עד כמה חשוב הסגנון בעיצוב קו התודעה

ori jkd

New member
עד כמה חשוב הסגנון בעיצוב קו התודעה

האם מלבד עקרונות כללים משותפים שקיימים כחלק מפסיכולוגיה ותנועה ומגדר האם יש הבדל בצורת המחשבה אצל מי שגדל בשיטות מסורתיות שונות. למשל מי שמגיע משיטה מבוססת קאטות כמו קראטה אל מול שיטה ספורטיבית כמו טאיקוונדו , ומול שיטה שאין בה כמעט קאטות או ספורט כמו איקידו.

אומרים כי אדם הוא "תבנית נוף מולדתו"

ולכן מה שהוטבע בך בצעדך הראשונים בתחום א"ל תמיד מלווה אותך. גם אם בחרת בדרכים אחרות בהמשך הדרך...

ש מים

New member
יובל, סליחה...

שמיהרתי לענות וללחוץ "שגר", לפני שקראתי אותך (ואז דברי היו מתייתרים
)

ש מים

New member
אורי, שאלה גדולה וחשובה

"גדולה" במובן שהיא פתח למחלוקות ענקיות, שברובן מתבססות על "השיטה שלי טובה יותר".
אז לא אומר מה הכי טוב ואנסה לא להיות שיפוטי. ולכן התשובה שלי: בהחלט כן.
ומעט יותר מפורט: אין מחלוקת ש-"העבר שלך מגדיר אותך". מרכיב מאוד חשוב באישיות האדם ובהתנהגותו הנוכחית נמצא בנסיון המצטבר שלו ובדברים שעבר בחיים, ולכן - סגנון/צורת העבודה והלימוד שלך באמנות הלחימה משפיע גם החשיבה וההתנהגות שלך בתחומים אחרים בחיים. למעשה, יש האומרים שזה ההבדל העיקרי בין אמנויות הלחימה השונות וזה ההבדל בין "סגנונות", או "גישה" (כתבתי משהו קטן על הנושא לפני מספר חודשים, ואני חושב שהוא מסביר את דעתי)

ori jkd

New member
לאו דווקא

אני חושב שגם אם לומדים אצל מורה שהוא אינציקלופדיה והוא שולח להרחיב אופקים בשיטה אחרת ההיכרות עם השיטה המשנית מעלה תהיות מה מחפשים ואיך שופטים את השיטה בסל הכלים.
טאיקוואנדו היא שיטה קרבית תחרותית עם דגש על ביצוע קאטות לתחרות עם חלק הגנה עצמית תלוי מורה.
איקידו לעומתה היא שיטה שהדגש בה הוא על מנופים וניטרול היריב עם מעט קאטות שהרצון לנטרל באידאל מכה אחת.
באגווה/שינג אי דומה בעקרונות לאיקידו אך שונה בכך שהגישה היא לזרום ויהיה מה שיהיה.

ש מים

New member
לדעתי אתה דווקא מחזק את מה שכתבתי

• יש הבדל ענק בין שיטה תחרותית (טקוונדו תחרותי, למשל) לשיטה לא תחרותית (סוגי איקידו למשל).
  • וכל היתר הנו טכניקה ולא גישה/רוח.
  • אמנות-לחימה/גישה מלמדת בעיקר "רוח". הטכניקות הן הדבר השולי (ובדיוק כפי שכתבת: מעולה לדעתי ללכת להרחבת אופקים בשיטות אחרות, כדי ללמוד ולהעשיר את הטכניקות שלך, וזה לא עומד בסתירה לשמירה על הרוח של השיטה שלך).

amir_aikido

New member
אורי, הפירוט על השיטות שגוי חלקית

אורי
&nbsp
לפחות ביחס לכתוב לעיל על האייקידו, התיאור שלך שגוי למדי:
- ברוב המקומות מתורגלות בעיקר קאטות זוגיות (טכניקות במצב מוגדר מראש)
- יש שאיפה חזקה מאוד לזרימה
- אין אידיאל לנטרל במכה אחת
&nbsp
גם בטקוואנדו אני חושב שלא להתייחס לדגש המהותי בשיטה על טכניקות בעיטה מעט מפספס.
&nbsp
&nbsp

אמיר

ori jkd

New member
היי אמיר

כאחד שמכיר איקידו וקראטה אצל אותו מורה והתנסה כמה שנים בטאיקוואנדו בתקופת האוניברסיטה תוכל לשתף על החוויה וההשפעה של השיטות בזמנו

amir_aikido

New member
כתבתי פעם מספר הודעות בנושא ...

עסוק כרגע, אולי יותר מאוחר יהיה לי זמן למצוא

amir_aikido

New member
יש קשר, הוא לא חד משמעי, ואני לא בטוח בסיבתיות

אישית, עד כמה שהתרשמתי, מצאתי קשר בין "קו התודעה"/"צורת החשיבה"/"סגנון התנהגותי"/... (משהו כזה) ובין אמנות הלחימה בה מתאמנים. אם כי הקשר לא חד משמעי ויש בהחלט לא מעט אנשים שחורגים מהצפוי.
&nbsp
לא יודע לאיזה אלמנט בשיטות הקשר הזה מתייחס:
לספורטיביות של השיטה,
לקיום וחשיבות של קאטות יחידניות
למיקומה על מדרג הקשיות/רכות
...
&nbsp
&nbsp
אבל, אני לא בטוח עד כמה זו השיטה שמייצרת "קו תודעה" / ... או שהאדם עם תכונות מסויימות נמשך יותר לתירגול בשיטה מסויימת.
&nbsp
יום נעים
אמיר

ש מים

New member
אמיר, אני לא חושב "שיטה". יותר: "גישה".

כפי שכתבתי (ראה הקישור שצירפתי למעלה) לפני מספר חודשים: המון פעמים אני מרגיש שיש לי יותר מכנה משותף עם אנשים משיטות אחרות, אך גישות דומות, מאשר עם תלמידי השיטה שלי, אך בעלי גישה שונה. :(

למעלה