכך שהיא איננה משתתפת בתרומה למשק. בחור ישיבה מקבל מלגה דלה ביותר שקוצצה לאחרונה כמעט לחלוטין.
לאחרונה התפרסם סקר של הלמ"ס הטוען שנער חרדי תקציב כמעט כפול מנער חילוני. הלמ"ס לא פרסם, משום מה, התנצלות על כך שהממצא היה שגוי. ההבדל הוא שלהבדיל מבתי ספר ממלכתיים וממלכתיים דתיים, בהם קיים תקציב לבית הספר לפי ראש, מלבד המשכורות למורים אשר משולמות ישירות למורים, בחינוך העצמאי החרדי, התקציב לפי ראש כולל גם את משכורות המורים. המגזר הדתי הוא מן המגזרים המקופחים במשק. זוהי העובדה התקציבית העצובה. נכון שהם גם תורמים פחות, וכפי שכתבתי בתגובה הקודמת יש לכך סיבות. אני מציע לך חיים, שכדאי מאוד שתבדוק גם את המידע המגיע אליך. הוא בדרך כלל איננו כלל נטול השקפת עולם.
יצחק
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שלום יצחק'
שלום יצחק
14/09/2004 | 15:20
16
ראשית הנתונים בד"כ מגיעים מנקודת ראות "המתבונן" , שנית לנתונים הנ"ל יש בד"כ אמת .
כבר היו "ישיבות" לא מעטות שקיבלו תקציב כזה או אחר על סמך כמות תלמידי כולל / ישיבה שכלל לא היו שם !!! ובמיספרים אסטרונומיים. אבל את הנתונים נתתי קודם רק כדי להסביר את הבעיתיות שנושה החינוך והמטלות/ חובות המוטלות על הנער / תלמיד / חייל ה"חילוני" , לעומת תלמיד הישיבה ש"תורתו אמונתו " ( יש מושג כזה אצל החילוני? אחד שכזה שאינו מעוניין ללכת לצבא כי הוא רוצה ללמוד לתואר דוקטור מבלי לשרת ? ) .

בכל אופן ידידי אנחנו ובמיוחד אני לא רוצה להיכנס לנקודה הזאת כדיון בפני עצמו .

ובכלל אנחנו לפני חג ראש השנה , אז שיהיה לכולנו חג שמח ושנה טובה .
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'חיים'
חיים
14/09/2004 | 16:32
14
עשית מעשה בלתי הגון. נקטת נתונים מעוותים כדי להדגיש את תפיסתך. אתה מעדיף להאשים, ולפתור את הנושא בכך שראש השנה היום ובא לא נריב ובלבד שתקבל את עמדתי.
המקרים שאתה מציין קרו, אבל מעט מאוד, ואלה שחטאו נתנו את הדין. מאידך גיסא, קיימים הרבה מקרים אחרים שהמדינה לא נתנה את חלקה ולא ביושר.
הטענה כאילו בחור ישיבה מקבל ואינו תורם דבר היא הצגת התמונה באופן מעוות. תלמיד ישיבה איננו מקבל דבר עבור לימודו. לא תעודה ולא מקצוע. הוא עושה זאת עבור אידיאל. חלוקת העוגה בארץ היא על פי חלוקה של השקפות עולם, וזה לגיטימי לחלוטין בחברה שאיננה הומוגנית כבמדינת ישראל. העובדה שדעתך איננה נוחה מן העובדה שחברת לומדים היא ערך חשוב, שלדעתך הישרדות פיזית היא ערך שראוי למדינה לחיות על פיו היא לגיטימית באותה מידה. קבלה של האחר, של החרדי, היא קבלה של עולם ערכיו כלגיטימי, וכן יש לכך מחיר. העובדה שאתה אישית נפגעת מעולם זה איננה מצידיקה את השמצתו.
וכעת, שנה טובה
יצחק
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'Shanah Tovah Isaacl'
Shanah Tovah Isaacl
14/09/2004 | 18:02
5

May Hashem bless you and your family and all of Yisroel.
Shanah Tovah and Gamar Chatimah tovah
Shimon
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שנה טובה'
שנה טובה
14/09/2004 | 21:30
תכתב ותחתם לאלתר בספרם של צדיקים גמורים.
יצחק
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ועוד בר'
ועוד בר
14/09/2004 | 21:38
3
אלול זה אלול, והגיע זמן בקשת מחילה. סליחה ידידי כאשר פגעתי בך בכל ההתנצחויות שלי.
יצחק
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'I also'
I also
15/09/2004 | 02:21
2

ask you for your forgiveness..I enjoyed all of our discussions even though on a few subjects we differ....but that is the beauty of freedom,,,
A GUT YUR A BENCHT YUR.....
Shimon
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
15/09/2004 | 09:55
1
אתה כותב תמיד בהיגוי פולני. האם אתה אכן ממוצא פולני? חסידי?
ושוב שנה טובה, הצלחה בגשמיות וברוחניות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'My fathers'
My fathers
15/09/2004 | 15:28

side is from Poland/ Glitsiana...My father is a born American.I went to a school with an chasidic environment-untill 8th grade.I went to a 'Yekeh' Yeshivah later on.I davened during my early childhood in a SHTIBUL of Chasidic origin.On my Mothers side they came from 'Kuvner' Lita and were Rabbanim ,the 'Skimian Rav' was my great grandfather.IT was a community in pallach Kuvner Lita ,him and his father were Talmudai Hagaon from Vilna.My brothers went to Litvak yeshivas....My grandfather went with a shtrammel ,but we became very American.....
My wife is Yeminite.
So we have American blood,Polish blood,Litvak blood,Israeli blood and Yeminite blood in my children....Oh yeah I almost forgot.Russian blood too.My mothers mother came from Odesa Russia.....

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'יצחק'
יצחק
14/09/2004 | 20:19
אני לא מעורה כ"כ בנושא וכלל לא כ"כ עוקב אחרי התחום, אבל זכורה לי איזושהי הצעת-חוק שאמורה היתה להשוות (ואולי אף יותר מכך, מצד שני אינני זוכר אם היא עברה או לא) את שכרו וזכויותיו של בוגר-ישיבה תורנית לאלו של בוגר אוניברסיטה....

הכצעקתה?

* אם למישהו יש זמן פנוי וגישה לארכיון של הארץ מדובר על השנה שנה וחצי האחרונות...

אופפס. את החשוב מכל כמעט ושכחתי - שנה טובה
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא רציתי להתערב, אבל...'
לא רציתי להתערב, אבל...
14/09/2004 | 20:53
6
יצחק, צר לי שאני נאלץ להגרר לנושא שהוא ממש לפורום, אבל לא יכולתי שלא להגיב:

1. "אלו שחטאו נתנו את הדין"  לא זכור לי שא.דרעי "נתן את הדין" על "התיק האזרחי/ציבורי"...  (ומה שהוא עשה, בטח שלא היה בגדר "מעט"!).

2. גם אני הייתי (מאוד) שמח ללמוד "למען האידיאל", ובכ"ז עשיתי צבא (כולל שנת קבע) ועוד כ- 16 שנים מילואים ביחידת שדה קרבית (כולל שנים של 75 יום מילואים), שבגללם גם נאלצתי לעשות פעמיים את התואר השני (ב-6 שנים, במקום בשנתיים!!).  הייתי מ-א-ו-ד שמח להיות "שתורתו אומנותו" !!
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'דרעי לא הואשם'
דרעי לא הואשם
14/09/2004 | 21:29
5
בפשע הזה, וכן האשם על פשעים אחרים.
האם אתה באמת מעוניין ללמוד פעמיים לתואר שני בלי לקבל תואר שני, ללמוד לתואר שלישי בלי לקבל תואר שלישי, והכל בשכר של אלף שקל לחודש במקרה הטוב? סליחה שכחתי את קצבת הילדים. אז אם תרצה לסיים את התואר השלישי מטופל בשבעה , שמונה עשרה זאטוטים, ולוותר על התואר האקדמי או כל תעודה שהיא אתה מוזמן למועדון. ובאמת, אם אתה ועוד המונים הדופקים על הדלתות למען חיי אינטלקטואלים דלים אז באמת יש כאן עוול עצום.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תיקון: לא הוגש כתב אישום.'
תיקון: לא הוגש כתב אישום.
15/09/2004 | 00:50
4
גם נגד אפל לא הוגש כתב אישום, ואפל יותר "זכאי" מדרעי (לפחות בעניין "התיק הציבורי").
ואני לא מדבר ע"ס שמועות, אלא ע"ס ידע בדוק.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא רציתי לסנגר'
לא רציתי לסנגר
15/09/2004 | 09:58
3
על מי שזכאי או חייב. ואני מוכרח להודות שסקרנת אותי. אפל יותר זכאי מדרעי???
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'על אפל אני יודע מעט..'
על אפל אני יודע מעט..
15/09/2004 | 10:42
2
ז"א: על אפל אני יודע ע"ס הסקת מסקנות והצלבת נתונים, על דרעי אני יודע ממש (הוכחות).
חו"ח אני לא אומר שאפל צדיק או תמים, להיפך!.  יתרה מכך:  אפל ודרעי זו חבילה אחת, אצבעות משולבות ויד רוחצת יד (תרצה עוד הסברים, אתן לך במסרים.  זה אינו נושא לפורום הזה).
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'זהירות, כתיבה על זה בפורום עלולה'
זהירות, כתיבה על זה בפורום עלולה
15/09/2004 | 10:56
1
לחייב מחיקה...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא כותב !! (רק במסרים)'
לא כותב !! (רק במסרים)
15/09/2004 | 11:19
1
לצפיה ב-'Shanah Tovah brother'
Shanah Tovah brother
14/09/2004 | 17:58
לצפיה ב-'You talk'
You talk
14/09/2004 | 17:50
4

as IF you know what you are talking about....
Racists in America talk against Black Americans the same way you talk about the Charadim in Israel..after all they too are black(?).
*LIVING OFF WELFARE
*WHITE AMERICANS PAYING THEIR TAXES WHILE THESE 'nigers'live off of welfare which is supported by our hard working white middle class taxes....
*WE HAVE TO FEED THEM IN THE PRISONS,AND SUPPORT THEIR LARGE WELFARE FAMILIES...
*THE BLACKS HATE THE ESTABLISHMENT,THE SAME ESTABLISHMENT THAT FEEDS THEM ETC.......
Here is a good one..all they do is MAKE BABIES..GET A JOB!!!!!!!
Oh yes all these and more were said by the concerned white person of the American welfare society.
By the way not only Baalai Tashuvah serve in the army..
Charadim serve in the army, as well as in ZAKAH ....
My dear friend not only BLACK IS BEAUTIFUL but
C H A R A D I  IS  B E A U T I F U L  
Power to the people.......power to the BLACK CHARADI MAN
I am thinking of starting a new movement to battle the racisim growing against the Charadi community.
IT will be called the 'Charadi Panthers' and I can guess who will be training them....
So watch out WHITEY........

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-''
14/09/2004 | 18:15
3
2

a new Martin Luther King Jr.(or maybe Malcolm X)!

Shana Tova!
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'They were both assassinated'
They were both assassinated
14/09/2004 | 18:32
2

I prefer,lets say........David Hamelech.
Shana Tovah
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'yes. but....'
yes. but....
14/09/2004 | 19:22
1
1

he was not black....but a redhead. no? and certainly not a fighter for equality.

how about Marthin Luther King David?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'It was Martin Luther King'
It was Martin Luther King
15/09/2004 | 02:32
1

Junior....
David Hamelech was the sheaperd that showed kindness to his sheep and loved his fellow jews.He loved Hashem and stood alone against Guliath.......Expressing such great human emotion in his TAHILIM....
A warrior and a sensitive human being,a servant of G-d.He is my HERO.....it is with him that I identify...
Shanah Tovah
Shimon
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'חיים: |איקון של קידה עמוקה|'
חיים: |איקון של קידה עמוקה|
14/09/2004 | 20:36
לצפיה ב-'הערה נוספת'
הערה נוספת
14/09/2004 | 22:06
6
אני גר בירושלים זה 30 שנה. כשעברתי לירושלים היו בשכונת שמואל הנביא מקרי רצח רבים. זו הייתה שכונה מסוכנת. השכונה התחרדה (לא מדובר בילודה גבוהה חיים, אלא בחזרה בתשובה), וכעת כל אחד יכול להסתובב בשכונה כל שעות היממה. היא נשארה מוזנחת מאוד, עניה ובלתי מטופחת, אבל אין בה פשע. אז אתה ואני יכולים לבכות על הנצחת העוני, אבל העובדה היא שבחברה שמתחרדת רמת הפשיעה יורדת. אני גר בשכונה חילונית (פסגת זאב). בבתי הספר הדתיים (ממלכתיים דתיים) נרשמים הרבה הורים חילונים, לא כדי שיספגו מסורת אלא למרות לימודי היהדות, הכל כדי להיות בחברה טובה יותר. אז יש לחינוך הדתי מספר הצלחות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'כאן הדוגמא של שמעון יכולה לפעול'
כאן הדוגמא של שמעון יכולה לפעול
15/09/2004 | 09:55
5
בכיוון ההפוך, אותו הדבר קורה בשכונות סיניות בארה"ב...  אז מה, נתחיל ליישב פועלים סיניים בשכונות עוני??   אגב, הם גם מוכנים לעבוד 15 שעות יומיות תמורת 2000 שקל לחודש, עבודה יצרנית...      

זאת ועוד, מסיפורים שאני שומע מאנשים שהיו שם דברים אינם תמיד כ"כ וורודים כפי שאתה מתאר ובחברה החרדית משאירים הרבה פעמים את הכביסה המלוכלכת בחדרי חדרים במקום בתחנת המשטרה, ואני לא מתכוון למקרים של 'שובבות נעורים' אלא למקרים שאכן צריכים להיות מטופלים ע"י שלטון החוק..

נכון זוהי תופעה  שאפיינית לכל חברה סגורה אבל זה לא אומר שצריך להתעלם ממנה..

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא אמרתי שהכל ורוד, אבל'
לא אמרתי שהכל ורוד, אבל
15/09/2004 | 10:00
3
אין מקרי רצח, שוד וגנבות. לא שם ולא בסביבה הקרובה. ואני יודע היטב על מה שאני מדבר.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מה עם סתם בריונות, הטרדות..'
מה עם סתם בריונות, הטרדות..
15/09/2004 | 10:30
1
עברות-מין לסוגיהן, מעילות, העלמות כספים ומס למיניהן משמרות-צניעות....

למען הסר ספק, אני לא ממש יודע על מה אני מדבר ובהחלט יכול להיות שההתרשמות שלי לא מייצגת - כלומר אני שואל אותך, לא קובע שהדברים קיימים...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אכן כן, וגם אני'
אכן כן, וגם אני
15/09/2004 | 14:52
אינני יודע מספרים. ואחרי הכל, המצב טוב, לאין ערוך, ממצבם לפני שהתחרדו.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'|שיעול| עגינות לאין ספור'
|שיעול| עגינות לאין ספור
15/09/2004 | 19:26
משמרות צניעות, אלו הם לא מקרי אלימות?

באופן כללי אפשר גם לומר שמי שמנסה בכוח לא לבלוע את פרי עץ הדעת יתכן שיציג סטיסטיקות נמוכות לגבי פשע לאורך תקופות מסוימות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'The opposite is the truth'
The opposite is the truth
15/09/2004 | 14:53

The police are happy that the Charadi community has it own way of solving its social problems.As long as it is done within the law.I am involved in this area and I know of many incidents that the police even ask the help of the Rabbis in solving internal problems.
delinquantcy,battered children and or wives are being taken care of in the community.The percentages are very low but never the less they receive the treatment they need.I have many a time spoke to the law officials in certain cases of battered wives or husbands,and they are very happy when they find community activists who help them in solving these problems...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הצלחה היא פונקציה של מטרה'
הצלחה היא פונקציה של מטרה
14/09/2004 | 02:10
3
מערכת החינוך החרדית שמה לה למטרה (בין היתר) לחנך לדרך מסויימת ולהקנות ידע מסויים. אתה כמובן יכול לחלוק עליהן, אבל קשה לחלוקה על כך שהן הושגו.

מערכת החינוך החילונית גם היא הציבה לה מטרות כאלה, וההצלחה שלה בהשגתן בהרבה מובנים קטנה בהרבה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-''
14/09/2004 | 02:15
עליהן = על המטרות האלה
לחלוקה = לחלוק
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הצלחה היא אכן פונקצייה של מטרה, אבל'
הצלחה היא אכן פונקצייה של מטרה, אבל
15/09/2004 | 09:44
1
שים לב שלפני שאתה משווה 'הצלחות' במושגים האלה ראוי גם לבחון את המטרות שהושגו..

האם מי שמרפא 98% מהחולים בשפעת הוא רופא טוב יותר או פחות טוב ממי שמרפא 34% ממקרי הסרטן שהוא מטפל בהם (דוגמא אקראית בלבד ולא באה לרמוז על שום דבר)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אופפס'
אופפס
15/09/2004 | 09:46
'המטרות שהושגו'= המטרות שהוצבו...

מילה קטנה שמשנה הרבה...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'גידול אוכלוסייה בקהילות מסורתיות'
גידול אוכלוסייה בקהילות מסורתיות
13/09/2004 | 14:40
11
5
דוד, כל הקהילות שהזכרת, כ-"מצליחות", הן קהילות מסורתיות-דתיות.  בקהילות אלו הריבוי הטבעי (ילודה) גדול לעין שיעור מזה הקיים באוכלוסייה החילונית.  מעבר לכך, אחד המאפיינים (והמדדים) הבולטים של קהילה "מודרנית" ו-"מפותחת" הנו שיעור הריבוי הטבעי, ואם לחדד: הילודה הממוצעת.  ככל שהחברה/קהילה "מפותחת" יותר - אחוז הילודה בה קטן.

הערה: בכוונה שמתי את המונחים "מודרני" ו-"מפותח" במרכאות, משום שאלו מונחים שנקבעו ע"י אחרים (אלו המונחים הרווחים בעולם), אבל אינם מקובלים עלי!
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'המונחים הללו טבועים בנו יותר משנודה'
המונחים הללו טבועים בנו יותר משנודה
13/09/2004 | 15:13
10
גם בטבע מתקיימת המשוואה הזו.
ככל שהפרט בעל כושר הישרדות גבוה יותר (כפרט), כך קטן מספר הצאצאים שהוא "נזקק" להם.
האם ניתן ללמוד מכך על בני האדם? במקרים רבים הייתי אומר שכן.
ניתן למצוא לכך מקבילות רבות אצל החיה האנושית. זכר למורשתנו הביולוגית..
בחברה החרדית זוהי מצווה חשובה, זכר (אולי?) לימים בהם היינו מעטים כ"כ מול רבים...

למיטב השכלתי המוגבלת ביותר, בתקופות קדומות אכן הייתה החברה החרדית דינמית וגמישה יותר. גמישות של חוזקה ולא חולשה.
דווקא על רקע ההתחפרות במקום מצד אחד ופוליטיזציה מצד אחר, אני רואה חברה חרדית חלשה מבעבר. הלוואי ואני טועה ואכן מתחוללים שינויים תחת פני השטח שיובילו את החברה החרדית לשמש אור לגויים כבימי קדם.
נתחיל בכך שיאירו אותנו קודם.מאור קטן. קטנטן. מאורון.

זה כל שאבקש הפעם לרגל פרוס השנה החדשה!

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תוספת קטנה ומתבקשת'
תוספת קטנה ומתבקשת
13/09/2004 | 15:23
9
אני חייב לציין את ידידינו החרדים,שוכני הפורום.
נציגים טובים ממכם לא ניתן למצוא. ללא שמץ חנופה.
תענוג לקחת חלק בשיח הרבגוני ולהיווכח מחדש כמה יופי, נועם הליכות, סבלנות, סובלנות וחוכמה קיימות בדתנו כאשר היא נמצאת בידי האנשים הנכונים.
לא נותר אלא להצטער על כך שהנגלה לעין-כל היא שכבה קצת פחות בהירה המסתירה אוצרות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תודה'
תודה
14/09/2004 | 17:27
8
ובעניין הרביה, התפוצצות אוכלוסין וכו'. הנושא באמת ראוי לעיון מעמיק. ההקשר הזואולוגי הרבה פחות רלבנטי. לתופעה הזו מספר סיבות ואמנה אותן בקצרה:
א. הבעיה היא המצווה על אלטרואיזם - מצוות פרו ורבו. החברה הדתית מחנכת לנדיבות ולאלטרואיזם. מן המודרנה, הנטיה היא לחנך לקידום אישי, אושר או כל וריאציה אחרת של התקדמות אגואיסטית.
ב. החברה הדתית בכלל והחרדית בפרט, מסתבכת עם היכולת לשלוט בתהליך הרביה במדע המודרני, תופעה שלא הייתה בעבר. הדעת בהלכה הייתה נתונה לילודה, משום שחלק גדול מן התינוקות מתו ממחלות זיהומיות ואחרות. למשפחה יהודית בימי הביניים נותרו 4 ילדים (כנראה מתוך 6, ובמשפחות נוכריות 2-3 מתוך 12). המציאות המודרנית בה ילדים, לשמחתינו, שורדים, לא הייתה קיימת. לא כל פוסקי ההלכה עשו את האדפטציה הנדרשת. זוהי בעיה של ממש למי שרואה עצמו נאמן להלכה.
ג. לדעתי, אכן קיימת תפיסה מסוימת של צבירת עצמה, או בסובלימציה, העתקת כל מיקוד תשומת הלב הדתית אל המשפחה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'חינוך לנדיבות ולאלטרואיזם - כיתתית'
חינוך לנדיבות ולאלטרואיזם - כיתתית
15/09/2004 | 10:37
7
2
הי יצחק,

אני בהחלט חושב שיש ביהדות הרבה ערכים חברתיים של תמיכה מה שאתה קראת נדיבות ואלטרואיזם, אני חושב שכדאי לסייג שהכל במסגרת הכיתה. כלפי אנשים חיצוניים לכיתה היחס שונה בתחליט. מחוץ לכיתה זה לאו דווקא גויים יהודים חילוניים זוכים ליחס שבינו לבין נדיבות אין שום קשר.

סיפור אישי שלדעתי מדגים את הנקודה. את התרגול היומי שלי בטאי צ'י אני עושה בגינה ציבורית קטנה ליד בית כנסת. כיום אני כבר חלק מהנוף אבל בחודשים הראשונים הרבה פעמים הילדים הדתיים בקבוצות ניסו לפגוע בי. החל מקללות וכלה באבנים. ילדים נוטים מטבעם להיטפל לזר ולמוזר ואימון של אדם בודד באטי צ' בהחלט עונה על ההגדרה. מה שאותי זיעזע זה שהאימאות של הילדים האלו היו כמה מטרים מהם ולא הגיבו להתנהגות ילדיהם.  
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'כשהתאמנתי בבקרים ליד בי"ס יסודי'
כשהתאמנתי בבקרים ליד בי"ס יסודי
15/09/2004 | 14:11
2
בת"א (תקופה קצרה, רק כמה חודשים) מן היום הראשון הילדים הסתכלו בעניין, חלקם גיכחו או העירו הערות "עידוד" שונות ומשונות, אבל מעולם לא קיללו ובוודאי שלא ניסו לזרוק אבנים. מה בדיוק מלמדים את הילדים שם בבית הכנסת ההוא? האם מדובר בנורמה שאינני מכיר?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'Children are one thing but'
Children are one thing but
15/09/2004 | 14:44
1

how about teenagers?
I was on the 30 bus going to Tel Aviv several years ago when three teenagers got on the bus, looked at me started laughing at me and then even approached me and knocked my yamulkah(kipah) off my head on purpose.The other people in the bus who saw this incident didnt do anything at all not even one word to the kids.I was calm cause I didnt feel threatend by them.IF I would have felt "that threat I would have been all over them by the time they cried out MAMA...
I am used to anti semitic actions, so what these Chiluni kids did was not new to me.However it was troubleing knowing these kids were jewish.They must have been real bored....fine ,but why take it out on me...I forgave them a long time ago.
Shana tovah
Shimon  
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'so - החינוך במדינה פשט את הרגל'
so - החינוך במדינה פשט את הרגל
15/09/2004 | 14:56
זה לא חדש למי שחי כאן. המעצבן הוא ש ו-י-ר-ו-ש-ל-א-א-א-י-י-י-ם! מכהנת כשרת חינוך.

הם רוצים לקבור את המדינה ככה שלא תהיה לה תקומה? בבקשה. אבל למה להכריז על זה בריש גלי?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'The fact that'
The fact that
15/09/2004 | 14:30
3

the mothers stood by and didnt do nothing shouldnt startle you.That is an everyday occurance with mothers in general.Mothers just cant wait to get their kids to the park so that they can escape from the everyday torture of bringing the kids up.  Another thing is the fact your were doing Tai Chi.Now if you would have been jumping in the air kicking and breaking boards or swinging a sharp sword ,well then the mothers themselves might have been WATCHING YOU.
Shanah Tovah
Wishing you health ,happiness ,Parnasah Tovah and especially for Tai Chi practitioners -True Relaxation ,tranquility and peace.Also Love of course ,lots of Love.......
Shimon  
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תודה רבה שמעון על צרור הברכות'
תודה רבה שמעון על צרור הברכות
15/09/2004 | 14:59
2
אני מאחל לך שנה טובה, הרבה אושר ונחת, שתתקדם ושתצלך דרכך.  

לגבי עניין הילדים ואימאות, אני חושב שיש הרבה על מה להתפלא. אני חושב שאם הייתי דתי זה לא היה קורה. הילדים לא היו מעיזים ואם כן אז האימאות היו מפסיקות את זה מיד. לדעתי זו שינאת-פחד הזר, טבעי אצל ילדים מפחיד אצל הורים.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'Keeping doing the Tai Chi and'
Keeping doing the Tai Chi and
15/09/2004 | 15:05
1

think positively,eventually the Love you develop from within yourself will influence your surroundings and all those around you.The answer is CONNECTION, personal connection and tolerance....See you at the park the up coming year G-d willing.......
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אכן'
אכן
15/09/2004 | 15:40
הרבה תבניות זרמו מאז בגינה. כיום יש לי יחסים נחמדים עם חלק מהילדים וחלק מההורים.

אשמח להפגש בפארק

שנה טובה
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'קפץ לעין - חינוך'
קפץ לעין - חינוך
13/09/2004 | 17:17
23
אמרת: "בחברה החרדית, לימוד הוא הדבר החשוב ביותר ... בחברה החילונית, שמעתי הרבה שמנסים לעזור לילדיהם לעבור את 12 שנות הלימוד בכמה שפחות נזק "

טעות - במקום "בחברה החילונית" היית צריך לכתוב "במערכת החינוך הממלכתית-חילונית (ויש המון הבדל). בחברה החילונית להפליא שבה אני חי, לימוד הוא בין הדברים החשובים ביותר, לא יודע איזה חילונים אתה מכיר שאומרים שלימוד לא חשוב.

אמרת: "בחינוך החרדי, ילד בן 6 כבר יודע לקרוא ולכתוב. ב"חינוך" החילוני, שלא נדע..." ביתי בת השש קראה מההגדה של פסח, בקושי אך ברציפות. בקייטנת ההורים שארגנו, התברר כי שתים מכל הכיתה לא ידעו לקרא רצוף בסוף שנת הלימודים....

דוד, תנסה לדייק

זאב
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-''
13/09/2004 | 18:16
1
רוב ילדיהם של ידידי, חברי, בני משפחתי ומכרי מגיעים לכיתה א' כשהם יודעים קרוא (וקצת כתוב). אני מסכים שהדגימה שלי לא אקראית אבל ככה אני אוהב את זה.

שים לב שבמקרה (?) יצא לך לכתוב חינוך חרדי ו"חינוך" חילוני.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'"חינוך" - זהו ציטוט של דוד'
"חינוך" - זהו ציטוט של דוד
14/09/2004 | 09:21
1
לצפיה ב-'זאב, מקבל את התיקון לגבי מערכת'
זאב, מקבל את התיקון לגבי מערכת
14/09/2004 | 00:24
10
החינוך החילונית.

רק נקודה אחת, הילדים של אחותי התחילו ללמוד לקרוא בגיל ארבע; ב"חדר", כלומר במערכת החינוך החרדית, לא בבית בהשפעת ההורים; הם לא היו מקרה יוצא-דופן אלא הכלל; ובגיל שש (אותו ציינתי) הם ידעו לקרוא שוטף לגמרי.

ושוב, זה הסטנדרט ולא היוצא-מן הכלל.

עבדתי בתוך מערכת החינוך החילוני וגם בממלכתי-דתי, אמנם עם הצד הבעייתי ולא עם המחוננים. את דעתי על המערכת הזו אתה מכיר ואין טעם לחזור עליה.

נכון שגם בחברה החילונית יש הורים שמעודדים ילדים ללמוד.
האם הם הרוב?
לפחות החצי?

אחותי הלא-חרדית גרה בישוב הנחשב עשיר מאוד, במרכז הארץ.
היא מאוד מודאגת מרמת החינוך שמקבלות בנותיה, ועושה כל מאמץ להשלים אותו מחוץ למערכת. וזה באחד הישובים ה"יוקרתיים" בארץ. היא אומרת שניסתה לדבר עם הורים אחרים, ושרובם פשוט עסוקים מדי בעבודה מכדי לדאוג לחינוך הילדים, אז הם משלמים על שיעורים פרטיים במקום לדאוג לפיטורי מנהלת בית הספר, שכולם מסכימים שהיא איומה, ולפיטורי מחנכת הכיתה, שכנ"ל.

עצוב.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הבהרה (סליחה, אני עייף)'
הבהרה (סליחה, אני עייף)
14/09/2004 | 00:26
3
כוונתי שאני מקבל את התיקון ומבדיל בין החברה החילונית לבין מערכת החינוך החילונית.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שוב טעית'
שוב טעית
14/09/2004 | 09:19
2
אתה מתייחס ל"מערכת חינוך חילונית" ואין דבר כזה, יש "מערכת חינוך ממלכתית" שאולי אליה התכוות (או אולי לרשת בתי הספר הדמוקרטים? או לבתי הספר לאחווה יהודית ערבית? או לבתי הספר האנתרופוסופים?)

ביתי, אגב, הולכת לבית ספר אזורי שבמערכת החינוך הממלכתית.

זאב
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'צודק. הייתי עייף...'
צודק. הייתי עייף...
14/09/2004 | 09:37
1
אבל דוקא העובדה שיש ביקוש רב לבתי-הספר הדמוקרטים, הניסויים, האנתרופוסופים והאחרים, מעידה על הבעיה בה נתונה מערכת ה"חינוך" הממלכתי.

וה"חינוך" במרכאות כי הדבר האחרון שקורה שם, זה חינוך.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אכן כן,'
אכן כן,
14/09/2004 | 10:43
נכון כתבת - "דוקא העובדה שיש ביקוש רב לבתי-הספר הדמוקרטים, הניסויים, האנתרופוסופים והאחרים, מעידה על הבעיה בה נתונה מערכת ה"חינוך" הממלכתי"

מצד שני, עובדה זו מעידה על גמישות חילונית, על אידאולוגיה חילונית ועל (לטעמי) שגשוג לטווח הארוך שנובע מרבגוניות.

זאב
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לדעתי האישית, וזו סטייה מהדיון על'
לדעתי האישית, וזו סטייה מהדיון על
14/09/2004 | 20:07
5
חינוך חרדי או חילוני, העובדה שילד בן 4 כבר קורא שוטף זה גם קצת מוגזם.

בגיל הזה הוא צריך להיות יותר ילד, כן, יש יגידו (ואני בטוחה שלא יחמיצו כאן הזדמנות להתפלסף) שאין הבדל בין גיל 4 לבין גיל 6 ומה אני יודעת, אבל לדעתי צריך שהילד יתפתח יותר לכיוונים נוספים (קצת קשה לי להסביר את עצמי) אני אנסה לתת דוגמאות:

יותר משחקים לשם הנאה, לא רק משחקים חינוכיים, משחקים שנהנים מהם פרופר, נהנים מהתנועה, מאינטראקציה עם עןד אנשים ולא מרכישת ידע "השכלתי" כלשהו.

ציינת שבחדר הם יודעים לקרוא בגיל 4, אז זה מהצד החרדי ומצד החילוני יש גם כמה הורים לחוצים, לא כולם תודה לאל, אבל היום בעקבות המרדף המזעזע אחרי קריירה ושעות עבודה חולניות שהם כבר גם לחוצים שהילד יקרא וישיג "יתרון" על פני חבריו, ויקח קורסים באוניסברסיטה שהוא ביסודי. אז זה נראה לי קצת חולני (גם הסיבה החרדית וגם הסיבה הלחוצה), ילדים הם ילדים, אין צורך להטריף אותם בגיל 4!

ומי שישיאל אם יש לי ילדים, אז אין לי, אבל הרבה פעמים הכי קל לראות  דברים מהצד.

זהו המונולוג נגמר.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אכן מונולוג ארוך...'
אכן מונולוג ארוך...
14/09/2004 | 20:30
3
אני קורא מגיל 4 וכל מי שמכיר  אותי יודע שגם עכשיו כמה וכמה שנים אחרי אני עדיין 'ילד'...  ואגב ההורים שלי לא עשו את זה מלחץ - הם אפילו לא היו מודאגים מזה שנכנסתי לביה"ס רק בסביבות כיתה ד'...

ואגב, קריאה היא תחביב מהנה ודרך מצוינת לכלות זמן לריק, מגיל 4 ועד 104, אני אישית (ואני משוכנע שאיני היחיד) דווקא כן משייך אסוציאטיבית קריאה עם הנאה ומותרות של זמן פנוי - לאו דווקא עם 'רכישת ידע השכלתי' (מה שאף פעם לא מזיק)..

אף אחד לא 'הטריף' אותי ולדעתי זה אחד מהדברים הטובים שקרו לי, אמנם לפעמים קל לראות דברים מהצד אבל גם מדיעה מ'בפנים' לא כדאי להתעלם..

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לטונג'ין וליצחק: אין לי שום דבר נגד'
לטונג'ין וליצחק: אין לי שום דבר נגד
16/09/2004 | 13:52
2
קריאה, נהפוך הוא, אני ממש נהנית לקרוא דברים ואני בעד שילדים יעשו זאת, אך יש לי הסתייגות מהגיל שבו מתחילים.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'כדיסלקט, סביר שהייתי סובל מאוד אילו'
כדיסלקט, סביר שהייתי סובל מאוד אילו
16/09/2004 | 23:43
הייתי גדל במערכת כזאת.
הבאתי את הדוגמא על ילדים שמתחילים ללמוד לקרוא בגיל 4, כדי להדגיש את ההבדלים בין מערכת החינוך החרדית למערכת החינוך הממלכתית.

אולי :
http://www.masa.co.il/maroco/5.html
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'כן, אבל למה...??'
כן, אבל למה...??
17/09/2004 | 10:19
ביחוד עם הילד נהנה ורוצה לקרוא?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מסכים אתך'
מסכים אתך
14/09/2004 | 23:17
1
החינוך החרדי איננו טלית שכולה תכלת. לימוד התורה הוא ערך עליון, התנהגות מוסרית גם כן, והחינוך החרדי כהכללה עושה רבות לקידום ערכים אלה, וכל זה חשוב בעיני מאוד מאוד כמובן, אבל ושוב כהכללה, תשומת הלב איננה מופנית ליחיד, להתקדמות אינדיבידואלית, לחינוך לאמנות, לפיתוח חשיבה מקורית ויצירתית. למערכת החינוך החרדית יש הרבה מה ללמוד מן המערכת הממלכתית. הצד הטוב של החינוך החרדי הוא הרבה פעמים ההוראה לגיל הרך. דווקא ב"חדר" יש מורים שאוהבים את הילדים בכל לבם. ברביעיה שלי מנגן צ'לן, חסיד ברסלב, והוא עוזר לרבי, (או לגננת) והאיש פשוט נשמה טובה. מסור לילדים, מנגן איתם, שר איתם, משחק איתם ללא לאות. תופעות כאלה חוזרות והן הסיבה, לדעתי, להצלחות כשהן קיימות בחינוך החרדי.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ולשאלה המתבקשת דוד...'
ולשאלה המתבקשת דוד...
15/09/2004 | 10:39
8
האם את הבן (ההיפוטתי, שיהיה בריא) שלך היית מעדיף לשלוח ל:

1. חינוך חרדי
2. חינוך קיבוצי
3. חינוך חילוני/ממלכתי
4. Home Schooling
5. מקום אחר (הסבר, פרט ונמק בבקשה.. )

ואם אתה תוהה למה השאלה הופנתה אליך - זה בגלל שנראה לי שלגבי כל אדם אחר שכתב בשרשור השאלה היא רטורית... (לפחות בין הקטבים של חינוך דתי אל מול חילוני)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שאלה טובה, ואני עדין מתלבט בה.'
שאלה טובה, ואני עדין מתלבט בה.
15/09/2004 | 10:50
7
כדי לשלוח ילד לחינוך החרדי, צריך לקיים בית חרדי.
אני לא בטוח שאני מעונין בזה; למי שעוד לא הבין, כיפה וציצית אין לי, ועם תפילין אין לי מושג מה עושים.

כל מערכת חינוך תלויה בעיקר באנשים העובדים בה.
אני מעריך שהביטוי "חפש מורה, לא שיטה" יכול במידה מסויימת לתפוס גם כאן, למרות שהחוק (חינוך חובה) מטיל מגבלות מסויימות.

שמעתי הרבה טובות על הגנים ובתי-הספר האנתרופוסופיים.

השאלה עדין תיאורטית, ואני עדין מתלבט.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'David'
David
15/09/2004 | 14:11
1

No problem to get Tsisit and a Kipah in Israel.The Tephilin has directions ,very complete ones, just look in the Mishnah Brurah.
As for education.There is also Modern Charadi education in the Chinuch Haatsmai.There is also 'Yeshivah of Tel aviv' and 'Yishuv'.They finish 'Bagrut' there and even continue on to University.At Yishuv they learn Gamarah like it should be learned and secular curriculum...
There are Charadi Lawyers and Doctors and Engineers and etc.Many learned at Yishuv and at the 'Yeshivah high schools' as well.
You can always if you want send your kids to America to Yeshivah University and to Brauers Yeshivah where I learned. They can become  scholars in Talmud etc and then off to the University.In America you can find many under the title Rabbi /Doctor so and so or Rabbi professor so and so wearing black Yalmukahs and hats.........Oh yeah some are even called Sensei too.
Shanah Tovah
Shimon

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'נו, נפלת לי עם זה אחרי שיחות הורים.'
נו, נפלת לי עם זה אחרי שיחות הורים.
15/09/2004 | 15:01
5
1
לפחות היכן שכל בנותי התחנכו, החינוך לעילא ולעילה.
הבעייה שעל סדר היום בביה"ס היא אלימות מילולית. עם האלימות הפיזית כבר כמעט ואין בעייה.
הגישה החינוכית, האהבה והמסירות לילדים מפתיעה אותי (לטובה!) בכל פעם שאני מוצא את עצמי בביה"ס, בשיחות כיתה, שיחות הורים וארועים שונים.
מעורבות ההורים ממוסדת ומובנית בפעילות השוטפת ובסך הכל יש לי רק מילים טובות לאמר.
החינוך חילוני למהדרין.
אני מדבר על ביה"ס שער הנגב המורכב מקיבוצי הסביבה, שדרות ומושבים באזור.
דויד, גם זה נחשב דרום, לא? והרוצה להחכים - ידרים!

שנה טובה!
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אז יש לך (ולבנותיך!) מזל.'
אז יש לך (ולבנותיך!) מזל.
16/09/2004 | 10:25
4
כמעט כל האנשים איתם דיברתי שחשבו לעבור לקיבוץ, כללו את החינוך כאחד היתרונות העיקריים של המקום.
החינוך הקיבוצי של היום שונה מאוד מהחינוך הקיבוצי של תקופת ילדותי; אני עוד ישנתי בבית-הילדים, מקום בו ילדים בכו בלילה עד שהגיעה השומרת, שהיתה עושה סיבובים בין בתי-הילדים לבית-התינוקות. בגיל 8, בלילה שבו היקאתי את הנשמה במיטה, בדרך לשרותים (מסדרון שאני עוד זוכר אותו כארוך מאוד), בשרותים ובדרך חזרה למיטה, שומר-הלילה של הקיבוץ היה זה שמצא אותי ועזר לי, לא ההורים; הם הגיעו רק אחרי שהוא קרא להם.

אין לי ספק שהחלק הספציפי הזה בחינוך הקיבוצי, שטוב מאוד שעבר מהעולם, היה אחת הסיבות הגדולות לעזיבת בנים.

את מה שיש בשטח היום אני פחות מכיר, אבל אני שוב חוזר לנושא האידיאולוגי: מה המסר הערכי שעובר לילד?
ברור שלא "ציונות סוציאליזם ואחוות עמים" - אבל מה כן?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אענה בקצרה כי אני אחרי טיול מעייף..'
אענה בקצרה כי אני אחרי טיול מעייף..
16/09/2004 | 22:05
3
הצפון יפה. אבל אין כמו הדרום...(מחר לנחל צין)
אז איפה היינו,מה המסר הערכי שעובר לילד?
אהבת האדם וכיבוד הזולת נראה קצת קלישאי (למרות שאני חבר הוועד לקידום הקלישאה ולכן מותר לי), בכל אופן, בחן את הנוער הקיבוצי של היום בהשוואה לחברות אחרות ועדיין תראה הבדל.
לפחות בסביבה הרחבה שאני מכיר. הנוער נפלא כתמיד ואי אפשר להאשים רק את המרחבים הפתוחים והדשאים הירוקים בכך.
ישנה סובלנות ודרך ארץ כמעט גנטית בתוצר הקיבוצי וזה מורגש גם היום.
נכון, אין יותר אידיאולוגיה מרקסיסטית (אתה יודע מה? לדעתי טוב שכך)אבל עדיין נותר לא מעט מהשאר.
למרות המשבר הפיננסי ותהליכי ההפרטה שעוברים היום על החברה הקיבוצית, עדיין תופסים החינוך והסיעוד את המקום הראשון במעלה מבחינת סדרי העדיפות וברוב המקומות לפרות הקדושות הללו לא חסרים כרי דשא למרעה.

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אהבת האדם וכיבוד הזולת'
אהבת האדם וכיבוד הזולת
16/09/2004 | 23:53
2
מזכירים לי יותר מדי את "הזכות לכבוד והחובה לכבד", מבית "מדרשה" של "וירו-ש-ל-א-אים"

אני תוהה כמה מזה באמת מגיע מהמערכת הקיבוצית, מדרך פעולתה ומכוונותיה, וכמה מההורים, מאישיותם של המורים, ומאישיותם של הילדים עצמם.

תשובה, כנראה, לא נמצא; אבל הסיפור של שלומית הברון נשמע לי מוכר מדי.
אני רוצה מאוד להאמין שהוא היוצא-מן-הכלל שאינו מעיד על הכלל (ראה בית הספר בגבעת ברנר).

יצא לך לדבר עם ילדי-חוץ והוריהם?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אכתוב פה בלדה של עוזב קיבוץ..'
אכתוב פה בלדה של עוזב קיבוץ..
17/09/2004 | 01:45
1
לי אהבת האדם וכיבוד הזולת לא מזכיר שום בית מדרש.
גם החברה הקיבוצית יכולה להיות אכזרית ואטומה כלפי חוץ ובזה היא לא שונה משום חברה אחרת שאני מכיר.
מנגד,קצת קשה לי עם השחיטה הטוטאלית שנעשית כיום לקיבוצים.
אני רחוק מלסנגר על החברה הקיבוצית דהיום ואישית הסקתי את המסקנות ופניתי לכיוון אחר.
עוולות הן דבר יומיומי בכל חברה שהיא.
חברת ילדים יכולה להיות אכזרית מעין כמוה, שוב, בכל חברה.
שמחת בית השואבה על כל מעידה, כשל ועוולה שמתרחשים בחצר קיבוץ משמשת כמעין זיכוך לחוגגיה.
רמזתי פה על האנלוגיה בין הקיבוץ לעולם החרדי:
מגוף המטיף לאידיאל ומציב את עצמו מעל הסביבה, נדרש יותר, ובצדק.
כלב נשך אדם, לא ממש חדש למרות שעדיין תופס כותרות.
"רב נאשם במעשה מגונה"? נהדר. תראו אותם, את החרדים המטיפים לנו מוסר.
במה הם טובים מאיתנו?
החינוך הקיבוצי דפק לי את החיים?
זו כבר לא סתם חדשה מרעישה.זו ממש הרגשה מטהרת. כמה טוב לדעת שגם "אצלם" הכל דפוק..

החינוך הקיבוצי כשל בהרבה תחומים וכמעט והצליח למחוק ולמצע אישיותם של בוגריו, אבל רק כמעט.
רובם של עוזבי הקיבוצים אשר יצאו בחוסר כל וללא תמיכה כספית, ממוקם בשכבה סוציו-אקונומית גבוהה למדי וטביעת האצבע של יוצאי קיבוצים מורגשת בכל תחום, החל מהאקדמיה וכלה בתרבות והיצירה.
אני מכיר לא מעט סיפורים על סבלם של ילדי החוץ. מקצתם מקרוב.
אני מכיר הרבה יותר מקרים של ילדים שללא אימוצם ע"י הקיבוץ היו גומרים בכלא ובסמים או שהיו ממשיכים בגידול הדור הבא של נכשלות.
עבורם, החינוך בקיבוץ היווה קרש הצלה של ממש.
מחצית חיי גדלתי והתחנכתי בקיבוץ אחד. המחצית האחרת גידלתי וחינכתי - בקיבוץ אחר.
אני מאמין שהיוצא מהכלל אינו מעיד על הכלל.
הקיבוץ של היום אולי קרס כלכלית אבל נפתח לעולם החיצון והשתנה לחלוטין.
על הזכות לחנך את ילדם בקיבוץ משלמים היום הורים רבים טבין ותקילין. כנראה שזה עדיין כדאי..

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא נותר לי אלא לקוות שאתה צודק,'
לא נותר לי אלא לקוות שאתה צודק,
17/09/2004 | 07:46
ושבמקרה של שלומית הברון מדובר ביוצא-מן-הכלל.
אתה צודק לגבי עוזבי הקיבוץ שהסתדרו בחוץ (ותודה שהזכרת לי), למרות שאני מכיר גם כאלה שלא העיזו לצאת.
אתה צודק גם לגבי אלה המתיימרים להיות מוסריים - הם אכן נדרשים ליותר.

אני אמשיך לחשוב לאן פני מועדות בתחום הזה.
יש עוד זמן... ו שעזרת לי לחדד את מחשבותי בנושא.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אם המדד שלך להצלחה הוא גידול מתמיד'
אם המדד שלך להצלחה הוא גידול מתמיד
13/09/2004 | 14:26
8
1
אז התנועה הקיבוצית היא אכן כישלון, אבל גם היהדות היא לא כזאת הצלחה.
ב 3000 שנה האחרונות גדלנו מעט מאד לעומת הנוצרים למשל.
אם נחזור לרגע לטאי צי, נניח שבעוד 10 שנים יסגר מסיבה כל שהיא המרכז הישראלי (נקווה שלא), או יפסיק לגדול. האם המרכז יהפוך אז כישלון?
למה גדילה במספרים היא בכלל מטרה או מדד להצלחה?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מדדים'
מדדים
14/09/2004 | 00:33
7
מקובל בביולוגיה שהאינטרס הראשון של כל אורגניזם הוא שרידה, והשני - התרבות. אפשר להתווכח על זה, אבל זה המקובל (ביולוגים, אם אני טועה תקנו אותי).

בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה יש מדדים מקובלים ל"הצלחה" של חברה.
אחד הבולטים בהם הוא היכולת לשמור על עקרונות וערכים, ולגדול מבחינה מספרית, למרות לחצים סביבתיים.

בחרתי במדד הזה פשוט בגלל שהוא מקובל.

הנצרות והאסלאם גדלו בגלל מסיונריות, דבר שהיהדות מעולם לא עסקה בו.
מבחינה אנתרופולוגית וסוציולוגית אין ספק ששתי הדתות הנ"ל הצליחו יותר מהיהדות, אבל עד עכשיו לא עסקנו בהן.

המרכז הישראלי לטאי-צ'י הוקם ככלי להעביר (להפיץ) את שיטת צ'ון-נאן בארץ. המרכז יכול להפסיק להתקיים, או להחליט ללמד יוגה במקום טאי-צ'י; שיטת צ'ון-נאן תמשיך להתקיים, ותמשיך להפיץ את עצמה בדרכים אחרות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא ביולוג אבל נדמה לי שהפוך'
לא ביולוג אבל נדמה לי שהפוך
14/09/2004 | 00:59
כלומר רביה קודמת לשרידה. שרידה חשובה רק כדי להבטיח שתהיה רביה, לא כאינטרס ראשון, מתצפיותי המועטות בעולם החי.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'היתרבות היא חלק משרידה'
היתרבות היא חלק משרידה
14/09/2004 | 01:10
רק בגלל ששאלת: שרידה נמדדת במספר הצאצאים הפוריים לכל פרט.

ולכן ההישארות בחיים עד ההיתרבות, ההיתרבות עצמה, הישארותם בחיים של הצאצאים והיותם פוריים כלולים במדד של השרידה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לגדול מבחינה מספרית'
לגדול מבחינה מספרית
14/09/2004 | 01:28
אינו ערך אבולוציוני המעיד על הצלחה.

כמו שנאמר, השרידות כפי שהיא באה לידי ביטוי במספר הצאצים הפוריים שמעמיד הפרט.

רגע, אז אני לא סותר את עצמי? אם בשרידות מדובר על מספר הצאצאים מדוע לגדול מבחינה מספרית הוא לא מדד להצלחה? וזאת לדעתי מכיוון שיש לראות את הכל בפרספקטיבה של זמן. לגידול זמני באוכלוסיה אין הרבה פעמים שום משמעות אבולוציונית.

היהדות הוכיחה עד כה שרידות גדולה יותר מהאיסלם כי היא מבוגרת ממנו. אבל האיסלם הוא בו של היהדות אז הם אולי אותה ישות? כאן ניכנס עוד מימד חשוב - השרידה תוך שינוי.

בואו ניקח על אוכלוסיה עובר אסון שרק בודדים ושונים שורדים ואותם בודדים ושונים ממשיכים להתרבות עד שהם בעצם כבר לא יכולים להתרבות עם בני אותו מין שהיו שיכים אליו מספר דורות אחורה. תיארתי תהליך של יצירת מין ביולוגי חדש. אבל האם הוא לא גלגול יותר מוצלח של המין הישן? מה קרה לישן אם לא נותרו ממנו פרטים? האם הוא נכחד או רק השתנה?

שאלות אלו קשורת כולן לפרדוקס של שרידה תוך השתנות. כמו שאמר (בערך) קונילמל: אם השתנתי כדי לשרוד אז מי אני בכלל?  

באבולוציה (של מינים אבל לא רק) כל האופציות פתוחות:
מינים נכחדים - זה אולי הסוף של הרוב
מינים קופאים - כן יש כאלו שבמשך עשרות מיליוני שנה נשארים כמעט אותו דבר
מינים משתנים - ואז קונילמל שר...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'המדד מקובל, אבל לא לא אצלי ..'
המדד מקובל, אבל לא לא אצלי ..
14/09/2004 | 08:41
3
אני יכול לחשוב על הרבה מדדים להצלחה של חברה / בית ספר. גידול ושרידה הם שניים אבל וודאי לא החשובים ביותר. אנחנו בכל זאת לא חרקים שמטרתם היחידה היא להתרבות.
בתור מדדים לחברה אפשר למנות יחס לחלש, דמוקרטיה ועוד כמה. מבחינתי אחד הממדים החשובים הוא השפעה, תרומה לעולם ול חברים מחוץ לחברה. פה לדעתי להאמיש אין הרבה ניקוד. ליהדות תרומה אדירה ויחודית  לעולם, חלקה הגדול מאנשים שלא היו בהכרח מסוגרים בתוך הקהילות שלהם. לא הייתי רוצה שהיהדות תהפוך למין גירסאת האמיש.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בקיבוצים דאגו יפה מאוד לחלשים.'
בקיבוצים דאגו יפה מאוד לחלשים.
14/09/2004 | 09:14
2
עכשיו החלשים בקיבוצים חיים בפחד מהיום שלא יהיה קיבוץ ולא יהיה מי שידאג.

הקיבוצים השפיעו על המדינה בצורה שקשה לתאר; היום השפעתם כמעט לא קיימת.

אני מסכים עם כל מה שאמרת על האמיש והיהודים, אבל שים לב לכך שכדי להמשיך להשפיע צריך להמשיך להתקיים.

היוונים והרומאים השפיעו רבות על העולם; איפה הם?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'נכון - אבל לא דאגו לחזקים'
נכון - אבל לא דאגו לחזקים
14/09/2004 | 14:09
בסוף נמאס להם לסחוב
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'איפה הרומאים? מארגנים אולימפיאדות..'
איפה הרומאים? מארגנים אולימפיאדות..
15/09/2004 | 00:44
1
בכל אופן, קצת קשה לתאר את התרבות המערבית ללא המורשת היוונית.
גם עולם המדע חב להם לא מעט.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הבהרות (לפני שאנו גולשים...)'
הבהרות (לפני שאנו גולשים...)
13/09/2004 | 01:11
3
הדברים שכתבת (על אבדן האידיאולוגיה) נאמרו ונכתבו פעמים רבות, אבל בשום מקום לא קראתי ביקורת כה ברורה ובהירה כפי שהופיעה אצלך (דוגמא אחת: "היה אנתרופולוג שאינני זוכר את שמו כרגע, שחי בקיבוץ וחקר את החברה הקיבוצית; בכל מה שקשור למבוגרים הוא אכל בדיוק מה שהאכילו אותו, אבל את הילדים הוא חקר בעצמו וטען (עוד בשנות החמישים!) שאין להם אידיאולוגיה אלא שהם סתם קונפורמיסטים: הם מחאו כפיים כשראו את סטאלין נואם בקולנוע (בחדר-אוכל, כשהיה חושך, היו מראים "יומני חדשות"; זו נוסטלגיה שאפילו קשיש כמוני כבר לא זכה לראות במו עיניו...), בגלל שכולם מחאו כפיים ולא בגלל שבאמת קיבלו את מה שאמר. הם היו דור נטול-אידיאולוגיה, שבעצם לא ידע בשביל מה הוא כאן אבל ידע לדקלם את הססמאות שלמד; הילדים שלהם לא ידעו אפילו את זה", ודוגמא שניה: "רוב האנשים ימשיכו לחיות בקהילות כאלה מתוך אינרציה, לא מתוך הכרה והחלטה - בדיוק כמו שרוב החילונים ימשיכו להיות "חילונים" מתוך אינרציה, בלי לדעת מה זה בעצם "חילוני". חילוני זה לא אחד שבמקרה לא שומר שבת. חילוניות היא אידיאולוגיה, אבל כמה "חילונים" באמת מכירים אותה? ובאותה נשימה, כמה "חרדים" באמת חרדים לדבר השם, מתוך הכרה ובחירה ולא בגלל ש"ככה כולם עושים"?").

אבל לא אלו הדברים שהרימו אותי מהכיסא, אלא צירוף זה: "שאלת עלי - לי קרו כמה דברים שאולי לא קרו לאחרים.
אחותי חזרה בתשובה, ולא גידלה קרניים.
היא נשארה אחותי, המשיכה לאהוב אותי והמשכתי לאהוב אותה.
התווכחנו הרבה, אבל לא הפסקנו להיות משפחה.
מצאתי מורה דתי, שאף-פעם לא ניסה להחזיר אותי בתשובה, לא "הציע" לי לשים כיפה, לא "המליץ" לי לשים תפילין, לא סיפר ש"יותר בריא לאכול כשר". פשוט לימד אותי טאי-צ'י, וענה על שאלות אם מישהו שאל.
גיליתי שהדוסים זה לא בדיוק מה שרואים בטלוויזיה.
גיליתי גם שביהדות יש הרבה דברים חכמים, ואין סיבה לא לקחת חכמה רק בגלל שהמקור יהודי.
גיליתי גם שיש בקהילות החרדיות דברים מכוערים לצד דברים מאוד יפים.
גיליתי שהחרדים הם בני-אדם, ויש ביניהם טובים ורעים, חכמים וטפשים, יפים ומכוערים."
.

מה שהרשים אותי יותר מכל, לא היה הביקורת שלך (על החברה הקיבוצית), אלא דווקא הפתיחות שלך כלפי השונה והאחר, והיכולת להסתגל, לקבל, להשתנות ועדיין להשאר (ואולי לכך התכוון אורי, באמרו שיש כאן עניין גם לפורום אמנויות-לחימה...).
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' מצטרף...'
מצטרף...
13/09/2004 | 01:21
לצפיה ב-'לדעתי כבר גלשנו, ודי רחוק...'
לדעתי כבר גלשנו, ודי רחוק...
13/09/2004 | 09:04
כתבתי כבר על הגנים ה"קונפורמיסטיים" שרצים במשפחה שלי...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'וכל זה התחיל מסיפור'
וכל זה התחיל מסיפור
15/09/2004 | 00:16
1
של עגנון?

אני רוצה להעיר כאן משהו, שאולי קצת אבד בדיון למעלה ברגע שהתחלנו לדבר על חרדים וחילונים.

שי שאל אותי על חינוך ואידיאולוגיה.

לכך התייחסתי בכל התשובות שלי למעלה - חינוך ואידיאולוגיה.
אל כל נושא שהועלה כאן (והועלו רבים) אפשר לגשת מהרבה כיוונים שונים.
השתדלתי להיצמד לתחום החינוך, הצלחותיו, כישלונותיו והשפעותיו, גם כי זה מה ששי שאל וגם בגלל שזה יותר מענין אותי.
ההעדפה שלי לא פוסלת נקודות מבט אחרות.
הדיון הזה, בשבילי, הוא אחד המרתקים שעלו אי-פעם בפורום, בגלל שהוא התחיל מנקודה כל-כך אישית (שוב, בשבילי).
אני שמח שהוא עלה, ושמח על כל התגובות השונות, שהכריחו אותי לחשוב על הנושאים שעלו כאן מזויות שונות.

לכולכם.
אפשר להמשיך להתווכח
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'David'
David
13/09/2004 | 01:38

I enjoyed reading your truthfulness,and honesty.A wonderful thing you have brought across to us here.NOT TO BE AFRAID TO THINK AND FEEL.I will take these wonderful ideas with me to the synagogue this Rosh Hashonah.
Thank you.....
Shanah Tovah
Shimon
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'דרך חדשה'
דרך חדשה
14/09/2004 | 12:25
"למען האמת," אמר שפן, "איבדנו את הדרך."

הם נחו בתוך שוחה קטנה בקצה היער. פו התחיל להתעייף מאותה שוחה, וחשד בה שהיא עוקבת אחריהם, כי לכל כיוון שהם פנו, תמיד הגיעו אליה, ובכל פעם שהיא צצה מתוך הערפל, הכריז שפן בניצחון: "עכשיו אני יודע איפה אנחנו!" ופו אמר בעצב, "גם אני," וחזרזיר לא אמר כלום. הוא ניסה לחשוב על משהו להגיד, אבל הדבר היחיד שהצליח לחשוב עליו היה" הצילו, הצילו," וזה נראה טיפשי להגיד את זה כשפו ושפן נמצאים איתך.

"ובכן," אמר שפן אחרי שתיקה ארוכה, שבמהלכה אף אחד לא הודה לו על הטיול הנחמד שעשו. "אני מניח שכדאי שנמשיך. איזו דרך ננסה?"

"מה דעתך," שאל פו, "שברגע שהשוחה תיעלם - ננסה שוב למצוא אותה?"

"מה התועלת בזה?" שאל שפן.

"אז ככה," אמר פו, "אנחנו מחפשים את הבית ולא מוצאים, אז חשבתי שאם נחפש את השוחה, אנחנו יכולים להיות בטוחים שלא נמצא אותה, שזה דבר טוב, כי אז נמצא משהו שלא חיפשנושאולי הוא המשהו שאנחנו באמת מחפשים."

"אני לא רואה בזה הרבה היגיון," אמר שפן. "אם אני אתרחק מהשוחה ואחר כך אחזור אליה, זה ברור שאני אמצא אותה," אמר שפן.

"טוב, אני חשבתי שלא תמצא," אמר פו. "רק חשבתי".

"תנסה," אמר חזרזיר לפתע, "נחכה לך פה."

שפן צחק בקול כדי להראות כמה חזרזיר טיפש ופסע אל תוך הערפל. אחרי שהלך כמאה מטרים הוא הסתובב וחזר לאחור... אחרי שפו וחזרזיר חיכו לו במשך עשרים דקות, נחמד פו על רגליו.

"רק חשבתי," אמר פו. "טוב, חזרזיר, בוא נלך הביתה."

"אבל, פו," הצטווח חזרזיר, "אתה יודע את הדרך?"

"לא," אמר פו, "אבל במזווה שלי יש שתים-עשרה צנצנות דבש והן קוראות לי כבר כמה שעות. עד עכשיו לא יכולתי לשמוע אותן כי שפן לא הפסיק לדבר, אבל אם עכשיו אף אחד לא יגיד מילה חוץ מהצנצנות, אני חושב, חזרזיר, שאני אדע מאיפה באים הקולות. בוא..."

(מתוך "הבית בקרן פו", א.א. מילן. כפי שמובא בספר "הטאו של פו" בנג'מין הוף. מומלץ!).

הזכיר לי דרך למדוד יהלומים...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שנה טובה קבלו ברכה'
שנה טובה קבלו ברכה
12/09/2004 | 16:20
1
לצפיה ב-'פששש תותח פלאש....'
פששש תותח פלאש....
13/09/2004 | 15:47
1
לצפיה ב-'שנה חדשה ומוצלחת'
שנה חדשה ומוצלחת
12/09/2004 | 18:12
1
לצפיה ב-'A happy and healthy New Year'
A happy and healthy New Year
13/09/2004 | 01:46

S H A N A H  T O V A H
to everyone.............
B'AHAVAH

Shimon
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שנה טובה, מתוקה ושקטה'
שנה טובה, מתוקה ושקטה
13/09/2004 | 15:24
1
לצפיה ב-'שתהיה שנה טובה לכולם'
שתהיה שנה טובה לכולם
13/09/2004 | 16:30
שתהיה שנה מתוקה ושמחה, ושיהיה לכולם רק טוב!
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שנה טובה '
שנה טובה
13/09/2004 | 17:07
לצפיה ב-'שנה טובה'
שנה טובה
13/09/2004 | 18:12
לצפיה ב-'שנה טובה לכולם ! '
שנה טובה לכולם !
13/09/2004 | 18:22
1
לצפיה ב-'שנה טובה , מאושרת ומוצלחת'
שנה טובה , מאושרת ומוצלחת
14/09/2004 | 02:46
שתהיה השנה הזאת מוצלחת מקודמותיה לכולנו
שישרור שלום ביננו(מאוד רלוונטי לצערי בימים טרופים אלה)
ובתקווה שגם באזור כולו.
שנת אימונים פוריה ומוצלחת
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שנה טובה ומתוקה'
שנה טובה ומתוקה
14/09/2004 | 10:31
כתיבה וחתימה טובה לכולם
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שנה טובה לכולם'
שנה טובה לכולם
14/09/2004 | 12:26
שנה טובה לכולנו

בלשון הברכה הסינית המפורסמת:
שיפתרו הבעיות הגדולות
ושתהיה שנה משעממת
שבה העניינים המרכזיים בחיינו
יהיו ההצלחות האישיות של כל אחד בחייו
וההתקדמות וההתמודדות באמנות הלחימה.

שנה טובה

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שתהיה לכולם שנה פנטסטית'
שתהיה לכולם שנה פנטסטית
14/09/2004 | 12:28
3
נשתמע שאחזור מהודו
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' נסיעה טובה ובילוי נעים'
נסיעה טובה ובילוי נעים
14/09/2004 | 14:28
1
2
לצפיה ב-'תהנה ואם יישבר לך מהודו אז בוא ליפן'
תהנה ואם יישבר לך מהודו אז בוא ליפן
14/09/2004 | 18:00
אני פה עוד כמה שבועות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שנה טובה,'
שנה טובה,
14/09/2004 | 15:29
לכל המאמנים,המתאמנים,והגולשים,שנה טוה,שנת,בריאות,הצלחה והישגים ספורטיביים.
מאחל,
אורי צבי,יו"ר
האיגוד הישראלי לקיק-בוקס
אמנויות לחימה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'שנה טובה ומתוקה לכולם'
שנה טובה ומתוקה לכולם
14/09/2004 | 15:43
2
לצפיה ב-'שנה טובה לכולנו! '
שנה טובה לכולנו!
14/09/2004 | 16:39
1
לצפיה ב-'שנה טובה וסיפור קצר'
שנה טובה וסיפור קצר
<< ההודעה הנוכחית
14/09/2004 | 19:22
9
6
שיהיו לכולנו סמינרים מוצלחים השנה

אם מישהו מזהה את עצמו בסיפור, אני... אה... מכחיש כל קשר. תודה ליובל על דברים מסויימים
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'זה מצחיק כי זה מהחיים.'
זה מצחיק כי זה מהחיים.
14/09/2004 | 20:01
1
לצפיה ב-'זה מצחיק כי זה...מצחיק '
זה מצחיק כי זה...מצחיק
15/09/2004 | 01:09
1
לצפיה ב-'אתה ת-ו-ת-ח-!-!-!'
אתה ת-ו-ת-ח-!-!-!
15/09/2004 | 10:56
3
לצפיה ב-' הוסף לטאגליינס '
הוסף לטאגליינס
15/09/2004 | 11:54
פשוט גדול!
שנה טובה לך אוהד, ותביא עוד.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הקהל זועק, עוד, עוד, עוד....'
הקהל זועק, עוד, עוד, עוד....
15/09/2004 | 12:16
אוהד, תפסיק להתאמן, תתחיל לכתוב.

כיף לקרוא
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אוהד - סופר הפורום'
אוהד - סופר הפורום
15/09/2004 | 12:17
1
לצפיה ב-''
15/09/2004 | 15:48
צריך לסמן את השם שלך באדום - סופר (סתם) ומומחה הפורום.

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' '
15/09/2004 | 18:58
1
תודה לאוהד (על דברים מסויימים)

ורק רציתי לברר: כמה רזים הם היו? האפריקאים? מאוד רזים?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אני מנוע מלהגיב '
אני מנוע מלהגיב
15/09/2004 | 20:10
1
לצפיה ב-'שנה טובה וחג שמח לכולם!'
שנה טובה וחג שמח לכולם!
14/09/2004 | 20:02
1
לצפיה ב-'שנת שלום, שלווה וקליטה מהירה '
שנת שלום, שלווה וקליטה מהירה
16/09/2004 | 11:21
1
לצפיה ב-'שנה טובה'
שנה טובה
15/09/2004 | 08:42
1
לצפיה ב-' '
15/09/2004 | 13:17
שנה טובה ומתוקה לכולם
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שנה טובה לכלום'
שנה טובה לכלום
15/09/2004 | 18:55
שנה מאושרת שמחה ושקטה
שנה שיתקיימו בה כל הדברים הטובים
שאנחנו מאחלים לאחרים לעצמנו
שנה של התחלות חדשות וטובות
ושתחל השנה רק טוב ושתמשיך טוב
לנו ולכל בית ישראל
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שנה טובה וחג שמח '
שנה טובה וחג שמח
16/09/2004 | 00:33
1
לצפיה ב-'שנה טובה,מתוקה ומלאה אהבה.....'
שנה טובה,מתוקה ומלאה אהבה.....
15/09/2004 | 20:21
לא ראינו אותכם הרבה זמן.........בהצלחה לכולנו
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'עם שירשור כמו זה- תהיה לנו שנה טובה'
עם שירשור כמו זה- תהיה לנו שנה טובה
17/09/2004 | 10:20
לצפיה ב-'שנה טובה'
שנה טובה
17/09/2004 | 17:11
4

הודעות אחרונות

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ