עזרה - ועדת ערר - סטטוס "סירוב " בלשכת תעסוקה

Orh1989

New member
עזרה - ועדת ערר - סטטוס "סירוב " בלשכת תעסוקה

שלום.
שבוע שעבר בפעם הראשונה בחיי התייצבתי בלשכת תעסוקה אחרי שפוטרתי מחברת מכירות טלפוניות מוכרת (שם עבדתי במשך קרוב ל3 שנים).

ביום שלישי 16.2 התייצבתי בראיון עבודה שלשכת התעסוקה שלחה אותי,
הראיון עבודה היה לעבודה זהה לעבודה שממנה פוטרתי - מכירות ושירות וטלפוני.
נכנסתי לראיון עבודה לאחר שמילאתי טפסים אודותיי.

שלום
-שלום מה שלומך?
טוב תודה.
אני רואה שעסקת בחברת מכירות טלפוניות, על אותו עיקרון כמו אצלנו.
-נכון.
למה פיטרו אותך?
ומכאן הכל ציטוט מילה במילה:
-לא הייתי עומד ביעדי מכירה, ולא הייתי שירותי מספיק ללקוחות.
אוקיי. תודה על הכנות. אתה לא רלוונטי עבורנו. בהצלחה בהמשך

היום אני מגיע ללשכת תעסוקה להתייצב (כל ימי חמישי) ואיזה יופי
המעסיקה הודיע לרכזת השמה שמטפלת בי שסירבתי לעבוד בחברה אצלם

(!!!!)

פשוט לא נכון.
פשוט שקר.
מילאתי טפסים לועדת ערער וקבעו לי לסוף החודש.
מהם הלך הרוחות בוועדה כזו ואיך עליי לבוא מוכן?

אשמח לייעוץ והכוונה
תודה רבה

אממ

אתה זכאי להרגיש ערעור אבל חשוב שתדבר קודם עם אותו פקיד שאתה מטופל אצלו בלשכה ואז לנסות לדבר עם מנהל הלשכה בנידון כל הסיפור הזה ולראות מה קורה הלאה
כי ממה שתיארת אין שום סיבה שתקבל סירוב על סתם
&nbsp
בהצלחה

Orh1989

New member
כבר באותו רגע הגשתי ערעור

ודיברתי עם הפקידה שאני מטופל אצלה.
הכניסו אותי לוועדה ב29.2 .
בטופס ערעור שהגשתי כתבתי את מה שכתבתי פה בפורום (ואת הציטוט המדויק של המעסיקה).
ואני שואל - מה סירוב בזה?
איך היא מעיזה לומר שסירבתי לעבודה. זה פשוט שקר. שקר אין מילה אחרת

האם יש תקווה בכלל בוועדות ערעור האלו או שמא זה "משחק מכור מראש"?

שאלה טובה אתה שואל

כנראה שרוב הסיכויים לא מצאת חן בעיני המראיינת זה מה שאני יכול להגיד כנראה שהיית נראה לה לא מישהו שהוא רציני או לך תדע ככה שתקח בחשבון בחיים לא חסרים סיפורים
בכל מקרה תראה מה יהיה בערעור אולי תצא זכאי וימחקו לך את הסירוב איאפשר לדעת לכן תמיד לא יזיק לנסות

Orh1989

New member
קבלה לעבודה אחרת

היועצת השמה שמטפלת בי , בנוסף לזה שעדכנה אותי שנתנה לי סירוב
גם שלחה אותי לעבודה אחרת, נוספת.
ואמרה לי שעדיף שאתחיל לעבוד שם כי כשאבוא לוועדת ערר, ואציג את טענותיי
יסתכלו בזווית חיובית אם כבר מצאתי עבודה.
כי אז הם יגידו "הנה, הוא רציני, והוא כנראה לא באמת סירב לעבודה הראשונה שלו".
&nbsp
בדיעבד,
נראה לי שהיא פשוט קישקשה.
הרי אם אתקבל לעבודה, מה אני צריך בכלל את האבטלה ששללו ממני לשלושה חודשים?
נראה לי שהיא פשוט ניסתה לנפנף אותי.
מה אתם חושבים?
אם אתקבל לעבודה אני חושב (עכשיו, בדיעבד) שזה לא יעזור לי בכלל בוועדת ערר,
ואולי אפילו יפגע לי בימי אבטלה שמגיעים לי
&nbsp
מה דעתכם?

cוורנה1

New member
זכויות באבטלה - זכויות מיוחדות לעובדים בשכר נמוך ולפותח
כפי שרשמתי אתה אמור להיות פנוי לעבודה שיפנו אותך אליה,
תחילה לעבודה מתאימה על פי נסיון/השכלה/גיל כמפורט.
בהתאם לגיל, בדוק על פי האחד בחודש בו נרשמת לראשונה, יפנו לכל עבודה המתאימה למצב הבריאותי בלבד.

לתשומת לבך לזכויות מיוחדות לעובדים בשכר נמוך ולפותחים עסק עצמאי למענק המשולם למי שעובד בשכר הנמוך מדמי אבטלה.

בברכה.

cוורנה1

New member
מתי נרשם סירוב
שלום לך,

סירוב נרשם גם במקרה הבא כמפורט מתוך זכאות בעת אבטלה "סירוב" בהקשר לדמי אבטלה:
"...אם תיצרו במקום העבודה תנאים אשר יכשילו את סיכוייכם להתקבל לעבודה."

על פניו על פי המידע בשאלתך, פרטת את מהלך הראיון.
השאלה היא איזה רושם קבל המעסיק הפוטנציאלי, אשר גרם לו לרשום בהודעה שאתה מסרב לקבל את העבודה.

באופן כללי, צריך להבין שדמי אבטלה משולמים למי שאין עבודה מתאימה להפנות אליה.
האם קבלת את ההודעה על הסרוב בכתב?
האם חתמת על הודעת הסרוב?
ראה מענה אותו קבלתי בנושא לאור בדיקת שאלה כשאלתך, בה לא נמסר לידי המובטל בעת רישום הסרוב העתק מההודעה:

"שלום אורנה,
ההנחיה על מסירת טופס הסירוב לדורש עבודה הינה נכונה ותקפה. מבדיקתי מול מנהל לשכת תעסוקה באר שבע, כל מתאמי ההשמה מחויבים למסור וגם מוסרים את טופס הסירוב לדורשי העבודה וסורקים אותו לתוך המערכת הממוחשבת. נראה שהפניות שיוצאות אליכם הם מדורשי עבודה שלא הסכימו לחתום על טופס הסירוב וכתוצאה מכך לא קיבלו אותו ביד עקב אי הסכמתם. דורש עבודה הטוען שלא קיבל את טופס הסירוב ביד אחרי שחתם עליו, מוזמן לפנות למחלקת פניות ציבור ותלונתו תטופל.

בברכה,
הממונה על פניות הציבור, חיים רוזנטל"

עד למועד הערעור וקבלת ההחלטה,
עליך להמשיך ולהתיצב בשירות התעסוקה ביום ובשעות שנקבעו מראש,
כך, ישולמו דמי אבטלה אם הערעור מתקבל.

בברכה ו

Orh1989

New member
תשובה

היי
האמת שלא קיבלתי העתק של טופס הסירוב.
&nbsp
ביום שלישי ה16.2 הייתי בראיון (שהיה בלשכת התעסוקה עצמה). בה כמו שכתבתי הראיון הסתיים ב
"תודה על הכנות. אתה לא רלוונטי עבורנו".
לאחר כיומיים, ב18.2, יום חמישי, התייצבתי בשעה השבועית שנקבעה לי, ואז נמסר לי כי אני מקבל סירוב בגין סירובי לעבוד באותה חברה, שאליה התראיינתי יומיים קודם לכן.
&nbsp
היועצת השמה הסבירה לי את המשמעות של סירוב (הפחתת 30 ימים מסך הזכאות שלי ושלילת קבלת דמי אבטלה במשך כ90 יום).
נתנה לי טופס לחתום עליו.
נתנה לי טופסי ערר למלא.
ונתנה לי הפנייה לעבודה נוספת.
&nbsp
לא קיבלתי העתק או שום דבר לגבי הסירוב.
&nbsp
&nbsp
עכשיו לגבי השאלה השנייה, שלא הבנתי אותה ואשמח שמישהי ינסה להבהיר לי את הדברים.
במידה ואתקבל לעבודה החדשה שהפנו אותי אליה,
לשם מה אני צריך את הוועדה? אם תהיה לי עבודה זה כבר לא משנה שלילת זכאות דמי אבטלה - יש לי עבודה..
אני חושב שהיועצת השמה הבינה שאני לא ממש מבינה ומנסה להכשיל אותי.
היא טענה "עדיף שעד הוועדה תהיה לך עבודה מסודרת ואז תוכל לטעון שאתה כן רציני ומחפש עבודה ויסתכלו עליך בעין טובה".
אבל אני דווקא רואה את פני הדברים אחרת -
אגיע לוועדה שמשמעותה ערעור על הסירוב, ערעור שאם יתקבל משמעותו יהיה קבלת 30 ימים בחזרה לזכאותי, ואי-שלילת דמי אבטלה. אבל שוב, מה אני צריך דמי אבטלה אם תהיה לי עבודה מסודרת?
&nbsp
&nbsp

cוורנה1

New member
בהמשך... חשוב לקבל את הטופס על מנת שתוכל לראות במו עיניך מה הסיבה שנרשמה.
תוכל פנות דרך אתר שירות התעסוקה, אם לא ימסר לך האישור, לפניות הציבור, אף להעתיק את תשובתי כפי שניתנה. המענה אותו קבלתי אינו משתמע לשתי פנים.

לגבי הפניה לעבודה, עדיף לחזור לעולם העבודה כל עוד קיימת הצעה המתאימה עבורך.
לגבי וועדת הערער, אם זו תחליט לקבל את הערותיך לראיון ותבטל את הסירוב, ישולמו דמי אבטלה מיום הסירוב ועד לתחילת העבודה.

זכויות באבטלה נשמרות לשנה מהאחד בחודש בו נרשמים לראשונה ואם מסיבה כלשהי לא תתמיד בעבודה, לאחר תקופת מה של 25 ימים לפחות, תוכל לחזור להרשמה באופן שוטף עד למיצוי מכסת הימים/הפניה לעבודה/תום שנת הזכאות, המוקדם מביניהם.

בתקווה שתתמיד בעבודתך החדשה ולא תזדקק לדמי אבטלה.

בברכה.

Orh1989

New member
תגובה

שלחתי הודעה לפניות הציבור.
נראה מה יענו לי.
&nbsp
עכשיו לגבי העבודה שהוצעה לי, בכנות, אני מעדיף שלא יקבלו אותי לשם.
כל עבודה מכבדת את בעליה... אבל ..
אני תכף מסיים תואר במדעי המחשב ושלחו אותי לעבודה במאפייה כעובד ייצור .
מה הקשר? ואיפה ההיגיון? למה שבתור מתכנת מחשבים אני אעבוד במאפייה.
אבל אין מנוס מזה כי זה מה שהוצע לי

cוורנה1

New member
עבודה מתאימה
האם עבר הזמן בו מפנים אותך לעבודה מתאימה תחילה?

כעבור הזמן הרשום (ראה במענהראשון בנושא), על פי גיל בו מנסים תחילה להפנות לעבודה על פי גיל, השכלה, מקצוע, נסיון והכנסה, לעבודה מתאימה ולאחר התקופה הנדונה, יפנו לכל עבודה המתאימה למצב הבריאותי בלבד.

מהודעות שעלו בעבר בפורום, נשלחו אקדמאים ואקמאיות, לאחר התקופה כנ"ל,
לעבודה כקופאיות בסופר.

בדוק אם פגה התקופה, כזכור יש לבדוק מהאחד בחודש בו התיצבת לראשונה בשירות התעסוקה.
על פי הגיל הרשום בכרטיס, כעבור חודש ימים מפנים לעבודה המתאימה למצב הבריאותי.

בברכה.

Orh1989

New member
ממש לא פגה התקופה הזאת. אני חותם פחות משבועיים בלשכה.

וזו העבודה השנייה שמציעים לי .
התחלתי לחתום ב11.2, לפני כ10 ימים בדיוק.
גם אם תסתכלי על זה מה1 בחודש, עדין לא עבר הזמן..

cוורנה1

New member
עבודה מתאימה
ביום ההתיצבות הבא לברר מה לגבי עבודה מתאימה.

תוכל להדפיס מתוך אתר שירות התעסוקה את המידע כמו גם מאתר ביטוח לאומי,
ולהציג למתאם/מת ההשמה:
1- זכאות בעת אבטלה
2- אתה מובטל

ניתן אף לפנות למנהל הסניף בלשכת התעסוקה ולברר את הנושא אם אינך נענה.

בהצלחה!

Orh1989

New member
שלום אורנה. מידע חדש:

חזרתי עכשיו מהתייצבות שבועית בלשכה. דרשתי טופס של הסירוב והיועץ השמה אמר לי שאין לו אפשרות למסור לי דבר כזה, וביום שני יש לי וועדה ואוכל לבקש העתק. לגבי עבודה מתאימה- אמרתי לו שבחודש הראשון צריך להביא לי עבודה מתאימה שמתאימה לעיסוקיי בעבר או להשכלתי כמו בהגדרה באתר. ומאפיה לא עומדת בהגדרה הזו. אמר שהוא "עובד הרבה זמן בלשכת ץעסוקה ולא מכיר דבר כזה.. ואם אני חושב אחרת שאגיש בוועדה". מרגיש כאילו מנסים למרוח אותי החודש כדי שתעבור התקופה שעליה דיברת. מה את חושבת? תודה

cוורנה1

New member
טופס סרוב ועבודה מתאימה
ממליצה לפנות בדחיפות למנהלי אתר לשכת התעסוקה באמצעות פניות הציבור(מופיע בקישור מטה) בו מופיע המידע המלא בנושא שאלותיך מתוך זכאות בעת אבטלה.
לציין בדיוק מה נמסר לך ע"י פקיד ההשמה את ההשתלשלות כפי שבאה לידי ביטוי בהודעותיך, לגבי אי מסירת הודעת סרוב בכתב והתיחסות לעבודה מתאימה.
לציין פרטי הסניף בו אתה מטופל.

חשוב להגיע לוועדת הערער עם תשובה בכתב של הממונה על פניות הציבור, כפי שאני קבלתי בבירור במסגרת התנדבותי בשי"ל (שירות ייעוץ לאזרח).
התגובה היתה די מהירה.

גם אם לא תספיק לקבל התגובה תשתמש במידע שיש באתר שירות התעסוקה המחייב אותם, כולל ההודעה שקבלתי והעתקתי עבורך מהממונה על פניות הציבור. תגובה זו מחייבת את שירות התעסוקה.

חשוב לשמור על הזכויות.

בהצלחה ותמשיך לעדכן בנושא על מנת שכולנו נלמד זה מנסיונו של האחר ונעביר זאת הלאה.

בברכה.

Orh1989

New member
אני לא זוכר מתי הייתי כה נסער ועצבני

עדכון מהיום
אתמול השיב לי הממונה על פניות הציבור וכתב לי שהוא מתנצל על מה שקרה, ושלח לי את הטופס סירוב שעליו חתמתי
שבו כתוב
"אינו מתאים לעבודה
טען בפני המעסיקה כי לא היה שירותי ולא עמד ביעדי מכירות".
לגבי הנושא העבודה מתאימה לא קיבלתי התייחסות כלל.
היום היתה לי הוועדת ערר
נקבע ל שעה 12:10 כאשר בפועל נכנסתי רק ב14:20 לערך. ייבשו לי שם את הצורה.
נכנסתי לוועדה.
עו"ד
שני נציגי ציבור
ועוד מישהו מהלשכה, כנראה מנהלת או אחראית.
אותה גברת, שנקרא לה Y,
סיפרה את "הצד" של לשכת התעסוקה והמעסיק, שבו בעצם הם טוענים כי סירבתי לעבוד. כמו כן הראתה לי בפעם הראשונה את הטופס הפניה למעסיק - שבו המעסיקה סימנה V ב"סירוב" וכתבה "לא מעוניין לעבוד".
אמרתי שמה שכתוב זה שקר. וכמו כן את הטופס הזה אני רואה רק בפעם הראשונה.. הוא לא מולא מולי.
היא בתגובה טוענת "אז מה אתה חושב שאני מילאתי אותו?" ומראה לי חתימה של המעסיקה.
במשך כל הוועדה שנמשכה לא יותר מ10 דקות, השתלחה לי אותה גברת Y ולא הייתה אובייקטיבית כלל וכלל.
ניסתה להתנגח איתי כאשר אמרתי דברים שניתן לפרשם לשתי פנים, וניסתה להעמיד אותי על דיוקים בדיוק כמו שעושים בבית משפט.
("פעם אחת אמרת ככה, ופעם אחת ככה").
השתיקה אותי פעם או פעמיים "עכשיו אני מדברת אל תתפרץ".
כאשר אמרתי משהו בסגנון של "אם הייתי יכול הייתי כבר נשאר בעבודתי הקודמת, אבל פוטרתי משם".
היא מסיקה ש"הנה, גם שם לא רצית לעבוד". מה את מסיקה מסקנות ואל תכניסי לי מילים לפה. חוצפנית.
שבוע שעבר כאשר התייצבתי, אמרתי ליועץ השמה שאני רוצה שהמעסיקה תגיע לעבודה ותגיד את הדברים האלו כאשר היא מסתכלת בעיניים שלי .
הוא בתגובה השיב שלא ניתן , אבל יהיה אפשר להתקשר אליה.
כאשר ביקשתי שיתקשרו אליה טענה אותה גברת Y, כי לא ניתן ו"היא גם ככה לא תזכור אותך, היא ראיינה המון אנשים באותו יום".
נפנפה אותי בקיצר.
פניתי לעו"ד ואמרתי לו שמה שבסה"כ קרה בראיון, זה שהיא שאלה אותי מדוע פוטרתי ואני עניתי לה.
ואני שואל בתמימות, האם הייתי צריך לשקר למעסיק? לומר סיבה אחרת? אמרתי את האמת. לא סירבתי לעבוד. בוא נעמיד דברים על דיוקם
בגדול ישנם הרבה דברים שאני מצטער שלא אמרתי מכיון שברחו לי מהראש מהלחץ ומהעצבים.
איכשהו ברח לי מהראש להראות לעו"ד את אותו טופס שאתמול קיבלתי מפניות ציבור
(שבו כתוב שאמרתי למעסיקה שפוטרתי מסיבה כזו או אחרת - דבר שגברת Y טוענת שזה שקר).
אחרי חצי שעה חזרתי ללשכה ודחפתי את הטופס הזה לעו"ד ביד שויוסיף את זה לתיק ויסתכל ויקרא ויגיד לי מה סירוב במה שכתוב פה.
לפחות זה.
הם אמרו שתשובה תהיה תוך 10 ימים בערך.
עכשיו לגולת הכותרת
אני חושב שכל הקטע ש Y השתלחה בי ככה, נובע מהעובדה שפעמיים פניתי לפניות ציבור (תוך שבועיים) אודות הלשכה בעירי, וכמו כן כיתבתי גם את ומנהל הלשכה ומתאם המעסיקים
שאני חושב שאחד מהם זו היא.
אז מה שאני מרגיש, שהחוסר אובייקטיביות שלה, נובע מעצם זה שפניתי לפניות ציבור להתלונן עליהם.
ועכשיו היא סוגרת חשבון.
ההתלבטות שלי היא האם לפנות בפניה נוספת לפניות הציבור ולציין את מה שאני מרגיש
את היחס שקיבלתי רק בגלל שהתלוננתי עליהם, ועל העוול שנעשה לי שם.
אני יכול להיות שקרן , אבל אם אני משקר אני אשקר להם שם בלשכה.
לא פה בפורום,
פה אין לי אינטרס לשקר. אני לא מרוויח מזה כלום. וכל מה שקרה זה באמת מה שאני מספר.
לא סירבתי לעבודה. והדבר היחיד שטענתי זה שפוטרתי מעבודתי כי לא הייתי עומד ביעדי מכירה (העבודה אליה נשלחתי היתה דומה לזו שממנה פוטרתי)
האם לפנות שוב לפניות ציבור?

cוורנה1

New member
וועדה בלשכת התעסוקה תודה על העדכון וצר לי על השתלשלות האירועים.
בפועל, אני מאוד מקווה שהעו"ד אכן יעביר את ההודעה לפיה נרשמו הדברים שמסרת בראיון העבודה.

מציעה לך להמתין להחלטת וועדת הערער,
יתכן מאוד שלאור הטופס שמולא ע"י המעסיק והגיע עתה גם אליך ונמסר לעו"ד תתקבל החלטה משביעת רצון מבחינתך.

טוב שרשמת כאן את כל ההשתלשלות כאשר החומר עוד טרי, כך במידת הצורך תוכל לחזור ולעיין בו ולבחור את המידע הרלוונטי בפניה לפניות הציבור.

לגבי "עבודה מתאימה" תוכל כבר לשלוח איליו מייל ע"י השב, בו אתה מודה לו על קבלת טופס ה"סרוב" וכי לא קבלת תשובה בנושא הפניה ל"עבודה מתאימה" שהיא משמעותית לגביך.

אשמח להמשך עדכונים.

כזכור, אתה ממשיך ומתיצב בשירות התעסוקה עד לסיום ההליך על מנת שישולמו דמי האבטלה עבור ימי ההתיצבות.

בברכה לבשורות טובות.

למעלה