שינוי צוואות.

Ridgh

New member
שינוי צוואות.

שלום רב, שאלתי יכולה להתפרש כלא מוסרית. בכל זאת, מאחר ואינני יכול להרשות לעצמי לשלם לעורך דין, אבקש עזרה בפורום זה. אשתי ואני נשואים 25 שנים. לשנינו אלה נישואים שלישיים. ערכנו לפני זמן לא רב צוואה הדדית אצל עואך דין. בינתיים דברים השתנו, ואני רוצה לכתוב (בכתב יד), צוואה שונה. ידוע לי שאני יכול לפנות לאותו עורך דין לבצע את השינויים, וזה יהיה בחינם, אך בזאת אקלקל את שלום הבית ביני לבין אשתי. השאלה שלי היא, מהי הצוואה הקובעת? האם צוואתי האחרונה או הצוואה ההדדית? אני חוזר, אני לא מרגיש טוב מבחינה מוסרית, אך בכל זאת אני חייב לעשות זאת. בתודה מראש לכל מי שיכול לעזור לי בעצה.

9x9

New member
זה מה שקובע חוק הירושה לגבי ביטול צוואה הדדית

ציטוטו : "8א. (א) ... (ב) לביטול צוואה הדדית לא יהיה תוקף אלא אם כן יתקיים אחד מאלה: (1) בחייהם של שני בני הזוג – המצווה המבקש לבטל את צוואתו ימסור הודעה בכתב על ביטול הצוואה למצווה השני; נמסרה הודעה כאמור, בטלות הצוואות ההדדיות של שני המצווים; (2) לאחר מות אחד מבני הזוג – (א) כל עוד לא חולק העיזבון – בן הזוג שנותר בחיים ומבקש לבטל את צוואתו יסתלק שלא לטובתו, לטובת ילדו או לטובת אחיו של המוריש, מכל מנה או מכל חלק בעיזבון שהוא אמור לקבל לפי הצוואה ההדדית של המצווה שמת; (ב) לאחר חלוקת העיזבון – בן הזוג שנותר בחיים ומבקש לבטל את צוואתו ישיב את כל שירש לפי הצוואה ההדדית לעיזבון, ואם השבה בעין בלתי אפשרית או בלתי סבירה – ישיבאת שווי המנה או החלק בעיזבון שירש; (ג) הוראות סעיף קטן (ב) יחולו אם אין בצוואות ההדדיות הוראה אחרת, ואולם הוראה השוללת לחלוטין את הזכות לבטל את הצוואה בחיי שני בני הזוג – בטלה."

Ridgh

New member
תודה רבה

אני מודה לך מאד 9X9! אני מקווה שהבנתי נכון את הציטוט. כנראה אצטרך להיות ישר ולשנות את הצוואה ההדדית. תודה על ההבהרות!

למעלה