תקנות קנדיה (שם עיר הבירה הרקליון הוונציאנית)

תקנות קנדיה (שם עיר הבירה הרקליון הוונציאנית)

במאה ה-13 בתקופת הפריחה הונציאנית של האי כרתים, גם חיי הקהילה בעיר הבירה דאז "קאנדיה" היו ברורים, גם אם הם סבלו לא מעט מהתנכלויות של הנוצרים, אבל לא פחות מהתבוללות היהודים ומהתנהגויות שליליות בתוך הקהילה.

מה היו הבעיות שהטרידו את הקהילה היהודית ביותר?
ע"פ הספר, התקנות הראשונות נכתבו ב-1228 טו באלול.

1. שמירה על הכשרות עד כדי כך שיהודי שחי מחוץ לעיר, היה צריך לקבל הכשר של הקהילה כדי למכור לה את מרכולתו בעיקר כשמדובר בבשר וחלב.
2. התייחסות למתים. היו צריכים להוציא "גדר" (תקנה) מיוחדת המורה ליהודית שביום שיש הלוויה, יפסיקו את העבודה עד עבור מסע ההלוויה. ומי שבודד ללא משפחה, חייב להשתתף בלוויה.
3. כולם חייבים להתפלל בקביעות בבית הכנסת
4. כאשר מגיע שלוח כל שהוא, חייבים כולם להתקבץ כדי שהוא יראה שיש קהילה.
5. להפסיק לגנוב מהגויים ולרמות אותם, כי זה מוציא שם רע לקהילה.
6. על הנשים להפסיק את ההפקרות בנושאי נידה.
7. חתנים אסור להם להימצא ביחידות עם המיועדות להם. (היו מקרים שהמיועדת היתה בטוחה כמובן שהולכים לנישואין, שכבה עם הבחור, ולמחרת הוא נעלם...)
8. יש להפסיק את העבודה כבר מיום שישי בצהרים
9. משך השבת אין להתלונן אצל הפשלי (רקאש הקהילה) ולא לעסוק בעניני עבודה, לטובת פסק זמן של שמחה ולהיות עם המשפחה.
10. אסור ליהודי לקנות בית שכתוצאה מכך יגורש יהודי שגר באותו בית בשכירות
11. חובה להגיע למקוה נקיים שלא לפגוע בנשים שטובלות אחרי הנידה
12. אסור לעסוק בהחרמות, אלא באישור מראש של ראש הקהילה
13. שבעת מנהלי הקהילה ייבחרו בהצבעה ומבינייהם ייקבעו מי הוא ראש הקהילה. על הוועד להודיע לאנשים כל 3 חודשים מהן התקנות החדשות.
14. עקב ריבוי בתי זונות בעיר ולהן גם "פושעים זונים" (סרסורים) , אסור לאפשר פתיחת מקום כזה בתחום הקהילה, ומי שיעשה כן, יוחרם.
15. תקנה להכשר יין , שלא יגע בו גוי.
16. אסור לרמות במידות ומשקלות, ומי שייתפס, יוחרם למשך שנה ולאף אחד אסור לקנות ממנו.
17. לחם שנאפה אחרי שקיעת השמש ביום שישי, השימוש בו מותר רק ממוצאי שבת.
18. תקנת "עירוב" - לא לצאת מהבית והחצר בשבת אלא במקרה של פיקוח נפש. מאידך שכונת הקהילה בעיר נחשבת כבית אחד ואין בעיה לבקר חברים או ללכת לבית הכנסת.
19. לא ללבוש שעטנז של צמר ופישתים (פשתן).
20. אסור לקנות עבדים ושפחות של גויים, ומי שעשה כן ישלם קנס ויחזיר את הקניה. כדי שהגויים לא יוכלו להתלונן נגד היהודים.
אלא החוקים הבולטים.
סה"כ היו נא תקנות.

יש גם שמות של אנשי הוועדים וה-"קונשטובלו" (ראש הוועד).
כמו: אליהו הפרנס (כעת תדעו את מקור שמו של שמעון פרנס), מלכיאל קזאני (קבע תקנה שמי שמוציא שם בתולת ישראל רע, יכו אותו בשער העיר), אברהם דלמדיגו (דלמדיגו-המדיקו-מדיקו=רופא), משפחת קפשלי, משפחת דלמדיגו, יודא (יהודה) חביב, יעקב אביס, דוד מוורוגונטו (שבא מהעיר ורוגונטו באיטליה. כידוע שמות משפחה נובעים ממקום מגורים או מעיסוק) , ואחרים.

הצגתי את חלק מהתקנות כדי שיהיה לכם מושג מה העסיק את הקהילה היהודית בהרקליון בתחילת המאה ה-13 בכרתים.

כפיות טובה

אני חושב לוותר על חברות בארגון הגימלאים של המשטרה.
יש פעילויות שונות כמו טיולים ונופשים שממש לא מעניינים אותי.
מה שעושים האנשים, זה להיפגש שלוש פעמים בשבוע במועדון המקומי ולשחק קלפים.

לפני יומיים הגעתי למועדון חולון אליו אני שייך כדי לקחת את השי השנתי (סט סכינים) והצעתי לראש המועדון הצעה: אני מוכן לצרוב ולהכין העתקים מהספר שלי "שוטרים מספרים" (על תקליטור) שהוא ההיסטוריה של מחוז תל אביב ובו סיפורים ומידע שרובו לא מוכר, ולמרות שמחיר ספר כזה הוא 200 שקלים, אני מוכן להכין 80 עותקים עבור כל אנשי המועדון, חינם, וגם ההוצאות על הצריבה,התקליטורים, ומדבקות התקליטורים והדפסתם, עלי.
הוא לא נראה לי נלהב לענין, ואמר:"טוב, תביא ונראה". למה היתה לי תחושה עמומה של אי נוחות ???

אתמול בערב היה מפגש במועדון עם שתיה וסופגניות, אבל כמובן לא ללא תמורה: היו צריכים לשמוע משך כשעה הרצאה דתית של ראש ארגון הגימלאים על חנוכה.

אחרי שההרצאה נגמרה וכולם התנפלו על הסופגניות כאילו לא ראו כאלה מעולם (בררררררר, לכן אני שונא מפגשי גימלאים עם אוכל) פניתי לראש ארגון הגימלאים וסיפרתי לו מה שהצעתי לראש המועדון, לתדהמתי, הוא ענה לי שיש הרבה כמוני והוא לא מסכים (אמרתי שזה בחינם ? אמרתי).
בעיקר נדהמתי מכך שלו יש עותק אחד שנתתי לו (כי הוא מופיע במחקר מכיוון שהיה קצין קישור בין המשטרה לצוות הפקת הסרט "השוטר אזולאי") והוא אמור לדעת עד כמה מדובר במסמך נדיר שהושקעה בו חצי שנת מחקר ויש בו מידע רב שלא קיים בשום מקום אחר.

לכן החלטתי שאין לי יותר שום ענין באירגון הגימלאים של המשטרה שהביע כזה זילזול , ואני עומד להחזיר את התעודה.
זה פשוט היה מעליב.

אפי 7

New member
מאיר יכלו לקחת גם את ספרך ולתת לחברים

אך על סט הסכינים לא יוותרו.
ישנן סיבות טובות לכך ולא אפרט כאן.

אפי

נכון בהחלט

צריך להיות ממש מוזר לדחות מתנה ששווה 16.000 שקלים ועוד לטעון שיש עוד רבים כמוני שיש להם הצעות שונות. ממש מוזר.

הסיבה לחלוקת השי, ברור לי מדוע , בוודאי. הפוך מהאימרה: "טוב שם טוב משמן טוב"......
כשהצעתי פעם לבטל את השי הזה ובמקום זאת להגדיל את כמות הטיולים, ואני מוכן להתנדב להדריך (בחינם!), סרבו. יש להניח מאותה סיבה.

טיגרס1

New member
בוקר טוב כל הכבוד הוספתה לי ידיעה מעניינת

טוב מאוד תמשיך לכתוב באתר דברים כאלה !
שנית אני מצטער שכיום הדתיים והחרדים לא נוהגים כך אלה כל רב עושה לו תקנות לפי רוחו כדי להראות שהוא קיצוני יותר
לפעמים עד כדי עשיית צחוק ממה שהוא דורש מהקהילה .
כאדם דתי הפסקתי מזמן להתייחס לרבנים כסמכות כי הרמה שלהם ממש ........

מאיר, אנשים הם כפויי טובה, מנסיון!!!

כי מה שמקבלים חינם, נראה לאנשים חסר ערך, אבל אם הם ישלמו כסף מכיסם, אז הם יעריכו את המוצר. זה אחת הסיבות שאני לא נותנת סתם ככה מתנות של התמונות שלי , או מהעבודות ייצירה שלי. חברה אחת היתה אצלי , ואמרה לי , יש לך כל כך הרבה תמונות, תתני מתנות , עניתי לה , שסתם מתנות אני לא נותנת, עדיף לי לשרוף אותם , מאשר לחלק סתם כך לאנשים מתנות ,כי האנשים לא יעריכו את המתנה אם היא בחינם, את זה למדתי על בשרי, נתתי פעם יחידה במתנה תמונה לחברה שהיתה איתי שנים בחברה, ככה סתם ללא סיבה, כי היא כל כך נדנדה לי, אמרתי לה, בתנאי שתתני לעשות מסגרת לתמונה, היא עשתה לתמונה מסגרת של גרושים, לא אמרתי דבר, אבל מאז אני לא נותנת יותר סתם ככה דברים מהעבודות שלי.
אם זה יום הולדת, או יום חתונה שאנחנו מוזמנים למסיבה ,אני מידי פעם נותנת מתנה מהדברים שלי ! כי בכל זאת יש אנשים שאני יודעת שהם יעריכו את המתנה ! גם אנשים כאלה פגשתי !
מאיר ,אל תקח ללב, כל האנשים שיוצרים , מכירים את הבעיה הזאת ! צרת רבים חצי נחמה !!!

את צודקת לגמרי

פעם חילקתי איזו עבודה שלי בטיול, וראיתי איך זה זורק את התקליטור על הדש-בורד שיימס לאט לאט בשמש, אחר זרק אותו בתא המטען, כי קיבלו בחינם, ולא מענין אותם שזה מחקר של 16 שנה......
מאז החלטתי שמי שרוצה ספר שלי, שישלם, כי הרי אני לא מתפרנס מזה. והנה קורה לי שאני רוצה לעזור לאנשים , וחוטף סטירה ומזכירים לי שלישראלים לא נותנים מתנות בחיים.

המקום היחידי שאני נותן בחינם כי זה מחוייב לפי החוק, לבית הספרים הלאומי שכל ספר חייבים להעביר אליהם שני עותקים , ודרך חבר אני מעביר אליהם את הספרים והמחקרים שלי (כעת נכתב ה-17 במספר) והוא סיפר לי שכבר פינו מדף מיוחד על שמי.
לפחות שם ידעו להעריך.

למעלה