מנח הראש באומנויות לחימה

CRAZY BOLI

New member
מינונים

הסנטר לא דבוק לבית החזה, הוא פשוט מוכנס מעט פנימה על מנת לא לבלוט, בזמן שלוחם מחוץ לפוקט הוא יכול גם לדלג על רגל אחת אם הוא לא בטווח פגיעה אז זה לא משנה.
הקשר היחידי בהקשר של סנטר מוכנס לבין סנטר בחוץ בהקשר של המח זה לאחר שלוחם מקבל מכה בסנטר חשוף המחשבה נכבית (נוקאאוט).
&nbsp
לגביי סרטונים, מצטער אני לא מבין מה אני אמור ללמוד מסרטון של משחק מחשב.

CRAZY BOLI

New member
דוגמא קלאסית להבדלים

שוגון רואה VS ליוטו מצ'ידה ממליץ להסתכל על הקרבות בינהם ביוטיוב.
&nbsp
ליוטה מגיע מרקע של קארטה (בנוסף לעוד השלמות).
שוגון מגיע מרקע של קיקבוקס/מואי תאי + השלמות.
שוגון סנטר למטה, ליוטו סנטר מעלה.
כל אחד מהם לוחם מעולה בתחומו וגם בסגנון ה MMA.
ליוטו הצליח לדעתי בסגנון הזה מכיוון שהטקטיקה שלו הייתה לעמוד עם משקל מעט אחורה ולשמור יריבים עם בעיטות מרחוק ולהיות מס' 2 בקומבינציות התקפה מתפרצות עם ידיים ורגליים מה שגרם ליריבים להיסגר, כשהיו נכנסים לפוקט הוא היה מנצל את כישורי הקלינץ' שלו.
עוד סיבה הגפיים שלו די ארוכות מה שמאפשר לו לשמור יותר בקלות מרחק.
&nbsp

CRAZY BOLI

New member
דוגמא ללוחמי קארטה בבסיסם

שעובדים עם סנטר למטה (בקרבות זירה עם אגרופים לפנים), אני משער שזה קרה בתהליך בו הם עברו לקרבות זירה עם אגרופים לפנים.
https://www.youtube.com/watch?v=zkP4TI7FSes
&nbsp
אגב אני באופן אישי ממש הערצתי את אנדי האג והייתי בתור נער מנסה לחקות תנועות ותזמונים שלו.
&nbsp

עניין של טווחים וסוג האיום...

מי שנלחם בטווח של יד מיושרת או בעיטה, יכל להרשות לעצמו להישיר את הסנטר יותר ממי שמצוי בטווח נגיחות, מרפקים ואגרופים קצרים...
מעניין לראות שיטות של / המושפעות, מלחימה בנשק ארוך (ארוך יותר מהיד) וכיצד הדבר משפיע על היציבה:
זו מתיישרת עמ' לייצר את המומנט הנחוץ לאיזון הלוחם החמוש וניתן לראות בצורה הברורה ביותר את את מלא ציר הגוף - מזנב ועד קדקד...

ולהבדיל, אצל מתאבקים (שלא צריכים לפחד ממכות לסנטר) גם כן, הסנטר מורם עמ' להפיק את מירב הציר...

בלחימת סכינים למשל, ניתן לראות כיצד משתנה היציבה - ואיתה גם גובה הסנטר: מהרמה מוחלטת בקרב מטווח פתוח של סייף - ועד הורדת סנטר למניעת שיסוף הגרון בזמן הצמדות...

בכל הנוגע ללחימה מבוססת מציאות כפי שאני רואה אותה כיום: חשוב לשלוט במנעד הצוואר - קרי לדעת להרים ולהוריד סנטר לפי מרחק וסוג העימות...

CRAZY BOLI

New member
לחימת סכין מול יד ריקה

נושא מעניין מבחינתי בהקשר של מיקום הסנטר,
בסטרייקינג אנו מסתכלים על עצם הסטרנום על מנת לזהות תנועות המגיעות מכיוון הטורסו.
בסכין ישנם מצבים בהם היריב יכול לסכן אותנו בתנועות חיתוך מבלי להזיז את הסטרנום אך מצד שני הרמת הסנטר מעלה חושפת יותר שטח פנים של גרון וצוואר.

צודק. בסכין מול יד ריקה יש להביט "דרך הגבות"

ולקבור את הסנטר...

CRAZY BOLI

New member
אספקט נוסף - שרשראות תנועה ותנועתיות

בענפים בהם יש אגרופים לאיזור הפנים נהוג להרים את הכתף/שכמה בזמן האגרוף לאיזור הלסת מכמה סיבות, אחת מהן היא כדי לייצר הגנה יחסית על הסנטר מפני מכות נגד.
&nbsp
הרמת סנטר או מבט לפנים מרחיקה את הדרך של הכתף אל הסנטר בזמן האגרוף.
הורדת סנטר מייצרת שרשרת תנועה פאסיבית שבה מראש עוד לפני תחילת המכה השכמות משוחררות באופן יחסי והרבה יותר קל להקפיץ אותן בזמן האגרופים.

למעלה