קצבת אבטלה לצד קצבת נכות

קצבת אבטלה לצד קצבת נכות

היי,
האם בעת קבלת קצבת אבטלה - קצבת הנכות נותרת באותו גובה?
האם בגלל קבלת קצבת אבטלה בט"ל יכול פתאום לבקש לבחון את אחוז הנכות שלי מחדש?
תודה רבה

cוורנה1

New member
קצבת נכות ודמי אבטלה
שלום לך,

אין מניעה בקבלת דמי אבטלה בתקופה בה משולמת קצבת נכות.
למי שמשולמת תוספת תלויים בקצבה עבור בן/בת זוג ועד 2 ילדים,
לא תשלומת תוספת התלויים בלבד.
לא תהיה פגיעה בקצבת הנכות, שכן, זכויות באבטלה נובעות מתקופות עבודה.

ראה להלן מתוך לעבוד ולקבל קצבת נכות
..."חשוב שתדע:
*דרגת אי-הכושר שנקבעה לך תישאר כפי שהיא, גם אם תתחיל לעבוד.
*אם הפסקת לעבוד, תוכל לחזור ולקבל קצבת נכות, כפי שקיבלת לפני שהתחלת לעבוד, מבלי להיבדק על ידי ועדה רפואית - כל עוד דרגת אי הכושר שנקבעה לך בתוקף."

הנ"ל חל על תקופות עבודה, כמו גם בהפסקת עבודה וקבלת דמי אבטלה.

בברכה.

מעולה! אז תהיה קצ' נכות מלאה + מה שמגיע לי כנגזרת מהשכר?

בנוסף: אחוז ההכרה שלי יציב ("יציבה") - האם כיום אין לבט"ל שום אפשרות לדון בגובה אחוז ההכרה עם קבלת דמי אבטלה או כל קצבה אחרת שאינה קצבת נכות?
תודה רבה אורנה

cוורנה1

New member
קצבת נכות מלאה יציבה כזכור, בטופס התביעה חתומים על כך, שיש להודיע על כל שינוי במצב הרפואי, היכול להשפיע על הזכאות. לדוגמא ניתוח המשפר את המצב הרפואי וכדומה...

כל עוד אין הטבה במצבך הרפואי, המגובה באישורים רפואיים כנ"ל, ביטוח לאומי לא יוזם בדיקה מחדש.

לגבי הקצבה שלך, היא תמשיך להיות משולמת, אם אינה עולה על גובה ההכנסה המזכה בקצבה מלאה.
דמי אבטלה נמוכים מההכנסה ברוטו אותה קבלת.

תוכל להיעזר במידע המצורף בקישור כולל מחשבון לבדיקה:
https://www.btl.gov.il/benefits/Unemployment/Pages/sum.aspx

בברכה.

לא זוכר אך מה שחשוב הוא שכל עוד המבוטח לא יוזם בחינה מחדש

(דבר שכרוך בוועדה) אין לבט"ל אפשרות לגעת בגובה אחוז הנכות.
נכון?
אמנם במקרה שלי לא יכולה להיות הטבה אך לא חושב שמבוטח עם נכות יציבה גבוהה לא יזום על דעת עצמו הצהרה על הטבה במצב הרפואי.
לסיכום - אין קשר בין קבלת דמי אבטלה ובחינת נכות...ולמעשה אין לבט"ל שום אפשרות לדון בנכון אם המבוטח הוא שיוזם זאת.
תודה

לא מדוייק. אם תבקש לדווח על החמרה במצבך הרפואי

בעניין רפואי חדש שמעולם לא נידון, או החמרה של נכות קיימת- ביטוח לאומי בהחלט יכול לבצע ועדה שתבדוק את מצב הליקויים הקבועים.
זה יכול לקרות במצבים שונים, כמו:
אין אין לך 100% אי כושר ואתה מבקש לדווח על ליקוי רפואי נוסף בכדי לטעון למצב אי כשירות חמור מזה שמוכר לך כרגע.
אפשרות נוספת, היא שהיה לך אפוטרופוס שקיבל את כסבי הקצבה עבורך, וכיץ אתה מבקש לקבל את הקצבה לחשבונך.
עוד אפשרות, היא שהיתה לך קיצבנ מלאה, אבל אתה מבקש להכיר ולהגדיל את שיעור הנכות הרפואית, במטרה לזכות בהטבות ופטורים שונים, שאינך זכאי להם כרגע, כגון הנחה בחשבון המים, הנחה בחשבון הטלפון, פטור ממס הכנסה וכד'.

כך שבהחלט ישנם מצבים שבהם גם אם לא תדווח על הטבה במצבך הרפואי (כפי שהחוק מחייב, אגב), פניה בנןשא הטבות ומעמדך מוך רדויות המס- בהחלט יכולה לגרור בחינה מחודשת של הנכות והליקוי שהוכרו לך בעבר.
סיטואציה נוספת שבה אתה יכול להקרא לבחינה מחודשת, זה אם אדם, שכן או גוף שיודעים על זכאותך, ידווחו לביטוח לאומי מסיבותיהם, שמצבך הרפואי טוב משאתה טוען.
בקיצור, אם אתה נושא את הליקוי שאכן את מצבך הרפואי ואין לך תביעות נוספות להחמרה במצבך, הסבירות שביטוח לאומי יעזום בחינה מחודדת של זכאותך- קטן. אבל לאור כמות התובעים ומצבן העגום של ביטוח לאומי, ואחוז של אלה שמנסחם לרמות ולגנוב מאחרים, לא אופתע אם בעתיד ביטוח לאומי יבצע מעקב סטטיסטי אחר מבוטחים, או יעודד דיווח על מתחזים. בדיוק כמו המוקד שיש למס הכנסה בעניין מעלימי מס. אני אישית ממש לא מתנגד לפעולות כאלה. זה כסף שאמור לשאת נכים נזקקים, לא מתחזים שחוששים שיקחו להם את ההכנסה הנוספת. זו דעתי.

אני מאד מסכים עם סיכום דבריך!

אני כמובן מקווה שלא אצטרך לדוח על החמרה - אך למה לי לעשות זאת כשאני מוכר ב-100% רפואי+100% אי כושר...?
לשמחתי אני עצמאי אך לצערי הנכות שלי היא לא משהו שילך ותשתפר.
שוב - ממש ממש צודק

mikmic0v

New member
אבל לנו הנכים קשה למצוא עבודה

שמותאמת למגבלות ולצרכים שלנו, וגם להתמיד בה לאחר שכבר מצאנו אותה.

לאחר ההכרה בנכות לא נשללת הזכאות למי שמכניס מעל כ 5900 ברוטו כי הבחינה של השכר לפני הכרה ולאחריה שונה.

מי שהחל לעבוד בסכום של 4 או 5 אלף שח, לא פסק מלהיות נכה והוא לא מפחד שייקחו לו את התוספת, זה זכות שמגיעה לנו. יש חודשים שבהם אני יכולה להרוויח 4 ויש חודשים שלא, ובהתאם לזה מדרגות ההכנסה אל מול הקיזוז מהקצבה.

האם זה הגיוני שבעבר הכנסה של 2000 שח הייתה מבטלת את הזכאות לפחות באותם חודשי עבודה?

האם זה הגיוני ששכר של 1900 שח כפי שהיה בעבר היה מוריד את הקצבה במאות שקלים, בהמשך זה עלה ל 2400 ובהמשך ל 2800, אבל זה גם מביך ומשפיל.

כיום זה עומד על 3700 ואני מדברת על 100% אי כושר. לא חושבת שאני צריכה להתבייש או שלא מגיע לי הכסף הזה, אני מאוד סובלת והטיפולים שלי יקרים יותר, ולא הפסקתי להיות חולה או מתמודדת. ויש תקופות טובות יותר זה נכון...

ביטוח לאומי שיפר את התנאים למקבלי נכות, למשל הבדיקה מחדש שהורחבה ל3 שנים רשת הביטחון ובהמשך ביטולה של הבדיקה, וכן רמות שכר משתנות והעלאת הרף. זה צעד מבורך... שעות רבות וכסף רב שאנו מטופלים מוציאים על המגבלה.

מסכים ביותר שהבט"ל מאד השתפר! =>>

לא אעסוק במה שהיה בעבר ואם הגיוני או לא הגיוני בנוגע למה שהיה אז.
פשוט זה לא רלוונטי למה שכיום.

אני מאד מסכים ולצערי גם אני מתקשה עם מקומות עבודה שלא רוצים ו/או מסוגלים לעשות אדפטציות למען המטרה הראויה והחשובה הזו של העסקת בעלי מגבלה.
מניסיוני האישי: העסקה בשכר יחסית נמוך, שעות עבודה ארוכות וחוסר אופק התפתחותי.
זה מניסיון של שני מקומות עבודה.

אגב, שימי לב למה שנכתב ע"י אמרתי ולא יספתי כי בט"ל יכול להשתמש בדרכים בכדי "לדלל" קצת את אוכלוסיית המוכרים על-ידיהם.
אך כפי שהוא סיכם: כל עוד המבוטח לא יוזם פנייה לשינוי גובה ההכרה וכד' הסיכוי לכך קלוש.

אגב,
גם אם כאדם עובד אפנה לרשות המיסים בכדי לקבל פטור ממיסים זה משהו שבאפשרות הבט"ל לפתוח את התיק ולדון מחדש באחוז ההכרה גם אם הנכות יציבה?

תודה רבה

cוורנה1

New member
פטור ממס הכנסה בוועדה לפטור ממס, מציינים בפירוש, שלא נוגעים באחוזי הנכות ואבדן כושר לצורך קצבת נכות.
אלה שני מישורים שונים.
נכון שהוועדות מתקיימות בביטוח הלאומי, אך הן לצורך הפטור בלבד, כאשר הגורם המפנה הוא פקיד השומה.

בברכה.

mikmic0v

New member
זה לא קשור אחד לשני

כשהולכים לקבל פטור ממס אתה נבדק בביטוח לאומי לא על ידי ביטוח לאומי. זה לא רלבנטי לדעתי. זה רק פטור ממס הכנסה אבל אני חושבת שצריך 90% נכות רפואית שזה די קשה להשיג, כי הנכות מחושבת בשקלול מתוך האחוזים הפנויים. למשל-
נכה בעל ליקוי אחד של 50% בעור וליקוי שני 30% נפשי, סך הנכות לא תהיה 80%, אלא: 50% ועוד 30% מתוך ה 50%, כלומר 50%+15%=65%.

cוורנה1

New member
קצבת נכות ודמי אבטלה
אכן כן, כפי שנרשם במענה ראשון.

בברכה.

למעלה