קצבת נכות ודמי אבטלה

קצבת נכות ודמי אבטלה

שלום אורנה,
אני עם 50% נכות רפואית זמנית ו-100% אי כושר עבודה זמני.
כבר 7 חודשים בבית ומקבלת קיצבה 2594 (קח"ן)
אין לי ביטוח אשר משלם לי אובדן כושר עבודה.
עכשיו פוטרתי מעבודתי, עקב מחלה מתמשכת ואי יכולת לבצע עבודתי( כך כתוב).
לאן עלי לפנות עם מכתב הפיטורין? לביטוח לאומי, או ללשכה לתעסוקה?
האם אוכל לקבל 75% מהמשכורות האחרונות שהיו לי , לפני 7 חודשים, כשעוד עבדתי?
האם יקזזו לי את קצבת הנכות?
האם בכלל שווה לי לפנות, או להבטיח לפחות את קצבת הנכות, שתישאר כמו שהיא?
אני מפחדת כי ישלחו אותי לעבודות שאינני יכולה לבצע וזה יהיה "סירוב"
אני חוששת מבילבול ע"י המוסדות ושאשאר קירחת מפה ומפה.
בעלי משתכר מינימום ואנחנו מאוד מתקשים לגמור את החודש.
ועוד שאלה אחרונה: ב1.3 (לפני יומיים )קיבלתי את המכתב פיטורין, תוך כמה זמן עלי להתייצב בלישכה?
תודה רבה על תשובתך

cוורנה1

New member
זכויות באבטלה וקצבת נכות
שלום לך,

זכויות באבטלה נבדקות מהרשמה ראשונה בשירות התעסוקה,
לתקופה של 18 חודשים קודמים,
בה, יש לצבור 12 חודשי עבודה באופן רציף/לא רציף.

כאשר קיימים אישורי מחלה, שבעבורם שלא שולם שכר (לא נותרה יתרת ימי מחלה לתשלום), מאריכים את התקופה הנבדקת ועד ל-6 חודשים לכל היותר.
אישורי מחלה יכולים להיות גם לאחר סיום העבודה ועיכוב בהרשמה ראשונה.
לשים
שלא יחלוף הזמן בו לא משולם שכר ועד לכל היותר עד 6 חודשים בסה"כ (בתקופת העבודה ולאחריה).

על מנת לעמוד בתנאי הזכאות בתקופת אכשרה (עבודה ) נדרשת,
יש לדאוג לאישור מחלה על תקופת ההעדרות בשל המחלה.

ולשאלותייך:
1- לאחר פיטורייך מהעבודה ובהנחה ששולם לך שכר עבור אי הודעה מוקדמת,
יש להגיע לשירות התעסוקה בתום החודש בו שולם השכר, שכן תשלום אי הודעה מוקדמת, נכלל במנין תקופות עבודה ובעבורו לא משולמים דמי אבטלה.
2- עם מכתב הפיטורין יש לפנות לשירות התעסוקה בהרשמה ראשונה.
3- בתביעה לדמי אבטלה אותה ניתן להגיש גם באינטרנט, יש למלא ולצרף את המסמכים הנדרשים כמפורט. צילום מכתב הפיטורין יש להציג גם לביטוח לאומי עם הגשת התביעה, יחד עם ציון תחילת עבודה, סיום וסיבת הפיטורין כפי שמופיע במכתבך. להעביר למעסיקך למלא א חלקו בטופס התביעה.
4- שיעור דמי אבטלה משתנה ואינו קבוע, על פי גיל. ניתן להיעזר במחשבון המצורף, כמו גם על פי השכר ברוטו לפני/אחרי גיל 28
5- אין מניעה בקבלת קצבת נכות ודמי אבטלה. במקרה זה לא תשולם תוספת "תלויים" עבור בן זוג ועד 2 ילדים.
6- יש להודיע לפקיד ההשמה על מצב בריאותך על מנת לעבור וועדה רפואית מטעמם, אשר תוכל לקבוע אם ניתן להפנות אותך לעבודה המתאימה למצב בריאותך. במידה ויקבע שאת באבדן כושר עבודה מלא, לא ניתן יהיה בשלב זה לקבל דמי אבטלה.
זכויות באבטלה נשמרות לשנה, מהאחד בחודש בו נרשמים לראשונה בשירות התעסוקה. ניתן לחזור להרשמה באופן שוטף כאשר תרגישי טוב יותר ותוכלי לקבל עבודה המתאימה למצב בריאותך.

לאחר עיון בתשובות, אנו כאן להרחבה והסבר במידת הצורך.

בברכת בריאות ו

תודה ועוד שאלה חשובה חוקית

מכיוון שבשמונת החודשים האחרונים לא עבדתי, ולא קיבלתי משכורת כמובן, אלא קצבת נכות, המעבידה וסוכן הביטוח רוצים לשנות לי את מכתב הפיטורין ליוני(זה הזמן שהפסקתי לעבוד בפועל) האם מותר להם?
האם אפגע ואפספס ימים של דמי אבטלה? כי כביכול, אם התאריך ישונה, בעצם לא התייצבתי בלישכה.
אני חושבת שאסור להם לשנות תאריך. 1.3.16 זה התאריך בו פוטרתי!
המעביד חושש, שמע יצטרך לשלם פרמיות לביטוח על הזמן שלא עבדתי, מה שאני לא דורשת בכלל, אבל רוצה להשאיר את התאריך הנכון והמקורי
ביטוח לאומי קיבל מהמעביד מכתב ביוני 2015 שסיימתי לעבוד בעקבות מחלה ואובדן כושר עבודה ולא מכתב פיטורין והם טוענים שזה לא תואם תאריכים עם המוסדות. אני ממש לא יודעת מה לעשות....?
תודה רבה לך על תשובתייך המפורטות, אני מאוד מעריכה זאת.

cוורנה1

New member
שינוי מועד הפסקת עבודה
תחום שאלתך הינו בתחום דיני עבודה ופנסיה
איני בטוחה שנכון כך לפעול, לאור המידע אותו ציינת בשאלתך.
לא ניתן כיום, לפטר אותך רטרואקטיבית.

ממליצה אף לברר בפורום ביטוח חיים גמל ופנסיה לגבי אי העברת תשלומים, ומה חובותיו של המעסיק בתקופת מחלה והאם צריך להפעיל ביטוח אבדן כושר עבודה (מהפוליסה/קרן הפנסיה) בתקופת העדרותך על פי תנאי הפוליסה ובכלל בשל מחלתך.

מקובל בעת ניתוק יחסי עובד/מעביד, לשלם ריסק לתקופת הביניים עד למעבר למעסיק אחר, אשר באמצעותו להמשיך את ההפרשות לביטוח.
להבנתי, זה אינו המקרה.
עלייך לשמור על זכויותייך, ולבדוק היטב אילו כיסויים יש לך בפוליסה/פנסיה.

לגבי דמי האבטלה, לא משולמים דמי אבטלה ללא התיצבות בשירות התעסוקה.
בפועל, כפי שרשמתי במענה ראשון, הזכויות הן מיום הרשמה ראשון בשירות התעסוקה.

עדכני אותנו בהמשך כיצד מסתיים הטיפול בענינך.

בברכת בריאות.

המון המון תודה, עזרת לי בהחלט ואפנה לפורום האחר ואחזור לעדכן

ושוב תודה על הפירוט וההסבר הנרחב.

למעלה