הבנת סעיף 62 לחוק בתים משותפים.

שיווקי

New member
הבנת סעיף 62 לחוק בתים משותפים.

היי,
ראיתי שהפורום "ועד בית- בתים משותפים" נסגר, ויש לי שאלה בנושא, לכן פרסמתי פה.

אני רוצה להבין את סעיף 62 לחוק

נניח בוצעה החלטה לשנות את סכום הוועד בזמן שהבניין הוקם לפני כ-20 שנה, כך שלא יהיה לפי חלק יחסי, אלא כתשלום קבוע בהסכמה של כל הדיירים.

כן, הדיירים התחלפו במרוצת השנים - האם על הדיירים החדשים חלה תקנה זו?
כלומר, הם לא יכולים לדרוש לשנות את הסכום לחלק יחסי (נראה הגיוני שישאר לפי מה שהדיירים הסכימו כל השנים. פשוט מתחלפים כל כך הרבה דיירים, ואי אפשר כל פעם לשנות סדרים, בשל דייר חדש שמתנגד).
(אני מתייחס לסעיף 62א, וסעיף 62ג (לפי: https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/286_001.htm#Seif157)

62א) בעלי הדירות רשאים לערוך תקנון ולשנות את הוראותיו ברוב של בעלי הדירות ששני שלישים של הרכוש המשותף צמודים לדירותיהם...
62ג) תקנון וכל שינוי בו ניתנים לרישום, ומשנרשמו, כוחם יפה גם כלפי אדם שנעשה בעל דירה לאחר מכן.

shlang

New member
דייר חדש נכנס לנעליו של הדייר הקודם ולכן חלות עליו

ההחלטות של אסיפת הדיירים
באסיפת הדיירים הבאה, יוכל לבקש את בקשותיו ולבקש לשלם כפי שנקבע בחוק.

חישוב דמי ועד הבית

1. שיטת החישוב היחסית, המפורטת בסעיף 58 לחוק המקרקעין, מחייבת, “זולת אם נקבע בתקנון שיעור השתתפות אחר".
2. ככלל, לשינוי התקנון נדרש רוב של בעלי הדירות ששני שלישים של הרכוש המשותף צמודים לדירותיהם (שים לב: זה לא בהכרח רוב של שני שלישים מבעלי הדירות)*, אולם כדי לשנות את שיטת חישוב דמי הוועד, כך שבעלי דירות קטנות ישלמו יותר ממה שהם חייבים לפי השיטה היחסית, נדרשת הסכמתם לכך (סעיף 62(א) לחוק וסעיף 12(ב) לתקנון המצוי שבתוספת לחוק).
3. תקנון וכל שינוי בו ניתנים לרישום בלשכת רישום המקרקעין (בטאבו), ומשנרשמו, כוחם יפה גם כלפי אדם שנעשה בעל דירה לאחר מכן (סעיף 62(ג) לחוק).
4. בהעדר תקנון מיוחד לבית, התקנון המצוי שבתוספת (הנמצאת בסוף החוק, אחרי סעיף 170) הוא הקובע (סעיף 64 לחוק).

9x9

New member
בעלי דירות חדשים כן יוכלו לשנות את התקנון לתשלום ייחסי

גם אם יש תקנון מוסכם שנרשם בעבר בטאבו וקובע שהתשלום הוא אחיד ושווה לכל הדירות, עדיין יוכלו בעלי הדירות בבנין (בעלים חדשים ו/או ישנים) לשנות את התקנון המוסכם הזה ולקבוע בו שהתשלום יהיה ייחסי לפי גודל הדירה בייחס לגודל כלל הדירות, אם יש בידם רוב של לפחות שני-שליש מהרכוש המשותף (שצמוד לדירותיהם)
שים לב שלצורך עריכת תקנון מוסכם לתשלום אחיד ושווה, צריך הסכמה פה-אחד של כל בעלי הדירות (מאה אחוז) הרי שלשינוי התקנון לתשלום ייחסי לפי גודל הדירה, מספיק רוב קטן יותר של לפחות שני שליש מבעלי הרכוש המשותף.
כדי שהתקנון יחול גם על בעלים חדשים של דירות, צריך שהתקנון ירשם בטאבו.
אבל, אם לא נרשם בטאבו, הוא עדיין יחול על כל אלה שחתמו עליו, אבל לא על דייר חדש שמחליף דייר שחתם.

שיווקי

New member
איך בודקים אם התקנון רשום בטאבו.

ומשהו לא ברור.
רשמת משהו סותר. לשינוי של תקנון - מספיק דייר אחד, או שצריך הסכמה של בעלות של 2/3 מהדירה.

איפה ניתן לראות את זה במפורש בחוק?

ניסיתי להוציא נוסח טאבו, וביקשתי מהעיריה, אך נראה שאני מדבר עם קירות.
איך ניתן להוציא נוסח טאבו?

כן, אם ההסכמה לתשלום זהה היתה בעת בניית הבניין כחדש על 2/3 מהדיירים, ובמרוצת השנים דייר אחד התחרט - האם הדייר יכול לשנות את ההסכמה?

תודה.

למעלה