התייעצות

yama7

New member
התייעצות

הי בוקר טוב, אשמח לרעיונות איך להניע ילד בן חמש ליותר משחקי מחשבה, יצירה,
בזמן האחרון הדבר היחיד שהוא מעוניין לשחק מלחמות וכאלה..

מקומית1

New member
צריך להיעזר במוטיבציה שלו ולהשתמש בה

משחקי מלחמה מאד מאד נפוצים וחשובים בגיל הזה - ואפשר לנצל אותם כדי להכניס דברים שחשובים לך.
האביר זקוק לגלימה? להכין יחד איתו.
צריך קסדה? חרב? תכינו יחד. אולי צריך עוד אחת שתהיה גם לחבר שבא להילחם איתו?
בינתים אפשר להציץ באנציקלופדיה ולראות איך נראו האבירים, מתי הם חיו,בדרך אגב נתקלים בעוד נושאים מעניינים...
טירה לאבירים מקופסאות קרטון?
ספינה לשודדי ים?
להכין תיבת אוצר מקופסת נעליים וחתיכות של חמרן גזורות למטבעות זהב?
אם יש לך שאלות קונקרטיות אנחנו כאן...

בקיצור, אפשר להניע המון יצירה דרך המשחקים האלה.

משחקי המחשבה האסטרטגיים גם הם בנויים באופו שיכול לעניין אותו. יש משחק בשם "הטירה", י "צוללות" (זה מה שאני זוכרת כרגע) והרעיון הוא להסביר לו שהמשחק הזה מלמד אותו איך לתכנן, לחשוב, ולהיות מוכן אלי קרב... שח מט הוא דוגמא מצויינת, אבל אם זה עדיין קשה לו אפשר לחשוב על דמקה, שגם היא סוג של קרב.

בעקרון, כל עוד הוא זז ומתלהב לא הייתי מושיבה אותו. עוד יבואו הימים שתתחנני שיקום כבר...

yama7

New member
תודה

על התשובה המפורטת, העניין הוא כזה : אין לו בעיה לחקור נושא, ולבנות וליצור, הבעיה היא, אני אתן דוגמא, אתמול שיחקנו הטירה, היה לו טיפה קשה הוא פשוט סגר את המשחק ולא רוצה להתמודד עם הקושי, והרבה פעמים יש לו איזה מן פחד כזה שהוא ייכשל ברמה שמשתקת אותו מהתמודדות, הוא לא מעוניין לשחק בדברים שצריך לחשוב בהם כמו סט, פאזלים, וכולי.
שאר המשחקים שלא דורשים חשיבה הוא זורם, אבל נראה לי גם חשוב בגיל הזה לפתח מיומנויות מחשבה, תכנון, איך לגשת למשימה וכולי, השאלה היא איך אני מניעה אותו להתאמץ, לא לוותר לעצמו מהר מידי.. אם למישהי יש רעיונות, תודה !

מקומית1

New member
אני לא מקצוענית בתחום, אבל

אני יכולה לספר על מה שעבד על הילדים שלי.

בדרך כלל, חווית הלימוד מסתיימת בכשלון. מדוע? כי אנחנו עושים את כל השלבים הקלים, וכשמגיעים לשלב קצת יותר קשה שנתקעים בו, אז מפסיקים. הילד יוצא עם תחושת כשלון, זה מה שהוא זוכר מהמשחק.
אבל לעומת זאת, אם עוצרים בשלב ההצלחה, התמונה יותר אופטימית. עושים 3-4 שלבים ראשונים, הילד מצליח, מבסוט, ואז עוצרים ועוברים למשהו אחר. הזכרון שיש לו מן המשחק הוא הצלחה.הוא ירצה לפתוח אותו שוב.

השלב הבא הוא להצליח גם את המשימות הקשות יותר. כאן את צריכה להיות מוכנה מראש, עם הפתרון, ולנסות לתת לו כלים: מה חייב להיות כאן, מה לא יכול להיות כאן? איך הפאואר רינג'רס היו פותרים את זה? לשדר לו בטחון שהוא יכול ושהוא יצליח.
לא לגלות לו את התשובה, אם לא הצלחתם - תשאירו את זה כאתגר: טוב, היום לא הלך. נחשוב על זה בלילה וננסה שוב מחר.
היתה לי פעם כזו שהבן שלי העיר אותי בחמש בבוקר עם רעיון לפתרון...

תהליך כזה עברנו עם הסודוקו. התחלנו ממשחקונים מאד קלים, של ארבע בריבוע, עם ציורים. אחר כך עברנו למספרים. אחר כך עברנו לסודוקו עם 9 מספרים בריבוע. למדנו את הכלל הכי חשוב: לא כותבים תשובה שהיא אפשרית, אלא רק תשובה שהיא בטוח נכונה. אחרת זה מכשיל את כל התשבץ. היום הגענו לסודוקו של גדולים (והוא בכיתה א'), אמנם רק הקלים ולא הקשים, אבל הוא פיתח את הכלים להתמודד עם זה.

IliAsh

New member
היי מקומית
!

אני קצת נדחפת בלי קשר, אבל אני בדיוק רוצה להכין לג'וניור שלי קסדה (חשבתי על עיסת נייר) של בוב הבנאי למשל.
יש לך אולי הדרכה מתאימה בשבילי?

תודה מראש והמשך יום מקסים!
אלנה

נ.ב אהבתי מעוד את התשובה שלך! ג'וניור שלי כרגע חזק בקטע של משאיות (כולו בן 3.5) אבל אני בטוחה שיגיע שלב בחיינו שעוד נזדקק לאביזרים משוכללים יותר

מקומית1

New member
קסדה

מה שאני מכירה הוא קסדה של סמוראי מאוריגמי, כמובן שצריך נייר גדול כדי שיצא בגודל המתאים
http://samuraikids.com.au/funstuff samurai hat.html

וגם כאן
http://www.giladorigami.com/PG_Samurai_Helmets.html

קסדה ספרטאנית מקרטון, שימי לב להדרכות נוספות שיש שם בצד ימין לקסדות נוספות
http://www.ehow.com/how_5073039_make-spartan-helmet-out-cardboard.html

אולי אפשר לעשות הסבה מהרעיונות האלה לבוב הבנאי?
לחתוך את הקרטון כך שישיב על הראש, ולהוסיף לו מצחיה, ולצבוע בצהוב?

מוסיקה1

New member
כשאת משחקת איתו

את יכולה לנהל איתו שיחה ולראות מה עובר על המחשבות שלו.
לתת לו לשפוך לך כל דבר על האבירים והמלחמות שהוא עושה.
לראות לאיזה כיוון הראש עובד, מן הסתם הוא חושב הרבה גם כשהוא משחק במלחמות, את יכולה לכוון אותו בשיחה לכיוונים של חשיבה. והכל תוך כדי המשחק. בגיל הזה הם עוד משתפים הרבה ומצליחים לדבר את המחשבות שלהם בקלות.

hiphip1

New member
בישול

אני מאוד ממליצה על בישול והכנת ארוחות עם הילד. מנסיון זה מאוד עוזר ומשפר התנהגות

פרפר1960

New member
מלחמות

שלום לך. ילד בן חמש, מה שמעניין אותו בגיל זה הן מלחמות ובדיקת הכוחות שלו מול חבריו. כמו כן מלחמות עוזרות לו להלחם בכוחות הרשע הסובבים אותו (מפלצות דימיוניות, חיות וכו')
אם חוויתם והייתם בחודש האחרון באזור שספג טילים ושאר מאפייני המלחמה שהיו אז הוא בעצם, כנראה, מעבד את חוויות המלחמה ולכן יש לאפשר לו לעשות זאת.
אם לא חוויתם את המבצע האחרון, יתכן ונחשף לתקשורת וגם אז צריך לעבד את החוויה.
על פניו, מבלי להכיר את ילדך, נראה לי כי הוא עסוק ופעיל בדברים המאפיינים את בני גילו
אני אומרת דברים אלו ממקום של ידע מקצועי , ניסיון מקצועי ואמהי.
אם תרצי להרחיב- מוזמנת לפנות אלי במסר
כל טוב ובהצלחה

למעלה