חיפוש ספר לימוד ללטינית

אלמוגב

New member
חיפוש ספר לימוד ללטינית

שלום לכולם בני נמרוד בן ה-11 רוצה ללמוד לטינית. לצערי בחיפוש שעשינו הן בשבוע הספר והן באוניברסיטת חיפה לא מצאנו ספר משביע רצון ללימוד השפה. האם יש למישהו רעיון? תודה

Ferma

New member
אם כך, אין לו ממש ברירה...

אם הוא רוצה ללמוד את השפה הלטינית מספר והוא אינו שולט בשפה האנגלית, צריכה להיות לו שליטה טובה למדי בעברית וזאת מכיוון שהספר (הלא אקדמי) היחיד בעברית ללימודי לטינית (הסתייגות: הספר היחיד שאני מכיר) הוא "יסודות השפה הרומית" ספר בשני חלקים... והוא כתוב בעברית של פעם. אין לי מושג אם אפשר עוד להשיג אותו בחנויות מכיוון שהוא כ"כ ישן, אבל יש סיכוי טוב שניתן להשיג אותו בספריות מסויימות... כמו-כן, במחלקה ללימודים קלאסיים באוניברסיטה העברית בירושליים, יש ספר שנקרא "לטינית למתחילים elementa latina" של נתן שפיגל (אאל"ט). בהוצאת "אקדמון" הידועה... עלי לשוב ולהזכיר שאינני יודע לטינית, וכל ההמלצות כאן הם מידע כללי בלבד. עלי גם להתריע בפנייך שלימוד שפה חדשה, גם אם זה כיף לא רגיל (ובמיוחד שפות שעליהן מושתת התרבות והשפות המודרניות, שפות שאוצרות בתוכן מאגרים של ידע שמספיקים לשנים של קריאה וקריאה חוזרת), זו לא משימה של מה-בכך, צריך להשקיע הרבה זמן ומאמץ ולתרגל הרבה (גם, מכיוון שהמקום היחיד שבו עוד מדברים את השפה הוא הוותיקן
). כמובן, שאת מכירה את הבן שלך הרבה יותר טוב ממני, אבל עלייך לשקול את הרצינות והמסירות שלו לדבר (בהתחשב בגילו הצעיר, הדבר עשוי להיות יתרון גדול ותחביב משכיל, אבל מצד שני הוא עלול ליצור אצלו רתיעה לא רק לשפה הרומית אלא גם ללימוד כל שפה חדשה - ובזה, אני בטוח, אף אחד לא מעוניין.) לאור השיקולים הללו, אם תחליטו לנסות בכל-זאת, אל תשכחו שיש אנשים כאן בפורום שישמחו להושיט יד לעזרה - בין אם זה בתשובות לתרגילים, ובין אם זה בעקרון לא ברור - ואל תהססו לפנות אלינו. לסיום, זה מעודד שצעירים רוצים ללמוד את השפה באופן חופשי (שכן יש בתי ספר מסויימים הכופים על תלמידיהם ללומדה). ומה שלא תעשו דרך-צלחה!

אלמוגב

New member
תודה רבה ננסה

תודה רבה על העצהץ אני אזמין קודם בהשאלה בין ספריתית את הספר אל אוניברסיטת חיפה וכך נראה אם הספר אכן הולם אל כישוריו של בני שאגב הוגדר כמחונן והוא וחבריו החליטו ללמוד את השפה כשפה סודית בה יתקשרו בינם לבין עצמם מבלי שאנחנו הזקנים נבין וזה אגב מצחיק במחיוד עקב גילה של השפה הלטינית. אני מבטיחה לעדכן אתכם ואולי אף הוא יתרום כאן פנינים תודה אלמוג

Pftt

New member
פרמה

אודה לך אם בכל זאת (לידע כללי) תמליץ על ספרים ללימוד השפה הלטינית. אני למשל, גם מעוניין. וכן, יש לי ידע דיי נרחב בשפה האנגלית.

Pftt

New member
ובנוסף לכך

אם זו לא טרחה, גם הפניה למקורות מידע על היוונית (ואולי גם ספרים) יעזרו.

Ferma

New member
עכשיו, מה הכוונה במקורות מידע על

היוונית? ללימוד השפה היוונית? לתרבות יוון? יוונית עתיקה? יוונית מודרנית? לכל אלה יש ספרים (ולנושאים כמו תרבות יוון העתיקה מאות ספרים...)

Ferma

New member
ok אבל אם מוסיפים את הפונקציה

של השפה האנגלית - המאגר קופץ משני ספרים למאות; זאת מכיוון שבארצות דוברות אנגלית, ברוב בתיה"ס התלמידים מחוייבים ללמוד לטינית. המקום הראשון שהייתי הולך אליו הוא הקישורים כאן בפורום, יש שם קישורים לספרים חינמיים באינטרנט, ללימוד השפה הרומית. אולי אחד הספרים הידועים ביותר ללימוד לטינית הוא Wheelock's Latin (וגם מהדורה ישנה שלו נמצאת ברשימת הספרים החינמיים אאל"ט). כבר דיברתי עם אנשים שהיו להם העדפות אחרות כמו The Complete Idiot's guide to Latin (מהסדרה הידועה The Complete Idiot's Guides, סדרה שיש בה ספרים מצויינים, ומצד שני ספרים פשטניים מדי - אז צריך להיזהר איתה...). הייתי ממליץ לך גם להעיף מבט בWikipedia באנגלית. תחת Wikibooks, בקטגוריה Social Sciences בתת-קטוגריה Languages יש ויקיספר ללימוד השפה הלטינית. פעם אחרונה שבדקתי היו בו כ-40 שיעורים(!) אך אין לי מושג מה האיכות שלו וגם אין לו "בטחונות" מכיוון שוויקיפדיה היא בסה"כ האנציקלופדיה החופשית - כלומר כל אחד יכול לערוך... כל אלה הם מקומות מצויינים להתחלה - אני בטוח שלחברי הפורום יש עוד מקורות מכיוון שספרים מסויימים מתאימים לבני אדם מסויימים, זה אינדבידואלי... אז תנסה, תשווה, ותראה מה מתאים לך - בסופו של דבר באמת יש שם מאות ספרים על הנושא... חוץ מזה ברצוני להזכיר שוב, שאיני יודע לטינית וכל הספרים כאן הם מידע כללי ובמסגרת המלצה בלבד.

yuval k

New member
לימודי לטינית ממש אינם חובה בארצות

דוברות אנגלית...

Ferma

New member
עכשיו שאני חושב על זה...

הם באמת במסגרת הבחירה (כמו כל דבר...) אבל אין שום תוכנית מיוחדת שמחייבת אותם (בניגוד לספרות אנגלית למשל...). אני לא יודע מאיפה הבאתי שהם כן - כנראה משהו ששמעתי פעם (אולי הם היו פעם?),
על התיקון ו
על ההטעיה,

למעלה