סיום עבודה מצד מעסיק ופדיון חופש.

שיווקי

New member
סיום עבודה מצד מעסיק ופדיון חופש.

אם עבדתי יומיים בחודש אחרון בסוף עבודה, וסיום עבודה הוא בתחילת חודש (נניח ה-2 לחודש). בתלוש האחרון - אני מקבל זיכוי על יתרת ימי החופש, שיכול להגיע לעשרות אלפי שקלים בודדים.

האם הנ"ל יכול לפגוע בקבלת תשלום דמי אבטלה (אני מה-3 לחודש - מובטל, ואני צריך לקבל על התקופה בה לא עבדתי, דהיינו מה-3 לחודש עד סופו)?

תודה.

cוורנה1

New member
זכויות בדמי אבטלה
שלום לך,

את החישוב עורכים על פי החודש שקדם לחודש העזיבה,
על פי 6 חודשי עבודה מחולק ב-150, למציאת השכר הממוצע, אשר יהווה בסיס לחישוב דמי האבטלה.
ניתן להיעזר במחשבון המצורף בקישור אבטלה - סכום הקצבה לבדיקה מקדימה.

פדיון ימי חופשה לאחר סיום יחסי עובד מעביד, אינם נכללים בהכנסות וגם לא מנכים מהם דמי ביטוח לאומי. שונה הדבר, כאשר מממשים ימי חופשה בתקופת העבודה, לכן לא יכללו בחישוב דהבסיס לדמי אבטלה.

בהנחה שעם הפיטורין גם שולם שכר עבור אי הודעה מוקדמת,
לא ניתן לקבל במקביל דמי אבטלה.
בתום החודש בו שולם השכר עבור אי הודעה מוקדמת, ניתן להגיע להרשמה ראשונה בשירות התעסוקה, כך גם תשמר הזכאות להפניה ל*עבודה מתאימה
כמפורט להלן:
*עבודה מתאימה מתוך אתה מובטל
"העבודה המוצעת נחשבת לעבודה מתאימה אם מתקיימים בה שלושת התנאים האלה: א. היא מסוג העבודה שהמובטל עבד בה ב-3 השנים שקדמו לאבטלתו או עבודה אחרת התואמת את הכשרתו המקצועית, רמת השכלתו ומצב בריאותו. ב. השכר בעבודה המוצעת שווה לפחות לדמי האבטלה שהיו מגיעים לו אילו היה זכאי להם. ג. העבודה המוצעת אינה מחייבת שינוי במקום מגוריו, לפי כללים שנקבעו. תנאים א' ו-ב' לעיל אינם חלים על עובדים עונתיים וכן על מי שמלאו לו 28 שנים, אך עדיין לא מלאו לו 35 שנים - לאחר חודשיים של אבטלה; וכן על מי שמלאו לו 25 שנים, אך עדיין לא מלאו לו 28 שנים - לאחר 30 ימי אבטלה; וכן על מי שעדיין לא מלאו לו 25 שנים - לאחר 14 ימים של אבטלה."

בברכה.

שיווקי

New member
כלומר, לא צריך להגיש תלוש על יומיים בחודש אחרון?

חודש אחרון הוא חודש חלקי, וקצת יהיה אבסורד להחשיב אותו כהכרחי לחישוב דמי האבטלה.

כן, מה הכוונה להודעה מוקדמת. תמיד זה כך - יש הודעה מוקדמת כחודש מראש לפני סיום עובד מעביד בפועל (זה מושג?) שהודיעו, אך המשכתי לעבוד עד התאריך פיטורין בפועל. אני החתמתי בלשכה אך ורק לאחר סיום קשר עובד-מעביד.

חשוב לי לדעת, אם צריך להגיש תלוש על היומיים בחודש האחרון?

כן, אשמח להכוונה לסעיף בחוק לגבי העובדה שלא מחשיבים את הפדיון ימי חופש לסכום האבטלה, ואם שכר הוא חלקי (כלומר, על יומיים בלבד) איך נעשה החישוב הממוצע (גם הפנייה בחוק)?

תודה.

cוורנה1

New member
אבטלה - תשלום הקצבה
החישוב נערך על פי החודש שקדם לחודש הפסקת העבודה.
לגבי השכר עבור יומיים בהם עבדת, יש לבדוק עם מחלקת אבטלה, אם להגישו.

אם עבדת בחודש אי הודעה מוקדמת, אזי לא משולם לך שכר של חודש עבודה נוסף, ללא עבודה.
במקרה זה, ישולמו דמי אבטלה מתחילת ההרשמה, בניכוי 5 ימים ראשונים בתשלום ראשון ובתשלום רביעי (לזכאים). ראה מתוך אבטלה - תשלום הקצבה

לגבי פדיון ימי חופשה ראה מתוך תנאי זכאות - תנאי שלישי - השלמת תקופת אכשרה (תקופת ביטוח) קודם לאבטלתך
..."ימי חופשה וחג ששולם בעדם שכר (ימי פדיון חופשה, ששולמו עקב ניתוק יחסי עובד מעביד, לא יימנו לתקופת אכשרה)"...
לגבי סכום הקצבה כפי שהעברתי המענה קודם.

המידע באתר הינו בהתאם לביטוח אבטלה וכך פועלים בביטוח הלאומי.

בברכה.

שיווקי

New member
לא הבנתי עבודה באי הודעה מוקדמת.

מה בכלל הכוונה - אי הודעה מוקדמת, ולמה מתנסחים בדברים שלא ברורים (עצם השאלה אולי מובנת לביטוח לאומי. לי לא).

נותנים הודעה - חודש התראה (זה נקרא הודעה מוקדמת). אז מה זה אי הודעה מוקדמת, ומה הכוונה שעבדתי בחודש אי הודעה מוקדמת.

מה שקרה בתכלס - נתנו התראה חודש, לא החתמתי בלשכה עד סיום עבודתי הפורמלי (סיום יחס עובד מעביד - גם יש תלוש פיטורין).

"לגבי השכר עבור יומיים בהם עבדת, יש לבדוק עם מחלקת אבטלה, אם להגישו." - למה? למה אין משהו ברור, אם להגיש או לא להגיש? צריך להיות חד משמעי.

שיווקי

New member
בנוסף, אם שואלים "אם עבדתי במתן אי הודעה מוקדמת"

בנוסף, אם שואלים "אם עבדתי במתן אי הודעה מוקדמת".
במקרה זה אני לא יודע מה לענות, ומה שרשמתי לעייל, אך בשאלונים דורשים לענות במדוייק, ואין מקום לפרט ולהסביר.

וכן, אם עבדתי יום אחד בלבד - מה זה אומר חודש?
יום אחד הוא לא זהה לשכר של חודש, הוא יחסי והוא מלא עבור יום אחד בלבד.
שאר הימים אכן לא עבדתי ולא היה קשר עובד-מעביד - האם אני מקבל עבור שאר הימים שלא עבדתי, בלי קשר למה שקיבלתי?

cוורנה1

New member
תשלום עבור אי הודעה מוקדמת
בד"כ מי שמפוטר, מקבל תשלום עבור חודש נוסף, בו עובדים/לא עובדים,
על מנת שניתן יהיה לחפש מקום עבודה אחר.

אני מבינה מהמידע בשאלתך, שבחודש הודעה מוקדמת עבדת ואינך מקבל שכר נוסף לאחר הפסקת העבודה.

אם אכן, אינך מקבל שכר נוסף, לאחר סיום יחסי עובד/מעביד,
לא תהיה מניעה בקבלת דמי אבטלה, ללא המתנה לתום החודש בו שולם השכר עבור הודעה מוקדמת (במקרים בהם שולם, במקרה שלך לא שולם, לפי דבריך הרשומים)

בטופס התביעה בסעיף 7 בו יש לציין אם שולם שכר עבור אי הודעה מוקדמת,
יש מקום לציין את התקופה, שבעבורה שולם השכר. אם יראו שהתשלום הינו בתקופה בה עבדת, החופף למועד סיום העבודה, הרי לא תהיה בעיה וישולמו דמי אבטלה.

לגבי תלוש שכר אחרון, תוכל להגיש אותו, על מנת שיבחנו את התשלום עבור שני ימי עבודה, בהם עבדת.
בכל מקרה, החישוב יערך על פי ממוצע של שכר בששה חודשים קודמים לחודש הפסקת העבודה.

בברכה.

שיווקי

New member
לא קיים "אי הודעה מוקדמת"

כיוון שהיתה הודעה, לא היתה "אי הודעה", ובפרט "אי הודעה מוקדמת", כך שהשאלה הזו לא רלוונטית, כי לא התרחשה, וכנראה שאף פעם לא תתרחש בעתיד.

המונח אי הודעה מוקדמת לא קיים, ולא רלוונטי בעבודה שעבדתי, ובכל עבודה בעתיד, ולכן אין משמעות לשאלה וכן אין משמעות לתשובה (כלומר התשובה היא חסרת משמעות ועל כן ריקה מתוכן).

העניין הוא סמנטי, ולא צריך להיות מובא כמונח מצד הביטוח הלאומי (כי לא מעיד על עשייה/אי עשייה בפועל) ונועד רק לבלבל.

לו היו שואלים אותי, האם יחס עובד מעביד הסתיים, הייתי מתייחס לשאלה אחרת, אך זוהי לא השאלה שנשאלה.

לו היו שואלים אותי, האם החתמתי לפני סיום עובד מעביד - זה לא היה קורה, כיוון שזה לא ממש חוקי ללכת ללשכה עוד לפני סיום יחס עובד מעביד.
לאחר יחס סיום עובד מעביד, אין כלל תשלום כלפי העובד בכל מקרה, לכן אין משמעות מה התקבולים מהעובד לאחר סיום עובד מעביד.

cוורנה1

New member
הודעה מוקדמת על פי רוב, חלק גדול מהמעסיקים אינו ממשיך להעסיק את העובדת/ת לאחר פיטורין.

במקרה שלך, קבלת הודעה מוקדמת והמשכת לעבוד.

בטופס תביעה לדמי אבטלה, אכן מצויין תשלום עבור "אי הודעה מוקדמת",
לכן עם ציון המועד בו הפסקת לעבוד, ניתן לציין שלא קבלת תשלום נוסף עבור "אי הודעה מוקדמת".

בברכה.

למעלה