סמכות פקח עירוני לעיכוב

• פותח הנושא jiji9
  • פורסם בתאריך

jiji9

New member
סמכות פקח עירוני לעיכוב

שלום רב,
רציתי לדעת האם לפקח עירוני שעצר אותי (רכיבה ללא קסדה, נסיעה על המדרכה עם קורקינט, כלב ללא רצועה) יש אכן סמכות לעכב אותי.
אחדד, במידה והוא עצר אותי ואני מחליט להסתובב לכיוון השני וללכת, האם בסמכותו לעצור אותי פיזית? האם הוא רשאי לפתוח אחרי במרדף?

העירייה התחילה להציב ״מלכודת פקחים״ ב50 מטר בהם נשבר הרצף של שביל האופניים וזה מאוד מקומם (יש שיחלקו עלי אני בטוח).

תודה מראש לעונים.

סמכות פקח עירוני לעכב אדם

1. לפקח עירוני, כמו לכל אדם, יש סמכות לעכב אדם אחר עד לבוא שוטר בנסיבות המפורטות בסעיף 75 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים) ובתנאים הקבועים שם.
2. ייתכן שיש לפקח סמכות מיוחדת מכוח צו שהוציא השר לביטחון פנים, כאמור בסעיף 39 לחוק הנ"ל, אולם צו כאמור לא מצאתי.
3. ל"פקח מסייע" (שהוא בכיר מ"פקח עירוני") יש סמכות לעכב אדם עד לבוא שוטר, כדי למנוע מעשה אלימות, גם מכוח סעיף 13(א)(3) לחוק לייעול האכיפה והפיקוח העירוניים ברשויות המקומיות (הוראת שעה).
4. לא מצאתי בסיס חוקי לעיכוב על-ידי פקח עירוני בעבירות שציינת בשאלתך.
5. נושא העיכוב על-ידי פקחים נדון לא מכבר בבית המשפט העליון ב-רע"פ 3829/15, ירדן קסאי נגד מדינת ישראל.

בהקשר לכלבים

ל"מפקח" יש סמכות עיכוב לפי סעיף 15 לחוק להסדרת הפיקוח על כלבים (וראה הגדרת מפקח בסעיף 1 לחוק) יחד עם סעיף 67 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים).

למעלה