מנח הראש באומנויות לחימה

CRAZY BOLI

New member
מנח הראש באומנויות לחימה

למנח הראש יש חשיבות רבה על היציבה של הלוחם, בנוסף הוא חשוב מאוד ליכולת ההגנה והספיגה של הלוחם.
מעניין לראות שיטות שונות והתייחסויות שונות למנח ראש, אני מניח שחלקם נובע מההיבט של חוקי קרב (ספורטיביים) והשתרש עקב כך במתודת הלימוד.

למשל:
בשיטות סטרייקינג עם אגרופים לאיזור הראש כגון: איגרוף, איגרוף תאילנדי, קיקבוקס וכד'... אחת ההנחיות החל מהשיעור הראשון זה "להחביא את הסנטר מעט פנימה" מה שהופך את הסנטר פחות פגיע ויותר עמיד לאגרופים לאיזור הראש.
הסיבות לכך:
כשהסנטר בפנים המצח בולט יותר החוצה, והזוית של האף הופכת ליותר נסבלת כלומר הסיכוי שנקבל אגרוף ישיר בשפיץ של האף יורד וכך גם באיזור הסנטר.
כשהסנטר בפנים ושיניים סגורות אז המבנה של הלסת הופך ליותר עמיד, בנוסף המבנה של הראש הופך ליותר עמיד למכות באופן יחסי.

איך מנח הראש אצלכם ולמה ?

ש מים

New member
על הכתפיים.

ואני רציני.
הכי טבעי שאפשר, בהמשך ישר של חוט השידרה.
סגירת סנטר הינה טכניקה ספציפית לאיום/פעולה מסויימת של היריב (למשל חניקה או נפילה/בלימה על הגב).

CRAZY BOLI

New member
ובקרב אגרופים

לאיזור הראש כשאתה בפוקט זה לא חושף אותך לדעתך לסכנה מיידית של נוקאאוט ?

ש מים

New member
מה זה "פוקט"?

כן. גם באגרופים.
סגירת הראש סוגרת גם את התנועתיות (וגם את המחשבה). בקרב, המטרה היא להיות משוחרר ככל האפשר.

CRAZY BOLI

New member
- טווח פגיעה

לא הבנתי איך הורדת הסנטר כלפיי מטה גורמת לירידה בתנועתיות, במחשבה וגורמת להיות פחות משוחרר ?
** מתאגרפים נחשבים לסופר תנועתיים ומשוחררים אולי יותר מכל ספורט לחימה שיש וכן הם מורידים סנטר כלפי מטה.

ש מים

New member
מזמן לא ראיתי סרטון איגרוף

אבל אם אני זוכר נכון, בזמן שהסנטר מורד הם פחות רוקדים (זוכר במעורפל סרטונים ישנים של מוחמד עלי).
חוץ מזה, מציע לך לנסות (לרקוד) עם סנטר סגור ועם סנטר פתוח.
לגבי "חופש המחשבה" - בהחלט יש קשר והשפעה בין מצב השריר למוח (מכווץ = סגור, מוגן. פתוח/משוחרר = חופשי ופתוח).

ש מים

New member
אני רואה סנטר פתוח בזמן התנועה

וכן בזמן הוצאת מכה.
רואה סנטר שנסגר רק בעת הגנה, קפיאה, או ברגעים של עייפות.

ש מים

New member
אגב, גם בהגנות לא תמיד הסנטר סגור

רק בטווחי אפס ממש, ולעיתים רחוקות (לדעתי, בעיקר בגלל עייפות).

CRAZY BOLI

New member
בקרב שלם

כנראה שכן מעבר לזה חלק מהטכניקות של המתאגרפים זה לגרום ליריב להיפתח עם הסנטר, למשל אפרקאט.
באופן כללי בפוקט הסנטר שלהם לא מורם בקרב, ואם כן זה נובע מטעויות שגם הם מבצעים והיריב ינסה לנצל את ההזדמנויות הללו.
&nbsp

ש מים

New member
בטח "קרב שלם"

כי בקרב שלם יש גם רגעים של הגנה ושל עייפות.
"טעויות"? הללו... טייסון נגד הוליפילד ואתה מדבר על "טעויות"??? מה-גם שאני מציע שתביט שוב, בעיון, בסרט. הסנטר פתוח רוב זמן הריקוד, ובעיקר בעת הוצאת האגרוף (זוכר שכתבתי: "תנועתיות" ו-"חופש מחשבתי"??).
הרגת אותי!

ELIELI22

New member
מסכים לגבי הסנטר

צריך גם להבין שבקרב אגרוף מקצועני / ספורטיבי. יש כפפות שהן גדולות וכאשר מכניסים את הראש פנימה אז זו הגנה מצוינת כי כפפה לא יכולה להכנס בקלות לסנטר פנימה, אגרוף ללא כפפה יאותגר קלות אבל בוודאי יכול לחדור.
אני גם חושב שבהתקפה סנטר פנימה הוא דבר מאוד בעייתי.. מאט תנועה ..
העמוד שדרה שלנו מתפקד מאוד טוב שהוא מתוח במצב הליכה / ריצה קלה.. כל כיפוף מוגזם שלו (וראש פנימה זה מוגזם), משנה לנו את היכולת לנוע בקלות.. אם זה משרת הגנה בקרב אגרוף אז זו טכניקה רלוונטית שם, קשה לי לראות אגרוף משוחרר עם סנטר פנימה.

CRAZY BOLI

New member
כמה דברים

נכון שיותר קשה לחדור אגרוף עם כפפה לאיזור הפנים, מצד שני עיקרון נכון לכפפות כמו הורדת מנח הראש מטה (במידה הנכונה) לעומת ליישר מבט לפנים יהיה נכון גם בלי כפפות, לראייה גם בקרבות MMA (של לוחמים אורתודוכסיים) מלמדים בחלק של הסטרייקינג עקרונות אילו שנלקחים מאגרוף/ אגרוף תאילנדי.
&nbsp
לגבי כיפוף מוגזם לעומת יישור מלא של הגו יש הרבה בין לבין, ובשביל זה צריך להכיר את המידות הנכונות.
למתאגרפים יש את האגרופים המשוחררים ביותר
, הרבה יותר מכל ספורט אחר ומה לעשות הם מורידים מעט סנטר על מנת להיות פחות פגיעים ממכות קאונטר ומצד שני על מנת להיות
יותר משוחררים
.
&nbsp

למעלה