לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
95169,516 עוקבים אודות עסקים

פורום גימלאים יוצאים לדרך

ברוכים הבאים!הפורום יהווה מקום מפגש לגולשות וגולשיםבני הגיל שרבים לו הכינויים: גיל הזהב הגיל השלישי גיל הגימלה וגיל העמידהמאחלת לכולנו הרבה גיל, שמחה ורנניםשיחממו את הלב ואת...הקלידים.בזה הפורום אפשר לבטא רחשי-לב, חוויות ודעה,ברוח טובה, ברצינות וגם בהלצה.הנכם מוזמנים לכתוב על דא ועל הא,ל"הקשיב", להגיב, להציע ורעיון להביע.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום גימלאים יוצאים לדרך

ברוכים הבאים!הפורום יהווה מקום מפגש לגולשות וגולשיםבני הגיל שרבים לו הכינויים: גיל הזהב הגיל השלישי גיל הגימלה וגיל העמידהמאחלת לכולנו הרבה גיל, שמחה ורנניםשיחממו את הלב ואת...הקלידים.בזה הפורום אפשר לבטא רחשי-לב, חוויות ודעה,ברוח טובה, ברצינות וגם בהלצה.הנכם מוזמנים לכתוב על דא ועל הא,ל"הקשיב", להגיב, להציע ורעיון להביע.
x
הודעה מהנהלת הפורום

דף הפורום אינו משמש כלוח מודעות - נא לא להכניס הודעות מידע
הודעות מידע ניתן להכניס ל"לוחות" הפורום.
הפורום משמש מפגש וירטואלי של גימלאים וכל מי שמוצא שפה משותפת
אתם מוזמנים להצטרף
המשך >>

לצפיה ב-'בוקר טוב, מאזינה עכשיו לדודו טופז ברשת ב''
בוקר טוב, מאזינה עכשיו לדודו טופז ברשת ב'
05/07/2008 | 06:33
82
12
מי יודע מה איתו? יש/אין לו תכנית ב TV?

שבת שלום לכווולנו
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'בוקר טוב ושבת שלום, שמעתי עכשיו'
בוקר טוב ושבת שלום, שמעתי עכשיו
05/07/2008 | 08:37
81
8
מספר שירים של שושנה דמארי, ולפניהם השיר הנהדר "הבן יקיר לי אפרים". איזה תענוג, ממש עונג שבת.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'בוקר טו ב חברים'
בוקר טו ב חברים
05/07/2008 | 08:44
80
11
מה שלומכם הבוקר?
לקום בבוקר עם שיר חדש בלב....
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אין טיולים חינם - זו הכותרת למאמר'
אין טיולים חינם - זו הכותרת למאמר
<< ההודעה הנוכחית
05/07/2008 | 08:46
79
73
בוקר טוב -
זה עתה סיימתי לקרוא מאמר בעיתון מקומי שגירה אותי למחשבה ומביאה את תמציתו פה ומעלה אותו כנושא לדיון.

ישיבת הכותל - שעת דמדומים. לתוך הישיבה מוכנסות 100 תלמידות י"א מתיכון מטרו ווסט ברעננה, (בי"ס לא דתי)
הן מדליקות נרות שבת ומכסות פניהן. בהמשך הן יוצאות החוצה ומצטרפות אל מעגלי הריקוד של הבנים משם מתחילים כולם לרדת אל הכותל בצורה מסודרת, בשירה.
בכותל ממהרים תלמידי הישיבה לשלב את הבנים האורחים מהתיכון אל מעגלי התפילה. והבנות מעבר למעקה בעזרת הנשים.

זה חלק מטיול שנקרא - מסע ישראליי - בן שישה ימים אותו חווים תלמידי תיכון.
הטיול עולה בעלות נמוכה - ואת השאר מממנת עמותה  שנקראת "מבראשית" וכן משרד החינוך.
טיול זה מבוקש מאוד הן על ידי התלמידים והן על ידי המורים אשר חוזרים בהתלהבות רבה.
המדריכים הם של העמותה והם קוראים לעצמם דתיים לייט.

רוב המסע עוסק בניסיון להקנות ערכים במעגלי זהות.
המעגל הראשון - אני ועצמי והיכולות שלי בהתמודדות פיזית וחברתית בתנאי שטח קשים
המעגל השניה הוא - הקבוצה ואני - כלומר היחסים בין היחיד לקבוצה ברצף תהליכים בטבע.
ובמעגל השלישי - אני והקהילה - התלמידים לומדים להכיר קהילה בפריפריה באמצעות ביקור באתרים שונים ומפגש עם אישים, חוזרים התלמידים לשורשים שמתייחסים לתקופת המקרא עד לחזרה לארץ אחרי הגילות, המדינה שבדרך וכו'.

תלמידים נוספים החלו את המסע בהר מירון - גוש עציון - ירושלים
תלמידים אחרים התחילו בתצפית במכתשים עם הזריחה.

תור התיכוניים הממתינים להצטרפות למסע ארוך ורק מעטים זוכים.

ופה נכנסת התקשורת ומנסה להעביר ביקורת על כך שהעמותה התומכת היא מהמגזר הדתי - וצריך לחקור
מה נעשה מאחורי התמיכה והסבסוד.

מורה אחת: "הגיעה הזמן שאתם העיתונאים תפסיקו למתוח ביקורת על כל דבר טוב שקורה במערכת החינוך. הפרסומים שלכם יגרמו לכך שזה יופסק והתלמידים ימשיכו לצאת לטיולים ולהסתובב בין מלונות.

המורים סיפרו כי הילדים מתנהגים אחרת בטיול כזה מבשאר הטיולים הרגילים עד כה.
ילדים שתמיד התפרפרו ממשימות, עמדו וחתכו ירקות ובישלו עם כולם אחרי יום מפרך בשטח - מאחר ובאחד המעגלים שוחחו עימם על הדדיות מול טפילות.
כן הולכים לישון ללא כל מהומה המתלווה בדרך כלל לטיולים כאלה.

כמו כן בסוף המסע בירושלים ראש העיר בו לומדים התלמידים הגיע והופיע לפני התלמידים.

כל מטרות העמותה הן להגברת הזהות היהודית וחיזוקה, להגברת המודעות למורשת היהודית, העשייה וההתנדבות. תחושת חברות, שותפות ואהבת ישראל, הקשר בין אדם לחברו, בין הקהילה לסביבה, ובין עם ישראל למורשתו, לזהותו ולאלוקיו.

כמובן שישנם "צדיקים" בעם שמנסים להכפיש ולומר על עמותות כאלה שהן שליליות ויש להן אינטרס סמוי.

האם באמת זה כך - האם זו פעילות מיסיונרית? האם צריך להתנגד לזה?
או האם זה רק עושה טוב לתלמידים שמקבלים זווית ראייה נוספת על פני חייהם החילוניים והנהנתנים.

אני בזמנו הלכתי לשמוע במשך חצי שנה הרצאות מזווית ראייה רוחנית יהודית ועוד ועוד חברות שלי גם הן שמעו -
והמעניין - אף אחת מאתנו לא חזרה בתשובה - כי זו לא הייתה המטרה של המרכז הזה - אלא רק להעביר הרצאות
וקצת לקרב את הקהל לשורשים היהודיים. מאוד נהניתי בתקופה זו.

המשך יום נעים
אפי

גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'בוקר טוב ויום נעים שתיהיה שבת נהדרת'
בוקר טוב ויום נעים שתיהיה שבת נהדרת
05/07/2008 | 09:13
3
2
לצפיה ב-'שבת שלום לכולם!!! אממי דוד מוסר לך דרישת'
שבת שלום לכולם!!! אממי דוד מוסר לך דרישת
05/07/2008 | 09:25
2
1
שלום ומתנצל שלא יוכל להגיע, כי הוא עובד ביום ראשון ויש לו משהו חשוב לסדר. הוא עובד 3 פעמים בשבוע וזה מאוד טוב בשבילו.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'לאה ,שבת שלום,חיבוק ממני לשניכם'
לאה ,שבת שלום,חיבוק ממני לשניכם
05/07/2008 | 09:43
10
לצפיה ב-'צהרים טובים'
צהרים טובים
05/07/2008 | 13:05
1
חבל אבל אין מה לעשות בענין,לאנשים יש התחייבויות וזה בסדר

להתראות שיהיה שבוע בכייף לכולנו
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אפי - נושא מצויין. על פניו, נשמעת לי תכנית '
אפי - נושא מצויין. על פניו, נשמעת לי תכנית
05/07/2008 | 09:24
12
3
מעולה.

הביקורת של "צדיקי הדור" היא שטחית ופופוליסטית. יש כאלה שמיד עם הזכרת המלים  "יהדות" ו"דתיים" קופצים כנשוכי נחש.
ממה שכתבת ותארת, אני סבורה, שיש להכניס את התכנית ולפרסמה בקרב מה שיותר בי"ס חילוניים.
בני הנוער שלנו הפכו לריקניים וחסרי ערכים. אני מכלילה אבל זה הרושם הכללי.
העולם הוא אמנם כפר גלוגלי אחד אבל כל אחד חייב שיהיה לו היחוד הלאומי וההשתייכות לקבוצת אם יחודית. מה שנקרא: שורשים!

הערכים האלה,שהזכרת,  השאובים מן המסורת, והכרת ההסטוריה שלנו ואהבת הארץ דרך הרגליים , הולכים ונעלמים.
אגב, גם אנחנו בילדותנו זכינו למנות הרבה יותר גדולות של לימוד תנ"ך ומסורת ( תלמוד היה מקצוע חובה בתיכון
ובשיעורי תנ"ך חבשו הבנים כיפה) . לא ידוע לי על חזרה בתשובה והקצנה בעקבות הרוח הזו שנשבה אז בביה"ס החילוניים .

אני מעריכה מאוד את החינוך הדתי ( הלייט  והפחות לייט). הלוואי שהיינו שואבים ממנו יותר ערכים. זה לא מצדיק כפייה ושאר ירקות שבטח יקפצו עלי כאן להוכיחני בהם אבל אהבת הארץ , עזרה הדדית, אהבת הזולת, כיבוד אב ואם ודיבור נעים הליכות בצד אמירת תוכחה כשמתבקש וארוחות חג ושבת משותפות וקרבה משפחתית , כל אלה הם הערך המוסף שהולך ונעלם בקרב משפחות חילוניות .
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אנימן, אני לא רואה כאן כפייהץ אני מניחה '
אנימן, אני לא רואה כאן כפייהץ אני מניחה
05/07/2008 | 11:38
2
שאם הילדים יוצאים לטיול כזה ההורים הם ששולחים אותם, לא?
הייתי שמחה מאד אם היו מציגים כך בפני בני הנוער את כל המגזרים  בישראל .
באשר לחזרה בתשובה - אני חושבת שבעבר היתה נפוצה פחות משום שהיו לנו ערכים שהעסיקו אותנו, היינו חברים בתנועת נוער, עבדנו בקיבוצים  בקביעות, יצאנו לסיורים בארץ, ולא הסתובבנו ברחובות.
משהו אבד בדרך, והנוער של היום אינו זהה לנוער של אז. ולכן, אני מסכימה שהתכנית מוצלחת מאד, אבל עלולה להיות כאן השפעה לא מכוונת שתגרום לחזרה בתשובה, בקרב בני נוער שמרגישים שחייהם ריקים,  למרות שאני בטוחה שאין זו מטרת המארגנים.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אפי קראתי את ההודעה שלך והתגובות לה'
אפי קראתי את ההודעה שלך והתגובות לה
05/07/2008 | 13:06
9
3
הכל מתחבר לי להרצאה מלפני חודש של בחור ישיבה
חוזר בשאלה ודעתי בנושא היא שיש צדדים
יפים בעולם ובחינוך הדתי אבל יש גם צדדים מאוד
אפלים ובראשם מעמד האישה שאינו שווה למעמדו של
הגבר, האישה היאע בת מלך - שתפקידה העמדת צאצאים
וחינוך הילדים - אבל היא תמיד נמצאת בצל, בעזרת
הנשים, מאחורי מחיצות, מכוסה היטב, קול אישהערווה
ועוד ועוד, אלה דברים שמאוד מקוממים אותי אבל
מה לעשות שהם נמצאים בעיסקת החבילה שנקראת
קיום חיים דתיים- מסורתיים?
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'חונה היי.התאחרתי. עמך הסליחה.היו אורחים'
חונה היי.התאחרתי. עמך הסליחה.היו אורחים
05/07/2008 | 18:56
14
וערכנו גם קידוש... באמת ובתמים וגם ברכנו ברכת המוציא לחם מן הארץ.

אז ככה: יש באמת צדדים שלא מקובלים ולכן אני לא אחזור בתשובה. דהיינו, לא אקיים את החוקים והמצוות המסויימים. אבל לדעת על המסורת ומנהגי הידות, לדעת מנין אני באה ומנין הגיעו אבותיי,  ומה היה אורח חייהם, מה קבוצת ההשתייכות שלי - כל אלה חובה עלי לדעת כבת לעם הזה.
לגבי עסקת החבילה: אני לא אקיים אותה. אבל אכבד את מי שיש לו הכוח והרצון לקיימה.  איש באמונתו יחיה.

ועוד רגע תתאים הברכה: שבוע טוב.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'חונה לרגע שבוע טוב'
חונה לרגע שבוע טוב
06/07/2008 | 06:02
7
4
אכן יש כמו בכל נושא צדדים לכאן ולכאן, אבל בקשר למעמד האישה ואני לא מדברת על המגזר החרדי כי אני מכירה רק מראיה מרחוק ולא התנסתי לחיות באוירה זו אני רק יכולה לומר: לנו לנשים הרבה פעמים פשוט נח לומר כי הגברים חוסמים אותנו, אני שחיה בעולם  הדתי ציוני יכולה להעיד כמובן רק על עצמי כי מעולם, מעולם לא נחסמתי בגלל היותי אישה, למדתי באוני' בר אילן לפני ....והיו נשים רבות יחד איתי... זכיתי למלא את כל המשרות בהם רציתי , ובבית בכל ליל שבת שרים לי בני המשפחה "אשת חיל". יש לי חברים רבים בעולם החילוני, ולא סתם חברים כי אם חברים טובים, תמיד ידענו לכבד אחד את השני לפי הפתגם "איש באמונתו יחיה" ומעולם לא חששתי כי ילדי ישחקו עם ילדי שכנים חילוניים, מה שהיום הרבה יותר מסובך, כי ראשית החילונים הורחקו- כן הורחקו ולא התרחקו מהיהדות, בה אני כוללת אהבת הארץ וידעת המקורות, שנית הקבוצה הלא יהודית הגדולה שהצטרפה אל עמנו ומכריזה על היותה לא שייכת, בהחלט מאיימת עלי- על קיומי כעם יהודי בא"י , אני חושבת שבמערכת החינוך פשוט נכשלנו בתחום היהדות וחבל. לא כל תושב חייב להיות דתי אבל כן כל תושב לפי ראות עיני חייב לדעת מה מהות היהדות ומה מהות הציונות, כי לא יתכן כיבוד אם אין מושג קלוש על המקורות. ומה אנחנו הקשישים יכולים לשנות?! הרבה, בקרב הדור הצעיר של המשפחה, כן לדבר על החגים לקחת את הנכדים לבית כנסת  גם אם לא לשעות רבות, לתת להם הרגשה של הכנה לקראת ...שלא יקרה מה שקורה לי שבמסגרת תוכנית לזהות יהודית אני מצטרפת אל מחלקת חיילים שמבקרים במהלך השרות שלהם פעם ראשונה בבית כנסת! אני מדברת על נוער שגדל כאן בארץ ישראל!!! לספר להם את סיפורי התנ"ך ולדון איתם עלהם, כמו שאנחנו מספרים סיפורי משפחה שאותם אנו רוצים שיזכרו בני הדור החדש.
שבוע טוב והלואי ונצליח.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'ערפה כתבת כל כך יפה ונכון !!!'
ערפה כתבת כל כך יפה ונכון !!!
06/07/2008 | 15:45
2
1
כל דבריך מקובלים עלי. בגלל הרקע הדתי שלי, תמיד בחגים לקחתי את הבנות לבית הכנסת. לפני הרבה מאוד שנים , בשמחת תורה,  היתה יוצאת תזמורת מכבי אש ואחריהם אנשים מבית הכנסת בשכ' בפלורנטין עם ספרי התורה ורוקדים לאורך כל רח' הרצל בת"א.  מי זוכר/ת ???
אנשים מכל האזורים היו באים, מצטופפים על המדרחוב , כדי לראות ולשמוע !!!
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'תיקון מדרחוב- צ"ל מדרכה !!!'
תיקון מדרחוב- צ"ל מדרכה !!!
06/07/2008 | 15:47
1
3
לצפיה ב-'ערפה '
ערפה
06/07/2008 | 16:44
4
לצפיה ב-'ערפה, את כמעט צודקת לגבי המחנה הלאומי'
ערפה, את כמעט צודקת לגבי המחנה הלאומי
06/07/2008 | 17:10
2
3
אבל המגזר החרדי, האישה שם במצב נחות ממש.
אני לא מוכנה שישוו את קולי, קול אישה לערווה
אני לא מקבלת את המושג "אוטובוס מהדרין" בו הנשים יושבות מאחור ובאוטובוס מאחור ממש לא נעים, אני מקבלת שם בחילות.
אישה לא מספיק טובה להעיד.
ועוד אפליות כלפי נשים.
באשר ל"מחנה הלאומי" כתבתי כמעט כי בכל אופן למוסדות הדת לא יבחרו בך, כי את אישה.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'גם אני לא אבל בואי נחשוב'
גם אני לא אבל בואי נחשוב
06/07/2008 | 17:34
1
אם נעזור להן "לפקוח את העיניים" אולי הן תאבדנה את כל עולמן? אם נתעלם מהן מי יעזור להן? מכל מקום זה חייב לבוא מתוכן , וזה יבוא.. אין בשום ספר הלכה חוק האוסר נסיעה משותפת באוטובוס, אספר לך סיפור אישי, נדמה לי כי כבר ספרתי אז סליחה עם מי שכבר שמע, במשך שנים קיימנו בביתנו שיעור לנשים פעם בחודש עם רב הקהילה שלנו, שאומנם הולך עם חליפה אבל משרת בצבא וגם כיוםפ בגיל 60+ יוצא למילואים, לא אזכיר את שמו כי לא ביקשתי את רשותו אבל האמיני לי איש יקר, אוהב ישראל, בכל פעם בעלי היה נוסע ומביא אותו אלינו על מנת שיתן את השיעור, באחד הפעמים בעלי לא יכול היה לעשות שרות זה ואני הייתי בלחץ, איך הרב יגיע, התקשרתי אליו טלפונית והתחלתי לגמגם מה נעשה? איך? והוא צחק מצד השני של הקו, בואי אסע איתך ללא כל בעיה, הרי המכונית לא תא חשוך, ואכן באתי לקחת אותו, נכון השאיר חלון מע6ט פתוח, לא יכולה לומר לך האם בגלל שהיה לו חם או כדי להמנע מיחד, אבל שנינו נסענו בשמחה אל ביתי , הרב העביר את השיעור כמצופה, ומאותו הפעם לא שאלתי יותר, כל פעם שהיה זקוק להסעה, נסעתי הסעתי ובא לציון גואל
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'כל הכבוד לרב הזה'
כל הכבוד לרב הזה
06/07/2008 | 21:29
ואני מכירה הרבה דתיים שנוהגים בצורה כזו והם נמצאים בעצם בקרב מה שנקרא הכיפות הסרוגות, אגב כיפות סרוגות, (פעם סרגתי המון כיפות רק מתוך הנאה השארתי כמה בבית יש לי 3 בבית ואת השאר מכרתי למשפחה דתית אחת שהתלהבו מהעבודה שלי. היום אין עיניים לזה).

גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'שלום לכולם אפי המאמר שהבאת מעלה אכן מחשבות'
שלום לכולם אפי המאמר שהבאת מעלה אכן מחשבות
05/07/2008 | 13:53
זכור לי שהילדים שלי קבלו את ספר התורה הראשון בחב"ד
האווירה במקום והיחס החם מאד ריגש ונשאר טעם של
חום.
לקראת גיל 13 שוב הלכו לחב"ד במסגרת בית הספר לקבל
מושג על נהחת תפילין וכל הקשור בנושא וא"כ כל תלמיד
הוזמן לסוף שבוע לאחד מהתלמידים המארחים.
מודה ומתודה שדי נלחצתי כי הבן שלי התחיל לדבר כל יום
על הנושא ואפילו התחיל להניח תפילין כל בוקר וכשרצה
לנסוע לסוף השבוע כדי לא לעורר התנגדויות אצלו בקשתי
שיגיד לנער שהיה איתו בקשר שאם הוא מבטיח לבוא
לבקור חוזר הוא יבוא להתארח אצלו.
הסיום היה שהקשר נותק והבן שלי הפסיק להניח תפילין.

למה ספרתי זאת כי זאת דרך עקיפה להחזיר בתשובה
נכון שלא משפיעה על כולם ונכון שיש ערכים נפלאים
שלומדים וחוויות שהנוער החלוני לא רגיל אליהם
אבל זאת מכונה משומנת היטב.
מכירה אנשים שזה ממש עבד עליהם
והתוצאות נתק מההורים כי לא כל ההורים מסוגלים לקבל את החיוב שבדבר.

אם בתי הספר החילוניים היו חוזרים לשעת חינוך ולכל הערכים שאנחנו גדלנו
עליהם יכול להיות שפני הדור היה שונה.

גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אפי - להלן התגובה של לאה שלום שנכנסה למטה'
אפי - להלן התגובה של לאה שלום שנכנסה למטה
05/07/2008 | 09:28
1
ונראה לי שכדאי שתהיה כאן:

• ‫אפי, קראתי את אשר כתבת, ומאוד נגע ללבי,‬    לאה שלום  ☼  05/07/08 09:22

אני חושבת שמאוד טוב ההדרכה של הטיול הזה, הנוער חוזר עם הרבה רשמים, זה טוב לדעת את השורשים של היהדות, ללמוד אותם, אני למדתי בבית ספר דתי, וזה לא עשה אותי דתיה, ככה שגם טיול כזה רק יכול להוסיף לאינטיליגנציה שלהם.
גם המורים אומרים שהילדים מתנהגים אחרת, ז"א שהחינוך מאוד חשוב לגילאים האלה.

גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אנימו, תודה לך על תשומת לבך לתשובתי'
אנימו, תודה לך על תשומת לבך לתשובתי
05/07/2008 | 16:42
1
למאמר של אפי!!!

נכון שיש השפעה שלילית פה ושם, אני חושבת שההורים צריכים לשים יותר תשומת לב לילדים בבית וקצת פחות לקריירה,
אני תמיד אומרת : משפחה יציבה וקריירה במשפחה, לא תמיד הולכים טוב ביחד, כי להורים אין מספיק זמן לעקוב אחרי מה מעשיהם  של הילדים, אני גם מאשימה את הרשויות שאין מועדונים לנערים מתבגרים ולא הדריכים, כי זה הגיל הרגיש של נוער. יש חדרי ספורט בבתי הספר, למה לא מפעילים אותם אחה"צ , שיהיה לנוער איפה להתאסף והיכן להוציא את עודף המרץ, במקום זה הם הולכים לדיסקוטקים, שזה לא המקום הכי טוב בשבילם, בלשון המעטה!!!
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אפי, אכן כן, אני נימנת על אותם "צדיקים"'
אפי, אכן כן, אני נימנת על אותם "צדיקים"
05/07/2008 | 09:40
21
2
כמובן שישנם "צדיקים" בעם שמנסים להכפיש ולומר על עמותות כאלה שהן שליליות ויש להן אינטרס סמוי.
האם באמת זה כך - האם זו פעילות מיסיונרית? האם צריך להתנגד לזה?
או האם זה רק עושה טוב לתלמידים שמקבלים זווית ראייה נוספת על פני חייהם החילוניים והנהנתנים.

אפי,
אכן אני חושבת שזו פעילות "מסיונרית". המילה מיסיונרית לקוחה אמנם מהנצרות - אך הכוונה היא ברורה.
אכן יש מסרים שליליים שהם הכפשה של החיים החילוניים - זוהי שטיפת מח. וכאשר זה נעשה מאורגן
אני רואה בזה "כפייה".

אתן לך מספר דוגמאות ואנא אמרי לי מה ההבדל?

לוקחים קבוצה גדולה של זוגות ונותנים להם סוף שבוע חינם אין כסף במלון עם כל הארוחות.
בתמורה הם רק צריכים להקשיב למספר הרצאות של רבנים ורבניות הגברים והנשים לחוד.
בהרצאה מביאים להם דוגמאות שקריות על החיים החילוניים.
דוגמא נוספת:

ניידת של חב"ד מסתובבת בשכונות ואוספת ילדים ומחלקת להם ממתקים. הם אומרים להם שבשעה זו וזו
מחכה להם רב שיספר להם גם סיפורים. הילדים הולכים ושם "מרעילים" להם את המח נגד מנהגי הוריהם.

רבנית אספה בחורות צעירות שהיו לבושות בחצאיות מיני או במכנסיים אבל עם בטן חשופה.
היא הסבירה להם שהלבוש שלהם מסוכן, ואם הם יתיישבו עם החצאית במקום שישב לפניהם גבר
הן עלולות להיכנס להיריון מזה...

אלה דוגמאות שאני חוויתי אישית .
ולכן כשמביאים לי סיפורים על התקרבות ליהדות ועל קצת יידישקייעט - אני לא ממהרת לקנות את הסיפורים
ויודעת שמאחורי התמימות עומדות כוונות לא טהורות.

אינני חס וחלילה נגד התקרבות ליהדות - אך יש דרכים ישרות לעשות זאת ולא על ידי פיטויים של טיולים וממתקים.
אם הלכתי לשמוע הרצאה מרצוני החופשי כשאני יודעת מראש את נושא ההרצאה עשיתי זאת בראש צלול ודעה ברורה.

זוהי דעתי האישית ואינני מנסה לשכנע אף אחד לחשוב כמוני.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'יוליקה את טועה, יש רק 2 מצבים'
יוליקה את טועה, יש רק 2 מצבים
05/07/2008 | 09:48
9
2
מסיונריות => כאשר נוצרים מנסים לשכנע לפתיחות ואולי להמיר את הדת

חינוך לערכים => כאשר יהודים מנסים לעשות אותו דבר
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'דני, אז איפה אני טועה'
דני, אז איפה אני טועה
05/07/2008 | 09:51
2
באיטרפרטציה של המילה מסיונריות?
או בקונספציה בכלל?
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'דני- אתה מגזים. אם מותר לי לבטא דעתי.'
דני- אתה מגזים. אם מותר לי לבטא דעתי.
05/07/2008 | 09:52
5
לצפיה ב-'דוחפים דת בדרכי "נועם"'
דוחפים דת בדרכי "נועם"
05/07/2008 | 10:33
1
2
פועלים בדרכים מתוחכמות כדי להשפיע על ילדים ונוער ולא, אין הבדל ביניהם לבין הנוצרים הפועלים באותן דרכים כדי להביא ולהשפיע לקבל את אמונתם.
מזכיר לי שבחגי תשרי האחרונים צץ לו קמפיין חדש "תפילות ראש השנה ויום הכיפורים באווירה חילונית" הרבה חילונים קנו את הבלוף הזה ומצאו את עצמם בבתי כנסת אורתודוקסים רגילים. האם שקר או דחיפה של דת בדרכי מרמה הם 'ערכים'? לא ולא.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'שלום לך ערב טובdeebeebee'
שלום לך ערב טובdeebeebee
06/07/2008 | 21:47
2
אני חושבת  שמה שלא מגזימים אם זה בצורה מבוקרת שזה עדיף על סמים אלכהול נרקומניות כל החלאות שקיימות בזמננו
בצורה מאוד חריפה ובולטת. בכל המקומות אין ביטוח נגד הקיצוניות הרעה והדברים הסוטים שלאחרונה אנחנו שומעים וז
ומזדעזים.אבל אמונה מבוקרת מעולם לא הזיקה לאף אחד.
אולי להיפך הגמור חיזקה. ממני נעמי
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'דני, המילה מיסיונריות הושאלה מהנצרות אבל'
דני, המילה מיסיונריות הושאלה מהנצרות אבל
05/07/2008 | 11:40
3
1
השיטה קיימת בהחלט ביהדות. ראה תנועת חב"ד ושות'......
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'מסכימה שעל הילדים ללמוד ערכים יהודיים '
מסכימה שעל הילדים ללמוד ערכים יהודיים
05/07/2008 | 12:04
2
ואוניברסליים, וללמוד את המורשת היהודית.
אבל יש לי שתי שאלות: האחת - למה דווקא דתיים שילמדו אותם? אני למדתי תלמוד והלכה ותורה ותפילה והכל - ממורים לא דתיים ולמדתי אותם היטב. ומכאן עולה השאלה השניה - האם אין כאן "יריה ברגל"?  אם הילדים יראו שרק דתיים מלמדים אותם א החומר הזה, האם לא ייווצר אצלם הרושם שיש כאן שני מחנות - דתי וחילוני, זה מול זה? דווקא ילדים חילוניים שאולי איבדו ערכים בדרך - צריכים ללמוד דת ומחשבת ישראל ומורשת היהדות ומורשת ישראל מחילוניים - כדי שיראו שלא קיים פער כזה גדול בין שני המחנות.
ודרך אגב - מורשת יהודית וערכים יהודיים כן. אבל גם מורשת עולמית וערכים אוניברסליים.
הרעיון עצמו מבריק, והלוואי ויישמו אותו בכל בתי הספר - אבל לא באמצעות דתיים  בלבד.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'צודקת יהודית. זה בדיוק מה שקרה בבית הספר בו '
צודקת יהודית. זה בדיוק מה שקרה בבית הספר בו
05/07/2008 | 12:49
1
למדתי. אבל כתוצאה מפיחות הענין בנושא אין היום מורים לתנ"ך , כמעט. הנושא לא מבוקש עוד באוניבסיטאות.
אז בגלל שרק הדתיים בתמונה - מוטב שבכלל נזניח את הנושא?
לפחות, נתחבר אליו בנתונים האפשריים והפחות כפייתיים.
יש רצוי ויש מצוי.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אנימו, לא להזניח, חס וחלילה, אלא לפתח את '
אנימו, לא להזניח, חס וחלילה, אלא לפתח את
05/07/2008 | 15:54
1
הנושא וזה עניינו של משרד החינוך, לצערי. חייבים ללמוד תנך ותלמוד ומחשבת ישראל. אבל השאלה מי ילמד אותם.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'דני, מה ההבדל זו בהחלט מסיונריות'
דני, מה ההבדל זו בהחלט מסיונריות
06/07/2008 | 16:29
1
לפני כ-20 שנה שבני היה בין 10 בערך או אפילו פחות הוא נעלם מהחצר, יצאתי לחפש אותו וקראתי לו נשמתי פרחה. מישהו מהשכנים שהיה בחוץ אמר שראה ילדים הולכים עם בחור צעיר דתי (החלילן מהמלין?). הלכתי לביה"ס הדתי עצמאי שנמצא לידינו ואכן מצאתי אותם יושבים בכיתה והוא מלמד אותם.
באותו הרגע אני (כמו שאומרים) "חטפתי את הקריזה של החיים שלי" וגערתי בו קשות. באיזה זכות הוא אוסף ילדים מהחצר? בלי ידיעת ההורים ובלי רשותם? אז הוא אמר לי "אז מה שילמדו קצת פרקי אבות" לקחתי את בני ואמרתי לו שאם עוד פעם זה יקרה זה יגמר במשטרה והלכנו ואז בני אמר לי, "למה את לוקחת אותי? הוא הבטיח לנו שילמד אותנו כדורסל"

האם זו לא מסיונריות?
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'יוליקה- לפי תפיסתך, על הילדים להחליט'
יוליקה- לפי תפיסתך, על הילדים להחליט
05/07/2008 | 09:57
10
1
לאן ילכו ומה ילמדו . כי כל נסיון להביאם להכרה של עולם אחר , גם אם יש בו צדדים טובים וגם אם אח"כ אפשר לשוחח על החוויה - זו כפיה...
סליחה, אנחנו יהודים ומותר בארץ הזו לערוך הכרות עם העולם הזה. לא נראה לי שכפו שם משהו ללא רצון התלמידים.

מ"רצונם החופשי" -  יש כאלה שמגיעים לדקור עורכי דין בארוחת ערב בבית.....
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אנימו??'
אנימו??
05/07/2008 | 10:03
9
1
אינני רוצה לפתוח בדיון על מה שרע אצל החילונים
ומה שרע אצל החרדים... אף אחד לא טלית שכולה תכלת...
אבל מעניין שכל ההורים שנעצרו לאחרונה על התעללות בילדים
- אף אחד מהם לא חילוני.

גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'ומי אומר שרק האורתודוקסים'
ומי אומר שרק האורתודוקסים
05/07/2008 | 10:36
5
2
יכולים ללמד מהי יהדות? מי קובע שטיולי בתי הספר למוסדות המלמדים ערכים יהודיים חייבים להיות בבתי כנסת אורתודוקסים בלבד? מי שקובע זה אותו אחד שקיבל מונופול על הנושא בגין הסכמים קואליציונים.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'ד"א, מה לבשו הבנות בטיול?...'
ד"א, מה לבשו הבנות בטיול?...
05/07/2008 | 10:38
4
6
לצפיה ב-'בוקר טוב חבריה'
בוקר טוב חבריה
05/07/2008 | 10:56
2
1
ושבת שלווה ונעימה
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'בסרט "כנר על הגג" שאלו את הרבי'
בסרט "כנר על הגג" שאלו את הרבי
05/07/2008 | 11:15
1
2
לאחר הפוגרום בחתונה של הבת של טוביה
שאלו נכבדי העדה בעצתו של הרב "רבי , מה נעשה עכשיו"
כולם חיכו למוצא פיו ודברי חוכמתו של הרב. אבל
תשובתו של הרבי היתה: LET'S SIT DOWN - בואו נשב...
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'ועל חווה'לה הבת שהתאהבה בגוי, הוא קורע קריעה '
ועל חווה'לה הבת שהתאהבה בגוי, הוא קורע קריעה
05/07/2008 | 11:24
2
ויושב שבעה. אז אני מבינה את התגובה אבל גם היא מוגזמת לטעמי. למרות שיש בענין הזה של המרת דת איזה אלמנט רגשי וקמאי שמעל להגיון שיכול ל"העביר אדם על דעתו" ובמיוחד הורה, ולגרום לו להגיב רק אמוציונאלית. ועם זה קשה להתווכח.
אגב, הבת הזו חזרה הביתה כשגרשו את היהודים מכפר מולדתה וגלתה עם כולם. ללמדך שלפעמים אדם חייב לחוות החלטותיו ותוצאותיהן , על בשרו ולא יועילו שכנועים מבחוץ.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'חולצות בטן עם בגד ים חוטיני'
חולצות בטן עם בגד ים חוטיני
05/07/2008 | 11:11
17
לצפיה ב-'לא מדובר בחרדים פנאטיים. ונכון שזו השפעה'
לא מדובר בחרדים פנאטיים. ונכון שזו השפעה
05/07/2008 | 11:16
2
בדרכי נועם. אז מה נורא. לא מדובר בנצרות  או בדת של בודהא.....
אז ידעו קצת יותר על הדת והמסורת שלנו ואפילו יתנסו בתפילה וילמדו הלכות כשרות.
אותי זה לא מפחיד.
אח"כ יוכלו להחליט בעצמם בין אורטודוכסים ושאר זרמים.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'יוליקה- זה רק מלמד'
יוליקה- זה רק מלמד
06/07/2008 | 06:08
1
3
כי גם ההורים החרדים הם רק בשר ודם, נדמה לי כי הזועה שדנים בה מתרחשת בעקבות הלחץ האטומי בה חי מגזר זה, ואם תגידי שזו מבחירה יש לשאול הבחירה של מי? נדמה לי כי לנו כעם יש צורך קיומי בהמשך קיומו של המגזר הזה , לדעתי על כולנו לערוך חשבון נפש ולא לתת לשום מגזר להתנתק מן הכלל. איך עושים את זה ?! בחכמה!!!!  אך למי ניתנה חוכמה זו - זו החידה
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'קיבלתי השבוע מצגת על החרדים הקיצונים'
קיבלתי השבוע מצגת על החרדים הקיצונים
06/07/2008 | 16:38
2
אלה מבית שמש. במצגת הוצגו תמונות שלהם מיום העצמאות, לובשים שקים, שורפים דגלים, מורידים מדבקות של שנת ה-60 מאוטובוס. זה מחריד, אני רק לא מבינה למה הם גרים בישראל אם הם כל כך נגדה.
אבל כמובן זו לא דוגמה לכלל החרדים אלא לכמה קהילות קיצוניות במיוחד.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'מעניין הרעיון של הטיולים, ואין כל רע בהגברת '
מעניין הרעיון של הטיולים, ואין כל רע בהגברת
05/07/2008 | 11:34
33
2
המודעות למורשת והזהות היהודית.  אין ספק שצריך לתת לתלמידים גם זוית אחרת על החיים, הם צריכים להכיר את כל המגזרים בארץ. לא רק את  הדתיים.
אבל מה זה "דתייםלייט"? האם באמת קיים דבר כזה?  אולי החשש של הביקורת הוא מהשפעה על התלמידים, ילדים נתונים בדרך כלל להשפעה יותר ממבוגרים. אם אני אצא לדבר כזה - אין ספק שלא אחזור בתשובה. אבל ודאי יש סיבה לכך שרוב החוזרים בתשובה  הם ילדים ובני נוער ואנשים צעירים, שמושפעים ביתר קלות.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'האם עורכים להם סיורים'
האם עורכים להם סיורים
05/07/2008 | 11:38
1
גם בבתי-כנסת ובמוסדות של היהדות המתקדמת?
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'דתיים לייט - לדעתי זו הגדרה של החילוניים.'
דתיים לייט - לדעתי זו הגדרה של החילוניים.
05/07/2008 | 11:54
1
3
אלה אמורים להיות דתיים שאינם כופים עצמם ומנהגיהם  על האחר. מתייחסים לחילוני בכבוד כמו שאמורים להתייחס אליהם. מקיימים מצוות אבל לא פנאטיים. יש כל מיני "דרגות" והקפדות . העיקר שהם משרים אוירה נינוחה ולא כופים עצמם או נותנים להרגיש שאהתה נחות בגלל היותך חילוני. וזה מתקיים לאורך זמן ולא רק כדי לקנות את לבך. בקיצור, אנשים ע ם ראש פתוח.

העיקר לנהוג בחוכמה, בכבוד ובאנושיות זה כלפי זה. מוסיף המון.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'ההחרדים קוראים להם דתילונים.'
ההחרדים קוראים להם דתילונים.
06/07/2008 | 21:43
3
בעיניהם או שאתה דתי דתי או שלא, באמצע בעיניהם זה לא נחשב והם מכנים אותם דתילונים.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'wow wow wow לאן הגעתם עם הפירושים'
wow wow wow לאן הגעתם עם הפירושים
05/07/2008 | 12:03
8
1
במאמר שקראתי בפירוש היה כתוב
כי המורים עצמם שהם חילוניים נהנו מאוד מהטיול.
יש הבדל בין רצון להקנות קצת ערכים יהודים ציוניים לבין מיסיונריות.

המורה: הגעי הזמן שאתם העיתונאים תפסיקו למתוח ביקורת על כל דבר טוב שקורה במערכת החינוך.
המסע הזה עשה פלאים.
מורה אחרת: התכנית רצינית ולא היה בזבוז זמן. המדריכים דתיים לייט  - אין בעיות משמעת ומעשי משובה.
התוכנית גם שקופה להורים שהביעו הסכמתם.
התונית נבנית בשיתוף עם המורים.

אז מה פה הבעייה???

אפי
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אפי, אין לי בעיה עם טיולים כאלה'
אפי, אין לי בעיה עם טיולים כאלה
05/07/2008 | 12:24
3
2
אבל צריך להגדיר מראש את הכוון והמטרה.
מי שרוצה מצטרף.
אבל כשזה מאורגן ע"י בית הספר - אין חופש בחירה.

יש מסורת ברחבי הארץ שלוקחים את ילדי כיתה ב'
לפני התחלת לימוד תורה לכפר חב"ד ולקבל שם את ספר התורה.

ילדי שהיום כבר בני למעלה מ-30 היו שם והמסורת נמשכת גם היום.

מהי שטיפת מח?
ובכן הילדים שהגיעו לשם והתקבלו בשירים ובעוגות וממתקים.
שמעו גם מהרב שהירצה להם את אלו המילים: מי שלא שומר שבת - הוא מגעיל הוא איכסה!
תגידו בקול רם: והילדים חוזרים אחריו!
מי שלא לומד תורה ומצוות - יגיע לגיהנום. והילדים חוזרים אחריו!
והמורים שלהם עומדים מהצד ולא מתערבים!!!

ילדים רכים בשנים להפחיד בצורה כזאת??

וזה מאורגן מבית הספר - אין כאן בחירה חופשית.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'יוליקה- אף אחד לא חסין מפני הטיפשות. גם לא '
יוליקה- אף אחד לא חסין מפני הטיפשות. גם לא
05/07/2008 | 12:40
2
רבנים. וגם לא מורים והנהלת בי"ס.
ולמה המורים לא הגיבו? מישהו כיוון אקדח לראשם. אולי שם לא היה מקום לעורר מהומה. אבל אח"כ יכלו לעורר את משרד החינוך ומפקחיו על ההתבטאות. מה להם לשתוק?

המסורת של קבלת ספר תורה זכורה לי לטוב.

התגוררתי בחו"ל מספר שנים לא מבוטל וילדיי היו בגיל הגן וביה"ס היסודי. אני חילונית מוצהרת ובכל זאת כשראיתי שבביה"ס האנגלי יש שיעורי דת בנצרות ( ושם יש תלמידים מכל העולם ומכל הדתות וביה" ס נחשב לטופ שבטופ כי מיועד לתמידים מן המעמד העליון ולילדי דיפלומטים וראו זה פלא , שיעורים בדת ניתנים ואיש לא דיבר על כפייה ), ביקשתי שלא ישתתפו בהם.
מיד הסכימו לי. החלטתי שבחגים נבקר בביה"כ בעיר ובחנוכה נבקר אצל החב"דניק ונעשה הכרות עם המשחקים והמאכלים והסיפורים. גם בבית לפי השינה קראנו להם את סיפורי התנ"ך בתמונות  שבעריכתו של אוריאל אופק. ובערב שבת התחלתי להדליק נרות. גם אני הרגשתי צורך להשתייך.

הקשר למקורות ולשורשים ופיתוח הזהות הלאומית ( לא בפנאטיות !) לא הזיקו לאיש.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'יוליקה כפי שכתבתי למעלה'
יוליקה כפי שכתבתי למעלה
05/07/2008 | 14:02
1
3
גם ילדי וגם נכדי קבלו את התורה מחב"ד
המלים שאת מזכירה לא נאמרו ולא הושמעו מעולם
קשה לי להאמין שזה מה שנאמר אם שמעת זאת במו אוזניך זאת שערוריה
וצריך היה להגיש תלונה למשטרה.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'מנורה, כאמור זה היה לפני יותר מ-30 שנה'
מנורה, כאמור זה היה לפני יותר מ-30 שנה
05/07/2008 | 14:10
3
אני יודעת שמבית הספר נשלחה תלונה להנהלת כפר חב"ד
והרב ה"מתלהב" הורחק.
אבל המורים במקום לא עשו דבר. אולי היו בהלם - אבל המורים
אכן אישרו שהדברים נאמרו.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'הבעיה היא היתממות'
הבעיה היא היתממות
05/07/2008 | 12:26
1
דחיפת דת במסווה של "מה רע בערכים יהודיים וציונים?" היא היתממות, וזו בעיה. מה רע בקצת 'יידישקייט'? גם זו היתממות משום שאיש לא שמם אדונים על יידישקייט, יהדות וציונות.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'לכל הרומנים שביננו - אתר חדש'
לכל הרומנים שביננו - אתר חדש
05/07/2008 | 12:40
2
העתקתי מפורום נוסטלגיה
אתר חדש (אולי הטוא לא חדש אב גילינו אותו עכשיו)
לכל מי שמתגעגע למאכלים, מוסיקה נופים וכד'
גימלאים יוצאים לדרך >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'אפי, מורים דתיים לייט אינם מורים חילוניים.'
אפי, מורים דתיים לייט אינם מורים חילוניים.
05/07/2008 | 15:56
1
2
יתכן שאת הטיולים ליוו מורים חילוניים אבל מי "הרביץ תורה"?  
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אני לא כל כך מבינה מה הפחד שילדים'
אני לא כל כך מבינה מה הפחד שילדים
05/07/2008 | 16:24
2
ישמעו על יהדות וגם ילמדו תורה, היום הילדים כל כך חכמים, והם יודעים בדיוק לבחור את דרכם, ולעשות את חשבון חייהם,
לצערי , אין היום מורים לא דתיים שיכולים ללמד יהדות אם בכלל.
דתיים לייט כמו שקראתם להם, הם דתיים של המזרחי והפועל המזרחי, הם לא פנטים, ולא משפיעים על אף אחד, ואין להם בעיות עם הדת, הם דתיים בשביל עצמם.  הדתיים כמו המזרחי בכלל לא נחשבים לדתיים בעיני הפנטים החסידים למיניהם !!! הם סולדים מהם, לצערי.
אבי היה מהפועל המזרחי, והמורה שלי היתה הבת של שמואל חיים לנדאו, שח"ל ממיסדי הפועל המזרחי.
הלואי והיו לנו הרבה אנשים טובים כמוהם, הם לא מפריעים לאף אחד.
כל אדם באמונתו יחיה לעצמו בלי להשפיע על אחר.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אני רואה ששינו את המערכת, נראה נחמד'
אני רואה ששינו את המערכת, נראה נחמד
05/07/2008 | 12:54
20
2
ובכן חזרתי לפני כמה ימים מחודש בכרתים, ואני עוד לא כל כך "פה".

ראיתי את הדיון בנושא הדת, כאשר נשאלתי בזמנו אם אתנגד שילדיי ישתתפו בשעורי תנ"ך בבית הספר, עניתי שלא, כיוון שלמרות שדעתי על הדת ידועה בהחלט, צריך להכיר הכל.
או כמו שאבי אמר בזמנו: "אלוהים מת באוושויץ". נקודה.

רשום לי ביומן כי ביום 26.6 הוא יום הזכרון ליהודי כרתים שנרצחו בידי הנאצים, הגעתי כמובן בערב לבית הכנסת וכאשר החל ערב הזכרון, העבירו דף כלשהוא בין קוראי העברית, ובהגיע הדף אלי העברתי אותו הלאה.

אחרי סיום הערב ניגשה אלי יהודיה שהיא אשתו של מנהל האוניברסיטה הכרתית ברתימנו ושאלה מדוע לא רציתי לקרוא. עניתי לה שאינני דתי ולא מאמין בדת, וניקוס סטאברולאקיס שניהל את האירוע ידע זאת ולמרות כך עשה מעשה לא נאות.
אז היא שאלה אם אני לא דתי מדוע באתי לבית הכנסת ?
עניתי לה משתי סיבות:
א. בית הכנסת בעיני הוא מקום של הקהילה היהודית, מקום מורשת ובלי התייחסות לדת המקום הוא מייצג את ההיסטוריה של הקהילה. ואני אמשיך לבוא ואם יזדקקו לסיוע שלי, אסייע כמו שעשיתי עד כה.
ב. באתי כדי לתת את הכבוד ליהודים שנרצחו על ידי הנאצים רק משום שהם יהודים, כדי שלא יישכח הרוע הזה.
תגובתה: אני מצדיעה לך.

בקצרה:
עם פלישת הגרמנים לכרתים כדי שיהיה להם ראש-גשר למקרה וירצו לפלוש לשדות הנפט של פלויישט ברומניה, הם התנהגו כלפי האוכלוסיה המקומית שהיו איכרים ורועים עניים מרודים, ברישעות נאצית. כפרים שלמים נמחקו מעל פני האדמה ותושביהם הושמדו.
בסך הכל נרצחו על ידי הנאצים בכרתים: 6593 גברים 1117 נשים 868 ילדים מגיל 0-16 (כן, כולל תינוקות) סה"כ 8578 פלאזמה (נפשות) שהיוו כמעט 2% מאוכלוסיית האי, וזאת רק כיוון שהתנגדו לפלישה הגרמנית לכרתים השקטה והשלווה.
במנין הזה לא נלקחו בחשבון: 314 יהודי כרתים,34 לוחמי חירות כרתיים, 400 שבויים איטלקיים, שהועלו על האוניה טאנאייס כדי להעבירם לאושוויץ. בדרך עברו 30 המלחים היוונים ו-50 החיילים הגרמנים לאוניה אחרת, והטביעו את טאנאייס על כל ה-748 האנשים הכלואים בבטן האוניה, למוות.
שמעתי סיפורים כאילו הצוללת הבריטית ויויד ירתה טורפדו והיא שהטביעה את האוניה כיוון שסברה שזו אוניה גרמנית, אז לכל הטיפשים שמתייחסים לסיפור הזה אני שואל שאלה פשוטה: אם זה נכון, אז איך יתכן שאף מלח יווני ואף חייל גרמני לא נפגעו, ומאידך, אף אחד מכל 748 האנשים לא ניצל ? יש לטורפדו אפשרות מיון ?

הבעיה המוזרה של הגורל היא שכרתים שהיתה מקום דל ועלוב ביותר ותושביו (אז כ-450.000) חיו בעוני מחפיר כיוון שהעשירים המעטים דאגו רק לעצמם ולא לפיתוח המדינה , התחילו פתאום ב-1970 לקבל תיירות, אלו הגרמנים-נאצים שיצאו לפנסיה ורצו לחזור ולבקר במקום בו "נלחמו" במלחמת העולם השניה, ובאורח אירוני ביותר הנאצים הללו שטבחו בתושבים, הם שגרמו לכרתים לפתח את התיירות והם מהווים כ-30% מהתיירים לאי.......

אז אין לי בעיה עם גרמנים בגילי ומטה, וגם לכרתיים אין בעיה, אבל כשאני רואה נאצי כזה שבא להתרברב מול נכדיו על מעלליו במלחמת העולם השניה וכמה הוא היה גיבור, אני לא כרתי ואני לא שותק ואני נכנס בו.
הפעם ראיתי זוג כזה עם הנכד שלהם בארכאה-אלפטרנה והחבר תרגם לי מגרמנית שהוא מספר על מעלליו לנכד. שאלתי אותו על איזה מעשי גבורה הוא מדבר? למזלו הרע הנכד דיבר אנגלית (הנאצים עושים עצמם לרוב לא מבינים) ואמרתי לו מה עשו סבא שלו ואחרים לתושבים בכרתים ושלא היו פה שום מעשי גבורה אלא רישעות נאצית. הוא היה בהלם אחרי שסיפרתי כמה סיפורים.

אשה שעמדה בצד ושמעה את דבריי עד שהנאצי נמלט, ניגשה והציגה את עצמה כמליונרית כרתית שחיתה 30 שנה בארה"ב וחזרה לכרתים והיא בונה כפר נופש כעת (לשכור וילה אצלה עולה 2500 יורו לשבוע) והיא מאוד מבקשת שאסכים לבוא לקבל וילה חינם לחופשה לכמה זמן שארצה כי היא מאוד התרגשה למשמע הדברים, כי היום אף אחד לא מטיח בנאצים הזקנים את האמת מחשש לפרנסה.  הודיתי לה , אבל תודה לא, ואמרתי לה שעשיתי את מה שעשיתי כי כך אני חש. וכך אני תמיד מגיב למראה הנאצים שחוזרים לכרתים לספר סיפורי גבורה, ומאות האנדרטאות המנציחות את מעשי השטן שלהם לא מזיז להם בכלל.

החודש הזה בכרתים היה עבורי מצויין והספר שלי הגיע כבר ל-1051 מקומות ואתרים בכרתים, חידשתי חברויות, הכרתי אנשים חדשים שנוספו על החברים הרבים שיש לי, ואני שמח לראות את כרתים הולכת ומתפתחת כל העת.
ואספר תיכף על משהו מוזר שחיבר שני מחקרים שלי.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'מאיר!!!! WELL COME BACK'
מאיר!!!! WELL COME BACK
05/07/2008 | 13:06
1
מאיר,
כבר לפני כמה ימים ורק עכשיו ניכנסת אלינו??

בחו"ל אנחנו תמיד מרגישים יותר יהודים.

ברוך שובך.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'לוקח זמן להתאושש מנסיעה של חודש לכרתים'
לוקח זמן להתאושש מנסיעה של חודש לכרתים
05/07/2008 | 13:24
1
ואני כבר מתכנן את הנסיעה הבאה......

וזה לא קשור ליהדות. בעיני יש חשיבות להיסטוריה של העם שלי בלי שום קשר לדת, והנאצים הללו מזעימים אותי מחדש בכל פעם.
עד היום אפשר למצוא שרידים שלהם בכרתים, בין אם אלו עמדות גרמניות, או מישהו שכאשר אני מתקרב אליו הוא בא בריצה וצועק:"גרמאן גוט, גרמאן גוט" כי הוא היה חבר מחתרת ועונה ע"י הנאצים עד שהשתגע וכשהוא רואה רכב מתקרב הוא חושש שהנאצים חזרו.
או האשה מבוגרת מאוד הלבושה בגינדור רב באחד הכפרים שחשבה שאני גרמני וחייכה אלי באמרה:"גרמאן זר גוט", ועניתי לה בתשובה:"איח בין איזראיל, נישט נאצי", וקשיש שישב בסמוך צעק עליה ביוונית:" תלכי זונה".(הבנתם למה...)

חוץ מזה כמה שאני חוקר את כרתים יותר, אני מגלה יותר ויותר שכיות חמדה וכל פעם אני מצטער שאני לא יכול להישאר בכרתים לפחות כל הקיץ.  אז אולי אצליח לנסוע בסוף אוקטובר לכמה ימים לחגיגת הערמונים (ומי שלא טעם את מאפי הערמונים של הכרתיות, לא יודע מה זה).
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'תראו את מתחברים שני מחקרים שלי'
תראו את מתחברים שני מחקרים שלי
05/07/2008 | 13:07
17
1
את כרתים אני חוקר זו השנה ה-19 ואת רכבת העמק 10 שנים.

מצאתי פריט שנאמר לי שהוא יוצר על ידי האמן היהודי כרתי בשם המשונה פיפיס פיפיליוס, שעלה ארצה בשנות השלושים והיה בעמק יזרעאל והתקבל לעין חרוד אולם לא הסתדר לו הקיבוץ עם האמנות שלו, ועם קום המדינה ירד חזרה לכרתים. הוא נפטר לפני כמה שנים ואחריו השאיר דגם של רכבת-העמק שכל כך הרשימה אותו בהיותו בעין חרוד.
את הדגם הזה קניתי בלי להסס, הדרישה היתה 200 יורו אבל כששמעו שאני ישראלי ואני חוקר את רכבת העמק, מכרה לי בתו את הפריט ב-100 יורו, שאלתי למה היא בוכה, וענתה לי שהיא שמחה שהפריט יגיע למי שאיכפת לו גם מכרתים וגם מרכבת העמק וגם מאמנות (סיפרתי לה שבצעירותי הייתי חבר בבוהמה התל-אביבית והייתי שוליה של תומרקין) .
כעת נתתי לצורף להוסיף לו טבעות מעל הקרונות כדי שיהיה תכשיר על שרשרת על הצואר , וכך אהיה היחיד בעולם עם רכבת העמק כתכשיט.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'לא יודע מדוע התמונה לא נוספה, אנסה שנית'
לא יודע מדוע התמונה לא נוספה, אנסה שנית
05/07/2008 | 13:14
16
5
לצפיה ב-'לשפירא מאיר'
לשפירא מאיר
05/07/2008 | 13:45
15
1
מעניינים מאוד הדברים שסיפרת על כרתים.
וכל הכבוד לתגובתך באי.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אסור לתת להם לשכוח'
אסור לתת להם לשכוח
05/07/2008 | 14:21
8
1
חייבים להזכיר להם שוב ושוב את רצח מליוני אנשים על לא עוול בכפם, עד שייעלם הנאצי האחרון !
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'מאיר - ברוך אתה בבואך '
מאיר - ברוך אתה בבואך
05/07/2008 | 16:00
3
לצפיה ב-'ברוך הבא מאיר שפירא '
ברוך הבא מאיר שפירא
05/07/2008 | 16:05
1
אסור לתת להם לשכוח וגם לנו אסור לשכוח

אשרי המאמין

בכל דור ודור קמים עלינו לכלותנו

גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'תודות לכם על הברכות'
תודות לכם על הברכות
05/07/2008 | 16:08
1
לצפיה ב-'שפירא ברוך החוזר בבריאות ובשמחה!!!'
שפירא ברוך החוזר בבריאות ובשמחה!!!
05/07/2008 | 16:10
4
קראתי את כל אשר כתבת , זה כל כך מענין, ויש לך כישרון כתיבה נהדר.
התכשיט מאוד יפה, זאת באמת מציאה והזדמנות פז להגיע לדבר כזה, הזדמנות כזאת מזדמנת פעם בחיים, מאחלת לך הנאה מלאה מהתכשיט המיוחד הזה !!!!  מקווה לראותך מחר במפגש של הפורום!!!!
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'ובאותו עניין'
ובאותו עניין
05/07/2008 | 17:02
2
פיסלו של הצורר הוצב במוזיאון מדאם טוסו בברלין, ולזה מישהו התנגד? לא בגרמניה 'האחרת'. אבל כשבא מישהו והוריד לפסל את הראש, הוא נעצר.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'ובאמת באותו ענין'
ובאמת באותו ענין
05/07/2008 | 19:30
1
הוזמנתי לבקר במוזיאון השעווה של כרתים הנמצא בכפר זוניאנה.
סיירתי במוזיאון בלווית מנהל המוזיאון שיודע על שני הספרים שלי על כרתים, והוא מספר לי שהמוזיאון מציג את ההיסטוריה של כרתים החל מהמינואים דרך הטורקים והתעללותם בכרתיים ועד תיאורי הכפר בכרתים וכו.

המוזיאון יפה ומושקע (יפה במושג חובבני) אבל כשיצאנו, עצרתי אותו ושאלתי:"תגיד לי יאניס, למה הגרמנים הנאצים שרצחו מעל 9000 כרתיים, לא נמצאים במוזיאון".
הוא הביט בי ממושכות (כאילו אמר:"אתה רוצה שלא תהיה לי פרנסה?") ואמר לי:"
בוא נלך לאכול עוגה טובה של אשתי עם ציקודיה (יין לבן לארוחה). והלכנו
אתם הבנתם את זה?
פרנסה קודמת להיסטוריה.....
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'שפירא- הוא לא המציא את האטום.....ידוע ומוכר.'
שפירא- הוא לא המציא את האטום.....ידוע ומוכר.
05/07/2008 | 19:36
4
לצפיה ב-'רב תודות'
רב תודות
05/07/2008 | 18:50
3
לצפיה ב-'למאיר שפירא- ברוך החוזר.הדברים שהבאת מעניינים'
למאיר שפירא- ברוך החוזר.הדברים שהבאת מעניינים
05/07/2008 | 18:49
5
עד מאוד. בקשר לחיילים הגרמניים ומעלליהם ביוון, נתקלתי זה עתה בספרה של מיכל שלו "רחמים" בסיפור המבוסס על מחקר שלפיו, על פי העדויות שהיא מביאה בספר, בעיירה זקינטוש שביוון שבה התקיימה קהילה יהודית מאז המאה ה-15, נצלו היהודים. זו העיירה היחידה ביוון שיהודיה נצלו מן ההשמדה והצלתם נחשבת עד היום כתעלומה. יש השערה כי הגרמנים יצאו את האי בספינות, במקום היהודים , כמתוכנן וזאת בעקבות פעילות הפרטיזנים במקום.הבישוף שבמקום ,  מטרופוליט כריסוסטומוס
( דמטרי) ועוזרו או חברו בשם לוקס קרר זכו בשנת 1978 לתואר חסידי אומות העולם ביד ושם.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'לגבי האי זקינטוס'
לגבי האי זקינטוס
05/07/2008 | 19:22
4
7
מספר לי קוסטאס פאפאדופולוס שהוא היהודי יליד כרתים האחרון הנמצא בכרתים, כי בהצלת יהודי זקינטוס שהיו קרובים לאנשי כרתים למרות המרחק הרב, כי מעורבים בענים כספים במליונים וגם מכיוון שזקינטוס הוא יחסית מקום קטן ולא עמד בלב תשומת הלב הנאצית וגם מכיוון שהם חשו כבר שהם עומדים להיות מובסים והעדיפו לקחת את הכסף ולברוח.

אגב, היהודים בכרתים נמצאים לפחות מהמאה השניה לספירה וזאת בעיקבות מכתב שנכתב בשנת 142 לספירה מיהודי כרתים לשילטון בקונסטנטינופול.
הכפר איי-דקה (עשרת הקדושים) נקרא כך משום עשרה אנשים שביקשו להיות נוצרים והוצאו על ידי הרומאים להורג בעריפת הראש (האבן אליה נערפו נמצאת במקום) אולם הישוב הזה נקרא אז  EVREII משום שהיה כפר יהודי (אבריי=יהודים) ובחלק העתיק של הכפר ליד כנסיה מהמאה ה-12 ישנו בית המזוהה כבית יהודי (לא מצאתי סימנים מיוחדים) ומצאתי עוד בית בסגנון רומי אלא שאין לי תימוכין למה לסווג אותו.

לגבי המטרופוליט, אני מניח שקיבל את התואר כיוון שהגיע לו, אני לא מכיר את הסיפור אבל כנראה שהוא עסק בתיווך בין היהודים לנאצים וזה בהחלט מעשה אמיץ שזכאי לגמול.

אני מכיר לא מעט סיפורים על הנאצים ומעלליהם בכרתים וחלקם מובאים בספר שלי בהקשר זה או אחר ולכן גם קשה לי להבין איך הנאצים הזקנים מסתובבים בכרתים כאילו המקום שייך לאבא שלהם ומצפצפים על כולם, כי הם כנראה מכירים בערך התרומה שלהם לתיירות בכרתים ומסתכלים על המקומיים בזילזול.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'שפירא-לוקס קרר היה ראש העיר במקום. היה שיתוף '
שפירא-לוקס קרר היה ראש העיר במקום. היה שיתוף
05/07/2008 | 19:53
3
2
פעולה עם ראש הקהילה יוסף גאני שנפצע במלחמות הבלקן. הקהילה היתה ענייה מאוד. בשנת 1912 ציין נשיא הקהילה דאז, ישעיהו גאני,  שאין עוד משפחות יהודיות עשירת באי וקופת הקהילה ריקה.
המטרופוליט שיחד את המפקד הגרמני באי , אלפרד ליט ממוצא אוסטרי  ( שהשמועה אמרה שהיתה לו חברה זקינטוסית שבקשה ממנו שלא יפגע ביהודים. עדות על כך לא נמצאה), בטבעת יהלום יקרה שהיתה שייכת לו באופן אישי ולא ביקש תמורה מהיהודים.
כידוע חסידי אומות העולם מקבלים את האות אם עשו את המעשה הנאצל ללא תמורה כספית.

כשגבר לחץ הגרמנים למסור לידיהם רשימות שמות היהודים, ניתנה להם רשימה ובה שני שמות: קרר והבישוף.
היהודים קבלו עצת ואזהרת ראש הקהילה ונמלטו לכפרים המפוזרים באי ושנשארו שם עד יום השחרור בשנת 1944. הזקנים והחולים נשארו בעיר. אחותו של הבישוף הביאה חולים לביה"ח בהחבא. 30 מהם נפטרו ברעב.

כל זאת מתוך מחקר המצוטט בספרה של מיכל שלו ומבוסס על עשרות ספרים ביניהם פנקס קהילת יוון  בהוצאת יד ושם, עדויות של יהודים מהמקום ופרטיזנים. פרופ, יצחק כרם סיפר על ההסטוריה במקום. בשנת 1953 פקד רעש אדמה את המקום וארכיונים אבדו ועלו באש. על כן רבים היום סיפורי הפולקלור על היהודים ויש בעייתיות עם העובדות , התאריכים והמספרים.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'הי אנימו'
הי אנימו
05/07/2008 | 21:13
2
1
אני רוצה להבין היטב את אשר כתבת -
כתבת שחסידי אומות העולם מקבלים את
תואר הכבוד הזה - אך ורק אם בצעו את המעשה הנאצל
ללא תמורה כספית ?
האם אכן כך הדבר ?
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'נטלי היי- על פי ידיעתי אמורים להתקיים שלושה'
נטלי היי- על פי ידיעתי אמורים להתקיים שלושה
05/07/2008 | 21:27
1
1
תנאים לקבלת התואר:
א. המציל אמור להיות לא-יהודי.
ב. לא קיבל תמורה כספית על מעשהו.
ג. סיכן את חייו בגלל ההצלה.

אם אמצא לינק לחיזוק דבריי, אביא  סימוכין.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'להלן ציטוט מתוך ויקיפדיה על הקריטריונים '
להלן ציטוט מתוך ויקיפדיה על הקריטריונים
05/07/2008 | 21:34
2
התואר:

"הקריטריונים העיקריים להכרת מציל כחסיד אומות העולם הם ארבעה:

מעשה הצלה קונקרטי או עזרה בהצלה.
הצלה שנעשתה מתוך סיכון עצמי.
המציל לא דרש ולא קיבל תמורה כתנאי להצלה.
הבקשה נתמכת בעדויות של ניצולים או חומר ארכיוני אמין. "
ולהלן הלינק  לויקיפדיה.

גימלאים יוצאים לדרך >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'לאפי ערב טוב'
לאפי ערב טוב
05/07/2008 | 22:13
2
1
לאפי שלום
הכתבה הזו מאוד מענינת מאוד היה מעניין לקרוא אותה ואני חושבת שזה דיון מאוד מענין.
אני מקווה שמחר ניפגש ונכיר אחרי הרבה זמן. להתראות ממני נעמי
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'יום פורה ומעניין בביתנו - מאוד נהניתי'
יום פורה ומעניין בביתנו - מאוד נהניתי
05/07/2008 | 23:40
1
1
לקרוא ולצפות בכל אשר נכתב - ככה בונים חומה או ככה נבנה פורום
מחר יום חדש - יום של היכרויות עם אנשים חדשים -

נעמי - אכן נוכל לראות אחת את השנייה במציאות
מקווה שלא תתאכזבי סתתתתםםםם

לילה טוב

אפי
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'לאפי ערב טוב'
לאפי ערב טוב
06/07/2008 | 22:56
2

לאפי ערב טוב,אני חושבת שתמיד יותר טוב מראה עינים שמכירים זה לגמרי משנה.
הכתיבה בפורום בלי להכיר ולהתראות היא מסתורית ולא כל כך אמינה. כי הדמיון יכול להיות מופעל בכל מיני דרכים. המציאות היא שונה לחלוטין.האפשרות לאכזבה או להפתעה לטובה היא אפשרית לשני הצדדים. אני לא התאכזבתי.כל אחד והאופי שלו והנסיון שלו עם אנשים שונה לחלוטין.אני שמחתינ ל הכיר את כולם. ממני נעמי

.
גימלאים יוצאים לדרך >>
לצפיה ב-'אחהצ טובים'
אחהצ טובים
18/08/2008 | 16:16
1
האם מישהו יודע בפורום של גמלאים היכן לוחצים על שלח,כי שלחתי תגובות ואני משוכנאות שהם לא התקבלו

תודה
גימלאים יוצאים לדרך >>

הודעות אחרונות

10:44 | 01.06.20 acamolit
08:03 | 01.06.20 יוליקה
11:27 | 30.05.20 tamarsharoni
09:56 | 24.05.20 יוליקה
09:33 | 22.05.20 יוליקה
11:09 | 21.05.20 ציפי ב החמודה
15:10 | 19.05.20 שרון א77
09:31 | 17.05.20 הני16
23:39 | 15.05.20 שרון א77

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ