אפליה לכאורה של בית-עסק

אפליה לכאורה של בית-עסק

עסק מוכן למכור מוצר רק אם הקונה יתן לו פרטים אודותיו כגון: כתובת, מספר טלפון וכדומה. בלי המידע הוא לא מוכן למכור לקונה את המוצר. הקונה חושב שלעסק לא צריך להיות מידע אודותיו. האם לדעתכם מדובר כאן על אפליה על רקע של השקפה?

תודה

shlang

New member
אני הייתי הולך מבלי לקנןת, בנתיים אני דואג

לו לפרנסה ולא להיפך

לכן הבעיה קיימת

כי רוב האנשים מרימים ידיים והולכים מבלי לעשות שום דבר ועסקים ממשיכים לזלזל בלקוחות. אם היית לוחם אתיופי ולא היו מכניסים אותך למועדון היית פשוט הולך?

shlang

New member
אין מה לעשות מבחינה חוקית, זכותו של בעל

הכסק להציב תנאים למכירה וכן לקבוע את מחיר המוצר (פרט לאלה שבפיקוח) וזכותו של הקונה לקנות או לא במקום

וכאן אתה טועה לדעתי

חוק איסור הפליה במוצרים ובשירותים אוסר, בין היתר, על אפליה על רקע של השקפה. זה אומר, עד כמה שאני מבין, שאם אתה חושב שמוכר יכול להחזיק כל פרט אודותיך ואני חושב שמוכר לא צריך את כל הפרטים הללו, למוכר אסור להפלות בינינו במכירה.

אתה כותב שזכותו של בעל העסק להציב תנאים למכירה אבל נראה שהוא לא יכול להחליט כרצונו והחוק מגביל אותו בדברים מסוימים.

shlang

New member
לא טועה, אין כאן כל אפליה בגלל השקפה, דת או מוצא

המוכר רוצה לקבל ממך פרטים, כמו שם כתובת מס' טלפון וכו', הוא לא מוכר לך בגלל שאתה דתי או ממוצא מסויים ולכן לדעתי, זו זכותו וזכותך לא לקנות

בגלל דת ומוצא ברור שאין כאן אפליה

לכן אני לא מבין למה בכלל הזכרת את הנושאים הללו אבל למה לא בגלל השקפת עולם? מסתבר שקיימת עוד אפשרות לאפליה בחוק איסור אפליה והיא על סמך השקפה. אתה מוזמן לקרוא את החוק ואם יש לך פירוש אחר לחוק אתה מוזמן לכתוב אותו. לשני אנשים השקפות עולם שונות ובעל העסק מוכן למכור רק לאחד מהם, למה זו לא אפליה על פי החוק?

לבעל עסק ישנן זכויות כפי שכתבת אבל יש לו גם חובות ואחת מהן היא למכור לכל אדם בלי אותיות קטנות.

shlang

New member
אני עניתי כי אתה הזכרת את המילה השקפה

אני לא יודע מה רצית לקנות, אבל אני בטוח שתמצא את המוצר הזה בחנויות אחרות שישמחו למכור לך בלי שאלות

trilliane

Well-known member
מנהל
באיזה מוצר מדובר? מהי דרך הקנייה/ההתקשרות?

יש חוק הלבנת הון שאומר

קנייה מעל 5 אלף ש"ח . חייב לימסור פרטים . ולשלם לא במזומן . אלה צ'ק או אשראי
לא כול בעל עסק מקפיד . אבל זה דרישות של מס הכנסה

guya72

New member
אפליה

כפי שענה טכנאי קרמר - מעבר לסכום מסויים (כמדומני 5000 ש"ח לפני מע"מ), מוטלת על העסק חובה לקחת פרטים מזהים של הלקוח.
חובה זאת איננה קשורה לחוק הלבנת הון אלא להנחיות מס הכנסה לגבי מילוי ושידור ישיר של פרטי חשבוניות (אם אינני טועה, סמכות זאת מוקנית מכוחו של חוק מס ערך מוסף).
&nbsp
בחוק איסור הלבנת הון יש רשימה של תחומי עיסוק ספציפים בהם יש חובה לקבל את פרטי הלקוח (סחר באבנים יקרות, מתן שרות בנקאי ועוד).
&nbsp

zammy

New member
צנעת הפרט. זה העניין. איך אלפו אותנו לחלק מידע אישי לכל דורש

עסק "האוסף" נתונים כאלו בונה מאגר מידע לפי החוק ובשביל זה עליו לקבל אישור ממשרד המשפטים ובוודאי שזה לא מה שהוא רוצה.
הדרישה באה מחברות אשראי וכדומה ורק בכדי לבנות עבור עצמן מאגר מידע עסקי לשימושים מסחריים.
מספר הטלפון ומספר הזיהוי שלי הינן פםרטיים לחלוטין ורק לשוטר יש זכות לדראוש פרטי זיהוי כמו מספר זיהוי.
רק בארץ הדבר הזה נהוג, בשום מדינה אחרת בעולם לא דורשים מידע אישי כזה.
כאן הרגילו אותנו לציית לכל דרישה שנראית לכאורה חוקית ולא לבדוק בעצם למה ומדוע.
אני לא נותן מידע כזה כעיקרון ולרוב המוכר לא מתעקש כי בסופו של דבר הוא רוצה למכור.
כל מה שהוא יכול לבדוק זה התאמה בין תעודת זהוי לפרטי אשראי בכדי לזהות את המשלם ולא לרשום מספר זיהוי ולא מעבר לכך.
רק לוודא שם מול תמונה.
&nbsp
&nbsp
&nbsp

זה העניין

תגיד משטרה, בית המשפט, ביטוח לאומי, בסדר. עד כמה שידוע לי, החוק בכלל לא מחייב לתת פרטים אודותיך. אבל פתאום עסק שאין לו שום חשיבות רוצה פרטים של לקוחות כשהרשיון ניתן לו, עד כמה שאני מבין, כדי למכור לכל אדם. על זה נאמר: "יש גבול לכל תעלול".

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
אתה רוצה לריב או לקנות?

יש מוצרים שחובה למסור פרטים, למשל כלי נשק.
אם המוצר אינו כזה ואתה משלם באשראי הוא רשאי לדרוש ממך תעודה מזהה שפרטייך נמצאים עליה.
אם הוא רוצה פרטים נוספים או שאתה משלם במזומן אתה יכול למסור לו פרטים כלשהם שהרי אין לו דרך לבדוק נכונותם.

אני רוצה לקנות

העניין הוא שבעל העסק לא רוצה למכור.

"אתה יכול למסור לו פרטים כלשהם שהרי אין לו דרך לבדוק נכונותם."

ואז אתה יכול לגרום להטרדת מישהו אחר.

למעלה