אומנויות לחימה בחיפה ונשר

TheGrok

New member
אומנויות לחימה בחיפה ונשר

שלום רב,
לאחר הפסקה של כמה שנים אני מחפש לחזור להתאמן, אני לא מאוד בררן לגבי שיטה ספציפית, אבל משהו בסגנון של ג'ודו, ג'וג'וצו (לא ברזילאי, קצת פחות מתעניין בעבודת קרקע). עדיף גם שהמקום לא יהיה מאוד רחוק מהטכניון כיוון שאין לי רכב.
ניסיתי לחפש באינטרנט ומצאתי שיש קבוצה של אקב"ן באיזור בה אני מתכוון ללכת להתנסות, הייתי שמח לשמוע גם על עוד אפשרויות.

רב תודות לעונים!

ashigara

New member
יש דוג'ו איקידו בבית אבא חושי

לפי התיאור שמסרת נראה לי שאייקידו יכול להתאים. האייקידו התפתח מהג'וג'וצו היפני ויש באייקידו נקודות דמיון לג'ודו. עד כדי כך שבעבר, מייסד הג'ודו ג'יגורו קאנו סנסאי שלח תלמידים שלו ללמוד אייקידו אצל מייסד האייקידו, מוריהי אואשיבה, או-סנסאי.

עמיר גרף, דאן 5 אייקיקאי, מלמד אייקידו בבית אבא חושי, אבא הילל סילבר 71.
אני לא חיפאי, אבל ב- google maps כותבים שברגל המרחק מהטכניון הוא כ- 2 ק"מ.
כל הפרטים בקישור: http://www.ninomia.com/index.html

TheGrok

New member
אייקידו

תודה על ההמלצה.
יצא לי לראות וגם להתנסות בקצרה באייקידו, ומהתרשמותי ברוב המקומות סגנון האימונים קצת "רך" בשבילי, במיוחד בדוגו'אים לאייקיקאי. האם הסגנון של עמיר גרף שונה?

ashigara

New member
קשה לומר - עדיף לראות ולהתנסות

באופן כללי, עובדים הרבה באיקידו על עבודה רכה ומשוחררת. השאלה היא למה מתכוונים ויש לזה לא מעט פרשנויות.
אם אתה לא נרתע ממה שראית בעבר, ועדיין מוכן לתת לזה נסיון, בדוק בעצמך. ברוב הדוג'ואים אפשר לעשות אימון אחד או אפילו יותר לנסיון בחינם.

ש מים

New member
ג'ודו ואייקידו?

אני לא מכיר אייקידו, למעט צפייה ביוטיוב מדי פעם, אבל מהדברים אליהם נחשפתי עד כה הייתי אומר ש-"רב השונה מהדומה". למשל:
  1. המגע הפיזי ההדוק ("עבודה בטווח אפס" למשל).
  2. הטלות בעזרת רגל (החל מהטלות שונות, כמו אוצ'ימטה והנה-גושי ועד גריפות רגל נוסח ססאי ודה-אשיבראי).
  3. עבודת קרקע...
אני הייתי שואל את המבקש: "איזו סוג עבודה אתה מחפש"/מה אתה מעדיף/על מה היית רוצה שיהיה הדגש באימון:
  1. על דיוק (שבא בד"כ במקום המהירות, לפחות בשלבי הלימוד הראשונים)?
  2. על "כוח" (חיצוני ו-"גלוי")? (כן... מדבריו נראה שזה מה שהוא מחפש).
  3. על "טכניקות ברורות וגדולות", או טכניקות קטנות ו-"נסתרות"?
  4. על זרימה, או על "תנועה ישירה וגלויה"?
ועוד כהנה וכהנה.
בקיצור: נראה לי שעדיף שילך ויחפש מורה אליו הוא מתחבר, ולא "שיטה".
אני יכול להמליץ לו על סנסיי אבישי גולן, שמלמד בודו-טאיג'וצו ברמת-אלון (ככל שאני מכיר את חיפה, זה די קרוב לטכניון). אבישי מורה ובנאדם מדליק! מצחיק מאוד, משעשע, חכם, מתוחכם, מנוסה מאוד ואמן לחימה נהדר. הטלפון נמצא אצלי, למקרה שמתעניין.
וכן, בבודו-טאיג'וצו יש את כל מה שיש בג'ודו (חוץ מזה שלאבישי גם רקע בג'ודו) + האלמנטים הייחודיים לנינג'וצו ולמה שמכונה "אמנות לחימה שלמה".

ashigara

New member
כן, ג'ודו ואייקידו

ש מים, אני לא חולק על הדברים שאמרת ויכול גם להוסיף, למשל שבג'ודו יש "בגדול" אחיזה אחת מרכזית ובאיקידו יש התקפות מסוגים שונים; בג'ודו בדרך כלל הבריחים והחניקות הם על הקרקע ובאייקידו גם בעמידה וגם על הקרקע.
אגב, לגבי הטלות רגל, באייקידו שהמורה שלי מלמד יש פה ושם הטלות בעזרת הרגל. אחד המורים שהמורה שלי הושפע ממנו, היה עושה את זה והמורה שלי בגישה של כל מה שלמדתי ממורי, אני מלמד.
ועדיין, אני יכול להעיד על עצמי, התחלתי להתאמן באייקידו כשבעברי הרחוק שנים לא מעטות של ג'ודו. התחושה שלי, כמעט מהרגע הראשון, היתה של חזרה הביתה. ברור שמדובר באמנויות שונות, אבל בעיני יש לא מעט דומה.

ש מים

New member
אני חושב שאני מבין על מה אתה מדבר...

כנראה שמדובר במורים עם גישה דומה.
לכן כתבתי שיחפש מורה, ולא "שיטה" (ולפי מה שהוא כתב, אני מבין שהוא מחפש גישה שמדגישה כוח ולא הקשבה ודיוק...).

ashigara

New member

מצטרף להמלצה על עמיר גרף סנסיי

למרות שניתן לאמר שאני משוחד. :)
לגבי ה"רך" - זה סובייקטיבי. תבדוק בעצמך. :)

ש מים

New member
"רך/קשה", "חזק/חלש"

בשבוע שעבר שוחחתי על זה עם חבר, מורה ומתאמן מאווד וותיק (שחי ביפן כבר 17 שנים) וכך אמר:
"אין רך או קשה. יש 'מדוייק ולא מדוייק'. כדי להיות אפקטיבי, תוך הפעלת כוח מינימאלי, יש צורך להיות מדוייק. ככל שהדיוק יעלה כך תהיה זקוק לפחות כח כדי להצליח להשיג את המטרה".
אימצתי מייד.

למעלה