דמי אבטלה וקיצבת נכות

דמי אבטלה וקיצבת נכות

שלום רב, אני כבר 7 חודשים באובדן כושר עבודה,מקבלת קצבת נכות על 50% רפואי זמני ו-100% אי כושר עבודה זמני. כל התקופה הזו עדיין הייתי שייכת לחברה בה עבדתי, אם כי לא בשכר, כמובן.
שאלתי: האם הבוס שלי, על פי חוק יכול לפטר אותי? לתת לי מכתב התפטרות, שאוכל לחתום בלישכה?
איך מחשבים את הזכאות מביטוח לאומי עם דמי האבטלה?
קיבלתי 7000 ש"ח בעבודתי ועכשיו מביטוח לאומי 2594?
בהנחה שאקבל דמי אבטלה, עד מתי אוכל לקבלם( אני בת 44.5 ) מה אני עושה באוגוסט, שאז אצטרך להתייצב לוועדה נוספת?
איך אוכל לחזור שוב לקבלת קיצבת נכות?
תוכלי בבקשה לעזור לי לעשות קצת סדר?
(וכמובן בתקווה גדולה מאוד לחזור במהרה למעגל העבודה)
תודה רבה על התשובה

cוורנה1

New member
דמי אבטלה וקצבת נכות
שלום לך,

לגבי פיטורי עובד בתקופת מחלה,
אם אין יתרת ימי מחלה לזכותך המעסיק יכול לפטר אותך ולצייד אותך במכתב פיטורין.

אין מניעה בקבלת קצבת נכות ודמי אבטלה במקביל.
אם אין תוספת "תלויים" בקצבת נכות עבור בן זוג ועד 2 ילדים,
לא תהיה השפעה על קצבת הנכות.

זכאות לאבטלה נבדקת מיום הרשמה ראשון בשירות התעסוקה,
לתקופה של 18 חודשים קודמים, בה יש לצבור באופן רציף/לא רציף 12 חודשי עבודה לפחות.

מי שחולה ולא יכול היה להתיצב בשירות התעסוקה, על פי אישורים רפואיים תומכים, מאריכים את התקופה הנבדקת מעבר ל-18 חודשים ועד ל-6 חודשים לכל היותר. סה"כ נבדקת הזכאות לתקופה של עד 24 חודשים.
האישורים הרפואיים יכולים להיות בתקופת העבודה וגם לאחר הפיטורין.

חשוב לדעת, חלק מתנאי הזכאות לדמי אבטלה, הינו פּניוּת לעבודה שיפנו אותך אליה. ניתן לעבור וועדה רפואית מטעם שירות התעסוקה, אשר תוכל לקבוע הפניה לעבודה למצב בריאותי בלבד.
אם רופא הוועדה יווכח שהמצב הבריאותי אינו מאפשר הפניה לעבודה מתאימה למצב הבריאותי, את עלולה לקבל דחייה של הזכאות לדמי אבטלה, בשל אבדן כושר עבודה מלא.

חשוב לדעת, הרשמה ראשונה, מקבעת הזכויות באבטלה לתקופה של שנה, מהאחד בחודש בו נרשמים לראשונה.
ניתן לחזור להרשמה באופן שוטף, כאשר תרגישי טוב יותר ויתכן ששוב תצטרכי לעבור וועדה רפואית מטעמם, על מנת לאשר שאת כשירה לעבודה, המתאימה למצב בריאותך.
על פי חוק לרון, מסתפקים בביטוח לאומי במבחן התעסוקה של שירות התעסוקה,שהסמכות לקבוע מסוגלות והתאמה לעבודה הוטלה בחוק עליו.

לגבי תקופת הזכאות המירבית לדמי אבטלה, על פי גיל נכון להיום הינה 138 ימים, המשולמים על פי ימי ההתיצבות ללא תשלום עבור שבתות וחגים. ימי חול המועד נכללים במנין.
עם שינוי הגיל במהלך שנת האבטלה, מעבירים באופן אוטומטי לתקופת זכאות מירבית של 175 ימים (בני 45 ומעלה).
ראי להלן מתוך תקופת הזכאות ומתוך הקישור השני (לעיין היטב בשניהם)
למספר ימי העבודה האפשרייםשחלו בכל חודש (היומן השנתי עדיין לשנת 2015, אני יודעת שעובדים על השינוי לשנת 2016).

לגבי בדיקה מחדש, בתום תקופת הזמניות שנקבעה, מומלץ לאסוף חומר רפואי התומך בתביעה שלך על מנת להגישו בשנית לקראת הוועדה הרפואית.
ניתן להיעזר במידת הצורך גם ללא תשלום ב"יד מכוונת"

האם בדקת אם יש לך כיסוי רפואי במסגרת קרן הפנסיה ו/או בביטוח מנהלים בו הופרשו הכספים.
אין מניעה בקבלת קצבת נכות ותשלום עבור אבדן כושר עבודה מחב' ביטוח/קרן פנסיה.
גם כאן ההשפעה הינה על תוספת "תלויים".

אנו כאן לשאלות נוספות אם יעלו בעקבות העיון בתשובה.

בברכה לרפואה שלמה.

דמי אבטלה

תודה על התשובה המהירה, המפורטת והאדיבה. עונה לך:
קיבלתי כבר מהבוס את כל ימי המחלה והחופש.
בת 44.5 ועדיין ללא ילדים ובן זוגי עד החודש לא הגיע לשכר מינימום(החודש הזה התחיל עוד עבודה וכרגע עובר את המינימום, כך שאני מבינה שאין לי מה לתבוע "תלויים", אני צודקת?)
יש לי אישור מרופא תעסוקתי על אי אכושר עבודה, למעשה עד הודעה חדשה.
חברת הביטוח דחתה את תביעתי לאובדן כושר עבודה, עקב פנייתי לרופא בעבר( זאת אומרת שלא הצהרתי נכון, בתום לב וללא כוונה תחילה בהצהרת הבריאות ואכלתי אותה!
שאלתי: האם אוכל או כמה לקבל דמי אבטלה שהם 75% מ12 משכורות אחרונות ובמקביל לקבל את הזכאות שניתנת לי כיום מהביטוח הלאומי? הם לא מקזזים לי את הקיצבה מהדמי אבטלה?
לצערי אני שוכבת במיטה ולא יכולה לתפקד כלל. עדיין ינסו לשלוח אותי לעבודות? כי זה קצת אבסורד...
שוב המון תודה על התשובה

cוורנה1

New member
דמי אבטלה
לשאלותייך:

1- תוספת "תלויים" עבור בן/בת זוג בקצבת נכות נבדקת על פי השכר ברוטו, כולל החזר נסיעות ולא יותר מ- 5394 ש"ח בחודש.
2- אישור מרופא על אבדן כושר עבודה מלא מצביע על כך שאינך זמינה לעבודה גם המתאימה למצב בריאותך (חלק מתנאי הזכאות לדמי אבטלה), כמו גם התיאור בשאלתך בו את צמודה למיטה בשל מצבך הרפואי.
3- לא ברור משאלתך אם את מסוגלת להתיצב בשירות התעסוקה בהיותך בחוסר תפקוד כלל כדברייך.
4- לא ניתן לקבל דמי אבטלה ללא התיצבות אחת לשבוע בשירות התעסוקה.
5- לאור מצבך הרפואי והאופציה להארכת התקופה הנבדקת, אולי תמתיני עד שמצבך ישתפר קמעה ואזי תוכלי להגיע להרשמה באופן שוטף בשירות התעסוקה.
לשים לב שלא תעבור התקופה הנדרשת, כולל הארכה בשל מחלה ללא תשלום כפי שרשמתי במענה קודם ועד 6 חודשים לכל היותר.
6- דמי אבטלה לזכאים, מחושבים על פי השכר הממוצע ב-6 החודשים שקדמו לחודש הפסקת עבודה (לוקחים חודשי עבודה מלאים) מחולק ב-150 למציאת השכר הממוצע היומי, שיהווה בסיס לתשלום דמי אבטלה.
ניתן לעיין מתוך שיעורי דמי האבטלה - למי שמלאו לו 28 שנים
על פי השכר ברוטו.
ניתן אף להיעזר במחשבון לחישוב דמי אבטלה
7- לזכאים, לא מקזזים את קצבת הנכות מדמי אבטלה, רק תוספת "תלויים" למי שמשולמת.

לסיכום, דמי אבטלה משולמים למי שפנוי לעבודה ומתיצב בימים ובשעות שנקבעו ע"י פקיד/ת ההשמה בלשכת התעסוקה.

בברכה.

עוד שאלה בבקשה

ותודה על היחס האישי.
במידה והמעסיק שלי מפטר אותי,האם הסטטוס שלי, מול ביטוח לאומי משתנה?
האם יש הבדל בין מעמד של עובד ומעמד של לא עובד?
האם אני יכולה להפגע בדרך כלשהיא מבחינת הקיצבה?
תודה רבה

cוורנה1

New member
הגדרת נכה
הגדרת נכה, נקבעה וקובעה בקביעה ראשונה כמי שעבדה קודם לכן.
בחידוש ממשיכים כמי שהוגדרה כעובדת במקרה שאלתך.

בברכה.

cוורנה1

New member
ברצון רב
בברכת בריאות

למעלה