חוב לועד בית

חוב לועד בית

כאשר דייר מוכר דירה . והדייר הניכנס חייב לקבל פתק מהועד שכול התשלומים שולמו . האים החוב הוא של הדייר המוכר . או החוב הוא של הדירה
ז.א. כאשר מחליפים בעלות . הדייר הניכנס יטען . אני מתחיל לשלם מהיום . החוב הוא על שם הדייר הקודם . תיתבעו אותו על החוב
מה הנוהל במיקרה של חוב

shlang

New member
החוב הוא על הדירה, הקונה חייב לוודא

שהדייר היוצא שילם את תשלומי הוועד ורצוי להוסיף זאת בחוזה הקניה, אחרת הדייר הנכנס יהיה חייב לשלם חוב זה

לא חושב כך

אני השכרתי לדייר דירה . הלכנו לערייה . העברנו על שמו את הארנונה . אם הוא לא שילם את הארנונה . גם החשמל על שמו . הוא עוזב . מחזירים על שמי את הארנונה . האים אני יצתרך לשלם את החוב . ??? . כך גם חוב לועד . העבירו בעלות על הדירה
. הדייר החדש . לא חייב כלום
ליפני העברת הדירה יכלו לעשות עיקול על חלק מהדירה . על סכום החוב מקובל. עברה הבעלות . הדייר חייב . ולא הדירה
זו דעתי

עשו לי עיקול בבנק

מס הכנסה . ליפני המון שנים . עוד כאשר המערכת לא הייתה ממוחשבת כמו היום .
יום ליפני העיקול משכתי את הכסף . העיקול היגיעה למחרת. נו הבנק ביקש את הכסף בחזרה ? לא! . מס הכנסה פנה ישר אלי . לא לבנק .
כך עם הדירה . הועד הייה צריך ליפעול ליפני העברת הבעלות . כמובן שהוא יכול ליגבות את החוב כמו כול חוב אחר של אדם

shlang

New member
הועד לא אמור לדעת מתי מתבצע העברת הדירה

זה גם לא עניינו, אין ביצוע של רישום קניה או מכירה אצל הועד
תפקיד הועד הוא לדאוג לניהול תקין של הבניין ולשם כך הוא גובה תשלום מכל דירה
אגב, בחוק , התשלום הוא לפי גודל הדירה ביחס לשטח המשותף ולא לפי הכנסתו של הדייר

shlang

New member
אתה טועה, העירייה או חב' החשמל יעבירו על

שמך את הארנונה רק לאחר שהחוב ישולם
ועד הבית הוא גוף קטן שאינו יכול לבצע אכיפה כמו העירייה, לכן החוב הוא על הדירה ולא על הגר בו
אני ,למשל,אמכור את הדירה , אעזוב לאחר חצי שנה שבזמן הזה אני לא אשלם ועד, הדיירים ישלמו חשמל וניקיון ואני אהנה מזה בחינם - תשכח מזה, התשלום יחול על זה שיחליף אותי, את הועד לא אמור לעניין מי גר בדירה
אבל זכותך לחשוב מה שאתה רוצה

אז מה נותן לי זה

שאני מעביר את הארנונה על שם הדייר . לו זה נותן הנחה אם הא פנסיונר . גם בחברת חשמל .
איזה הגנה זה נותן לי . שהארנונה היא על שמו .
בנתיים אין לי בעיות . אבל לומד את העניין. דייר אחד עוזב אחרי 9 שנים שהישכרתי לו דירה . על שמו הארנונה והחשמל . אני מכין תרופה למכה אם חלילה תהייה לי זה הכול .
יש כול מיני קומבינות לא לשלם חוב . כמו הבעל מעביר על שם אישתו את הרכוש . הם פרודים בכאילו . ואין מה לעשות . מכיר אישית כאלו שעשו את זה .
ליפי דעתי האדם צבר את החוב ולא הדירה . הוא חתם על מיסמכים שהוא ישלם את הארנונה /חשמל . בחוזה מול הרשיות
מחפש אסמכתה כתובה בעניין

shlang

New member
לכן לוקחים צ'ק בטחון וגם מחתימים ערבים

על שטר בטחון או לוקחים ערבות בנקאית
היתרון בארנונה או חשמל, שהגופים האלה תובעים ומעקלים את כספי החייב
אסמכתה - ראה בחוק הבתים המשותפים

אחריות לחוב של דייר קודם לוועד הבית

הנושא נדון בפורום זה לפני כחמש שנים ועורר מחלוקת.
לדעת הרוב (לרבות דעתי, ודעתו של shlang שהשתנתה בינתיים) הדייר החדש אינו אחראי לחוב של הדייר הקודם (ראה כאן).

עופר תודה

תודה למשיבים
על הקישור . תמיד טוב לילמוד . לא קראתי עד הסוף . אבל לסיכום . אני צודק בגישה הזו . ואתה נתתה OK סופי .
חברה לא ללמד אותי קומבינות . ערבים,צ'ק פיקדון . הכול יש . רק רציתי לדעת עקרונית מי צודק .
כי מתחיל אצלי על דירה אחרת סיפור דומה .

נוכח ס' 58 לחוק המקרקעין ועקרונות כלליים

של צדק ויושר החיוב לדעתי הוא מהיום שדייר החדש הפך בעל דירה. כדי שיהיה חיוב רטרואקטיבי עליו להסכים לכך.

בדין העברי הסוגיה מוסדרת בצורה מפורשת- "זכין לאדם שלא בפניו ואין חבין לו אלא בפניו ".

במלים אחרות ניתן לתת לאדם זכויות גם בלי לבקש את הסכמתו, אך לא לחייב אותו שלא בהסכמתו.

כמו שאמרתי גם בדיון שעופר הפנה אליו, בהעדר הוראת מפורשת בחוק שפוגעת בקנין, אין לחייב רטרואקטיבית אדם שלא הסכים לכך.

ועוד באותו ענין

נראה לי שהתשובה נמצאת בחוק המחאת חיובים. ס' 6 לחוק קובע-

"חבותו של חייב ניתנת להמחאה, כולה או מקצתה, בהסכם בין החייב לבין הנמחה שבאה עליו הסכמת הנושה, זולת אם נשללה או הוגבלה עבירותה לפי דין."

התוצאה היא שחובו של המוכר לועד הבית לא עובר לקונה אלא אם הסכים לכך.

אז אני צודק

שהאדם חייב . ולא המיבנה חייב

shlang

New member
המבחן יהיה אצל המפקח על המקרקעין

ולא כאן בפורום
אני עדיין דבק בתשובה שלי וזה לאור מקרה דומה שקרה

shlang

New member
מקרה דומה לשלך, דייר שלא שילם ועד

במשך חצי שנה, עבר דירה בהפתעה והשאיר חוב לועד, כולל עבור שיפוץ קל שעשו.
הדייר החדש שנכנס סרב לשלם ובצדק מבחינתו ,היות ולא ניתן היה לאתר את הדייר הקודם , ועד הבית הגיש תביעה נגד הדייר החדש אצל המפקח על המקרקעין והדייר החדש חוייב בתשלום אלא אם יאתר את המוכר ויתבע זאת ממנו (מדובר על בעלי דירות ולא על שוכרים) יתכן ושופט אחר היה פוסק אחרת.

למעלה