ידיעה מוזרה

ידיעה מוזרה

ראש לשכת עורכי הדין מאיים שאם לא יוסדרו תנאי הפרישה של שופטים, עורכי הדין לא יופיעו בבתי המשפט.

מדובר בשופטים שלא נמצאו ראויים להמשיך בתפקידם (לפי ידיעה בקול ישראל), אך מעכבים את פרישתם בגלל תנאי פרישה שלא מקובלים עליהם.

מתברר שההודעה הזאת נמסרה ביוזמת השופטים ומשרד המשפטים.

ההודעה היא מאוד בעייתית הן מבחינה ציבורית והן מבחינה משפטית.

ראשית אני לא חושב שתפקידו של ראש הלשכה לקדם אינטרסים כלכליים של ציבור השופטים. יש להם ועד משלהם. שיתמקד ברווחת עורכי הדין. לכך הוא נבחר.

שנית, מה סמכותו להורות לי לא להופיע בבית המשפט? לעורכי דין יש חובת נאמנות ללקוחותיהם. הם חייבים לייצג אותם בבית המשפט, ולא לשבות למען תנאי הפרישה של שופטים.

שלישית, איננו יודעים מיהם השופטים שלא נמצאו ראויים להמשיך בתפקיד. דורשים מאתנו לשבות למען מישהו שאיננו מכירים.

רביעית, יש סמכות למערכת לפטר שופט שלא נמצא ראוי להמשיך בתפקידו ולא צריך לרצות אותו בתנאי פרישה שיהיו לרוחו.

guya72

New member
כן ולא

זה נושא מעט יותר מורכב מכפי שאתה מתאר אותו..
1. השופטים הנ"ל אינם מוכנים לפרוש מאחר ותנאי הפרישה אינם מספקים אותם.
עקב כך, העו"ד שמופיעים בפניהם סובלים (כי השופטים הנ"ל אינם מתאימים...).
לכן, לשכת עו"ד מפעילה לחץ בכדי שימצא פתרון לבעיה.
&nbsp
2. כאשר השופטים הנ"ל יפרשו, הם יחזרו/ ימשיכו לעסוק במשפטים.
מאחר ויו"ר הלשכה פתר עבורם את בעייה תנאי הפרישה, הם יתמכו בו בבחירות הבאות..
אני מאמין שיש עוד צדדים לנושא (זה היה רק דברים שעלו בראשי בחטף).
&nbsp
סמכות להורות לך לשבות/ לא להגיע לבית משפט - מאחר והם הגורם המקצועי שקובע לגבי עו"ד, אז יש לו סמכות כזאת (בדומה לסמכות שיש לוועד עובדים להודיע על שביתה) - ראה סעיף 3 לחוק לשכת עו"ד (מעין סעיף מטאטא המתאים לכל פעולה של הלשכה..).
&nbsp
אם אלו שופטים שנמצאו שאינם מתאימים לשפיטה, אפשר לפטר אותם, אך זהו לא תהליך פשוט, ויתכן שהם מנצלים את האופציות העומדות בפניהם בכדי לעכב אותו.
אך אינני בטוח כי אלו שופטים שנמצאו לא מתאימים לשפיטה. יותר נראה לי כי אלו שופטים שאינם רוצים להמשיך בשפיטה ומנסים לקבל תנאי פרישה שנראים להם.
&nbsp
&nbsp
אבל...גם

רוב הזמן נח

Well-known member
למה צריך לשאול אותם? בעבודות אחרות בגיל פרישה ..

פשוט מפסיקים לאנשים את העבודה ומוציאים אותם לפנסיה. לפעמים גם נגד רצונם.
&nbsp
לפוליטיקאי ואפילו נשיא יש קדנציה שאחריה הם אוטומטית בחוץ.
למה לשופטים יש תנאים מיוחדים?

guya72

New member
למה ? ככה.

1. רק הוועדה למינוי שופטים, ברוב של 7 חברים, יכולה לפטר שופט (סעיף 14 לחוק בתי המשפט + סעיף 7 לחוק יסוד השפיטה).
הערה: יש עוד מספר סיטואציות לסיום כהונת שופט, אך אינן רלוונטיות למקרה.
&nbsp
2. שופטים מקבלים מינוי עד גיל 70.

רוב הזמן נח

Well-known member
אז אם רואים שהשופט כבר לא מתפקד כמו שצריך..

למה הוועדה של מינוי השופטים לא מתכנסת בעניינו?
&nbsp

guya72

New member
שופט

כל עוד לא מוגשת בקשה להדחת שופט - הנושא בעניינו לא עולה.
מדוע לא עולה בקשה כזאת ? יכולות להיות המון סיבות. למיטב ידיעתי, רק במקרים נדירים משתמשים באופציה זאת.
בסופו של דבר, אל תשכח את הדברים הבאים:
1. זה עובד מדינה - ובגדול, התרבות הארגונית היא של מה שאפשר- נדחה למחר.
2. קל לשבת בצד ולהעביר ביקורת על צורת העבודה שלו - אבל שופט צריך לשפוט במקרים רבים של תיקים, וככל שהתיק יותר מסובך (דבר שאין אפשרות לשפוט מהצד) - כך הנושא יותר נגרר (לעיתים גם עקב בקשות שונות ומשונות של הצדדים במשפט)

למעלה