מספר שאלות לגבי תביעת הלנת שכר

rubeniyon1

New member
מספר שאלות לגבי תביעת הלנת שכר

שלום לפורום

עשיתי עבודה כמדריך טיולים לחברת תיירות כפרילנס- אני לא עובד קבוע של החברה ועובד גם בחברות אחרות. הם חייבים לי תשלום עוד מחודש פברואר השנה וכעת אני מעוניין לתבוע , לאור זאת מספר שאלות :
1. האם חישוב הפיצוי מתבצע לפי חישוב הלנת שכר של עובד רגיל או שיש סטנדרט שונה לכך ?
2. באיזה בית משפט אני אמור לתבוע ? הסכום עובר את הרף של בית משפט לתביעות קטנות ( יוצא לפי החישוב שלי כ60 אלף ש"ח כולל פיצויים והשכר עצמו)
3. האם אהיה חייב לקחת עו"ד או שניתן ליצג את עצמי בנושא ?

תודה רבה !

9x9

New member
1. אין הלנת שכר למי שאינו עובד שכיר (אצלך מדובר בהפרת חוזה)

2. בבית משפט שלום בסדר דין מהיר או מקוצר
3. תלוי בכישורים שלך. בכל מקרה תפנה לעו"ד שיבדוק את כתב התביעה שלך + התצהיר שתומך בו + תצהיר העדות הראשית.

zammy

New member
האם יש חוזה התקשרות ביניכם?

האם הוצאת חשבונית מס?
האם קיבלת תלוש משכורת שממנו נוכו למשל ביטוח לאומי וכדומה?

rubeniyon1

New member
זה בדיוק העניין - אין ביננו חוזה

הי

תודה על התגובות !

-אין בינינו חוזה אך יש בידי הוכחות על הסכום לתשלום שהם אישרו אותו במייל.
- לא קיבלתי מהם שום תלוש משכורת ולא נוכה ביטוח לאומי וכו.

במידה והנושא לא נחשב הלנת שכר - אז איך אני מחשב את סכום התביעה ? בעקרון עשיתי חישוב לפי מחשבון הלנת שכר שמצאתי באינטרנט אבל אם זה לא רלוונטי אז איך ניתן לחשב את סכום התביעה ?

תודה רבה

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
לא ברור מה מעמדך

אם אתה שכיר או אתה פרילנסר
אני מניח שאינך שכיר וזה היה הסכם חד פעמי ולכן זה לא נחשב להלנת שכר (הלנת שכר תובעים בבית הדין לעבודה, זו תביעה די קלה ובד"כ לא נזקקים לעורך דין לשם כך. גם במקרה הלנת שכר רק לעיתים נדירות בית המשפט פוסק לפי המחשבון ולמקרים אחרים לא נפסקים פיצויים באחוזים כה גבוהים כמו בהלנת שכר.
נראה לי שעלייך לתבוע את הסכום היסודי אולי בתוספת ריבית זעומה שיתכן וזה עומד בסכומים של תביעות קטנות, ובנוסף תבקש מהשופט שיפסוק לך גם הוצאות, לפני הגשת התביעה דווח להם על כוונתך, אולי יתעשתו והמשפט יתייתר.

הלנת שכר מדריך טיולים

על פני הדברים, עליך לתבוע את שכרך ופיצויי הלנת שכר בבית הדין לעבודה.
את נימוקיי תמצא פה.
כדי להסיר ספק: אני מביע כאן את דעתי בלבד ואיני מייעץ לנהוג כך או אחרת.

חבל על ההטעייה

השואל אמר שנתן שירות בכפרי לנסר ולכן אין מקום לפנייה לביה"ד לעבודה (בטח לא כשהוא אומר שעבד באופן אקראי ועבד גם במקומות נוספים).

אין שום הטעיה בתגובתי

לא יעצתי דבר.
הדגשתי שאני מביע את דעתי בלבד, והיא נותרה בעינה חרף התגובה שלך.
השואל יבחר את התשובה הנראית לו ויעשה כטוב בעיניו.

כלומר תשובתך ניתנה בהנחה שהשואל

מתכוון לטעון לקיום יחסי עובד מעסיק למרות שהוא ממש לא אמר זאת?
לדעתי התשובה הנכונה אמורה להיות שבהיעדר טענה לקיום יחסי עובד מעסיק המקום להגשת התביעה הוא בית משפט שלום. לא תמיד צריך לסבך את הדברים ולתת תשובות תלושות מהשאלה.

rubeniyon1

New member
קצת יותר פרטים

תודה רבה על התגובות המלומדות ,קצת יותק פרטים שיעזרו לפורום לגבש דעה בנושא :
- בסה"כ חייבים לי 4935 דולר . בחישוב מחשבון הלנת שכר זה יוצא נכון להיום עם פיצויים כ63 אלף ש"ח.
- אני לא מורה דרך מוסמך ואין לי עוסק מורשה בארץ - אני מוציא קבלות ומקבל את הכסף לחשבון בארץ בדולרים - הבנק מאפשר לי לעשות זאת עד סכום מסויים -אפשר להגיד שהתשלום מתבצע באופן " אפור " , לדעתי אין לזה השפעה ישירה לנושא התביעה אבל אולי יהיו דעות אחרות
- לפי המאמרים שקראתי בתגובה כאן יכול להיות שאני בהחלט יכול לטעון ליחסי עובד מעביד , אבל השאלה האם כדאי לי להכנס לזה ולהגרר למשפט שיקח כנראה מספר שנים ( אבל כאן אוכל לבקש פיצויים גבוהים להלנת שכר) או ללכת לבית משט לתביעות קטנות ,לבקש סכום קטן יותר ולנסות לסיים את מהר ( אבל שוב יש את השאלה של איך לחשב וכמה בדיוק לבקש ?
- הציעו לי ללכת להליך מהיר בבית משפט השלום - האם זה לוקח אותו זמן כמו טביעות קטנות ?

תודה רבה לכל המשיבים !

zammy

New member
לא ברור

איזה קבלות אתה מוציא? קבלות חשבוניות מנס כחוק או סתם קבלה ללא מעמד רשמי?
אם אתה אומר שאתה לא עוסק מורשה לקבלות אין מעמד.
לא חשוב מה הבנק מאשר לך, אין לא רלוונטיות כאן.
אם לא חתמתם על הסכם לפני תחילת העבודה- לא ברור מעמדך לפי מה שאתה מביא לכאן- האם אתה שכיר או עצמאי.
להגשת תביעה בבית דין לעבודה אתה חייב להוכיח במסמכים שאתה שכיר.
כעצמאי- רק בבית משפט רגיל ואם אין לך מסמך מחייב ורק תסתמך על הסכמות או תשלומים בעל פה יקשה עליך לתבוע, דבר עם עורך דין פרטי במקרה כזה.
רק הוא יכול להחליט אם יש כאן יחסי עובד מעביד בהיעדר הסכם על העסקה כשכיר.
אל תסמוך על עצות- דבר עם עורך דין.
&nbsp

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
עבור מה הם חייבים לך?

והאם שלמו חלק מהתשלום ויש ויכוח על השאר?
מה הסיבות שלהם לאי התשלום ?

תשובתי הסתמכה על הפסיקה

שלפיה מעמדו של אדם כעובד, כעוסק עצמאי או כמשתתף חופשי אינה נקבעת על-פי ההסכם שבינו לבין המעסיק (למעט במקרים גבוליים), אלא על-פי המבחנים שבפסיקה, והמעמד של משתתף חופשי מאפשר הענקת זכויות של עובד גם לאנשים שאינם עובדים על פי מבחני משפט העבודה.
ראה עב"ל 300229/96, עמי כהן נגד "דן" אגודה שיתופית לתחבורה ציבורית בע"מ ואח'. ואקדים תשובה לתגובה צפויה: איני טוען, שהעניין שנדון שם זהה לעניין שנדון כאן, אך אפשר ללמוד ולהקיש ממנו לענייננו.

למעלה