לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1572515,725 עוקבים אודות עסקים

פורום אמנויות לחימה

שמותיהם של מנהלי הפורום צבועיםבכחול, ורשומים בחלקו העליון של דף הפורום.
כתובת מקוצרת לפורום: http://forum.tapuz.co.il/martial
ברוכים הבאים!
פורום אומנויות לחימה הוא אחד הפורומים הוותיקים  והמוערכים במערכת "תפוז"
בפורום נצבר  ניסיון של שנים ונועד לאפשר דיון מהנה ומעשיר בכל ההיבטים של אמניות הלחימה ונושאים קשורים
אליהם. אנא קראו את הכללים בתשומת לב ונהגו לפיהם.

מצד שמאל תמצאו תיבת קישורים למאמרים, אלבומים וכלים אחריםלעזרתכם.
כדאי לבקר בקטגוריה עזרה למתחילים שבמאמרים.

שלכם
 ההנהלה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אמנויות לחימה

שמותיהם של מנהלי הפורום צבועיםבכחול, ורשומים בחלקו העליון של דף הפורום.
כתובת מקוצרת לפורום: http://forum.tapuz.co.il/martial
ברוכים הבאים!
פורום אומנויות לחימה הוא אחד הפורומים הוותיקים  והמוערכים במערכת "תפוז"
בפורום נצבר  ניסיון של שנים ונועד לאפשר דיון מהנה ומעשיר בכל ההיבטים של אמניות הלחימה ונושאים קשורים
אליהם. אנא קראו את הכללים בתשומת לב ונהגו לפיהם.

מצד שמאל תמצאו תיבת קישורים למאמרים, אלבומים וכלים אחריםלעזרתכם.
כדאי לבקר בקטגוריה עזרה למתחילים שבמאמרים.

שלכם
 ההנהלה

לצפיה ב-'חינוך ילדים להגנה עצמית'
חינוך ילדים להגנה עצמית
<< ההודעה הנוכחית
08/01/2012 | 09:56
215
26
בעקבות מקרה שקרה לי באופן אישי עולות לי כמה תהיות:
המקרה - יש לי שני בנים בב"ס יסודי ( לא הייתי קוראת להם חננות, אבל הם בהחלט שייכים לאסכולה של המציקים ורבלית ולא משתמשים בידיים וברגליים) עוד בצעירותם, בתקופת הגן, שהחלו האינטרקציות הפיזיות, אני הייתי אומרת להם שאם יש ילד מרביץ, לא להגיב, וללכת ישר לגננת לפתור את הבעיה. עם הזמן, שהם גדלו, הבנתי שזה לא עובד, ואם אני לא רוצה ילדי כאפות, לימדתי אותם שהם לעולם לא יוזמים קטטה (אם הם מכים ראשונים זו אלימות) אך אם הם מותקפים, יש להם את הזכות הבסיסית להגן על גופם ולהתגונן ! השלבים שלימדתי אותם הם: קודם כל הגנה, בשילוב של שימוש בקול (שישמעו ויבואו לעזור) ואח"כ חובת הדיווח.
הגיעו ימי בית הספר, הקטנטנים גדלו, וככל שהם עולים כיתה, האינטרקציות הפיזיות הולכות וגוברות...למזלי אין הרבה, אך הן קיימות.

לפני כמה זמן, בני היה מעורב בקטטה, הגיעו שני ילדים בהפסקה, והציקו לו, וזה עבר לאלימות פיזית. הוא קיבל מכה, שתיים, ואז הגיב. כמובן שכל המעורבים בסיפור נלקחו ליועצת, לקבלת דו"ח ארוע על אלימות. בני אמר שהם התחילו והרביצו לו. היועצת שאלה מדוע הוא החזיר, והוא ענה לה שהוא הגן על עצמו, לא הייתה לו ברירה ולא היה איש באיזור באותו הרגע. היועצת אמרה לו שהוא הגיב באלימות, ואסור היה לו להגיב. כי אלו חוקי בית הספר. הבן שלי ענה לה, שאמא שלו אמרה לו אחרת..היועצת ענתה בתגובה שאמא שלו טועה..כמובן שהתחיל ויכוח, ואמא שלו מצאה את עצמה אצל היועצת..
בגדול ? אני לא אמא שמגיעה חדשות לבקרים לב"ס, לא מדווחת על מורות, לא מציקה, ונותנת למערכת החינוך את הכבוד, והיכולת לעשות את מה שהם אמורים לעשות. אך כאן הייתה לי בעיה. הסברתי ליועצת את האמונה שלי, שעבורי היא הגיונית ביותר והסברתי לה, שבעיני החוק שהם מציבים בפני ילדים לא להגיב בשום דרך, פוגעת בזכותם הבסיסית להגן על עצמם...

התהיות שלי:
בזמן האחרון אנו דנים לא מעט, בתכתיבים חברתיים בכל הנוגע לנשים/נערות/ילדות והגנה עצמית, ומה מלמדים אותנו מגיל צעיר, וכמה קשה לשנות זאת היום...אנחנו מדברים רבות על חינוך, ואני כן רוצה להתייחס לנושא הזה (בלי הבדל מגדרי כרגע).
להורים שבכם, כיצד אתם מלמדים את ילדכם ? האם החינוך שלכם תואם את חוקי בית הספר ? או לא ?
ובכלל, גם למי שלא הורה, האם לדעתכם, ללמד ילדים בבית ספר יסודי, לא להגיב כאשר הם מותקפים פיזית, זהו דבר נכון ? או בכלל...מהו הדבר הנכון לדעתכם ?

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אפס סובלנות לאלימות'
אפס סובלנות לאלימות
08/01/2012 | 10:35
53
10
כאדם, הורה, מורה במערכת החינוך וכמאמן אמנויות לחימה (כמה כובעים, שלא נדע...) אני חושב שצריכה להיות אפס סובלנות לאלימות מצד המערכות ומצד כל אדם בפני עצמו. לא ליזום מעשי אלימות, אבל אם הותקפת תגיב, רק תעשה את זה במידתיות ובמינימום הנדרש על מנת לסיים את האירוע עם כמה שפחות נזק (לשני הצדדים) ואז לדווח למי שצריך. זה נכון לילדים בגן או בבי"ס ונכון למבוגרים באותה המידה.

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בשיחה שהיתה לי עם המאמן שלי'
בשיחה שהיתה לי עם המאמן שלי
08/01/2012 | 10:52
13
14
הוא גילה לי את האני מאמין שלו בנושא וכך גם אמר לתמידים שי כשהעביר להם סדנא:
מרביצים לכם? דבר ראשון תבכו ותבכו חזק ,אחרי זה תוך כדי שאתם בוכים תכו חזרה כי כשבוכים מרביצים חזק יותר,אחר כך כשאתם עדין בוכים לכו למורה וספרו ה מה קרה  כדי שתהיה לצדכם.
אולי אם הילדים שלך  היו פועלים בסדר הזה היועצת לא היתה מטילה ספק בצורך שלהם להגן על עצמם
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ישנה בעיה'
ישנה בעיה
08/01/2012 | 12:50
11
9
להגיד לילד בב"ס יסודי (מגיל 8 ומעלה) לבכות ? לא עובד..הם עושים הכל על מנת להמנע מבכי, כי אז הם יוצאים חלשים בעיני החברים שלהם...הבכי הוא המוצא האחרון אצל בנים בגיל הזה, והוא קורה אך ורק כאשר אין להם שליטה והפגיעה היא גדולה מאד.

בנוסף, שימוש בקול תוך כדי שימוש בגוף נראה להרבה אנשים טריוויאלי, תתפלא, זה לא פשוט בכלל...במיוחד ברגע של התקפה. לרוב, משהו בא על חשבון השני, ולוקח זמן ללמד לא מעט אנשים לעשות את החיבור..
אגב, זהו נוהל רגיל בב"ס, לתת דוח ארוע על אלימות. זה לא אישי אליי...אני הוזמנתי מפני שהבן שלי התעקש להקשיב לדברים שאמא שלו אמרה לו בבית ולא לציית ליועצת. גם בעיה...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מה הבעיה בזה?'
מה הבעיה בזה?
09/01/2012 | 14:55
6
6
כתבתי בהרחבה את דעתי על בית הספר... אבל עדיף שהילד ישמע לך מאשר ליועצת. את המטפלת העיקרית של הילד ולא היועצת, במיוחד כשהיועצת מייעצת דברי הבל.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בבעיה התייחסתי לנושא הבכי'
בבעיה התייחסתי לנושא הבכי
09/01/2012 | 15:26
2
לצפיה ב-':)'
:)
09/01/2012 | 20:05
4
2
הוצאת לי את המילים מהפה...
עם המורים (רובם) שיש לנו, ישנה אחריות כבדה על ההורים להיות מחנכים ראויים, חכמים ומשקיענים, אם הם רוצים שילדיהם יהיו אנשים איכותיים וערכיים. מצאתי, שגם אותם מורים שיש להם את הרצון הכן לעזור, בדרך כלל אין להם את המיומנות ובהירות המחשבה הנחוצים.
הלואי והמצב היה שונה בארצנו.
ברכות
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'עם כל הכבוד, החינוך מ-ת-ח-י-ל בהורים'
עם כל הכבוד, החינוך מ-ת-ח-י-ל בהורים
09/01/2012 | 23:07
3
8
ותלוי בהם, ווזאת ללא שום קשר לאיכות המורים. זה לא שההורים "נאלצים" לחנך כי מערכת החינוך לא עושה את תפקידה. זה ההפך: מערכת החינוך נאלצת להתמודד עם מצבים בהם ההורים עשו / עושים עבודה לא משהו.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' גם או בעיקר'
גם או בעיקר
10/01/2012 | 00:08
5
לצפיה ב-'->'
->
10/01/2012 | 02:11
2
מסכים. כוונתי לכך, שבניגוד למצב שרוצים להגיע אליו, בו המורים משלימים את החינוך, כיום, גם זה לא ממש קורה הרבה.

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-''
10/01/2012 | 09:32
1
לצפיה ב-'כל הכבוד לבן!'
כל הכבוד לבן!
10/01/2012 | 23:51
3
14
השנה התחלתי לאמן את בתי בת השש אחד על אחד. היא מגיעה לדוג'ו פעם בשבוע ואנחנו מתאמנים ביחד (בקיץ היינו חוזרים הביתה ברכיבה על אופניים).
המסר הוא ברור - common sense. אסור להיות אלים ואסור להרים ידיים על אחים קטנים וילדים אחרים. להתגונן (כולל to fight back) איננה אלימות.
ד"א זה נכון גם לגבי מבוגרים.

בעז
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'להתגונן בלהכות בחזרה זו כן אלימות'
להתגונן בלהכות בחזרה זו כן אלימות
11/01/2012 | 18:27
2
9
אולי זו אלימות מוצדקת (בעיני המתגונן ואולי אף הוריו) אבל זו אלימות. וגם זה נכון לגבי מבוגרים.

אם תקרא את המשך השירשור תמצא דוגמא לאלימות בוטה אף יותר (אב משתולל בבית הספר כדי לשנות את היחס לביתו) ולהצדקתה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'גל - אנא הגדר אלימות'
גל - אנא הגדר אלימות
11/01/2012 | 18:34
1
6
בעיני אלימות היא פעילות יזומה על מנת לפגוע באחר. בעיני, פעילות של תגובה מידתית שאיננה יזומה לא נכללת כאלימות.

אני דווקא מסכים איתך ביחס אל המקרה של האב להלן. אמנם הוא יזם את הפעילות לאחר שהדרך האחרת נכשלה, אך הוא עדיין בחר בדרך האלימה.

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אלימות זה מין דבר...אלימות זה, איך לומר...'
אלימות זה מין דבר...אלימות זה, איך לומר...
12/01/2012 | 17:57
7
...שאולי אולי אפשר...להסביר זאת במשל
?
אלימות היא התנהגות כוחנית תוך כוונה לפגיעה באחר. כלומר, דרושים שני מרכיבים (ואתה יכול לבקש ממני להגדיר "כוחנית" ו"כוונה" או להגדיר בעצמך): התנהגות כוחנית ללא כוונה לפגיעה באחר (ביקוע בולי עץ?) או כוונה לפגיעה ללא כוחניות (הפצת שמועות זדוניות? פאסיב-אגרסיביות?) אינן אלימות
אתה יכול לנסות לצמצם את הפגיעה (ואת האלימות) וזו בכל זאת תהיה אלימות.

גנדי (מוהנדס, לא רחבעם) לימד אותנו שלא פותרים אלימות באלימות (אני חושב שהוא אמר "לא מנקים חרא בחרא" אבל יכול להיות שזה הגנדי השני). אני חושב שלאואשיבה סנסיי היתה דיעה בעניין שמגולמת ברעיון אייקידו כפי שאני מבין אותו (כמה שפחות כוחניות וכמה שפחות כוונה לפגיעה אלא הכלת השותף לאירוע (ולוא דווקא "אויב")).
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'נו באמת'
נו באמת
08/01/2012 | 18:09
5
לצפיה ב-'רני, מה שאתה מתאר זה לא אפס סובלנות לאלימות.'
רני, מה שאתה מתאר זה לא אפס סובלנות לאלימות.
08/01/2012 | 11:36
32
15
בלי קשר לעמדה שלי בסוגיה, בדבריך יש סתירה לוגית. אם אתה מוכן לקבל אלימות במצב של הגנה עצמית, אז זה לא "אפס סובלנות".
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'למה?'
למה?
08/01/2012 | 11:48
31
8
אי אפשר לעמוד, להכניס ידיים לכיסים ולספוג מכות. אם זה מה שהיועצת דרשה, הדרישה שלה לא מציאותית. בדיוק כמו שאמיר כתב: גם היא לא תעמוד ולא תגיב אם תוקפים אותה, תחכה שהתקיפה תסתיים ואז תטופף מעדנות לתחנת המשטרה להגיד תלונה "כשידיה נקיות".
צריך לעשות מה שצריך כדי להימנע מתקיפה (שלך), אבל אם בכל זאת הותקפת או שאתה עד לתקיפה של גורם שלישי ואין לך אפשרות להימנע מכך, אז צריך להגיב באותו רגע בצורה מידתית כדי להפסיק את העניין ומיד לדווח.
הלוואי ואף אחד לא יותקף לעולם, אבל אם זה קורה, אי אפשר לעמוד ולספוג. חייבים לעצור את התקיפה.
החינוך בעיני צריך להיות לגילוי יוזמה ולא להתקרבנות. צריך להגן על עצמך ועל הסביבה כערבות הדדית. כשהסביבה כולה תהיה נגד אלימות, לא יהיה מקום לגילויי אלימות והאלימים יוקעו.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא אמרתי שזה לא טוב. '
לא אמרתי שזה לא טוב.
08/01/2012 | 18:58
4
אמרתי שזה לא אפס סובלנות. אפס סובלנות זה בדיוק העמדה של היועצת: להעניש כל מי שהיה מעורב, ללא קשר לנסיבות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'זה מה שהיועצת דרשה'
זה מה שהיועצת דרשה
09/01/2012 | 14:56
4
היועצת דרשה דרישה לא מציאותית וזה לא מפתיע אותי בכלל. זה קוו כללי שבו נוהגים בתי ספר כנראה לא רק באזור שלי.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'במצבים שכאלה רן אני סבור כי נדרשת מעורבות'
במצבים שכאלה רן אני סבור כי נדרשת מעורבות
10/01/2012 | 00:13
28
6
בוגרים צוות חינוכי/הורים.
אני לא מאמין שישנם מצבי אלימות (בד"כ) שלא ניתן היה לפתור שלא בדרכים אלימות.
במידה וישנן מצבי אלימות בבית הספר אני בהחלט מאשים את הצוות החינוכי כולל הורים.
הצוות החינוכי על שלא מנע את המצב וההורים על כך שלא עצרו את הסיטואציה בה נמצא ילדם
עוד בשלב הראשוני. שמעתי (הילד צריך ללמוד לדווח/לספר בבית ) שלילד יש בעיה מיד למחרת בבוקר אם לא
התקשרתי כבר היום לכל העולם ואחותו (מחנכת/מנהלת/הורי הילד האלים וכו'...) טיפול מידי ימנע התדרדרות.

למה הצוות החינוכי אשם? מפני שעליו לשמור על בטחונו ובטיחותו של ילדדינו כשהם בבית הספר
מה שאומר שעליו לזהות מצבי אלימות מבעוד מועד או להפסיקם מיד כשהם מתרחשים גם אם זה אומר
לשתות את הקפה של ההפסקה בחצר עם הילדים. מעורבות מורים תמנע הסלמה

חיים
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ברור'
ברור
10/01/2012 | 00:20
6
יש תורנויות מורים שמסתובבים בחצר ובמסדרונות, יש שיחות עם תלמידים רשמיות ולא רשמיות, מורים מדווחים ומקבלים דיווחים על כל שינוי במצבם של הילדים. המערכת מתמודדת עם המון משתנים כדי לתת לילדים את התמיכה והעזרה.
לצערי יש פספוסים. תמיד יהיו. פועלים כדי להקטין עד כמה שאפשר. הלוואי והעולם היה מושלם.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אידיאל, אבל אי אפשר לבנות על זה'
אידיאל, אבל אי אפשר לבנות על זה
10/01/2012 | 09:42
26
4
להבנתי, בגילאים מסויימים (ובייבי מדברת בין היתר על תחילת גיל כזה), הילדים מתייחסים יותר אל "חברת השווים" - החברים שלהם, ופחות אל המבוגרים.

בגילאים הללו, הדיווח מהילדים לעולם יהיה חלקי וחסר ביותר, ויגיע רק לאחר שהמצב כבר התדרדר משמעותית וקשה יותר לפתור אותו.

בנוסף, לא פעם, מול הילד שחש בבעיה ופנה להוריו, נמצא ילד אחר, שהמצב הרגעי  נוח לו. לכן, הוא יעשה הכל כדי שהוריו לא ישתפו פעולה, כולל לספר להם תשובות שהם יאהבו. לא פעם, אותו ילד אחר הוא בעייתי מלכתחילה והוריו מעולם לא ידעו כיצד להתמודד אתו (או לא ניסו באמת משיקולי הנוחות הפסיכולוגית שלהם).

המצב של מערכת החינוך בהקשרים הללו קשה פי כמה, כבר הופיעו פה באתר וגם בחדשות Ynet דיווחים על חוסר יכולת להתמודד אפילו עם אלימות של תלמידים מול מורים, אפילו כשלא היה ספק במתרחש, המערכת הפגינה חוסר באמצעי ענישה כלשהם.  במצבים שבהם יש ספק, המצב קשה פי כמה.

הסבירות שיהיה מורה נוכח בכל מקום שבו יש התרחשות חברתית של הילדים בבי"ס הינה זניחה, במיוחד כאשר חלק לא מבוטל מהרצונות של הילדים הם להתרחק מהמורים ו"לנהל את עצמם".  וכשחלק מהניהול העצמי הזה, בשכבות גיל מסויימת, הוא תחרות על המעמד החברתי, הסיכוי לאלימות מכל סוג שהוא, גבוה.

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'דבר אחד קטן'
דבר אחד קטן
10/01/2012 | 12:31
25
4
כל מה שתארת לא מעיד על ניתוב ביולוגי. אלה מאפיינים תרבותיים.

אצל ילדים ביפן יש הרבה פחות תחרותיות ותחרות על המעמד החברתי, פחות אלימות בבית הספר והישגיהם הלימודיים גבוהים יותר.

החינוך אצלם מנחה יותר להצלחה בקבוצה ורכישת מיומנות ופחות להישג אישי כמו ציון.

הכל טמון בחינוך.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'על סמך מה אתה אומר זאת? '
על סמך מה אתה אומר זאת?
10/01/2012 | 14:31
9
3
עומר

על מה מבוססות האמירות שלך ביחס ליפן?
למיטב ידיעתי, לפחות בשנות ה-90 ותחילת ה-2000, המצב שם בכלל לא היה אידילי או אידיאלי כפי שאתה מתאר.

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא אידיאלי'
לא אידיאלי
10/01/2012 | 14:54
8
3
שום דבר לא אידיאלי. יש מרכיבים שאפשר לאמץ. לא אומר שזה אידיאלי.

את המידע על יפן אני מביא מקורס בפסיכולוגיה התפתחותית. זה הובא על קצה המזלג, לא הביאו מחקרים ולא התעמקו בזה.

חראקירי משל, לא עוזר לאנשים להסתגל לחברה... זה די בולם את ההתקדמות האישית...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'כמו שכתבתי קודם - קראתי ושמעתי דברים אחרים'
כמו שכתבתי קודם - קראתי ושמעתי דברים אחרים
10/01/2012 | 14:59
7
3
הייתי בעצמי ביפן רק חודש, וזה היה טיול עם מוקד של ההתעסקות בא"ל ...

אבל, גם משיחות שהיו שם עם יפנים וגם מקריאה בפורומים של זרים שהגיעו למערכת החינוך שם (בד"כ כמורים לאנגלית), המצב שם לא טוב יותר מהותית מפה (ושוב, המידע שלי גם הוא לא עדכני ובטוח שהוא לא ברמת מחקר / סקירה מקיפה)  .
יש שנים שבהן הכל עטוף בצמר גפן, אבל יש גם שנים של תחרותיות מטורפת כדי להגיע לאוניברסיטה נחשבת.  יש לחץ עצום להיות חלק מהקבוצה, כשמי שמעז לצאת ממנה ולבלוט, מסתכן באלימות שיכולה להיות מגובה גם ע"י המערכת החינוכית עצמה.

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אוקיי...'
אוקיי...
10/01/2012 | 15:04
6
1
שוב, לא טענתי שהמצב הכללי שם יותר טוב. טענתי שיש מאפיינים כלליים שאולי כדאי לאמץ.
כל רעיון שתגזים אותו תקבל מצב לא טוב. רב המצבים הקטסטרופליים התחילו מרעיון טוב שהגיע לקיצוניות לא טובה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'קיצוניות זה לא טוב - מסכים'
קיצוניות זה לא טוב - מסכים
10/01/2012 | 15:11
5
1
הפתרון צריך להתאים למצב ולאוכלוסיה הרלבנטיים, לא לתרבות היפנית ולאוכלוסיה שם.

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אוקיי אבל'
אוקיי אבל
10/01/2012 | 19:10
4
1
אחת ממטרות הפסיכולוגיה הוא למצוא את החוקיות מאחורי התנהגות. יש איזו חוקיות שמשופת לבני האדם. מה שיעיל לאדם אחד, יהיה יעיל גם לאדם אחר אם הוא ידע לחכות את החוקיות הזאת.
צריך כמובן לנתח מה בתרבות, ולחשוב איך ליישם. אבל מה שניישם יפעל גם על בני תרבות אחרת.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'האמנם?'
האמנם?
11/01/2012 | 09:44
3
1
למיטב ידיעתי, הפסיכולוגיה עוד רחוקה מפתרון חלקי אפילו של הבעיה שהצגת - "חוקיות גנרית מאחורי התנהגות"

אישית, אני לא בטוח אפילו שיש פתרון כזה

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אכן..'
אכן..
11/01/2012 | 14:39
2
1
הפסיכולוגיה רחוקה שנות אור ממטרתה (לשלוט, להסביר, ולנבא התנהגות). אבל ההנחה הבסיסית היא שיש חוקיות כזאת.
התיאוריות השונות מנסות להסביר את החוקיות או חלקים שלה, לדעתי לא בהצלחה רבה.
גם מחקר הראה שההצלחה של פסיכולוגיה קלינית מוטלת בספק.
המחקר הראשון בנושא זעזע את האקדמיה ועודד אותה לייצר תיאוריות נוספות... עדיין אין תיאוריה מספיק מדויקת.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אם כך, מדוע להסתמך על כלי לא אמין כ"כ ?'
אם כך, מדוע להסתמך על כלי לא אמין כ"כ ?
11/01/2012 | 15:09
1
4
לצפיה ב-'שאלה טובה'
שאלה טובה
11/01/2012 | 15:44
1
למה פסיכולוגים משתמשים בכלי שאינו יעיל לתרפיה? כי זה מכניס הרבה כסף.

כמו כן- יש דברים מועילים שצמחו מעולם הפסיכולוגיה- אימון (קואוצ'ינג)  צמח מתחום הפסיכולוגיה הארגונית. לא הכל לא יעיל...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'סלח לי, אבל זה די קשקוש...'
סלח לי, אבל זה די קשקוש...
10/01/2012 | 19:32
14
2
לצפיה ב-'כן אני סתם ממציא אל תשאל'
כן אני סתם ממציא אל תשאל
10/01/2012 | 19:37
13
3
לצפיה ב-'אני לא צריך לשאול, אני יודע....'
אני לא צריך לשאול, אני יודע....
10/01/2012 | 19:57
11
4
יש הרבה מאד מידע לא נכון, wishful thinking ורומנטיזצייה של יפן במה שאתה אומר, אני תוהה מהיכן אתה שואב את המידע...?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'היית פעם ביפן? '
היית פעם ביפן?
10/01/2012 | 21:45
1
4
לצפיה ב-'אף פעם, אבל נדמה לי שלמדתי עליה משהו באוני'..'
אף פעם, אבל נדמה לי שלמדתי עליה משהו באוני'..
11/01/2012 | 01:14
2
לצפיה ב-'מהאוניברסיטה.'
מהאוניברסיטה.
11/01/2012 | 00:43
8
4
לצפיה ב-'אם זה מה שאתה לומד באוניברסיטה'
אם זה מה שאתה לומד באוניברסיטה
11/01/2012 | 01:13
7
1
עדיף שתבקש החזר על שכר הלימוד..

(אבל  בכל זאת הייתי שמח לראות סימוכין לכך שזה אכן מה שמלמדים )
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שום סימוכין..'
שום סימוכין..
11/01/2012 | 14:34
6
2
זה לא הנושא שמלמדים. זו הובא כהערה אנקדוטלית כדי להבהיר דבר אחר.

כמו בדיון דומה קודם שבעקבותיו הפסקתי לכתוב בפורם זה לכמה זמן-
אני לא מתכוון להביא שום סימוכין. מי שבוחר לא להאמין למה שאני אומר בתור עובדות שלא יאמין.
מבחינתי מידע צריך להיות שימושי ויעיל. אם המידע שלי לא מדויק לפי המציאות זה פחות חשוב מבחינתי כמו היעילות שלו.
רוב המידע שאני לומד באוניברסיטה אינו מדויק. רוב מה שלומדים בתואר ראשון מבוסס על מחקרים ישנים.
אם הגישה שאני חושב שקיימת ביפן לא באמת קיימת ביפן זה לא העיקר. העיקר הוא האם הגישה עצמה יעילה יותר בחינוך.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אלא שאם המידע לא מבוסס, למה שיהיה ישים?'
אלא שאם המידע לא מבוסס, למה שיהיה ישים?
11/01/2012 | 15:06
3
3
אני מהנדס ולכן גם אני כמוך מאוד בעד מודל ישים - מידע שימושי ויעיל - גם על חשבון הדיוק המדעי שלו. מהבחינה הזו קניתי.

אנחנו לא "בוחרים לא להאמין לדבריך כעובדות" אלא כי למיטב ידיעתנו, אצל חלקנו מהיכרות אישית ואצל אחרים מיד שניה מול מספר גורמים, המציאות שונה לחלוטין מהעובדות כפי שאתה מציג אותן. השונות איננה ברמה של אי-דיוק, אלא ברמה של עיוות מוחלט. העיוות גדול עד כדי כך, שההשענות על תיאור העובדות הזה, לטובת הסקת מסקנות הופך את המסקנות עצמן לחסרות ערך כלשהו.

אני לא מאמין במנטרות כוללניות אלא בהתאמה של כלים למצב ספציפי. זה נכון בתחום העיסוק האישי שלי, שבו כבר נתקלתי בהצעות לפתרונות מהפכניים, שהוצעו כי הן יושמו מעולה אצל אחרים, ואז התברר שאין התאמה בתרחיש במידה כזו, שהמודל לא מתאים.

הדרך שלך נשמעת כאידיאולוגיה מבוססת אמונה: ברור ש XXX הוא טוב, אז מה אם אין ראיות לכך והעובדות מהן הגענו לרעיון בכלל שגויות.  זה נשמע הגיוני, אז בטוח שזה טוב!

זהו שאני מטבעי אדם סקפטי ולא אדם מאמין,
זו דרכי כחילוני
אני לא מאמין באל
ואני משתדל שלא להאמין גם באידיאולוגיות
ובעיני, תפיסה כמו שתוארה בפסקה האחרונה לא עוברת.

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הלכתי סחור סחור עד שאיבדתי את הנקודה'
הלכתי סחור סחור עד שאיבדתי את הנקודה
11/01/2012 | 16:04
2
1
יש לי ביקורת באופן כללי על מחקר בפסיכולוגיה ובפרט על התפחותית.

אנחנו חלק מחברה מסויימת עם נורמות מסויימות.
לרוב הנורמות איננו מודעים ותופסים אותן כמובנות מאליהן וזה בא לידיי ביטוי במחקרים רבים.
אתה נעשה מודע לנורמה כשאתה מגלה שבמקומות אחרים הדבר לא כך.
לקחתי את יפן כדוגמא. אולי טעיתי בפרטים וכשאני מסתכל עכשיו אני רואה שהוספתי בטעות פרשנות משלי מעבר למה שהיה כתוב בספר הלימוד.

כוונתי המקורית הייתה לומר שאם המצב כרגע הוא X (ילדים בגיל Z הם W ולכן קורה D)- אין להסיק מכך שזה המצב וככה זה. ייתכן שבתרבות אחרת המצב אחר. ייתכן שאם נאמץ מאפיינים מסוימים מתרבות אחרת המצב ישתפר.
המון מחקרי התפתחות מתארים את המצב כפי שהוא, ומתייחסים לנורמות כקבועות. הם שוכחים שהפרשנות שלנו כמבוגרים וגם כחוקרים מושפעת המון מנורמות.

אנסה להדגים זאת על ידי דבר שנקרא נורמת "מי אני".
בחברה המערבית יש נורמה שמכוונת את האדם להבין את עצמו, את אופיו, לגבש אישיות ייחודית ולהכיר אותה.
הדבר כל כך ממוטמע בנו שלרוב האנשים זה מובן מאליו.
זה כל כך מוטמע אצלנו שהמון מחקרים מתעסקים בהתגבשות תחושת העצמי, סוגי עצמי, מנחי עצמי, העצמי החברתי, מטא קוגניציות על העצמי.
משקיעים המון חשיבות בזה ובאופן לא רשמי זה נתפס כתהליך טבעי וחשוב.
איני טוען שזה תהליך חשוב, אך אני טוען שעצמת ההתעסקות ב"עצמי" תלוית תרבות ומשפיעה רבות על הנפש שלנו.
אני חושב שבתרבויות לא מערביות ההתעסקות ב"עצמי" שונה מהותית. אני חושב שהתרבות שלנו מניחה שה"עצמי" הוא מושג מוצק וקבוע. יש מעין ידע לא כתוב שאופי הוא דבר שלא משתנה.
כשהבנתי שזה לא נכון- שאופי הוא דבר דינאמי. שהנפש היא דבר דינאמי ושהכול בר שינוי- אז השתנתי ללא הכר.
האם אני צודק אינה הנקודה. הנקודה היא שיש נורמות שאנו לוקחים כאמת לאמיתה בגלל שייכותנו לתרבות שלנו. מבט על תרבויות אחרות יכל לרענן את זה ולהוסיף אפשרויות חדשות לחשוב לפעול ולהרגיש.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הפתרון פשוט מאוד. זו לא יפן, זו "יפן".'
הפתרון פשוט מאוד. זו לא יפן, זו "יפן".
11/01/2012 | 19:32
1
2
הרעיון שלך מעניין ואפילו יכול להיות יעיל ומוצלח. הטעות הייתה להתלות באילנות זרים ולהביא אנקדוטה מארץ רחוקה במקום להציע את הרעיון של שיתוף במקום תחרותיות. הסטת את הדיון מ"איך צריך לחנך ילדים", נושא בו אתה מתעניין, ל"מה קורה בבתי ספר ביפן" שהוא נושא שאין לך הרבה מושג בו. נראה לי שניתן ללמוד מזה משהו.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-''
11/01/2012 | 20:38
לצפיה ב-'ומה עם קצת לוגיקה ויושרה אינטלקטואלית?'
ומה עם קצת לוגיקה ויושרה אינטלקטואלית?
11/01/2012 | 16:09
1
1
לא ניתן להחזיק במקל בשני קצוותיו: אם אתה מנסה להוכיח משהו מדעית, לאמונה אין לזה קשר ואם אתה מאמין במשהו שלא מוכח מדעית, אל תנסה להציג אותו ככזה...

ואם הגישה שאתה מציג כעובדת ביפן, לא באמת קיימת ביפן  ואנו למדים מדבריך לא שמעת על הצלחה/ישום שלה בשום מקום אחר- איך ולפי מה אתה יודע שהיא יעילה יותר..?

מתי הפסיקו ללמד חשיבה בקורתית באוניברסיטה..?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'חשיבה ביקורתית? הוכח מדעית?'
חשיבה ביקורתית? הוכח מדעית?
11/01/2012 | 19:25
1
אני מביע את דעותיי והשקפת עולמי. כשיש מחקר אני מציין זאת במפורש (כמו בנושא הענישה- נעשה מחקר ציינתי זאת, לא מצאתי את הקישור הספציפי למחקר וציינתי את מה שאני זוכר ממנו).

לעיתים אני בטעות מוסיף פרשנות ואז כשאני מבחין בזה אני מודה בזה.

החשיבה הביקורתית שלי באה לידי ביטוי בכך שאני שואל את עצמי האם X חייב להיות ככה מכורח ביולוגי? או שזה תלוי חברה ותרבות?
כשאני מוצא דבר כללי- X, ששונה בין תרבויות, אני מסיק שהוא בר שינוי.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'עומר - הם חיו ביפן כמה שנים טובות ...'
עומר - הם חיו ביפן כמה שנים טובות ...
11/01/2012 | 09:47
1
לצפיה ב-'מהי אלימות?'
מהי אלימות?
09/01/2012 | 20:52
4
6
רן, איך אתה מגדיר אלימות?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תקיפה, איומים, הצקות, שפה בוטה, חרמות, לעג...'
תקיפה, איומים, הצקות, שפה בוטה, חרמות, לעג...
09/01/2012 | 23:08
3
4
לצפיה ב-'מסכים'
מסכים
10/01/2012 | 06:56
2
4
אז איך תגובה על אחד הדברים האלה נחשבת?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שילוב של מה שהתגוננות רחוב וזאב פוקס כתבו'
שילוב של מה שהתגוננות רחוב וזאב פוקס כתבו
10/01/2012 | 09:23
1
6
ניתוק מגע במידת האפשר, דיווח, ואם יש אלימות פיסית שבה קשה לנתק מגע אז להגיב באופן נקודתי, מידתי אבל חד משמעי ואז לנתק מגע ולדווח. לקחת בחשבון שגם אתה צודק, יש סיכוי שתענש אם תגיב בצורה חריפה (בלי קשר לכך שיש סיכוי שיכולת לבחור דרך טובה יותר בזמן אמת).

בדיוק כמו שצריך לקרות אצל בוגרים בסכסוכי שכנים, אלימות בכביש, אלימות ברחוב וכדומה.

תפקיד המערכת הסובבת (הורים, מערכת החינוך, מאמני א"ל...) לתת כלים לילדים כיצד לעשות זאת. איך לא להסתבך עם ילדים אלימים (תמיד יהיו כאלה סביבנו, לא חשוב מה הסיבה), איך להגיב פיסית באופן מידתי כשאגרוף לסנטר או כסא לראש הם כלים אלימים מדי. לא כל אירוע צריך לכלול את הנ"ל. התחמקות, שמירת מרחק או הורדה לקרקע של התוקף יכולים לעשות את העבודה לא פחות טוב. בקשה מחבר בזמן אמת לקרא לגורם אחראי, לדאוג להתערב כשקורה מקרה כזה לאחרים כך שעל כל הצקה של מישהו תקום חבורה שמתנגדת לכך (רק שלא יהפוך לחרם נגדי).
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'יכול להיות, רק שלא באמת מלמדים את זה'
יכול להיות, רק שלא באמת מלמדים את זה
10/01/2012 | 17:55
3
אני לא מכיר שעורים במערכת החינוך הקשורים לתגובה פיזית מידתית. אולי יש, לא יודע.
רוב ההורים לא מכירים את החומר הנ"ל, לא בפן הפיזי ולא בפן הריגשי שלו.

עניתי לך כנציג מערכת החינוך בפורום, עם ובלי מרכאות, זה לא פייר לדרוש תגובה מידתית מילדים כשהמערכת לא נותנת כלים ובעצמה מגיבה באופן רובוטי.

המערכת, והאנשים העובדים בה, צריכים להבין שזה לגיטימי להתאפק ולשמור מרחק וגם לגיטימי להחזיר מכות ובאופן חזק מאוד, זה תלוי הקשר וזה טיפשי להעניש כשההקשר מצריך לפגוע פיזית.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בגלזגו הצליחו להפחית את האלימות ב50%'
בגלזגו הצליחו להפחית את האלימות ב50%
11/01/2012 | 11:09
2
המקרה ממחיש שלרחוב לשכבת גיל יש השפעה רבה יותר מאשר להורים
מתקשר למחקר של ג`ודית ריץ` האריס
אמנויות לחימה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'אני איתך - דרך דומה מאוד והן קטנות בהרבה'
אני איתך - דרך דומה מאוד והן קטנות בהרבה
08/01/2012 | 11:13
84
3
אני מנסה (לא ממש בהצלחה) להנחיל לילדות שלי מדיניות של שלבים, שבאופן די מפתיע, דומה מאוד לשלבי ההתנהגות אצל מבוגרים:

א. לנסות ולבלום מילולית בקול רם  (בגיל 3-4, זה אומר להגיד "לא נעים לי", "די !" וכו')

ב. לקרוא לעזרה לאחראי על הסדר

ג. אם לא עובד - לנסות ולעצור פיזית (שוב, בגילן, היות שהן גדולות פיזית יחסית לרוב מוחלט של הילדים האחרים בגן, והתוקפים בעצמם בעלי קואורדינציה מוגבלת - אני מלמד אותן "פתרון טכני" מאוד פשטני של הושטת יד לבלימה והרחקה).

ד. במקביל - מודעות האחת לשנייה - כיוון שהן תאומות באותו הגן, אני מנס להסביר להן שאם אחת צועקת, השניה צריכה לבוא לעזרתה, וכשהן כבר שתיים, להגיד את זה לילד שמולן -  "אנחנו שתיים ואתה אחד, אם לא תפסיק נעצור אותך".

ה. אם כל השלבים עד כאן לא עבדו - הילד מרביץ להן - אני מסביר להן שהן אמורות שתיהן לדחוף אותו שייפול ואז לשבת עליו (שוב, טכניקה שמתאימה לגילן).

הילדות שלי יודעות לדקלם את כל השלבים מצויין, אבל מעשית, מצליחות לקיים בערך את שלב א + שלב ב באמצעות בכי.

אני לא מופתע שהיועצת / בי"ס מעמידים עמדה שמתנגדת לשלב של ה"הגנה העצמית". הרי גם המשטרה לא אוהבת זאת (בעיתונות הופיעו לאורך השנים אינסוף ציטוטים של שוטרים מכל רחבי העולם). כנראה שמנקודת המבט של "לאחר מעשה" - הרבה יותר קשה לדעת "מי אשם" לאחר שהתפתחה תגרה, ואולי בנוסף, גורמי סמכות לא מתלהבים מכך שאחרים פותרים את המצב בלעדיהם.  
שמעתי בעבר את הגננת אומרת דברים שדומים ליועצת, הקשבתי, והחלטתי שדרך הפתרון שאני מלמד לא משתנה - לדעתי, ללמד ילד שלא להגיב בכלל, או להגיב רק דרך גורמי-סמכות זו דרך לא נכונה.
בעיני, האמירות הללו מייצרות דרך חינוכית לא נכונה - אף אחד לא באמת היה בוחר לנהוג כך (לחכות שגורם סמכות יתערב) שכתוקפים אותו, אילו היתה לו (המותקף)  ברירה, גם לא אותם מבוגרים. לכן, אני לא מוכן ללמד את ילדי לנהוג כך.

מאידך, ראוי כהורה לזכור ששיקול הדעת של ילדים הוא שונה, המציאות כפי שהם תופסים אותה שונה, ואיננה בהכרח זהה למסקנות שלנו, אילו ראינו צילום וידיאו של הסיטואציה. זה נכון גם ביחס למבוגרים, אבל נכון שבעתיים ביחס לילדים שלא לגמרי מפרידים בין דמיון למציאות.

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מסכימה אתך'
מסכימה אתך
08/01/2012 | 11:47
83
3
וכאן הבעייתיות עבורי...אם מלמדים ילדים בבית ספר לא להגיב, גם כאשר חודרים למרחב הפרטי שלי, ופוגעים בך פיזית, מלמדים אותך למעשה להיות קורבן. מדוע ? מצד אחד שמים דגש בבית הספר על גופי הוא שלי, הגוף שלי הוא מקדשי ושאר אמירות חשובות...מצד שני, אם פוגעים בך, אתה צריך לשבת ולספוג את המכות...

ומה קורה שאתה גדל ? מה בעצם אתה לומד מכך?

שלא לדבר על דפוס שממשיך...(הילד המכה, והילד המוכה, שניהם מקבלים דו"ח ארוע על מקרה אלימות)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אולי הם חוששים ממסר כפול הפוך'
אולי הם חוששים ממסר כפול הפוך
08/01/2012 | 11:57
82
3
אין לי תשובה אמיתית, שהרי דעתי כדעתך.

חושב שהתשובה שלהם תהיה  חשש מהמסר הכפול ההפוך - "יש מצבים שבהם אלימות היא בסדר". והם חוששים שמכך זה יגרר אל "האלימות שלי היא בסדר" (בנות ה-4 כבר זוכרות את ההיסטוריה הפיזית כפי שנוח להן, שמעתי כבר "לא חטפתי לה את הבובה", רגע אחרי שראיתי את החטיפה בעיניים).

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בהחלט יש מצב'
בהחלט יש מצב
08/01/2012 | 13:05
62
2
אבל שאני מקבלת בבית תשובה של ילד שאומר: אני חששתי להגן על עצמי מפני שאח"כ אני יכול להיות מושעה מבית הספר, כאן בעיני ישנה בעיה.
הבהרתי לו שהוא לא יושעה אם הוא יגן על עצמו וזה לא יקרה.
יש כאן יצירה של דפוס מאד בעייתי מבחינתי, לדוגמא: מחר יחליט ילד להטריד ילדה בבית הספר, לפי התפיסה זו, אחד הדברים שיעלו לה בראש, ייתכן, שהיא לא אמורה להגיב, כי גם היא עלולה להשלח לחדר היועצת. ושוב, קורבן.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'נכון, אבל הם חשים במצב ההפוך כל הזמן'
נכון, אבל הם חשים במצב ההפוך כל הזמן
08/01/2012 | 13:35
59
60
בעיני, את צודקת

אלא, שאני לא חי בבי"ס, ולא רואה כל יום ילדים שמתגרים זה בזה, עד לנקודה שהיא בדיוק בגבול שדורש תגובה.
(כשאני זוכה לשבת בבית קפה בקניון, המכ"ם שלי לאלימות קופץ כמעט כל פעם שאני רואה קבוצת ילדים/נערים - הם כל הזמן במאבק על המעמד ולכן יש שמץ של אלימות / כוונה בתנועה שלהם כמעט כל הזמן).

לא כ"כ פשוט לזהות מיהו הקרבן בהסתכלות בדיעבד מבחוץ, ונזכור שכמעט אף אדם לא מדמה את עצמו כ"רע" או "רשע". לכ"א יש מניעים לתנועתו ברגע האמת ואז הסברים בדיעבד שאינם זהים, ושוב, זה בולט יותר אצל ילדים.

אולי, פתרון חלקי לעניין הוא דווקא להבהיר לילד שאם את תאמיני שהוא באמת התגונן מפני תקיפה, וכי הסיפור איננו התדרדרות של התגרות מצידו (אצל ילדים, אין אבחנה מלאה בין אלימות מילולית ואלימות ידיים), את לא תכעסי עליו גם אם הוא יושעה.
לתת לו להבין שתהיה לו הזדמנות נוספת להסביר את עצמו מול אמא, שתגבה אותו אם היא מאמינה בצידקתו ותאהב אותו בכל מקרה.

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מאוד מסכים. כשהתחלתי לעבוד בבתי ספר, חשבתי'
מאוד מסכים. כשהתחלתי לעבוד בבתי ספר, חשבתי
08/01/2012 | 23:17
58
3
להציב כלל לפיו "מי שמתחיל מכות לא לומד אצלי". מהר מאוד הבנתי שמצד אחד, זה אף פעם לא "אני התחלתי מכות" (בלי שום קשר למי נתן את המכה הראשונה), ומצד שני, לא יישארו לי תלמידים... וכל הרעיון היה לעבוד דוקא עם אלה שכן אלימים.

מבחינת המערכת, אין שום דרך לדעת "מי התחיל" וגם אין שום דרך מעשית לנסות לברר - עד שמגיע מישהו לברר כבר יש תיאומי עמדות עם החברים מסביב, כולם מאשימים את כולם "הוא התחיל, הוא משקר" ולך תדע מה היה שם. גם נוכחות מורה-משגיח בהפסקות לא מבטיחה כלום, כי הוא (בד"כ היא) לא מסוגלת להסתכל לכל הכיוונים ו"את לא ראית איך הוא התחיל".

חברת הילדים היא תחרותית מאוד, ובגיל ההתבגרות אצל בנים היא תמיד על סף האלימות הפיזית. אצל בנות זו היתה עד לשנים האחרונות בעיקר אלימות מילולית, היום כבר רואים גם אלימות פיזית. התצפית שלך על נערים בקניון די מדוייקת, זה תמיד שם. זו אחת הסיבות שכאשר עבדתי עם נערים דאגתי לעבוד בקבוצות קטנות או עם בודדים; הבידוד מהעדר מאפשר להגיע לדברים שמול העדר הרבה יותר קשה להגיע אליהם.

לגבי התגובה לאלימות כלפי הילדים שלי - בדיוק אותו הדבר. לדבר, להזעיק עזרה, להגיב. הבן מחזיר יותר, הבת הרבה פחות, אבל שניהם מקבלים את אותו המסר מאיתנו: 1. לדבר; 2. להזעיק עזרה; 3. להתגונן פיזית; 4. לדווח.

ושניהם התחילו ללמוד ג'ודו (טרום-ג'ודו, בעצם) ונהנים אני מקווה שיתמידו...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' לא פשוט לברר מי באמת התחיל'
לא פשוט לברר מי באמת התחיל
08/01/2012 | 23:31
51
3
אבל אם חברת הילדים עצמה תוקיע אלימות, הנגע הזה יקטן.
בית הספר מחנך לכך כל הזמן. נעשים שיעורי חינוך בנושא אלימות גם פיסית אבל גם הצקות בפייסבוק וכיוצא באלה.
בשנה שעברה הייתי עד למקרה אלימות קשה שבו ילד אחד הוריד כסא על חברו לכיתה. בבירור שלאחר המעשה התברר שאותו ילד שהוריד כסא על חברו ספג ממנו קודם לכן הרבה הצקות שנמשכו לאורך תקופה. הוא הבליג והבליג עד שהתפוצץ. כשנשאל למה הוא לא דיווח על כך קודם למחנכת / רכז השכבה / יועצת או מישהו אחראי אחר הוא לא ידע לענות .
שני הילדים נענשו (עם כל הכבוד, לא לגיטימי להרים כסא ולהוריד אותו על מישהו ).
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'זו בדיוק הבעיה'
זו בדיוק הבעיה
09/01/2012 | 18:55
50
2
הילדים נענשו.

רן, אני מניח שאתה כבר לא תמים לגבי חינוך ילדים - הם לא יכולים ולא רוצים להוקיע התנהגות כוחנית או אלימה.
גם התשובה לשאלה למה הוא לא דיווח היא מאוד ברורה.

דבר שני, אין משמעות לעונש. יש משמעות לחינוך, לדוגמה אישית ולהצבת גבולות. העונש אינו מלמד, אינו מפחיד ובטוח שאינו מטפל בשורש הבעיה.
ואם כבר הרבה יותר נכון להעניש את הנהלת בית הספר/היועצת/הרכז/והמחנכת...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אין משמעות לעונש? '
אין משמעות לעונש?
09/01/2012 | 20:35
44
2
מצטער, לא מסכים.
זה תלוי בעיקר בכמה זמן חלף בין המקרה לעונש. וכן במידת העקביות בענישה, אבל ענישה בהחלט יכולה להיות כלי יעיל להבהיר מהי התנהגות רצויה ומה לא.

הבעיה היא שמערכת החינוך כושלת בשתי הסוגיות מחד, ולא מצליחה למצוא משהו אחר, יעיל יותר.

עם זאת, כשלון מערכת החינוך בתחום זה, לא מעיד שהשיטה תכשל בכל מקום ובכל מצב.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אין שום משמעות לעונש'
אין שום משמעות לעונש
09/01/2012 | 20:45
42
2
תחשוב כמה פעמים נענשת וחזרת על אותה ההתנהגות, אולי אפילו באופן מתוחכם יותר.

אני מודע לטיעון של "מה היה קורה אילו לא היו מענישים אותי? בטח הייתי מתנהג יותר גרוע". טיעון שמתייחס לשינוי העבר אינו תקף.

ענישה היא בעיקר נקמה, היא לא הצבת גבול.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אני חושב על הפעם שדחפתי מסמר לשטקר, בגיל 5'
אני חושב על הפעם שדחפתי מסמר לשטקר, בגיל 5
09/01/2012 | 22:35
41
2
היה לי מזל: הפחת עבד (המצאה חדשה, לפחות בסביבה שלנו, אז). כשההורים שלי באו בריצה, אמרתי להם ש"הקיר הרביץ לי", ומעולם לא חזרתי על זה.

מקרים אחרים, אולי פחות דרמטיים, עם ענישה מיידית וחריפה (מידי אדם), הניבו תוצאות דומות. אני רואה שזה עובד עם ילדים אחרים, כולל שלי.

הכלל: ענישה מיידית ועקבית. ככל שהעונש מתרחק ממועד העבירה, השפעתו קטנה. עם הילדים שלי, אם זה לא מייד אני לא מעניש. ענישה יכולה להיות גם סירוב לתת משהו שהילד רוצה, לא חייב להיות "לך לפינת חשיבה לחמש דקות". יש הרבה אפשרויות.

אחרי כל זה, בהחלט יתכן שמה שמצליח לאחד לא מצליח לאחר. לא ראיתי אותך עם ילדים, יתכן שלך מצליחה גישה אחרת ואינך נזקק לענישה כלשהי.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תוצאה טיבעית זה מה שקרא לך. כך לומדים.'
תוצאה טיבעית זה מה שקרא לך. כך לומדים.
10/01/2012 | 07:01
39
1
זה מה שאומרים באדלר: יש תוצאות טבעיות ויש השלכות טבעיות ויש עונש.
קפיצה מקומה שניה יכולה לגרום לנזק מסוים ברגל, אך אין להעניש ילד שקופץ ולא נפגע. אני הייתי הילד הזה.

ילד שלא מתכונן למבחן ויכשל בו, לא צריך לקבל עונש מהוריו, התוצאה הטבעית היא הכשלון.

השלכה טבעית היא המשך ישיר, למשל ילד שלא מסדר את החדר לא מקבל צעצוע חדש, זה הגיוני גם לילדים קטנים. אך אין מה לשלול לו זכויות אחרות שאינן קשורות באופן טבעי.

ילד שרב עם ילד אחר לא צריך להיות מורחק באופן אוטומטי, זה לא נכון והמערכת כן נוהגת כך.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אם הענישה מיידית ועקבית, היא תהיה תוצאה'
אם הענישה מיידית ועקבית, היא תהיה תוצאה
10/01/2012 | 09:49
38
1
טבעית של המעשה עליו נענשים ואז הלימוד יהיה טבעי ויעיל.

אם ברגע שמתחילות מכות יגיעו מבוגרים אחראים להפריד ולהעניש (אפילו ענישה סמלית), יהיה לי ודאי יעיל והאלימות תפחת במידה ניכרת. במצב הנוכחי, היום הולכים מכות, מחר תהיה כל זה ישיבה והעונש יגיע אחרי שכבר שכחתי מכל העניין, ודאי שלא יהיה טעם להעניש.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'חושב כמו דוד- ענישה אמורה להיות "תוצאה טבעית"'
חושב כמו דוד- ענישה אמורה להיות "תוצאה טבעית"
10/01/2012 | 11:43
1
אם העונש מיידי, תואם את המציאות  וכו', הרי שהענישה תרגיש כ"תוצאה טבעית" של המעשה, ותמנע חזרתיות שלו.

גם אם באותה הפעם לא נפצעת מהקפיצה מקומה שניה, הרי שברור לך כבוגר שיש סיבה טובה לנסות ולהרתיע אותך וילדים אחרים מלחזור על כך, אחרת, בסוף מישהו יפגע.
זה דומה לנושא של תאונות דרכים וחוקי התנועה - לא כל עבירה על החוק תגרום לתאונה, אבל אחוז מסויים מהן בהחלט כן .  

חשוב לא להתבלבל בין "ענישה חמורה" ובין "ענישה מתאימה". "עונש חמור" אבל נדיר, ומטבעם, עונשים חמורים הם נדירים, לא יחנך!
עונש שנתפס כתוצאה טבעית, והוא פרופורציוני למעשה (לא מגוחך, אבל לא חמור במיוחד), וכולל אכיפה שתופסת ברוב גדול של המקרים (75% או משהו דומה), מחנך אותנו מיידית.

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אתה מדבר על אילוף ולא על חינוך'
אתה מדבר על אילוף ולא על חינוך
10/01/2012 | 17:59
35
2
אלו הם שני דברים שונים לחלוטין.

ולגבי ענישה מיידית או מושהית, כל מערכת המשפט מושתת על ענישה שבין מאוחרת לבין מאוחרת נורא. ולחלקה אין משמעות חינוכית אמיתית, רק נקמה לא עניינית.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אני מדבר על מערכת החינוך, לא על מערכת המשפט'
אני מדבר על מערכת החינוך, לא על מערכת המשפט
10/01/2012 | 22:56
32
2
אלה שני דברים שונים לחלוטין.

ואני מדבר על ענישה מיידית או מהירה מאוד, לא מאוחרת ובטח שלא מאוחרת נורא. ההשוואה לנקמה, לכן, לא רלוונטית.

אם תסביר את ההבדלים, להבנתך, בין חינוך לאילוף, אוכל להתייחס. יש לי הרגשה שכדאי להתחיל בהגדרות, כי המונחים לא ברורים.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא. ענישה היא ענישה'
לא. ענישה היא ענישה
11/01/2012 | 18:54
31
2
מערכות החינוך, בהקשר של טיפול בבעיות משמעת ואלימות - נורא דומה למערכת המשפט.
ההשוואה לנקמה היא שלי, ובעיני רלוונטית, משום שגם בענישה מיידית יש אפקט של "ככה הוא שבר את הסמכות שלי, אני אראה לו..." זו נקמה ולא חשיבה קרה ורציונלית, הכוללת הקשבה מיידית.

לנוחותך, אני חוזר על ההגדרות שלי:
אילוף - דומה נורא לתכנות. להגיב באופן ברור ושיטתי לטריגרים מסויימים.
חינוך - הקניית יכולת ואפשרות בחירה בצמתי החלטה שונים, בהקשרים שונים.

ובהמשך לטונג'ין.
המלצה היא משהו שאני יכול להחליט אם לקבל או לא, ללא צורך בסנקציה כזו או אחרת. דהיינו - חינוך.
בעוד שדרישה היא משהו שאם אני לא מקבל, יש עליה סנקציה. יענו - אילוף.

למשל, לאנשים במערכת החינוך יש נטיה לדרוש להכין שעורים. מי שלא מכין, מורידים לו ציון.
אני מודע ומעריך את הצורך להתאמן ולהפנים חומר. זה אחלה. אך כשהמורה של בני התקשרה לומר לי שלמרות שהוא מקבל 100 בכל המבחנים היא תוריד לו ציון על אי הכנת שעורים אמרתי לה שני דברים:
א. זו זכותך המלאה ואין לי כוונה להתערב
ב. למה את חושבת שהשיטה שאת מכירה, היא השיטה היחידה ללמוד?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'המורים מחוייבים ע"י המערכת לתת ש"ב ולהעניש'
המורים מחוייבים ע"י המערכת לתת ש"ב ולהעניש
11/01/2012 | 20:20
24
2
מי שלא מכין. יש מי שיטען שעמידה במטלות שהוצבו לך זה ענין חינוכי (גם אם אין בכך תועלת לענין השגת המטרה לשמה, לכאורה, הוצבו המטלות).

ההגדרות, לצערי (או שלא), לא חד-משמעיות. אם תלמיד לא מאפשר למורה לקיים שיעור בגלל הפרעה, ענישה היא התוצאה המתבקשת, הטבעית, כי המורה לא יכול ללמד אם התלמידים לא יאפשרו זאת. אני מסכים שמורה טוב יידע להזהיר לפני הענישה ויידע גם להסביר: "יש לך אפשרות לשנות התנהגות ולהגיע לתוצאה אחרת", אבל בכל מקרה כל תלמיד נורמלי יודע שהתנהגות מסויימת גוררת עונש והימנעות ממנה לא גוררת עונש, ועושה את ההחלטה שלו. זה אילוף? אולי.
אבל זה חיוני.

אני כן מסכים שבמקרים של אלימות בין תלמידים הדבר שונה, כי אין בבתי הספר אפשרות להגיע לכל מקרה בזמן אמיתי ולעצור אותו, והבירורים שאחרי המקרה הם מאוחרים מדי (התלמידים הספיקו לשכוח מה היה או לתאם עדויות עם חברים), לא מאפשרים להגיע לאמת ולכן גם הענישה לשני הצדדים, שבאמת לא יעילה - אבל זה לא אומר שענישה כמו שהצעתי למעלה גם לא תהיה יעילה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הכותרת שלך מסכמת את דעתי בצורה ממצה'
הכותרת שלך מסכמת את דעתי בצורה ממצה
11/01/2012 | 21:15
4
2
ואני חושב שיש כאן בעיה ענקית של בינוניות של המערכת.
דבר נוסף הוא שזו הייתה אמורה להיות מערכת חינוך ולא מערכת אילוף. אני מניח שהבעיה אפילו יותר גדולה בכך שהמערכת מאלפת את גם את המורים.

אפשר לדון רבות על צרכי המערכת, אותי זה פחות מעניין.

כיוון שאת הדיונים האלו עשיתי גם עם אנשי מקצוע, נאמר לי שהציפיות שלי גבוהות מידי.
אז איך אפשר לדון על הלגיטימיות או חוסר הלגיטימיות של להחזיר מכות לתלמיד מתעלל כשאין מוכנות לצאת מתחום האילוף?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הילדים שלך ושלי במערכת החינוך הזו. '
הילדים שלך ושלי במערכת החינוך הזו.
12/01/2012 | 12:30
3
2
לגיטימי,  לא לגיטימי, בינוני, מעולה, אילוף או חינוך - בסופו של דבר אין אפשרות ריאלית לא לחיות עם המערכת הזו.

אז מה עושים עם זה?

אחרי כל התיאוריות, זו השאלה היחידה שחשובה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא מקבלים את מה שהמערכת אומרת '
לא מקבלים את מה שהמערכת אומרת
12/01/2012 | 17:23
2
2
מעמתים אותה עם דעות אחרות, ובעיקר דוגמה אישית לילדים.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מסכים מאוד'
מסכים מאוד
12/01/2012 | 18:02
1
2
ובעיקר מוכנים לקבל את התוצאות של ההתמודדות עם המערכת
הדוגמא האישית כאן היא גם תגובת ההורה לציון נמוך או ענישה אחרת בגלל אי הכנת שיעורי בית מיותרים או בגלל העדרות מסיבות כמו טיול לדרום אמריקה במקום שיעור על דרום אמריקה (היעדרות שקרתה לנו בשנה שעברה אבל הבהרנו לבית הספר את דעתנו בעניין מראש).
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אני מקווה שזו לא דעתך ןלכן כתבת "יש מי שיטען"'
אני מקווה שזו לא דעתך ןלכן כתבת "יש מי שיטען"
12/01/2012 | 19:18
18
1
"יש מי שיטען שעמידה במטלות שהוצבו לך זה ענין חינוכי (גם אם אין בכך תועלת לענין השגת המטרה לשמה, לכאורה, הוצבו המטלות). "

הרי אם העמידה במטלות גם אם הן משעממות וחסרות תוכלת זה "עניין חינוכי" עדיף שהתלמידים יטטאו רחובות או יחטבו עצים. לפחות יצא מזה משהו. אין לי שום ויכוח עם מטלות אבל הן לא מטרה בפני עצמן.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'המממ...'
המממ...
12/01/2012 | 22:51
15
1
"גם אני כילד הייתי מתרעם על הצורך או הדרישה להכין שיעורי בית בעוד שאני מקבל 100 במבחנים או מכיר את החומר הכי טוב בכיתה...

כשבגרתי קצת גיליתי שהיכולת לעבוד קשה בצורה סדירה ומובנית, לרכוש הרגלי למידה יומיומיים, ולארגן את סדר היום בצורה יעילה (קרי דברים ששיעורי בית סדירים כן מלמדים באיזשהו מקום) חשובים לא פחות (אולי יותר?) מלקבל 100 במבחן שקרוב לוודאי שתשכח את תוכנו תוך יומיים..."
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?For...

בבה"ד-1 היה לי ויכוח עם צוער מהשריון, שטען שתרגילי סדר הם בסיס לסדר ומשמעת בצבא. לא יודע אם בגלל שבאתי מסיירת או מחי"ר או שפשוט שנאתי ת"ס-תס"ח, טענתי מולו שאין שום קשר בין אחד לשני, שת"ס-תס"ח מיותר לגמרי ועדיף להשקיע את הזמן והאנרגיה במשהו שיש לו גם יישום צבאי כלשהו. היום, אני כבר לא כל כך בטוח. למרות מונטי פייטון, ולמרות שאין אצלנו חילופי משמר המלכה, נראה שבכל זאת יש בזה סוג כלשהו של טעם, לפחות במסגרות מסויימות.

אתה יודע מה?
http://www.youtube.com/watch?v=nLJ8ILIE780
אולי לא...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'"חנוך לנער על פי דרכו"'
"חנוך לנער על פי דרכו"
13/01/2012 | 00:55
13
2
יש כאלה שצריכים גבולות ברורים מהסוג הזה כדי להכניס אותם לסדר, ויש כאלה שתרגילים כאלה רק יטריפו אותם.

על עצמי כתלמיד אני יכול לומר שרק בשנה השלישית בתואר הראשון (הנדסת חשמל ואלקטרוניקה) למדתי איך (אני) צריך ללמוד. זה משהו שלא באתי איתו מהיסודי ומהתיכון, או לפחות מה שכן באתי איתו כבר לא התאים לאוניברסיטה..

כיום כמורה אני נותן שיעורי בית, אבל אני נותן אותם בתחילת השיעור או לכל היותר 10 דקות מתחילתו לאחר שאני עושה חזרה קצרה או מלמד חומר חדש. בחלק מהפעמים אני נותן כמות של תרגילים שמחולקת לפי רמות (קל, רגיל ואתגר), ומבקש מהם לפתור חצי מהתרגילים ושיהיו תרגילים לפחות משתי רמות. השאיפה שהתרגילים יהיו מגוונים ומעוררי מחשבה ולא שבלוניים וטכניים.
הדרישה שלי היא שהם יתחילו לפתור את התרגילים כבר בכיתה כך שנוכל לעבור עליהם. יש תלמידים זריזים שמסיימים בכיתה את שיעורי הבית והם חופשיים בבית. הפחות זריזים מספיקים הרבה פחות בכיתה, אבל עדיין יש להם למי לפנות. לגבי הבדיקה של השיעורים: אני לא מתקרצץ בנושא... אני כן שואל אם היו שאלות משיעורי הבית. הטובים שעשו נותנים תרגילים שלא הצליחו ואנו חוזרים עליהם ורואים מה הרעיון, אבל אני לא עובר אחד אחד ובודק מחברות. אני כן מצפה שיעבדו בכיתה (לא כולם עושים את זה...). בבית אני יודע שמעטים עובדים וחבל. בסוף הם צריכים לדעת לפתור תרגילים במבחן, ואם הם לא יעבדו יהיה לרובם קשה להצליח. לאלה שאני רואה שמסתדרים יפה גם בלי זה אני עוד יותר לא מציק...
כיום מבחנים היא הדרך להערכת התלמידים. מבחן שכבתי, מבחני מפמ"ר, מבחני פיזה בנילאומיים, מבחני בגרות, מבחנים באוניברסיטה, מבחנים בתום קורסים שונים (התלמידים מתנדבים בגופים שונים שגם בהם הם צריכים ללמוד ולהיבחן כמו מד"א, מכבי אש, קורסי הדרכה שונים וכדומה). זו לא הדרך הבלעדית להערכה או הטובה ביותר, אבל זו הדרך המקובלת והשכיחה בארץ ובעולם והתלמידים נדרשים לעמוד בכך. עבודה בבית תעזור להם להשיג את היעד הזה (אני אישית זמין לתלמידים גם בשעות אישיות בביה"ס, ובבית גם בטלפון ובדוא"ל. לא כולם עושים עם זה שימוש, אבל מי שכן חשוב לו יקבל ממני את מלוא העזרה גם מעבר לשעות השיעור במערכת).

רן.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מה עם ללמוד ללמוד ?'
מה עם ללמוד ללמוד ?
13/01/2012 | 16:43
11
3
רן

כמוני כמוך, גם אני נתקלתי בקושי ללמוד רק במהלך האוניברסיטה, כי בשנות הבי"ס הלך לי קל מדי
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לצערי, לא בבית הספר'
לצערי, לא בבית הספר
13/01/2012 | 17:16
1
מחוויות שלי, של ילדי, משיחות מעמיקות עם מורים ובעיקר מורות.
אין שם את ידע או היכולת ללמד איך ללמוד, אלא עבודה לפי מספר שבלונות.
אלו שכן יכולים ורוצים ללמד ללמוד, נורא נדירים ובד"כ הגיעו למקצוע ההוראה ממקומות שונים.

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'גם על זה אני מדבר איתם'
גם על זה אני מדבר איתם
14/01/2012 | 13:52
9
4
לפני הכל אני מעודד אותם ללמוד ביחד, לא לבד:
בזמן השיעור כשתלמיד שואל שאלה אני מעביר את השאלה לכיתה ושואל מי רוצה לענות, ומתייחס לכל תשובה, ובפרט אלה הלא נכונות. כל תשובה נבדקת ובודקים אם היא נכונה או לא (תשובות לא נכונות מחביאות מאחוריהן תפיסות שגויות נפוצות).
בזמן העבודה העצמית אני מעודד אותם לעבוד בזוגות (הם יושבים זוג על שולחן) וגם ברביעיות (עם הזוג שיושב לפניהם או מאחוריהם).
אני מעודד אותם להכין שיעורים בזוג או בקבוצה. לא לבוא הביתה, לפתוח את המחברת, לנסות לפתור, ואם לא מצליחים אז לעזוב.
להתכונן למבחנים בזוג או בקבוצה.
העבודה ביחד מאפשרת לתלמידים לדון ביחד על שאלות. פעם אחת אחד לא מבין והשני מסביר ופעם שניה הראשון מסביר לשני. ואם שניהם לא מבינים אז דנים ביחד על דרכים לפיתרון ומשם יש סיכוי יותר טוב שיימצא הפיתרון (יותר טוב מאשר התמודדות לבד).
כשלמדתי באוניברסיטה זה מה שתרם לי הכי הרבה ללמידה. כשישבתי בבית ללמוד לבד מצאתי הרבה דברים אחרים "יותר חשובים" לעשות. כשקבעתי בספריה עם חברים, לא היתה שם ברירה אלא ללמוד... וכמובן שבקבוצה יכולנו ללמד אחד את השני.
חוץ מזה שעזרה הדדית מבחינתי היא ערך מעבר להצלחה בפתרון תרגילים.
כשמישהו נדרש ללמד מישהו אחר, הוא נאלץ לתמלל את הידע שלו, ולהסביר במס' אופנים וממס' כיוונים כדי שהשני יבין. כשאתה מסביר למישהו, ההסבר עוזר למסביר להפנים יותר את החומר. היכולת להסביר למישהו איך לחשוב ומה כדאי לחפש כדי לפתור זו רמת חשיבה גבוהה יותר מרק לדעת איך פותרים. יש לי תלמידה שבמבחן היא באה אלי ואמרה שהיא יודעת לתת פיתרון אבל לא יודעת להסביר למה הוא נכון (היא נדרשה לתת תשובה ולנמק). אמרתי לה שתכתוב מה שהיא יודעת כולל חישובי העזר בדרך. היא פתרה נכון וקיבלה כמעט את כל הנקודות (בכל זאת הנימוק היה לא משהו..). כשאדם חושב על איך הוא חושב ומסביר את דרך החשיבה שלו זה דורש ממנו חשיבה ברמה גבוהה יותר ולכן תורם לעצמו בהפנמת הידע שלו.
ספציפית בתרגילים אני מלמד אותם לצבוע בטוש זוהר את הנתונים כדי לברור את המוץ מהתבן (בשאלות רבות מלל צריכים למצוא את הנתונים שמהם צריך לייצר משוואה ואז לפתור).
בגיאומטריה אני מלמד אותם לסמן בשרטוט בצבעים שונים את הקטעים השווים והזויות השוות. השימוש בצבעים עוזר "להקפיץ" את התשובה לעין.
עוד אני מלמד אותם לכתוב במילים את הדרך לפיתרון, ורק אח"כ ליישם את מה שכתבו. חלוקת הבעיה לתת בעיות קטנות גם עושה סדר בראש, גם יוצרת בעיה פחות מפחידה ולכן יותר פתירה, וגם אם אח"כ טועים ביישום של התכנית, הבוחן שבודק את המבחן יודע למה התכוון המשורר באומרו ולכן יכול לתת ניקוד גם אם יש שגיאה בדרך.
היום עם כל רפורמת "עוז לתמורה" ו"אופק חדש" יש למורים שעות פרטניות שהם יכולים לשבת עם תלמידים ולתת להם שיעור כמעט פרטי (מורה על קבוצה של כארבעה תלמידים). חוץ מזה אני מבקש מהם לשלוח לי בדוא"ל תרגילים שהם לא הצליחו, ואז אני עונה להם בדוא"ל עם רמזים לפיתרון. נתתי להם גם את הנייד שלי למקרים דחופים.

רן.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' תוספת, בקשר לאמנויות לחימה'
תוספת, בקשר לאמנויות לחימה
14/01/2012 | 14:06
4
גם באמנויות לחימה כשמגיע תלמיד חדש, אנו מבקשים מתלמיד ותיק שיעבוד איתו ויעזור לו. זה עוזר לשני הצדדים: גם החדש שעובד עם מישהו ותיק שמסביר לו ושומר עליו, וגם הותיק שנדרש להיות אוקה שמקבל את הטכניקה ומכוון מה טוב ומה לא ולמה (וגם עושה את הטכניקה עליו תוך שהוא שומר על בן הזוג). ההדרכה תורמת למדריך לא פחות מלמודרך בכך שהוא נדרש לפרק אותה לשלבים פשוטים יותר אם צריך, להסביר את העיקרון שמאחורי התרגיל ולתרגל אותו במגוון דרכים או להדגים אותו על מס' טכניקות שונות ועוד. ללמד משהו דורש רמה גבוהה יותר מרק לעשות טוב.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ועוד דבר שאני מדגיש להם'
ועוד דבר שאני מדגיש להם
14/01/2012 | 16:59
3
4
זה לבדוק את התוצאה שהם קיבלו. גם זה עיקרון שנכון לא רק לשיעורי מתמטיקה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'נראה ל שאתה סמן של איכות במערכת בינונית'
נראה ל שאתה סמן של איכות במערכת בינונית
14/01/2012 | 23:47
2
1
לצפיה ב-'נכון וחבל'
נכון וחבל
14/01/2012 | 23:58
2
לצפיה ב-'כן ירבו '
כן ירבו
14/01/2012 | 23:28
1
לצפיה ב-'נושא לשיחה נפרדת'
נושא לשיחה נפרדת
16/01/2012 | 11:13
1
2
להבנתי, בתחומים הללו, לפעמים המורה צריך לחפש דרכים אחרות כדי להגיע אל התלמיד וללמד אותו באמת, הלמידה לא עובדת רק מהראש.

לימוד בקבוצות הוא דרך פתרון מאוד נחמדה, שמאוד עזרה לי בתואר הראשון, ואז בתואר השני, פתאום נתקלתי במספר קורסים שעשיתי לבד, בלי חברים מוכרים, ושוב קיללתי את הקלות שבה למדתי ביסודי ובתיכון - שאפשרה לי לסיים אותם בלי שום הרגלי למידה.

אמיר
נ.ב.
ניתן גם לאמר שזו הסיבה להשתתפותי בפורום כיום -  דרך לעזור לי למקד מחשבות בהיסח דעת כדי להתקדם בעבודה שאני צריך לעשות. אבל בחלק מהזמנים זה היה יעיל יותר אילו הייתי מתעסק רק בעבודה...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'גם'
גם
16/01/2012 | 14:45
2
לימוד ממס' כיוונים, חקירה ומציאת העיקרון, בדיקת תשובות שגויות ומציאת השגיאה, פתרון דוגמאות דומות, התלמיד מביא דוגמה דומה...

לגבי התגובות המהללות:
קודם כל תודה. מורים רבים שאני מכיר פועלים ככה. רוב מוחלט של המורים שאני מכיר מחדר המורים נמצאים במערכת כי הילדים חשובים להם.

לעומר: מחפש לעשות רפורמות? הייתי מתחיל בהורדת מס' התלמידים בכיתה ומתן יותר שעות פרטניות תוך העלאת שכר המורים. כשהקבוצה קטנה יותר, קל יותר ללמד וללמוד. שעות עזר פרטניות מאפשרות להגיע ליותר תלמידים באופן אישי, ושכר גבוה ימשוך אנשים איכותיים למערכת.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא'
לא
13/01/2012 | 01:45
2
לצפיה ב-'ניסחת יפה '
ניסחת יפה
13/01/2012 | 08:04
1
לצפיה ב-'יתכן וזה רעיון לא רע...'
יתכן וזה רעיון לא רע...
16/01/2012 | 15:01
1
ואכן ישנם בתי-ספר (בעיקר בתנועה הקיבוצית, שנחשבה לפחות פעם כמובילה בתחום החינוך, ונעזוב בצד לרגע את הדיון האם בצדק או לאו), בהן נדרשות מהתלמידים מטלות דומות, מצד שני, אני מקווה שתסכים שהכנת שיעורי בית (גם אם אכן רובם משעמים וחסרי תוחלת, ולא - זה לא אמור להיות ככה), היא לא כזו דרישה הזויה וחסרת תוחלת מתלמיד...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הגדרות גמישות...'
הגדרות גמישות...
12/01/2012 | 12:50
5
2
בהחלט אפשר לומר שחינוך הוא אילוף של בני-אדם...

וכל מאלף טוב יאמר לך שהשימוש בתגמול על התנהגות חיובית יעיל לפחות כמו ענישה על התנהגות שלילית.

אתה אומר "הקניית יכולת ואפשרות בחירה בצמתי החלטה שונים, בהקשרים שונים" ואני לא מצליח לראות את ההבדל המהותי כאן בין "אם לא תעשה את שיעורי הבית לא תקבל ארוחת ערב, אם לא תעשה את שיעורי הבית יורידו לך ציון או אם לא תעשה את שיעורי הבית אבא יהיה מאוכזב", זה הכל התניה של תגובות מסויימות לדרישות מסויימות - יכול להיות שהסיטואציות יותר מורכבות ומעורבות בהן פחות מכות-חשמל
אבל זה עדיין סוג של אילוף...

מה גם שלהסביר ולהציב "אפשרויות בחירה" זה טוב ויפה על הנייר, אבל מה לעשות ועם חיות וילדים קטנים לא ניתן תמיד לנהל דיאלוגים מורכבים..

ובנוסף, מה גורם לך לחשוב שהשיטה שלך היא היחידה שעובדת? - גם אני כילד הייתי מתרעם על הצורך או הדרישה להכין שיעורי בית בעוד שאני מקבל 100 במבחנים או מכיר את החומר הכי טוב בכיתה...

כשבגרתי קצת גיליתי שהיכולת לעבוד קשה בצורה סדירה ומובנית, לרכוש הרגלי למידה יומיומיים, ולארגן את סדר היום בצורה יעילה (קרי דברים ששיעורי בית סדירים כן מלמדים באיזשהו מקום) חשובים לא פחות (אולי יותר?) מלקבל 100 במבחן שקרוב לוודאי שתשכח את תוכנו תוך יומיים...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' '
12/01/2012 | 13:28
1
לצפיה ב-'ברור '
ברור
12/01/2012 | 17:12
3
1
אני לא יודע לגבי חיות, אני יודע שיש טענות שרוב האנשים לא יודעים לבחור.
אילוף לא מלמד לבחור, חינוך כן.
הסיפא שלך מיותרת, נושא הדיון הוא בחירה ולא חשיבות ש"ב.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שוב, בגדול - חינוך הוא אילוף של בני אדם..'
שוב, בגדול - חינוך הוא אילוף של בני אדם..
16/01/2012 | 14:55
2
1
בשניהם אתה מציג מצב/אפשרות בחירה ומצפה/מלמד שהאובייקט יגיב אליו בצורה מסויימת (רצוייה/אידיאלית מבחינתך) לפי מערכת של גירויים חיוביים או שליליים שאתה או הסביבה  מספקים לו..

מרכיב הבחירה קיים גם באילוף, החוכמה של מאלף טוב תהיה אולי לצמצם אותו כפי שאולי החוכמה של מחנך טוב תהיה להדגיש אותו - אבל התהליך והמנגנון זהים לחלוטין..

ובקשר לסיפא שלך, מכיוון שהשורה האחרונה שלך היתה "למה את חושבת שהשיטה שאת מכירה, היא השיטה היחידה ללמוד?", חשבתי שאולי השאלה רלוונטית גם לגביך (אתה יודע, בחירה של המורה וגו'..)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא לא לא'
לא לא לא
16/01/2012 | 20:50
1
1
כתבת "בשניהם אתה מציג מצב אפשרות בחירה ומצפה/מלמד שהאובייקט יגיב אליו בצורה מסויימת (רצוייה/אידיאלית מבחינתך) לפי מערכת של גירויים חיוביים או שליליים שאתה או הסביבה  מספקים לו.."
שני דברים:
1. אתה ודאי מתכוונן אליך, לעצמך, אז למה לכתוב בגוף שני?
2. אני שואף שהילדים שלי, לקוחות שלי, תלמידים שלי ואחרים יבחרו באופן האידאלי מבחינתם ולא מבחינתי, תוך הבנת ההקשרים.
אני מציא מהכלל סכנות חמורות לילדים קטנים.

אני לא בטוח שהבנתי את הסיפא, המתייחסת לסיפא. אני התכוונתי לומר למורה, ואני אומר זאת לעצמי כל הזמן, שיש עוד גישות שיכול להיות שהן נכונות.
להוצא כמובן חינוך=אילוף!
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא משכנע..'
לא משכנע..
17/01/2012 | 01:09
1
קרא את זה באיזה גוף שתרצה, זה מתאר את אותו התהליך..

בנוסף, אם אתה שואף "שהילדים/לקוחות/תלמידים שלך יבחרו באופן האידיאלי מבחינתם במשהו", הרי שזוהי מבחינתך מטרת החינוך/אילוף...

כלומר, לא באמת שינית את המשוואה..

והסיפא של הסיפא היא, שלמרות שאמרת (ובצדק) למורה שיש גישות שונות העשויות להיות נכונות, לא בטוח שאתה באמת רואה את שלה ככזו (יתכן שגם בצדק)...

זה הכל
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'האמנם חינוך ואילוף כ"כ שונים?'
האמנם חינוך ואילוף כ"כ שונים?
11/01/2012 | 11:07
1
1
לצפיה ב-'בטח, המון.'
בטח, המון.
11/01/2012 | 18:43
1
אילוף - דומה נורא לתכנות. להגיב באופן ברור ושיטתי לטריגרים מסויימים.
חינוך - הקניית יכולת ואפשרות בחירה בצמתי החלטה שונים, בהקשרים שונים.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אתה מדבר על אילוף ולא על חינוך'
אתה מדבר על אילוף ולא על חינוך
10/01/2012 | 17:59
1
אלו הם שני דברים שונים לחלוטין.

ולגבי ענישה מיידית או מושהית, כל מערכת המשפט מושתת על ענישה שבין מאוחרת לבין מאוחרת נורא. ולחלקה אין משמעות חינוכית אמיתית, רק נקמה לא עניינית.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אצלי ואצל אחי זה היה ההיפך'
אצלי ואצל אחי זה היה ההיפך
10/01/2012 | 11:50
2
מהזרם הראשון והלאה, היינו מקרבים את גב היד לגדרות צבאים/סוסים/עופות, או לסתם פאזה חשופה לראות כמה רחוק היא תקפוץ וכמובן לבחון את האומץ.
לגבי מסמרים בשטקר, איך שהתחלתי לזחול אבי החליף את כל השטקרים בבית לכאלה שיש להם הגנה מפני ילדים [ צריך לדחוף את התקע, לסובב אותו חצי סיבוב, ואז לדחוף הלאה  - היום כאב, אני מחפש כאלה ולצערי נראה לי שכבר אין].
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אין משמעות לעונש'
אין משמעות לעונש
10/01/2012 | 00:41
2
אני חושב שעשרות מחקרים נעשו בנושא.

עונש בדרך כלל לא יעיל. כדי שעונש יהיה יעיל חייב להיות מלווה אליו הסבר הגיוני ורגשי. חייבת להיות הפניית תשומת הלב להזדהות עם הקרבן.
הנענש חייב להבין מה לא בסדר במעשיו ולהבין באמת (לא מספיק שהוא אומר "כן כן יופי צודק").
ענישה חייבת להיות מלווה בחלופה אפשרית להתנהגות עתידית, ובהקשר זה- הנענש חייב להבין שלא כועסים עליו אלא על מעשיו. כך הוא יודע שדי לשנות את מעשיו והוא יהיה שוב בסדר. כך הוא גם לא יפתח ציפיות שליליות מעצמו. ההתנהגות 'הרעה' נתפסת כטעות ולא כחלק מהעצמי שלו.
חייבת להיות המון הבנה סביב העניין. אם הנענש יפתח רגשות שליליים סביב הגורם המעניש, ההתנהגות שהגורם המעניש ניסה למנוע תעלה במקום לפחות.

באופן כללי- בחינוך יש להימנע עד כמה שאפשר מענישה.
באופן כללי- בתי ספר, מורים ומחנכים מתעלמים באופן גורף מהמחקר וממה שלמדו כשעשו תעודת הוראה.

לא מצאתי חומר יותר מעמיק מזה. היה חוקר שמנה חמישה כללים לענישה אפקטיבית, ויחד איתם גם טען שעדיף להמנע כמה שיותר מענישה באופן כללי. אני לא מוצא את זה ברשת. מצאתי רק את זה:
http://he.wikibooks.org/wiki/%D7%A4%D7%A1%D7%99%D7...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שני הילדים נענשו כי שניהם נהגו באלימות יתרה'
שני הילדים נענשו כי שניהם נהגו באלימות יתרה
09/01/2012 | 23:58
4
2
אם הילד שהציקו לו היה מתלונן, היתה אפשרות לטפל בזה קודם לכן. זה לא קרה, הילדים בכיתה שיתפו פעולה בעצם אי ההתערבות שלהם, והצוות החינוכי לא שם לב (גם זה קורה ).
לא להתלונן על גילויי אלימות ולא להתנגד להם רק יחמירו את הבעיה.

"לא רוצים ולא יכולים להוקיע"? לא מסכים. גם לא ברורה לי התשובה למה הוא לא דיווח. מקרים אחרים שכן מדווחים מטופלים חד משמעית.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'יש כמה סיבות לא להתלונן'
יש כמה סיבות לא להתלונן
10/01/2012 | 07:54
1
אני לא יודע בני כמה הילדים.
ההנחה שלי מבתססת על כמה רבדים, בין השאר גישרתי ולימדתי גישור בבתי ספר.
אני מניח שהמוצק לא התלונן בשתי סיבות עקריות הקשורות לפחד:
1. חלק מהאיומים היו על לא להתלונן. אחרת...
2. חוסר רצון או יכולת להראות חלש בעיני המערכת

אני חושב שראוי למערכת להעניק מיון לשבח לזה שסוף סוף הצליח להשתחרר מהקיפאון ולשים קץ, אני מקווה, למסכת ההצקות. גם אם בדרך בה בחר נראית קיצונית משהו.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'רוב הילדים לא מדווחים'
רוב הילדים לא מדווחים
10/01/2012 | 09:01
2
1
בכיתה של הבן הגדול שלי (כיתה ה') יש שני ילדים בריונים, עוד מכיתה א' הם היו כאלה..עם הבן שלי הם לא מתעסקים, אבל הם מציקים לילדים אחרים, כל פעם בוחרים קורבן אחר..
רוב הבנים לא מספרים להורים..זה בושות עבורם, זה מראה חולשה בעיני הילדים האחרים..
יתרה מכך, ילדים שכן התלוננו, ההורים פנו להורי הילד שהתלונן...נזפו בילד ואמרו לא לא להתנהג בצורה כזו יותר (מה שלא עבד מן הסתם) הילד המכה חזר לבית הספר למחרת, והציק וצחק על הילד המתלונן שהוא רץ לאמאלה ובכה לה...מבחינת הילדים זה גרוע עוד יותר מהאלימות הפיזית..
יש כ"כ הרבה מקרים שהילדים פשוט לא מספרים להורים...

ולמרות שרציתי לנתב את הדיון לנושא הגנה עצמית כילד, וכיצד זה משפיע עלינו במבוגרים, אם כבר אנחנו בעניין מערכת החינוך, אז הסתבר לי לדוגמא, שאם ישנה קטטה, הורים רבים דורשים שהילד המכה יושעה כמה ימים מבית הספר..בית הספר מסביר, שזה עונש כ"כ לא רלוונטי...כולם יודעים מי הילדים היותר בעייתיים ומי פחות..נוצר מצב שהילדים שמושעים, יושבים בבית, להורים לא ממש אכפת..עוברים כמה ימים והם חוזרים לבית הספר..להורים שכן אכפת ? שנחרדים מהשעיה? הילדים שלהם לא מגיעים בכלל למצב ענישה של השעיה...העניין בהחלט מורכב.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'גם הרבה מבוגרים לא מתלוננים'
גם הרבה מבוגרים לא מתלוננים
10/01/2012 | 10:14
1
נפגעות תקיפה מינית, אנשים שמאויימים ע"י אנשי העולם תחתון (דמי חסות וכיוצ"ב)... חינוך לתגובה מיידית + חברה ששוללת גילויי אלימות תוך ערבות הדדית תוכל לעזור להקטין את הנגע.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' בדיוק'
בדיוק
10/01/2012 | 11:49
לצפיה ב-'מורים והורים "מכירים את הסחורה"...'
מורים והורים "מכירים את הסחורה"...
10/01/2012 | 00:25
4
1
לצפיה ב-'ואולי ה"סחורה" (כדבריך) מטופלת כבר?'
ואולי ה"סחורה" (כדבריך) מטופלת כבר?
10/01/2012 | 09:31
3
2
אולי אותו ילד אלים מטופל מכל הכיוונים בביה"ס באופן ריגשי לצד המשמעתי כדי להפסיק את ההתנהגות הפוגענית שלו? אולי האלימות נובעת ממצב לא טוב בבית? אולי יש לו בעיות רגשיות או נוירולוגיות אישיות שמשם ההתנהגות נובעת? לא לכל דבר כולם "בחוץ" (ובכלל זה חברת הילדים) מודעים.
מה שלא יהיה הילדים האחרים צריכים להיפגע ממנו ולכן הוא מטופל במגוון כלים.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מה הקשר לדיון?'
מה הקשר לדיון?
10/01/2012 | 12:46
2
1
בייבי יי שאלה על הילד שלה, לא על ילד אלים שאינו נורמטיבי.
הבעיה היא בטיפול של מערכת החינוך בילדים שיש להם מוסר בריא, התנהגותם מסתגלת, אך בלית ברירה העדיפו להגן על עצמם מאשר לחטוף מכות מילד זה או אחר.

איזה טיפול מקבל הילד האלים? לא יודע. אבל יועצת, מורה או מנהלת בית ספר שאומרת לילד "אמא שלך טועה"- צריך להרחיק אותה ממערכת החינוך.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'עניתי באופן כללי שתואם את הדיון שהתפתח'
עניתי באופן כללי שתואם את הדיון שהתפתח
10/01/2012 | 13:01
1
2
ויצא מגבולות הבן של בייבי והפך להיות על חינוך בכלל.
אני חושב שמדברי בשרשור הזה אפשר להבין שאני תומך במה שבייבי אמרה ולכן לא חושב כמו היועצת שבאופן גורף שללה תגובה. יחד עם זאת, אני חושב שתגובה של קורבן לאירוע אלים צריכה להיות מידתית ושקולה (אני מניח שכזו היתה התגובה של הבן שלה), ומיד לדווח למי שצריך.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אחלה.'
אחלה.
10/01/2012 | 13:22
היה קשה לעקוב אחרי כל הדברים וחשבתי שענית לי נקודתית.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מורים והורים בדרך כלל "מכירים את הסחורה"'
מורים והורים בדרך כלל "מכירים את הסחורה"
10/01/2012 | 00:28
הם בדרך כלל יודעים מי הילדים הבעייתיים ומי הנורמטיביים.
הם גם יודעים מתי הורים מגבים את ילדיהם סתם בלי סיבה ומתי ההורים צודקים.
הם פשוט נשמעים בצורה עיוורת לכללים שנקבעו מראש.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'את צודקת'
את צודקת
10/01/2012 | 00:23
1
חשוב להבין שהילד באמת חושש שהוא יושעה. אני הייתי מוסיף לתגובתך לילד שאם בית הספר יחליט להשעות אותו אני (את) לא אתן שזה יקרה (ואכן לא לתת לדבר כזה לקרות. איום בתלונה למערכת החינוך עובד יופי בדרך כלל. כמו כן גם התלונה עצמה עושה עבודה לא רעה כשהאיומים לא מספיקים).
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בהחלט'
בהחלט
10/01/2012 | 09:19
לצפיה ב-'ילדים לא טיפשים'
ילדים לא טיפשים
09/01/2012 | 15:01
18
1
הם יודעים בדיוק מי אשם באלימות. לא יהיה מסר כפול הפוך אם ילד אחד יטופל משמעתית וילד אחר לא.

הילדים יודעים מי "טוב" ומי "רע". ילד שיוזם אלימות יודע שזה דבר רע.

הילדים מקבלים מסר מבלבל כאשר בית הספר לא עושה מאמץ להבדיל בין טוב ורע.

אין ילד בעולם (אולי חוץ מילדים בעלי התקשרות חרדה נמנעת, אחוז נמוך מכלל הילדים) שיחשוב שאמא שלו טועה. האפשרות היחידה של הילד היא להפסיק לקחת ברצינות את המערכת.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ישנה בעיה עם הגישה שלך'
ישנה בעיה עם הגישה שלך
09/01/2012 | 15:36
1
1
ואני גם מתייחסת לתגובה האחרונה שלך בשרשור..
בגדול אני מסכימה, אבל שילדים בבית ספר יסודי, אני לא מתכוונת כהורה ? לגרום לחיץ בין ההורים לבין מערכת החינוך.
אני אישית חושבת שהיועצת היא פקצה לא אינטיליגנטית...ושהמנהלת ? אחת הגרועות שהיו לבית הספר הזה...האם הילדים שלי צריכים לשמוע את זה ? ממש לא.
יש לא מעט הורים שמקללים בבית את המורות והילדים שומעים...ישנם לא מעט מורים שמזלזלים במורים ובמערכת החינוך בבית והילדים שומעים...ואני לא מתכוונת לילדים בתיכון אלא ביסודי..

אם הבן שלי חוזר ומקלל את המורה, אני מסבירה לו ,שהוא יכול לא לאהוב אותה (מותר)  אבל קודם כל לכבד אותה. אם יש בעיה עם המורה, אני אטפל בזה באופן אישי, ללא ספק.
אבל, עבורי, חשוב שהילדים יכבדו את המקום אליו הם הולכים כל בוקר. אני מאמינה שאני זו שמחנכת בסופו של יום, אבל יש חלק לא מבוטל לבית הספר, עם כל ההסתייגויות שלי (ויש לא מעט).

שאלת למטה מדוע אינני רותחת ? שוב, כי אני לא מצפה מהיועצת הזו לתשובה אינטיליגנטית מעבר למידה..היא גם אמרה לי בשיחה שהדברים שאני מלמדת אותו מעודדות אלימות...סו וואט? זה נכון ? לא..שורה תחתונה היא שהיא תדע שלילד שלי יהיה גיבוי מלא בכל הקשור לאלימות עתידית.

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'איפה הבעיה בגישה שלי?'
איפה הבעיה בגישה שלי?
09/01/2012 | 16:32
1
אנחנו דיי מסכימים בסך הכל.
לא התכוונתי שהילד צריך לדעת מה דעתך על בית הספר, התכוונתי רק לחזק את דעתך.

מבחינת התמודדות- אכן זו בעיה. בית הספר דורש התנהגות לא הגיונית. הילדים שלך יבינו בשלב זה או אחר איך להסתדר עם המערכת הזו. את האטימות של המורים וצוות בית הספר כנראה שלא נפתור על דפי הפורום הזה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ילדים אכן אינם טיפשים'
ילדים אכן אינם טיפשים
09/01/2012 | 23:17
15
1
אבל עם כל הכבוד, ככה זה גם אצלנו המבוגרים. מצב של הגנה עצמית לא מסתיים ברגע התקיפה אלא נמשך הרבה אחרי. גם אם צד אחד תקף והצד השני הגן על עצמו, עדיין שני הצדדים מגישים תלונות האחד כנגד השני במשטרה, שני הצדדים יחקרו, ובהחלט יכול להיות שהצד שהגן על עצמו ימצא את עצמו נאשם בגרימת נזק לזה שתקף אותו!
ביה"ס הוא לא בית משפט. השאיפה היא לא להגיע למצבים אלימים מלכתחילה. לחנך, להוקיע, ואם יש אירוע כזה, לטפל בו מכל הכיוונים (הילדים המעורבים, הורים, הכיתה, השכבה במידה וזה חמור...).

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תפקיד בית הספר'
תפקיד בית הספר
10/01/2012 | 00:04
14
2
המטרה העליונה של בית ספר היא לאפשר התפתחות תקינה.

כשיש מקרה אלימות צריך לבדוק מה לא היה תקין. אם ילד אחד הוא נומטיבי, התפחותו תקינה. הוא הגן על עצמו וערכיו נכונים- אין במה להתערב כאן.
אם הילד הוא בריון והוא מתחיל מכות עם ילדים- התפתחותו אינה תקינה. הוא יחווה קשיים הסתגלותיים לחברה. התפתחות לא תקינה של ילד בדרך כלל מקורה בסביבה ההתפתחותית שלו. אף אחד לא נולד עם אופי רע.
מצב כזה יש לאבחן ולטפל.

המצב השני של אלימות בין שני ילדים נורמטיביים לא רלוונטי לכאן אבל קיים.

הילד של פותחת הפוסט הוא הנורמטיבי. ערכיו בריאים. אין שום הגיון להתייחס אליו כאילו שהוא בריון המכה ילדים ללא סיבה והוא יודע את זה.

בוא נחשוב על התוצאות לרגע:
הילד הנורמטיבי למד שאין לו תמיכה מערכתית. כלומר- אין מי שיגבה אותו במצב של אלימות. אם הוא יקלע קרבן לאלימות- יש לו שתי אפשרויות: להגן על עצמו ולהענש אם יתפס, או לקבל מכות אבל לא להענש.

מרגע זה נגמר האמון בין הילד לבית הספר. השימוש היחיד שלו במערכת יהיה מבחנים. כל החינוך נזרק לפח האשפה. לא משנה איזה מחנך מעולה יהיה המורה- הילד לא יקבל ממנו שום ערך חינוכי.

מצד שני- תמיד אומרים על טיפול בילדים שאין דבר כזה טיפול מושלם. יש טיפול טוב מספיק.
חוסר השלמות מלמד ילדים להתמודד עם מצבים. מלמד ילדים שלא תמיד אמא מביאה את הבקבוק בזמן. ולא תמיד אמא מבינה מה התינוק רוצה.
באופן דומה, הילד לומד שבית הספר לא מושלם ושיש להתאים את עצמו למערכת.
יש כאן ערך חינוכי נסתר שאף אחד לא התכוון אליו.

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'העולם לא שחור ולבן'
העולם לא שחור ולבן
10/01/2012 | 00:26
1
2
אולי הילד שקראת לו בריון או לא נורמטיבי חווה בעצמו בעיות בבית שהוא מוציא אותן החוצה בדרכו?
יש ילדים שחווים פרידות של הורים, מוות, בעיות כלכליות, אלימות, הישרדות יומיומית... יש ילדים עם בעיות אישיות, היפר אקטיביות, אספרגר, מה לא.
יש כל כך הרבה ילדים עם בעיות קשות שהלב נחמץ למרות שמבחוץ הכל נראה כשורה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בדיוק'
בדיוק
10/01/2012 | 00:44
2
לכן הטיפול של בית הספר חייב להיות רגיש ולא גורף. יש הבדל עצום בין הילדים. כשיש אלימות יש להתייחס לכל ילד כאדם בפני עצמו, עם היסטוריה התפתחותית משלו, עם הקשר עכשווי משלו. זו בדיוק הסיבה שאי אפשר להתייחס אליהם כשווים. כל אחד צריך טיפול אחר.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בתיאוריה, אתה צודק, יש למישהו משאבים ליישם'
בתיאוריה, אתה צודק, יש למישהו משאבים ליישם
10/01/2012 | 11:53
11
1
אני מניח שברור לך שכמות המשאבים הנדרשים לבצע את הטיפול כפי שהצעת הינה בלתי סבירה בעליל?  ורחוקה בכמה סדרי גודל מהמצב הקיים במערכת החינוך.

המורים בקושי יודעים שהיתה אלימות, אלא אם היו תוצאות בולטות ויוצאות דופן.  הם מתקשים לדעת מי התחיל את המכות הפיזיות, ולדבר על הסיבות (התגרות מילולית והתנהגות מתגרה לא מילולית) הם אולי יודעים, אבל יתקשו מאוד לעקוב אחר XX ויותר מכך תלמידים בכדי לראות את זה מתחיל.

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'טיפול נקודתי-'
טיפול נקודתי-
10/01/2012 | 12:50
10
1
אין משאבים לטיפול נקודתי, זה גם פחות יעיל לטפל נקודתית.
לדעתי הטיפול צריך להיות הוליסטי. הטיפול צריך להיות בשינוי הגישה החינוכית. לקחת דוגמאות מתרבויות שמוצלחות יותר בזה. שיש בהן פחות אלימות. לבחון את המרכיבים, את הנורמות והקווים הכלליים ולאמץ את מה שמפחית את האלימות.

למשל- כפי שהזכרתי בתרבות היפנית החינוך מכווין לשיתוף פעולה. הצלחת הקבוצה והצלחה בקבוצה והשתלבות בקבוצה הם ערכים חשובים יותר מאשר הישגים וניצחון. מתייחסים לטעות וכישלון כהזדמנות ללמוד. תשומת הלב הרבה היא על הטעויות.
רכישת מיומנות חשובה יותר מאשר השגת התוצאה.

התוצאה- פחות תחרותיות. פחות רצון לטפח את ה"אגו". ופחות אלימות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'יש פעילויות העצמה וגיבוש בקרב הילדים'
יש פעילויות העצמה וגיבוש בקרב הילדים
10/01/2012 | 13:10
2
5
פעילויות גיבוש, עבודה קבוצתית וכדומה במסגרת שיעורים "סתם" (הכנת עבודות יחד למשל), במסגרת פעילויות חינוך במסגרת כיתתית וכן פעילויות שכבתיות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'סבבה, אבל זה לא מספיק.'
סבבה, אבל זה לא מספיק.
10/01/2012 | 13:36
1
1
נורמות עוברות באופן רשמי ובאופן עקיף. המסוכנות ביותר הן הנורמות שעוברות באופן עקיף. אליהן אנחנו לא מודעים.

אפשר לעשות פעילויות גיבוש ולהסביר שגיבוש זה חשוב. אבל אתה צריך שהערכים האלה יהיו מוטמעים בכל התרבות כדי שיתמכו על ידי העברה עקיפה של נורמות.

באופן כללי, נמצא הבדל בין תרבותי בכך שהתרבות שלנו מעודדת הישגיות ואילו התרבות המזרחית מעודדת רכישת יכולת. אלה דברים שקשורים לסבך שלם של נורמות חברתיות. רובן נטמעות באופן לא מודע.
אתה צריך שינוי מהותי בתפיסת העולם של כל מי שמעורב בהתפתחות הילד- הורים, גננות, מטפלות, מורים, כותבי סרטים למיניהם וכותבי תכניות הילדים ויצרני הצעצועים.

אפשר אולי, נקודתית, בסביבה שלנו לשנות את זה. ללמד את הילד שרכישת היכולת חשובה מההישג עצמו. ללמדו שטעות היא הזדמנות ללמוד ותו לא. ככה יפחת האגו, תפחת התחרותיות, יפחת החשש מכישלון ויפחת הסיכוי לפתח הפרעות נפש מערביות (למשל- דיכאון הנובע מסגנון ייחוס של הצלחה לגורמים חיצוניים וכישלון לגורמים פנימיים- סגנון כזה לא יביא יותר לדיכאון כיוון שהצלחה וכישלון אינם טובים או רעים). כמו כן סביר שיפחת הסיכוי לתחרותיות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ההטמעה נעשית ע"י חזרה על הדברים'
ההטמעה נעשית ע"י חזרה על הדברים
10/01/2012 | 13:49
1
באופן רישמי ובאופן לא רישמי (כמו לדוגמה מה שכתבתי שצריך להגיש עבודות בקבוצות בנושאי לימוד כלליים כמו הסטוריה, מתמטיקה...).
מצד שני אני לא חושב שתחרותיות והישגיות זה רע. מה שרע זה דורסנות, חוסר עזרה הדדית, וראייה בהישגים את חזות הכל. לטעמי אפשר להשיג גם וגם.
כמעט בכל תחום בחיים אתה פועל בסביבה תחרותית! הישגיות זה לא דבר רע, בפרט כשזה בא ביחד עם עזרה הדדית.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא בטוח שזו הבחירה הנכונה'
לא בטוח שזו הבחירה הנכונה
10/01/2012 | 14:24
3
1
דווקא בתור אחד שמאוד מעריך את התרבות הזו, אני בכלל לא בטוח שכדאי לקחת מהחינוך שלהם דוגמא, ואני גם חושב שהמצב הבסיסי שונה כ"כ, שאי-אפשר.

מקריאה של הודעות של חברה מערביים שנכנסו למערכת החינוך שם,  יש בה לא מעט אלימות, מצד החברים בכיתה וגם המערכת עצמה, לכל מי שמעז לסטות ולו מעט מהתלם. יש שם תקופות שבהן הילדים עטופים בצלופן, ותקופות בהן הם במירוץ מטורף.
זה לפחות היה המצב בחלק מהמקומות בשנות ה-90 / תחילת ה-2000, כפי שאני נחשפתי אליו מכיוונים שונים.

בנוסף, מספר הילדים יחסית לגודל האוכלוסיה שם קטן משמעותית - פחות מילד למשפחה, וזה מאפשר תקציב גדול יותר לילד ...

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אוקיי'
אוקיי
10/01/2012 | 14:58
2
3
לא אמרתי שנעתיק את התרבות במלואה. לכל תרבות יש את הצרות שלה.

אבל אפשר להעתיק את מה שטוב בה ולהתגבר על המגבלות של עצמנו. כמו שהם יכולים להעתיק את מה שטוב בתרבויות אחרות ולהתגבר על המגבלות של עצמם.

שיפור מתחיל מפתיחת אפשרויות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שינוי תפיסתי ותרבותי הוא דבר מסובך'
שינוי תפיסתי ותרבותי הוא דבר מסובך
10/01/2012 | 15:08
1
1
שינוי כמו שאתה מתאר דורש אוסף של דברים:
הסכמה רחבה על היעד
הסכמה על הדרך
לימוד הדרך על ידי מספיק מהגורמים המשפיעים

זה בכלל לא פשוט ליישום, ובמערכת החינוך, שבה להורים חלק חשוב, למרות נוכחותם המאוד מוגבלת, זה מסובך שבעתיים.

כדי להנחיל דרך חדשה כזו, צריך להנחיל אותה קודם כל למורים, אח"כ להורים ורק אחרת לילדים, אחרת, הילדים לא יקבלו את הדרך החדשה בשל הדיסוננס הקוגניטיבי (אחד בפה אחד בלב / הורים כך ומורים אחרת / ...)   וייבחרו בכל פעם בדרך שנוחה להם יותר באופן ריגעי.

אמיר

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לכן אחד החזונות שלי הוא '
לכן אחד החזונות שלי הוא
10/01/2012 | 19:07
2
לדגום מורים ומחנכים ושיטות חינוך יעילות (הדיגום שייך לעולם ה- NLP) לפתח מודלים של חינוך והוראה ולהעביר למורים :)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אתה מודע ליחס היפני המסורתי לענישה ככלי חינוכ'
אתה מודע ליחס היפני המסורתי לענישה ככלי חינוכ
10/01/2012 | 15:05
2
1
חינוכי?
כדאי ללמוד קצת על מערכת החינוך היפנית המודרנית. לפי פרסומים בעיתונות, אלימות קשה לא חסר שם.. אני לא חושב שאצלנו המצב טוב - נהפוך הוא - אבל כדאי לבדוק אם הפתרון באמת שם.

אני דווקא חושב שמנהל טוב עם צוות מורים טוב ותכנית פעולה טוב, הגרזן, הם הפתרון - וראינו את זה בלא מעט בתי ספר בארץ.

רק מה, זה לא רפטבילי. מה שמנהל טוב יכול לבנות בעשר שנים, מנהל רע יהרוס בשנה - ומנהלים טובים קשה למצוא.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' ואין דרך אחידה שהיא ה"טובה"'
ואין דרך אחידה שהיא ה"טובה"
10/01/2012 | 15:12
1
לכל מנהל טוב דרך ייחודית משלו

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אני כמו תקליט שבור'
אני כמו תקליט שבור
10/01/2012 | 19:03
7
לצפיה ב-'הרתעה מונעת מלחמה ! '
הרתעה מונעת מלחמה !
08/01/2012 | 12:25
2
כשמלמדים ילדים מגיל צעיר להלחם, להיות חזקים גם נפשית וגם פיזית, הם מפתחים ביטחון עצמי ולא נדרשים להפגין את "עוצם ידם ונחת זרועם". כשמחנכים חינוך "יהודי גלותי" של אל תרוץ כדי שלא תזיע, אל תזיע שלא תתקרר, אל תקפוץ שלא תיפול ואל תלחם כי זה אלימות וזה לגויים התוצאה היא ילדים שנקראים בשפת העם "ילדי כאפות" שפת הגוף שלהם מפגינה חולשה ו: "בואו להרביץ לי" ואז כל התאוריות של איך להלחם ואיך ללמוד הגנה עצמית צריכות להתחיל משינוי התכונות הבסיסיות של הילד להקניית לוחמנות, אגרסיביות, רוח קרב חוסן פיזי וכיו"ב ואז כמי שרכש כבר את התדמית של ה"לפלף" עליו להלחם כדי לשנות אותה. אני מאמין שאין דרך זולת חינוך ללחימה, להתגוננות, ללא להיות הקורבן ולא סותר את העניין של לא להפגין אלימות ולא להיות תוקפן ועבריין.
אגב - למי שמחפש לעשות למשטרה חיים קלים, להיות הקורבן או אפילו מת אחרי תקיפה זה הכי בטוח שלא תואשם בתקיפה...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'היועצת שולחת מסר שלדעתה חייב להשלח'
היועצת שולחת מסר שלדעתה חייב להשלח
08/01/2012 | 12:44
1
2
יש פה כיסוי תחת. היא לא יכולה להגיד להורים של הילדים האחרים ו/או לילדים מגיע לכם (הלוואי שכן ,אבל זה לא המצב).אני מסכים עם הגישה החינוכית שלך ב100%.אסור להציק לאחרים אבל אסור גם להיות פאסיבי ביחס להצקות של אחרים כי זה רק יזמין עוד הצקות מעוד ילדים.ילדים מציקים למי שכיף וקל להציק לו.אני כילד לא נתקלתי בהרבה הצקות וב90 אחוז מהמקרים הצלחתי למנוע עימות במילים ובדרך כלל בהומור.אני מכיר גם שתי בנות שמנעו תקיפה מינית בדיבורים ואחת מהן עשתה את זה בגיל 8!!!! (השניה היתה בשנות ה20), אבל זו טכניקה שהרבה יותר קשה ללמד אותה ואולי אי אפשר.כשהילד שלנו מאוים אנחנו רוצים שיצא בריא ושלם ומנצח עם זאת לא הייתי מלמד ילד לתת אגרוף לגרוגרת או בעיטה לבייצים בתגובה לדחיפה
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' בהחלט כל מילה, ובפרט המשפט האחרון'
בהחלט כל מילה, ובפרט המשפט האחרון
08/01/2012 | 16:27
3
לא להיות קורבן מצד אחד, אבל לא להגיב באלימות מיותרת מצד שני. תגובה מידתית ודיווח לרשויות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אני מתעסק בזה בדיוק באופן מקצועי'
אני מתעסק בזה בדיוק באופן מקצועי
08/01/2012 | 17:51
5
3
מקצת מהדברים כתבתי ברשומה המצורפת.
אשמח להרחיב על נקודות נוספות בהמשך,כרגע יוצא לעבוד עם ילד כזה ואחרי זה אימוני כושר.
אמנויות לחימה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'מאד מעניין !'
מאד מעניין !
08/01/2012 | 21:46
4
1
הייתי מאד רוצה שתפרט...אני חייבת לציין שהבנים שלי בכיתות ד' וה', ואין להם בעיות אלימות ביום יום, הם לא שייכים לילדים המכים, ומאידך, הם לא שייכים גם לילדים שמרביצים להם באופן קבוע..
אבל מה שמעניין אותי בכל אופן, זו ההתמודדות עם מערכת החינוך, כי אנו לא רואים באותה עין את דרך ההתנהלות. לגבי ללמד את הילד להגיב, אין לי שום בעיה עם זה, למערכת כן..
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'התמודדות עם המערכת'
התמודדות עם המערכת
09/01/2012 | 15:05
1
בתור ילד הציקו לי הרבה, והגבתי הרבה. לא נתתי אף פעם שישפילו אותי פיזית. ההורים שלי תמיד תמכו בי. והאמינו לי. בכל פעם הם למדו ממני בדיוק מה קרה ונלחמו מול המורים והיועצים ומי שזה לא יהיה. הם גם שלחו לא פעם תלונות למשרד החינוך.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בקצרה על מערכת החינוך'
בקצרה על מערכת החינוך
10/01/2012 | 17:46
2
2
לאחר שקראתי את כל השרשור עד כה, כמה דברי הבהרה:
1. אני לא מנסה לשנות את מערכת החינוך במצב כזה שאני נקרא לעזור.
2. אני לא מגיע כיועץ לבית הספר, אלא כיועץ לילד המוכה ולמשפחתו.
3.אני מאמין גדול בעבודה מקבילה בכמה רבדים תוך סינרגיה ביניהם.
ילד מוכה הוא קרבן !!
השינוי מקרבן למסוגלת לקבלת אחריות על עצמך  היא תפיסתית.
הדרך לשינוי עובר דרך שינוי דימוי גוף,שינוי מנטלי והתנהגותי.
עכשיו לגבי מערכת החינוך:
אני יוצא מהנחת עבודה שהאנשים במערכת נורמטיביים.יש למערכת מגבלות שרובן הוזכרו כאן בשרשור. המערכת כמערכת משתדלת לצמצם ולמזער עימותים ומלחמות.לכן:
עמדה ברורה,נחרצת,מנומקת,עקבית ועקשנית, ללא פשרות וללא נכונות לזוז במילימטר, לרוב מאלצת את המערכת לחזק את הילד הנפגע ומשפחתו ולטפל(באופן מערכתי על ידי כלים שיש למערכת) בילד האלים עם משפחתו.
העמדה צריכה להיות תמיכה בילד המוכה,יצירת חזית משותפת עם המערכת בכדי לטפל בבעיה ותמיכה בטיפול של המערכת.
היינו, מצד אחד לתמוך בילד המוכה,מאידך להעביר מסר שלא מחפשים נקמה או ענישה אלא סומכים על יכולות המערכת לטפל ולהניע את המערכת לכיוון נכון.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'התחלתי לכתוב תגובה במקום אחר ואז נתקלתי בזה'
התחלתי לכתוב תגובה במקום אחר ואז נתקלתי בזה
10/01/2012 | 21:38
1
2
"עמדה ברורה,נחרצת,מנומקת,עקבית ועקשנית, ללא פשרות וללא נכונות לזוז במילימטר"
שאומר טוב מאוד את מה שרציתי: למערכת החינוך יש כל מיני מניעים וצרכים שאינם תמיד מסתכמים בטובת כל הצדדים. להורה יש רק צד אחד ואם היועצת חושבת אחרת היא תצטרך להתמודד עם זה. אבל ההורה מחוייב לעמדה הזו וחייב לגבות אותה גם אם המערכת לא תומכת ומאיימת בעונשים וסילוק מבית הספר.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' לשניכם'
לשניכם
11/01/2012 | 11:08
4
לצפיה ב-'אני מלמד את ילדי לעולם לא ליזום '
אני מלמד את ילדי לעולם לא ליזום
08/01/2012 | 18:08
6
עימות אך להגן על עצמם.

זה עלה לי בלא מעט ויכוחים עם מערכת החינוך .

אך זה הוכיח את עצמו.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'עשית מה שרןב מורי הא"ל אומרים'
עשית מה שרןב מורי הא"ל אומרים
08/01/2012 | 19:49
1
=נגעת בנק' רגישה
הגדולה בת 3.5 נכנסת בזמן האחרון למצבים שאני רואה בגינת המשחקים של "הילד הזה דחף אותי", "הילדה הזו הוציאה לי לשון",
"הם אמרו לי דברים לא יפים" וכו..וכמובן אחרי התלונה, מחזירה לשון משלה או דחיפה וכו..
מצד אחד, אני ממש פוחד להרוס לה את היכולת המנטלית להחזיר מכה אם תזדקק לזה פעם, מצד שני, הרבה סיפורים על הפר פרדיננד [שניצח את הקורידה, נשאר בחיים והבריח בבושת פנים את המטדור רק דרך זה שרבץ לו בשקט והמשיך להריח את הפרח].
לגבי החוקים של העולם שמיחוץ לבית, גם איזשהי דילמה וחיפוש אחר שביל הזהב שבו משתדלים לקיים את חוקי העולם שבחוץ אבל עדיין חוקי האלים [ ע"ע אנטיגונה] = חוקי הבית, קובעים.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אלימות ותגובה אלימה'
אלימות ותגובה אלימה
09/01/2012 | 12:17
4
3
מעבר למה שהסברת, אני מוסיף ואומר לילדי דבר פשוט (בצורה יותר מורכבת ועדינה):
דעו לכם שאתם עומדים לחטוף "שטיפה" או אפילו עונש על כל גילוי אלימות, אפילו אם צודק בעינכם.
תמיד תפעילו את הראש ותשקלו אם כל האופציות. אם נראה לכם שהמצב הדרדר עד כדי כך שמחייב תגובה פיזית, למרות השטיפה והעונש שתקבלו - לכו על זה, מייד אחר כך לכו למורים ודווחו, וקבלו את העונש בשקט וללא טרוניות.

אני חושב שזה גם נכון לחברה האזרחית

כידוע, "חנוך לנער על פי דרכו", ומה שכתבתי (כנראה) לא נכון לכל הילדים. מצאתי שזה עובד עם שלי.

זאב
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'"שטיפה" מצד המערכת או מצידך?'
"שטיפה" מצד המערכת או מצידך?
09/01/2012 | 15:41
2
3
לצפיה ב-'מה זה משנה?'
מה זה משנה?
10/01/2012 | 00:16
1
1
לצפיה ב-'השוני הוא'
השוני הוא
10/01/2012 | 08:54
3
אם זו מדיניות בית הספר אני עוד יכולה להבין את השטיפה או העונש..
אבל, אם הילד שלך מגיע הביתה, והיה בקטטה, שלא ביוזמתו, אין ספק שאני לא מאושרת, אין ספק שאני לא מעודדת, וזה מעציב ומאכזב אותי, אבל מדוע להעניש אותו בבית ? האם אתה לא חושב שזה גורע בתמיכה שלך בילד ?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' בדיוק.'
בדיוק.
09/01/2012 | 23:24
1
ממש לא שונה מעקרון התגובה אצל מבוגרים.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אני מלמד את הבת שלי להיות נחמדה'
אני מלמד את הבת שלי להיות נחמדה
09/01/2012 | 12:49
2
6
ומסבירת פנים, לעזור למי שצריך, להתרחק ולוותר כשצריך. שהכל שטויות, לא ממש משנה.  
וכשזה לא עובד - לתת בעיטה חזקה לביצים, אצבעות לעיניים או מכה לאף. היא לא מבינה כלום מזה, וכנראה שבגלל זה, עוד לא קרה שהיא נתנה בעיטה חזקה לביצים.כנראה שהולך לה עם החלק הראשון. .
גם לילד של אישתי.

מעניין אותי - אבל אף תלמיד שלי לא בא ואמר לי שהוא נתקל באלימות רחוב. אולי הם לא מספרים לי. אולי אין אצלם דבר כזה. ואולי זה לא מעניין אותם בכלל. אחד הדברים שאני מלמד זה להתעסק בעצמך ולא באחרים. אז..... יש לך לריב רק עם עצמך.
אני בכלל לא מתעסק ב"רחוב" בשיעורים שלי. מדי פעם מביט החוצה מהחלון לשאוף אוויר טוב, לראות כמה הוא יפה, העצים השמיים ואולי איזה מישהו מרחף בהליכה.

ולסיכום - צריך ללמוד להרגיש טוב ובטוח בעצמך. כשאתה כך אתה לא מתקרב ולברָרָה אין לברָרָה מה להתעסק אתך. לשם אני מכוון. בנתיים זה עובד.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-''
09/01/2012 | 15:40
1
2
ריבים של בנות הם לרוב מילוליים, שמשאירים לרוב צלקות נפשיות...ריבים של בנים הם לרוב פיזיים (שאחרי יומיים הם משלימים והופכים לחברים ולא שומרים טינה) - בהכללה כמובן..
הבנים שלי מאד לא אלימים, יתרה מכך, שישנה תקרית אלימה הם פשוט עוזבים את המקום..

אבל זה קיים...בכל ב"ס, בכל מקום..בחלק יותר ובחלק פחות.
אני אוהבת את הגישה שלך...אוטופית משהו
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-''
09/01/2012 | 16:12
2
לצפיה ב-'דעתי על חינוך'
דעתי על חינוך
09/01/2012 | 14:43
3
אני מתנדב בבתי ספר, יש לי אח קטן שעד לא מזמן היה בבית ספר, וגם אני הייתי מעורב לא מעט בתור ילד בקטטות. נתקלתי בזוועות מבחינה חינוכית מצד בתי הספר ואני ממשיך להיתקל בהן עד היום.

בנוגע לסיפור שלך, אסור לדמות סמכות להגיד לילד "אמא שלך טועה". במצב כזה הייתי מדבר עם המנהל/ת, ושולח מכתב תלונה למשרד החינוך. לא משנה אם את באמת טועה או לא, לא אומרים דבר כזה לילד.
להגיד לילד "אמא שלך טועה" מעיד על חוסך הבנה טוטאלי בחינוך ובפסיכולוגיה של ילדים. זו יועצת שמקומה צריך להיות רחוק מילדים כמה שאפשר.

בקשר לאלימות ספציפית- בתי ספר לא יודעים באמת לחנך, ולא יודעים להתמודד עם אלימות בפרט.
לפי מה שאת מתארת, נראה שהילד התבטא היטב מול היועצת. הוא אמר שהוא הגן על עצמו ולא הייתה לו ברירה. היועצת פשוט ביטלה את זה וביטלה אלימות באופן גורף. זה לא חינוך המכין את הילד לעולם האמתי, זה רק מלמד את הילד יותר ויותר שהוא לא יכל לסמוך על מערכת החינוך בשום מצב. זה מערער את הביטחון של הילד במערכת!

יש לי כמה סיפורים משל עצמי:
פעם אחת הותקפתי פיזית על ידי ילד, והגבתי בלהגן על עצמי.
פעם שניה אותו ילד תקף אותי שוב, שוב הגבתי באותו אופן, אבל הפעם הלכתי למורה וסיפרתי לה על כך שיש ילד שתוקף אותי פעם אחר פעם.
כמובן שגם סיפרתי שאני מגן על עצמי.הגנה עצמית לא הייתה מקובלת ובאופן אבסורדי למדיי, שנינו נעשנו באותה צורה.

סיפור נוסף- הייתי ליד ילד שקילל ילדה. הואשמתי בכך שלא מנעתי את הסיטואציה ולכן הייתי שותף לפשע ונענשתי באותו עונש שהוענש הילד המקלל.
שני הסיפורים הנ"ל התרחשו בבית ספר שנחשב מכובד ביותר בירושלים.

סיפור של אחי הקטן: חבר שלו קיבל ריתוק בגלל שטפח על כתפו של חבר אחר. המורה "אני יודעת שזו הייתה תפיחה חברית על השכם, אבל המגע היה מעט אלים וזה לא מקובל"
גם זה באותו בית ספר. ד"א- מבחינת המורה מגע=אלימות. אני לא זוכר איך היא ניסחה את זה, הבעיה הייתה בכך שהיה מגע. לא הייתה כל אלימות למעשה.

החינוך המופלא בתחום ההתנדבות שלי:
הארגון שדרכו אני מתנדב נזף בבית הספר על חוסר שיתוף הפעולה המערכתי שלו עם ארגון ההתנדבות (בית הספר מקבל כסף על כך שמאפשר לנו להתנדב!). בתגובה, כדי לחזק את שיתוף הפעולה המורים נזפו בתלמידים והסבירו להם שאנחנו (המתנדבים) כועסים עליהם (התלמידים)!!!
אהה, ושוב מדובר באותו בית ספר מכובד שנחשב לאחד הטובים בירושלים.

אם להגיד משהו לסיכום- אין שום בעיה בהגנה עצמית. צריך וכדאי לחנך את הילד להגן על עצמו כשאין ברירה. מבחינה ערכית הבן שלך היה בסדר גמור. מבחינת הכנה לחיים האמיתים וחינוך בכלל- בית הספר כשל. הן בשלילת הלגיטימציה להגנה עצמית שלא מתיישבת עם המציאות- לילד לא הייתה ברירה אלא להגיב ולהגן על גופו, והן בשלילתו אותך- "אמא שלך טועה". אני לא מבין איך את לא רותחת מכעס על בית הספר.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ביה"ס לא מקום לפתרון בעיית האלימות ...'
ביה"ס לא מקום לפתרון בעיית האלימות ...
09/01/2012 | 15:52
2
4
אין בביה"ס שום יכולת לחנך ילד , אין שום יכולת להעניש על אלימות ושום יכולת לדאוג שילדים לא יפגעו ... כל הסיפור עם היועצת וההשעיות והכאילו עונשים,זה פרס לילדים האלימים שממילא ביה"ס מעניין אותם כמו כתבי אריסטוטלס .

ביה"ס זה ג'ונגל  של ילדים שבו החזק מולך והחלש חוטף (במיוחד בגילאים הצעירים),למורים אין יכולת לשלוט על זה ,ואם כבר מצאו אשמים - אין דרך יעילה לטפל בהם !

חבל על הזמן לפנות לביה"ס כדי שיטפל באלימות של ילדים זה כמו כוסות רוח למת ...

הבעיה עמוקה בהרבה ,ובדרך כלל התערבות ביה"ס מביאה להחרפת העימות בין הילדים ועושה הרבה יותר נזק מאשר תורמת למצב ..
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בית ספר הוא מיקרוקוסמוס'
בית ספר הוא מיקרוקוסמוס
09/01/2012 | 23:42
1
1
דברים שרואים משם לא רואים מכאן. יש ילדים עם המון בעיות אישיות, משפחתיות, מצוקות כלכליות... כל ילד הוא עולם ומלואו. בית הספר, המחנכים, הרכזים והיועצים עושים המון!!! לא מספיק? אף פעם לא מספיק... אבל עדיין.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ברור שהמורים מתאמצים מאוד בנושא זה ...'
ברור שהמורים מתאמצים מאוד בנושא זה ...
10/01/2012 | 00:06
3
אבל הטענה שלי זה לא שהם מתאמצים ולא רוצים ,כולם רוצים מאוד  ... אבל אין כלים ואין יכולות מספקות כדי לפתור בעיות אלימות בביה"ס
,הפתרון לא נמצא בתוך כותלי ביה"ס - לצערי !
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'דיון עקר'
דיון עקר
09/01/2012 | 18:47
19
3
כל עוד זו הדוגמה שנותנים חברי כנסת אין מה לדרוש מילדים להתנהג אחרת.
אני רציני.
אמנויות לחימה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'למזלנו'
למזלנו
09/01/2012 | 19:15
14
ילדים (ובטח ובטח שלא בגיל הזה) לא לוקחים את חברי הכנסת כדוגמא אישית...

ולמזלנו גם (או שלא, תלוי במקרה), הם כן לוקחים את ההורים/אחים/מאמנים (דמויות מהסביבה המיידית, עליה להורים יש בד"כ סוג של שליטה) -כדוגמא..

ככה שלא צריך למהר ולשפוך את התינוק יחד עם המים...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שנון'
שנון
09/01/2012 | 19:58
13
1
הנקודה היא קצת יותר רחבה מחברת הכנסת מיכאלי.
המורים/מורות מרשים לעצמם לצעוק, כך גם בתוכניות שונות בטלוויזיה. ארגוני העובדים נורא אלימים, כך גם אלו הנושאים ונותנים איתם ומולם.

אני חושב שאנחנו חיים בחברה נורא אלימה ושאי אפשר לחנך ילדים או אפילו לדרוש מהם משהו שאנחנו כמבוגרים לא יכולים לעשות.

אמנויות לחימה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'אנחנו יכולים יחד עם הילדים שלנו '
אנחנו יכולים יחד עם הילדים שלנו
09/01/2012 | 20:09
1
לדרוש מעצמנו ומהם את המידות החברתיות הנכונות.
אם אני לא מצליח לעשות שפגט אני כן יכול לומר לתלמיד  -" שמע אני לא יכול...אתה תתאמן ותוכל" ולדרוש זאת ממנו.
אני כן יכול לומר לילדה שלי בואי נפסיק יחדיו לאכול מוצרי חלב משום שזה לא טוב לנו -מה שעשיתי.
אני כן יכול ללמד את עצמי ואז את הסביבה שלי - כמו אומנות לחימה.
כך זה מתחיל.

להביט על השלילי מסביבנו ולקבל אישור לשלילי אצלנו...לא זו הדרך. בטח לא אם אנו רוצים ליצור שינוי אצל ילדינו. אנו כן צריכים לדרוש מהם מה שאנו "לא" ולהסביר להם למה הם "כן" ואנו "לא"., מתוך כך לעשות את זה גם אצלנו......כמו עם תלמידים לפעמים. פעם המורה שלי סיפר לי על עצמו משהו ואמר לי - "אתה אל תהיה כמוני, אצלי זה כבר כך, אתה לך בדרך אחרת." כשזה בא מהלב...מבינים זאת בצד השני.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'דוגמה אישית'
דוגמה אישית
09/01/2012 | 20:22
זה כל שצריך
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תודה..'
תודה..
09/01/2012 | 20:25
10
אבל האם חלק גדול מהחינוך ו/או הדרישות/בקשות שלנו מהילדים שלנו (או הדור הבא לצורך העניין) הוא לא בכל-זאת להיות ולו קצת יותר טובים מאיתנו , או שלפחות וינסו להמנע מאותן השגיאות שאנו כבר עשינו?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא'
לא
09/01/2012 | 20:51
9
חינוך הוא מתן היכולת לבחור בכל צומת החלטה. בחירה מודעת ככל שניתן.

אי אפשר להמנע מעשיית שגיאות, אתה לא יכול לעזור לילד שלך ללמוד ללכת מבלי לפול.

הדרך היחידה לאפשר ולעזור לאחר להיות יותר טוב ממני היא על ידי דוגמה אישית הגורמת להשראה. כדאי להוסיף קצת ידע, מיקוד ואולי גם כמה קווים מנחים. זהו.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אז זהו שלא..'
אז זהו שלא..
09/01/2012 | 21:07
8
דוגמא קלאסית מאמנויות לחימה (כן, כן - בזירה אני יודע.. אבל בכל זאת) היא מאמן הדורש ממתאמניו מה שהוא כיום (ומי יודע, אולי גם בעבר) - לא יכול לבצע..

או לחילופין, אב אלכוהוליסט או מכור להימורים  (או אולי עדיף, דוגמא מתונה יותר - מעשן כבד) שברגעי החסד מבקש מבנו שלא יעשה את זה בעצמו...

וכן ענישה (גם אם היא כזו מונעת, וגם היא רק בדמות הפגנת אכזבה ברורה בלבד - אם כי ברור שלא רק) עוזרת, לא צריך לקחת את זה רחוק - רק לחשוב מה קורה בכבישים בכל רגע ומדינה נתונים...

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא צריך להיות מסוגל לעשות הכל בכל רגע נתון'
לא צריך להיות מסוגל לעשות הכל בכל רגע נתון
10/01/2012 | 07:09
7
אני כן מצפה ממאמן שגם יתאמן, זה עושה אותו מאמן טוב יותר, וגם משפיע לטובה על המתאמנים/ספורטאים שלו.

מאמן בן 60 לא חייב לעשות שפגט וסלטה, כן רצוי לדעתי שהוא יתאמן באופן סדיר ואפילו, שומו שמיים, ילמד דברים חדשים מדי פעם.

לדעתי אב שמעשן/מהמר/... לא זכאי לדרוש מבנו להמנע מעישון, הוא יכול להמליץ בלבד. יש הבדל.

גם לגבי תאונות הדרכים יש לי השגה, ואני לא טוען זאת מנקודת מבט מחקרית, אין משמעות להכניס לכלא נהגים שהרגו.
כן אפשר להשתמש בעקרון שכתבתי למעלה בשרשור - תוצאה והשלכה טבעית. כלומר, נהג שכזה יבלה בבית לווינשטיין כסניטר כמה שנים טובות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לדעתי אתה קצת מסתבך עם התשובות'
לדעתי אתה קצת מסתבך עם התשובות
11/01/2012 | 14:32
6
1
1) אם"לא צריך לדעת לעשות הכל בכל רגע נתון" , ו"חינוך הוא מתן היכולת לבחור בכל צומת החלטה. בחירה מודעת ככל שניתן." - אז מן הסתם לכל מורה/הורה מחנך יש ברזומה לפחות פעם אחת (או כך לפחות הייתי רוצה לקוות) בה הוא בחר החלטה מודעת ומוצלחת, גם אם הוא לא הצליח להפסיק לשתות/לעשן/להמר או להתקבל לאוניברסיטה או להתגרש  - כלומר, הנה כן - לפי דבריך שלך הוא יכול ללמד את זה...

2) אם כי נכון שרצוי שכולם ימשיכו להתאמן כל הזמן, ומורה טוב חייב להמשיך ולהיות גם תלמיד רצוי לזכור שני דברים: מורים רבים בגיל הזה (לי לפחות היתה הזכות ללמוד מכמה כאלה) הם כבר ראשי-שיטה, או לפחות הבכירים יותר בתחומם באיזור גיאוגרפי של מאות קילומטרים או יותר - כך שקשה להם להמשיך  ול"היות תלמידים" במובן המקובל של המילה.. המזל הוא (ומה שקצת מאיין את הטיעון שלך) שצורת ודרך הלימוד העצמי של המורים האלו היא בד"כ קצת שונה, והם דווקא כן לומדים *המון* בעצמם ומתוך האינטראקצייה עם התלמידים שלהם, וכן - לומדים דברים חדשים ומגבשים תובנות חדשות (לפחות הטובים שבהם)

כל זה אגב, לא ממש קשור לזה שהם יכולים וצריכים לדרוש מהתלמידים שלהם דברים שהם לא מסוגלים לעשות ואפילו דברים אותם הם לא הצליחו בעבר לעשות (נגיד להיות אלופי אירופה, או העולם או לזכות במדליה אולימפית, או לרדת מעל תוצאה מסויימת ב100 מטר משוכות)

3) לא כל כך הבנתי, אתה יכול להרחיב על ההבדל בין לדרוש ולהמליץ ?
(ואולי גם באותה הזדמנות על ההבדל בין חינוך ואילוף)
אם ההורה לא יכול לדרוש התנהגות טובה אלא רק להמליץ (הבעייה הבסיסית ב"חינוך"), איך ומדוע פתאום  יוכל "לדרוש" כשמדובר בהפסקת התנהגות רעה?
בנוסף, דעתך (גם אם מתקבלת על הדעת) לא כל-כך רלוונטית כאן - כי היא לא באמת מונעת מאף הורה לדרוש או להמליץ שום דבר

4) גם אם לדעתך הבלתי מבוססת (מילים שלך) אין משמעות להכנסה לכלא של נהגים שהרגו, הרי ששלילת רשיון למי שנתפס מאיץ או נוהג שיכור היא עונש באבו-אבועה...  ולמרות שהיא לא הרמטית לגמרי ותמיד יהיה האידיוט התורן שמרגיש שהוא יכול להתחמק בלי עונש, מספיקה יציאה אחת עם חברים לפאב בשביל להוכיח שהיא דווקא די עובדת...

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'יכול להיות'
יכול להיות
11/01/2012 | 18:41
5
לגבי דרישה/המלצה וחינוך/אילוף אענה לדוד בהמשך.
כמה דברים, לא ממש לפי הסדר שלך. ברשותך.
1. לימוד יכול להיות לימוד עצמי, רק לא לקפוא על השמרים.

2. סרבתי ללמד בבית הספר של ילדי בשבוע מודעות לגוף, כל עוד המורות לא יהיו נוכחות ומשתתפות פעילות בשעור. שעור רגוע לחלוטין.
נראה לי מוזר שמורות יטיפו על בריאות הגוף ובזמן שהתלמידים יתאמנו, הן תעשנה בחדר המורים. מי שמעשן לא יכול להטיף לי או לדרוש ממני אורח חיים בריא.
מאמן לא יכול לדרוש מספורטאי שלו לזכות באליפות, רק להדריך אותו איך לעשות זאת.

4. שלילת רשיון אינו עונש, אם כי השלכה טבעית של המעשה.

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'נו באמת...'
נו באמת...
12/01/2012 | 12:36
4
1
קשה לי לעקוב אחרי ההיגיון שלך - שלילת רשיון אינה עונש אלא "השלכה טבעית של המעשה" (ומן הסתם יש לה השפעה) , אבל כליאה היא כן עונש (ואין לה השפעה?)

בנוסף - אתה זה שגררת את הדרישה לכך "שמורה יהיה גם תלמיד" לדיון ואז גם הנחת שיש כאלו שאינם, זהו בסיס לדיון מעניין - אבל אחר (להזכירך השאלה המקורית היתה האם יש למורה/מאמן זכות לדרוש מתלמידיו דברים שהוא אינו יכול/יכל לבצע)

לגבי סעיף 2 שלך, ראשית כל-הכבוד, באמת!
ולגבי השורה האחרונה שלו, נכון - אבל כך גם לגבי הורה/מורה וילדיהם..
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'כן'
כן
12/01/2012 | 17:35
3
כליאה אמורה להרחיק מהחברה גורמים שלא יכולים לתרום, לשקם אותם ולהחזירם לחברה כחברים פעילים ומועילים.

אדם שדרס בשוגג והרג, לא תמיד חייב להיות מורחק מהחברה ולהשתקם, כמו שנוהגים עם אנסים, סוחרי סמים ופורצים. הכליאה שלו אינה קשורה ישירות למעשה, שלילת רשיון ועבודה בבית לווינשטיין כן קשורים.

מורה צריך להמשיך ללמוד ומאמן כדאי שגם יתאמן, לא בטוח שאמרתי שהוא צריך להיות תלמיד.
אתה מדבר על דרישה, אני לא. אין הגיון לדרוש מספורטאי מדליה אולימפית, רק לאפשר לו להגיע לשם.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'משחק במילים..'
משחק במילים..
16/01/2012 | 14:47
2
אם אתה מסכים שעל נהג דורס לרדת מהכביש (ואולי לתרום עבודות שירות במקום לא נעים), אז איך שלא תהפוך את זה - מדובר בענישה...

אני בהחלט מסכים שכליאה של נהג שהרג בשוגג אינה תמיד הפתרון האידיאלי (לפעמים היא כן אגב, כפי שיעידו מעשיהם של שתי חלאות צרפתיות שנתפסו נוהגים במהירות מעל המותר בארץ המקלט אליה נמלטו), אבל הדיון כאן הוא כבר על חומרת העונש, לא נחיצותו...

ואגב כליאה, לדעתי אמורה להיות מיועדת להרחיק מן החברה גורמים מסוכנים, ברור שעדיף לשקם ולהחזיר אותם כ"חברים פעילים ומועילים", אבל זה רק בונוס ורק במידה שאפשר...

לגבי מורה - לתפיסתי אם "מורה צריך להמשיך ללמוד", אז הוא בהגדרה כן איזשהו סוג של תלמיד..

לגבי דרישות - שמעתי לא אחת מאנשים שעובדים עם ספורטאים ברמות הגבוהות ביותר (וגם מהספורטאים עצמם, אגב) - שמאמן בהחלט תפקידו "לדרוש" דברים מהספורטאי ולגרום לו להוציא מעצמו "תפוקה" גבוהה יותר מאשר אם היה מתאמן לבד..
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'זה אני - משחק במילים'
זה אני - משחק במילים
16/01/2012 | 21:33
1
1
וכאן יש משחק בכוונות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'כוונות?'
כוונות?
17/01/2012 | 01:11
1
לצפיה ב-'איכס '
איכס
10/01/2012 | 00:04
2
חברה אלימה שזה מגעיל.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-''
10/01/2012 | 00:48
לצפיה ב-'לשם שינוי, היא כן זכתה לגינוי מכל הצדדים.'
לשם שינוי, היא כן זכתה לגינוי מכל הצדדים.
10/01/2012 | 11:56
1
2
בניגוד לתופעות לא פחות מזעזעות שהיו בכנסת בעבר, לפחות הפעם, היא זכה לגינוי מכל הצדדים, כולל הסיעה שלה עצמה.

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'דעתי'
דעתי
09/01/2012 | 23:09
1
2
למקרא ההודעה, רציתי מיד להגיב כנגד השטויות שהיועצת מלעיטה על הילדים. אף אחד לא אמור לספוג מכות בשקט בשם "אי אלימות".

מצד שני, זה התפקיד שלה. אחרת, לא תהיה "אפס סובלנות" לאלימות כפי שציינה מיתר והאלימות תגאה בשם הצורך להתגונן.

רוצה לומר - את תעשי את תפקידך כהורה ותנחילי לילדייך גישה שילמדו לשמור על עצמם (בכל דרך שאת מוצאת לנכון) - והיועצת מצידה, תמיד תעשה "נו, נו, נו!" כדי למגר את האלימות.

שורה תחתונה - איזון!
(אני מתפתה לומר "קשה-רך", אז לא אגיד)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' '
10/01/2012 | 09:18
1
לצפיה ב-'אני מרגיש צורך להגיב !'
אני מרגיש צורך להגיב !
09/01/2012 | 23:21
4
3
לפני שנים לא מעטות בתי נקלעה לאותה סיטואציה , לי יש ראיה מאוד צרה בענייו כי גדלתי בשכונת עוני ואלימות ,נגשתי לבית הספר והודעתי למנהלת ולכל התלמידים כמובן בצעקות ואלימות מלוללית שמי שיגע בבת שלי אני אטפל בו ובכל משפחתו , הזמינו לי משטרה הם עצרו אותי ולאחר כמה שעות שיחררו אותי .היא סיימה את בית הספר ללא בעיות וללא הטרדות  , ושירתה במצ''ח בצבא, היא נהנית היום מכל פועלי בעבר .
לי יש ראיה של אם אי אפשר לדבר אז אפשר לריב , זה נשמע גרוע אבל עד היום זה הוכיח את עצמו לי .
ישראל
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אסכולת "ההורים המשוגעים" '
אסכולת "ההורים המשוגעים"
10/01/2012 | 09:17
2
3
לפני שאני אעביר ביקורת על המעשה, אני חייבת להודות ולהתוודות שהייתי שם, בדיוק כמוך.
שהבנים שלי היו בגן, הייתי אמא מאד לחוצה והסטרית. היה ילד מאד בעייתי שהיה נושך ומכה ללא הרף, בצורה מאד מאד קיצונית, ומבחינתי, הגן לא טיפל בנושא.
נכנסתי יום אחד לגן, הרמתי צעקות, ואיומים לא ממש נעימים..ברגע של חולשה, ליד הילדים שלי, ליד הגננות, ליד הורים וילדים אחרים.
אותו ילד לא נגע יותר בילדים שלי, זה נכון...אבל אני נכשלתי
נכשלתי..ובגדול. ואני לא נוקפת שום נקודת זכות למעשה עד היום.
איבדתי שליטה.
איבדתי הגיון.
הייתי אלימה, תקרא לזה איך שתרצה, השתמשתי באלימות, לא פרופורציונלית.
לימדתי (כן, לימדתי) את הבנים שלי, להתנהל בצורה בריונית על מנת לקבל כבוד..

למזלי מאז התבגרתי, השכלתי, תכלס? זה הרבה יותר קשה להשאר מאופקת...אני בהחלט לא מורידה את הראש, ואם יש מקרים קיצוניים אני מטפלת בהם, אבל אני עושה את המקסימום להשאר באיזון מסויים, לא למענם, למעני ולמען ילדי.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הבעיה ב- 2 המקרים'
הבעיה ב- 2 המקרים
10/01/2012 | 11:27
1
היא ההשפעה על הילדים.
החיקוי וההשפעה.

בד"כ, הורה לחוץ יוצר ילד לחוץ.
אני הייתי רוצה שהילדים שלי יהיו רגועים. לדעתי זה חשוב וחיוני בסביבה הלחוצה והמסובכת בה אנו חיים.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' הרווחת!'
הרווחת!
10/01/2012 | 13:16
1
אני קורא את הדברים שכתבת כאן עכשיו והדבר הראשון שעולה לי בראש זה "הרווחת!".
הרווחת שיעור בחיים, שלדעתי קידם ושיפר אותך מאוד.
אני מקווה שאת הרווח והתובנות הללו תצליחי גם להעביר לילדים.
(ואגב, אני ממש  לא בעד "הגשת הלחי השניה".  אני רק חושב שאת המכה צריך לתת בחוכמה:  במיקום הנכון, בזמן הנכון ולא פחות חשוב - בעוצמה הנכונה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'יופי, וההורה לילד האלים מתנהג בדיוק כמוך'
יופי, וההורה לילד האלים מתנהג בדיוק כמוך
10/01/2012 | 12:00
2
הצלחת, הבת שלך לא נוהגת באופן דומה.

אבל במקרים רבים, דווקא ההורה של הילד האלים מתנהג באופן דומה לשלך, זהו אחד הגורמים שתומכים באלימות שלו - דוגמא אלימה מהבית.

זו אחת הדוגמאות למצבים שבהם יש חוסר יכולת של המערכת להתמודד עם ההורים (בין אם בשל התנהגות אלימה כמו שתיארת, ובין אם התנהגות מגוננת יתר של הורים מאסכולות אחרות).

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ערב טוב בייבי '
ערב טוב בייבי
10/01/2012 | 00:06
25
3
למרות הבעיתיות בעובדה שילדך נתון לאלימות מצד ילדים בבית הספר
אני סבור שלא נכון לאמר לו "להחזיר", בדיוק כפי שאיני סבור שצודק/ת המורה
כשהיא/הוא מבקשים ממנו "לפתור את הסיטואציה בצורה בוגרת לבד"!!!
ילד צעיר(בדיוק כמו נער) לא תמיד אם בכלל מסוגל לפתור מצבים שכאלה לבד.
לכן, לדעתי הוא זקוק "לסיוע" שלכם ההורים.
מעורבות הורים בכל מחיר בכל מצב בו היא נדרשת כולל "זעזוע המערכת" היא תנאי
לכך שניתן יהיה לסייע בידו או אפילו "להפוך את תגובתו האלימה" במידת הצורך ללגיטימית.
כמה נקודות בתהליך בו אני מאמין ובו אני נוקט/מעביר שיעורים/קורסים:
1. השתדל שלא להיות מעורב במצבי אלימות - לא פיסיים ולא מילוליים.
2. נתק מגע וגש דווח ספר ל : מורה תורנית, מחנכת, מנהלת, הורים כ"א בהת לנסיבות ולסיוע הנדרש ממנו.
3. טיפול: מורה תורנית, מחנכת, מנהלת והכי חשוב הורים!
4. בד"כ בית הספר יש "ברירה" וניתן פשוט להימנע או לא להיות במחיצתם של "המציקים"
5. "הגנה עצמית" - זו תהיה במידת הצורך(אנחנו באמת מאמינים שיש צורך?) ובהתאם לנסיבות ורק לאחר שכל האופציות ננקטו.
6. לפעמים אני "משחק" במשחקי סימולציה(בשיעורים/אימונים כמעט תמיד) ומדמה מצבי עימות ובכך מאפשר לילד/תלמידים לבחון
    דרכי טיפול בעימותים מסוג זה ובמידת הצורך משתף גם הורים/מורים במשחקים מסוג זה.
   זה מאפשר לכולם לבחון את דרכי ההתנהלות כ"א מתוקף תפקידו/אחריותו וחשוב יותר מאפשר לראות את הסיטואציות והלבטים
   בהם נתקלים התלמידים / ילדים.

חיים
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ניתוק מגע, מידתיות בתגובה + מתן כלים מתאימים'
ניתוק מגע, מידתיות בתגובה + מתן כלים מתאימים
10/01/2012 | 00:30
1
4
לצפיה ב-''
10/01/2012 | 01:17
3
לצפיה ב-'שלום חיים'
שלום חיים
10/01/2012 | 00:58
14
3
היה מאמן כדורגל, שפיצח את הדרך הטובה ביותר לנצח כל משחק.
הדרך שהוא הציע הייתה להפקיע שני שערים במחצית השניה, ואז לשחק רק הגנה ולמשוך את הזמן.

זו לא חכמה גדולה להגיד "לנתק מגע וללכת למורה". כשאין בעיה לנתק מגע אז אין דילמה.
הבעיה היא כשהילד מותקף והוא לא יכל לנתק מגע. בדיוק המצב אליו אתה מכין את מתאמניך.
אמנם ילדים בבית הספר לא מרימים סכינים (אני מקווה), אבל רמת האלימות יכולה להיות קיצונית. והבעיה היא שכשהילד מגן עלמו בלית ברירה, המערכת מתייחסת אליו כאל מבצע הפשע עצמו בצורה עיוורת לגמרי. אפס סבלנות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'במחצית *הראשונה* (לא השנייה)'
במחצית *הראשונה* (לא השנייה)
10/01/2012 | 01:00
4
לצפיה ב-'תמיד ניתן לנתק מגע'
תמיד ניתן לנתק מגע
10/01/2012 | 01:15
12
3
אין (כמעט) מצבי אלימות קיצוניים בהם לא ניתן לנתק מגע
בד"כ לא ניתן לנתק מגע כי פשוט לא רוצים:
לא רוצים לוותר
לא רוצים להיות "פריירים"
לא רוצים להראות חלשים
לא רוצים ש"הבנות יראו שאתה חנון"
"אמא/אבא אמרו להחזיר"
"למה מי הוא שאנתק מגע אני מפרק אותו"
מעטים הם המצבים בהם האלימות היא קיצונית וגם אז לו הבוגרים האחריים יהיו רגישים
לבטח יזהו את ה"חריג" וישימו אליו (אני מקווה) לב קודם.

ת מ י ד    נ י ת ן    ל נ ת ק   מ ג ע   ב ב י ת    ה ס פ ר (כמעט)
מאיתנו הבוגרים הייתי מצפה לתגובות אחראיות יותר כאלה שלא יכניסו את ילדינו
למבוי סתום (אי אפשר הוא מבוי סתום) שחלילה יביאו לנזק שנתחרט על כך שהצענו לו להחזיר וחזק
וגם ההורה של השני מציע לו להחזיר וחזק ואז על חלק מהמצבות יהיה כתוב " לא היתה לו ברירה הוא לא היה פרייר..."
או
"הוא הכניס שני גולים במחצית הראשונה אבל בשניה חטף רביעיה כי לא עמד בקצב" (מאמן הכדורגל השני גם הוא לא פרייר אתה יודע)

חיים
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הבנתי.'
הבנתי.
10/01/2012 | 01:36
7
3
כל המצבים שתיארת הם מצבים שאין לנו וויכוח עליהם. במצבים כאלה שני הצדדים אשמים באותה מידה. זה מצבים שיכלים לקרות גם בין שני ילדים נורמטיביים.

מה עם מצב שבו יש בריון, שמרביץ. פשוט מרביץ. זה זר לך? שילד סתם מרביץ למי שנראה לו חלש?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'כל המצבים שתארתי הם כ - 90% מהמצבים'
כל המצבים שתארתי הם כ - 90% מהמצבים
10/01/2012 | 09:06
6
4
"המקובלים"
נכון ישנם:
אלימות מילולית - קללות, איומים, התבטאויות פוגעניות, העלבות....
חרם
התעללות נפשית
וכן אלימות פיסית ברמות שונות מדחיפות ועד אלימות קשה (באחוזים נמוכים)

אני מאוד מקווה שמערכת החינוך, הורים, צווות חינוכי וגורמי האכיפה יודעים לטפל במצבים
אלימים (קיצוניים) שכאלה.
אני סבור שבמקרים אלימים במיוחד הילד/ה בטח יתקשה להתמודד לבד ויש צורך (כמו בכל רמת אלימות אגב)
מעורבות בוגר/ת (הורים, צוות חינוכי, גורמי אכיפת חוק) שיסייעו בפתרון ומיגור הבעיה.

"בריון שסתם מרביץ" הוא בד"כ בריון "חזק" ו"הילד החנון" לא תמיד יכול (הוא בכלל צריך?) להתמודד איתו/מולו
אז שוב חזרנו ל"מבוגר האחראי" אגב הורים זה התפקיד שלנו לשמור על ילדינו

יום טוב
חיים
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בתור ילד'
בתור ילד
10/01/2012 | 12:55
5
3
בתור ילד, תמיד היה בריון שסתם מרביץ, ואיכשהו הוא תמיד בחר סתם להרביץ לי. אולי נפלתי בין הכסאות של הסטטיסטיקה ואיכשהו חוויתי רק את ה- 10 אחוז. אבל זו החוויה האישית שלי.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' רציתי להתבדח בתגובה אבל '
רציתי להתבדח בתגובה אבל
10/01/2012 | 14:15
4
3
אוותר.
פנית למורים?
פנית למנהל/ת?
פנית להורים?
קיבלת תמיכה מכל אלה?
אתה מבין שתלמיד שנתון לאלימות פיסית/מילולית/נפשית זכאי לתמיכה מלאה
ואם היא לא ניתנת המערכת כולה נכשלת (כן גם ההורים או בעיקר ההורים)

ככה סיפור
באחד הישובים בישראל התאבד תלמיד כיתה י' בשנה שעברה!!!!
התלמיד שהשאיר משפחה הורים ואחים אבלים וכואבים עבר התעללות נפשית
לא היה צריך להיות גאון כדי לראות שהוא עובר התעללות למה?
כי כולם ידעו, כי כולם ראו ואם לא אז כולם "עיוורים".
כל שהיה צריך זה לפתוח את הפייסבוק שלו.

ישבתי אחד המנהלים חבר טוב ככה מאוד (בניתי פרוייקט בנושא מיגור אלימות וניהול קונפליקטים למערכת החינוך)
אז, אני יושב עם החבר מנהל מוערך ומטיח
"תשמע זו נקודת עניות לכם במערכת"
"למה? אתה יודע הוא כבר מכיתה ב' סובל מהתעללות" (זה נאמר ברצינות כדי להצדיק את הפשלה!!!)
"נו ואתה אומר לי את זה כדי להצדיק את ההתעלמות של המערכת ואת הוזלת היד?"
"מה רצית שנעשה?"

אז ככה:
אני מצפה מאוד מהבוגרים האחראיים להיות אחראיים על בטחונם ושלומם של ילדינו כן גם אנחנו ההורים חייבים להיות אחראיים
לשלומם של ילדינו ולעשות ככל הנדרש ע"מ לשמור על בריאותם הפיסית והנפשית.
איני טוען שזה פשוט, איני טוען שזה ימגר את תופעת האלימות לכדי 0% אבל אני בהחלט סבור שלאורך זמן האחוזים יהיו זניחים!!
ישנו משולש קדוש (כך אני קורא לזה) "המשולש הקדוש " הוא של:

הורים                    צוות חינוכי

תלמידים

יום טוב

חיים
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-''
10/01/2012 | 14:23
1
לצפיה ב-' המערכת כושלת באופן עקבי והילדים מסתגלים'
המערכת כושלת באופן עקבי והילדים מסתגלים
10/01/2012 | 14:29
לצפיה ב-'זה בסדר'
זה בסדר
10/01/2012 | 14:51
על חשבוני אפשר להתבדח אם יש כוונה טובה מאחורי זה.

אני לא זוכר הרבה מהתקופה הזאת.

שבוע טוב.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' '
15/01/2012 | 12:03
לצפיה ב-'כל כך קל לכתוב על כך!'
כל כך קל לכתוב על כך!
11/01/2012 | 00:06
1
את הילדות שלי השתדלתי ללמד להגיד לא לאלימות , ואיפו שהם רואים אלימות פשוט לא להתקרב . אבל בבית הספר יש שער וגדר שמקיפה אותו לילדה לא היה לאן ללכת אז היא רצה ליועצת שישבה עם המנהלת שניפנפו אותה משם ללא טיפול בבעיה וזה חזר על עצמו כמה פעמים , התקשרתי למנהלת ובקשתי ממנה שתטפל בעניין כי אם אני אתערב זה לא יגמר טוב , היא אמרה לי שלא בטוח שהילדות והילדים הללו מתחילים איתה. פה חתפתי את הסעיף שלי ,ולמחרת הפכתי את הבית ספר אני מעדיף שהילדה או הילד השני יבכה ולא ילדיי , אז אני אלים לפחות אני יושן טוב בלילה ויודע שהילדות שלי יתגוננו בשעת צרה .
ישראל
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'חיים לצערי אתה טועה ומטעה'
חיים לצערי אתה טועה ומטעה
11/01/2012 | 23:08
2
2
אני רוצה לחלוק איתך משהו מעט אישי שאני לא מרבה לדבר עליו ובכל זאת אני הרגשתי שאני חייב לומר כי הדברים שלך מפריעים לי מאוד.
כשאני עליתי לארץ מרוסיה ההורים שלי היו חייבים לשלוח אותי ללמוד בבית ספר דתי בשביל כל התהליך של הגיור.
אני חטפתי מכות והצקות בלי הפסקה וסבלתי מגזענות של ילדים ואף אחד לא עשה שום דבר לא רק כי לא ידעו רוסית ואנחנו לא ידענו עברית אלא כי היינו כולנו רוסים גויים וודקה זנות ופשע.
הגעתי לדניס הנובר שהוא יהודי יקר וגיבור ישראלי והוא לימד אותי להגן על עצמי ולשרוד ולחיות בכבוד אלא גם להיות גאה להיות יהודי בארץ הקודש ולא שק חבטות של אף אחד.
ואני אומר לך שלא רק שהחזרתי אלא גם כיפכפתי ואף אחד לא ניסה להכות אותי או להשפיל אותי ולנסות להוריד לי את המכנסיים לראות או לנסות לרחוץ אותי כי בשבילו אני רוסי מסריח.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אני שמח לשמוע שככה זה נגמר בשבילך!'
אני שמח לשמוע שככה זה נגמר בשבילך!
12/01/2012 | 00:20
1
במדינה שלנו יש עדיין בהמות שחושבים שאם הם מאימים הם מפחידים את כולם, וכך הם סוללים את דרכם ללב התרבות בארץ . אני אומר דיי כנסו באם אמה שלהם , לא לוותר יותר לבריונים הללו , לא לעבור לצד השני שברחוב, לא להעלים עיין לעוולה שנעשת לאחר, לא להתעלם לכל מי שזורק לכלוך על המדרכה, לא לוותר לכל מי שמתעלל בכלבו , או כל חייה אחרת , לא לוותר לשום מערכת שגורמת לילדכם להיות מושפלים, צאו למלחמה שתביא את השלום הפנמי שלכם.  אם נמשיך להתעלם מעוולות הללו הם יגיעו אליכם הבית.ויפגעו בכם ובבני ביתכם. דיי לוותר ,מי שיש בכוחו ובאומץ רוחו להגיד דיי, הוא ישנה את התמונה, לעולם נוח ,ונעים ,יותר לחיות בו.
ישראל
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'שבוע טוב SURVIVAL'
שבוע טוב SURVIVAL
14/01/2012 | 23:26
2
"טועה" אני מבין (לדעתך כמובן), "מטעה" את זה איני מבין.
אתה יכול להתדיין איתי על הנושא אבל בהחלט לא לאמר לי שאני מטעה
כי כך אני מצפה שינהגו או נכון יותר כך אני מצפה מהמערכת לנהוג.

מניעה של אלימות (מכל סוג שהו : מילולית, פיסית, נפשית...) היא בבחינת
"לא בבית ספרינו" בכל מקרה ואם מעוניינים למנוע או למזער את התופיעה
אזי, אין לסבול תופעת אלימות מכל סוג שלא יהיה.
לא של "תוקף" ולא של "מתגונן".

איני מקבל את הטענה שהאלימות בבתי הספר (לרוב מפני שכמו בכל נושא ישנם גם כאן יוצאים מהכלל)
היא בלתי פתירה או שפתרונה הוא אחד "אלימות" כתגובה!

את דניס אני מעריך כאדם, כמורה וכאחד מאלה שלשמחתי יכולתי ללמוד ממנו (לזמן קצר ובכ"ז) ולספוג ממנו
את האהבה למקצוע ואני שמח שלמדת ממנו להגן על עצמך "ולשרוד וליות בכבוד".
ישנן דרכים רבות ללמד לחיות "בכבוד" בבית הספר על חלקם הגדול אחראיים הצוות החינוכי, האבטחה ובמיוחד
ההורים של כל אחד ואחת מהתלמידים.
עירנות של כלל הגורמים תאפשר למנוע אלימות עד לכדי 0% (אני ריאלי וגם אם ימזערו את הנתונים במעט מידי שנה אהיה שמח)
עירנות של ההורים בבית תאפשר גם היא למנוע אלימות כלפי ילדיהם זהו תפקידם, לאפשר לילד/ה להגיע לבית הספר ללמוד
ולא לסבול מכל אלימות שלא תהיה ולכך ישנן דרכים רבות.

איני מקבל את התיאוריה שדוגלת באלימות כדי למנוע אלימות (ורוב מקרי האלימות בבתי הספר אינם מצריכים נקיטת אלימות ע"מ לפותרן)

לבסוף, אני לא פציפיסט (גם אם נשמע כך מדבריי) וכשיש צורך לנקוט בכל הכלים ע"מ "לשרוד" אזי יש לנקוט בהן בגבולות בית הספר
זה בהחלט לא המצב גם אם ישנה אלימות ונאי מכיר יותר מדרך אחת למנוע ולהימנע מאלימות.

לסיכום, העובדה "שכיפכפת" כדבריך היא לא עובדה שיש להתגאות בה (אתה שנאת שמכפכפים אותך לא ?) החזרתי זה דבר אחד
"כפכפתי" זה דבר אחר לא ?

הדברים שלי לצערי מפריעים הרבה אני רואה, לכן הפכנו לחברה אלימה ומאוד, שעל כל שטות "דוקרים/דורסים/מקללים..." יש עוד כמה
צבעים אתה יודע בין לבן לשחור

שבוע טוב
חיים

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אני מיישמת את כל מה שכתבת'
אני מיישמת את כל מה שכתבת
10/01/2012 | 09:09
7
4
אך לא ברור לי המשפט: אני סבור שלא נכון לאמר לו "להחזיר",
אני פועלת אחד לאחד, האמן לי..אבל, אלו ילדים, יש התקלויות...נוצר מצב, מה הילד אמור לעשות ? לספוג ?
אגב..אני לא מחממת אותו ואומרת לו: תחזיר לו...אני מסבירה לו שאם הוא הגיע למצב האחרון ולא נותרה לו ברירה, שחדרו למרחב האישי שלו, כל אשר נותר לו, זה להגן על גופו.
שוב, מדוע זה לא לגיטימי ?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אני חייבת להוסיף..'
אני חייבת להוסיף..
10/01/2012 | 09:29
6
2
זה עוד מציק לי
קשה לי עם מה שאתה כותב. באמת.
הילדים שלי בד"כ לא בסיטואציות אלימות, זה לא משהו שאני רגילה אליו אבל בהחלט קורה..אבל לא להגיד לילד תגן על עצמך?
נכון...צריך לעבור וללמד את כל השלבים שציינת..ללא ספק ! אבל..הגעת לסיטואציה, אתה שם..תחשוב כבוגר, תעמוד ותספוג?
מה אני מלמדת את הבן שלי, אם הוא תקלע לאותה סיטואציה, בכך שאני אומרת לו : לא להגן על גופו ? איזה מסר אני מעבירה לו ?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בסוף בסוף צריכים לתת כלים'
בסוף בסוף צריכים לתת כלים
10/01/2012 | 09:50
2
אני חושב שיש אי תגובה מתוך פחד וחולשה, ואי תגובה (וסופר מוכנות להתפרץ ולהגיב אם המצב מחמיר) מתוך עוצמה. אדם לא מיומן ירגיש סכנה וצורך בהגנה עצמית במצבים שאדם מיומן לא יספור בכלל ולא ימצא בהם שום צורך להגיב.
אדם מיומן ידע להגיב באופן יעיל ומידתי. אדם לא מיומן, במידה והוא יגיב, התגובה שלו תהיה איפשהו על הסקאלה בין תגובה אנמית וחסרת עוצמה לבין תגובת יתר וגרימת נזק מעבר לכל פרופורציה.
כל אחד והכלים שהוא יכול לתת: כהורה וכמורה לא"ל אני יכול לתת לילדים שלי כלים מתחום אמנויות הלחימה (בדומה לאמיר גם אני לימדתי את הילדה שלי בזמנו שכשדוחפים אותה היא לא צריכה לדחוף חזרה אלא דווקא למשוך ולהסתובב על ציר, ואם מושכים אותה אז לרוץ לעבר זה שמושך אותה ולא להתנגד. אם נושכים אותה אז לא למשוך את היד החוצה אלא קודם לדחוף אותה פנימה לתוך הפה של הנושך וכדומה). כלים כאלה, לצד עידוד לספר לנו ההורים על כל מקרה כזה, ולעודד אותה לדווח לגננת (והיום למורה).
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'צהריים הגב' בייבי '
צהריים הגב' בייבי
10/01/2012 | 13:55
4
4
עם זה קשה לך?!!! אז מצבך טוב

1. איני מוצא סיטואציות בבית הספר (בטח ביסודי) שבהם ילדים ימצאו בעימות "לחיים ולמוות"
    בו אין להם ברירה אלה להחזיר.
2. אני סבור כי האחריות על מציאת הפתרון היא על ההורים/צוות חינוכי . תפקידינו ההורים לשמור על ילדינו
    בכל מחיר (בהתאם לנסיבות , האפשרויות וכמובן מידת הסכנה).
3. לאמר לילד ,תחזיר/תגן על עצמך" זה לא מעט פעמים להכניס אותו לסיטואציה קשה עוד יותר .
    א. לא תמיד הוא בכלל מסוגל אם זה "הבריון הבית ספרי" כפי שכתב אחד החברים למעלה ואז הוא גם מנסה להגן על עצמו וגם חוטף עוד
    ב. הוא יחטוף עונש אם לא יחטוף מכות (שזה לא פחות מביך, מעליב, "שובר" את הילד) היה יותר פשוט להתערב אנחנו.
4. כמה פעמים אנחנו כבוגרים באמת היינו במצב של "סכנת חיים" שבה היינו צריכים ככה ממש להגן על גופינו או שפשוט בחרנו שלא להיות שם
    ולהימנע מעימות מיותר לכל הדיעות?
   למה שילדים לא ילמדו גם הם לא להיות בעימות מיותר?
5. לאלימות בבית ספר ישנם לא מעט אפשרויות לפתרון (ברובם אנחנו ההורים/מבוגרים מככבים).
6. "תגן על עצמך" מבחינתו של ילד (כאן אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שהוא בכלל יכול) יכול לעיתים ח"ו להביא לידי הסלמה ולתוצאות שלא חלמנו
    שיגיע אליהם כאלה שאח"כ נצטער על כך שהמלצנו לו "לשמור על עצמו ולהחזיר"
7. זה הויכוח הכמעט שבועי שלי בבית עם אישתי שגם חושבת שהילדים שלנו הם לא "שק חבטות" (בחיאת שני גמוסים שלא מרגישים את האגרוף של הבריון
   הבית ספרי א אפילו לא מדגדג להם - אבל היא "שני הציפורים שלה עוברים התעללות " המסכנים ואל תספרו לה שכתבתי על זה היא באמת מאמינה שמפרקים אותם
   ואני לא עושה כלום )
8. אם כולנו נעביר מסר לילדים שאלימות היא "לא בבית ספרנו" ותגובה על אלימות תגרור ענישה אולי נגיע למזעור נגע האלימות (אגב, אלימות מילולית ונפשית לטעמי יש יותר
    במערכת החינוך).
9. היה נחמד אם גם מערכת החינוך - הצוות החינוכי - יפעל למניעה ולא לענישה שאחרי אז האוירה היתה טובה הרבה יותר
10. זה "פרוייקט הדגל" שלי בשנים האחרונות ובשנה האחרונה עוד יותר.

חיים
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-''
10/01/2012 | 14:10
1
לצפיה ב-'צהריים גם לאדון התגוננות '
צהריים גם לאדון התגוננות
10/01/2012 | 14:16
2
4
הרסת אותי מצחוק עם סעיף 7 !
ראשית, שאפו על סעיף 10, ברצינות...לקטר תמיד קל, ממש לעשות שינוי הרבה יותר קשה

לגבי שאר הדברים -
לגבי סעיף 1 - אכן התקלויות בבית ספר יסודי הן אינן חיים או מוות, אבל הן בהחלט מעצבות אותך, כילד, בדרכי ההתמודדות שלך אח"כ כנער וכבוגר, לטעמי.
סעיף 2 - מסכימה.
סעיף 3 - כל הורה מכיר את הסחורה שלו, אין ספק שאם הייתי מרגישה שאין הם יכולים להתמודד עם זה, הייתי מנתבת לכיוון אחר, שיותר תואם את אישיותם.
סעיף 4 - נכון, אך כמו שגם אתה ציינת, בגיל הזה, אין להם תמיד את היכולת או האבחנה...אצלי למשל הם יודעים שאם יש תקרית של אלימות הם פשוט קמים ועוזבים את המקום (אם הם יכולים) והנה, ברוב המקרים, הם לא מעורבים בתקריות).
סעיף 5 - מסכימה.
סעיף 6 - אני מסכימה שיש מספר תוצאות להגנה עצמית. אך בשונה ממך, אני מאמינה שזכותם של בניי להגיב ולהגן על עצמם. זו הדרך/אמונה אישית שלי. קל לנו לנתח זאת בצורה מתורבתת ו"אקדמאית" אך תכלס, בית הספר יכול להיות ג'ונגל לא קטן, בין בנים תמיד יש תקריות, זה היה קיים ויהיה קיים, יש את החזקים, יש את החלשים..(השכן שלנו הוא ילד כאפות מסכן, פעם שאלתי את הבן שלי מדוע כולם נטפלים דווקא אליו (לשכן) אז הבן שלי ענה-כי זה קל...לא כי הילד טיפש, לא כי הילד חריג בהופעתו החיצונית, פשוט כי הוא טרף קל..) וישנם מצבים שלא משנה מה אומר, שם יש להם חוקים של עצמם..ואני מנסה בכל יכולתי לנתב ולאזן.
סעיף 7 - ...(אגב..אתה רומז שאנחנו היסטריות)
סעיף 8 + 9 + 10 = מסכימה :)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הגב' בייבי את מקשה עלייך בתגובה '
הגב' בייבי את מקשה עלייך בתגובה
10/01/2012 | 14:37
1
4
את עונה לי למספרים ואין לי שמץ של מושג מה כתבתי בכל מספר ומספר אז מה עכשיו?
אפתח את ההודעה הקודמת ואקרא אחת לאחת?!!!
לגבי סעיף 1 - יש לי ססטיסטיקה לגבי מקרי אלימות במערכת החינוך ואני מודע למספרים
                    אני רק מאשים אחרים במצב (במיוחד אותנו ההורים/מבוגרים)
לגבי סעיף 3 - אין קשר ליכולותיהם (בטח לא הפיסיות כי הרי אנחנו לא רוצים שילכו מכות גם אם הם צודקים)
                    אבל מעורבות שלנו תיצור אוירה טובה יותר באופן כללי (כן הם מסוגלים אבל..)
לגבי סעיף 6 - בודאי שאני סבור שזכותם של ילדים כבוגרים להגן על עצמם בכל דרך אפשרית אני רק סבור
                    שהסיטואציות בהם הם נתקלים בבית הספר (90% מהמקרים) אינה מצדיקה נקיטת אלימות
                    ואני מציע לא מעט אפשרויות אחרות לפתרון ברובם אני מאמין יביאו לתוצאות טובות יותר כן, גם באוירה הכללית בבית הספר.
לגבי תת הסעיף ב - 6 אני מאמין שאם אנחנו יודעים שיש ילד שסובל מהתעללות (הילדים בד"כ לא עושים עם כך דבר ) אנחנו צריכים
להתערב גם כן גם אם צריך להתלונן בכל מקום אפשרי (גם אצל ההורים "העיוורים").
לא רומז שום דבר על סעיף 7 ואודה להנהלה אם תמחקו אותו גם כך נכנסתי לויכוח ואם יראו מה כתבתי אז עוד יהיו כמה תגובות כמו
"לא מספיק שהם סובלים יום יום אתה עוד צוחק על זה? זה מצחיק אותך? ....(האמת כן    )

יש הרבה סעיפים שהסכמת איתי אז המצב כבר טוב

הערה :
בתגובה לסעיף 7 בו שאלת אם אני סבור שאתן היסטריות נהגת באלימות!!!!!!!!!!! ואני מתלונן אצל ההנהלה (אל תשימי לי פרצוף עצבני למה אני לא החנון הבית סיפרי
שמשתיקים אותו עם איזה פרצוף שמשחק אותה עצבני!!!!!!!!!!!!!! אם אין כוונות מאחורי הפרצוף המאיים עדיף לא להשתמש בו!!! ככה עברתי על כל התשובות ופתאום קלטתי
את האיום המסווה עם החיוך המאיים ועוד אדום מעצבים! - סתם לידע אצל אוכלוסיה מסויימת זה מצב טבעי - אדום ועצבני ולא כי הם עצבנים אלה כי מעצבנים אותם כל הזמן )

יום טוב שיהיה
חיים
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-' תעלה עם המקש למעלה ולמטה'
תעלה עם המקש למעלה ולמטה
10/01/2012 | 14:58
2
מעבר לכך, אם משהו כותב לך, וענו לו כמה תגובות, ואתה רוצה להוסיף דבר או  שניים, במקום ללחוץ על הוספת תגובה, תלחץ על הוספת תגובה מהירה (ממש ליד) ואז אתה יכול גם לכתוב, וגם לפתוח איזו הודעה שאתה רוצה בכל השרשור..זה מקל. אם כי, אין אפשרות לראות תצוגה מוקדמת של הדברים שכתבת...(זה לאנשי ה-add שביננו )

חוצמיזה, אתה התחלת עם המספרים והסעיפים ועוד למשהי עם דיסקלקוליה אתה יודע כמה זה מקשה
עכשיו...אומנם שלפת את קלף המרוקו...ואומנם אתה ירושלמי אבל אני עומדת מאחורי כל איום כאן חסרת פחד ובושה, אך ורק מהידיעה שאתה לא יוצא מירושלים ..

על מגבית ל-gps כבר דיברנו
אהה כן..יש לי קשרים עם ההנהלה כאן! לא יעזור לך.
אמנויות לחימה >>

הודעות אחרונות

16:23 | 28.02.20 ballajj88
07:34 | 20.02.20 אורחים בפורום
12:54 | 09.02.20 oshriv65
13:51 | 10.01.20 אורחים בפורום
10:59 | 10.12.19 amir_aikido
06:53 | 24.11.19 ש מים
13:46 | 13.11.19 ש מים
06:22 | 11.11.19 אורחים בפורום
11:28 | 27.10.19 ש מים
00:46 | 23.10.19 דיברגנט
09:59 | 22.10.19 ש מים
15:55 | 03.09.19 שמרית211
18:48 | 02.09.19 jkdtlv1

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ