ויב"ק

bella1231

New member
ויב"ק

שלום לכולן, מצטרפת בפעם הראשונה לפורום הזה ומרגישה שיש לי בור ענק באינפורמציה, מקווה שתוכלו להדריך אותי לכמה מקורות מידע שיעזרו לי.

לפני שנתיים ילדתי את הבן שלי בניתוח קיסרי אלקטיבי בשבוע 37+0. הוא היה במצג עכוז+ מיעוט מי שפיר מוחלט+ האטה בגדילה (בסוף נולד במשקל סביר- 2.5 ק"ג).

עכשיו בהריון שוב בשבוע 19, מאוד רוצה ללדת בלידה רגילה אבל תוהה איך מתכוננים ומה עושים, אז יש לי מלא שאלות.

1. בבתי החולים שרלוונטיים אלי דורשים ניטור רציף. איך מתמודדים עם צירים כשהמוניטור מחובר כל הזמן? יש יכולת לזוז איתו? להיות על כדור פיזיו? (מקלחת יוצאת מהמשוואה).

2. בגלל שאסור לקבל פיטוצין אחרי קיסרי, לא מומלץ לקחת אפידורל כי הוא מאט את הלידה ומצד שני הבנתי שכן מומלץ לקחת אפידורל בשלב מסויים כי אם יהיה צורך בקיסרי נוסף לא יצטרכו לעשות הרדמה מלאה. אז מתי הכי אופטימלי לקחת? או לא לקחת בכלל?

3. שאלתי מחברה את הספר לידה פעילה ואתחיל לקרוא. המלצות למקורות מידע נוספים?
כרגע שוקלת לקחת דולה, לא יודעת אם זה יתאים לי, הנטייה שלי כרגע היא לא.

תודה לכולן מראש! סליחה על החפירה :)

ברוכה המצטרפת

כמה טיפים:
- לבחור את בית החולים בצורה מאד מודעת, בית חולים שתומך בלידות נרתיקיות לאחר קיסרי. כן, תצטרכי בכל מקום ניטור רציף (חוץ מבחדר הטבעי בלניאדו) אבל יש כל מיני גישות בכל מיני בתי חולים בחלק ישחררו אותך למקלחות קצרות, בחלק יאשרו תנועה תוך כדי ניטור ובחלק ירתקו אותך למיטה. (אם את רוצה אשמח לייעץ לך מנסיוני).
- הלידה היא לידה ראשונה לכל דבר עם טיפה יותר סיון. ממש לא מומלץ אפידורל אלה אם את רוצה. בהרבה בתי חולים יאשרו קצת פיטוצין בשלב צירי הלחץ
אם אפידורל תשתדלי למשוך כמה שיותר (פתיחה 5-6 זה האופטימלי)
-יש אתר אנטרנט שמתעסק רק בזה: [URL]http://www.vbac-israel.co.il[/URL]/
גם אם לא תיקחי דולה, אני ממליצה לך לבוא עם מלווים מאד תומכים וחדורת מטרה ללדת רגיל.

bella1231

New member
תודה! אשמח לשמוע המלצות על בי"ח

אני גרה ברחובות. הלידה הקודמת הייתה באיכילוב כי אמא שלי עובדת שם אז קצת קימבנו אותי מבחינת תנאים במחלקת יולדות.
מצד שני, שמעתי שקפלן מומלץ מבחינת אחוזי ויבק. מחברה שהייתה שם ממש לפני כמה שבועות בסיור אמרו לה שמחייבים ניטור רציף, אין אפשרות לצאת למקלחת (וגם לא לקבל את החדר הטבעי).

מעדיפה לא להתרחק יותר מזה כי יש לי עוד ילד בבית ובעלי יצטרך לתמרן בינינו.

ממליצה להגיע לאיכילוב אם אפשר

וגם תה"ש זאת אופציה סבירה. קפלן מאד תומכים בויב"ק אבל האפשרות שלך להיות פעילה בלידה מאד נמוך.
באיכילוב, אם הכל יהיה בסדר, ייתכן ויתנו לך מקלחת קצרה והם גם התחילו לתת עכשיו קצת פיטוצין במקרה הצורך.
אופציה מצויינת במרחק הזה פחות או יותר הוא "מעייני הישועה"

bella1231

New member
מפתיע אותי מה שאת אומרת...

בעיקרון רציתי איכילוב כי כאמור אמא שלי עובדת שם ואוכל לקבל קצת פרוקציות אבל שמעתי כל כך הרבה דברים טובים בעד קפלן שכבר הייתי מוכנה לוותר על הפרוטקציות לטובת הגדלת הסיכויים לויבק...

זה מעודד לשמוע...

איך מתנהלים מבחינה לוגיסטית עם המוניטור בלידה פעילה? יש אפשרות לשבת על כדור? להסתובב קצת? כמה ארוכים החוטים של המוניטור?

מבחינה לוגיסטית:

החוטים דיי ארוכים ולמרות זאת אני ממליצה לך לבקש מוניטור נייד.
גם אם מחוברים לנייח אפשר לשבת על כדור, לעמוד, להיות על 6.
עם נייד אפשר להסתובב בכל החדר.
וכמובן שאם הכל בסדר תוכלי לבקש הפסקות קצרות למקלחת, זה מאד
תלוי במיילדת.

shaya54

New member
לא לגמרי מדוייק....

אני ילדתי בלית ברירה עם מוניטור רציף (כי לא הבאתי את הכרטיס מעקב הריון...) ולא יכולתי לעשות שום דבר חוץ מלעמוד ליד המוניטור. לעמוד לעמוד ולעמוד
ברגע שניסיתי לשבת על המיטה או על הכדור פיזיו המוניטור זז קצת והפסיק לקלוט מה שגרם למיילדת שלי להיכנס בעצבים לחדר ולבקש ממני או לשכב או לעמוד....
מקלחת לא אפשרו לי (רק אחרי החוקן)
וילדתי באיכילוב.....

אם את מתכננת לידה טבעית עם מוניטור רציף אני מציעה לך להישאר כמה שיותר בבית!!!!! או אפילו מסביב לבית חולים...העיקר לא בחדר לידה!
התחרטתי על הרגע שבו העלו אותי לחדר לידה. היה לי מאוד טוב למטה במיון יולדות בלי מוניטור, עם כדור פיזיו ויכולת ללכת לאן שאני רוצה. ברגע שחיברו אותי למוניטור הקושי התגבר....

זה מאד תלוי בצוות שהיה שם ובמיוחד במיילדת.

וכמובן בעוד גורמים כמו האם המוניטור טוב.
צר לי לשמוע על החוויה. מאחלת לך תיקון לפעם הבאה.

ועוד נקודה

במקרה של ירידת מים ללא צירים עדיף להגיע לתה"ש או להדסה עין כרם או ללניאדו שם יתנו לך לחכות (במידה והמוניטור בסדר והמים צלולים) גם 48 שעות (ואם תתעקשי אז יותר). במקרה כזה גם קפלן וגם איכילוב פחות מומלצים כי הם לוחצים להכנס לניתוח.

למעלה