דיון בנושא הצורך בחטיבה/תיכון

JeeChan

New member
../images/Emo41.gif דיון בנושא הצורך בחטיבה/תיכון

הייתי מעוניין להתחיל קצת דיונים בפורום, ובשביל דיון ראשון, ברצוני לעלות נושא שמציק לי בתור מישהו שסיים תיכון. למערכת החינוך שלנו היום לא חסרות בעיות, כולנו יודעים איפה ישראל נמצאת ביחס לשאר העולם, בתחום החינוך. אבל מה שבאמת מפריע לי אישית, זה למה אנחנו צריכים חטיבה/תיכון ? ואני אסביר את עצמי. עד כיתה ו', כולנו לומדים דברים בסיסיים לחיים, כמו חשבון והנדסה, עברית, לשון, ספרות, היסטוריה ועוד, כך שאת היסודי אני לא פוסל. וכך מגיעים לכיתה ז' בחטיבה. עכשיו אני בוחר שלא לעסוק במקצועות שלומדים בחטיבה/תיכון, אלא בנושא הצורך בהם. תלמידים חורשים בכיתה ז',ח',ט' בשביל להיכנס לתיכון, אך במציאות, ממוצע 70 וקצת מספיק כדי להיכנס לתיכון בלי צורך אפילו בכיתת מב"ר [אבל אולי זה השתנה, אז תקנו אותי אם אני טועה]. ומשם כל ההשגים שלך בחטיבה נעלמים, רק בשביל הצורך של כניסה לתיכון. ועכשיו מתחיל החלק האמיתי, התיכון. אני לא אכחיש שהרבה מהחומר הלימודי הנלמד בתיכון, חשוב להשכלה, למרות שמקצועות חשובים כמו כלכלת בית [לימוד על איך לאזן את התקציב שלכם ולא להגיע למינוס בחשבון וכו'] לא מלמדים. במציאות רובנו אם לא כולנו, שוכחים את רוב החומר אחרי תיכון [אולי בגלל צורת הלמידה, אולי בגלל הנושאים, אבל זה כבר לדיון אחר], וכמו כן, בשביל מקום עבודה, או אוניברסיטה, היידע שלכם בנושאים השונים לא נדרש, רק הציונים קובעים. אז מה באמת חשוב בתיכון ? הבגרויות. כל מקצוע שאנחנו לומדים בתיכון, הוא בשביל לעשות עליו בגרות. אך אז נשאלת השאלה, אם הבגרויות הם מה שחשוב, למה אני בתיכון ? אני יכול לגשת בצורה אקסטרנית [לגשת לבגרות לא מטעם בית ספר], לכל בגרות שאני ארצה, ואז גם המגן מטעם בית ספר, שבדרך כלל פוגם בציון הבגרות של התלמיד, לא קיים. אם כך נשאלת השאלה, כאשר חוק החינוך כבר לא תקף [לפי ויקפדיה ואתרים אחרים, מיא' חוק חינוך חובה לא תקף], למה תלמידים לא נשארים בבית, וניגשים לבגרויות בזמן שלהם, בלמידה עצמית. כמו כן עוד שאלה שעולה היא, בשביל מה בגרויות ? כשמגיעים לאוניברסיטה, מגלים שלמעשה כל הבגרויות ביחד כמכלול, נחשבים רק 50 אחוז מסך הדרישות כניסה, וה50 אחוז הנוספים הנדרשים הם הפסיכומטרי. לאלו מכם שלא יודעים, הפסיכומטרי זה מבחן שמכיל כמות חומר בערך של כל הבגרויות ביחד, על נושאים כמו עברית, מתמטיקה ואנגלית, והציונים שלו נעים בין ציון 200, שהוא הציון הנמוך ביותר, לבין ציון 800, שהוא הציון הגבוה ביותר. כמובן שהפסיכומטרי כמו כל דבר אחר במערכת החינוך, גם פגום, כי לא משנה כמה תוציאו במבחן, הציונים נקבעים בהדרגה כיתתית. מה זה אומר ? נגיד והציון הכי גבוה בכיתה שבא עשיתם את המבחן, הוא 650. אז הציונים מדורגים בגרף, כך שהציון של ה650 למעשה הופך להיות 800, וכך מסודרים הציונים כלפיי מטה. כך שלמעשה אם נפלתם על כיתה שמורכבת כולה מאנשים גאוניים [או עתודאים - אנשים שלומדים באוניברסיטה כחלק מצבא, ולכן צריכים להשקיע לציון טוב בפסיכומטרי], יש סיכוי טוב שהציון שלכם יהיה נמוך בכמה רמות ממה שהיה אמור להיות לכם. כמובן שיש תמיד אופציות חלופיות, כמו אוניברסיטה פתוחה או מכללות שלא דורשות פסיכומטרי. ישנם תלמידים שכבר הבינו שאין צורך בחטיבה/תיכון, והולכים לשם רק בשביל הרשמיות, ואפשר כבר לראות היום מגמה של תלמידי כיתות ח' ומעלה, שהולכים לעשות תואר באוניברסיטה הפתוחה, כך שעד סוף תיכון הם כבר יהיו עם תואר ביד. מה למעשה אני בא להגיד ? שלא צריך חטיבה/תיכון ? בזמנים אלה, האמת שלא צריך כמו שרשמתי, כי בסופו של יום, זה לא משהו שיעזור לכם לקבוע את העתיד [אולי בצבא, אבל לא יותר מזה], אך המטרה האמיתית של מה שבאתי לרשום, זה שצריך לפקוח את העיניים ולשים לב שיש צורך בשיפור במערכת החינוך. לא הגיוני שתלמידים ילמדו במערכת, שלמעשה אין לה שום שימוש לעתיד הבן אדם, צריך להיות משהו שיגרום לתלמיד להאחז במערכת [ולא חוך החינוך חובה זה לא אחד מהדברים שצריכים להחזיק את התלמיד, כוח זה לא פיתרון]. בסופו של דבר, תלמידים בכל זאת צריכים מסגרת כלשהי של למידה, אבל אם כבר מסגרת חינוכית, אז לפחות שתציע לתלמידים כלים ודברים שיעלו את הצורך בלהישאר בחטיבה/תיכון. ולמי ששואל למה אני שלא תלמיד כותב את זה, כי בסופו של דבר, אחרי שאתה מסיים את תיכון, אז אתה שם לב, עם אילו כלים ויידע, יצאת מהמערכת, אל עתידך. הייתי שמח לשמוע דיעות/הארות/הערות/טענות בקשר למה שרשמתי :]

asafz8

New member
אני ממש לא מסכים איתך

לבית הספר כלים שלעולם לא היית מקבל באקסטרני. כמו היחסים עם החברה והקהילה, כמו יחסים בין אישיים. באקסטרני ובאו"פ לעולם אדם לא יוכל לרכוש חברים כפי שיוכל בבית הספר. בתת מודע מדובר בהשכלה בסיסית אותה מרחיבים מן הסתם באוניברסיטה. הלימוד בבית הספר אמור להכשיר את הלימוד באוניברסיטה. (שיטות עבודה, ניהול זמן וכד')

JeeChan

New member
בסדר, וזה נכנס בעניין של מסגרת

לכן בכל זאת אני חושב שזה חלק חשוב ללכת לחטיבה ותיכון, אבל עצם העובדה שיש חור בתוך זה, שנותן לתלמיד אפשרות לשקול לעזוב את המסגרת, זה כבר בעיה שלא צריכה לעבור על סדר היום.

lollipop15

New member
לא מסכים.

לא לכל אחד מתאימה אותה מסגרת, ולכבול מישהו למסגרת שהוא לא מתאים אליה זה רק פוגע בו.

JeeChan

New member
תשובה

נכון צורת הניסוח שלי לא הייתה טובה, ולכן הגבתי אחרי כן בתגובה מתחתייך, בכותרת "בקשר ליחסים בין אישיים ועם החברה". מסגרת היא דבר כללי שלרוב צריכים, אם תלמיד לא נמצא במסגרת הוא לא בהכרח יצליח לשאוב את המוטיבציה הדרושה לו ללמידה עצמאית לבגרויות ולהוצאת ציונים טובים, לפעמים רק כוח עובד, ולכן כשתלמיד נמצא במסגרת של למידה, הוא נאלץ בסופו של דבר ללמוד את החומר, גם אם הוא לא רוצה. אבל אכן יש הרבה בעיות אחרות במסגרת, חוסר השתלבות, הרגשת דחיה מצד אנשים אחרים בגלל היותך קצת שונה, ועוד הרבה בעיות.

JeeChan

New member
בקשר ליחסים בין אישיים ועם החברה

הרבה תלמידים מופנמים, או שונים במקצת, דווקא באותה מסגרת הם חווים קושי להשתלב, הם נפגעים, סובלים, נלעגים על ידי אחרים, בלי שמישהו יבוא לקראתם [חוץ מפסיכולוגים או הורים, אבל זה משו אחר], לא כל אחד שואב מהמערכת החינוך את החברה, הביטחון והתקשורת החברתית שאותה הוא צריך.

נו, באמת

אתה אשכרה מאמין במה שכתבת או שזה סוג של תירוץ ושכנוע עצמי ללמה אתה בבי"ס למרות שיוכל להיות לך תואר לפני הצבא (אם אני לא מתבלבלת) כשם שהורים משתמשים כלפי עצמם בתירוץ של קושי חברתי על מנת לעשות ברית מילה לילדים שלהם? במסגרת הבית ספרית לא נעשה דבר אשר חיוני לכל אדם באשר הוא. יש אנשים שנוח להם במסגרת הזאת, יש אנשים שבכלל לא, ויש אנשים (הרוב) ששוהים במסגרת הזאת פשוט כי זה מה שכולם עושים ללא כל סיבה שהיא.

JeeChan

New member
תשובה

ראשית אני כבר לא בית ספר, אני שנתיים אחרי תיכון. עכשיו אני כן מאמין במה שכתבתי, רק שצורת ההתנסחות שלי גרועה ולכן איפשהו בטקסט הלכתי לאיבוד. מה שניסיתי להעלות כאן בדיון, זה להראות שיש כרגע בעיה עם תיכון שיש בו נקודות חולשה, שיכולות לגרום לתלמידים בכיתה יא' (כשחוק חינוך חובה כבר לא תקף) לפרוש מהמערכת, ואולי אפילו לעקוף את אלו שכן נשארים במערכת. הנקודה היחידה שלא ניסחתי טוב, היא שלתיכון יש משהו חשוב אחד שאי אפשר להתעלם ממנו, לא משנה מה העובדות, וזה שחייבים מסגרת, בין אם זה ליצור קשרים חברתיים או לפתח מיומנויות לימודיות (למרות שגם כאן אפשר לטעון שחטיבה היא שלב מספיק לכל הדברים האלו). וכן הבנת נכון, אפשר לצאת עם תואר לפני צבא, לאחרונה אפילו הציע פרופסור אחד, שיהיה רפורמה בחינוך, והגיל של כיתה א' יעבור לגיל 4, ובסוף גיל 19 לאנשים כבר יהיה תואר]. וסוף התגובה שלך לא מובן לי, את לא סותרת את מה שאני אומר, אלא אומרת שהסיבה היחידה שאנשים בתיכון, זה כי זה מה שכולם עושים ?

JeeChan

New member
אופס סליחה XD

זה מה שקורה כשמגיבים 2 דקות אחרי שקמים בבוקר @_@

אתה לגמרי צודק

התיכון במתכונתו (בחטיבה זה עדיין לא ממש ככה) פשוט מיותר לחלוטין מבחינה לימודית. במקום אשכרה ללמד כל שעושים זה התעסקות בלתי פוסקת בבגרויות שבאמת שלא צריך עבורן 3 שנים (וכמובן שגם הפורמט של תעודת בגרות הוא די דבילי). כדאי ללמוד מהאמריקאים.

dragonit12

New member
אמממ..

אני מסכימה איתך ממש בחלק.. נכון חוק חינוך חובה עד כיתה י'..י' חובה י"א לא.. בססדר..ושהתלמידים צריכים מסגרת לימודית.. יותר קל ללמוד ביחד בכיתה{לי לפחות..}חומר שאני עדיין לא יודעת עליו מאשר ללמוד אותו לבד בבית...אין לי בעיה עם זה.. אבל אם אני ארצה ללמוד לבגרות לבד ואני אנשור מהלימודים בסוף שנה אז יהיה לי קשה.. וגם לאחרים והכל..צריך מסגרת.. הרי מה אתה תעשה שנתיים בלי מסגרת?! תעבוד..?!לא כל עבודה תקבל אותך.. ואח"כ אם לא הולך בלמידה לבד אז הציון הלך ואתה צריך לעשות בגרות חוזרת כי אין לך ציון מגן.. רוב המקרים ציון המגן עוזר לך ברוב המקרים.. כל הקטע שללמוד במסגרת לימודית וזה וללמוד בביה"ס אחרי חוק חינוך חובה זה הידע שלך.. הידע שתקבל בביה"ס עצמו.. למרות שאתה יכול לקחת אותו גם לבד..ולדעת אותו לבד ברגע שאתה לומד לבד על עצמך.. נכון מתחילים ביסודי וזה לומדים את הבסיס ואז בחטיבה חוזרים על זה עושים עוד חזרות וגם בתיכון וקצת לפני הבגרות עושים חזרות בכלליות.. בשביל זה יש לך מגמות בתיכון כדי לבחוק ת'מסלול שיותר טוב לך..שיותר מעניין ומרתק אותך.. נכון יש גם ילדים שמעכשיו לומדים באוניבסיטה וישר שהם יסימו לימודים יהיה להם תואר ביד ויהיה להם יותר טוב.. אבל הקטע זה שהם הורגים אתת עצמם עכשיו ולא אח"כ..בסופו של דבר גם אני אהרוג את עצמי באוניברסיטה/מכללה/וואטבר..רק לא כרגע.. הבגרות והפסיכומטרי לא עוזרים לך בגרוש!בגרוש! חוץ מידע כללי{שאותו אתה יכול לגדעת לבד..}זה לא עוזר לך.. אחרי שאתה הולך לצבא ואחרי שאתה עובד זה לא עוזר לך.. נכון זה עוזר לקלב עבודה טובה ולעבוד בצבא במשהו טוב והכל..אבל זה אל עוזר בגרוש.. זה סתם תעודה על דף.. אבל אני רוצה להצליח בזה.. גם מבחנים ארציים הולכים על פי המדד של הכיתה ולפי כל הציונים שם.. ככה זה הולך גם בפסיכומרי וגם במבחנים ארציים... לא צריך תיכון/חטיבה?! נכון..לא צריך גם ללמוד.. אתה יכול ללמוד לבד..רק שאם אתה לומד עם כולם אתה רואה דרך שונה של למידה ושל דעות אחרות והכל שונה.. לא איך שאתה לומד לבד.. לי דווקא נראה שצריך תיכון חטיבה זה מסדר את הדברים אבל זה רק לפי דעתי בלבד... וכן..בחטיבה אתה הורג את עצמך ללמוד כדי להגיע לתיכון.. אבל היום לפי מה שאני יודעת מהבתי ספר שרציתי להירשם אליהם הם לא מקבלים ממצוע שפחות מ75.. היה לי ממצוע 70 ולא קבלו אותי..וזה אל אכפת לי.. עכשיו אני בביה"ס וטוב לי שם! ברור שאתה רואה הכל אחרי שאתה מסיים.. אני עברתי ביה"ס ולא הבנתי איך למדתי בביה"ס הזה בכלל..ביה"ס שלא מקשיב לך לא מתייחס אליך לא כלום.. רק תלמד תוציא 80 ומעלה ואם אתה יורד ובתעודה יש לך 60 70 זה לא טוב.. ממליצים לך לעבור יהיה לך קשה מדיי.. אבל כל ביה"ס והחוקיות שלו..והדרכים שלו.. אני דווקא שמחה שעברתי:) טוב..אני אפסיק לזבל בשכל.. סליחה על החפירה..

JeeChan

New member
תגובה יפה ^^

אהבתי את התגובה שלך ^^ אני מסכים, אני מאמין שהדיון שפתחתי היה יותר ראנט XD מאשר דיון. רציתי יותר להעיר, שהמערכת היום לא יוצרת תלות לתלמיד שנמצא בה, ואולי לנסות לגרום לדיון, על מה יש לשפר במערכת על מנת שהיא תיצור תלות, אבל התנסחתי בצורה גרועה [זה מה שקורה כשמתחילים עם מחשבה אחת בראש בהתחלת הכתיבה ומסיימים עם רעיון אחר בראש בסוף הכתיבה]. אכן אי אפשר בלי מערכת לימודית כלשהי, ואם רוצים להסתכל על החטיבה/תיכון לעומת למידה עצמאית, אז חטיבה/תיכון מאפשרים לתלמיד, לשמור על רמת חיים פרטית, ולהנות מגיל הנעורים, לעומת למידה עצמאית שדורשת הקרבה מסויימת [כמו ההקרבה של אנשים שלומדים כבר לתואר בזמן חטיבה/תיכון]. אני חושב שאני אנסה בקרוב לפתוח דיון אחר שמנוסח יותר טוב, כי כרגע הדיון שפתחתי נוטה לכל הכיוונים האפשריים P:

dragonit12

New member
../images/Emo122.gif

אממ..מזה ראנט?
ברור..צודק..אם לומדים לבד אתה מקריב את החברים שלך משפחה ובילויים.. אם אתה לומד במסגרת אז יש לך יורת זמן לעצמך ולא רק ללימודים.. לאט לאט..איזי איזי.. לבנתיים הדיון הזה פתח לנו עוד דברים לדון עליהם..{אם ראיתי נכון..
} אז זה בסדר...חפיף:) פעם הבאה יהיה גם טוב:) ותודה
פעם ראשונה שאוהבים תגובה שלי

JeeChan

New member
ראנט זה

תלונה ארוכה על משהו שלא מוצא חן בעיניך ^^ ובבקשה <:

FIRE GODDESS

New member
קראתי את כל ההודעות שלך בשרשור ו...

ואני מסכימה איתך על כל מילה, מנסיון (למרות שאני רק בי"א) אני לא למדתי שום דבר ואני מרגישה הפסד, אכזבה ושאני מאוד מבוזבזת, את הזמן אי אפשר להשיב... יכלתי להצליח יותר..

למעלה