בוקר טוב...אחרי שאוכלים כל החג בא צום גדליה

יוליקה

Member
מנהל
בוקר טוב...אחרי שאוכלים כל החג בא צום גדליה

הבדיחה... למה אני לא צם בצום גדליה:
אם אני לא צם ביום כיפור למה שאצום בצום גדליה...
אם אני הייתי מת גדליה היה צם עבורי...
גדליה כבר היה מת בלאו הכי עד היום...

צלחתי את החג עם הדיאטה שלי..שמרתי על כל הנקודות...
אז כעת מתכוננים ליום כיפור...
חתימה טובה לכולם!!

היי שפירא, בקשר לחבר שלך תשובה, פשוט רק היום

קראתי את מה שכתבת בתאריך 11.9.18 ועל כך הגבתי שם והנה העברתי גם לפה.
שכתבת על חברך תשובה ועל זה נאמר הצוחק אחרון הוא הצוחק, יש לנו חברים שהיו כל חייהם עצמאיים ולא דווחו דווחי אמת כמו רוב העצמאיים והנה עכשיו כולנו בעשור השמיני של חיינו והם עוד נאלצים לעבוד כי לא שילמו מספיק לפנסיה העתידית שלהם בעוד אנחנו השכירים נחים ונהנים על זרי דפנה, עם פנסיות טובות וחסכונות בכל מיני ביטוחים שהחברה בה עבד בעלי עשתה לו השכם וערב.

arye9

New member
תלוי על איזה תשובה מדברים

חתימה טובה לכולם

כל אחד כבודו מונח במקומו

אני תמיד בכל הפורומים מופיע בשמי רק המלא, הרגל מימי השירות.
אריה זה אריה כמדומני ותיק ממני בפורום.

shron17

New member
שבוע טוב לכולם,ובקשר לצום גדליה:

על שום מה מתקיים צום גדליה ?
למעשה,לאחר שנכבשה ממלכת-יהודה ע"י הבבלים, ולאחר הגליית העם, (לאזור עיראק של היום), נשארו בארץ רק מעטים מהיהודים שעסקו בחקלאות.
נבוכדנאצר, מלך-בבל, הציב את גדליה בן אחיקם כשליט על שארית הפליטה שנותרה בארץ -יהודה, וגדליה קם להנהיגם ושכנע את יושבי-יהודה לאסוף את היבולים-החקלאיים.
&nbsp
באותו הזמן,נודע ליהודים קיצוניים במואב ובבני-עמון והסביבה,כי מלך בבל איפשר מקום מחיה ליהודים שנותרו ביהודה, ואף הפקיד עליהם את גדליהו בן- אחיקם- כשליט,ואז קם מתנגד קיצוני בשם ישמעאל בן –נתניה, שהייתה לו סיבה אישית לבצע את זממו, לטענתו -מכיוון שהוא היה ממשפחת מלכי-יהודה, חשב כי לו עצמו מגיעה הזכות לשלוט ביהודה, ולא לגדליהו בן-אחיקם, ואז החליט לבצע זממו ולרצוח את גדליה השליט.
&nbsp
לאחר מקרה זה, הרצח גרם להגליית שארית היהודים שנשארו בארץ, ובכך בא הקץ על קיומה של אוטונומיה יהודית כלשהי בארץ-ישראל, עד לשיבת-ציון.
לאחר רצח גדליה הושלם חורבן -הבית הראשון, ולא נותרה כל ריבונות יהודית בארץ-ישראל למשך שבעים שנה.
שארית העם היהודי שהיו מונהגים תחת שלטונו של גדליהו ,חלקם ירדו למצרים, מפחד תגובת הבבלים.
משום כך הצום הוא לא רק על הרצח עצמו של גדליה, אלא על השפעתו על שארית היהודים שנשארו בא"י ,ושנאלצו לאחר הרצח לברוח מבתיהם ולסבול בגלות לאורך שנים,עד לתקופת שיבת -ציון.
&nbsp

נימה3

New member
הסבר ממצה. מה אפשר ללמוד מהארוע הזה?

אולי השפעת הקיצוניים, אולי השפעת האישי על הכללי, אינטרס אישי גבר. השפעת רצח של יחיד על כל העם לשנים רבות ואולי גם לעתיד העם.

shron17

New member
אפשר להיווכח שבכול תקופה קורה ש-

שיש בקרב העם מישהו קיצוני המחליט על גורל מי שנבחר להיות שליט,
(כמו רצח רבין בתקופתנו.)
&nbsp

למעלה