טכניקות שחרור מנעילות ובריחים - הבדל בין שיטות

עוד ידע

New member
טכניקות שחרור מנעילות ובריחים - הבדל בין שיטות

המדובר בשאלה פרגמטית מאוד עבורי :

כנגד נעילות ובריחים על כפות ידיים, מרפקים, כתפיים,
כמו גם לכידות שרוולי חולצה וחביקת זרועות -
בתי ספר לג'וג'יטסו מציעים שלל טכניקות.
עד כמה שונות טכניקות איקידו מבין אלו ?

אני מדגיש - לא בנעילת בריחי היריב,
אלא רק בשחרור מנעילות ולכידות שלו,
עד כמה קיים הבדל בין שיטות ג'וג'יטסו ואיקידו ?

ש מים

New member
השאלה לא ברורה

מוצאו של האייקידו הוא משיטת ג'וג'וצו, אז נסה למקד את השאלה בבקשה.

עוד ידע

New member
הסבר לשאלתי :

בהנחה ואני זקוק, מתוקף נסיבות חיי ובייחוד נסיבות עבודתי,
לשליטה בטכניקות של שחרור גפיים מאחיזות / בריחים,
וכתוצאה מכך לומד באופן יעודי ג'וג'יטסו ( יפני ),
האם יהיה לי מה לשאוב וללמוד, גם מאיקידו ?

או שאני אשקיע אנרגיה וכסף ואקבל
את אותה הגיברת,
בשינוי קל של אדרת ?

orengar78

New member
אתה חושש מהשקעת זמן וכסף מיותרים?

אם זה החשש העיקרי אז באמת עדיף אולי שתישאר במה שאתה לומד כרגע, כי במקרה הגרוע אתה עלול להתאכזב...
מצד שני - אם אתה בא בראש פתוח ורוצה ללמוד דברים חדשים יש המון שיטות ומגוון אינסופי של טכניקות וניאונסים הקשורים אליהן שאתה יכול ללמוד. איקידו, ג'ודו, נינג'יצו, קמ"י, קיוקושין ויש עוד הרבה שלא הזכרתי - בכולן הטכניקות האלו קיימות ונלמדות אצל כל מורה בצורה קצת שונה - אז האם ללכת ללמוד גם אייקידו?
אם אתה מרגיש שאתה רוצה ללמוד משהו חדש בנוסף למה שאתה לומד כרגע, אם המורה שלך כרגע משום מה לא מסוגל ללמד אותך "טריקים חדשים" הייתי אומר לך בהחלט לנסות משהו חדש, אבל שוב - אם אתה חושש לבזבז זמן וכסף, עצם זה שאתה שואל שאלה כזו, רק מצביע על כך שיש לך הרבה מה ללמוד עדיין במקום שאתה נמצא בו.
בכל מקרה - המון בהצלחה, ושיחרור נעים

ש מים

New member
תוספת קטנה

בעקרון, אותן טכניקות קיימות בכל השיטות שציינת (כו גם בכל אמנויות הלחימה כמעט). המכניקה של גוף האדם זהה בלי קשר לשיטה בה הוא עסק ובמוצאו...

מה שמשנה זה רק המורה, והידע שלו ופתיחותו להמשיך ללמוד, כי מורה שלא ממשיך ללמוד מגביל גם את התפתחות תלמידיו. לכן - במידה ואתה חש שהמורה שלך מגביל את הלימוד וההתקדמות שלך - אני מציע לעשות השלמות ולהתנסות בשיטות ומורים נוספים. אולי בסופו של דבר תבין שהמורה הנוכחי שלך הוא הדבר הכי נכון וטוב בעולם, ואולי יפתחו לך העיניים ותחליט לשנות מורה או שיטה. כך או כך - תרוויח.
בהצלחה.

amir_aikido

New member
ההבדל הוא בדברים קטנים אך לעיתים משמעותיים

קשה לי לראות צורך משמעותי כ"כ בטכניקות חמיקה מבריח/נעילה שיצדיק ללמוד עוד אמנות לחימה נוספת לשם כך. מספר האנשים שיודעים לבצע נעילה בריח קטן, ואם מדובר בספורט, הרי שלא טריוויאלי בכלל שהנלמד בתחום אחר רלבנטי.
&nbsp
קח בחשבון שברוב מועדוני האייקידו, טכניקות שחרור מנעילות ובריחים לא יילמדו למתחילים, אלא רק לתלמידים מתקדמים, ואתה, תגיע כחדש/מתחיל. יותר מזה, בזמנו, כשהלכתי להציץ בשדות זרים, היית הלי אישית תחושה שבחלק לא קטן מהמועדונים, הגישה לא כ"כ פרקטית/מכוונת לחימה אלא יותר קואופרטיבית (זה מצויין לתרגול בסיס אצל מתחילים, פחות אצל מתקדמים), ובהקשר הזה, ברוב המקומות התרגול של אין תרגול שוטף של "טכניקות נגד" או "טכניקות המשך", דבר שישפיע על האיכות שלהם.
&nbsp
לא יודע האם זה הבדל או לא, כי לא ברור לי מה אתה לומד (אינספור סוגים של ג'וג'וטסו). אבל בגישה שאני לומד, הכלל אומר שלא יהיה שימוש בכוח (ובעיקר לא בכוח שרירי יד) כדי לצאת מנעילה או בריח. ההנחה היא תמיד שהצד השני חזק יותר.
&nbsp
אישית, אני חושב שבעוד שיש אוסף מסויים של טכניקות לחמיקה, העיקר בתחום הזה שילוב של עקרונות תנועה עם הבנה טובה של הטכניקות וההזדמנות להן, ועם רכות/רגישות. מי שמתרגל מנוף הרבה פעמים, גם כאוקה וגם כטורי, מגלה שיש בכל טכניקה כזו הרבה ניואנסים שצריכים להתחבר כדי ליצור טכניקה טובה וחזקה, אם אתה רך וחש, תשים לב מתי יש "חור" ותוכל לנצל אותו אם תרצה. ככל שאתה טוב יותר - גמיש יותר, רך יותר, חש יותר ומבין יותר, כדי לתפוס אותך צריך דיוק גבוה יותר ואתה יכול לתמרן טיפ-טיפה בכדי לקלקל טכניקה שהייתה עובדת על מישהו אחר.
&nbsp
אמיר
&nbsp

עוד ידע

New member
בנוגע לתגובות

קודם כל תודה על התגובות.

בנוגע למי ששאל אותי למה אני דואג לזמן ולכסף ,
אז כן - אני כן בודק בגלל שאני לומד הרבה מאוד שעורים פרטיים כך שאני כן צריך לחשוב פעמיים לפני שמקצה זמן או פותח את הארנק.

דרך אגב, נסיבות חיי , עבודתי ותחביביי -
מצריכים ממני יכולת הגנה עצמית גבוהה מאוד - צורך
בו אני נתקל כמעט מדי יום ביומו כאשר אני עובד.

ישנם מעט אנשים שאני אישית מכיר, שזקוקים כמוני לכישורי הגנה עצמית
באופן אמיתי ויום יומי כל כך,
לכן אני נאלץ לעשות שיעורי בית רבים.

ש מים

New member
הגנה עצמית יומיומית

אתה לא צריך לפרט לנו. אבל אני רוצה לתת לך (ולמי שקורא ומתעניין) מעט חומר למחשבה:
  1. ברוב המוסדות בהן קיים חשש שיתפתחו עימותים (פיזיים ואחרים) קיימת גם מערכת הדרכה ייעודית. אני מניח שבמידה ואתה עובד במוסד/מערכת ממוסדת כזו, גם בה קיימת מח' הדרכה ואימונים ייעודיים. אני מניח גם שהם יודעים טוב מאיתנו להדריך אותך בהתאם לצרכי האירגון ולצרכיך.
  2. הן אם קיימת מערכת הדרכה כזו וגם אם לא - הכלל הראשון בהתמודדות מול עימות הנו היכולת והידע לנטרל את האלימות לפני שגלשה לתחום של העימות הפיזי (דרגה גבוהה יותר, לדעתי, היא לנטרל עימות פיזי באמצעים לא פיזיים, כך שתהפוך יריב לידיד). אם אתה נמצא בסביבת חיים ועבודה שעימותים פיזיים הם חלק ממנה, אני מציע לך לחפש קודם כל שיטה ומורה שיודעים ללמד את הפרק הזה (ניטרול לא פיזי של אלימות).
  3. הבעיה היא שרוב השיטות (בעיקר אלה העוסקות בספורט-לחימה, ולא באמנות-לחימה) מנווטות את התלמידים לשדה העימות הפיזי, ומקדשות היבט זה בלחימה, תוך התעלמות ואולי אף זלזול בפרקים/בחלקים הלא-פיזיים...
חומר למחשבה.

בהצלחה!

עוד ידע

New member
תהרוג טורקי ותנוח

שלום ש מים,
הדשא של השכן לא יודע טוב יותר , ללמד הגנה עצמית

מובן מאילו שהלוחמה הפסיכולוגית
והדיפלומטיה המתוחכמת, חשובות לעיתים לא פחות ( ואף יותר )
מכישורי הלחימה,
אך עם כל הכבוד - אנחנו כאן בפורום אומנויות לחימה ובנוגע לטכניקות אני מתעניין..
את הלוחמה הפסיכולוגית אשמור למקומות אחרים,
מה גם שאגב, אני מנוסה בה עד מאוד.
לעיתים אין כל תחליף לכישורי הגנה עצמית - גם אם תהיה מנטליסט סוג א'.

אגב, בלי קשר אלי - רב המוסדות שמספקים לכאורה כישורים וכלים להגנה עצמית,
יוצאים מידי חובה וזה בדרך כלל כסת"ח ותו לא......

טעות בידך לחשוב שהשומר בכניסה לסופר מרקט יוכל להתגבר על מתקפת פתע
של סכינאי למטרות פח"ע ביעילות ובקלות, דרך אגב אפילו בלי סכין , כל גברתן שינגח בו יוכל לנטרל אותו ודי מהר.

ש מים

New member
אני לא מדבר על הדשא של השכן

(חוץ מזה שאני חסיד של האדמו"ר מר"ן מ. אריאל זצ"ל מק"ק משמרות).

אבל התנסתי מעט במספר אמנויות ושיטות לחימה (ונראה שאני חייב להבהיר את ההבדל: "אמנות לחימה" כוללת לדעתי ולדעת רבים נוספים, את את הצדדים הפסיכולוגים, הנפשיים והפיזיים של הלחימה, בעוד "שיטת לחימה" מוגבלת ומתמקדת יותר לפן הספורטיבי והפיזי) ואצל מספר מורים. ואני יכול לאמר לך שאפשר (ולדעתי כדאי) לתפוס 2 ציפורים במכה אחת: יש שיטות ("אמנויות") לחימה שמשלבות את 2 הצדדים של הלחימה.

ואם השומר בסופר חושב שההדרכה שהוא מקבל אינה מספיקה - יבורך! אהלן וסהלן! אני מאוד ממליץ לו להרחיב ולהעמיק את יכולותיו וידיעותיו, אבל לא לוותר על ההדכות שהוא מקבל במקום עבודתו, שמן הסתם יאירו ויציגו לו צדדים ייחודיים לעבודתו, שאנו לא מכירים.

"עוד ידע" מכובדי:

אני מסכים עם רוב מה שכתבת לעיל, אבל רק עמ' לסבר לך את העין: התקפת פ-ת-ע של סכינאי מיומן - איש אינו מוכן לקראתה
.
סיכויי ההשרדות הראשוניים אינם תלויים אלא בעד כמה היא צלחה לתוקף.

עוד ידע

New member
אני לא מסכים איתך יובל.

אני ממש לא מסכים שמתקפת פתע של סכינאי מיומן משמעותה גזר דין מוות.

לניסיוני הקושי בהתמודדות מול מתקפות סכין לא קשור
בדקירות של הסכינאי, אלא בשיסופים מהירים מצידו
שמקשים על ניסיונות ההתגוננות מולו.

יש היום בשוק, הרבה מאוד בגדים, חלקם יום יומיים,
שלא שוקלים כמו אפוד מגן אלא בגדים רגילים,
מבד חסין חיתוכים ושיסופים. יש אפילו כפפות רלוונטיות.

הביגוד הזה לא משמש רק שוטרים,
מניסיוני ידוע לי על אזרחים שלובשים אותם.

בתוספת לביגוד הנ"ל, ההגנה נגד מתקפה
של סכינאי מיומן - הופכת לאפשרית.

זו דעתי.

בוקר טוב

בהזכירי "דקירה" אני מתייחס למה שמשמש כשם גנרי בעגה המקצועית (שלנו - "אנשי הסכין"
) להתקפת כלי "חודר עור": נעיצה, שיסוף, ניסור, חיטוב וכיוב'.

שנית,
שוטרים כמעט ואינם ערוכים כנגד התקפות של סכינאי ואפילו מיומן למחצה. לא ברמת ציוד המגן ולא ברמת הידע הנדרש
.
אני יודע כי אני שוטר סיור מתנדב (רס"ר
. תן כבוד) ונמצא במערכת כבר 30 שנה.
קיים בשוק ציוד הגנה טוב וקל כנגד דקירה: אך הוא יקר - ונדיר אף יותר בקרב אוכלסייה אזרחית. טרם פגשתי מישהוא היוצא בבוקר למכולת
או לסרט
בערב - עם ציוד כנ"ל. וגם הטוב שבציוד: לא יציל אותך מהתקפת פ-ת-ע של סכינאי מ-י-ו-מ-ן .

הדרך האופטימאלית לשרוד התקפת סכין היא לא להיות מופתע
.
אח"כ: אפשר להדיין על הפעולות ה"טאקטיות" המומלצות.

בברכה, יובל.

עוד ידע

New member
אינני מסכים

כאשר דיברתי על ביגוד חסין חיתוכים בקרב שוטרים וגם אזרחים -
לא דיברתי בהכרח על מדינת היהודים.
כידוע לך גם בגויים יש חוכמה , ואגב - לונדון היא אחת מבירות הסכינאות העולמית,
מדינה בה נגע הסכינאות מורגש אף יותר מאשר במחוזותינו.

ישנה אפילו תופעה של הורים אנגלים ששולחים את ילדיהם הקטנים לבית הספר עם
הביגוד המדובר ואף עם ביגוד רציני יותר מאשר הזכרתי.

ומאידך, לאור העובדה שכאשר סוגרים טווח מול סכינאי ומנסים לנטרל אותו,
בד"כ הוא רק ישתולל וישסף ( ביעילות ), אזי הביגוד הזה יאפשר לנטרל אותו.

עם כל הכבוד, לא מדובר ברובה צייד.
כאמור - זו דעתי.

נסכים שלא להסכים

בפירוש לא מדובר בהשתוללות ובשיסוף בלבד כשאתה סוגר על לוחם סכין
.
וגם אם הוא נשאר במגמת שיסוף: הוא יבחר את אותן נקודות התורפה בהן לא ניתן לשריין את הגוף: מפשעה, כפלי ברך / מרפק, בתי השחי, מעלה צוואר, עיניים וכד'.

מצד שני, דעה: היא כמו חור ת_ת - לכל אחד יש
... אחרי עשרים ושלוש שנות התעמקות בנושא הסכינאות ונכון להיום - זו האישית שלי...

עוד ידע

New member
הסבר

כאשר אומן לחימה שולח ידיו על מנת להשתלט על זרוע
חמושה בסכין של סכינאי - בד"כ הסכינאי לא ידקור אותו כלל,
אלא עלול לחתוך את ורידיו ועורקיו -
ולכן טקסטיל בן המאה ה21 הניב מגוון בדים חסיני חיתוך.

לדעתי :
שימוש בביגוד כזה ( שאגב, בניגוד לאשר אמרת - כן מכסה את בתי השחי, לא מדובר בשכפץ אלא בבדים חסיני חיתוך )
מאפשר לאומן לחימה לבצע נעילה / בריח על זרוע
סכינאי בלי חשש רציני להחתך.

amir_aikido

New member
האם סכינאי מיומן הוא איום אמיתי וסביר?

יובל,
&nbsp
יש לך סטטיסטיקה כלשהי על כמה סכינאים מיומנים יחסית יש? כמה מהם אינם רק אזרחים שמתאמנים בא"ל / אנשי כוחות בטחון?
&nbsp
לפי האתר הזה: http://homicide.igarape.org.br/ (שכנראה די מעודכן, כי ראיתי מספרים דומים בעוד כמה מקומות). מספר מקרי הרצח בישראל הוא מעט פחות מ-2 למאה אלף בשנה, וכ-134 בשנה (נכון ל2012, אחרי כן היתה ירידה). מתוכם כ-40% היו בכלי ירייה, אין נתון כמה היו בסכין, אבל גם אם נניח שמספר דומה, אם ניקח גם בחשבון שרוב מקרי-האלימות בכלל אינם מול זרים: לאזרח נורמטיבי, הסיכוי להיות מותקף בהתפתעה על ידי תוקף מיומן בסכין הוא זניח לחלוטין. גם אם מדובר על מאבטח, הסיכוי לתקיפה כזו נמוך מאוד - כשרואים קטעי וידיאו של תקיפות במצבים כאלה, בולט חוסר המיומנות של כל המעורבים כמו גם מצבם הנסער - זו לא אלימות מתוכננת.
&nbsp
הכתוב כמובן לא רלבנטי אם הכותב הוא סוכן מוסד/שב"כ/שוטר ביחידה מיוחדת, אלא שאז גם הכותב עצמו רחוק באימוניו ומיומנותו מהאדם הממוצע.
&nbsp
&nbsp
אמיר
&nbsp

למעלה