שנה טובה ומתוקה לכולם

יש לכך סימוכין?

אני הבנתי (מצטער שאין לי יכולת להביא סימוכין לכך) שהדת ברוב ימי האנושות תפסה אותו מקום שהיא תופסת כיום, פחות או יותר. היו אנשים שהדת הייתה כל חייהם, והם היו מיעוט. היו אנשים שבזו לכל אמונה אלילית, וגם הם היו מיעוט, והיו הרוב שהאמינו במה שכהני הדת דרשו, מבלי לחשוב על כך יותר מדי לעומק, ומבלי "למות על קידוש השם", בגדול כמו מה שקורה ברוב האנושות כיום (התרשמות אישית שלי, לא מבוססת). כלומר - גם בתקופת המקרא היהודים לא בהכרח האמינו באלוהים בדבקות יתרה, וגם היוונים/אשורים/בבלים הממוצעים לא הקדישו את כל זמן העירות שלהם ל- "עולם מלא היה בישויות והאדם צריך היה לדעת לתמרן נכון בתוך עולם עתיר כחות זה. לדעת למי להקריב קרבן ולמי להתפלל, ומתי. לדעת לכבד את האלים הראשיים אך לא לשכוח גם את הישויות המקומיות, שכבודן במקומן מונח, כפשוטו. אסור היה לשכוח לתת כבוד לאף אחד מן האלים, שכן אחרת עלול האדם לספוג את תוצאות זעמם של האלים ששכח לכבד." אנשים עשו דברים מתוך אינרציה, בחלק גדול מהמקרים. שמרו על פולחן שהעניק מסגרת לחייהם, תוך ניסיון להטות את הכף לטובתם כשחשבו שהתוצאה מצדיקה את הטרחה היתרה.

isaacl

New member
נחמד

שאלת המיתוס ביהדות היא כבדת משקל. לדעתי, המיתוס לא נשכח כלל, ואגדות חז"ל מלאים בה. אגב, גם בספרות המיסטית. זהו דיון שהחל עם ספרו הגדול של גרשון שלום magor trends, ותוסס מאוד בימנו. זוהי גם הסיבה שאוהד כתב שטויות כאשר ייחס את הפשטת האל לגולה. זוהי מגמה מאוד ציונית המנסה להתנער מן היהדות הישנה ולמצוא בה את כל הפגמים האפשריים. כמובן, הרב קוק הוא המשיח המוחלט או הנביא המבשר את דת האמת. ואין ספק שהפרשנויות המודרניות של המקרא הן האמת המוחלטת. מאידך קל להיות בור ולטעון טענות על היהדות. האם העגל הממונה על התהומות, הנשר, הלוויתן ועוד דמויות בראשית אינם מיתוס? וזה בבבל. ומה עם פנתיאון שלם של מלאכים שחיו ובעטו בתורתם של חסידי אשכנז במאות ה12-13? גרמניה רחוקה כידוע מספר מלין מארץ הקודש. אז לאט לו לאוהד האזרחי. יצחק

isaacl

New member
מספר הערות

לא כתבתי ש18% מהחברה היהודית האמריקנית הם חרדים. כתבתי שהם אורטודקסים. אין לי מושג כמה מהם חרדים. הטענה שלך שבמהלך האלפיים שנה האחרונות יהודים לא היו חרדים נשמעת רבות. ודאי שהם לא היו חרדים במובן החברתי המודרני. חרדיות היא מצב חברתי המגיב להשכלה ולחברה המודרנית. מצד שני ודאי שהם לא היו קונסרבטיביים, רפורמים או חילונים. היא גם לא הייתה קונסרבטיבית משום שהיא לא נזקקה להתאים את עצמה לחרה האמריקנית, ושאלות של תפילה מעורבת בבית כנסת או מינוי רבניות, וכמובן שלא נסיעה במכונית בשבת לא ממש ענינו אותה. היא גם לא הייתה רפורמית. כל מושג הרפורמה הוא שינוי מן המסורת, ואדפטציה לחברה הנוצרית פרוטסטנטית. החברה היהודית הייתה חברה שומרת הלכה, וזה מה שחשוב. בחור ישיבה מעולם, אבל מעולם לא קיבל משכורת ברמה ממוצעת במשק. זוהי השמצה בלתי נסבלת, והיא חלק ממסע השמצה בלתי פוסק. החברה החרדית היא החברה הענייה ביותר במדינה. אי אפשר להאשים אותה בעוני מרוד ובתוך כדי דיבור להאשים אותה בכך שהיא איננה משתתפת בתרומה למשק. בחור ישיבה מקבל מלגה דלה ביותר שקוצצה לאחרונה כמעט לחלוטין. לאחרונה התפרסם סקר של הלמ"ס הטוען שנער חרדי תקציב כמעט כפול מנער חילוני. הלמ"ס לא פרסם, משום מה, התנצלות על כך שהממצא היה שגוי. ההבדל הוא שלהבדיל מבתי ספר ממלכתיים וממלכתיים דתיים, בהם קיים תקציב לבית הספר לפי ראש, מלבד המשכורות למורים אשר משולמות ישירות למורים, בחינוך העצמאי החרדי, התקציב לפי ראש כולל גם את משכורות המורים. המגזר הדתי הוא מן המגזרים המקופחים במשק. זוהי העובדה התקציבית העצובה. נכון שהם גם תורמים פחות, וכפי שכתבתי בתגובה הקודמת יש לכך סיבות. אני מציע לך חיים, שכדאי מאוד שתבדוק גם את המידע המגיע אליך. הוא בדרך כלל איננו כלל נטול השקפת עולם. יצחק

שלום יצחק

ראשית הנתונים בד"כ מגיעים מנקודת ראות "המתבונן" , שנית לנתונים הנ"ל יש בד"כ אמת . כבר היו "ישיבות" לא מעטות שקיבלו תקציב כזה או אחר על סמך כמות תלמידי כולל / ישיבה שכלל לא היו שם !!! ובמיספרים אסטרונומיים. אבל את הנתונים נתתי קודם רק כדי להסביר את הבעיתיות שנושה החינוך והמטלות/ חובות המוטלות על הנער / תלמיד / חייל ה"חילוני" , לעומת תלמיד הישיבה ש"תורתו אמונתו " ( יש מושג כזה אצל החילוני? אחד שכזה שאינו מעוניין ללכת לצבא כי הוא רוצה ללמוד לתואר דוקטור מבלי לשרת ? ) . בכל אופן ידידי אנחנו ובמיוחד אני לא רוצה להיכנס לנקודה הזאת כדיון בפני עצמו . ובכלל אנחנו לפני חג ראש השנה , אז שיהיה לכולנו חג שמח ושנה טובה .

isaacl

New member
חיים

עשית מעשה בלתי הגון. נקטת נתונים מעוותים כדי להדגיש את תפיסתך. אתה מעדיף להאשים, ולפתור את הנושא בכך שראש השנה היום ובא לא נריב ובלבד שתקבל את עמדתי. המקרים שאתה מציין קרו, אבל מעט מאוד, ואלה שחטאו נתנו את הדין. מאידך גיסא, קיימים הרבה מקרים אחרים שהמדינה לא נתנה את חלקה ולא ביושר. הטענה כאילו בחור ישיבה מקבל ואינו תורם דבר היא הצגת התמונה באופן מעוות. תלמיד ישיבה איננו מקבל דבר עבור לימודו. לא תעודה ולא מקצוע. הוא עושה זאת עבור אידיאל. חלוקת העוגה בארץ היא על פי חלוקה של השקפות עולם, וזה לגיטימי לחלוטין בחברה שאיננה הומוגנית כבמדינת ישראל. העובדה שדעתך איננה נוחה מן העובדה שחברת לומדים היא ערך חשוב, שלדעתך הישרדות פיזית היא ערך שראוי למדינה לחיות על פיו היא לגיטימית באותה מידה. קבלה של האחר, של החרדי, היא קבלה של עולם ערכיו כלגיטימי, וכן יש לכך מחיר. העובדה שאתה אישית נפגעת מעולם זה איננה מצידיקה את השמצתו. וכעת, שנה טובה יצחק

Sensei

New member
Shanah Tovah Isaacl

May Hashem bless you and your family and all of Yisroel. Shanah Tovah and Gamar Chatimah tovah Shimon​

isaacl

New member
שנה טובה

תכתב ותחתם לאלתר בספרם של צדיקים גמורים. יצחק

isaacl

New member
ועוד בר

אלול זה אלול, והגיע זמן בקשת מחילה. סליחה ידידי כאשר פגעתי בך בכל ההתנצחויות שלי. יצחק

Sensei

New member
I also

ask you for your forgiveness..I enjoyed all of our discussions even though on a few subjects we differ....but that is the beauty of freedom,,, A GUT YUR A BENCHT YUR..... Shimon​

isaacl

New member
שאלה

אתה כותב תמיד בהיגוי פולני. האם אתה אכן ממוצא פולני? חסידי? ושוב שנה טובה, הצלחה בגשמיות וברוחניות.

Sensei

New member
My fathers

side is from Poland/ Glitsiana...My father is a born American.I went to a school with an chasidic environment-untill 8th grade.I went to a 'Yekeh' Yeshivah later on.I davened during my early childhood in a SHTIBUL of Chasidic origin.On my Mothers side they came from 'Kuvner' Lita and were Rabbanim ,the 'Skimian Rav' was my great grandfather.IT was a community in pallach Kuvner Lita ,him and his father were Talmudai Hagaon from Vilna.My brothers went to Litvak yeshivas....My grandfather went with a shtrammel ,but we became very American..... My wife is Yeminite. So we have American blood,Polish blood,Litvak blood,Israeli blood and Yeminite blood in my children....Oh yeah I almost forgot.Russian blood too.My mothers mother came from Odesa Russia.....​

Tonjin

New member
יצחק

אני לא מעורה כ"כ בנושא וכלל לא כ"כ עוקב אחרי התחום, אבל זכורה לי איזושהי הצעת-חוק שאמורה היתה להשוות (ואולי אף יותר מכך, מצד שני אינני זוכר אם היא עברה או לא) את שכרו וזכויותיו של בוגר-ישיבה תורנית לאלו של בוגר אוניברסיטה.... הכצעקתה? * אם למישהו יש זמן פנוי וגישה לארכיון של הארץ מדובר על השנה שנה וחצי האחרונות... אופפס. את החשוב מכל כמעט ושכחתי - שנה טובה

ש מים

New member
לא רציתי להתערב, אבל...

יצחק, צר לי שאני נאלץ להגרר לנושא שהוא ממש
לפורום, אבל לא יכולתי שלא להגיב: 1. "אלו שחטאו נתנו את הדין"
לא זכור לי שא.דרעי "נתן את הדין" על "התיק האזרחי/ציבורי"... (ומה שהוא עשה, בטח שלא היה בגדר "מעט"!). 2. גם אני הייתי (מאוד) שמח ללמוד "למען האידיאל", ובכ"ז עשיתי צבא (כולל שנת קבע) ועוד כ- 16 שנים מילואים ביחידת שדה קרבית (כולל שנים של 75 יום מילואים), שבגללם גם נאלצתי לעשות פעמיים את התואר השני (ב-6 שנים, במקום בשנתיים!!). הייתי מ-א-ו-ד שמח להיות "שתורתו אומנותו" !!

isaacl

New member
דרעי לא הואשם

בפשע הזה, וכן האשם על פשעים אחרים. האם אתה באמת מעוניין ללמוד פעמיים לתואר שני בלי לקבל תואר שני, ללמוד לתואר שלישי בלי לקבל תואר שלישי, והכל בשכר של אלף שקל לחודש במקרה הטוב? סליחה שכחתי את קצבת הילדים. אז אם תרצה לסיים את התואר השלישי מטופל בשבעה , שמונה עשרה זאטוטים, ולוותר על התואר האקדמי או כל תעודה שהיא אתה מוזמן למועדון. ובאמת, אם אתה ועוד המונים הדופקים על הדלתות למען חיי אינטלקטואלים דלים אז באמת יש כאן עוול עצום.

ש מים

New member
תיקון: לא הוגש כתב אישום.

גם נגד אפל לא הוגש כתב אישום, ואפל יותר "זכאי" מדרעי (לפחות בעניין "התיק הציבורי"). ואני לא מדבר ע"ס שמועות, אלא ע"ס ידע בדוק.

isaacl

New member
לא רציתי לסנגר

על מי שזכאי או חייב. ואני מוכרח להודות שסקרנת אותי. אפל יותר זכאי מדרעי???

ש מים

New member
על אפל אני יודע מעט..

ז"א: על אפל אני יודע ע"ס הסקת מסקנות והצלבת נתונים, על דרעי אני יודע ממש (הוכחות). חו"ח אני לא אומר שאפל צדיק או תמים, להיפך!. יתרה מכך: אפל ודרעי זו חבילה אחת, אצבעות משולבות ויד רוחצת יד (תרצה עוד הסברים, אתן לך במסרים. זה אינו נושא לפורום הזה).

למעלה