בוקר טוב, מאזינה עכשיו לדודו טופז ברשת ב'

אנימו

New member
ועל חווה'לה הבת שהתאהבה בגוי, הוא קורע קריעה

ויושב שבעה. אז אני מבינה את התגובה אבל גם היא מוגזמת לטעמי. למרות שיש בענין הזה של המרת דת איזה אלמנט רגשי וקמאי שמעל להגיון שיכול ל"העביר אדם על דעתו" ובמיוחד הורה, ולגרום לו להגיב רק אמוציונאלית. ועם זה קשה להתווכח. אגב, הבת הזו חזרה הביתה כשגרשו את היהודים מכפר מולדתה וגלתה עם כולם. ללמדך שלפעמים אדם חייב לחוות החלטותיו ותוצאותיהן , על בשרו ולא יועילו שכנועים מבחוץ.

אנימו

New member
לא מדובר בחרדים פנאטיים. ונכון שזו השפעה

בדרכי נועם. אז מה נורא. לא מדובר בנצרות או בדת של בודהא..... אז ידעו קצת יותר על הדת והמסורת שלנו ואפילו יתנסו בתפילה וילמדו הלכות כשרות. אותי זה לא מפחיד. אח"כ יוכלו להחליט בעצמם בין אורטודוכסים ושאר זרמים.

ערפה

New member
יוליקה- זה רק מלמד

כי גם ההורים החרדים הם רק בשר ודם, נדמה לי כי הזועה שדנים בה מתרחשת בעקבות הלחץ האטומי בה חי מגזר זה, ואם תגידי שזו מבחירה יש לשאול הבחירה של מי? נדמה לי כי לנו כעם יש צורך קיומי בהמשך קיומו של המגזר הזה , לדעתי על כולנו לערוך חשבון נפש ולא לתת לשום מגזר להתנתק מן הכלל. איך עושים את זה ?! בחכמה!!!! אך למי ניתנה חוכמה זו - זו החידה

קיבלתי השבוע מצגת על החרדים הקיצונים

אלה מבית שמש. במצגת הוצגו תמונות שלהם מיום העצמאות, לובשים שקים, שורפים דגלים, מורידים מדבקות של שנת ה-60 מאוטובוס. זה מחריד, אני רק לא מבינה למה הם גרים בישראל אם הם כל כך נגדה. אבל כמובן זו לא דוגמה לכלל החרדים אלא לכמה קהילות קיצוניות במיוחד.

מעניין הרעיון של הטיולים, ואין כל רע בהגברת

המודעות למורשת והזהות היהודית. אין ספק שצריך לתת לתלמידים גם זוית אחרת על החיים, הם צריכים להכיר את כל המגזרים בארץ. לא רק את הדתיים. אבל מה זה "דתייםלייט"? האם באמת קיים דבר כזה? אולי החשש של הביקורת הוא מהשפעה על התלמידים, ילדים נתונים בדרך כלל להשפעה יותר ממבוגרים. אם אני אצא לדבר כזה - אין ספק שלא אחזור בתשובה. אבל ודאי יש סיבה לכך שרוב החוזרים בתשובה הם ילדים ובני נוער ואנשים צעירים, שמושפעים ביתר קלות.

deebeebee

New member
האם עורכים להם סיורים

גם בבתי-כנסת ובמוסדות של היהדות המתקדמת?

אנימו

New member
דתיים לייט - לדעתי זו הגדרה של החילוניים.

אלה אמורים להיות דתיים שאינם כופים עצמם ומנהגיהם על האחר. מתייחסים לחילוני בכבוד כמו שאמורים להתייחס אליהם. מקיימים מצוות אבל לא פנאטיים. יש כל מיני "דרגות" והקפדות . העיקר שהם משרים אוירה נינוחה ולא כופים עצמם או נותנים להרגיש שאהתה נחות בגלל היותך חילוני. וזה מתקיים לאורך זמן ולא רק כדי לקנות את לבך. בקיצור, אנשים ע ם ראש פתוח. העיקר לנהוג בחוכמה, בכבוד ובאנושיות זה כלפי זה. מוסיף המון.

ההחרדים קוראים להם דתילונים.

בעיניהם או שאתה דתי דתי
או שלא
, באמצע בעיניהם זה לא נחשב והם מכנים אותם דתילונים.

אפי 7

New member
wow wow wow לאן הגעתם עם הפירושים

במאמר שקראתי בפירוש היה כתוב כי המורים עצמם שהם חילוניים נהנו מאוד מהטיול. יש הבדל בין רצון להקנות קצת ערכים יהודים ציוניים לבין מיסיונריות. המורה: הגעי הזמן שאתם העיתונאים תפסיקו למתוח ביקורת על כל דבר טוב שקורה במערכת החינוך. המסע הזה עשה פלאים. מורה אחרת: התכנית רצינית ולא היה בזבוז זמן. המדריכים דתיים לייט - אין בעיות משמעת ומעשי משובה. התוכנית גם שקופה להורים שהביעו הסכמתם. התונית נבנית בשיתוף עם המורים. אז מה פה הבעייה??? אפי

יוליקה

Member
מנהל
אפי, אין לי בעיה עם טיולים כאלה

אבל צריך להגדיר מראש את הכוון והמטרה. מי שרוצה מצטרף. אבל כשזה מאורגן ע"י בית הספר - אין חופש בחירה. יש מסורת ברחבי הארץ שלוקחים את ילדי כיתה ב' לפני התחלת לימוד תורה לכפר חב"ד ולקבל שם את ספר התורה. ילדי שהיום כבר בני למעלה מ-30 היו שם והמסורת נמשכת גם היום. מהי שטיפת מח? ובכן הילדים שהגיעו לשם והתקבלו בשירים ובעוגות וממתקים. שמעו גם מהרב שהירצה להם את אלו המילים: מי שלא שומר שבת - הוא מגעיל הוא איכסה! תגידו בקול רם: והילדים חוזרים אחריו! מי שלא לומד תורה ומצוות - יגיע לגיהנום. והילדים חוזרים אחריו! והמורים שלהם עומדים מהצד ולא מתערבים!!! ילדים רכים בשנים להפחיד בצורה כזאת?? וזה מאורגן מבית הספר - אין כאן בחירה חופשית.

אנימו

New member
יוליקה- אף אחד לא חסין מפני הטיפשות. גם לא

רבנים. וגם לא מורים והנהלת בי"ס. ולמה המורים לא הגיבו? מישהו כיוון אקדח לראשם. אולי שם לא היה מקום לעורר מהומה. אבל אח"כ יכלו לעורר את משרד החינוך ומפקחיו על ההתבטאות. מה להם לשתוק? המסורת של קבלת ספר תורה זכורה לי לטוב. התגוררתי בחו"ל מספר שנים לא מבוטל וילדיי היו בגיל הגן וביה"ס היסודי. אני חילונית מוצהרת ובכל זאת כשראיתי שבביה"ס האנגלי יש שיעורי דת בנצרות ( ושם יש תלמידים מכל העולם ומכל הדתות וביה" ס נחשב לטופ שבטופ כי מיועד לתמידים מן המעמד העליון ולילדי דיפלומטים וראו זה פלא , שיעורים בדת ניתנים ואיש לא דיבר על כפייה
), ביקשתי שלא ישתתפו בהם. מיד הסכימו לי. החלטתי שבחגים נבקר בביה"כ בעיר ובחנוכה נבקר אצל החב"דניק ונעשה הכרות עם המשחקים והמאכלים והסיפורים. גם בבית לפי השינה קראנו להם את סיפורי התנ"ך בתמונות שבעריכתו של אוריאל אופק. ובערב שבת התחלתי להדליק נרות. גם אני הרגשתי צורך להשתייך. הקשר למקורות ולשורשים ופיתוח הזהות הלאומית ( לא בפנאטיות !) לא הזיקו לאיש.

מנורה

New member
יוליקה כפי שכתבתי למעלה

גם ילדי וגם נכדי קבלו את התורה מחב"ד המלים שאת מזכירה לא נאמרו ולא הושמעו מעולם קשה לי להאמין שזה מה שנאמר אם שמעת זאת במו אוזניך זאת שערוריה וצריך היה להגיש תלונה למשטרה.

יוליקה

Member
מנהל
מנורה, כאמור זה היה לפני יותר מ-30 שנה

אני יודעת שמבית הספר נשלחה תלונה להנהלת כפר חב"ד והרב ה"מתלהב" הורחק. אבל המורים במקום לא עשו דבר. אולי היו בהלם - אבל המורים אכן אישרו שהדברים נאמרו.

deebeebee

New member
הבעיה היא היתממות

דחיפת דת במסווה של "מה רע בערכים יהודיים וציונים?" היא היתממות, וזו בעיה. מה רע בקצת 'יידישקייט'? גם זו היתממות משום שאיש לא שמם אדונים על יידישקייט, יהדות וציונות.

יוליקה

Member
מנהל
לכל הרומנים שביננו - אתר חדש

העתקתי מפורום נוסטלגיה אתר חדש (אולי הטוא לא חדש אב גילינו אותו עכשיו) לכל מי שמתגעגע למאכלים, מוסיקה נופים וכד'

אפי, מורים דתיים לייט אינם מורים חילוניים.

יתכן שאת הטיולים ליוו מורים חילוניים אבל מי "הרביץ תורה"?

אני לא כל כך מבינה מה הפחד שילדים

ישמעו על יהדות וגם ילמדו תורה, היום הילדים כל כך חכמים, והם יודעים בדיוק לבחור את דרכם, ולעשות את חשבון חייהם, לצערי , אין היום מורים לא דתיים שיכולים ללמד יהדות אם בכלל. דתיים לייט כמו שקראתם להם, הם דתיים של המזרחי והפועל המזרחי, הם לא פנטים, ולא משפיעים על אף אחד, ואין להם בעיות עם הדת, הם דתיים בשביל עצמם. הדתיים כמו המזרחי בכלל לא נחשבים לדתיים בעיני הפנטים החסידים למיניהם !!! הם סולדים מהם, לצערי. אבי היה מהפועל המזרחי, והמורה שלי היתה הבת של שמואל חיים לנדאו, שח"ל ממיסדי הפועל המזרחי. הלואי והיו לנו הרבה אנשים טובים כמוהם, הם לא מפריעים לאף אחד. כל אדם באמונתו יחיה לעצמו בלי להשפיע על אחר.

אני רואה ששינו את המערכת, נראה נחמד

ובכן חזרתי לפני כמה ימים מחודש בכרתים, ואני עוד לא כל כך "פה". ראיתי את הדיון בנושא הדת, כאשר נשאלתי בזמנו אם אתנגד שילדיי ישתתפו בשעורי תנ"ך בבית הספר, עניתי שלא, כיוון שלמרות שדעתי על הדת ידועה בהחלט, צריך להכיר הכל. או כמו שאבי אמר בזמנו: "אלוהים מת באוושויץ". נקודה. רשום לי ביומן כי ביום 26.6 הוא יום הזכרון ליהודי כרתים שנרצחו בידי הנאצים, הגעתי כמובן בערב לבית הכנסת וכאשר החל ערב הזכרון, העבירו דף כלשהוא בין קוראי העברית, ובהגיע הדף אלי העברתי אותו הלאה. אחרי סיום הערב ניגשה אלי יהודיה שהיא אשתו של מנהל האוניברסיטה הכרתית ברתימנו ושאלה מדוע לא רציתי לקרוא. עניתי לה שאינני דתי ולא מאמין בדת, וניקוס סטאברולאקיס שניהל את האירוע ידע זאת ולמרות כך עשה מעשה לא נאות. אז היא שאלה אם אני לא דתי מדוע באתי לבית הכנסת ? עניתי לה משתי סיבות: א. בית הכנסת בעיני הוא מקום של הקהילה היהודית, מקום מורשת ובלי התייחסות לדת המקום הוא מייצג את ההיסטוריה של הקהילה. ואני אמשיך לבוא ואם יזדקקו לסיוע שלי, אסייע כמו שעשיתי עד כה. ב. באתי כדי לתת את הכבוד ליהודים שנרצחו על ידי הנאצים רק משום שהם יהודים, כדי שלא יישכח הרוע הזה. תגובתה: אני מצדיעה לך. בקצרה: עם פלישת הגרמנים לכרתים כדי שיהיה להם ראש-גשר למקרה וירצו לפלוש לשדות הנפט של פלויישט ברומניה, הם התנהגו כלפי האוכלוסיה המקומית שהיו איכרים ורועים עניים מרודים, ברישעות נאצית. כפרים שלמים נמחקו מעל פני האדמה ותושביהם הושמדו. בסך הכל נרצחו על ידי הנאצים בכרתים: 6593 גברים 1117 נשים 868 ילדים מגיל 0-16 (כן, כולל תינוקות) סה"כ 8578 פלאזמה (נפשות) שהיוו כמעט 2% מאוכלוסיית האי, וזאת רק כיוון שהתנגדו לפלישה הגרמנית לכרתים השקטה והשלווה. במנין הזה לא נלקחו בחשבון: 314 יהודי כרתים,34 לוחמי חירות כרתיים, 400 שבויים איטלקיים, שהועלו על האוניה טאנאייס כדי להעבירם לאושוויץ. בדרך עברו 30 המלחים היוונים ו-50 החיילים הגרמנים לאוניה אחרת, והטביעו את טאנאייס על כל ה-748 האנשים הכלואים בבטן האוניה, למוות. שמעתי סיפורים כאילו הצוללת הבריטית ויויד ירתה טורפדו והיא שהטביעה את האוניה כיוון שסברה שזו אוניה גרמנית, אז לכל הטיפשים שמתייחסים לסיפור הזה אני שואל שאלה פשוטה: אם זה נכון, אז איך יתכן שאף מלח יווני ואף חייל גרמני לא נפגעו, ומאידך, אף אחד מכל 748 האנשים לא ניצל ? יש לטורפדו אפשרות מיון ? הבעיה המוזרה של הגורל היא שכרתים שהיתה מקום דל ועלוב ביותר ותושביו (אז כ-450.000) חיו בעוני מחפיר כיוון שהעשירים המעטים דאגו רק לעצמם ולא לפיתוח המדינה , התחילו פתאום ב-1970 לקבל תיירות, אלו הגרמנים-נאצים שיצאו לפנסיה ורצו לחזור ולבקר במקום בו "נלחמו" במלחמת העולם השניה, ובאורח אירוני ביותר הנאצים הללו שטבחו בתושבים, הם שגרמו לכרתים לפתח את התיירות והם מהווים כ-30% מהתיירים לאי....... אז אין לי בעיה עם גרמנים בגילי ומטה, וגם לכרתיים אין בעיה, אבל כשאני רואה נאצי כזה שבא להתרברב מול נכדיו על מעלליו במלחמת העולם השניה וכמה הוא היה גיבור, אני לא כרתי ואני לא שותק ואני נכנס בו. הפעם ראיתי זוג כזה עם הנכד שלהם בארכאה-אלפטרנה והחבר תרגם לי מגרמנית שהוא מספר על מעלליו לנכד. שאלתי אותו על איזה מעשי גבורה הוא מדבר? למזלו הרע הנכד דיבר אנגלית (הנאצים עושים עצמם לרוב לא מבינים) ואמרתי לו מה עשו סבא שלו ואחרים לתושבים בכרתים ושלא היו פה שום מעשי גבורה אלא רישעות נאצית. הוא היה בהלם אחרי שסיפרתי כמה סיפורים. אשה שעמדה בצד ושמעה את דבריי עד שהנאצי נמלט, ניגשה והציגה את עצמה כמליונרית כרתית שחיתה 30 שנה בארה"ב וחזרה לכרתים והיא בונה כפר נופש כעת (לשכור וילה אצלה עולה 2500 יורו לשבוע) והיא מאוד מבקשת שאסכים לבוא לקבל וילה חינם לחופשה לכמה זמן שארצה כי היא מאוד התרגשה למשמע הדברים, כי היום אף אחד לא מטיח בנאצים הזקנים את האמת מחשש לפרנסה. הודיתי לה , אבל תודה לא, ואמרתי לה שעשיתי את מה שעשיתי כי כך אני חש. וכך אני תמיד מגיב למראה הנאצים שחוזרים לכרתים לספר סיפורי גבורה, ומאות האנדרטאות המנציחות את מעשי השטן שלהם לא מזיז להם בכלל. החודש הזה בכרתים היה עבורי מצויין והספר שלי הגיע כבר ל-1051 מקומות ואתרים בכרתים, חידשתי חברויות, הכרתי אנשים חדשים שנוספו על החברים הרבים שיש לי, ואני שמח לראות את כרתים הולכת ומתפתחת כל העת. ואספר תיכף על משהו מוזר שחיבר שני מחקרים שלי.

יוליקה

Member
מנהל
מאיר!!!! WELL COME BACK

מאיר, כבר לפני כמה ימים ורק עכשיו ניכנסת אלינו?? בחו"ל אנחנו תמיד מרגישים יותר יהודים. ברוך שובך.

למעלה