senatusconsultum Velleianum

T a b u l a V

זהו ציטוט מהקומנטר של גאיוס ל12 הלוחות "אבותינו העדיפו כי הנשים, גם אם הגיעו לבגרות, מפאת קלות ראשן ישארו תחת השגחה"

Ferma

New member
../images/Emo45.gif אם אני לא טועה...

זה קרוב משפחה (blood related) מצד האבא... יש גם משהו שמערב agnatus במשמעות של להיוולד אחרי שהאבא כתב את הצוואה או אחרי שהוא מת...

Ferma

New member
הממ...

אני חושב שיש deminutios במשמעות של loss of civil rights ו-capitis יכול להיות "ראש" או "אדם" (person) ואולי אפילו capital (punishment)l.

תודה רבה פרמה!!

אני חושבת שפחות או יותר קלעת כיוון שכל התרגומים שנתת מסתדרים היטב עם ההקשר של הטקסט, וזה גם מה שנראה היה לי פחות או יותר (כשאתה אומר שאתה לא יודע לטינית אתה מתכוון שאתה רק מתחיל ללמוד ועדיין לא למדת הכל? אתה כבר יודע דקדוק? עם איזה מילון אתה עובד?) תודה.

Ferma

New member
כשאני אומר שאני לא יודע לטינית...

אני מתכוון לכך שאני לא יודע לטינית. מה שרק התחלתי ללמוד זה יוונית עתיקה (תמיד רציתי לקרוא את אפלטון ואריסטו בשפת המקור, שלא לדבר על האיליאדה והאודיסאה...) ואני מקווה שאני בכיוון (אני עומד לבקש את עזרת חברי הפורום בתרגום של משפטים פשוטים להחריד
). אני לא יודע דקדוק בניגוד ליובל ששולט בו מצויין... ואפילו אין לי מושג עם איזה מילון אני עובד
שמח שיכולתי לעזור,

מה?

מה זאת אומרת שאתה לא יודע לטינית (בכלל?), אז איך אתה מחפש מילים במילון, הרי צריך לדעת את הנומנטיבוס של המילה, ובשביל זה צריך לדעת באיזה קאסי היא מופיעה לפניך בציטוטים למיניהם (וכיוון שמדובר בצירופי מילים אני מתארת לעצמי שהקאסי שלהם לא היה דווקא נומנטיבוס). ומה זאת אומרת שאתה לא יודע עם איזה מילון, לא כתוב כלום על הכריכה? אם ככה את בלטינית בלי ללמוד אני לא רוצה לדעת איך אתה ביוונית....

Velleianum

שלום, התוספת אחרי senatusconsultum תפקידה לתייג את החלטת הסנאט לתקופת הקונסולאט של אישים או לבעלי הצעת החוק. בדוגמא שלך, הצעת הסינאט הובאה על ידי Marcus Silanus ו Velleius Tutor ולכן Velleianum קישור לדף אינטרנט ובו מקבץ החלטות סינאט (ובניהם זו שהבאת) http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/secondary/SMIGRA*/Senatusconsultum.html

תודה לכולם על הכל

יהונתן דוד - לפי מה מחליטים על שם מי מהשניים נקראת ההחלטה, דהיינו למה כאן דווקא על שם וליוס ולא על שם מרקוס? האמת היא שחשבתי שאולי זה קשור לוליוס, ידעתי שההחלטה היא שלו. אבל רציתי להיות בטוחה. ובהזדמנות זו, שאחכים קצת בלטינית, לאיזה קאסי שייכת הסיומת anum (גנטיבוס?), נדמה לי שאני פוגשת אותה לא מעט. והערה קצרה, כיוון שכבר עזרתם לי כל כך - מדובר בהחלטה של הסנאט שקבעה שנשים לא יהיו ערבות במקרים של הלוואה או חובות, בטח תוכלו להבחין שכל המושגים שנתתי כאן, וגם הציטוט של החוק משניים עשר לוחות (שיחקת אותה עם התרגום, יהונתן, עכשיו אני גם מזהה את הציטוט...), קשורים לנושא.

למעלה