רגע של עברית

רגע של עברית

מה שמו של הצ'ופצ'יק של הקומקום ? "זרבובית" (באמת). פעם מישהו טען שהוא יודע עברית על בוריה ואי אפשר להפתיע אותו. שאלתי אם גם בעברית ספרותית. אז זה נשמע מוזר כיוון שאין עברית ספרותית ועברית מדוברת. יש עברית ויש עברית ב-עגה (סלנג / ג'ארגון). בעבר רצו לחלק את העברית כמו בערבית, למדוברת וספרותית, אבל העברית הספרותית לא התקבלה. הנה משפט בעברית ספרותית:"הט מרצופך מן הקמטר". איש לא ינחש שפירוש המשפט:"קח את התיק שלך מהמזנון (בופה)". הבעיה החמורה היום שעולים חדשים ולא חשוב אם הם מאתיופיה או מרומניה או מספרד או מרוסיה, רוצים להשתלב ולומדים עגה ישראלית שהיא לא עברית ואפילו לא נכונה בעליל. כמו מה שמציק לי מאוד לשמוע את ה-"כאילו" הזה. הנוער היום חסר תוכן לביטוי ומשלים פערים בשיחה במילים סתמיות וריקות, כמו למשל: הי מה נשמע? יופי , ומה? ככה בכיף ואצך? סבבה מדליק פצצות לגבות .......................וכך זה יכול להימשך שעה ארוכה שאחריה שני הצדדים נפרדים אחרי שבעצם לא אמרו שום דבר. החמור ביותר שלוקחים מילה בעברית כמו "כאילו" כדי לסתום בה חורים בשיחה. המילה "כאילו" מחוברת לה משתי מילים- "כמו לא", ובקיצור פירוש הדבר במילה אחת - "לא". מאוד מכעיס אותי שמישהו ישאל אותי:"אתה מורה דרך כאילו?" זאצת אומר שבעברית הוא אמר:"אתה לא מורה דרך". אבל מכיוון שהוא איננו מבין מה הוא אומר, הוא לא יודע שהוא דיבר בשלילה. גם בסלנג יש לעיתים אמירות טיפשיות. ישנה יותר - "אתה 10" - תמיד תהיתי : 10 מכמה ? (10 מ-10? לא רע , 10 מ-100? רע...) וחדשה יותר - "חבל על הזמן" , עד שהתברר לי שיש התייחסות שלילית במקור למשפט הזה, ויש התייחסות חיובית. כעת לך דע למה התכוון האומר......

emmy5

New member
מאיר שאפירה ,אם אני היתי צריכה לכתוב כל כך

כל כך הרבה ,כמוך , זה היה לוקח לי שבוע ימים ..,הרי כל דבר אני חייבת לבדוק ,, הצרה ,שאני מתרגמת הכול משפה זרה ..אנגלית או רומנית , אולי עם שגיאות , הייתי יכולה לכתוב כל מה שאני חושבת ..ללא הבחנה על הבדל בין ה ,ח, כ, ק, ע, א, ה,ט,ת ועוד הרבה הרבה אותיות אחרות. או גם ההבדל בין נקבה וזכר עושה לי בעיות , כמה טוב שלי ממש לא אכפת ואני קטנה וסולחים לי .. אבל בצחוק אתם יכולים לתקן לי את הטעויות ,אני לא כועסת. עד לפעם הבא , אני לא זוכרת את הנכון. למשל אותיות אחרות או אחרים...מוישה זיכמך .. למה לשבור את הראש???????

במקרה אתמול בדקתי

והמחקר שלי על רכבת העמק כולל 528 עמודים ובהם 181,231 מילים....... (הספר על כרתים כולל 1632 עמודים ובהם 725,284 מילים.......)

שפירא היום יש לנוער ביטויים שלו גם לנו בזמנו

היו ביטויים וסלנג. דן בן אמוץ ונתיבה בן יהודה כתבו מילון שלם על הסלנג של תקופת הפלמ'ח וקום המדינה. וגם בנערותינו היה סלנג וגם הדור שלפנינו חשב שאנחנו דור ריקני וקראו לנו "דור האספרסו" ועוד כינויים. אברהם שפירא גם חשב שהנוער לא טוב וידועה אמרתו המפורסמת..... אתם נוער? וגו'

נכון בהחלט

אבל כולנו פחות או יותר ידענו גם לדבר עברית כהלכה וגם להשתמש בסלנג מתי שרצינו. וזה כל ההבדל. גם בצבא ישנה שפה צבאית שאולי אנשים שלא היו באותו סוג של יחידה בכלל לא יבינו במה המדובר. למשל אני אומר לחייל: "תן לי 10 בפזצת"א ואחר כך קח את הבזנ"ט לאפסנאות משם תחזור עם מכפתיים ש"כ לחיזוק הרינגים של הציפורניים במזקו"ם". הוא מבין שעליו לבצע 10 פעמים תרגולת של תפיסת מחסה, אחר כך לקחת את עמודי ברזל הזוית לאפסנאות כדי להביא משם פלאייר להידוק טבעות האבטחה של קצות הפינים בזחל של הטנק/זחל"מ. היה לי פעם רס"ר שאמר לי בזעם: "קח את הזה מהזה ותכניס את הזה לזה, ואחר כך את הזה תשים בתוך הזה שיהיה מחובר לזה שיהיה בזה ובזה". כולם היו בהלם. אני עניתי "בסדר" ולא עשיתי דבר.......

emmy5

New member
ם כך אני יכולה לשים בדיחה באנגלית,

אולי יבינו כמו שאני מבינה את הסלנג של הצבא,אבל יש כאלה שיצחקו ... Upon reaching 75, old Tom finally decided to retire. After having him underfoot for a few months, his wife became very agitated with him. She suggested he go and do something to occupy his time, like join a club or get a hobby. Old Tom obliged and went out for a couple of hours. When he got home his wife asked about his day and he replied,? 'Oh, I just went down to the park and hung out with the guys......... and oh yeah, I joined a parachute club.' 'What? Are you nuts?? You're 75 years old and you're going to start jumping out of airplanes?' 'Yeah, look I even got a membership card.' ' You dirty old man, you need glasses! This is a membership in a Prostitute Club, not a Parachute Club!' ' Oh, great! Now what am I going to do?? I signed up for 5 jumps a week!!' אני צחקתי
זה יכול לקרות גם לי עם המשקפיים

אנימו

New member
אממי- ../images/Emo6.gif../images/Emo6.gif../images/Emo6.gif שיתנחם שלא חתם על 5 ביצועים

ביום.......

צהריים טובים לכולם!!! חזרתי מת"א, היה קריר

ונפלא לטייל, חזרתי עם שלל של חולצה מאוד חמודה, שקניתי ברח' הרצל, העילה של המותגים. לפי דעתי שפירא צדק בענין השגיאות, לא צריך לתקן כי כולם מבינים, זה מה שחשוב. למרות שאני כן בודקת לפני שאני שולחת, פשוט מידי פעם בורח מהעין,. שפירא!!! אין כמוך !! איך שנהגת עם הבת, לגבי הגז המדמיע!!! , אחרת איזה טעם יש לזה אם זה סגור. זה כמו שנותנים לשומרים נשק ואסור להם להשתמש בו, צריכים ללמד אותם איך להשתמש עם הנשק שיתן תועלת, ולא בשביל להרוג. אממי אפשר לקבל תרגום בסוף הבדיחה??. יהודית איפה את???? אני לא הבנתי !!! קשה שפה אנגלית !!!

לאה, אפשר לתרגם אבל בעברית זה נשמע

קצת אחרת. העיקר הוא שהקשיש החביב נדרש לבצע חמש פעמים ביום..... נו, הוסט דו פרשטנדן?

bimbo.

New member
שפירא, רק השבוע קראתי ספר בשם

"הסנה הבוער" מאת צ'ארלס מרגנדל, כתוב בעברית שבקושי הבנתי מה הוא רוצה, ובין כל המלים המפוצצות היתה גם המלה "מרצוף". פעם ראשונה שפגשתי במלה זו, וניתן היה להבין את פירושה רק לפי ההקשר.

אשרייך, אני מעולם לא נתקלתי במונח הזה

מחוץ לספרי הלימוד ב-"בית החינוך נפתלי ביבנאל". הדודה שלי אווה בת 82 מדברת בעברית כזו: לפי הוראת בן גוריון לא קיימת המילה "את". (לקחתי המזלג מן המגרה) אין "אנחנו" - אלא - "אנו" . אין "רציתי" שהיא שאיפה גופנית ארצית, אלא "איוויתי" שהיא שאיפת הנפש, עמוקה יותר. וכו וכו קורה ואני חוטא בכתיבה כזו, ומיד מתקן מחשש שלא יבינו אותי. כפי שנהגנו לאמר: מה לעשות, החיים לא 7 , הם כל הזמן קשים.....

יקנעמית

New member
העברית שפה חיה היא....כל כך חיה...תוססת....

ומכאן כל השינויים וזה אך טבעי ומתקבל למרות שלנו "הנוער המתבגר" קצת קשה עם זה.
ביחד עם זאת גם שפות אחרות מתחדשות. אבא שלי סיפר לי אחרי שהיה בגרמניה בביקרו האחרון,שהגרמנית של היום זו כבר לא הגרמנית של פעם וכנראה שמאותה סיבות, התפתחות וסלנג גם יחד. אנשים מבוגרים באמת לא יכולים לתקן את השגיאות, זה לא שהם לא רוצים, הם לא יכולים. זה מזכיר לי משהו אחר אבל דומה.....וכך היה....כל השנים אני מנגנת בפסנתר אבל מעולם לא למדתי נגינה. אני מנגנת משמיעה ומלווה את עצמי באקורדים שמיועדים בעצם לנגינה באורגן בלי להבין את התאוריה שמאחוריהם. פעם,כשהגעתי לגיל 40,החלטתי להתחיל וללמוד בצורה מסודרת. חשבתי לעצמי, אם רבי עקיבא יכל אז גם אני יכולה. נו, הלכתי למורה לפסנתר ידועה בעיר והצגתי את עצמי. היא קצת ניבהלה מהגיל אבל אמרה: אוקיי, שבי ונגני לי ובואי וניראה את יכולתך. ואני???בבטחון של ארתור רובינשטיין
, מתיישבת ומנגנת לה את סושטוקוביץ, הבה נגילה וככה והיא, המורה ,מחרישה ומחכה לסיום הקונצרט שלי בסבלנות מרובה ועם פני-פוקר
. בסוף הקונצרט היא אומרת לי ככה....ובחיי שזה נכון....יקנעמית, את כבר כל כך מקוקלתשבגילך אינני יכולה לתקן אותך. לכי הביתה ונגני לך להנאתך הפרטית. אבל...שלא תעיזי לעלות על במה....חס ושלום...זה לא.
ומאז....אני מנגנת עם המון "שגיעוט" ושמה פס על כל העולם.....ומזה נהנית.....

חזרתי עכשיו מעירית ראשון, הספקתי

לראות את שתי התערוכות, יש לי רק מילה אחת, מהמם!!!!! תודה ליהודית שהמלצת לנו ללכת לראות את התערכות האלה. כל העבודות שלו זה קולז', שהוא פיתח את הטכניקה בעצמו. ידידי!!!! זה צריכים לראות את האורגינל, צילום רק ממחיש לנו, לראות זה מהמם. גם התערוכה עם הפחיות האלומיניום משגע, בין היתר הוא הרכיב מטוס פייפר, מקסים !!!! העיריה של ראשון נמצאת בשילוב עם גן העיר, נכנסתי עם חברתי להראות לה את גן הפעמונים המיוחד, הם בשלבים של אריזה, כל הפעמונים יעברו להיכל התרבות בת"א ושם ימכרו במכירה פומבית, בנתיים פעמון אחד כבר נמכר ב- 14.000 $, עוד לפני שהתחילה המכירה הפומבית. מי שעדיין מעוניינת לראות את התערוכת בעיריה, יכול להגיע גם מחר, עד הערב!!!!

למעלה