לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
88508,850 עוקבים אודות עסקים

פורום אנדומטריוזיס

ברוכות הבאות בנות האנדו,
הפורום נוסד בספטמבר 2005, מתוך קומונת האנדו.
מטרת הפורום היא לפרוץ את מעגל הבורות הקיים סביב למחלה, המחלה "שלא מדברים עליה", מחלה שהרבה רופאים לא שמעו עליה ואלה ששמעו עליה המעיטו בחשיבות הנזקים אשר היא עלולה לגרום, ובעיקר - לשמש בית חם ומקור תמיכה לבנות האנדו.
זה המקום לשאול שאלות, לשתף, לספר מנסיונכן,  להציע הצעות, להעלות רעיונות, לתת ולקבל תמיכה וכל מה שעולה על רוחכן.
הפורום הוא פורום תמיכה וקבלת מידע ואינו פורום מקצועי או רפואי!!!
מייסדות הפורום הן בואינג 707 ורומיה. לאחר שנים לא מועטות בתפקיד כמנהלות הקומונה ואחר כך מנהלות הפורום, העבירו בואינג 707 ורומיה, את השרביט הלאה לז'ק המקורית וגלים29, והן בתורן העבירו את הניהול לידי liats80 ופז08, מנהלות הפורום הנוכחיות.
מצ"ב תקנון הפורום - אנו מבקשות מכל חברה חדשה, לקרוא אותו ולהקפיד לשמור על הנהלים כדי שהפורום ימשיך להיות חם ותומך תוך הקפדה על נימוס וכבוד הדדי בין חברות הפורום. 
 
liats80 ופז08.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אנדומטריוזיס

ברוכות הבאות בנות האנדו,
הפורום נוסד בספטמבר 2005, מתוך קומונת האנדו.
מטרת הפורום היא לפרוץ את מעגל הבורות הקיים סביב למחלה, המחלה "שלא מדברים עליה", מחלה שהרבה רופאים לא שמעו עליה ואלה ששמעו עליה המעיטו בחשיבות הנזקים אשר היא עלולה לגרום, ובעיקר - לשמש בית חם ומקור תמיכה לבנות האנדו.
זה המקום לשאול שאלות, לשתף, לספר מנסיונכן,  להציע הצעות, להעלות רעיונות, לתת ולקבל תמיכה וכל מה שעולה על רוחכן.
הפורום הוא פורום תמיכה וקבלת מידע ואינו פורום מקצועי או רפואי!!!
מייסדות הפורום הן בואינג 707 ורומיה. לאחר שנים לא מועטות בתפקיד כמנהלות הקומונה ואחר כך מנהלות הפורום, העבירו בואינג 707 ורומיה, את השרביט הלאה לז'ק המקורית וגלים29, והן בתורן העבירו את הניהול לידי liats80 ופז08, מנהלות הפורום הנוכחיות.
מצ"ב תקנון הפורום - אנו מבקשות מכל חברה חדשה, לקרוא אותו ולהקפיד לשמור על הנהלים כדי שהפורום ימשיך להיות חם ותומך תוך הקפדה על נימוס וכבוד הדדי בין חברות הפורום. 
 
liats80 ופז08.
x
הודעה מהנהלת הפורום
צירוף הפורום כ- online support באתר אנדומטריוזיס עולמי
בחודש יוני 2011 הוקמה עמותת אנד"י- אנדומטריוזיס ישראל ע"ר. http:///endi.org.il
בחודש מרץ 2011, צירפנו את הפורום לאתר של האנדו' העולמי endometriosis.org - כפורום תמיכה לאנדו' בישראל. 
האתר הינו פלטפורמה גלובאלית שמכילה מידע רב על אנדומטריוזיס- מחקרים בתחום, קבוצות תמיכה ברחבי העולם, מרכזים טיפוליים, וכיוב'. כל בעלי העניין המשותף לאנדומטריוזיס נכללים באתר.
בחודש יוני 2011, הוקמה עמותת אנד"י- אנדומטריוזיס ישראל ע"ר. http:///endi.org.il
 
המשך >>

לצפיה ב-'מערכת החיסון - חלק א''
מערכת החיסון - חלק א'
<< ההודעה הנוכחית
19/01/2011 | 12:45
15
508
שלום יקירות,

היום נדבר על מערכת החיסון.

אותה מערכת האחראית על הגנת הגוף. האיברים המרכיבים את מערכת החיסון הם הכבד, הטחול, בלוטות הלימפה, מח העצם ובלוטת טימוס (הנמצאת מאחורי עצם החזה). אלו הם האיברים המייצרים תאי דם לבנים. בנוסף קיימות מערכות התומכות בפעילות מערכת החיסון ואלה הן בלוטת יותר המוח, בלוטות יותר הכליה, שקדים, תוספתן חלק ממערכת העיכול.
התאים הלבנים הם כמו חיילים הנלחמים בכל פולש זר. מערכת הלימפה מאוד מזכירה את מערכת הדם והיות ובנויה מבלוטות ומצינורות. בשונה מן הדם הלימפה מופעלת ע"י תנועות הגוף. לא פעם רואים בחדירת פולש לגוף בלוטות הלימפה מתנפחות בעיקר בצוואר, מפשעה ובבתי השחי.
מחקרים מראים כי בכל שנייה מח העצם מייצר למעלה מאלפיים תאי חיסון, בהנחה שהגוף עובד בצורה תקינה!

קיימים סוגים שונים של תאים חיסוניים וכאן לא נפרט אותם. כן חשוב להבין שעל מנת לקיים ייצור ותפקוד תקין, הגוף משתמש ברכיבי מזון שונים, כגון חומצה פולית, ויטמין B12, ויטמין B6, ברזל וחומצות אמיניות. במידה והגוף אינו מקבל אספקה סדירה, יהיה לו מאוד קשה להתמודד עם זיהומים שונים או לפנות פסולת תאים (לדוגמה נגעי אנדו').
80% מן הנוגדנים שלנו מיוצרים במעי הדק, לכן בריאות מערכת העיכול לא משפיעה רק על העיכול עצמו, אלא משפיע על יכולת הגוף לשמר את הבריאות הכללית.

מערכת החיסון חייבת להיות מסוגלת לזהות במהירות פולש זר על מנת לגייס את הצבא הנכון ולהרוס את הפולש. מכאן שמערכת החיסון לומדת וזוכרת חומר עצמי אל מול חומר זר וזה קורה בשלבי החיים המוקדמים מאוד. במהלך התפתחות העובר בלוטת הטימוס ושאר רקמות חיסוניות מקליטות את כל המולקולות שלנו בגוף ומציינות מהי רקמה עצמית. מדוע זה חשוב? כדי שמערכת החיסון לא תתקוף תאים עצמיים של הגוף.
אז הנה הפרדוקס באנדו' – הנגעים הם תאים טבעיים של הגוף, לכן הגוף לא אמור לזהות אותם כאיום. אבל, הכאב הנוצר מן הנגעים יכול להיות קשור בשחרור תאי חיסון שמטרתם לפנות את התאים שאינם נמצאים במקומם הטבעי.

לאחר הלידה מולקולות זרות מזוהות ככאלה וכך הגוף מגן על עצמו מפני פלישה של גורמים עוינים דרך הדם או דרך העור. רקמות חיצוניות לגוף אינן נחשבות לעצמי. הדוגמה הטובה ביותר היא תאי זרע – אם נזריק לאיש שייצר אותם מערכת החיסון תתקוף אותם כגוף זר למרות שהן ייצור עצמי.
תיאוריה זאת מתאימה גם באנדו' – הרירית המצפה את הרחם מבפנים נחשבת לרקמה חיצונית הנפתחת לעולם החיצוני באמצעות הנרתיק וכך מערכת החיסון עלולה להתייחס אליה כאל גוף זר. ברגע שהנגעים מתחילים לצמוח בחלל הבטן, מערכת החיסון מאתרת אותם ותוקפת אותם. היות והנגעים הם דומים במבנה שלהם לרירית הרחם, אותם נוגדנים המיוצרים נגד הנגעים עלולים לתקוף בתוך הרחם ולהפריע לתהליך הרבייה ולפגוע בפוריות.

חולשה חיסונית עלולה להוביל למצב בו מערכת החיסון אינה מפנה ביעילות פסולת תאית ונגעי רירית הרחם וכך נוצר אנדו'.
ישנם לא מעט הסברים למעורבות החיסונית באנדו', אחד מהם הוא באמת חולשה בפינוי פסולת תאית. הסבר אחר מניח כי קיימים הבדלים ביכולת רקמות רירית הרחם השונות להיות מושמדות גם אם מערכת החיסון תקינה. סברה אחרת היא כי אנדו' הנה מחלה אוטואימונית (נדבר עליה בהמשך).

למערכת החיסון חיילים מסוגים שונים. וכל חייל זקוק למזון אחר. מכאן שחוב להבין מהם הגורמים התזונתיים הנחוצים לצורך תפקוד תקין של מערכת החיסון.
תאי דם אדומים מובילים חמצן אל רקמות הגוף ותמיד נמצאים על המשמר לצורך זיהוי כניסה של פולשים זרים. תאים אלה דורשים אספקה תקינה של חומצה פולית, ברזל, B12,B6 , ויטמיני C,A, אבץ, סידן, מגנזיום, מנגן ושמנים מאיכות טובה.

בקרב התאים הלבים יש פעילויות שונות – תאים בולענים של חלקי וירוסים וחיידקים, תאים משמידים, מפציצים, ישנם תאים האחראים על חקירה של פולשים זרים וכו'. כן כן אנחנו מגדלים בגוף את השב"כ, צה"ל והמוסד ביחד.... חיילים אלה מפטרלים, שומרים, מזהים ואף נלחמים מול כל פולש זר. לצורך פעילות תקינה שלהם הגוף דורש אספקה סדירה של אבץ, ויטמין C, סידן, סלניום, B6 החיוני כ"כ לפינוי פסולת תאית.

גורמים נוספים במערכת החיסון הם הנוגדנים. כיום מזהים חמישה נוגדנים – IgE לדוגמה אחראי על תגובה אלרגית כגון אסטמה, קדחת השחת, אקזמה וכד'. IgG  - נחוץ להרס תאי סרטן ולמלחמה במחלות אוטואימוניות, הוא נוגדן המגן מפני פולשים זרים ברקמות וגם מעורב במצבי אי סבילות למזון . נמצאו רמות גבוהות שלו בנשים עם אנדו' (זה כנראה מסביר את הכיוון האוטואימוני באנדו').
IgA  מצוי בריריות (אף, אוזן, נרתיק, שלפוחית השתן וכד') ונמצא קשור לאלרגיות ואי סבילות למזון.
IgM נוצר מיד לאחר מגע עם פולש זר חדש, מצוי במרווח בין כלי הדם הנמצאים לאורל הגרון, אף ונרתיק. הוא גם הנוגדן הראשון המיוצר בתינוקות.
לצורך פעילות תקינה הנוגדנים זקוקים לויטמין C, B, E, מגנזיום, אבץ וסלניום.
אנדומטריוזיס >>
לצפיה ב-'מערכת חיסון - המשך'
מערכת חיסון - המשך
19/01/2011 | 12:51
14
31
מחלות אוטואימוניות – מדובר במצבים של הרס עצמי, בהם מערכת החיסון טועה ומזהה רקמה עצמית כרקמה זרה ותוקפת אותה. ישנם חוקרים המאמינים כי אנדו' הנה מחלה אוטואימונית. ישנו קשר חזק ביותר בין מערכת חיסון, תזונה, אלרגיות למזון ואי סבילות למזון, עיכול ומצבים אוטואימוניים. בין המחלות האוטואימוניות המוכרות נמנה את הזאבת, סוכרת נעורים, מחלות בלוטת התריס ודלקת פרקים וטרשת נפוצה. המאפיינים לכלל המחלות האוטואימוניות הם תאים חומציים מידי, חסר ברכיבי מזון התומכים במערכת החיסון, מעורבות רב מערכתית, פגיעה ברקמה, שכיחות גבוהה בקרב נשים, פגיעה בתפקוד תאי חיסון, רקע גנטי/משפחתי, מעורבות של גורמים סביבתיים, הופעה של מחלות אוטואימוניות נוספות. זה מזכיר לכן משהו?

תיאוריה נוספת בנוגע לקשר האוטואימוני של אנדו' מתייחסת לנוכחות נוגדים שונים בגוף.
לדוגמה גלוטן, אותו חלבון המצוי בחיטה מעורב גם במחלות בלוטת התריס. מחקרים מצביעים על כך שגליאדין המצוי בגלוטן מבנהו דומה לחלבון בבלוטת התריס. אם הגוף מפתח אי סבילות לגלוטן אז מערכת החיסון תתקוף אוטומטית רקמות דומות לגלוטן, למרות שרקמות אלה שייכות לגוף.
בנושא פוריות מחקרים מצביעים על קשר בין אי סבילות לגלוטן ונוכחות נוגדנים נגד בלוטת התריס לבין סיכון מוגבר להפלות. למרות שעדיין אין מספיק מממצאים בנושא, אין ספק שבאנדו' ובמצבי אי פוריות לא מוסברת כדאי לבדוק נוכחות של נוגדנים לבלוטת התריס, לצליאק ולשלול זיהומים במערכת המין והשתן.  

חוקרים גרמניים התמקדו בקשר בין אנדו' לבין קנדידה. זיהום בקנדידה קשור לתגובות אלרגיות רבות ונראה כי ביכולתה לפגוע ביכולת השמדת הפולשים הזרים בגוף. נמצא כי קנדידה יכולה להיצמד להורמוני מין כגון אסטרוגן ופרוגסטרון. כמו כן קנדידה מאוד אוהבת ביספינול A אותו חומר המצוי בפלסטיק ומחקה את פעילות האסטרוגן בגוף. מכאן שיש לקחת בחשבון גם התייחסות לקנדידה באנדו'.

מחקרים מראים כי חומרים כימיים הנקראים ציטוקינים מעורבים בשגשוג התאים ובתהליך הדלקתי. אותם תאים חיסוניים האחראים על ייצור ציטוקינים אחראים על התפשטות הנגעים, על התהליך הדלקתי באנדו' ומשפיעים לרעה על ייצור האנרגיה בתא וגורמים לתחושת העייפות באנדו'.
באנדו' פינוי הפסולת שלאחר הוסת אינו מתבצע ע"י מערכת החיסון אם עקב חסרים תזונתיים, עקב בעיות ספיגה והיעדר אנזימי עיכול.

גם לסטרס תפקיד משמעותי בהחלשת מערכת החיסון. הורמון הסטרס קורטיזול מדכא את פעילות מערכת החיסון. במצב התקין הקורטיזול מופרש לקראת הבוקר ע"מ להכין את הגוף ליום פעילות חדש. במצב של סטרס כרוני רמותיו עולות ואז הוא מדכא שינה, גדילה, רבייה, מפחית רמות פרוגסטרון ובכך מעלה את רמות האסטרוגן בגוף. סטרס כרוני מפחית הפרשה של חומצת קיבה הנחוצה לעיכול תקין ומאט את תנועתיות המעיים.

כפי שאתן רואות יש קשר הדוק בין מערכת החיסון – העיכול – הרבייה.

אז מה עושים?
קודם כל מטפלים במערכת העיכול ומוודאים כי יש מספיק חומצת קיבה, שהאנזימים מופרשים, יש עיכול, יש פינוי ביציאות תקינות. כל תסמין עיכולי יש להתייחס אליו ברצינות – גזים, נפיחות, בחילה, מלאות, אי נעימות, יציאות לא תקינות (לפחות אחת ליום) כל אלה מצביעים על חוסר איזון עיכולי.

לאחר שאיזנו את המערכת העיכול אפשר להתייחס לתזונה. חשוב להוציא מן התפריט מזונות בעלי פוטנציאל אלרגי – חיטה, חלב ומוצריו, בוטנים, סויה, פירות הדר וכד'. חשוב לשלול אי סבילות לגלוטן או לקטוז (גם אם אין צליאק נוכחות נוגדנים מועטה דורשת התייחסות).
יש להקפיד על תזונה ללא סוכרים פשוטים – הסוכר פוגע בתפקוד תאי הדם הלבנים ובעיקר פוגע בפינוי פסולת.
תזונה עשירה בשומן מן החי מגבירה דלקת וכאב, לכן חשוב להפחית מזון מן החי. חשוב להגביר צריכת שומנים טובים כגון דגי ים צפוני, אגוזי מלך, אבוקדו, זרעים, טחינה מלאה.
תזונה צמחית עשירה בפירות וירקות היא גם עשירה בנוגדי חמצון. מזונות הנחשבים לתומכים במערכת חיסון הן הקטניות, בצל, שום טרי או מבושל, גזר, יוגורט טבעי, זרעים ונבטים, ג'ינג'ר, תה ירוק, אבוקדו, ירקות כתומים, סגולים ואדומים, אגוזים (בעיקר 2 -3 אגוזי ברזיל ליום בשל תכולת סלניום) וזרעים, ירקות ירוקים.
חשוב להקפיד על תזונה נקייה מהדברה, להפחית חשיפה לפלסטיק או מתכות אחרות, להפחית חשיפה לפלואור הפוגע הן המערכת החיסון והן במערכת הרבייה (מצוי במשחת שיניים, מי פה, תרופות, ספריים, הדברה, ריסוס, שמפו, דאודורנטים).

לבדוק נוכחות של נוגדנים לבלוטת התריס בייחוד אם רמות הבלוטה גבוהות/נמוכות מידי.
שיטות להפחתת סטרס מאוד חיוניות לתמיכה במערכת החיסון. מגנזיום וקומפלקס ויטמיני B יכולים לסייע לגוף להתמודד עם סטרס כרוני.

משימת השבוע – הקפידו להכניס יותר מזונות מן הצומח והיו מודעות לסוכר הפשוט (אם כתוספת למשקאות, עוגיות, מאפים, ממתקים ושאר קלוריות ריקות) המצוי בתפריטכן. זאת דרך מאוד טובה להתחיל ולתמוך במערכת החיסון.

היה ארוך השבוע, מקווה שתקראו עד הסוף....

מאחלת לכן המון בריאות!

אנדומטריוזיס >>
לצפיה ב-'מעניין מאוד, תודה פאולה :)'
מעניין מאוד, תודה פאולה :)
19/01/2011 | 15:49
9
לצפיה ב-'קוראת ומחכימה'
קוראת ומחכימה
19/01/2011 | 18:31
12
11
אגב, בגלל שיש לי מערכת חיסונית לא משהו, הקפדתי לקחת ויטמין סי 1000 מ"ג כל חורף. השנה לא לקחתי וגם לא עשיתי חיסון (מעניין אותי דעתך על החיסון, האם כדאי לבנות האנדו לעשות אותו) והופה- חולה עם צינון כבר שבועיים....
אנדומטריוזיס >>
לצפיה ב-'ויטמין C '
ויטמין C
19/01/2011 | 20:20
11
12
חשוב לא להפסיק בבת אחת, אלא להוריד מינונים בהדרגה.

לגבי חיסונים - יש תחליפים הומיאופתיים למי שסובלת מהרבה מקרים של שפעת והצטננות או כמובן אם ברקע מחלות כרוניות אחרות. באופן גורף לא רואה סיבה מיוחדת להמליץ על חיסונים. אני חושבת שיש יותר מידי היסטריה מסביב לזה. גם אלה שנפגעו קשה מהשפעת לא קראנו את התיק הרפואי שלהם אז אנחנו לא באמת יודעים מה הייה ברקע. חשוב לשמור על הגיינה, על תזונה נקייה.

אני מצרפת לך מאמר שנכתב ע"י דר' אבני (מחבר הספר"שוטי החלב" - מאוד מומלץ).
אנדומטריוזיס >>
לצפיה ב-'לגבי ד"ר אבני'
לגבי ד"ר אבני
19/01/2011 | 21:42
10
18
שמעתי עליו והייתה תקופה שכמעט הלכתי אליו. הבעיה שלא התחלתי עם ויטמין D החורף. אולי אקח באמת. יש המלצה? עדיף לא חומצי? משנה אם זה טיפות או כדורים? תודה על הכתבה.
אנדומטריוזיס >>
לצפיה ב-'ויטמין D'
ויטמין D
20/01/2011 | 17:56
9
15
טיפות שומניות בעלות ספיגה טובה מאוד. מומלץ ליטול כ - 2000 יחידות בינ"ל/יום. יש לכל הקופות, לחברת אלטמן יש מוצר טוב וזול בטעם אפרסק. חשוב גם בהיבט האנטי דלקתי. אולי כדאי שאקדיש פינה לויטמין חשוב זה....
אנדומטריוזיס >>
לצפיה ב-' התכוונתי לויטמין C'
התכוונתי לויטמין C
20/01/2011 | 18:02
7
8
לצפיה ב-'ויטמין C'
ויטמין C
23/01/2011 | 11:31
6
11
זה לא משנה אם טיפות או כדורים.

כדאי להתמיד וליטול ברצף. וברגע שרוצים להפסיק לעשות זאת בהדרגה.

מעבר לזה אין הרבה המלצות. להיזהר אם יש הפרעות כליה או אבנים - הכוונה למינוים גדולים מידי.
אנדומטריוזיס >>
לצפיה ב-'אבנים?'
אבנים?
23/01/2011 | 12:22
1
6
היו לי בכיס מרה אבל הוציאו לי אותו. לוקחת 1000 מ"ג כל יום בחורף. בקיץ לא מתמידה.
אנדומטריוזיס >>
לצפיה ב-'אין בעיה עם זה'
אין בעיה עם זה
23/01/2011 | 22:20
2
לצפיה ב-'פאולה האם יש שעות ספציפיות ביום'
פאולה האם יש שעות ספציפיות ביום
23/01/2011 | 15:36
3
11
בהם מומלץ לקחת את הויטמינים?
אמרו לי לקחת את המגנזיום ואת הויטמין  d לפני השינה, האם זה משנה אם אני אקח את זה בבוקר במקום?
אנדומטריוזיס >>
לצפיה ב-'תלוי מה'
תלוי מה
23/01/2011 | 22:31
2
12
ויטמין C לדוגמה לא כדאי ליטול בשעות הערב מפני שעלול לפגוע בשינה.
סידן ומגנזיום אפשר ליטול לפני שינה כי זה מרגיע ומשפר שינה. במידה ויש כאבים אז המטרה של המגנזיום שונה לכן אפשר ליטול במהלך היום.
ויטמיני B כדאי גם ליטול בשעות הבוקר.
ויטמין D כדאי להקפיד על סביבה שומנית.
Q10  רק בשעות הבוקר עד הצהריים - ממריץ ועלול לפגום בשינה.
אנדומטריוזיס >>
לצפיה ב-'יופי תודה!!'
יופי תודה!!
24/01/2011 | 01:07
1
5
זה מידע חשוב!
בדרך כלל לוקחת מגנזיום בערב כי זה גם טוב אחרי האימונים, אבל לפעמים שוכחת ורציתי לדעת אם טוב לקחת בבוקר או לא...
ובקשר לויטמין די, לא ידעתי, למה הכוונה סביבה שומנית, אחרי הארוחה?
אנדומטריוזיס >>
לצפיה ב-'ויטמין D'
ויטמין D
26/01/2011 | 12:05
11
זהו ויטמין המסיס בשומן, לכן על מנת שייספג בצורה אופטימאלית הוא חייב להיות בסביבה שומנית. אם נוטלים כמוסות יבשות (לא כמוסות מלאות בשמן) או טיפות מימיות חשוב ליטול בסמוך למזון שומני - אבוקדו, טחינה, אגוזים, שמן זית, מוצרי חלב 3% ומעלה וכו'.
אנדומטריוזיס >>
לצפיה ב-'באמת?'
באמת?
21/01/2011 | 11:42
18
וכל הזמן הזה שאלתי את עצמי למה זולטי התעקש שאני אקח ויטמין b ומגנזיום...
אנדומטריוזיס >>

הודעות אחרונות

16:03 | 01.07.20 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ