לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1487514,875 עוקבים אודות עסקים

פורום אמנויות לחימה

שמותיהם של מנהלי הפורום צבועיםבכחול, ורשומים בחלקו העליון של דף הפורום.
כתובת מקוצרת לפורום: http://forum.tapuz.co.il/martial
ברוכים הבאים!
פורום אומנויות לחימה הוא אחד הפורומים הוותיקים  והמוערכים במערכת "תפוז"
בפורום נצבר  ניסיון של שנים ונועד לאפשר דיון מהנה ומעשיר בכל ההיבטים של אמניות הלחימה ונושאים קשורים
אליהם. אנא קראו את הכללים בתשומת לב ונהגו לפיהם.

מצד שמאל תמצאו תיבת קישורים למאמרים, אלבומים וכלים אחריםלעזרתכם.
כדאי לבקר בקטגוריה עזרה למתחילים שבמאמרים.

שלכם
 ההנהלה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אמנויות לחימה

שמותיהם של מנהלי הפורום צבועיםבכחול, ורשומים בחלקו העליון של דף הפורום.
כתובת מקוצרת לפורום: http://forum.tapuz.co.il/martial
ברוכים הבאים!
פורום אומנויות לחימה הוא אחד הפורומים הוותיקים  והמוערכים במערכת "תפוז"
בפורום נצבר  ניסיון של שנים ונועד לאפשר דיון מהנה ומעשיר בכל ההיבטים של אמניות הלחימה ונושאים קשורים
אליהם. אנא קראו את הכללים בתשומת לב ונהגו לפיהם.

מצד שמאל תמצאו תיבת קישורים למאמרים, אלבומים וכלים אחריםלעזרתכם.
כדאי לבקר בקטגוריה עזרה למתחילים שבמאמרים.

שלכם
 ההנהלה

לצפיה ב-'2 שאלות שלא קשורות אחת לשניה :'
2 שאלות שלא קשורות אחת לשניה :
26/08/2001 | 02:40
73
8
1. מישהו כאן מתאמן בגו´דו ?
2. מה נחשב ( אם מישהו מוכן לפרט )לאומנות רכה ומה לאומנות קשה (יש ביטוי כזה בכלל ?)

תודה !
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'1. כן 2.מסובך'
1. כן 2.מסובך
26/08/2001 | 13:04
48
5
אני מתאמן בג´ודו,
לגבי אמנות קשה ורכה יהיו לך המון הגדרות לזה,
ההגדרה שלי היא: אפשר להתמודד עם התקפה בשתי דרכים, האחת להתקיף חזרה, לעצור התקפות על ידי שמוש בכח, לעבוד חזק על חישול הגוף כדי להגיע למצב שיהיה קשה לפגוע בך.
האפשרות השנייה היא לדעת לא להיות שם בזמן ההתקפה, לדעת להשתמש בהתקפה של היריב ולגרום לו לפגוע בעצמו, לתת דגש על גמישות ולא על כח, גם כאשר תהיה התקפה חזרה היא לא תהיה עם כח אלא בצורה שלא תעשה שימוש בכח רב.
ישנה עוד חלוקה של אומנויות פנימיות וחיצונייות שיש כאלו שיקשרו בינה לבין רך וקשה אך אני חושב שאין כל כך קשר בינים.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תגיד , יש קשר בין גו´דו וזן ? '
תגיד , יש קשר בין גו´דו וזן ?
26/08/2001 | 13:45
47
4
לצפיה ב-'רכות כזאת'
רכות כזאת
26/08/2001 | 16:33
43
5
כמעט כל דבר יפני קשור בזן. כל אומנויות הלחימה, טקס התה, שיאצו, סידור פרחים, בישול, ציור וכתיבה... הכל.
לעניין אומנויות לחימה קשות לעומת רכות...
לדעתי הגורם המרכזי הוא מידת ההסתמכות על הצ´י. ככל שאומנות לחימה מזניחה את הגורם הפיזי נטו (וזה כולל כוח, זריזות, גמישות וטכניקה) ומדגישה את פיתוח הצ´י/קי כך היא יותר רכה. למשל טאי צ´י נחשבת לאומנות רכה. קונג פו היא אומנות קשה, למרות שיש הרבה תנועות משותפות.
אייקידו היא אומנות רכה. ג´יוג´יטסו היא אומנות קשה, למרות שהראשונה מבוססת על האחרונה.
כמובן שבכל אומנויות הלחימה המזרחיות יש את שני האלמנטים, וזה רק שאלה של דגש יחסי. ובגלל זה אפשר לשמוע גם על אנשים שעושים טאי צ´י "קשה" ואייקידו "קשה". ואני מניחה שבתוך אומנויות הלחימה הקשות יש חלוקה מקבילה.
ובגלל שזה לא או-או אז יש גם אומנויות לחימה שאינן דווקא בקצה מוגדר של הספקטרום. למשל ג´ודו :)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מעניין...אם כי'
מעניין...אם כי
26/08/2001 | 17:27
4
יש מומחי צ´י שמחברים אותו עם כוח פיזי "קשה" כגון קורעי אזיקים ודומיהם
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'רק בקשה קטנה'
רק בקשה קטנה
26/08/2001 | 19:10
41
66
אתה וכן להגדיר לי צ´י או קי ???

ברגע שאתה מגדיר את ההפרדה בין אמנויות קשות ואמנויות רכות, על סמך הצ´י. אתה חייב להגדיר למה בדיוק אתה מתכוון בצ´י. ואיך אפשר לראות את מידת השימוש בו.

אני מאוד אשמח לקרוא הגדרה ברורה וחד משמעית.

אמיר
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'זאת לא בקשה קטנה :)'
זאת לא בקשה קטנה :)
27/08/2001 | 11:31
29
8
הרבה אנשים ניסו ולא הצליחו להגדיר את הצ´י במדויק.
אבל אני יכולה לתת את ההגדרה שלי.
לדעתי, צ´י בהקשר הרחב הוא צורה של אנרגיה. אני משתמשת במילה אנרגיה במובנה הפיזיקלי (מסה כפול מהירות בריבוע), ולא במובנה הניו-אייג´י (שם יש אנרגיות טובות ואנרגיות רעות). המדע עוד לא הצליח להסביר את האנרגיה הזאת, אבל כידוע, ברקים ורעמים הופיעו גם לפני שהמדע הצליח להסביר את החשמל.
יש אנשים שמסוגלים לחוש בצ´י ישירות: כאנרגית חום, כאנרגיה קינטית, או כאנרגיה חשמלית (עיקצוצים בכפות הידיים). ויש אנשים שמסוגלים לשלוט בצ´י ולכוון אותו שיבצע עבורם עבודה (שוב, במובן הפיזיקלי): להעיף את היריב הרחק, לכופף מוטות ברזל, לשבור עצמות וכדומה.
מאפיין אחד ידוע של הצ´י זה שהוא מרוכז יותר בסביבה של יצורים חיים, ולכן יש המכנים אותו "אנרגית החיים".
בהקשר הספציפי של אומנויות לחימה, צ´י כולל גם את כל התכונות המאפשרות לחוש את הצ´י ולנווט אותו לצרכיך. תכונות כגון ריכוז, תשומת לב, ביטחון עצמי, אמונה וכו´.
נקווה שזה מספיק טוב לצרכיך :)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'באמת תשובה נדירה'
באמת תשובה נדירה
27/08/2001 | 11:49
28
5
איך מתקשרת אנרגיה קינטית לתשומת לב? או בטחון עצמי? או אמונה ???

איך האנרגיה הקינטית הזו מתקשרת לעובדה שאם אני עוצר התקפה של יריב עם ידים פרושות יותר יש לי יותר "קי\צ´י"? או אם אני פותח את כפות הידיים או סוגר אותם?

אריאל... מבולבל מאד...
נ

נ.ב. זה מסה כפול מהירות בריבוע חלקי שתיים...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'פרה פרה'
פרה פרה
27/08/2001 | 13:58
27
7
אמרתי מסה כפול מהירות בריבוע כדי להדגיש שבפיזיקה עסקינן, ולא בממבו ג´מבו. לא התכוונתי להעביר כאן קורס מזורז במכניקה.
אנרגיה היא מושג יותר רחב מאשר אנרגיה קינטית. איך היית מגדיר אנרגיה מגנטית לפני גילוי החשמל? אם מישהו היה מדגים בפניך כי רסיסי ברזל מסתדרים על פיסת נייר בדוגמה מסודרת כאשר מקרבים אליהם מגנט, האם היית שואל מה הקשר בין אנרגיה חשמלית לבין פיסת נייר?
כל השיטות למיקוד הצ´י הן תגליות אמפיריות: עשה כך ותרגיש צ´י. עשה זאת והצ´י יהיה חזק יותר. אין לי, וגם לא לאף אחד אחר, הסבר -למה- זה עובד. לא ברור למה אמונה חזקה משפיעה על עוצמת הצ´י אבל מנסיון של הרבה שנים אנחנו יודעים שכך הוא. אולי כאשר תהיה לנו תשובה לגבי מה זה אמונה, מה זה בטחון עצמי, ומה זה תשומת לב, גם הגדרת הצ´י תהיה פשוטה יותר.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אולי זה יעזור'
אולי זה יעזור
27/08/2001 | 15:14
16
3
בואי ונגדיר את הדברים שביקשת:

אמונה - ההנחה המתבססת על נסיון, רגש, שכל ישר והוכחות לגבי נכונות דבר כלשהו, בין אם הוא קיום אל או כל דבר אחר.

בטחון עצמי - האמונה ביכולת שלך לבצע פעולות מסוימות.

תשומת לב - התייחסות שכלית לגירויים חיצוניים מסויימים בניגוד לאחרים.

מה הצעד הבא?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הצעד הבא'
הצעד הבא
27/08/2001 | 17:40
15
4
נלך בשיטה הסוקרטית. אני אשאל שאלות אידיוטיות, אתה תענה (אם תרצה) וביחד ננסה להגיע להגדרות שיש בהן יותר הבנה.
א. אמונה.
1. האם תיתכן אמונה כאשר יש הוכחה? האם, למשל, אפשר להאמין במשפט פיתגורס? או לא להאמין במשפט פיתגורס?
2. היהודי הדתי מצהיר שהוא מאמין בביאת המשיח. האם הוא מתבסס על נסיון? על שכל ישר? על רגש (ואיזה רגש) ?
ב. בטחון עצמי.
אני, למשל, מאמינה ביכולת שלי לבצע פעולות רבות ומשונות, כגון לעבור בחינות באוניברסיטה, לבשל, לגדל כלבים, לתכנת מחשבים ולעשות גלגול גבוה באייקידו. ובכל זאת אומרים עלי כל ידידי שאין לי ביטחון עצמי. איך זה מסתדר עם ההגדרה שלך?
ג. תשומת לב.
האם אפשר להגיד כי אשה המבקשת מבעלה קצת תשומת לב, מבקשת התייחסות שכלית אליה כגירוי חיצוני?

(דרך אגב, אני נורא נהנית מזה :)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בהחלט מהנה....'
בהחלט מהנה....
27/08/2001 | 19:33
14
1
נראה לאן אנחנו מגיעים...

א.
1. אמונה בנוכחות הוכחה... בוודאי, הרי אין כל קשר בין הוכחה לנכונות. לדוגמא, מכניקה קלאסית הוכחה כנכונה ע"י ניוטון ונפסלה ע"י מקסוול ואיינשטיין. לפיכך, אני יכול להאמין שמשפט פיתגורס, לדוגמא, לא תקף תמיד.

2. הוא מאמין בביאת המשיח כחלק ממסגרת אמונה גדולה יותר, שבה הוא מאמין עקב הוכחות, שכל ישר ורגש, נסיון וראיית עולם מסויימת. ממערכת האקסיומות של האמונה הזו נגזרת גם ביאת המשיח, לפיכך הוא מאמין בה.

ב. בטחון עצמי - את מאמינה שתצליחי לעבור בחינה, אבל לא מאמינה ביכולת שלך לשכנע אחרים או להסביר את עצמך, או שאולי הם מתייחסים לבעיה דומה מאד - ערך עצמי נמוך?

ג. האשה שמבקשת מבעלה תשומת לב מן הסתם מבקשת שיקשיב לדברים שהיא אומרת לו, שיקרא את שפת הגוף שלה, וכיוצ"ב. אם היא גם רוצה שיתחשב ברגשות שלה, היא למעשה רוצה שיתיחס אליה.

וגם אני אשאל כמה שאלות, ברשותך...

1. אם הכוונה בצ´י כסוג של אנרגיה, שעדיין לא קוטלגה מספיק על ידי הפיזיקה, היכן שימור האנרגיה?

2. איזו סוג של אנרגיה אנחנו מבזבזים כאשר אנחנו מטילים מישהו בעזרת "צ´י" או מכים אותו עם "צ´י"?

3. היכן מתאכסנת האנרגיה שאנחנו לוקחים מהסביבה בזמן שאנחנו "מפתחים צ´י"?

אריאל... מתפלסף ונהנה מזה !
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'זהירות פלצף עמוק '
זהירות פלצף עמוק
27/08/2001 | 22:25
13
1
א.
ניג´וס קטן ומיד אחריו אסכים איתך: טכנית, אי אפשר להוכיח שום דבר במדעי הטבע. הרי העובדה שהשמש שקעה במערב היום, אתמול ושלשום ובכל יום אחר בזכרון האנושות, אין לה שום השלכה על הכיוון שבו תשקע השמש מחר. לכל דבר יש פעם ראשונה, אתה יודע. הוכחות יש רק במתמטיקה. בפיזיקה אפשר רק להפריך. הפרכת התיאוריה של ניוטון -אינה- הוכחה לנכונותה של תורת היחסות. היא רק מראה שתורת היחסות -עדיפה- על תורת ניוטון. אין בזה שום ערובה שלא יקום מחר איזה גאון וימציא תיאוריה חדשה שתהיה עדיפה על תורת היחסות (ותסביר, למשל, את התופעות של הצ´י). לעומת זאת, משפט פיתגורס הוכח. אינך יכול "להאמין" שהוא אינו נכון, אם כי אתה רשאי להאמין שהוא אינו תקף לגבי העולם הפיזי (וזה כנראה אפילו נכון).
אוקיי. אנחנו נגדיר "הוכחה" ע"פ השימוש שאתה עושה בה: עדות מן הנסיון שטרם נמצא לה ערעור. אתה צודק שזהו בסיס אפשרי אחד של אמונה. זו למשל האמונה שמאפשרת לי לנסוע מתחת לגשרים על הכביש במחשבה שלא יתמוטטו עלי (למרות שכבר היו דברים מעולם). זה בעצם אותו דבר כמו "נסיון" לא כן?
סוג זה של אמונה די רלוונטי לעניין הצ´י, אבל נגמור את הבירורים קודם.

אני טוענת שהבסיס "הנסיוני" אינו קיים לגבי האמונה באלוהים. מה שמחזיר אותי לשאלתי השניה: מהם הנסיון, הרגש, שכל הישר שמקיימים את היהדות כמערכת של אמונה? (אני נטפלת ליהדות דווקא מתוך הנחה ששנינו מכירים אותה יותר מדתות אחרות.)

ב. כן, לזה כיוונתי. בטחון עצמי כמושג הפוך ל"ערך עצמי נמוך". הייתי רוצה הגדרה שכוללת את הרעיון הזה, וגם את הרעיון שלך.

ג. תשומת לב. כן, כל אישה רוצה שבעלה יתיחס אליה. היא מבקשת שיקדיש לה מחשבה. לא לגירויים החיצוניים שהיא מספקת (אהההה, נו טוב) אלא לרעיון שהיא מהווה. מוסכם?

לשאלותיך:
1.כיצד הפעלת הצ´י מפרה את שימור האנרגיה יותר מאשר פצצת אטום? יש כאן המרה של סוג אחד של אנרגיה (צ´י) לאנרגיה אחרת (קינטית). מה בדיוק הבעיה?
2. כאשר אנו מטילים מישהו עם צ´י, אנחנו מבזבזים אנרגית צ´י (זה היה קל ). לא, באמת. זה בדיוק המשמעות של להגדיר צ´י כצורת אנרגיה.
3. זה לא ממש בעיה גדולה. היכן מתאכסנת כל האנרגיה המשתחררת בביקוע אטומי? האנרגיה נמצאת בסביבה במצב "פוטנציאלי", ורק כשהיא נכנסת למנגנון מיוחד המרכז אותה ומכוון אותה, היא יכולה לעבור התמרה ולהתבטא כאנרגיה קינטית של הטלה, או חום, או חשמל.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מותר להצטרף?'
מותר להצטרף?
28/08/2001 | 00:48
1
2
א. אחת מהתשובות שנתת לא הבנתי (ג.) - מה זה "הרעיון שהיא מהווה"? אי אפשר להתייחס לאדם (או כל חומר אחר לצורך העניין) לבד מהחישה שלנו את אותו אדם. רעיון אבסטרקטי גם "זוכה" פעמים רבות לייצוג כמו ממשי (לכן הרבה יותר קל להבין קו ישר מאשר המשפט AX+B=Y).

ולשאלות - כדי להטיל מישהו, ניתן לחשב בדיוק את כמות האנרגיה הקינטית בה השתמשנו. כמו כן (אלא אם תוכיחי ההפך) אניח תמיד שאין נצילות של 100% בהמרה, כלומר צריך יותר צ´י מאשר EK. היכן האנרגיה הזו מאוכסנת? עדיין לא ענית. ולא, להגיד "במצב פוטנציאלי" לא עונה על שום דבר, רק דוחף את הבעיה אחורה (או קדימה). פוטנציאל של מה? בשביל פוטנציאל צריך אפס (0) ובסיס. מה האפס של צ´י?
ביקוע אטומי? שם משתחררת אנרגית קשר תוך אטומית. על איזה ריכוז וכיוון את מדברת?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'welcome aboard'
welcome aboard
28/08/2001 | 10:41
הבהרה קלה ברשותכם. טרם הספיקותי לפתור את כל סודות הצ´י, וכך נגזל ממני פרס נובל לפיזיקה. אין לי הבנה מלאה של ההתנהגות הפיזיקלית של הצ´י, שזה מה שאתם דורשים ממני. לשאלה "איפה מאוכסן הצ´י כשאינו פעיל?" אין לי תשובה. כל מה שאמרתי זה שהעובדה שנראה כאילו הוא בא "מהאוויר" איננה בעיתית, כי גם צורות אחרות של אנרגיה נראות כאילו הן מפירות את שימור האנרגיה. איפה מאוכסנת האנרגיה האטומית? בקשרים שבין החלקיקים האלמנטריים. איפה מאוכסן הצ´י? לא יודעת, אולי בסילסול של הסליל הכפול של ה-DNA? אולי ברווחים שבין התאים בגוף? אולי במימד הרביעי? לא יודעת.

לעניין הרעיון שבאדם. אני ממש לא מסכימה. היחס בין "רעיונות" ו"תחושות" הוא הרבה יותר מורכב ממה שאתה מציג. ראשית, אתה בכלל לא יכול לחוש במשהו בלי שתהיה לך מסגרת התיחסות רעיונית לאירגון התחושות. ( שמיעה היא דוגמא מצוינת. יצא לך לשמוע פעם שפה שאתה לא מבין?)
שנית, יש הרבה רעיונות שאין להם ייצוג ממשי ובכל זאת הם ממלאים את חיינו. (אלוהים זה הדוגמא הכי טובה, אבל גם מספרים מרוכבים הולך).
שלישית, כאשר אתה מתייחס לאדם, אינך מתייחס רק לסך התחושות שאותו אדם מעורר בך. אתה מתייחס לאיזשהו שלם אבסטרקטי שנמצא מאחורי התחושות. כאשר אתה אוהב, נגיד, את הילד שלך, אתה לא אוהב את הקולות שהוא משמיע, או את איך שהוא נראה. אתה אוהב בראש וראשונה את הרעיון "הילד שלי".

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'המשך הפלצף... למיתר'
המשך הפלצף... למיתר
28/08/2001 | 10:54
10
אז ככה:

א. אני מאמין כי מי שהוכיח את משפט פיתגורס טעה, אבל אני עוד לא יודע איפה הטעות עדיין. לכן ההוכחה, גם מתמטית, אינה מאפשרת או מונעת מאיתנו להאמין לכל כיוון.

ב. אני לא חושב שיש צורך בהגדרה אחרת. אם הבנתי נכון את הבעיה, ערך עצמי נמוך הוא הגורם לחוסר בטחון עצמי, ולא להפך. בערך עצמי נמוך, אתה לא מאמין שאתה שווה ערך לאחרים, ולכן אתה מפקפק ביכולת שלך לבצע דברים שאחרים מצליחים.

ג. לא בדיוק... תקשורת בין אנשים מבוצעת דרך גירויים חיצונים. כלומר, הוא יראה שהיא עצבנית, ויחשוב על דרכים לשמח אותה. הוא יקשיב לה כשהיא מתלוננת על משהו, ויחשוב על דרכים לשפר את המצב.

ולקושיות...:

1. מאיפה בונים צ´י, ומה קורה כשמנצלים אותו עד הסוף?

2. אותה שאלה...

3. האנרגיה מתאחסנת בתוך פצצת האטום בצורה של חומר בקיע. ואיכן מתאחסן הצ´י? באדם?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'נסיון שני'
נסיון שני
28/08/2001 | 15:39
9
המחשב החליט לא לשמור את הנסיון הראשון משום מה.

פלצף:
אני לא מסכימה לגבי ההוכחות המתמטיות. אם אתה מבין את ההוכחה, אז אתה יודע שאין עליה עוררין. אם אתה לא מבין, אז יש לך רק עדות של אנשים אחרים, ובעצם אתה במצב של אמונה על סמך נסיון, ולא במצב של אמונה למרות הוכחה. בכל מקרה הדיון הזה כבר לא מקדם אותנו לדעתי, אז אני אצהיר את מה שהוא השורה התחתונה בראייתי את הנושא: כוח רצון, יכולת ריכוז ואמונה מחזקים את השליטה של האדם בגופו ובמיוחד במערכת העצבים. מכיוון שמערכת העצבים היא הכלי העיקרי שלנו לשליטה בצ´י, גורמים אלו מחזקים את עוצמת הצ´י העומדת לרשות האדם. שים לב שאין זהות בין אנרגיה עצבית לבין צ´י: גם יצורים נטולי מערכת עצבים (צמחים למשל) יש להם צ´י, הם רק לא יכולים לשלוט בו ולמקד אותו.

קושיות:
אם הייתי יודעת להגיד במשפט אחד איך בונים צ´י, והיתה גם יוצאת מזה תשובה מספקת, אז הייתי עכשיו המאסטר הגדול בעולם. לצערי, אני לא. תשובה לא מספקת היא שבונים *שליטה* בצ´י ע"י הגברת השליטה בגוף, ע"י הגברת הקשב לתופעות הצ´י, וע"י תרגילים משונים (למשל תרגילי נשימה) שלא ברור למה הם עובדים.
מה קורא כשמנצלים את הצ´י עד הסוף? בד"כ מתים. לפי הרפואה הסינית, כאשר זרימת הצ´י נפגעת מופיעות מחלות, אז אם ניקח את זה לקיצוניות...
איפה מתאכסן הצ´י? אני לא יודעת (ראה גם תשובתי לדלית) וזה חבל מאד. אבל זה לא פוגע אפשרות שהוא אכן מתאכסן איפשהו. כפי שאמרתי ברקים היו גם לפני גילוי החשמל, וכח המשיכה פעל גם לפני ניוטון.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'זה ממש מעיק כשזה קורה, לא?'
זה ממש מעיק כשזה קורה, לא?
28/08/2001 | 15:47
8
1
אז נעבור הלאה...

אני רק העיר שהרמב"ם אמר, שהוכחה היא עניין של חוכמה, כי גם אם אני מבין את ההוכחה, זה לא אומר שלא פיספסתי נקודה שאדם חכם יותר יגלה, ואדם חכם עוד יותר יסתור... הוכחה מחזקת את האמונה, אבל היא לא מספיקה. בכל מקרה, זה לא משנה.

כך או כך:

למעשה, את אומרת ששימוש באומנויות לחימה כמו אייקידו, המנצלת את הקי ללחימה, מקצרת את זמן החיים של האדם? כי הוא "מנצל את הקי שלו"?

כיצד "אוגרים קי"? ממה לוקחים אותו?

אם תעייני בתגובה שלי למטה, תראי שאני מחסידי ההסבר הפיזיקלי לקי, ולא במובן האנרגטי. עד היום לא יצא לי לראות "קסם קי" שלא הצלחתי להסביר, למעט הקוסם ביום ההולדת של אחי, שגרם לו לרחף באוויר...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הקי ושימושיו'
הקי ושימושיו
29/08/2001 | 15:43
7
2
טוב, לפי הרפואה הסינית יש כל מיני סוגים של צ´י, אבל לענייננו, מה שחשוב בצ´י זה לא הכמויות אלא עוצמת הזרימה. צ´י כל הזמן נכנס לגופנו דרך המזון והאויר, וכל הזמן מתפזר. אין טעם "לאגור" צ´י, כי צ´י עומד הוא כמו מים עומדים (היינו מסריח). גם אין מה לדאוג שמה שיש לנו ייגמר. כל זמן שערוצי הזרימה (המרידיאנים) פתוחים, המזון בריא והאויר נקי, יכנס לגוף צ´י בכמות שיוצא, ולכן הוצאת הצ´י רק תורמת להגברתו.

אשר לקסמי צ´י, מעולם לא ראיתי אחד כזה, בין אם יכולתי להסבירו ובין אם לאו, אבל יצא לי לחוות מה שמתואר כצ´י, וההסבר שלי מושפע מחוויות אלו.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'קושיות'
קושיות
29/08/2001 | 23:23
6
6
חשבתי רבות על הפרשנות של קי כצורת אנרגיה נוספת ויש לי כמהקושיות :

1. אנרגיה ברמה הפיסיקלית מוגדרת רק לדברים שאנו יודעים לזהות כוחות שיוצרים אותם. בפרט, אנרגיה פוטנציאליתת מוגדרת רק במצב בו ניתן לבחור עצם מסויים כגורם היוצר "שדה" במרחב כשהשדה מקיים תכונות פזיקליות מאוד מסוימות. זו הסיבה שאין אנרגיה פוטנציאלית טרמית למשל. לגישתך, הצ´י מצוי בגוף כאנרגיה פוטנציאלית איך זה מסתדר ?

2. ההסבר האחרון שלך מדבר על מצב בו אני כל הזמן מכניס ומוציא קי במידה קבועה, לפי האוכל והנשימה שלי. אם כך, לא חשוב איזו תנועה אני עושה ובמהלך ריצה אני מוציא קי בדיוק כמו באימון אמנות לחימה. בכלל הגישה שבה תירגול יגדיל את כמות האנרגיה הפוטנציאלית מוזרה בעיני ולא מתאימה לפיזיקה כמו שאני מכיר אותה היום. האם תוכלי למצוא הסבר ?

אני מנסה להראות שיש חוסר עקיבות מסוים בניסיון לקחת מינוח ששייך למודל שלם מסויים ולהעתיק אותו למודל שלם אחר שפועל ברעיונות שונים לגמרי. במקרה זה, הצ´י/ קי שייך לתפיסת העולם של המזרח הרחוק העתיק ואת מנסה לקחת אותו כמו שהוא בכוח לתוך המודל של הפיסיקה והכימיה המערבית המודרנית.
קשה לי לראות איך זה יכול להסתדר.

לכן, אני רואה את הצ´י/קי כחלק מהסבר שלם ונפרד לצורת הפעולה של הגוף, העולם והיקום. הסבר שהוא הוליסטי בטבעו ולא מתייחס כמעט לשרירים, מפרקים, עצבים אלא לאדם בכללותו.

לדעתי חלק ממקור הטעות הוא "אימוץ" של מונחים בין תחומים נפרדם. למילה אנרגיה יש משמעות מאוד ספציפית בפיזיקה וכימיה. האנרגיה היא מאוד מוגדרת ומוחשית אבל בעברית יש לה גם משמעות מטאפיסית וכך אנשים מדברים על אנרגיה שזורת לאורך המרידאנים או על אנרגיה רוחנית וזו משמעות נפרדת לחלוטין (אגב גם מספרים מרוכבים מאוד מוחשיים לעוסקים בתחומים מסוימים בהנדסה ונראים כחל מהתיאור ה"נכון" של תופעות מסוימות).

סיבה נוספת בגללה זו גישתי היא שגם בעולם אמנויות הלחימה לא נתקלתי עד היום בשום דבר שאני חושב שאי אפשר להסביר אותו במונחים שמשלבים ביולוגיה, פיסיולוגיה ופיסיקה. אולי זו בורותי אבל אני לא ראיתי אדם עד היום אף אחד שמסוגללפגוע באחר רק מהנחת יד עליו בלי תנועה נוספת, ע"י שיחרור של "מכת צ´י" כמו שהיו שכתבו על זה כאן.
אני מאמין שהגישה המטאפיסית באה כתפיסה מערבית של תפיסת העולם הסינית והיפנית. במזרח הרחוק הבינו שניתן לשפר את הביצוע הפיזי של טכניקות על ידי שיפור רמת הריכוז שנעשה דרך מדיטציה ושיטות חשיבה שונות. בעולם המערבי לקחו את הגישה המאוד פרקטית הזאת והפכו אותה למשהו מאוד בומבסטי. בעקר בקהילת הסרטים, ומאז כולנו מתחילים לחשוב שיש כאן עניינים של הרוח הגבוהה.

זו דעתי,
ולפיה הכי חשוב להתאמן

אמיר

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'כמובן ש...'
כמובן ש...
30/08/2001 | 11:09
5
1
אם רוצים להתקדם כאמן לחימה אז הכי חשוב להתאמן. אבל אם רוצים להבין באופן אינטלקטואלי (ויש כאלה שאכן רוצים בכך), אז להתאמן זה לא מספיק.

ולקושיות:
1. הנקודה שלי היתה שהפיזיקה עדיין לא מספיקה כדי להגדיר צ´י במדויק. אבל, כאמור, עד לפני 50 שנה זה היה המצב עם אנרגיה אטומית, אז זה לא מוכיח כלום.
השימוש שלי במונח "אנרגיה פוטנציאלית" היה שגוי. לא היתה הכוונה לומר שיש צ´י פוטנציאלי וצ´י קינטי. אני מדמה את זה יותר לאנרגיה אלקטרומגנטית. אנחנו מוקפים בשדה מגנטי, אבל זה לא מפריע לנו במיוחד. לעומת זה שדה מגנטי ממוקד מספיק יעצור אותנו פיזית. צ´י נמצא סביבנו במצב מפוזר, ולכן אנו יכולים להתעלם ממנו. כאשר מרכזים אותו, יש לו השפעה פיזית שאי אפשר להתעלם ממנה.
2. לא אמרתי כמות קבועה. גם אם נכנסת כמות קבועה של צ´י, עדיין יש עניין של נצילות. הנה, גם דם יש לנו בגוף בכמות קבועה, ובכל זאת בשעת מאמץ הדם מזרים יותר חמצן ומזון לגוף. (קסם צ´י הכי טוב בעולם!!!)

הטענה שלך שערבוב מושגים בין מזרח למערב מוביל לטעות אינה מקובלת עלי, אבל כאן אנחנו באמת גולשים לתחום האמונה.
אני מאמינה שיש רק מציאות אוביקטיבית אחת, והשוני בתפיסות המציאות נובע ממיגבלותינו האנושיות.
אני מאמינה שהשיטה הטובה ביותר לחקור את המציאות היא השיטה המדעית.
מבחינתי, החוויות שיש לי באימון הן חלק מן המציאות, ואני "חוקרת" אותן בשיטה הכי טובה שיש לי. אומנם אני שואלת מינוח מן המזרח, אבל הגישה שלי היא לחלוטין מערבית.
נכון שיש במערב נטייה ל"בומבסטיזציה" של מונחים מזרחיים (כמו "סנסיי" למשל, שביפנית זה פשוט "מורה"), אבל אני בכלל לא התעסקתי עם מטאפיסיקה. הטענה שלי היא בדיוק שההסבר הוא לגמרי פיזיקלי, רק שאנחנו עדיין לא מבינים את הפיזיקה.
מצד שני, להגיד שהמיסטיפיקציה של הצ´י היא עיוות מערבי, זה פשוט לא נכון עובדתית. יש המון אנשים במזרח שמתיחסים לצ´י כתופעה מיסטית-דתית. ראה למשל מייסד האייקידו, או סנסיי (ולא נפרט, מחמת הפדיחה).
עוד נקודה: גם אני לא ראיתי אף פעם קסם צ´י ראוי לשמו. אבל אני חווה צ´י באימונים ובטיפולי רייקי, וההסברים הפיזיולוגיים שקיבלתי אינם מספקים.

יום טוב,
אני.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'רק הערה קטנה...'
רק הערה קטנה...
30/08/2001 | 11:27
4
1
מוריהיי אואשיבה או סנסאיי חוזר ואומר שוב ושוב שהאייקידו אינו מיסטי אלא רק נראה ככזה!!!
האם קראת את כתביו ואת הראיון עימו?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'או סנסיי'
או סנסיי
30/08/2001 | 13:19
3
1
לא זכור לי שקראתי "את כתביו" ככאלה. קראתי הרבה קטעים שהוא כתב.
האם יש רק ראיון אחד איתו, שהוא "הראיון"? אני חושבת שראיתי כמה קטעי סרטים אבל אולי אני מבלבלת.
יכול להיות שהאייקידו אינו מיסטי, אבל בן אדם שיוצא ליער להתאמן בלחימה עם שדים ורוחות הוא לטעמי עמוק-עמוק לתוך המיסטיקה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לחימה עם שדים ורוחות????'
לחימה עם שדים ורוחות????
30/08/2001 | 15:21
2
1
את בטוחה???

אני חושב שזו פרשנות מוטעית למה שעשה או סנסאיי...
לא שהוא היה בנאדם לגמרי שפוי, אני מסכים. הוא היה מציב עצמו כנגד סופות טייפון כדי לחוש את "כוחות הטבע"...אבל שדים ורוחות??? איפה שמעת את זה?

בכל אופן אני מצרף את הראיון עם או סנסאיי (שתרגם עבדך הנאמן...)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הקובץ לא עלה '
הקובץ לא עלה
30/08/2001 | 15:30
1
אבל אל ייאוש...
אייקי נופל וקם...

נסי את הכתובת המצורפת...

בברכה.
אמנויות לחימה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
30/08/2001 | 17:52
תודה על הלינק. הראיון היה מאד מעניין (כצפוי). וגם התרגום מצוין.
שים לב שאומנם הוא אומר שאייקידו הוא לא מיסטי, אבל באותה נשימה הוא אומר ש"איקידו זה אהבה", ו"איקידו זה התגלות של בורא היקום". זה די מיסטי, לא?
בקשר לרוחות ושדים, זה תרגום שלי. נדמה לי שהמונח המקורי היה קאמי, אבל אני לא מוצאת את הקטע באינטרנט (במקור קראתי את זה באיזה ספר), אז אולי אני עושה סומטוכה. בכל אופן, הסיפור הוא שאו סנסיי היה יוצא ליער ונלחם ברוחות היער, וזה היה האימון הכי טוב, כי תוקפים אנושיים כבר לא עשו עליו רושם.
(ואין ספק שהוא לא היה לגמרי שפוי).
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'פיזיקה בשרות האדם ...'
פיזיקה בשרות האדם ...
27/08/2001 | 15:16
9
2
הנסיון לקשור תחושות פנימיות סוביקטביות לחלוטין (כמו "צ´י") לפיזיקה הוא מיותר. רב בני האדם חשו עצב או אהבה בחייהם, אך רובם לא מנסה להציג אהבה כאנרגיה מכנית. ניתן להתייחס לתחושה פנימית כאנרגיה, חשוב לזכור שזהו דימוי. הדימוי יכול לשרת אותנו עד גבול מסוים.
אני מתנגד לשימוש במונח ,אמפירי´ לתאור תחושות שאינן מדידות בעליל.
האם יתכן שלמהנדסים אין צ´י?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'זכות ההגדרה העצמית'
זכות ההגדרה העצמית
27/08/2001 | 17:50
8
נראה שיש לך הגדרה שונה לצ´י מההגדרה שלי. אולי תחלוק עמנו את ההגדרה הזאת?
בכל מקרה, אני די אוהבת את ההגדרה שלי. -בעיני- צ´י הוא אנרגיה ולא תחושה סובייקטיבית. כאשר מאסטר מפצח אבטיח לשניים בלי לגעת בו, האם זו תחושה סובייקטיבית? לצ´י יש תוצאות מדידות ואובייקטיביות בהחלט, רק שאין לנו הסבר לתוצאות האלה.

שני דברים אני לא מקבלת בהערה שלך. הטענה שלך שהשוואת צ´י לאנרגיה היא רק דימוי. מה שדימוי פה זה השוואת האהבה והעצב לתחושה. הרי אינך יכול למשש אהבה, אינך יכול להריח עצב. אינך קולט רגשות בחושיך. דווקא את הצ´י אנחנו באמת חשים באמצעות חוש המגע.
דבר שני, התנגדותך לשימוש במונח אמפירי לתאור תחושות שאינן ניתנות למדידה. ראשית, כל התחושות הן בלתי מדידות בהגדרה. תחושה היא הניתוח הסובייקטיבי של גירוי חיצוני. וכבר ידוע ששני אנשים יכולים להגיב בצורה שונה לאותו גירוי ממש, ואותו אדם, תגובתו משתנה ע"פ הנסיבות.
שנית "אמפירי" (היינו, מתבסס על נסיון העבר) ו"מדיד" זה שני דברים שונים לגמרי.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מאסטר מפצח אבטיח בלי לגעת בו '
מאסטר מפצח אבטיח בלי לגעת בו
27/08/2001 | 20:01
7
אני רוצה לראות את זה לפני שאני מקבל משפט כזה...

מכירה מישהו שעושה טריקים כאלה באזור?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אתה, אל תתערב '
אתה, אל תתערב
27/08/2001 | 22:30
6
חוששתני שלא. אני רק מכירה מאסטרים של אייקידו, ואנחנו לא נוהגים להילחם בדומם וצומח. תצטרך לשאול מישהו מקונג פו או קראטה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'סליחה?! '
סליחה?!
28/08/2001 | 00:25
3
מה זה "אל תתערב"?!
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'לא.'
לא.
28/08/2001 | 09:40
2
אלוהים אדירים, יש שם סמיילי בגודל של... תפוז.
אתה יודע מה המשמעות של סמיילי?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בנות, לא לריב... '
בנות, לא לריב...
28/08/2001 | 10:32
לצפיה ב-'סמיילי או לא סמיילי,'
סמיילי או לא סמיילי,
28/08/2001 | 11:50
דבר כזה לא אומרים בצחוק!

מעט נימוסים היו עוזרים לך...
אפשר לבקש מאריאל בנימוס שיתחפף, למרות שזה בטוח לא יעזור.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מיתר נדיר...'
מיתר נדיר...
28/08/2001 | 02:48
1
1
איפה את לומדת אייקידו (או מלמדת?) ?

אחרי שתסיימו עם האבטיח הזה אפשר לקבל חתיכה??....

אגב...האם ל"קי" אין קשר לאנרגייה העיצבית החשמלית?

האם המרידיאנים הם לא נסיון קדמוני לתאר את מערכת העצבים? (האם לא מרמזת על כך העובדה שהמרידיאנים העיקריים בגוף נמצאים בסמיכות מפתיעה לעצבים ראשיים?)
האם "הטלה" היא לא התמרה של אנרגייה עיצבית לאנרגייה קינטית?

לא יודע סתם רעיונות.

רק שתדעי...אין לי מושג על מה אני מדבר

אה...וברוכה הבאה לפורום שלנו...נכון שזה נחמד? (אבל זהירות זה ממכר)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מי אני, מה אני....'
מי אני, מה אני....
28/08/2001 | 10:56
אני לומדת בירושלים, אצל שוקי כהן, שהוא תלמיד של דניאל. אבל זה חדש. למדתי כמה שנים אצל יוסי מגל, שמלמד עכשיו במודיעין.
לגבי האבטיח... תמיד תהיתי איך יוצא אבטיח שחתכו אותו עם צ´י. לדעתי הכל נהיה קוועץ´.
אני חושבת שהצ´י איננו אנרגיה עצבית. ראשית האנרגיה החשמלית העצבית היא -נורא- נמוכה. מה שנשמע לי ניחוש טוב זה שאנחנו שולטים בצ´י באמצעות אנרגיה עצבית, כמו שכולאים ומנתבים פלסמה באמצעות שדות מגנטיים.
לגבי המרידיאנים, מקריאה שלי בשיאצו ורפואה סינית, הם כולם מכחישים נמרצות שהמרידיאנים קשורים למערכת העצבים, למרות שיתכן שמבחינה היסטורית אתה צודק.
אשר להתמכרות, אני לא מודאגת. אתם תבעטו אותי מפה די מהר :)
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ההגדרה הפשוטה ל"קי"'
ההגדרה הפשוטה ל"קי"
28/08/2001 | 01:19
10
3
מה יקרה אם תכין פסל שמבחינה של חומר ומשקל יהיה זהה לאדם,
האם הוא יעמוד על בסיס של כפות רגליים קטנות כפי שיש לבן אדם?
התשובה היא חד משמעית שלא, כל רוח מצויה תפיל אותו.
מהו הדבר שגורם לרוכב אופניים או אופנוע להשאר יציב על שני גלגלים? האם יש לזה הסבר הנדסי? האם אפשר ליצור אופנוע שיסע בצורה יציבה ללא רוכב?
מדוע אדם יכול לעמוד בפני כל רוח מצויה למרות שגופו מהוה מפרש בגודל שיפיל כל חפץ אחר?
לאדם יש שיווי משקל ששומר על יציבות ללא כל היגיון הנדסי, במערב לא חקרו את זה כלל, אך במזרח לא רק שחקרו את זה, פיתחו גם שיטות ששולטות בזה והצליחו להגביר ולהחליש את זה, היפאנים קוראים לזה קי והסינים צ´י.
יוצא אם כךשלכל יצור חי יש שליטה מסויימת בקי אחרת לא היית יכול לקום מהכסא, באומנויות הלחימה אתה לומד לשלוט בתנועה וכמה שאתה שולט יותר בתנועה ועושה אותה בצורה נכונה, אתה שולט יותר בקי שלך, הבעיה של כל המערביים שמתאמנים היא שהם חושבים שהקי זה כל מיני אנרגיות מסיטיות שאיןלהם שום מושג מה הם עד שיום יבוא והם יקבלו שליטה בקי, והם לא מבינים שכמה שהם יפתחו שליטה בתנועה כך הם ישלטו יותר בקי שלהם, ואדם שהגיע לרמה גבוהה באומנות לחימה, אם הוא עובד נכון הוא גם שולט בקי שלו ללא ידיעתו.
זאת לדעתי ההגדרה של קי\צ´י בצורה הפשוטה ביותר ללא תאוריות מיסטיות
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ההגדרה אולי פשוטה, אך כל הדוגמאות'
ההגדרה אולי פשוטה, אך כל הדוגמאות
28/08/2001 | 01:33
2
לצערי, מוטעות מן היסוד. רוכב אופנוע או אפניים יציב בזמן תנועה, והרבה יותר יציב ככל שהמהירות גדולה. יש לזה הסבר פיזיקלי מהמדרגה הראשונה, ואפילו משתמשים בתוצא הזה ביום יום (על גירוסקופ, או לחילופין קנה מחורץ, שמעת?)
אדם מול רוח? עשה ניסוי פשוט. קח חבל, קשור קצה אחד לכננת. קשור את הקצה השני לגופך. אמור לחבר שיפעיל את הכננת, ונסה להישאר במקומך. כעת, בלי שתדע, חברך חותך את החבל. מה יקרה? אתה תיפול (או תמעד, אבל מעבר למתח מסוים של החבל תיפול) לכיוון הנגדי. מה זה אומר? שהפעלת כוח בכיוון הנגדי. בן אדם זו מכונה מורכבת להפליא שמשתמשת בהמון מנועים קטנים (קוראים להם שרירים, או לפחות ככה קראו להם פעם, אני חושב) ומערכות בקרה לשליטה במנועים האלה, כדי לייצב אותך.
לשיטתך, אם אני לוקח מטבע, ומייצב על הצד, אז הענקתי למטבע צ´י?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'???'
???
28/08/2001 | 02:33
1
ממתי שיווי משקל זה "קי"?

אם ניקח כל רובוט ממוצע או מכשיר מכני אחר שיכול לשמור על יציבותו אז זה אומר שיש לו "קי"? כוח החיים האוניברסלי? במכונת כביסה? לדגל שמחובר למוט שתקוע באדמה יש "קי"? אגב...גם אדם יעוף מרוח אם זו האחרונה תהיה חזקה מספיק...אז מה זה אומר?
האם לעץ או לשיח שעומד מול סופה שתעיף אדם בקלות יש "קי"?
מדובר פה הרי במכניקה די פשוטה...
תראה לי מישהו ששומר על שיווי משקל כששתי רגליו באוויר ואז אסכים שזה "קי".
ומה בקשר לג´ירוסקופ?
אגב בכל מה שקשור לתנועה של גופים והכוחות הפועלים עליהם אתה בטוח שלא חקרו את זה במערב? האם לא כל (או רוב) מדע הפיסיקה חוקר בדיוק תופעות אלו?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אוף איתכם ! '
אוף איתכם !
28/08/2001 | 10:29
7
אני רציתי "להכנס בו" עם עקרונות הפעולה של תנע זויתי...

אבל אני מסכים (טוב, מה אני מבין?) שקי זה בסה"כ שם אחר לשיווי משקל.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'המממ'
המממ
28/08/2001 | 12:06
6
ןאם אני מזרים "קי" לכף היד ואחרי זמן מה היד מתחממת ומאדימה ויש בה תחושה מעקצצת וקשה הרבה יותר לכופף אותה איך זה קשור בדיוק לשיווי משקל???
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'קי ושיווי משקל'
קי ושיווי משקל
28/08/2001 | 13:52
5
1
אמנם ההגדרה המדויקת לקי איננה שיווי משקל, אך שיווי משקל הוא חלק מהקי.
הקי הוא אנרגיה שנוצרת משימוש נכון במרכז הכובד. בן אדם לא מאומן יודע לעשות זאת רק כדי לשמור על שיווי משקל אך בן אדם מאומן יודע גם לשלוח יד קדימה ובעצם להוציא כל תנועה בגוף מהמקור של מרכז הכובד, וכך התנועה היא בעלת עוצמה רבה יותר,
בן אדם הוא מכונה משוכללת של מנועים? אולי כן אך המכונה הזאת קיימת משום מה רק אצל בעלי חיים, כיון שיש להם קי, ולכן הם לא צריכים להיות מחוברים לאדמה כדי לעמוד ברוחות כמו הטורן של הדגל או כמו השיח שלא עף ברוח.
ובקשר לקי שאתה מזרים לכף היד, מי אמר שאתה מזרים קי לכף היד? אולי זה שקשה לכופף אותה זה בגלל השליטה שלך בקי אך זה שהיא מאדימה ומעקצצת זה יכול להיות סתם בשל צומת הלב הרבה שאתה משקיע בנקודה המסויימת של כף ידך.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'הרבה דברים הם חלק מה"קי"'
הרבה דברים הם חלק מה"קי"
28/08/2001 | 15:27
2
הרי אותו "כוח" שמאפשר לי להזרים את תשומת הלב שלי ליד הוא אותו כוח שמאפשר לי לשמור על שיווי משקל! "כוח החיים". לצמצם את ה"כוח" הזה לשיווי משקל או תשומת לב או אנרגייה עיצבית או הגדרה "מדעית" אחרת זה פספוס של המשמעות ה"הוליסטית" של הכוח הזה.

לדעתי המונח "צ´י" או "אנרגיית החיים" הוא מונח הוליסטי. הוא מאגד בתוכו
חוקי פיזיקה וחוקים "הכרתיים" שונים.
התפיסה המזרחית איינה חקר המנגנונים הספציפיים אלא הקשר שלהם זה עם זה.
לדעתי "צ´י" איננו שיווי משקל או אנרגייה עיצבית או "רצון מנטלי" אלא הקשר!!! בין הרצון, שיווי המשקל הולכה עיצבית תנועה פיסית ועוד אלפי מנגנונים שונים.
ראייה הוליסטית לא מנסה להבין כל מנגנון כזה בנפרד, ואני חושב שזה בערך מה שניסיתם לעשות פה ולכן לכל אחד יש הגדרה אחרת, משום שכל אחד רואה מנגנון אחר! התפיסה ה"הוליסטית" מנסה להבין את הקשר בין המנגנונים השונים !
לכן לדעתי "צי" איננו אנרגיה פיסיקאלית נטו. תפיסת הצ´י דומה מאוד לתפיסה של מוזיקה.
כשאנו תופסים מוזיקה אנו לא תופסים כל צליל לחוד, כל תדירות לחוד או את היחסים המתמטיים בין הצלילים אלא תופסים את כל המכלול!! תדירויות גלי קול יחד עם רגשות יחד עם הבנה מתמטית יחד עם הבנה אינטלקטואלית!
לכן לא ניתן להגדיר מוזיקה בדיוק כפי שלא ניתן להגדיר "צ´י"...

כשאני "מזרים את הצ´י " אני מבצע למעשה אלפי פעולות בו זמנית, ומסנכרן ביניהן. זו המשמעות לדעתי של "דרך ההרמוניה"... שילוב כל הגורמים הנ"ל למצב שיעבדו זה עם זה ביעילות מירבית.
הרבה יותר קל לומר, תזרים את "הצ´י" שלך ליד מאשר לומר, שמור על שיווי המשקל שלך ויחד עם זאת רכז את תשומת הלב שלך ויחד עם זאת הרפה את שריריך ויחד עם זאת תרגיש את פעילות מערכת העצבים ויחד עם זאת שמור על נשימה רגועה ויחד עם זאת נקה את המחשבה ועוד כהנה וכהנה...

אבל....מה אני יודע בעצם...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תוספת קטנה'
תוספת קטנה
28/08/2001 | 15:47
1
אתה מגביל את עצמך למשמעויות של צ´י בתוך אומנויות הלחימה. ההגדרה שלך מפספסת לחלוטין את השימוש במילה הזאת במסגרת הרפואה המזרחית.
למשל ברייקי, כל מה שצריך בשביל להזרים צ´י למטופל זה ליצור מגע. איזה אלפי תנועות בהרמוניה? איזה הקשר? איזה מכלול?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ההיפך'
ההיפך
28/08/2001 | 15:56
אני חושב שאני לא מגביל את המונח אלא מרחיב אותו...

כדי להזרים צ´י ברייקי צריך לשלב....כוונה, רצון, תנועה, מגע, תחושה
כשאני מעביר "צ´י" למטופל אני מערב את המערכת המטאבולית שלי (עליית טמפרטורת הגוף) את מערכת העצבים הפארא סימפטתית של המטופל (אפקט הרגיעה)
את מערכת העצבים שלי (תחושה, מגע) את הפעלת השרירים שלי בכוון נתון (אנרגיה מכאנית וקינטית) את קליפת המוח את המערכת הלימבית במוח, את מוח הזוחלים (קואורדינציה, ריח, שמיעה, החלטה, רצון, מוסר ידע, למידה)

ועוד דברים שאולי אנחנו אפילו לא מכירים...

זה עדיין לא מצכים הסבר מטה-פיסי אלא פשוט הסבר הוליסטי שמבין את הקשר בין כל המערכות הללו (היינו..."צ´י")
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מסכים כמעט עם הכל'
מסכים כמעט עם הכל
28/08/2001 | 15:30
2
אבל גם רובוטים,מכוניות ואופנועים לא עפים ברוח, בלי שהם מחוברים לקרקע...

השליטה בקי - היכולת לנצל את שיווי המשקל, ובעצם את כל הגוף בתנועה. (הגוף שלך, או של היריב, או של שניכם).

והעקצוץ ביד לא קשור לקי קסום ומופלא, אלא לרגישות יתר של העצבים כשאתה מפנה אליהם את מלוא "תשומת הלב" החשמלית של מערכת העצבים הראשית. ייתכן ויש להפניה הזו חשיבות במובן של רגישות לתחושת הכוח של היריב, אבל זה לא קסם.

מישהו פה ראה במו עיניו "קסם של צ´י\קי\אנרגיה פנימית" מסגנון השטויות של "נזירי השאולין"?

"Unbendable arm" - כי אתה לא מכווץ את השריר הדו ראשי, והיד מונחת כאשר המרפק בזוית להפעלת הכוח.

אין בזה קסם. זה בסה"כ שימוש נכון בגוף.

אריאל... מתעקש לא להפוך אומנויות לחימה לקסמים וכשפים...
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ידעתי שלא הייתי צריך להתערב...'
ידעתי שלא הייתי צריך להתערב...
<< ההודעה הנוכחית
28/08/2001 | 16:29
61
מה זה צ´י?
טוב – ראשית, כל מה שאכתוב כאן מבטא אך-ורק את דעתי והבנתי עכשיו, כרגע, 28.08.01, וכנראה בעוד שבוע-שנתים לא אהיה מוכן "לחתום על זה"…
שנית, קחו הכל "בעדינות", כלומר, בקשו הסברים אם משהו נראה לכם לא הגיוני, אבל לא לקטול – זה גם לא מנומס וגם לא עוזר (הרי הסבר הוא רק הסבר, לא יותר מזה…)
ושלישית – סביר מאוד שחלק גדול מהכתוב כאן פשוט לא נכון, אז אל תתייחסו יותר מדי ברצינות

אנרגיה = יכולת לבצע עבודה.
צ´י = יכולת לבצע עבודה, כאשר "יכולת" ו"עבודה" מתייחסות למגוון רחב מאוד של אפשרויות.
מובן?

טוב, אנסה להסביר…
כאשר מאסטר מעיף אדם בקלות, הוא מבצע טכניקה "באופן מושלם".
"מושלם", כאן, פירושו "ללא כל תנועה מיותרת, ללא כל השקעת אנרגיה מיותרת, וללא השקעת מחשבה מיותרת".

כלומר, המאסטר מבצע את התנועה ללא "הפרעות".
מה זה "הפרעות"?

לדוגמא, אם אתה נותן מכה וחושב על הבנק – שלא קשור לענין – זו הפרעה.
אם אתה נותן מכה כשהרגליים שלך לא "נטועות" באדמה, זו הפרעה.
אם אתה נותן מכה ופוחד שיכאב לך (או למטרה) – זו הפרעה.
אם אתה נותן מכה לכיוון אחד אבל מפנה את הגוף לכיוון אחר – זו הפרעה.
ועוד…

התהליך של לימוד אמנות לחימה, הוא במידה רבה תהליך של "סילוק הפרעות" – פסיכולוגיות וגופניות כאחד.
ברפואה הסינית (ולא רק) קוראים לזה "חסימות"; בפסיכולוגיה המערבית קוראים לזה "עכבות". הרפואה המערבית, עד כמה שידוע לי, לא ממש מתייחסת לנושא – אבל שיטות כמו אלכסנדר ופלדנקרייז בהחלט כן, ואולי גם שיטות אחרות שאינני מכיר.

"חסימה" זה כל דבר שמפריע לך להגיב נכון למצב (="לזרום").
המצב יכול להיות פסיכולוגי (אתה פוגש באשה שממש מתאימה לך, אבל פוחד לגשת לדבר איתה כי אתה מתבייש), רפואי (וירוס מתקיף ומערכת החיסון שלך עסוקה בתגובה לוירוס הקודם, שכבר חוסל, ומתעכבת בתגובתה), או צבאי (אתה יכול לתת מכה שתסיים את הקרב אבל אתה חושש שתיפגע במהלך ההתקפה)…
או כל דבר אחר.

ככל שאתה משתחרר מהחסימות שלך, היכולת שלך גדלה – לא רק בתחום X עליו אתה מתאמן, אלא בכל תחום (וככל שהאימון שלך יותר "הוליסטי", כך ההשפעה שלו תהיה יותר "הוליסטית"!).
כך, שיפור הריכוז במצב לחימה יכול לעזור לך לעבור בהצלחה טסט לנהיגה, או בחינה פסיכומטרית, או ראיון-קבלה לעבודה.

ולהיפך:
פגיעה ביכולת שלך בכל תחום נתון, תתבטא גם בכל תחום אחר – אם נפגעה לך רגל, זה ישפיע לא רק על בריאות הרגל אלא על כל הגוף, כולל מערכת החיסון (בזמן החלמה אדם פגיע יותר למחלות), וכן על מצב-הרוח (פציעה מובילה הרבה פעמים לדיכאון, והחלמה – לשיפור מצב-הרוח), על יכולת הריכוז, ועל היכולת לבצע עבודה (=צ´י) בכלל.

לסיכום:
"צ´י" הוא היכולת לבצע כל סוג של עבודה, כולל המאמץ המנטלי הכרוך בה (לצורך הענין, חשיבה היא עבודה);
"חיזוק הצ´י" הוא התהליך של "הסרת חסימות", או "שיפור הזרימה", והוא מנטלי (=פסיכולוגי) בדיוק באותה המידה שהוא פיזי;
מכיוון ש"צ´י" הוא כל הנ"ל, הוא אינו מאפשר שום דבר שמעבר לטבע (אולי מעבר לידיעותינו כרגע – אבל לא "על טבעי" בשום צורה).

כאן הערה: מכיוון שיש שיטות שונות לחיזוק הצ´י, הדרך "הטובה ביותר" לכך, לפי הגדרה זו, הוא הדרך שבה, ע"י תרגול תחום אחד, ניתן לשפר את היכולת במגוון הרחב ביותר של תחומים אחרים, נפרדים.
לדוגמא, מדיטציה בישיבה יכולה שלפר את היכולת בתחומי הריכוז, הרגיעה, החשיבה הממוקדת והנשימה – אבל היא לא תשפר את היכולת להזיז דברים כבדים ממקומם, או לרוץ, או להתגונן.
ריצה תשפר את היכולת הפיזית, אבל לא בהכרח את מיקוד החשיבה.
לא כל צורת אימון משפרת את היכולת לבצע עבודה (=צ´י) בכל תחום אחר.
הסיבה לכך שדוקא אמנות הלחימה היא (לדעתי, ורק לדעתי) האימון הטוב ביותר לחיזוק ה"צ´י", היא העובדה שאמנות-הלחימה היא הדבר הכי "הוליסטי" שקיים, כי היא מקיפה מגוון של כישורים שאין לו אך ורע בשום תחום אחר, אותם צריך ללמוד, לתרגל, לבדוק ולנסות בתנאים קרובים ככל האפשר למצבי אמת.
והסיבה לכך שהטאי-צ´י (לדעתי, ורק לדעתי) היא אמנות הלחימה העדיפה ביותר, היא הדגש הרב ששיטה זו נותנת לענין ה"צ´י", גם אם זה בא (זמנית!) על-חשבון יכולת הלחימה.
אבל זו רק דעתי, כמובן.

ולשם הבהרה – אני לא מאמין שאדם יכול לפצח אבטיח בלי לגעת בו (בגופו או עם סכין) ובלי להפיל אותו, ובלי לומר למישהו אחר לפצח אותו; מי שטוען שהוא יכול – מוזמן לאימון הפורום, להוכיח את יכולתו לעיני.
הוא עשוי להרויח תלמיד.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'ג´ודו וזן'
ג´ודו וזן
26/08/2001 | 18:47
2
עקרונית אין כל קשר בין ג´ודו וזן.
את הג´ודו ייסד ג´יגורו קאנו שהיה אדם מודרני ולא דתי, אך עם הרבה קשר למסורת היפאנית, הוא השתמש בג´וג´יטסו וייסד על פיה אמנות חדשה,
עם זאת הג´ודו לא נגמר בג´יגורו קאנו והיום הג´ודו הוא כל כך נפוץ ביפאן שקיימות גם קבוצות שמקשרות אותו לזן ומשתמשות בו למטרות דתייות בודהיסטייות ומדיטטיבייות, (אינני מבין כלל בזן בודהיזם כך שאינני יכול להסביר כיצד) על פי הבנתי בעצם כל פעילות פיזית שמבינה את התנועה בצורה עמוקה ומשתמשת בקי כמקור האנרגיה של הגוף יכולה לשמש למטרות מדיטטיביות.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תקנו אותי אם אני טועה'
תקנו אותי אם אני טועה
27/08/2001 | 14:25
1
אבל ג´ודו בהגדרתו הוא הדרך הקלה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תיקון: '
תיקון:
27/08/2001 | 15:16
ג´ודו = הדרך הרכה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'בהמשך לדיון - הגדרת הצ´י'
בהמשך לדיון - הגדרת הצ´י
28/08/2001 | 15:32
13
7
האמת היא שהמונח צ´י אינו בשימוש כל כך בבית ספרנו, על כל פנים, ההגדרה הטובה ביותר שאיתה הצלחתי להבין את כל משמעויות הצ´י בהקשרי התרבות הסינית (ולא רק בהקשר של אומנויות הלחימה אלא גם פנג שוואי, ציור, ארכיטקטורה, כתיבה תמה ועוד) הוא:

מידע.

הצ´י הינו מידע המועבר ללא צינור מוגדר אחד

תחשבו על זה קצת..
עוד לא הצלחתי למצא היבט אחד של צ´י שלא ניתן להסבר באמצעות מילה זו...

אבל, (האבל הגדול) לשם מה להגדיר בכלל? האם הבנה = ביצוע? האם זה עוזר לי בכלל להבין משהו שהוא כה שרשי ומצוי בכל חלק מהמרקם הקיומי? לדעתי (האישית בלבד) לא.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'סופסוף!!! שיחקת אותה, זאב!!!!!!'
סופסוף!!! שיחקת אותה, זאב!!!!!!
29/08/2001 | 01:21
3
3
הידד! מישהו אמר זאת!!!

צ´י = מידע!!!

וכשאני אומר "אנרגיה" בפורום הזה, אני לא מתכוון ללחש-נחש עידן-חדשי כזה או אחר, אלא בדיוק לזה!!!

מסכים ומאושר,

בן
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מה זה מידע?'
מה זה מידע?
29/08/2001 | 01:32
1
1
לצפיה ב-'צ´י, כמובן! '
צ´י, כמובן!
29/08/2001 | 02:58
2
לצפיה ב-'לא אני'
לא אני
29/08/2001 | 10:04
2
היי בן,

לא אני הוא ז\ה שהעלה את הרעיון הזה (אני בעצם מתבייש שלא הזכרתי זאת בתחילה) אלא דוקטור (לביולוגיה מולקולרית) דינה ראלט, שעסקה בנושא התקשורת הבין תאית בגוף האדם, ולאחר מכן נחשפה לטאי צ´י, ומשם לרפואה סינית, ומשם לפנג שוואי וכן הלאה.

היא מצידה (הביישנית) טוענת כי משה אטס, המוכר לחלק מחברי הפורום כמנהל קהילת מדיטציה בIOL (זצ"ל), ולאחרים כמחבר הספר "תבונת כפיים" (על הקשרים שביו שיאטסו ויהדות/חסידות) עם רעיונותיו על המידע המועבר למתאמן דרך (!) הטאי צ´י הוא שהעלה את הרעיון.

על כל פנים, בפגישה מרתקת שהייתה לי איתה היא פשוט שבתה אותי עם הרעיון הזה - וזה היה כאילו החתיכה החסרה השלימה את הפאזל.

תחשבו על צ´י (בהגדרה רחבה או צרה (צ´י הכבד או צ´י האדמה) ותבינו שהסינים מתייחסים למידע עדין ביותר, אך בעל השפע ממעמיקה ביותר שמצוי בכל גוף והמופץ.

הבנה זו גם מסבירה תופעות כגון מורים שדוחפים תלמידים מבלי לגעת בהם ("דחיפה ריקה"). לעתים רק קולט מידע רגיש ומאופנן (תלמיד) יוכל לקלוט את דחיפת הצ´י.

אבל, כמו שאמרתי, הבנה זו לא ממש עזרה לי באימוני.

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מידע'
מידע
29/08/2001 | 09:45
8
4
איך בדיוק "מידע" מסביר יכולת של זקן בן 86 גמד ושברירי להעיף למרחקים אנשים צעירים, חזקים וגדולים ממנו פי 2 לכל כיוון? (שזה סה"כ פי 8)

אבל הבעיה האמיתית עם ההסבר הזה היא שהוא מסביר יותר מידי. תאמין לי, גם עם "צ´י זה אלוהים" או "צ´י זה אהבה" אני יכולה להסביר את כל תופעות הצ´י, אבל הבעיה היא שזה לא מסביר כלום.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'או קיי, אז זה לא מסביר כלום'
או קיי, אז זה לא מסביר כלום
29/08/2001 | 10:16
1
2
לי זה הסביר הכל
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'וואי, זאב, איזה קטע!!!'
וואי, זאב, איזה קטע!!!
29/08/2001 | 10:37
2
קראת את ההודעה שמתחת להודעה שלך?! כתבתי אותה לפני שכתבת את ההודעה שלך (או ליתר דיוק - לפני שראיתי אותה)...

נחמד, הא?

שלך

בן
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'המידע שצפון בהסבר הזה אודות'
המידע שצפון בהסבר הזה אודות
29/08/2001 | 10:32
5
5
מידע, איננו צפון בטקסט לבדו ("צ´י זה מידע"), אלא במה שהשומע עושה עם הטקסט.

כפי שזאב אמר בעצמו: ההסבר הזה היווה עבורו חתיכה משלימה בפאזל שכבר היה קיים וכמעט מושלם. עבור מי שחסרה לו חתיכה כזאת, זהו מידע בעל ערך. אבל מי שעדיין איננו מבין מהו צ´י בצורה כמעט-שלמה, כנראה שברוב המקרים המידע הזה יהיה חסר ערך עבורו... עד שיגיעו חתיכות הפאזל שחסרות לו וישלימו אותן.

גם זאב טען שזה לא עוזר לו באימונים. אני לא בטוח שהוא לא הגזים. קשה לי להאמין שזה לא עוזר לו. אבל אולי עם עוד חתיכת פאזל בהמשך, זה יעזור לו יותר.

אני לא יודע איך לענות על השאלה שלך (או שאני סתם מתעצל, יא חתיכת ^&*^@%*^&#* שכמוני!!!), אבל אני אתן לך רעיון קטן, כיוון מחשבה אחד מיני רבים...

ובכן, הגוף של הזקן מקבל את המידע הדרוש לו לצורך הדחיפה... הרי כל מיומנות שהיא היא מידע (מוחי), נכון?

אני אחדד:
כל מיומנות שהיא, הינה שילוב של מידע חיצוני ומידע פנימי... נכון?

אני אסביר:
אנחנו נתונים כולנו בתוך כאוס חסר-פשר החובט ללא הרף ב"חושינו" (זה לא מדוייק, אבל נניח לצורך העניין שזה כך). לאט לאט "אנחנו" יוצרים בתוכנו, מיום ליום ומשנה לשנה, מערכת שמשליטה סדר בתוהו ובוהו והופכת אותו לדבר שאנחנו מכנים בשם "עולם הגיוני".

זה כמובן לא נעשה בעזרת השכל.

ובלי זה, כמובן, לא היינו יכולים לקרוא ולכתוב עכשיו זה לזה כלום - ואפילו לא להגיד "אבא". ובטח שלא לעשות תנועה יעילה כלשהי.

זה מאפשר לנו לזוז, ללכת, לאכול, לקרוא, לדבר, לחוש, לגעת, להפריד בין "אני" ל"אחרים", להשתפר, לחשוב וכולי.

וכאשר אני גומא בקפיצה אחת 5 מדרגות, לא השרירים שלי עומדים מאחורי זה, אלא רצועת המידע שאני מצליח לבנות מהכאוס סביבי... וזה מה שמבדיל בין יכולת הקפיצה של 5 מדרגות ליכולת הקפיצה של 2 מדרגות...

השרירים שם ויש להם את תפקידם בפעולה הזאת - אבל כל זמן שהם במצב בריא, מה שטעון שיפור הוא המידע שבו אני לומד לעשות שימוש.

זה קצת דומה לתוכנת מחשב. עם הזמן והאימונים, אנחנו לומדים "להעלות" ו"ליצור" תוכנות מחשב חדשות.

אולי מה שמבלבל מהבנת העניין היא האמונה שכל זה קשור בעיקר או במידה רבה לגוף. אני אומר שצריך גוף בריא - והשאר כמעט אך ורק עניין של מידע, כולל זרימת המידע דרך הגוף.

חשבי במקום על אמנות לחימה על נגינה, או על לימוד שפה, או כל דבר אחר שמערב קצת פחות את "השרירים" - ואולי זה ישפר קצת את ההסבר הרעוע והמרושל שלי.

שלך

בן
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'כשתגדלי תביני'
כשתגדלי תביני
29/08/2001 | 15:31
4
2
(אפס, אני כבר גדולה...)
ברור שמאסטר שעושה שימוש בצ´י מפעיל גם מידע, אבל הטענה שלי היא שזה הסבר לא מספיק. למשל, אם אני באה אליך ונותנת לך סטירה, ברור שעובר פה מידע. גם מידע פיזי (עוצמת המכה, מקום הפגיעה), גם מידע רגשי וגם מידע אינטלקטואלי. אבל זה לא מספיק. עשיתי משהו חוץ מאשר להעביר מידע. השקעתי אנרגיה, הפעלתי כוח, אולי גרמתי גם נזק לרקמות. אתה יכול לטעון שזה הכל מידע, אבל אז נכנסת הטענה השניה שלי. אם הכל מידע, אז להגיד ש(גם) צ´י זה מידע זה לא מסביר כלום. הרי אם הפעלתי צ´י ואם לא הפעלתי, העברתי מידע, אז מה זה צ´י?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'מיתרוש... (זה בסדר לקרוא לך ככה?..)'
מיתרוש... (זה בסדר לקרוא לך ככה?..)
29/08/2001 | 17:26
3
4
את הקטע הבא אני רוצה שתקראי שלוש פעמים: פעם אחת תציבי את המלה "צ´י" במקום X, פעם שניה את המלה "מידע" ופעם שלישית את המלה "אנרגיה"... אחר כך תגידי לי מה הרגשת / חשבת, טוב?

אז ככה...

אנחנו מוקפים בכל רגע ורגע ב-X.
ה-X חודר לתוכנו ומעצב אותנו... הוא הופך אותנו למה שאנחנו.
אנחנו לא יכולים לעשות את הדבר הכי קטן בעולם בלי להשתמש ב-X.
לא לנוע, לא לחשוב... אפילו הרמת היד השולית ביותר, אפילו יצירת המחשבה הפעוטה ביותר, תובעת מאיתנו להשתמש ב-X ללא הרף. כלומר, כולנו משתמשים ב-X אך רק חלקנו מודעים לזאת.
מאסטרים יודעים להשתמש ב-X טוב יותר. זוהי הכשרתם.

ה-X קיים בתוכנו ומחוצה לנו כאחד. אנחנו אוגרים אותו בתוכנו. אנחנו יכולים לשדר אותו לזולת. אנחנו יכולים להשתמש בו כדי לרפא את הזולת (אפילו מבלי לגעת בו), אנחנו יכולים להשתמש בו כדי לפגוע בזולתנו (אפילו מבלי לגעת בו), אנחנו יכולים להשתמש בו כדי להסיט את התקפתו או אפילו למנוע ממנו בכלל להעלות על דעתו לתקוף אותנו.

ה-X הוא סוד החיים... הוא קיים בכל דבר ובעצם כל דבר מורכב ממנו.

זהו. עכשיו תתחילי שוב, בדרך השניה / שלישית...

ולבסוף...

מה דעתך? האם משהו התבהר? אני סקרן!!

שלך בידידות ובהערכה

בן
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'עכשיו...!!! '
עכשיו...!!!
29/08/2001 | 20:06
2
1
במקום X תציב את המילים : כסף, אלוהים, גנטיקה, אינטיליגנציה, אמונה, כוונה, חוקי הפיזיקה, יהדות/נצרות/בודהיזם, חמצן, אוכל, וצחוק...

האם משהו התבהר? מה דעתך?

את הקטע הבא אני רוצה שתקראי שלוש פעמים: פעם אחת תציבי את המלה "צ´י" במקום X, פעם שניה את המלה "מידע" ופעם שלישית את המלה "אנרגיה"... אחר כך תגידי לי מה הרגשת / חשבת, טוב? אז ככה... אנחנו מוקפים בכל רגע ורגע ב-X. ה-X חודר לתוכנו ומעצב אותנו... הוא הופך אותנו למה שאנחנו. אנחנו לא יכולים לעשות את הדבר הכי קטן בעולם בלי להשתמש ב-X. לא לנוע, לא לחשוב... אפילו הרמת היד השולית ביותר, אפילו יצירת המחשבה הפעוטה ביותר, תובעת מאיתנו להשתמש ב-X ללא הרף. כלומר, כולנו משתמשים ב-X אך רק חלקנו מודעים לזאת. מאסטרים יודעים להשתמש ב-X טוב יותר. זוהי הכשרתם. ה-X קיים בתוכנו ומחוצה לנו כאחד. אנחנו אוגרים אותו בתוכנו. אנחנו יכולים לשדר אותו לזולת. אנחנו יכולים להשתמש בו כדי לרפא את הזולת (אפילו מבלי לגעת בו), אנחנו יכולים להשתמש בו כדי לפגוע בזולתנו (אפילו מבלי לגעת בו), אנחנו יכולים להשתמש בו כדי להסיט את התקפתו או אפילו למנוע ממנו בכלל להעלות על דעתו לתקוף אותנו. ה-X הוא סוד החיים... הוא קיים בכל דבר ובעצם כל דבר מורכב ממנו. זהו. עכשיו תתחילי שוב, בדרך השניה / שלישית... ולבסוף... מה דעתך? האם משהו התבהר? אני סקרן!! שלך בידידות ובהערכה בן

אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תודה לפריק שהביאני עד הלום'
תודה לפריק שהביאני עד הלום
29/08/2001 | 20:25
1
1
בדיוק מה שרציתי לומר. ומדגים כל כך יפה את ההגדרה של "צ´י הוא מידע".

אה, ובן? אני אשמח מאד אם תקרא לי מיתרוש. זה מאד מרגיע אותי לראות שמישהו לפחות מתיחס לדברי ברוח טובה.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'האם אני יכול להבין מתוך זה שזה'
האם אני יכול להבין מתוך זה שזה
30/08/2001 | 00:40
1
לצפיה ב-'בקשר להגדרת הצ´י'
בקשר להגדרת הצ´י
28/08/2001 | 20:13
9
6
בין היתר מוגדר הצ´י כשדה האלקטרו מגנטי של הגוף עם צ´י ניתן להשפיע על צ´י ולא על חומר זאת אומרת להשפיע על השדה האנרגטי של היריב.
אומנם אני לא מכיר מסטרים רבים אבל ממי שאני מכיר אף אחד מהם לא יפיל יריב ע"י אנרגיה בלבד.
השילוב בי 2 האכויות של פיזי ואנרגטי יוצר עוצמה מיוחדת.
בקשר לאומנויות קשות ורכות או אינטרנליות ואקסטרנאליות ההבדל אולי נמצא באופי ובדגשים השונים של האמונים באופי התנועה ובצורתה אבל זו דעתי שבאה מתוך נסיון בקראטה גו ג´ו(שודאן) מעט מאוד בקונג פו וב12 השנה האחרונות בטאי צ´י צ´ואן
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'גוג´ו ? '
גוג´ו ?
28/08/2001 | 20:20
8
1
אצל מי למדת גוג´ו?

באיזו תקופה?
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'גו ג´ו '
גו ג´ו
29/08/2001 | 08:26
7
3
ההיסטוריה שלי בגו גו´ אם היא מענינת כל כך התחילה לפני כ25 שנה אצל יהודה פנטנוביץ´ אחר כך המשכתי עם רוני קלוגר את רוב שנות הגו גו´ אחרי שחזרתי מלימודים בחו"ל ושינתי מקום מגורים התחלתי להתאמן עם ירון בנימיני ודרכו התחלתי את דרכי המסודרת בטאי צ´י אצל ירון הגעתי לnidan מסיבות אשיות שזה לא המקום לפרטן עזבתי את ירון ולאחר תקופת מה הצתרפתי עם תלמידי לאלי בנימין שם חזרתי לקראטה אחרי כ10 שנים של טאי צ´י בלבד עשיתי מחדש את השודאן ובשלב זה אני ממשיך ללמד טאי צ´י בלבד ואין אני עוסק בגו ג´ו המורה שלי היום הוא ארל מונטגיו ואני בקשר עם DocFaiWong
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אם כך,'
אם כך,
30/08/2001 | 01:21
6
2
אז אולי "תקפוץ" לביקור?

אני בטוח שקאנצ´ו רוני ישמח לראותך.

אגב, אם תרצה את האי מייל/טלפון שלו - כתוב לי, ואשלח לך אותם.
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'תודה '
תודה
30/08/2001 | 09:28
5
1
אני בקשר טלפוני עם קנצ´ו רוני ואנחנו נפגשים אומנם לעתים רחקות אבל נפגשים אני מכיר את רוני עוד ממתי שחזר מדרום אפריקה עם השודאן אבל אני לא מתאמן בגו ג´ו יותר חוץ מזה זמני קצר ביותר מפני שרוב הזמן אני עובד ובזמן המועט שנותר אני מלמד טאי צ´י צ´ואן.
שוב תודה על ההזמנה
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'יש סיכוי שנראה אותך באימון הפורום?'
יש סיכוי שנראה אותך באימון הפורום?
30/08/2001 | 10:34
4
לצפיה ב-'לצערי לא'
לצערי לא
30/08/2001 | 12:55
3
1
לצערי הרב לא כי אני עובד
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'אם כך '
אם כך
30/08/2001 | 21:09
2
2
מי יעביר שיעור במקום זאב ???
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'במקום זאב?! '
במקום זאב?!
31/08/2001 | 08:32
1
4
זאב לא יגיע לאימון הפורום?!

בלי צחוקים, אם רוצים שאני אארגן צריך להודיע לי דברים כאלה!
אמנויות לחימה >>
לצפיה ב-'סליחה, טעות! '
סליחה, טעות!
31/08/2001 | 15:17
1
לרגע התבלבלתי בין ZeZen לבין זאב.

מצטער, השעה המאוחרת...
אמנויות לחימה >>

הודעות אחרונות

11:31 | 17.07.18 אורחים בפורום
15:23 | 17.06.18 ש מים
20:08 | 18.05.18 ש מים
11:55 | 16.05.18 ש מים
11:50 | 13.05.18 אורחים בפורום
20:04 | 12.05.18 אורחים בפורום
01:37 | 06.05.18 אורחים בפורום
17:48 | 04.05.18 ש מים
23:50 | 10.04.18 אורחים בפורום
18:35 | 08.04.18 שובשוב2
17:00 | 07.04.18 דיברגנט

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ