האם זה חוקי לכתוב עבודות אקדמיות בתשלום?

aaa123

Member
האם זה חוקי לכתוב עבודות אקדמיות בתשלום?

בחיפוש בגוגל כתיבת עבודה אקדמית בתשלום אני מוצא תוצאות רבות.

בהנחה שמדובר בדבר לא חוקי מדוע לא מעמידים לדין את אלו שאחראים(אפשר למצוא מספרי טלפון של אלו שמציעים את השירות בקלות).

aaa123

Member
כי זה השתתפות בהונאה של האוניברסיטה

מבחינת התלמיד שמגיש עבודה שלא הוא כתב ברור שזה לא חוקי.
למה שזה יהיה חוקי מבחינת מי שמכר לו את העבודה?

קלייטון.ש

Well-known member
אני לא רואה איך זה לא חוקי לכתוב עבודה

מי שכותב את העבודה לא מגיש אותה, וזה לא עניינו שמישהו אחר הגיש אותה כאילו היא שלו. כותב העבודה מודע לשימושים הלא חוקיים שאפשר לעשות ביצירות שלו אבל כך גם יצרני סכינים ויצרני פטישים וכיוצא באלה. האחריות לשימוש הלא חוקי מוטלת על המשתמש ולא על היצרן.

aaa123

Member
ואם זה שקנה את הסכין אמר למוכר שהוא מתכוון לדקור

באמצעותה אנשים אז גם זה שמוכר את הסכין לא אשם בכלום?
&nbsp
אפשר לטעון שיש הבדל בין מצב שהמוכר יודע שהקונה מתכוון לעשות שימוש לא חוקי במה שהוא קונה ,ומצב שהמוכר לא יודע.

קלייטון.ש

Well-known member
מה שאתה מתאר הוא לא המצב של כתיבת העבודה

אלא המצב שאדם אחד אומר לאחר שהוא הולך לבצע עבירה, ומה זה שיודע על העבירה הצפויה צריך לעשות.
כלומר אתה לא מדבר כאן על עצם הכתיבה. שמעון הזמין מלוי עבודה סמינריונית. שילם לו, ולקח את העבודה. שמעון יכול לעשות בעבודה שרכש הרבה דברים, אבל אתה מוסיף ואומר ששמעון אמר ללוי "אני הולך למסור את העבודה הזו כאילו היא שלי" ועכשיו לוי יודע שהולכת להתבצע עבירה. זו שאלה שונה מהשאלה "האם זה חוקי לכתוב עבודות אקדמיות בתשלום".
קיימת חובת דיווח על עבירה אבל אני בספק שהיא חלה על מסירת עבודה סמינריונית קנויה, ובכל אופן אי אפשר להאשים באי דיווח על עבירה את מי שלא הוכח שידע שהיא מתבצעת.

aaa123

Member
השאלה היא מה השימוש הסביר שאדם עושה במוצר שרכש

במקרה של רכישת סכין השימוש הסביר הוא חוקי.
במקרה של רכישת עבודה סמינריונית השימוש הסביר הוא לא חוקי.
אם המטרה היא חוקית ושמעון מוכן לפרסם שהוא רכש מלוי עבודה סמינריונית כשהוא לא רכש אותה במטרה להגיש אותה אז כמובן שאין בעיה.

אם המטרה אינה חוקית אז אני מבין שיש מחלוקת בנושא כי עורך דין יוסף פנדרייך אומר משהו אחד אבל המשטרה לא פועלת בהתאם.

בחיפוש בגוגל מצאתי שהיה מקרה שהמשטרה פעלה אבל לא ברור לי מה יצא בסוף מזה,ואם אלו שנתפסו קיבלו עונש.
[URL]https://rotter.net/forum/scoops1/485712.shtml#4[/URL]

קלייטון.ש

Well-known member
מצאתי לך פסק דין

https://www.law.co.il/media/computer-law/landau2.pdf

בית המשפט קבע שהנתבעים הפעילו אתר למכירת עבודות לשם קבלת ציון, ועל עובדה זו עבר לסדר היום. נראה שמטרת בית המשפט בקביעה זו היתה להראות שהפרת זכויות היוצרים עליה נסובה התביעה בוצעה שלא בתום לב.

כמו בהרבה מקרים אחרים המשטרה "פועלת" או ליתר דיוק מחלקת יחסי ציבור של המשטרה פועלת, ובסוף לא יוצא מזה כלום. יהיה מעניין מאד לראות במה האשימו את החשודים, אם בכלל האשימו אותם במשהו.

aaa123

Member
תודה. זה מקרה שהעתיקו עבודה ללא רשות כך שזה מקרה חמור יותר

מכתיבת עבודה תמורת תשלום כי זה לא שמישהו כתב עבודה בשביל התלמיד ומכר אותה.
&nbsp
אני מצפה ממוכרי עבודות אקדמיות הגונים יחסית שלפחות יכתבו את העבודות בעצמם ,ויתנו לתלמיד עבודות מקוריות שלהם שהוא יגיש בשמם,ולא עבודות שהוגשו בעבר.
&nbsp
מהפסק דין הזה אני למד שכנראה לאלו אין מה לחשוש מכלום.
&nbsp
אגב השאלה שלי היא בעקבות פניות של סטודנטים לדברים הרבה פחות גרועים מהעתקת עבודות שמקנות תואר כמו פתרון תרגילים שמוגשים לעבודת בית כשהתלמיד אמור לעשות את התרגילים בעצמו(ובכל מקרה יש בחינה כך שרק על סמך התרגילים הוא לא יכול לעבור את הקורס).
&nbsp
השאלה היא אם זה חוקי לפתור לתלמיד תרגילים תמורת תשלום כשאני יודע שהוא רוצה להשתמש בהם למטרה פסולה(וזה לא שהוא אומר לי שזה למטרת התכוננות למבחן).
&nbsp
בכל מקרה נראה לי שגם אם זה לא חוקי כל עוד לא מעמידים לדין את אלו שאחראים על הדברים החמורים בהרבה של כתיבת עבודות אקדמיות שמקנות תואר אוניברסיטאי תמורת תשלום אין מה לחשוש למי שפותר תרגילים למישהו אחר תמורת.תשלום,ואם ינסו להעמיד אחד כזה לדין הוא יוכל לטעון לאכיפה בררנית.

דיברגנט חדש

Well-known member
לפתור תרגילים תמורת תשלום נכנס לקטגוריה של שיעור פרטי

לעשות עבודה עם ציון לא נכנס לקטגוריה הזאת, אלא אם המשלם ישב ליד עושה העבודה והוסבר לו כל דבר שנכתב בעבודה.

פלנטר מבהיר כי גם מוכרי העבודות עוברים על החוק, מאחר שהם "מפירים זכויות יוצרים באופן שיטתי למטרות מסחריות וניתן לראות בהם שותפים למעשי הזיוף והמרמה של הסטודנטים, או לכל הפחות מסייעים לעבירות אלו". עם זאת, מציין עו"ד פלנטר כי למעט מקרים חריגים בחומרתם, יסתפקו המוסדות האקדמיים בטיפול משמעתי ולא יגישו תלונה למשטרה כנגד הסטודנטים.
בשורה תחתונה, מדובר בעבירת משמעת ובעבירה פלילית!

aaa123

Member
אם מוכרי העבודות כתבו את העבודות בעצמם ולא העתיקו אותן אז

החלק של הפרת זכויות יוצרים לא רלבנטי.

היה מקרה לפני בערך 3 שנים שפנו אלי כדי שאשלח פתרון תרגילים במבחן בזמן המבחן ,וכמובן שדחיתי את זה על הסף אבל לפי התגובות כאן נראה לי שגם אילו הייתי מקבל את ההצעה והיו תופסים אותי לא היה ניתן להאשים אותי בכלום(אני לא איש סגל במוסד אקדמי או סטודנט כך שעונש מטעם האוניברסיטה לא רלבנטי, וחוץ מזה היה מדובר בפניה לעזרה לתלמידת תיכון לעבור בגרות במתמטיקה על ידי זה שאשלח לה את התשובות בזמן המבחן כך שגם אילו הייתי איש סגל באוניברסיטה או סטודנט נראה לי שלא ניתן היה לעשות נגדי כלום ,והמקרה היחיד שהיה ניתן לעשות נגדי משהו היה אילו הייתי קשור בדרך כלשהי לתיכון של התלמידה אם אני מבין נכון.

aaa123

Member
אני רואה שזאת דעתם של עורכי דין מסויימים ויחד עם זאת לא ידוע

לי על שום תקדים רלבנטי בפסיקה של בית משפט בנושא ,ונראה לי שלפחות בפורום יש חילוקי דעות בנושא.
&nbsp
לדעתי המדינה צריכה להבהיר חד משמעית שזה אסור ושיעמידו לדין על דברים כאלו בעתיד.
מצד שני אני נגד סגירת חשבונות עם אנשים על דברים שהיו בעבר כי לדעתי לא הוגן לשנות מדיניות של העמדה לדין בלי אזהרה מוקדמת.
&nbsp
גם אם מעשה הוא עבירה על החוק אז ברגע שהעבירה נעברת בגלוי על ידי אנשים בלי שנוקטים נגדם אמצעים אז לדעתי במצב כזה יש חוסר צדק בהעמדה לדין של מבצעי העבירה.

aaa123

Member
השאלה היא מה בדיוק האישום נגד מוכרי העבודות ואם הם הורשעו

מהכתבה אני מבין שיכול להיות אולי אישום של הפרת זכויות יוצרים אליו לא התייחסתי בהודעותי.
&nbsp
&nbsp

dani666

New member
BS. אילו זכויות יוצרים *מוכרי* העבודות מפרים ?

כל עוד זכויות היוצרים על העבודה שהם מוכרים (בין אם היא שלהם או אם רכשו את זכות השמוש בה מהכותב המקורי) היא שלהם, אין כל בעייה.

עריכה : אחרי ששלחתי אני רואה שאמרו את זה קודם. לתפוז הפתרונות.

לדברי עו"ד אין בהכרח משקל יותר מדברי אדם אחר

הוא לא מוסמך לקבוע מה חוקי ומה לא.
אם הייתה פסיקה של שופט זה משהו אחר.

למעלה