שאלה בנוגע לצוואת אישה נשואה,ועדים מטעמה

ushi1

New member
שאלה בנוגע לצוואת אישה נשואה,ועדים מטעמה

שלום לך עו'ד דון יחייא הנכבד

אני מעונין לשאול עבור אחותי,שנמצאת בשנה האחרונה בהליך גירושין,לא גרה בביתה כחצי שנה,ויש לה חבר,אהבת נפש. הם חיים בנפרד כרגע עד לגירושין

הם מעוניינים לעשות צוואה,כל אחד בנפרד ולשמור אותה אצלהם בבית,ובצוואה הם יצוו על חלוקת רכושם לאחר מותם. אני מעונין לשאול בבקשה:

1. האם זה תקין שאישה תבקש להוריש לבן זוגה, חלק מהרכוש בבעלותה-בעת שהינה עדיין נשואה ?

2. האם חובה שהצוואה תיכתב בכתב יד ? (האישה שולטת בעברית ואף כותבת באופן סביר,אך שפת האם שלה הוא רוסית)

3.אשמח בכמה מילים,א.מה צריכים (בגדול) לציין העדים ? ב.האם ה"עדות" צריכה להיות בצמוד לצוואה וחלק ממנה,או במסמך נפרד ? ג.האם זה חייב להגיע בצורה של "תצהיר", ד.האם הם חייבים להיות נוכחים במעמד כתיבת/הדפסת הצוואה?

תודה רבה מקרב לב ושבת שלום

sharpantie

New member
אפשר

להוריש למי שהמוריש מעוניין. אין עם זה בעיה.
צוואה בכתב יד לא צריך עדים. אם הצוואה מודפסת צריך עדים.
העדים צריכים לכתוב את שמם ולחתום שמכירים את המוריש וקראו את הצוואה.

ushi1

New member
צוואה בכתב יד,יש לה גם חסרונות

מאחר ולצוואה בכתב יד יש חסרונות (אפשר לטעון שזה לא המוריש כתב,וכו...),רציתי לשאול האם אפשרי:

1.שהצוואה בכתב יד,תהיה מלווה באישור של עדים ?
2.האם הם צריכים להיות נוכחים בעת כתיבת הצוואה,ולאשר שהיא נכתבה ע'י המורישה ?
3. מה צריך לעשות ע'מ שלא יקרה מצב של הכחשת הצוואה?

תודה

sharpantie

New member
אפשרי

חתימת עדים על צוואה בכתב, אך לא הכרחי.
כדי למנוע הכחשת הצוואה בעתיד ניתן להפקיד אותה אצל הרשם
לענייני ירושה בתשלום או אצל עורך הדין שלך. וכמובן לשמור העתק
אצלך.

ushi1

New member
רציתי רק לדעת

ערב טוב לך:

רציתי רק לדעת,האם העדים חייבים להיות נוכחים בעת כתיבת הצוואה,או שמא רק לחתום שמכירים את בני הזוג ?

האם החתימה של העדים צריכה להיות באותו מסמך של הצוואה או במסמך נפרד ממנו ?

תודה רבה

סתם שאלה-

מכיר את הביטוי שמשהו זול עולה ביוקר?
רוצים לעשות צוואה בכתב יד,
אבל עם עדים.
ועוד רוצים שזה יחזיק מעמד אחרי 120?
נו, באמת...
אתם כל כך חוששים שיתנגדו לצוואה (וככל הנראה, זה יקרה).
אז למה לא לקחת עו"ד שמתמחה בזה ולהרגיע את החששות?
הרי, גם אם העדים יעידו שהם ראו שהיא כתבה את הצוואה ושיבינו את הצוואה (ולא, נגיד, שתהיה מילה לא מובנת וכד'), הצד השני יכול לטעון שהעדים זכאים לקבל חלק מהצוואה ולכן הצוואה פסולה.
עריכת צוואה אצל עו"ד שמתעסק בתחום, מורידה המון חששות ומבטיחה שהצוואה תהיה יותר עמידה בבוא העת.

ushi1

New member
הרחקת לכת לגמרי,

וכל זה כדי לאמר שהשאלה נשאלה כביכול בגלל שלעדים יש אינטרס בצוואה ?
זה עילבון לאינט' שלי,,כי לא הייתי שואל שאלה כזו,אם אלה היו הנסיבות.

שאלתי שאלה פשוטה,והיא: האם חתימת העדים צריכה להיות באותו המסמך,או במסמך נפרד ממנו ? והאם הם חייבים להכיר את בעלת הצוואה,נניח מעבודה או ממקום אחר ? (כי היה נראה לי אינטואיטיבית,שעדים לא תמיד חייבים להכירממש את הנפשות הפועלות הכרות אישית חזקה)

תשובה-

פספסת את כוונתי.
כוונתי הייתה שיש כל כך הרבה פרטים שיכולים להשתבש (למשל - אם אחד מהעדים או בת זוגתו כתובים כנהנים מהצוואה, הצוואה פסולה לגביהם), כאשר הצוואה לא נעשית ע"י עורך דין העוסק בתחום.
&nbsp
לעצם שאלתך-
בגלל שבכלל לא צריך עדים בצוואה בכתב יד, אז זה לא משנה אם הם מעידים באותו מסמך או במסמך אחר.
זה גם לא משנה אם הם מכירים את בני הזוג או לא.
הרי הבדיקה תהיה בשאלה- האם זה כתב היד שלה או לא.
האם העדים מכירים את כתב היד שלה?
האם הם לא יטעו בכתב יד, אם יראו להם כתב יד דומה (בחקירה נגדית בעתיד).
&nbsp
אז - אם בכל זאת רוצים בכתב יד, אז עדיף שהם יראו אותה כותבת את הצוואה. כך הם יוכלו להעיד שהיא כתבה את זה.

ushi1

New member
לזה התכוונתי בשאלתי

אנו מעוניינים שתערך צוואה עם 2 עדים ממקום עבודתה
ואנו מעוניינים שהם יאשרו שהיא חתמה על הצוואה בנוכחות שניהם
אין לנו בעיה שהצוואה תודפס,ומדובר באישה כבת 50 שעובדת כמורה ולכן גם אין צורך בתעודה שהינה שפויה בדעתה וכו.

אם יש דברים נוספים מלבד חתימה חסרה,או תאריך חסר,או אי ציון המילים "הריני מצווה",שעשויים לפסול את הצוואה,אני אשמח לשמוע עליהם בקיצור, כיאה לפורום אינטרנטי

קראתי באינטרנט על פסלות מסוג "עד אחד או של שניהם", "אישור שני העדים באותו מעמד", חתימת שני העדים על אישורם",

אשמח אם תוכל בבקשה לשפוך מעט אור על עניינים אלו שאינם מובנים לי

תודה רבה לך עורך דין לנדאו

למעלה