אמנות לחימה ובריאות

שובשוב2

New member
אמנות לחימה ובריאות

השאלה מכוונת יותר לאלו שעוסקים באמנויות לחימה קלאסיות..
והשאלה בנוגע לאימונים משלימים לאלה שבאמנות הלחימה ומטרתם להעלות את הכושר הגופני ו/ או לשפר את הבריאות של המתאמן.
אני מתאמן בקראטה ורבים מחברי הקבוצה עורכים אימוני ריצה ומשקולות מחוץ לשעות האימונים. רבים מהדאנים הגבוהים רצים וחלק ניכר מהם ריצות ארוכות / משתתפים בתחרויות ריצה וכו. חלק לשיפור הכושר הגופני וחלק מתרצים זאת לשיפור הבריאות מחוץ לאימונים.
להבדיל, חבר שלומד טאי צ'י והינו לוחם בעל רמה גבוהה טוען שבאסכולה ממנה הוא בא המדריך טוען שרצוי לקבל הכל מהטאי צ'י ואימונים כגון ריצה ומשקולות וסוגי ספורט אחרים אף מזיקים (!!!) לבריאות.
ברור שכל אמנות לחימה שואבת מפילוסופיה / תפיסה מסויימת. אני מבין שאנשי הטאי צ'י כנראה שואבים מעקרונות רפואה סינית.
בכל מקרה, הייתי שמח לשמוע מהעוסקים באמנויות הלחימה הקלאסיות (כגון אייקידו, ג'ודו מסורתי, קונג פו, קראטה מסורתי וכו'...), לא התחרותיות, האם הם עורכים אימונים משלימים בנושא כושר גופני מחוץ לדוג'ו (ריצה, משקולות, יוגה וכו') ומה המאסטרים באותה שיטה ממליצים לתלמידיהם.
ברור שבאופן עקיף אימונים משלימים גם עוזרים ללחימה באותה האומנות (למשל בקרבות).

ש מים

New member
נפש בריאה בגוף בריא

זה הדבר הכי חשוב.
מעבר לזה, לדעתי כל לוחם חייב ביכולת תנועה. הכושר (מה זה "כושר"? איך אתה מודד אותו? לפי הישגי מהירות בריצת מכשולים? תחרויות אופניים או הליכה בפארק?) הנו מרכיב חשוב, אבל ממש לא מהווה "סף כניסה" או מרכיב חובה (כי זה אומר שאנשים מוגבלים פיזית - שהם אלו שזקוקים אולי יותר מכולם ליכולת לחימה/הגנה עצמית - יהיו מחוץ למעגל!).
דעתי, לסיכום:
  • גובה/מידת הכושר תלויה קודם כל באמנות הלחימה בה אתה עוסק (למשל: אנשי ג'ודו תחרותי זקוקים לכושר/כוח מתפרץ גבוה בהרבה מג'ודוקות "מסורתיים"/לא תחרותיים).
  • תמיד עדיף להיות צעיר-בריא-עשיר-יפה. אבל שכל אחד ואחת יעשו את מה שטוב להם ומה שהם מסוגלים.
רק בריאות והעיקר - לא להפסיק להתאמן!

למעלה