ערב טוב לחברי הפורום ושבת שלום.

ערב טוב לחברי הפורום ושבת שלום.

בתמונות ניתן לראות סוג של דו שיח בין שני אנשים ברשת חברתית של אדם שרושם פוסט ובו הוא מתאר בתור בדיחה, וכמקרה שלא היה באמת, שחלון של רכבו נשבר ונגרם לו נזק, כאשר הטלפון של הפושע לכאורה נופל לרכב ואז יודעים מה היא זהותו של הפושע על פי זה ומצרפים את הקישור של האדם שביצע את הנזק לכאורה והקישור הזה מקשר כל אדם שילחץ עליו אל הפרופיל שלו עצמו כך שיוצא שמי שילחץ על הקישור הוא הפושע. בדו שיח ניתן לראות אדם מסוים שענה לפוסט באיומים שהוא כבר הגיש את הפוסט לעורך דין, שיידאג לטפל במעלה הפוסט. רציתי לשאול מה עלול לקרות באמת במצב כזה אם בכלל? תודה לעונים.

אחדד את השאלה...

השאלה שלי הייתה האם הבן אדם שאיים בכך שהוא מערב עורך דין יכול באמת לעשות משהו על פי החוק?

תעלול בפייסבוק

אנסה להבהיר את שאלת השואל וגם להשיב עליה:
בדף של קבוצת פייסבוק, שנושאה הוא בדיחות וחידודי לשון, פרסם אחד המשתתפים את ההודעה (הכוזבת) הבאה:
"היום בבוקר מישהו שבר לי את השמשה של הרכב וגנב לי את הכסף שהיה בתוכו אבל הטלפון שלו נפל לתוך המכונית. יש לו עד מחר להחזיר לי את כל הסכום ותוספת של 2000 שקל לתיקון החלון ששבר. הנה הפרופיל שלו בפייסבוק, אולי מישהו יזהה אותו.

http://www.fb.com/profile.php

ההודעה כללה גם צילום תא הנהג של הרכב המדובר, כשחלונו שבור.
אולם לחיצה על כתובת האינטרנט שפורסמה בהודעה, שנחזית ככתובת הדף של הפורץ, מקשרת למעשה לדף של הלוחץ, כך שבמבט ראשון נדמה לקורא, שהוא החשוד, מושא ההודעה.

האם יש בהודעה הנדונה עילה לתביעה?
לכאורה כן. קודם כל בעילת רשלנות, שכן ההודעה עלולה להבהיל את הקורא התמים ולהזיק לו.
שנית, בעילת פרסום לשון הרע; אמנם, כדי שתתגבש עילה זו, צריך שהפרסום יהיה לאדם אחד לפחות מלבד הנפגע, אבל יכול הנפגע לטעון, שמישהו ממקורביו ראה את הפרסום, לפני שהתבררה התרמית.
מנגד, אפשר גם להניח, שבית המשפט יפרש את הפרסום כמעשה של מה בכך, אשר נזקו זניח, ואדם סביר אינו תובע בגינו (סעיף 4 לפקודת הנזיקין).

https://www.facebook.com/groups/1598400420480754/permalink/1793154341005360

תודה רבה!

אני מבין מתגובתך שאין פה תשובה חד משמעית לשאלה. אם נצא מנקודת הנחה שאכן אותו בן אדם שהעביר את הפוסט לעורך דינו אכן החליט להמשיך עם עניין התביעה, איך אני אמור לדעת מזה? וגם איך יעשו לי תביעה אם אין את הפרטים האישיים מלבד השם?

אם תוגש תביעה נגדך

תישלח אליך הזמנה לדין (בהנחה שכתובתך ידועה).
אשר לחשיפת פרטי גולשים אלמונים ברשת, זו סוגיה ידועה, אשר אין לה עדיין, למיטב ידיעתי, פתרון משפטי מובהק.
ראה גם תגובתי השנייה כאן ומאמרו של עו"ד יהונתן קלינגר שם.
אגב, לא מצאתי את הדו-שיח המצולם בשאלתך; אודה לך על קישור ישיר לדף שבו פורסם.

התכוונת לזה?

קוד:
היום בבוקר מישהו שבר לי את השמשה של הרכב וגנב לי את הכסף שהיה בתוכו אבל הטלפון שלו נפל לתוך המכונית. יש לו עד מחר להחזיר לי את כל הסכום ותוספת של 2000 שקל לתיקון החלון ששבר. הנה הפרופיל שלו בפייסבוק, אולי מישהו יזהה אותו.

[URL]http://www.fb.com/profile.php[/URL] ”

ההודעה כללה גם צילום תא הנהג של הרכב המדובר, כשחלונו שבור.
אולם לחיצה על כתובת האינטרנט שפורסמה בהודעה, שנחזית ככתובת הדף של הפורץ, מקשרת למעשה לדף של הלוחץ, כך שבמבט ראשון נדמה לקורא, שהוא החשוד, מושא ההודעה.

לא, זה צילום של מה שאני כתבתי כאן

אני מתכוון לדף הפייסבוק, שבו הדו-שיח, שצילום שלו צירפת לשאלתך, אחרי שמחקת ממנו פרטים מזהים.
אני מבין שאינך רוצה לפרסמו.
זה לא ממש חשוב לי.

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
הממממ....

מעניין.
העורך דין קיבל את הפוסט ומה הוא מצא בו?
כמובן את הפרופיל שלו....
ועכשיו הוא יגיש תביעה נגד זה ששכר אותו.....

למעלה