וו-ווי

ש מים

New member
וו-ווי

אני זוכר שמסתובב כאן בפורומים בחור שזה הכינוי שלו, או שעוסק בשיטה שנקראת ככה.
השאלה מופנית אליו:
האם מדובר בשיטה, או גישה?
ואם "שיטה": ככל שהבנתי, וו-ווי זו למעשה גישה/פילוסופייה, אז האם תוכל לתת מעט מידע על השיטה שעליה "יושבת" הגישה?

עד שהוא יענה לך:

wu wei היא (לפחות במקור): אסכולת קונג-פו שהתפתחה מה- JKD שייסד ברוס לי.

ש מים

New member
תודה ("שייסד ברוס לי, שלמד ווין-צ'ון..."
)

דאלאס...
מעניין איך זה נראה.

input output ש' ... כללי ההתפתחות.

ברוס לי אולי למד וינג-צ'ון אבל פיתח ולימד משהוא אחר לגמרי... JKD אינו ו'ינג-צ'ון יותר מאשר ש- BJJ זה ג'ודו...

ש מים

New member
זו הנקודה. שזה אותו דבר!

(בהתבסס על המעט BJJ שראיתי) למעט החוקים שמעט שונים, אין הבדל גדול בין ג'ודו ל-BJJ. ואם אתה לא מאמין (ואני יודע שאתה לא), מציע לך ללכת לשיעור נה-וואזה עם יונה מלניק ולראות.
מצד שני, אולי לא צריך להגיד "ג'ודו ו-BJJ", אלא: "JJ ו-BJJ". כי הג'ודו הוא תוצר/ילד של הג'וג'וצו...
אבל אני חושש שאנחנו נפתח עכשיו נושא/שרשור חדש, שלא ייגמר (ובעיקר: לא ייגמר עם הסכמות, בעיקר לאור חוסר הידע המספיק של שנינו
).

ori jkd

New member
לקטי לך אוסף הסברים של אנשי וו ווי

וו ווי היא שיטת בת-דוד של JKD, שם השיטה וו-ווי גונג-פו ושפיתח אחד מתלמידיו של ברוס לי בסיאטל בשם ג'וזף קואלס.
ברוס לי כינה את מה שלימד אז "ג'אן פאן גונג-פו". ואחר כך בשם שמוכר לנו כיום ג'יט-קון-דו .
כאשר ג'וזף קואלס ביקש ללמד את מה שהוא למד מברוס לי הוא בחר להשתמש במושג וו ווי שהמקבילה היפנית שלה הקרובה זה זאנשין או מושין.
כמו ה-JKD, הוו-וו גונג-פו מבוססת במידה ניכרת על ווינג צ'ון קונג פו בתוספת דברים כמו (בריחים, עבודה עם כלי נשק, הטלות, עבודת קרקע וכו') שמקורם לפעמים בשיטות אחרות ולפעמים בעבודה של מייסד השיטה ותלמידיו (וקורן בכלל זה, כמובן).
וו-ווי גונג-פו היא לא שיטה אקלקטית בשום צורה; כל הטכניקות וכו' מוטמעות בשיטה ומאומצות רק אם הן תואמות את עקרונות היסוד שלה (מבחינה תנועתית ומחשבתית).

הקרדיט שייך ל chinabird אשר כתב בעברו בפורום וייצג בין היתר את שיטתו וו ווי קונג פו שאותה מלמד ועומד בראשה כיום אייל קורן.

ש מים

New member
תודה! אתה יודע מה העקרונות שלה?

לפי מה שהבנתי, הפירוש (בהיבט הפילוסופי) של וו-וואי מתקשר לטאואיזם ("אי-עשיה"). לא ממש zanshin או mushin...
מעניין אותי האם ואיך הם מביאים את זה לתחום הלחימה (ואסביר: אני סקרן האם הם דומים לנו בגישתם, לעקרון ה-let-go).

chinabird

New member
let go

כשאתה מדבר על let go, למה הכוונה?
&nbsp
לגבי כל היתר, מה שנאמר עד כה די ממצה. יש גישת וו-ווי ויש שיטת וו-ווי, וכמובן שבשיטה אנחנו מנסים להטמיע גם את הגישה - בראש ובראשונה מבחינה טכנית (כלומר, חיסכון בתנועה, שאיפה לספונטניות, שאיפה להתפתחות אישית וביטוי עצמי יותר מאשר למודל תיאורטי של "כך לוחמים").
גם בלי יותר מדי היכרות עם השיטות של יתר הכותבים בפורום, נראה לי די בטוח להניח שרובם שואפים פחות או יותר לאותו מקום, בשינויי דגש פה ושם. בין אם נקרא לזה וו-ווי ובין אם נקרא לזה מושין.
&nbsp
היסטורית, שם השיטה עצמו הגיע מן ההתייחסות של ברוס לי לוו-ווי באימונים ובכתיבה שלו.
ולגבי "איך נראית השיטה", יש דמיון ניכר לכמה ענפים מרכזיים של JKD גם מבחינת השלד של וינג-צ'אן וגם מבחינת הטמעה של אלמנטים משיטות אחרות, בעיקר פיליפיניות (עבודת נשק והובה-לובה למיניהם) ויפניות (ההטלות ועבודת הבריחים). ביישום אנחנו שואפים להיות מאוד ריאליים, ובאימונים משולבת גם עבודת כושר די אינטנסיבית.
&nbsp
[אורי jkd - שאפו על העבודה הארכיונית!]

ש מים

New member
צודק...

הנחתי שהשימוש במונח Let-Go בשימוש בתחום הלחימה יהיה ברור לכל. כנראה כפי שאני מכיר את המונח wu-wei רק מהספרות

אין מנוסה מהתנסות.
אז בכל זאת, תודה על המאמץ ושנה וחתימה טובה.

chinabird

New member
אכן כן...

ואפשר הסבר קטן על ה-let go בכל זאת? או שההסבר שלי תופס גם לגביו?

ש מים

New member
וואו... נורא קשה!

באופן מאוד כללי (ו-"שטוח") הכוונה היא לא לבצע עבודת כח ולא עבודה שנוגדת את כיוון העבודה/תנועה/רצון של היריב. האידיאל זה השתלבות מוחלטת עם הרצון שלו. כדי להצליח יש לנטרל לגמרי את האגו (וזה קשה כמובן...), עד לרגע הנכון (לבצע).
אני יודע שעכשיו תעלה השאלה (הנכונה): אז איך אני יודע מה הוא "הרגע הנכון?"
קשה לי לענות. התשובה שלי היא: "כדי לענות ולדעת צריך את המורה הנכון".
מצטער. זה כרגע גבול היכולת שלי.

ש מים

New member
עוד נקודה (אולי הכי חשובה)

ברמות הגבוהות מגיעים גם לתובנה ש- "לא על כל דבר צריך להגיב". לשם השאיפה: לדעת "על מה יש צורך להגיב ועל מה לא".

chinabird

New member
בשלב זה אני כבר כל כך זורם, שאני לא רואה *אלא* השלכות לחיים!

למעלה