אחת ולתמיד - "תיאטרון"

אחת ולתמיד - "תיאטרון"

מילים רבות בעברית מקורן ביוונית (ארכיאולוגיה, היסטוריה,אגרוף,פומבי, שק , תיאטרון, ועוד המון) והבעיה כשלא מכירים את המקור ומעוותים את המונח ועוד יש המוסיפים חטא על פשע ומשנים אותו לגמרי.

המקום אליו באים אנשים לשמוע מוזיקה או לחזות במופע או להשתתף בכנס, ומבנה המקום הוא חצי עגול - שמו "תיאטרון"
כאשר המקום אליו באים והוא עגול לגמרי, שמו:"תיאטרון עגול" או ביוונית - "אמפי-תיאטרון".
ובארץ מוסיפים חטא על פשע ולא רק שקוראים לתיאטרון אמפיתיאטרון, אלא עוד מקצרים את שמו ל-"אמפי".

יוליקה

Member
מנהל
מאיר, אם זו היתה הבעיה העיקרית, ניחא

השערות שלנו סומרות בכל פעם שאני שומעת קריינים
ברדיו ובטלויזיה מדברים בבורות...

במקרה שהבאת - בעברית משתמשים בתיאטרון כמקום סגור
ואמפיתיאטרון כמקום פתוח....

אם זכור לך או אם הכרת... ברמת גן על ראש ההר היה בשנות ה-50-60
האמפיתאטרון שהיה קולנע פתוח בעונת הקיץ... באמת קראו לו אז האמפי...

אבל היתה עוד מילה לתיאטרון עגול - זירטרון שהשתמשו בו בעיקר לקרקס
אבל כשבנו את הסינרמה - ניסו לתת לה גם את השם זירטרון....

אותי יותר מעצבן כשאומרים פסטיבל עם פ' דגושה או כשאומרים פילוסופיה
עם פ' דגושה.... והכל בגלל חוקי הדקדוק בעברית שפ' בראש מילה מקבלת דגש....

המצחיק שלא יודעים להבחין בין מילים דומות

למשל , מבלבלים בין פסטיבל וקרניבל. (למשל- "קרנבל המסיכות בוונציה")

פסטיבל - נשף השמחה (כעת בגרמניה "אוקטובר פסט") - נשף של חגיגות שירה וריקודים עם "תידלוק" של יין ובירה
קרניבל - נשף הבשר - נשף שעיקרו אכילה של בשרים

אני הרי מתרגמת במקצועי -

לפעמים פשוט לא מסוגלת לדבר עם אדם בגלל השפה שלו. והכתיב - שלא נדע. וזה כולל את הטלביזיה.
שמעתם ש"שקרו אותו"? שמעתם ש"נצחו את המשחק"? ואת זה אומרים שדרנים ברדיו ובטלביזיה. אני חושבת שאחד היחידים שמדבר נכון הוא גבי גזית.
אז אולי תביאו לי חמש שקל ואקנה לכם עוגה חבל על הזמן, ממש סוף הדרך.

כשאומרים לי חבל על הזמן אני בדרך כלל שואלת למה? אם היה טוב, למה חבל על הזמן? ובדרך כלל הדובר מתבלבל. זבש"ו כמו שאומרים במקומותינו.

מי שהוגה נכון את המילים

ותמיד נעים לשמוע אותו ברדיו הוא-דן קנר

וכמובן, איך לא-אבשלום קור.

ברדיו זכור לטוב-משה חובב

פשוט לגמרי - לא יודעים עברית

אני לא מבקש מאנשים שיהיו לשונאים, כלל לא.
אבל לדעת עברית בסיסית ?

"חבל על הזמן" רק מוכיח זאת, והכוכב היום זה ה-"כאילו", והמהדרין מוסיפים:"כאילו כזה".

לקחו מילה בעברית והפכו אותה לסותמת חורים בהתבטאות כמו שהאנגלים נהגו להכניס "וול" בכל מקום שהיה להם חוסר בהתבטאות.
אצלנו במקום זאת משתמשים ב:"אאהההה...אאהההה...אאהההה...".
כמו = המצב בסוריה אאהההה הולך ורע. אאהההה משטר אסאד מתערער ומראה סימני אאההההה התמוטטות הולכת וקרבה אאהההה כאשר הצבא שלו מתחיל אאההההה לרווח את שורותיו אאההההה ומרד האזרחים הולך ומתפשט"......
סבתא שלי כששמעה אנשים מדברים כך, כעסה מאוד ונהגה לאמר: "אאה, בקלוסט" (לחרבן, בשירותים).

הרי המילה "כאילו" היא בעצם חיבור של שתי מילים "כמו לא" או בקיצור "לא", ואנשים לא הבינו מדוע אני כועס כששאלו אותי אחרי 50 שנות הוראת דרך:"אתה מורה דרך כאילו?".....

ובכלל עידן הטלפונים הניידים החכמים הכניסו מהומה שלמה ברצון לתמצת את הכתוב, למשל:
מישו ? (מישהו?)
רוצה לבוא et ? (רוצה לבוא איתי?)
ח2ל (חתול)
2כי (תוכי)

אז, לא יודעים עברית ? אבל גם את האנגלית הם מטמטמים לגמרי=
i c u dumped him, good 4 u (ראיתי שזרקת אותו, יופי לך)
10x 4 ur help 2day (תודה על עזרתך היום)
r u on 4 a d8 2nite? (בא לך לצאת לדייט הערב?)

מה שנראה לי, שמתכננים לבנות את מגדל בבל שנית.....

י מ י ת 2

New member
אגב, תיאטרון זירה זה תיאטרון שהבמה נמצאת

באמצע האולם והקהל מסביב שלא כמו בתיאטרון רגיל שהקהל הוא הקיר הרביעי של הבמה.
מלבד זאת אני מסכימה אתכם בדבר העברית הקלוקלת. ומה שהכי כואב לי זה השימוש המוגזם באנגלית. ומתן שמות לא עבריים לילדים . מסתבר שעדיין לא יצאנו מהגולה.
חג שמח.

הדסהש1

New member
אימו של גיא מרוז נפטרה היתה דוברת

עשרות שנים של התזמורת הפילהרמונית.ואשת יחסי ציבור
המשפחה היתה ממקימי תל יצחק .ולאחר ההפרטה לא
קוברים אנשים מהחוץ אלא תמורת כסף טוב .היא תיקבר
בכפר סבא בביתהקברות שנקרא "מנוחה נכונה"
, הלוויה של אמא שלי תהיה בכפר סבא בבית העלמין מנוחה נכונה בכפר סבא בשעה שלש בצהרים.
הסיבה שהלוויה לא תתקיים בקיבוץ תל יצחק, הקיבוץ אותו הקים סבא שלי שם היא נולדה גדלה התחתנה וילדה גם אותי, שהקיבוץ סרב לקבור אותה בבית הקברות שלהם. הסיבה- אספת חברים שהייתה לפני שבע שנים בה הוחלט לא לקבור יותר בני קיבוץ שלא גר...ים בו. בקיבוץ נקברים היום (מלבד חברי משק חיים) רק אלה שמשלמים לאחוזת פולג, אותו בית אבות יוקרתי ויקר- ולא אלה שהקימו אותו. מנהל הקהילה גם לא הסכים לבקשתי לנסות לכנס את ההנהלה בשיחת ועידה ולקבל החלטה אחרת. פשוט לא, כלומר קחו את הגופה ששלכם ותסתדרו.לא שאין מקום בבית הקברות, פשוט זו ההחלטה. יכול להיות שזו החלטה חוקית, נכונה ושקולה אבל הנה החלטה שלי- אני אעשה כל יום, כל ימות השנה באופן חוקי בלבד את כל מה שאני יכול לעשות כדי להרוס את מה שסבא שלי הקים. רוע לב ואטימות כזו לא יכולה ולא צריכה לשרוד. אז רשמו בפניכם- קיבוץ תל יצחק, המקום בו נולדתי התחתנתי וביליתי את רוב ילדותי, הוא מקום לא טוב על פני האדמהראה/י עוד.ם יפעל שדברים שכאלה לא ישנו.כי אבותיו הם ממקימי הקיבוץ

י מ י ת 2

New member
אני משתתפת בצערו של גיא על מות אמו

ומבינה את כעסו , למרות שאני בטוחה שהחלטת הקיבוץ אינה שרירותית, אבל אני לא מקבלת את הרצון להרוס את הקיבוץ. התגובה הזו נראית לי די פרימיטיבית.

גם משה זנבר (זנדברג) נפטר

היה נגיד בנק ישראל ושנים מספר הבוס שלי.

הוא מהתפוצה שלך יוליקה.

יהיי זיכרו ברוך.

יוליקה

Member
מנהל
נכון מאד, הוא היה מיודד עם אבי ע"ה

ובשלב מסויים היה גם שגריר ישראל בהונגריה.

יהי זיכרו ברוך.

למעלה