לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
75937,593 עוקבים אודות עסקים

פורום נטעים ומסורות חז``ל

זרם הגולף שבאוקינוס האטלנטי הוא תופעה מדהימה של זרם מים חמים הזורם לאורך אלפי קילומטרים בתוך מימי האוקינוס הקפואים. מהו סוד קיומו של זרם הגולף? גם בהסטוריה האנושית יש זרם אחד שזורם, אלפי שנים, בתוך אוקינוס העמים . שונה , ונפרד. הזרם הזה הוא חלק מן ההסטוריה, הוא נושק לה , משקיף עליה מן הצד. קוראים לו עם ישראל. מהו סוד קיומו?*חשיפת האנרגיות הרוחניות שטמונות בעם ישראל: דינמיקה זורמת עכשווית של קיום חיים יהודיים המחוברים אל מקורותיו הרוחניים של העם היהודי. *פילוסופיה והגות יהודית.*פסיכולוגיה , יחסי אנוש, וחינוך ברוח היהדות.*מתן יעוץ והפניה לארגוני חסד יהודיים .*מענה לשאלות בעניני זוגיות לפי רוח היהדות.(פסיכולוגים,אנשי חינוך ורוח)*אומנות ויצירה יהודית* שירה , מוסיקה* מדע ותורה* רפואה על פי ההלכה* זכות הציבור לדעת *חיסול הבערות שקיימת בנושא מצוות ויהדות* הכרת השורשים ומקורות רוחניים של העם היהודי כבסיס לאיחוד כל שדרות העם.ובקיצור-להכיר את עצמנו טוב יותר,נעים יותר,ביחד יותרע``י אהבה ונתינה אמיתית ללא גבולות,ללא כפיה,ללא משוא פנים.בברכה-מינהלת הפורום, מרכז נטעים להסברה יהודית.

אודות הפורום נטעים ומסורות חז``ל

זרם הגולף שבאוקינוס האטלנטי הוא תופעה מדהימה של זרם מים חמים הזורם לאורך אלפי קילומטרים בתוך מימי האוקינוס הקפואים. מהו סוד קיומו של זרם הגולף? גם בהסטוריה האנושית יש זרם אחד שזורם, אלפי שנים, בתוך אוקינוס העמים . שונה , ונפרד. הזרם הזה הוא חלק מן ההסטוריה, הוא נושק לה , משקיף עליה מן הצד. קוראים לו עם ישראל. מהו סוד קיומו?*חשיפת האנרגיות הרוחניות שטמונות בעם ישראל: דינמיקה זורמת עכשווית של קיום חיים יהודיים המחוברים אל מקורותיו הרוחניים של העם היהודי. *פילוסופיה והגות יהודית.*פסיכולוגיה , יחסי אנוש, וחינוך ברוח היהדות.*מתן יעוץ והפניה לארגוני חסד יהודיים .*מענה לשאלות בעניני זוגיות לפי רוח היהדות.(פסיכולוגים,אנשי חינוך ורוח)*אומנות ויצירה יהודית* שירה , מוסיקה* מדע ותורה* רפואה על פי ההלכה* זכות הציבור לדעת *חיסול הבערות שקיימת בנושא מצוות ויהדות* הכרת השורשים ומקורות רוחניים של העם היהודי כבסיס לאיחוד כל שדרות העם.ובקיצור-להכיר את עצמנו טוב יותר,נעים יותר,ביחד יותרע``י אהבה ונתינה אמיתית ללא גבולות,ללא כפיה,ללא משוא פנים.בברכה-מינהלת הפורום, מרכז נטעים להסברה יהודית.
x
הודעה מהנהלת הפורום
מטרת הפורום היא דיון ומידע הקשור לשורשיו של עמינו כפי שהם מופיעים בתנ``ך, ובספרות חז``ל לדורותיהם, ולהרחיב את ידיעות הגולשים בתחומי המקרא, ההלכה והמנהגים. אנא המנעו מדיון בסוגיות פוליטיות.
אנא העבירו דיונים פוליטיים לפורום דתיים וחילוניים. למעבר ליחצו על קישור זה
המשך >>

לצפיה ב-'עדותו של ר´ יצחק דמן מעכו, כפי'
עדותו של ר´ יצחק דמן מעכו, כפי
16/10/2002 | 01:45
132
6
שמופיעה בגרסה בלתי מצונזרת של ספר היוחסין של ר´ אברהם זכותו, בהמשך לדיון באוטנטיות של הזוהר, כפי שהבטחתי, ובנוסף לראיות הברורות. עדותו של ר´ יצחק דמן מעכו הובאה על ידי מימוני מ- hydepark.

...ובשנת ס"ה היה זה ר´ יצחק דמן עכו בנבארה באיטליה, וניצל מעכו, ובשנת ס"ה עצמה בא לטוליטולה.
ומצאתי בספר דברי הימים שלו, ר"ל מר´ יצחק דמן עכו...והוא הלך לספרד לחקור כיצד נמצא בזמנו ספר הזוהר אשר עשה ר´ שמעון ור´ אלעזר בנו במערה...
ואמר:
...מפני שראיתי כי דבריו מופלאים, ישאבו ממקור העליון המעיין המשפיע בלתי מקבלת בשכמל"ו, רדפתי אחריו ואשאלה את התלמידים הנמצאים בידם דברים גדולים ממנו מאין בא להם סודות מופלאים מקובלים מפה אל פה אשר לא ניתנו ליכתב ונמצאו שם מבוארים לכל קורא ספר.
ולא מצאתי תשובותיהם על שאלתי זאת מכוונות, זה אומר בכה וזה אומר בכה.
שמעתי אומרים לי על שאלתי כי הרב הנאמן הרמב"ן ז"ל שלח אותו מארץ ישראל לקטלוניה לבנו, והביאו הרוח לארץ ארגון ויש אומרים לאלקנטי ונפל בידי החכם ר´ משה די ליאון...
וי"א שמעולם לא חיבר רשב"י ספר זה, אבל ר´ משה זה היה יודע שם הכותב ובכוחו יכתוב ר´ משה זה דברים נפלאים אלה, ולמען יקח בהם מחיר גדול כסף וזהב רב תולה דבריו באשלי רברבי ואמר מתוך הספר אשר חיבר רשב"י ורבי אלעזר בנו וחבריו אני מעתיק לכם דברים אלו.
ואני בבואי ספרדה ואבוא אל העיר ואדוליד אשר המלך שם, ואמצא שם לר´ משה זה ואמצא חן בעיניו וידבר עמי וישבע לאמור: כה יעשה לי אלקים וכה יוסיף אם לא הספר הקדמון אשר חיבר רשב"י אשר הוא היום בביתי במדינת ישבילי היא אוילה, בבואך אלי שם אראך.
ויהי אחרי הדברים האלה נפרד ממני, וילך ר´ משה זה אל העיר ארבלא לשוב אל ביתו, ויחלה בארבלא וימת שם.
ושמעי את הבשורה היטב חרה לי עד מוות. ואצא ואשים לדרך פעמי ואבוא אל אוילה ומצאתי שם חכם גדול וזקן ושמו ר´ דוד דפאן קורפו. ואמצאה חן בעיניו. ואשביעהו לאמור: הנתבררו לו סודות ספר הזוהר, שבני אדם נחלקים, זה אומר בכה וזה אומר בכה ור´ משה עצמו נדר לי אלי ולא הספיק עד שמת ואיני יודע על מי אסמוך ולדברי מי אאמין.
ויאמר: דע באמת כי נתברר לי בלא ספק שמעולם לא בא לידו של ר´ משה זה, ואין בעולם ספר זוהר זה, רק היה ר´ משה בעל שם הכותב, ובכוחו כתב כל מה שכתב בספר הזה, ועתה שמע נא באיזה דרך נתברר לי.
דע כי ר´ משה זה היה מפזר גדול, ומוציא בעין יפה ממונו, עד שהיום הזה ביתו מלא כסף וזהב שנתנו לו העשירים המבינים בסודות גדולים, אלא אשר יתן להם כתובים בשם הכותב, ומחר נתרוקן כולו עד שעזב אשתו ובתו הנה ערומות שהיו שרויות ברעב ובצמא ובחוסר כל.
וכששמענו שמת בעיר ארבולו ואקום ואלך אל העשיר הגדול אשר בעיר הזאת, הנקרא ר´ יוסף די אוילה, ואומר לו:
עתה הגיע העת אשר תזכה לספר הזוהר אשר לא יערכנו זהב וזכוכית אם תעשה את אשר איעצך. ועצתי היא זאת, שיקרא ר´ יוסף זה לאשתו, ויאמר לה: קחי נא מנחה נאה ביד שפחתך, ושלחי אותה לאשת ר´ משה. ותעש כן.
ויהיה ממחרת ויאמר עוד לה: לכי נא ביתה אשת ר´ משה, ואמרי לה:
דעי כי רצוני הוא להשיא את בתך לבני, ואליך לא יחסר לחם לאכול ובגד ללבוש כל ימיך, ואין אני מבקשת ממך דבר בעולם, רק ספר הזוהר אשר היה אישך מעתיק ממנו ונותן לבני אדם.
דברים אלו תאמרי לה לבד ולבתה לבד. ותשמיעי את דבריהן אשר יענוכה, ונראה היהיו מכוונים אם לא. ותלך ותעש כן.
ותען אשת ר´ משה ותישבע לאשת ר´ יוסף לאמור:
כה יעשה לי אלקים וכה יוסיף, אם מעולם ספר זה היה עם אישי, אבל מראשו וליבו, מדעתו ושכלו כתב, כל מה שכתב.
ואומרה לו בראותי אותו כותב מבלעדי דבר לפניו: מדוע תאמר שאתה מעתיק מספר, ואתה אין לך ספר רק מראשך אתה כותב? הלא נאה לך לאמר כי משכלך אתה כותב, ויותר יהיה כבוד לך?
ויען אלי ויאמר: אילו אודיע להם סודי זה שמשכלי אני כותב לא ישגיחו בדברי ולא יתנו בעבורם פרוטה, כי יאמרו כי מליבו הוא בודה אותם, אבל עתה, כאשר ישמעו שמתוך ספר הזוהר אשר חיבר רשב"י ברוח הקודש אני מעתיקם, יקנו אותם בדמים יקרים, כאשר עיניך רואות.
אחר כך דיברה אשת ר´ יוסף זה עם בתו של ר´ משה את הדברים אשר דברה עם אמה להשיאה לבנה ולתת לאמם לחם ושמלה, ותען לה כאשר ענתה אמה, לא פחות ולא יותר.
התרצה עדות ברורה מזו?
כשמעי דבריו אלו נשתוממתי ונבהלתי מאד, ואאמין אז כי לא היה שם ספר, רק בשם הכותב היה כותב ונותן לבני אדם.
ואסע מאוילא ואבוא אל עיר מלאבירה, ואמצאה בה חכם גדול מופלא נדיב לב וטוב עין, שמו ר´ יוסף הלוי בנו של ר´ טודרוס המקובל. ואחקורה ממנה על אודות הספר הזה. ויען ויאמר אלי:
דע והאמן כי ספר הזוהר אשר חיבר רשב"י היה בידו של ר´ משה זה, וממנו יעתיק ויתן לאשר טוב בעיניו.
ועתה ראה בחינה גדולה אשר בחנתיו לר´ משה, אם מתוך ספר קדמון יעתיק אן בכח שם הכותב יכתוב. והבחינה היתה שימים רבים אחרי כתבו לי קונדרסים גדולים ורבים מהזוהר, גנזתי לי אחד מהקונדרסים ואומרה לי כי אבד ממני ואחלה את פניו להעתיקו לי שנית, ויאמר לי:
הראני נא אחרית קונדרס אשר לפניו, וראשית הקונדרס אשר יבא אחריו, ואני אעתיקנו לך שלם כראשון אשר אבד לך. ואעש כן.
אחר ימים מועטים נתן לי הקונדרס מועתק ואניחהו עם הראשון, ורא כי אין ביניהם הפרש כלל, לא תוספות ולא מגרעת, לא שנוי ענין ולא שנוי דברים, אבל שפה אחת ודברים אחדים, כאילו הועתק קונדרס מקונדרס.
היתכן בחינה גדולה יותר מזו ונסיון חזק מזה?
ואסע ממאלבירה ואבואה אל העיר טוליטולה, ואוסיף עוד לחקור על הספר הנזכר אל החכמים ותלמידיהם. ועדיין מצאתים חלוקים, זה אומר בכה וזה אומר בכה. וכאשר סיפרתי להם בענין בחינת החכם ר´ יוסף הנזכר, אמרו לי שאין זה ראיה. כי נוכל לומר שטרם נותנו לאדם קונדרס מאשר יכתוב בכוח שם הכותב, יעתיקהו תחילה לעצמו ולעולם לא יתרוקן ממנו, אבל יעתיק ויתן יעתיק ויתן המעתיק מספר לספר קדמון.
אמנם נתחדש לי ענין, כי אמרו לי תלמידים שראו איש זקן ושמו ר´ יעקב תלמיד מובהק של ר´ משה זה, אשר היה אוהבו כנפשו, שהיה מעיד עליו שמים וארץ שספר הזוהר אשר חיברו רשב"י.
כאן נגמרה ההעתקה, ובעל ספר יוחסין מציין:
"ולא מצאתי בספר תשלום זה הדבר".

ספר יוחסין השלם אשר הכינו גם חקרו החכם המפואר והתוכן המהולל הרב רבי אברהם זכותו ז"ל מילידי סלמנקה בארץ ספרד ועיר מגורו תוניס בארץ אפריקה בשנת 5264 ליצירה בזכון כל הדורות מימות משה רבנו עד דור המחבר.
נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'למען הדגש :'
למען הדגש :
16/10/2002 | 02:23
105
ואם יאמר מי שיאמר שאין זו הגרסא הנכונה , הרי שיראה בספר מטפחת ספרים לגאון היעב"ץ (ר יעקב עמדין) , ששם מופיעה הגרסא הזו כמעט מילה במילה בשם ספר היוחסין . (ובערת אגב , ספר מטפחת ספרים , כל כולו בא ללמד קטיגוריה על הזוהר. ומן הראוי לציין שהיעבץ היה בן תקופתם של שבתאי צבי וממשיכיו , וראה במו עיניו את החורבן וההרס שהזוהר גרם לעם היהודי בתקופתו , וכל מי שלומד את תולדות התקופה הזו יודע שלולי ה´ היה לנו כמעט אבד העם היהודי בעטיים של השבתאים למיניהם).

וגם הראב"ד בספרו "שלשלת הקבלה" , משתמש באותו מקור לא מצונזר , וז"ל:"בשנת כמו חמשת אלפים וחמשים שנה נמצאו כתות אנשים שאמרו כי דברי הזהר אשר הם בלשון ירושלמי הם דברי רשב"י. אבל אשר הם בלשון הקדש אינן דבריו, ויש אומרים שהרמב"ן מצאו בארץ ישראל והביא אותו לקטלוניאה, ואחר לארגון. ונפל ליד רבי משה דיליואן. ויש אומרים כי ר´ משה דיליואן הנז´ היה חכם גדול ועושה אלו הפירושים משכלו, ולמען יקח מהם מחיר רב מהחכמים היה כותבם ותולה אותם ברשב"י וחבורתו, ע"כ בספר יוחסין ומאריך עוד יותר "
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אני רק מתיחסת לזה'
אני רק מתיחסת לזה
16/10/2002 | 10:40
שאין זו עדות ממקור ראשון, כי אשת ר´ משה נשבעה לאשת ר´ יוסף.... כלומר אחד שמע ממישהו, ששמע ממישהו, ששמע ממישהו, שהיא נשבעה....

אפילו בבית דין זה לא יעמוד. אבל בכל מקרה, יש לנו את כל חכמי ישראל שמסכימים על פי רוב, שספר הזהר נכתב על ידי רבי שמעון בר יוחאי, ומי שכופר בזה כופר בחכמי ישראל ובתורה.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ממתי מקובל חושב על מחיר רב?'
ממתי מקובל חושב על מחיר רב?
16/10/2002 | 10:57
103
אדם שחושב על מחיר רב אינו יכול להיות מקובל אמיתי ואת זה ניתן להבין מספרו של ר´ חיים ויטאל "שערי קדושה" ששם הוא מפרט את מידות האדם שיכול לקבל קבלה ולהגיע לרוח הקודש כזו שבה נכתב הזהר הקדוש.

דבר שני, יש לנו מסורת מגדולים וחכמים, מקובלים אמיתיים כרמב"ן וכאר"י ז"ל, ר´ חיים ויטאל, מרן הבית יוסף ועוד שטוענים אחרת.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'סליחה'
סליחה
16/10/2002 | 11:01
4
2
מרן הבית יוסף אינו מקובל, אולם הוא שאף ללמוד קבלה מפי האר"י ז"ל שקיבל את מחברו של הזהר כרשב"י. להזכירך, האר"י ז"ל לא היה אדם פשוט שיכל לטעות. האר"י ז"ל היה מסוג האנשים שהיו הולכים ומרגישים מי קבור מתחת לרגליהם! (את זה די לאון לא יכל לעשות!).

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'גם אני יכול לעשות זאת .'
גם אני יכול לעשות זאת .
16/10/2002 | 12:35
2
באותה המידה שהאר"י יכל.

האם אינני יכול לטעות?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אתה משווה את עצמך לאר"י ז"ל?'
אתה משווה את עצמך לאר"י ז"ל?
16/10/2002 | 14:11
1
פשששש....איזו ענווה
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'משווה עצמי? חלילה !'
משווה עצמי? חלילה !
16/10/2002 | 17:31
האר"י לא יכל לדעת מי קבור מתחת לכפות רגליו . אני כן . זה כתוב במפורש בספר של אחד מתלמידי.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'צריך לעשותך גדולת הדור הכל את יודעת'
צריך לעשותך גדולת הדור הכל את יודעת
17/10/2002 | 23:12
לצפיה ב-'נכון .'
נכון .
16/10/2002 | 12:32
97
"אדם שחושב על מחיר רב אינו יכול להיות מקובל אמיתי ".

נכון , אבל כל מה שאותו מקובל-לא-אמיתי צריך לעשות הוא להגיד לך שהוא מקובל אמיתי , ושהוא לא חושב על כסף , ומובטח לו שלפחות את תאמיני שהוא מקובל אמיתי.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אני אאמין שמישהו מקובל אמיתי'
אני אאמין שמישהו מקובל אמיתי
16/10/2002 | 14:14
59
(לא כשאני אישית אחליט שהוא כזה, כי איזה כלים יש לי אישית לשפוט?) רק אם דעת גדולי הדור על פי רוב תציין שהוא כזה.

אם דעת רוב גדולי הדור קובעת למשל שליבוביץ´ הוא כופר, אזי דיעה זו מקובלת עלי.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'האם יתכן עקרונית שגדולי הדור טועים?'
האם יתכן עקרונית שגדולי הדור טועים?
16/10/2002 | 14:29
34
אזכיר לך שהם חיים כבר לאחר דורם של רבינא ורב אשי, ואי לכך חשופים לאפקטים של "ירידת הדורות".
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'תלוי במה'
תלוי במה
16/10/2002 | 15:25
33
גדולי הדור לגבי הקבלה בזמנם היו האר"י הקדוש, ואי אפשר להגיד עליו שירידת הדורות הביאה אותו ליכולת לטעות במשהו כל כך עקרוני כמו מי כתב את הזהר, מה גם, שהוא רקד בעצמו עם רשב"י. ריקוד זה מתועד על ידי תלמידו שגם הוא אחד מגדולי המקובלים ושניהם לא מפקפקים במקור הזהר.

מי שמפקפק מפקפק בהם וברוח הקודש שהיתה להם. למשל הידעת שמרן הבית יוסף, המשנה היתה מדברת מגרונו? היו לו שני קולות והיו שומעים אותו מתווכח עם המגיד שלו. אנשים פה אינם בדרגה שמסוגלים להבין גדולה כזו של בן אדם. הרי כולנו פה כל כך גשמיים. האם אדם שיש לו קשר ישיר לעולמות עליונים יכול לטעות בדבר כזה פשוט יחסית?

לא ולא.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'נו, אם את טוענת שיש אדם שחי..'
נו, אם את טוענת שיש אדם שחי..
16/10/2002 | 15:54
30
במאה ה-16 והצהיר בכתב שהוא רקד עם רשב"י או ראה מישהו אחר עושה זאת - אז מי אני שאתווכח.

דרך אגב, אשמח לשמוע את דעתו של answers על המסמך הנ"ל.
אני מניח שהצהרה כתובה זו פתוחה לעיון הקהל הרחב (של מי שיודע לקרוא ספר תורני).
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אתה יכול לזלזל אבל אני מציעה לך'
אתה יכול לזלזל אבל אני מציעה לך
16/10/2002 | 16:06
25
ללמוד קצת על גדולי הדור ומי הם היו. היו אלו אנשים שדיברו עם עולמות עליונים. זלזולך בהם לא לענין.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'את טוענת שיש עדות כתובה על ריקוד..'
את טוענת שיש עדות כתובה על ריקוד..
16/10/2002 | 16:31
24
עם רשב"י.

אני בקשתי שתעבירי את הביבליוגרפיה לידי answers2 כדי שיוכל לאמת את המסמך. מה רע בזה?
וכי לא היית נוהגת באותה דרך לגבי טענה שלי על מאמר מדעי או הצהרה אחרת?

איני יכול לאמת את המסמך בעצמי משום שכידוע לך אין לי רקע תורני.
והתרשמתי של- answers2 יש את הרקע הנדרש.

אז מה בדיוק הבעיה?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'האם אנסרס סמכות בדברים כאלו?'
האם אנסרס סמכות בדברים כאלו?
16/10/2002 | 16:46
23
על פיו ישק דבר? למה שלא תקרא בעצמך?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אנסרס אינו "סמכות" בנושא...'
אנסרס אינו "סמכות" בנושא...
16/10/2002 | 16:51
22
אבל הוא יותר capable ממני לקרוא (בצורה ביקורתית) מסמך של רב מהמאה ה-16. אני לא חייב לקבל כל מה שיגיד, אבל מן הסתם אייחס לדבריו חשיבות מסוימת.

ולמה את כה חוששת שהוא יקרא את המסמך?
אולי תתפסי שתי ציפורים במכה אחת... גם הוא וגם אני בעקבותיו נשתכנע?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא יודעת בקשר אליך, אבל אני'
לא יודעת בקשר אליך, אבל אני
16/10/2002 | 17:00
2
מעדיפה לקבל דברים מפי אלו שמקבלים את התורה כולה ולא רק מה שנוח.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מדוע את מסרבת להפנות אותנו'
מדוע את מסרבת להפנות אותנו
16/10/2002 | 17:15
למקור ממנו את שואבת את סיפור הריקוד?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ראי תשובתי להודעתך השכנה למטה.'
ראי תשובתי להודעתך השכנה למטה.
16/10/2002 | 17:16
2
לצפיה ב-'ותגיד לי מסורתי'
ותגיד לי מסורתי
16/10/2002 | 17:08
18
האם תקבל עובדות פיזיקליות מפי מתלמדים ולא תברר אם הן נכונות אצל יודעי דבר בעלי תוארים והסמכה בנדון? כל מי שחובש את ספסל הלימודים בפיזיקה, הוא סמכות בעיניך? או צריך להיות סמכות בעיני מי מהציבור? האם לא תמליץ לו ללמוד מפי מי שיש לו הסמכה בנדון?

אז אני ממליצה לך, ללמוד יהדות מפי מי שיש לו הסמכה בנדון (הסמכה המקובלת על רוב הפוסקים בהתאם לדרכה של היהדות)
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'יש רק בעייה קטנה בהצעה שלך...'
יש רק בעייה קטנה בהצעה שלך...
16/10/2002 | 17:15
5
שהמומחים התורניים מסתמכים על אמונה ועל סיפורי קודמיהם, ולאו דווקא על העובדות. מבחינת המומחים - מספיק שרב קודם אמר משהו כדי שזה יהפוך לאמת עובדתית.

וענין ההסמכה אינו רלוונטי.
ההסמכה אומרת שיש להם סמכות משפטית לפסוק הלכות, אבל זה לא אומר שאני צריך להסכים עם דעתם. אני גם מציית לחוקי הכנסת למרות שלעתים אני חושב שהחוק אידיוטי והמחוקקים אוילים.

אז אני מעדיף דעת מתלמד הבודק את העובדות.
מה לעשות, אני לא מסוגל אפילו לבדוק את העובדות בענין זה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'חוץ מזה, אני מעדיף מומחים "סרוגים".'
חוץ מזה, אני מעדיף מומחים "סרוגים".
16/10/2002 | 17:23
2
עלייך זה מקובל, או שלדעתך רק מומחים חרדים מספיק טובים?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מה ההבדל ביניהם?'
מה ההבדל ביניהם?
16/10/2002 | 17:30
1
כאילו אתה מבין
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ברור שאיני מבין...'
ברור שאיני מבין...
16/10/2002 | 17:34
לדעתך הסרוגים בכלל לא שומרי מצוות... סתם מחפפים ועושים רק מה שבא להם.

מה ההבדל?
הציונות הדתית רואה במדינה ערך דתי, וכמו כן אינה רואה בעיה בהשתלבות בעולם המודרני, לימוד מדע, וכדומה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אתה צודק'
אתה צודק
16/10/2002 | 17:29
1
מנקודת מבטך הלא תורנית אינך יכול באמת להבין על מה מדובר פה ולכן שופט דברים בצורה כזו שטחית. חבל שאינך מתקדם בנקודה זו.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'נקודת המבט הלא תורנית היא שלך'
נקודת המבט הלא תורנית היא שלך
16/10/2002 | 17:32
בלבד. העןבדה שאת מתחמקת משאלות כל הזמן איננה הופכת את דרכך לתורנית אלא ההיפך.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'האם את טוענת שהיעבץ , ובעל ס´'
האם את טוענת שהיעבץ , ובעל ס´
16/10/2002 | 17:16
11
יוחסין , והרב קפאח היו "מתלמדים"?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אני טוענת שהם לא היו מקובלים'
אני טוענת שהם לא היו מקובלים
10
על הרוב ואי לכך, לא קובעים ולא פוסקים לפיהם.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הבנתי . כלומר את מסכימה'
הבנתי . כלומר את מסכימה
16/10/2002 | 17:37
9
שעצם העובדה שמישהו אומר שהזוהר איננו מרשב"י איננו הופך אותו ל"מתלמד" , וכי גם "דוקטור" בקיא יכול לומר זאת?

ולא אשכח לציין , הטענה ש"לא קובעים" על פי מיעוט הינו הלכה שבדית מליבך.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'בקשר ליעב"ץ אתה טועה'
בקשר ליעב"ץ אתה טועה
16/10/2002 | 18:31
4
ראיתי במפורש בשו"ת "שאילת יעב"ץ" שהוא כותב שספר הזוהר הקדוש מיוחס לרשב"י.
ולמרות שאין לי את הספר מטפחת ספרים, שמעתי שכתוב שם כנ"ל, ושם הוא מזהיר מאוד מי שמפקפק בכך שהזוהר לא נכתב ע"י רשב"י.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'נו כרגיל ,'
נו כרגיל ,
16/10/2002 | 19:37
3
שום דבר לא משתנה בהודעותיך . "ראיתי" , "שמעתי" , "הרב שלי סיפר לי" , "אין לי את הספר" וכו´ . משום מה , לעולם , אבל לעולם , אינך מביא מקור או ציטוט שיבהיר מדוע אתה אומר את אשר אתה אומר .

ראית בשאילת יעבץ שהוא כותב שספר הזוהר נכתב ע"י רשב"י? טוב ויפה . מה כל כך קשה להגיד לנו היכן הוא כותב זאת?
איך אני אמור להתייחס למשפט "שמעתי שכתוב שם כנ"ל, ושם הוא מזהיר מאוד מי שמפקפק בכך שהזוהר לא נכתב ע"י רשב"י. " ? אולי תביא ציטוט ומקור ?

אני "טועה ומטעה" בכך שהבאתי ציטוט דבריו במטפחת ספרים ? איני מבין כיצד זה ייתכן. לא טענתי דבר בשמו , ואף לא הבעתי את דעתו .

וזאת למודעי , דעתי על הזוהר איננה תוצאה של קבלת מרותו של היעבץ . וגם אילו היו מוכיחים לי שספר מלחמות ה´ של מהרי"ק כתוב באתב"ש , ובעצם כוונתו רק לשבח ולפאר את הזוהר ואת בעלי הקבלה החדשה , זה לא היה משנה את עמדתי . עמדתי כלפי הזוהר נובעת ממה שלמדתי וראיתי בו , וממה שלמדתי עליו , ולו יצוייר שכל חכמי ישראל עד האחרון היו אומרים שהזוהר ניתן בסיני , ויחד עמם היה בא גוברנר , ומציג מחקרים מדעיים הטוענים זאת , וכי אין מדען בארץ ארכיאולוג , פיזיקאי , או כנר(...) המהין לחלוק על כך עדיין הייתי עומד בדעתי עד שישכנעוני אחרת . יתרונם של כל האנשים החשובים הללו עלי הינו בסמכותם לקבוע את אשר יעשה האדם וחי בהם . ובמה שאיננו נוגע למעשה , עצם העובדה שהם סוברים כך או אחרת אינו מעלה ואינו מוריד באם אין דבריהם מתקבלים על דעתי .

וכל הסיפור הזה בא לומר , שאינני חושש לגלות למשל שאין הציטטה מדברי היעבץ שהבאתי לעיל מביעה את דעתו באופן כללי , ואין היא מחלישה את עמדתי . ומכיוון שכך אשמח לעמוד על האמת . כל שנדרש ממך הוא להביא את המקור לדבריך . (גם כאן , ובעוד מקומות. למשל בדיון על השאלה אם הרי"ק כתב את ספרו מפי מלאך). ומשום מה אתה מתגדר תחת מילים כגון "שמעתי" ו "מורי ורבי סיפר לי שכך כתוב". ניתי ספר ונחזי , ואם אין - המשכיל בעת ההיא יידום.

ולעצם העניין - מעולם לא טענתי (ראה הודעותי) שהיעבץ טוען שרשב"י לא כתב את הזוהר . הוא טוען שהזוהר שבידינו עבר שיבושים רבים ואין לנו יכולת לברר מה מקורי בזוהר ומה מזוייף . זה הכל.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אחלה של פיסקה בדבריך...'
אחלה של פיסקה בדבריך...
16/10/2002 | 20:13
2
"יתרונם של כל האנשים החשובים הללו עלי הינו בסמכותם לקבוע את אשר יעשה האדם וחי בהם . ובמה שאיננו נוגע למעשה , עצם העובדה שהם סוברים כך או אחרת אינו מעלה ואינו מוריד באם אין דבריהם מתקבלים על דעתי ."

התחלת לגנוב ממני רעיונות?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אגב, קיבלת את האי.מייל ששלחתי לך?'
אגב, קיבלת את האי.מייל ששלחתי לך?
16/10/2002 | 20:16
1
לצפיה ב-'כן , ונשלחה תגובה.'
כן , ונשלחה תגובה.
16/10/2002 | 20:27
1
לצפיה ב-'לא! אני אומרת שאם גדולי הדור'
לא! אני אומרת שאם גדולי הדור
17/10/2002 | 11:39
3
קבעו משהו ומישהו מערער עליהם, וערעורו אינו מתקבל על הרוב, הרי אם הוא ממשיך בדרכו הוא עובר על הלכה מפורשת ואסור להתיחס לדבריו. זה כמובן מתיחס למי שהתורה היא נר לרגליו ורוצה באמת לעבוד את ה´ על פי ההלכה. לא כולם רוצים, יש כאלו שלוקחים רק את מה שנוח להם ומה שלא נוח להם מתרצים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'בשולי הדברים - שאלה רצינית .'
בשולי הדברים - שאלה רצינית .
17/10/2002 | 22:50
2
את נוהגת להסביר את העובדה שאנשים חולקים עלייך בכך שהם נותנים תירוצים בגלל ש"נח להם" .

אני סקרן לדעת מדוע לדעתך תפיסתי שהזוהר לא נכתב בידי רשב"י הוא נוח לי יותר מן התפיסה שהוא כן נכתב כך.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אולי כי מי שלו אתה שומע'
אולי כי מי שלו אתה שומע
20/10/2002 | 15:16
1
נותן לך לגיטימציה בתחומים אחרים שנוחים לך. כי עובדה שכתוב בפירוש בשמות כג ב´, אחרי רבים להטות. מי שעובר על כך עובר על מצווה מדאורייתא נקודה!
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'האם מי שאוסר על עליה לארץ בזמן'
האם מי שאוסר על עליה לארץ בזמן
20/10/2002 | 18:22
הזה , לדוגמא , הרב´ה מסאטמר , עובר על מצוות דאורייתא?

ודרך אגב , את יכולה להביא לי פסוקים מכאן ועד להודעה חדשה . אינני קראי , ואינני פוסק הלכות מפסוקים . הואילי בטובך להביא פסיקה הלכתית התומכת בדברייך (דהינו שבזמן הזה יש ללכת אחר רוב פוסקים , ולא למשל , על פי רבך אם הוא במיעוט ), ואז נוכל לדון בכך . אם את קראית זוהי זכותך . אני פועל על פי ההלכה .
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הנה קצת על גדולי הדור'
הנה קצת על גדולי הדור
16/10/2002 | 16:21
3
וקבלה, ותקרא שם קצת, על קצהו של המזלג, על האר"י ותלמידיו ושאר גדולי הדור מתקופתו, שקלבה בידי כולם היתה שרשב"י כתב את הזהר.

http://www.ifrance.com/ABREO/HITPATHOUT%20HAKABALA.htm
נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'נו, מעשיות של אנשים תמימים.'
נו, מעשיות של אנשים תמימים.
16/10/2002 | 23:59
2
מי מאלה מעיד כי ראה את כתב היד אי-פעם?

בכלל, האתר הזה חמוד. הנה, למשל, פאגאניות יהודית לקוחה ממש ממיתולוגיה יוונית/רומית...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מאיפה לך?'
מאיפה לך?
17/10/2002 | 11:40
1
1
לצפיה ב-'לאיזה פרט מתיחסת שאלתך זו?'
לאיזה פרט מתיחסת שאלתך זו?
17/10/2002 | 18:13
לצפיה ב-'גדולי הדור'
גדולי הדור
16/10/2002 | 19:08
במשנה במסכת הוריות כתוב במפורש שבית דין יכול להורות לעבוד עבודה זרה בעקבות כך שנעלם ממנו דבר.

הרמב"ם מוכיח את ביאת המשיח באמרו: "אף בערי מקלט הוא אומר "כי ירחיב ה´ אלוהיך, את גבולך . . . ויספת לך עוד שלוש ערים, על השלוש האלה" (ראה דברים יב,כ; דברים יט,ח-ט); ומעולם לא היה דבר זה, ולא ציווה הקדוש ברוך הוא לתוהו" (הלכות מלכים ומלחמות יא ה).
כלומר, בתורה אין ציוויים שלא יתממשו.

אמנם המשנה איננה התורה, אבל לפי מיטב ידיעתי בית דין מעולם לא הורה על עבודה זרה בימי קדם.

ולא נשאר לנו אלא לקוות שכשם שהדבר הרע הזה התממש, יתממש גם הדבר הטוב.

ואני לא אומר שקבלה זה עבודה זרה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ואת הטירוף מדבר מגרונך'
ואת הטירוף מדבר מגרונך
17/10/2002 | 23:15
1
לצפיה ב-'ואיך תחליטי מי הם גדולי הדור?'
ואיך תחליטי מי הם גדולי הדור?
16/10/2002 | 14:43
22
2
לצפיה ב-'מי שמקובלים על הרוב כגדולי הדור'
מי שמקובלים על הרוב כגדולי הדור
16/10/2002 | 15:22
21
2
לצפיה ב-'כלומר , יש לערוך הצבעה ?'
כלומר , יש לערוך הצבעה ?
16/10/2002 | 15:53
20
ומי הם הרוב ? האם תכלילי חילוניים ? ומה עם רפורמים ? ודתיים לאומיים נכללים או לא? או שמא הכוונה רק לרוב האנשים שגרים במאה שערים וב"ב?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'דווקא בזה ההגדרה ברורה...'
דווקא בזה ההגדרה ברורה...
16/10/2002 | 16:03
19
מדובר על רוב מבין אלה שהוסמכו לקבוע הלכות, ונחשבים כמומחים.
(כלומר: רוב מבין הרבנים האורתודוכסיים שיש להם מעמד קהילתי של "גדול דור")

למען הסר ספק: מנקודת מבטי "רב אורתודוכסי" כולל גם רבנים דתיים-לאומיים. (להבדיל מרבנים רפורמים/קונסרבטיביים שלא הוסמכו כחוק.)

ולמה אתה מתפלא על ענין הרוב?
זו הנחה סטטיסטית מקובלת.
אם אתה מניח שלכל רב יש סיכוי מסוים לשגות. ע"י אסטרטגיה של "החלטת רוב" בין הרבנים אתה מקטין את הסיכוי שההחלטה שתיבחר תהיה שגויה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא חלקתי על ההגדרה של'
לא חלקתי על ההגדרה של
16/10/2002 | 16:11
18
גדול הדור כאדם שהרוב מקבל אותו ככזה . חלקתי על הגדרת הרוב. ברור שמדובר על רוב אלה שרואים עצמם כפופים להלכה האורתודוקסית . הבעיה היא שיש כאלה שמגדירים את הרוב כרוב החרדים, ואילו החרדים נוסח גינגית הינם מיעוט בכלל שומרי התורה . לדוגמא , אף שרוב של היהודים האורתודוקסים קיבלו את הרב שלמה גורן כגדול דור , החרדים אינם מקבלים אותו ככזה שכן הוא צריך להיות מקובל על רוב החרדים .
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ואיפה נכנס קפאח לתמונה?'
ואיפה נכנס קפאח לתמונה?
16/10/2002 | 16:14
17
מי קבע עליו שהוא גדול הדור? מי קבע שניתן לפסוק על פיו או לקבל את דבריו?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'קצת התבלבלת........'
קצת התבלבלת........
16/10/2002 | 16:25
16
והכנסת את דברייך לפי . אני אינני סובר שיש צורך ב"רוב" על מנת לקבל את דבריו. אין לזה שום מקור . אילו הדברים היו נפסקים לפי רוב , לא היו מחלוקות בישראל , אלא הכל היה נפסק על פי הרב שהרוב קבעו שהוא הכי גדול . עובדה היא שיש ביהדות , ומאז חורבן הבית תמיד היו , מחלוקות אינספור .

ושוב אנסה שתביני : לא מדובר בפסקי הלכה כרגע , מדובר באמונה . האם להאמין לכך שהרשב"י כתב את הזוהר או לא . אין בשום מקום פסק הלכה בנושא . וגם לא יהיה , אלו דברים המסורים לליבו של כל אחד ואחד .
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'כלומר, אתה כופר בציווי התורה...'
כלומר, אתה כופר בציווי התורה...
16/10/2002 | 16:47
15
2
הרי זו הלכה מפורשת.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא . את כופרת בתורה.'
לא . את כופרת בתורה.
16/10/2002 | 17:13
14
אין שום הלכה מפורשת להאמין שהזוהר נכתב בידי רשב"י. חדלי להמציא הלכות.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'איפה כתבתי שיש?'
איפה כתבתי שיש?
13
לצפיה ב-'אהה....הממממ...אפרש לך את דברי!'
אהה....הממממ...אפרש לך את דברי!
17/10/2002 | 11:33
11
לא כתוב שם שזו הלכה מפורשת להאמין שהזהר נכתב על ידי רשב"י. כנראה לא קראת את מה שכתוב שם. כתוב שם כך: "כלומר, אתה כופר בציווי התורה...הרי זו הלכה מפורשת

וזה היה כתגובה למה שכתבת "אני אינני סובר שיש צורך ב"רוב" על מנת לקבל את דבריו, אין לזה שום מקור"

והנה המקור לכך, שפוסקים על פי רוב:
[בבא פרק ד דף נט,ב] - "וזה הוא תנור של עכנאי. מאי עכנאי אמר רב יהודה אמר שמואל שהקיפו דברים כעכנא זו וטמאוהו. תנא באותו היום השיב רבי אליעזר כל תשובות שבעולם ולא קיבלו הימנו. אמר להם אם הלכה כמותי חרוב זה יוכיח. נעקר חרוב ממקומו מאה אמה ואמרי לה ארבע מאות אמה אמרו לו אין מביאין ראיה מן החרוב. חזר ואמר להם אם הלכה כמותי אמת המים יוכיחו. חזרו אמת המים לאחוריהם. אמרו לו אין מביאין ראיה מאמת המים. חזר ואמר להם אם הלכה כמותי כותלי בית המדרש יוכיחו. הטו כותלי בית המדרש ליפול. גער בהם רבי יהושע אמר להם אם תלמידי חכמים מנצחים זה את זה בהלכה אתם מה טיבכם לא נפלו מפני כבודו של רבי יהושע ולא זקפו מפני כבודו של רבי אליעזר ועדיין מטין ועומדין. חזר ואמר להם אם הלכה כמותי מן השמים יוכיחו. יצאתה בת קול ואמרה מה לכם אצל רבי אליעזר שהלכה כמותו בכל מקום עמד רבי יהושע על רגליו ואמר לא בשמים היא. מאי (דברים ל) לא בשמים היא אמר רבי ירמיה שכבר נתנה תורה מהר סיני אין אנו משגיחין בבת קול שכבר כתבת בהר סיני בתורה (שמות כג) אחרי רבים להטות."
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'השאלה היא עד כמה אתה מקבל'
השאלה היא עד כמה אתה מקבל
17/10/2002 | 11:35
9
את התורה כציווי אלוקי, ואם קביעת חז"ל לגבי הלכות תקפה לגביך. אם לא, אם אתה כופר בסמכותם לקבוע, הרי כאילו כפרת בתורה כולה. ועל זה אמרתי לך את שאמרתי לך.

ועכשיו תענה לי - האם הגמרא מקובלת עליך, או שאתה מערער גם עליה?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אני מקבל את התורה כציווי אלוהי'
אני מקבל את התורה כציווי אלוהי
17/10/2002 | 20:39
8
וכל קביעות ההלכה תקפות לגבי .

כיוון שאינך מבינה את הגמרא לא אתווכח עליה . הראי לי בבקשה פסק הלכה שאוסר עלי לסמוך על רב , כאשר הוא רוב הפוסקים פוסקים נגדו , והוא רק אחד מהמיעוט . הראי לי זאת ואקבל את דברייך . באותו זמן אלמד למשל שכיוון שרוב הפוסקים אוסרים גלולות נגד הריון , הרי שהרב משה פיינשטיין שמתיר זאת כנגד רוב הפוסקים , התורה איננה נר לרגליו .

אולם כל זאת רק אחרי שתראי לי את ספר ההלכה הזה , ואת הסעיף הספציפי שממנו את שואבת , נדבר . עד אז חדלי לקשקש .
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אמנם אני לא מומחה בגמרא...'
אמנם אני לא מומחה בגמרא...
17/10/2002 | 21:04
5
אבל ההגיון של קביעה לפי רוב הפוסקים דווקא נשמע לי סביר.

ממה שאני מכיר אינטואיטיבית, יש שני מצבים הלכתיים:
א. מצב בו יש כמה דיעות שנחשבות לגיטימיות (למשל: "יש מקילים ויש מחמירים"). ואז מותר ללכת גם לפי דיעה שמוחזקת ע"י מיעוט.
ב. מצב בו פסיקה מסוימת נחשבת לקונצנזוס, ורק התנהגות לפיה הינה לגיטימית. במקרה כזה אסור ללכת לפי רב שקובע אחרת.

הרי אם אקבל את הטענה שלך, כמעט תמיד אוכל למצוא רב כלשהו (ואפילו תמהוני) שיפסוק הפוך מהמקובל. אולי לא בעניינים בסיסיים, אבל בודאי בהרבה מאוד שאלות הקשורות לחיי היום-יום.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ראשית'
ראשית
17/10/2002 | 22:37
ההגיון שלך שגוי . הרב´ה מסאטמר הוא מיעוט שבמיעוט שפוסק שאסור ליהודים לעלות היום לא"י . האם הוא כופר?
מעט מאוד רבנים מתירים לנשים בריאות שימוש בגלולה נגד הריון . אחד מהם הוא הרב משה פיינשטיין . האם הוא אינו מכיר את ההלכה?

ניתן להביא דוגמאות אינספור . השורה התחתונה היא שהגיוני או לא , זו איננה ההלכה לצערי . כולנו תקוה שיבא משיח צדקנו בקרוב בימינו , וכאשר תוקם סנהדרין אזי נלך על פי הרוב . עד אז ברור שזו לא ההלכה , שכן בכל מחלוקת פסיקה בעולם , תמיד חלק יתירו וחלק יאסרו , ותמיד צד אחד יהיה המיעוט . אילו המצב היה כדבריה של גינגית הרי שתמיד המיעוט היה מקבל את דעת הרוב , ולא היו מחלוקות בישראל . עובדה היא שמחלוקות ישנן , ומאז שהתפזרה הסנהדרין , תמיד היו .

שנית , בכל מקרה , סמכותם של הרבנים , בין אם רוב ובין עם מיעוט נוגע להלכה . אמונתו של אדם מסורה לליבו .
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מעבר לזה, זה מעוגן בתורה'
מעבר לזה, זה מעוגן בתורה
20/10/2002 | 15:14
3
בשמות כג, פסוק ב´ ושלא יקשקש אנסרס בשכל. זה רק מראה איזה ערך יש לתורה בעיניו.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'בנתיים למרבה הצער'
בנתיים למרבה הצער
20/10/2002 | 21:00
גינגית נכשלה בהבאת פסיקה הלכתית התומכת בדבריה , וחבל.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'להבהרת הקשקוש של ידידתנו'
להבהרת הקשקוש של ידידתנו
20/10/2002 | 21:50
גינגית (אשר מצהירה שוב ושוב כי היא נמנעת מללמוד גמרא, ואכן הדברים ניכרים).

את הפסוק "אחרי רבים להטות" , מפרשת הגינגית הקראית כציווי לנטייה אחרי רוב פוסקים וגם בימינו, ואף לא מהססת להגדיר זאת כחיוב דאורייתא .

הרמב"ם דווקא מעיז לחלוק עליה (כנראה שהוא פעיל בדעת אמת), וכותב :
(ספר המצוות , עשין קע"ה)
"לנטות אחרי רבים אם תהיה מחלוקת בין הסנהדרין בדינים , שנאמר ´אחרי רבים להטות´ שמות כג,ב"

אכן , ברור שיש לדחות את דברי הרמב"ם מדברי הגינגית-המצהירה-שאיננה-עוסקת-חלילה-בגמרא , אולם תהיתי אם ישנם עוד פוסקים החולקים על הרמב"ם ומסכימים עם הגינגית , או שלא. אם לא נמצא ולו אחד שמסכים עם הגינגית הרי שיקירתנו תימצא בפרדוכס , שכן ברור שדעתה הינה דעת יחיד ולפיכך היא במיעוט . ועל פי שיטתה מי שדעתו דעת מיעוט דבריו בטלים לפני הרוב . ולכן דעתה בטלה .
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'למתקשים : הנה הסיבה שדבריה של'
למתקשים : הנה הסיבה שדבריה של
20/10/2002 | 21:52
גינגית הם קשקוש מקושקש:

גינגית (אשר מצהירה שוב ושוב כי היא נמנעת מללמוד גמרא, ואכן הדברים ניכרים).

את הפסוק "אחרי רבים להטות" , מפרשת הגינגית הקראית כציווי לנטייה אחרי רוב פוסקים וגם בימינו, ואף לא מהססת להגדיר זאת כחיוב דאורייתא .

הרמב"ם דווקא מעיז לחלוק עליה (כנראה שהוא פעיל בדעת אמת), וכותב :
(ספר המצוות , עשין קע"ה)
"לנטות אחרי רבים אם תהיה מחלוקת בין הסנהדרין בדינים , שנאמר ´אחרי רבים להטות´ שמות כג,ב"

אכן , ברור שיש לדחות את דברי הרמב"ם מדברי הגינגית-המצהירה-שאיננה-עוסקת-חלילה-בגמרא , אולם תהיתי אם ישנם עוד פוסקים החולקים על הרמב"ם ומסכימים עם הגינגית , או שלא. אם לא נמצא ולו אחד שמסכים עם הגינגית הרי שיקירתנו תימצא בפרדוכס , שכן ברור שדעתה הינה דעת יחיד ולפיכך היא במיעוט . ועל פי שיטתה מי שדעתו דעת מיעוט דבריו בטלים לפני הרוב . ולכן דעתה בטלה .
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'"חדלי לקשקש"'
"חדלי לקשקש"
20/10/2002 | 14:14
1
בחיי, לא ידעתי שזה הפורום של אבא שלך, ושיש לך זכויות יוצרים. ומכיון שאינך מבין מה שאתה כותב פה ואיזה דברי כפירה אתה משמיע, אחדל באמת להתקשקש איתך שלא אגרום לך לפלוט שטויות נוספות שיביאו לחילול שם שמיים.

אז התקשקשות נעימה עם אלו שמתאימים לך ברמתם (כגון הנסיך מווילס וחבריו).
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'תראי יקירתי ,'
תראי יקירתי ,
20/10/2002 | 21:07
להבדיל ממך אינני קראי , צדוקי או בייתוסי . הואילי להפנות אותנו לפסק הלכה של פוסק מוכר , התומך בדברייך ונוכל לדון בו . עד אז חדלי לקשקש דברי הבל בשם היהדות .השמצות ועלבונות לא יועילו ,אינני נפגע ואינני חושש מעלבונותייך . השתדלי לכתוב לעניין . את טוענת שעל פי ההלכה אסור לקבל את דברי רבך אם הוא פוסק כמיעוט פוסקים? אדרבה , הואילי לכוון אותנו לספר ההלכה שבו הדברים כתובים , עד שתצליחי מומלץ שתמשיכי להתמקד בעלבונות שלא ממין העניין . בזה את מוצלחת , וזה לא מפריע לאיש.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'כיוון שלדברייך אינך לומדת גמרא ,'
כיוון שלדברייך אינך לומדת גמרא ,
20/10/2002 | 22:00

והדברים ניכרים בהודעותייך , טרחתי והבאתי לך ישירות את ההלכה לגבי "אחרי רבים להטות"

רמב"ם , ספר המצוות , מצוות עשה קע"ה:

"לנטות אחרי רבים אם תהיה מחלוקת בין הסנהדרין בדינים , שנאמר ´אחרי רבים להטות´ שמות כג,ב".

שימי לב - סנהדרין דווקא , ולא סתם רבנים
דינים ולא דיעות.

האם את מכירה פוסק החולק על הרמב"ם בכך? הוציאיהו אלינו ונדעהו . עד אז , חדלי קשקשת ברשת. האינפורמציה שאת מביאה איננה במחלוקת או משהו כזה , מדובר בסתם אינפורמציה שגויה לכל הדיעות. טיפוסי למי שלא לומד גמרא ולאנשים בעלי אייקיו 75 ומטה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'"אני אאמין שמישהו מקובל אמיתי"'
"אני אאמין שמישהו מקובל אמיתי"
16/10/2002 | 15:07
איננו נכנסים לעבי הקורה בעניני אמונה. מדובר כאן בבחינה של ממצאים...

"רק אם דעת גדולי הדור על פי רוב תציין שהוא כזה"
עניני הלכה אינם נקבעים על פי רוב. אם כך היה המצב - לא היינו רואים מחלוקות.

זה שאת מחליטה לציית לגדולי הדור זה בסדר, כיוון שהואצלה להם הסמכות לפסוק בסוגיות הלכתיות.
את מחויבת לציית להם גם אם טעו, ואפילו גלוי וידוע לכל שטעו.
אולם, אינך רשאית להעביר את מוחך להלוך סרק ולהפסיק לחשוב.
אני מקווה שזה ברור לך.

השווי עם משנה תורה להרמב"ם, ספר זמנים, הלכות קדוש החודש ב´ י"א
"בית דין שקידשו את החודש, בין שוגגין, בין מוטעין, בין אנוסין - הרי זה מקודש, וחייבין הכל לתקן המועדות על יום שקידשו בו. אף על פי שזה ידע שטעו, חיב לסמוך עליהם, שאין הדבר מסור אלא להם, ומי שצווה לשמור המועדות הוא ציווה לסמוך עליהם..."

הם טועים, ולך בוודאי מותר להרהר אחריהם, ביחוד שההחלטה האם מישהו הוא מקובל עם קבלות או ללא קבלות, אינה מהותית כמו פסיקה הלכתית (שאינה מוכרעת על פי החלטת רוב)...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מוכן בינתיים לענות על מה ששאלתי'
מוכן בינתיים לענות על מה ששאלתי
16/10/2002 | 14:15
36
את ורדון?

http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?id=129&msgid=8186038
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לדעתי ורדון , וגם היעב"ץ'
לדעתי ורדון , וגם היעב"ץ
16/10/2002 | 14:45
35
ענו לך מצויין. אין לי מה להוסיף בעניין.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ומה ידוע לורדון שלא היה ידוע'
ומה ידוע לורדון שלא היה ידוע
16/10/2002 | 15:35
34
לפני 200 שנה למשל? האם התחדש משהו? האם לך אישית ידוע משהו שלא ידוע היה לגדולי הדור דאז? ולא לפי היעב"ץ פוסקים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'למה לא?'
למה לא?
16/10/2002 | 15:48
33
מה רע ביעבץ? או במהרי"ק .

וחוץ מזה , בכלל לא מדובר בפסיקה . מדובר בשאלה אמונית , לא הלכתית .
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הרוב לא פוסק על פיהם'
הרוב לא פוסק על פיהם
16/10/2002 | 16:08
32
ואם התורה הינה נר לרגליך, גם אתה לא צריך ללכת לפי מי שלא מקובל על רוב הפוסקים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'כלומר , לדעתך התורה לא היתה נר'
כלומר , לדעתך התורה לא היתה נר
16/10/2002 | 16:19
31
לרגלי היעבץ , או לרגלי הרב קפאח , שכן הם פסקו כנגד דעת "הרוב".......

יהי חלקי עמהם. הלואי ואזכה להגיע לדרגה שהתורה תהיה נר לרגלי כפי שהיתה לרגליהם.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'האם שאיפה זו היא גם לגבי משנתו'
האם שאיפה זו היא גם לגבי משנתו
16/10/2002 | 16:57
30
לצפיה ב-'התחמקת מן השאלה :'
התחמקת מן השאלה :
16/10/2002 | 17:18
29
האם לדעתך התורה לא היתה נר לרגלי היעבץ , או לרגלי הרב קפאח , שכן הם פסקו כנגד דעת "הרוב"?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לגבי היעב"ץ אתה טועה ומטעה'
לגבי היעב"ץ אתה טועה ומטעה
16/10/2002 | 18:39
9
ואתה בטוח גורם לו להתהפך בקברו כשאתה אומר דברים נוראיים כאלה משמו.
מה גם שאם אני לא טועה הרי שאביו ה"חכם צבי" היה נוהג ע"פ הזוהר גם כשזה היה סותר הלכות מהבבלי.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא ברור לי במה אני טועה ומטעה'
לא ברור לי במה אני טועה ומטעה
16/10/2002 | 19:41
8
רק ציטטתי קטע מספר מטפחת ספרים שלו שמאשר את הגרסא של גוברנר לגבי מהלך האירועים של מן עכו.

שום דבר לא משתנה בהודעותיך . "ראיתי" , "שמעתי" , "הרב שלי סיפר לי" , "אין לי את הספר" "אם אני לא טועה נדמה לי" וכו´ . משום מה , לעולם , אבל לעולם , אינך מביא מקור או ציטוט שיבהיר מדוע אתה אומר את אשר אתה אומר .

ראית בשאילת יעבץ שהוא כותב שספר הזוהר נכתב ע"י רשב"י? טוב ויפה . מה כל כך קשה להגיד לנו היכן הוא כותב זאת?
איך אני אמור להתייחס למשפט "שמעתי שכתוב שם כנ"ל, ושם הוא מזהיר מאוד מי שמפקפק בכך שהזוהר לא נכתב ע"י רשב"י. " ? אולי תביא ציטוט ומקור ?

אני "טועה ומטעה" בכך שהבאתי ציטוט דבריו במטפחת ספרים ? איני מבין כיצד זה ייתכן. לא טענתי דבר בשמו , ואף לא הבעתי את דעתו .

וזאת למודעי , דעתי על הזוהר איננה תוצאה של קבלת מרותו של היעבץ . וגם אילו היו מוכיחים לי שספר מלחמות ה´ של מהרי"ק כתוב באתב"ש , ובעצם כוונתו רק לשבח ולפאר את הזוהר ואת בעלי הקבלה החדשה , זה לא היה משנה את עמדתי . עמדתי כלפי הזוהר נובעת ממה שלמדתי וראיתי בו , וממה שלמדתי עליו , ולו יצוייר שכל חכמי ישראל עד האחרון היו אומרים שהזוהר ניתן בסיני , ויחד עמם היה בא גוברנר , ומציג מחקרים מדעיים הטוענים זאת , וכי אין מדען בארץ ארכיאולוג , פיזיקאי , או כנר(...) המהין לחלוק על כך עדיין הייתי עומד בדעתי עד שישכנעוני אחרת . יתרונם של כל האנשים החשובים הללו עלי הינו בסמכותם לקבוע את אשר יעשה האדם וחי בהם . ובמה שאיננו נוגע למעשה , עצם העובדה שהם סוברים כך או אחרת אינו מעלה ואינו מוריד באם אין דבריהם מתקבלים על דעתי .

וכל הסיפור הזה בא לומר , שאינני חושש לגלות למשל שאין הציטטה מדברי היעבץ שהבאתי לעיל מביעה את דעתו באופן כללי , ואין היא מחלישה את עמדתי . ומכיוון שכך אשמח לעמוד על האמת . כל שנדרש ממך הוא להביא את המקור לדבריך . (גם כאן , ובעוד מקומות. למשל בדיון על השאלה אם הרי"ק כתב את ספרו מפי מלאך). ומשום מה אתה מתגדר תחת מילים כגון "שמעתי" ו "מורי ורבי סיפר לי שכך כתוב". ניתי ספר ונחזי , ואם אין - המשכיל בעת ההיא יידום.

ולעצם העניין - מעולם לא טענתי (ראה הודעותי) שהיעבץ טוען שרשב"י לא כתב את הזוהר . הוא טוען שהזוהר שבידינו עבר שיבושים רבים ואין לנו יכולת לברר מה מקורי בזוהר ומה מזוייף . זה הכל.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'להלן הציטוט המדוייק שמוכיח טעותך!'
להלן הציטוט המדוייק שמוכיח טעותך!
17/10/2002 | 11:47
ציטוט של היעב"ץ: "המוציא לעז על עקר ספר ה"זוהר" המכונה "מדרשו של רשב"י" לא יינקה ועתיד ליתן את הדין, כי חס וחלילה לחשוד את ר"מ די-ליאון, שהיה על כל פנים אדם גדול לדברי הכל, ומקובל נאמן שעשה דבר כזה לבדות דברי סודות מלבו לגמרי גם לכתוב ספורי מעשיות ארוכים מופלאים אשר לא היו ולא נבראו ולתלותן ברשב"י וחבריו ככזב גמור והוא דבר נמנע ואפילו הרהור אסור כן לא יעשה כן בישראל" (מטפחת ספרים עמוד 7)

כמו שאמרו לך - אתה טועה ומטעה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אגב, הבאתי את הציטוט בעבר'
אגב, הבאתי את הציטוט בעבר
17/10/2002 | 11:50
בדיון שגם אתה וגם שואל098 השתתפתם בו, כנראה שבחרתם להתעלם ממנו. כפי שאמרתי - מתרצים את מה שלא נוח.
נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'יש בזה קצת מן ההגיון'
יש בזה קצת מן ההגיון
17/10/2002 | 14:44
5
אני בד"כ מביא מקורות,
אך לא ראיתי טעם להביא מקורות במקרים שציינת.

לגבי "מגיד מישרים", אין לי אותו, ובכל מקרה אתה מאמין שר"י קארו כתב אותו אך מתוך הזיות. אז אין שום טעם להביא מקורות.

לגבי היעב"ץ, אתה מוזמן לעשות חיפוש מהיר של המילה "זוהר" בפרוייקט השו"ת בספר "שאילת יעב"ץ".

ודרך אגב, לפי דעתי אם רוב מוחלט של גדולי ישראל מסכימים על משהו - הרי זה כהלכה פסוקה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לגבי הרוב המוחלט של גדולי ישראל...'
לגבי הרוב המוחלט של גדולי ישראל...
17/10/2002 | 16:13
4
רוב מוחלט של גדולי ישראל קיבל את חרם דרבנו גרשום (על ביגמיה), ולמרות זאת התימנים (ואולי עוד קהילות) המשיכו בנוהג לשאת שתי נשים.

אז מה?
התימנים לא שמעו על הכלל שלך?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'גדולי הדור קיבלו גם פיאות באירופה'
גדולי הדור קיבלו גם פיאות באירופה
17/10/2002 | 16:38
3
ועדות ספרד הולכות במטפחות. חרם דרבינו גרשום הוא סייג.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הטענה היתה שכל דבר שמוסכם...'
הטענה היתה שכל דבר שמוסכם...
17/10/2002 | 16:39
2
על הרוב מחייב את כולם.

עובדה שלא.

חוץ מזה, מה עם הכלל הידוע "איש כמנהג אבותיו"?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'על איש כמנהג אבותיו הסכימו כולם'
על איש כמנהג אבותיו הסכימו כולם
17/10/2002 | 17:38
1
1
לצפיה ב-'ומאותו רגע, החלטת רוב של רבני...'
ומאותו רגע, החלטת רוב של רבני...
17/10/2002 | 17:56
אשכנז וספרד לא מחייבת את התימנים.
(למרות שהתימנים הם מיעוט בכלל היהדות)

וגם כמובן להיפך.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'תענה לי אתה. האם הם מקיימים את'
תענה לי אתה. האם הם מקיימים את
17/10/2002 | 11:45
18
ציוויי התורה "אחרי רבים להטות"?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'בעצם אולי אתה לא מבין מה שהם'
בעצם אולי אתה לא מבין מה שהם
17/10/2002 | 11:52
טוענים, גם זו אפשרות. ראה למשל כיצד שואל098 מתעקש לסלף דברי חכמים שאין בהשגתו להבינם.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'בפעם המיליון, "אחרי רבים להטות"'
בפעם המיליון, "אחרי רבים להטות"
17/10/2002 | 12:58
16
לא שייך בכלל בדורנו. בימינו (לצערי) כל רב פוסק לציבור שהולך אחריו.
מתי בפעם האחרונה ראית שתיקנו תקנה שכל עם ישראל קיבל אותה?

שימי לב שבמשנה כתוב במפורש שבית דין גדול יכול להורות בשוגג לעבוד עבודה זרה.

ואני די סקרן לראות איך תסבירי את הדברים אלה:
בתקופת המשנה המנהג היה להניח תפילין בחול המועד, והיו אפילו תנאים שגרסו שגם השבת היא זמן תפילין.
בזוהר כתוב שמי שמניח תפילין בחול המועד הוא "מקצץ בנטיעות" לא פחות.
אם רשב"י ותלמידיו כתבו את הזהר וחשבו שהמניח תפילין בחול המועד כופר בתורה כולה יש להניח שהם סיפרו זאת לחבריהם התנאים, כדי שימנעו מכך ולא "יקצצו בנטיעות". אם זה קרה הרי שהתנאים לא קיבלו את עמדתם והמשיכו להניח תפילין בחול המועד.
וכאן יש לשאול: אם התנאים לא פסקו כרשב"י וחבריו (שאליהו הנביא נגלה אליהם) למה שאנחנו כן נעשה כן? האם הזהר יכול להוות סמכות למשהו?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אתה מנסה להגיד שההלכה השתנתה?'
אתה מנסה להגיד שההלכה השתנתה?
17/10/2002 | 13:23
14
הרי כתוב "לא תסורו ממנה ימים ושמאל". מה שאתה אומר דברי כפירה הם!

כל רב יכול לפסוק לציבור שהולך אחריו בכל הקשור לסייגים וגדרות, כן להחמיר, לא להחמיר, אולם רב שמשנה הלכה אינו רב ואילו עבר על התורה כולה. כדי לשנות משהו צריך להשיג הסכמה של כל הרבנים הפוסקים (ראה תקרית של שמיטה למשל) ואם בכל ציווי מדאורייתא.

בית דין יכול, אולם בית דין מעולם לא הורה. כדי להבין למה התכוון רשב"י אתה צריך להיות מקובלים מה שאינני. אם כל זאת, מי אמר שאין מחלוקות? יש דברים שלא פוסקים לפי הזהר, ראה דוגמא של תנורו של עכנאי - לא משנה מי אומר מה, אחרי רבים להטות (רבים אלו אנשים ברי סמכות לפסוק).

התנאים ורשב"י נחלקו על הלכות מסויימות. אם הרוב פסק כתנאים, הלכו לפי התנאים, אם הרוב פסק לפי רשב"י הלכו לפי רשב"י, אבל לכפור ברשב"י בגלל שפסקו בהלכה ספציפית אחרת זה כאילו כפרת בתורה כולה מה גם שאינך מבין את הדברים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'כדי לשנות משהו=לשנות משהו מפסיקת'
כדי לשנות משהו=לשנות משהו מפסיקת
17/10/2002 | 13:27
הראשונים בעיקר,

ואם=וגם
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מי ששינה הלכות הם הרבנים שהלכו אחרי'
מי ששינה הלכות הם הרבנים שהלכו אחרי
17/10/2002 | 16:31
12
הקבלה.
אין להתכחש לעובדות, היהדות עברה שינוי מאז פרסום הזהר, בין אם רשב"י כתב אותו או לא.
מי שנשאר דבק ביהדות המסורתית הם אותם שלא נהרו אחרי הקבלה, וסרבו לקבל את ה"בשורה עפ"י ליאון".

"בית דין יכול, אולם בית דין מעולם לא הורה".

שימי לב לדברי כיצד הרמב"ם מוכיח את ביאת המשיח בהלכות מלכים ומלחמות יא ה: "אף בערי מקלט הוא אומר "כי ירחיב ה´ אלוהיך, את גבולך . . . ויספת לך עוד שלוש ערים, על השלוש האלה" (ראה דברים יב,כ; דברים יט,ח-ט); ומעולם לא היה דבר זה, ולא ציווה הקדוש ברוך הוא לתוהו"

אין בזה משום הוכחה שאכן בית דין יבוא ויורה על עבודה זרה, משום שהמשנה והתורה שבכתב הם שני דברים שונים לחלוטין כמובן מבחינת היחס לקדושת התוכן שבהן, אבל לפי דעתי זה בכל זאת מעניין.
כך או כך, האפשרות שבית דין יורה על ע"ז קיימת. ומאחר ואין להניח שבית דין יורה להשתחוות לפסלים עשויים אבן, הדעת נותנת שזה יהיה סוג מתוחכם של ע"ז.
שוב אני אומר שהדברים הם רק בגדר של אפשרות ואין שום הכרח (לפי מה שאני מבין) שזה אכן יקרה.

"התנאים ורשב"י נחלקו על הלכות מסויימות. אם הרוב פסק כתנאים, הלכו לפי התנאים, אם הרוב פסק לפי רשב"י הלכו לפי רשב"י, אבל לכפור ברשב"י בגלל שפסקו בהלכה ספציפית אחרת זה כאילו כפרת בתורה כולה מה גם שאינך מבין את הדברים."

את צודקת כמובן, ואין שום סיבה להטיל דופי בחכם מחכמי המשנה משום שבדרך כלל לא קיבלו הלכה ממנו (ומרשב"י בדרך כלל לא קיבלו הלכה).
אבל במקרה של הנחת תפילין בחוה"מ כפי שהיא מוצגת בזהר המצב שונה, משום ששם נטען שמי שמניח תפילין בחוה"מ (מה שעשו ככל הנראה כל התנאים) מקצץ בנטיעות. זוהי האשמה חמורה ביותר.
אבל אם רשב"י למד תדיר בחברותא עם אליהו הנביא ומשה רבנו עליהם השלום, וחבריו התנאים לא קיבלו ממנו הלכה בדבר כה מהותי לפי הבנתו, איך זה לא מעלה סימני שאלה?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מיהם אותם אלו שנשארו נאמנים?'
מיהם אותם אלו שנשארו נאמנים?
17/10/2002 | 16:37
11
אני רוצה לדעת מי הם, שיטענו נגד אלו שקיבלו את הזהר כחלק מהתושב"ע ועל מה מבוססת טענתם.

במעמד הר סיני הקב"ה נתן לעם ישראל את התורה שבכתב, ואחר כך משה לימד את כולם את התושב"ע, שלא כולה ירדה במעמד הר סיני בבת אחת. אתה יכול בעצם לכפור לא רק בזהר, אלא גם במשנה ושאר הכתובים המאוחרים יותר. בעצם, מהבחינה הזו לא תהיה שונה מהכת הרפורמית.

בהצלחה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אותם האנשים'
אותם האנשים
17/10/2002 | 17:14
10
רשימה חלקית:
רס"ג שכתב שאין גלגולי נשמות
הרמב"ם שמחה נגד השמוש בשמות קדושים
חכמי המשנה שלא קבלו הלכה מרשב"י
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מוכן להביא מקורות?'
מוכן להביא מקורות?
17/10/2002 | 17:36
9
תביא לי בבקשה, את הציטוט המדוייק של כל אחד ממי שהבאת פה, כלא מקבל את הזהר. אגב, הרמב"ם מצטט מהזהר (אמנם אינו מכנה זאת בשם זה אבל מצטט משם לא פחות).
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'פעם אחרונה ודי'
פעם אחרונה ודי
17/10/2002 | 17:53
1
אין טעם להמשיך את הדיון הזה. מי שרוצה להאמין בזהר, שיאמין, אני את כל שביכולתי עשיתי.
זה בסדר גמור להאמין שהזהר נכתב ע"י רשב"י ושהאר"י לא יכול לטעות. אין בזה שום פסול ואין טעם להמשיך עם זה.

בנוגע למקורות:

1)ראי את האתר הזה שרק עכשיו מצאתי אותו ולא הספקתי לעיין בו, אבל הוא נראה מעניין.

2) שימי לב לפסקה האחרונה שבעמוד הזה שהיא די משעשעת...

3) רמב"ם הלכות מזוזה:" מנהג פשוט, שכותבין על המזוזה מבחוץ, כנגד הריוח שבין פרשה לפרשה, שדי; ואין בזה הפסד, לפי שהוא מבחוץ. אבל אלו שכותבין בה מבפנים שמות המלאכים, או שמות קדושים, או פסוק, או חותמות--הרי הן בכלל מי שאין לו חלק לעולם הבא: שאלו הטיפשים, לא דיי להן שביטלו המצוה; אלא שעושין מצוה גדולה, שהיא ייחוד שמו של הקדוש ברוך הוא ואהבתו ועבודתו, כאילו הוא קמיע להנית עצמן, כמו שעלה על ליבם הסכל שזה דבר המהנה בהבלי העולם."

ודברים ברורים יותר כתובים במורה נבוכים חלק א פרקים ס"א ס"ב אבל לא נראה לי שיש טעם להביא אותם.

4) כבר הראתי לך את הדוגמא של תפילין בחול המועד (והזהר מלא בהלכות שלא היו נהוגות במשנה, ראה את מאמרו של מיימוני בעניין)
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'סליחה, במקור השני זו הפסקה הלפני'
סליחה, במקור השני זו הפסקה הלפני
17/10/2002 | 17:56
אחרונה ולא האחרונה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אה ועוד משהו'
אה ועוד משהו
17/10/2002 | 18:01
2
בקשר לציטוט של הרמב"ם מהזהר.
את מתכוונת בודאי לאיזכור של 10 כיתות המלאכים עליהם מדובר גם במשנה תורה וגם בזהר.
זה רק מוכיח שמחבר הזהר הכיר יפה את המשנה תורה של הרמב"ם, וראי על כך את מאמרו של גרשום "הספרן" שלום על הרמב"ם והקבלה בתרביץ.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אולי תפרט מה בדיוק ציטט הרמבם מהזהר'
אולי תפרט מה בדיוק ציטט הרמבם מהזהר
20/10/2002 | 21:27
1
ואם אפשר לתת קישור לכך.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אינך מבין ששואל098 מלגלג על גינגית?'
אינך מבין ששואל098 מלגלג על גינגית?
21/10/2002 | 01:27
אם הזוהר נכתב ב- 1286 והרמב"ם נפטר ב- 1204, איך ציטט הרמב"ם מן הזוהר?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'טעות. זה רק מוכיח שמחבר הזוהר הכיר'
טעות. זה רק מוכיח שמחבר הזוהר הכיר
17/10/2002 | 18:24
3
את כתבי הרמב"ם...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הגיון מצוין יש לך...'
הגיון מצוין יש לך...
17/10/2002 | 18:57
2
אם הרמב"ם שחי במאה ה-12 מצטט חיבור שנכתב לכאורה במאה ה-13 - זה רק מוכיח שהמחבר במאה ה-13 הכיר את הרמב"ם שחי 100 שנה קודם.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אף אחד מגדולי ישראל שלפני 1286'
אף אחד מגדולי ישראל שלפני 1286
17/10/2002 | 19:21
1
לא איזכר את הזוהר כחבור או כספר בשם זה.

עם זאת, מוטיבים מיסטיים יהודיים מסוימים היו מוכרים משך מאות שנים שקדמו למאה ה- 13.

גם אם גינגית יכולה להצביע על מוטיבים מפורסמים כאלה בעבודותיהם של גדולי ישראל שלפני 1286, אין בכך רבותא.

מסכת ההוכחות כנגד ההשערה שמחבר הזוהר הוא רשב"י, היא מוצקה...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הטענה שלך לא היתה שאף אחד..'
הטענה שלך לא היתה שאף אחד..
17/10/2002 | 20:20
לא אזכר את הזוהר לפני 1286.

בתגובה לטענת הג´ינג´ית שהרמב"ם איזכר את הזוהר, טענת שזה רק מוכיח שמחבר הזוהר הכיר את הרמב"ם.

כמו שאמרתי.... היסק לוגי מבריק.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מה הקשר למשנה ?'
מה הקשר למשנה ?
17/10/2002 | 14:23
המשנה כתבה מה לעשות במקרה שבית-דין יתירו בטעות ע"ז.
אין הכוונה שבית-דין יתירו בכוונה תחילה ע"ז. ח"ו.
האם הבנת את זה אחרת ?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
16/10/2002 | 10:54
12
אם ר´ יוסף בחן את ר´ משה וקיבל שני קונטרסים זהים לחלוטין, משמע הדבר שקונטרס שני הועתק. ייתכן והועתק מהזהר או לא אבל הוא הועתק. יש בזה סתירה לדברי אשת ר´ משה שנשבעה שהוא רק העתיק מראשו ולא מספר כפי שמופיע במקור של דמן עכו "ואתה אין לך ספר רק מראשך אתה כותב".

איך אתה מיישב סתירה זו? מי משקר?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'גינגית יקירתי, כאילו שאת צריכה הסבר'
גינגית יקירתי, כאילו שאת צריכה הסבר
16/10/2002 | 14:28
11
ממני.

ר´ משה דה לאון כתב מראשו ויצר master אותו הסתיר מעין כל. כל אימת שאחד הנכבדים בקש עותק - ישב דה לאון והעתיק עבורו מן ה- master מחדש. לא היה בית דפוס, ולכן זה לקח זמן מה.

ר´ יוסף הלוי בנו של ר´ טודרוס המקובל חשב בתמימותו שזו ראיה שמצוי בידי ר´ דה לאון כתב היד המקורי, אבל ר´ יצחק דמן מעכו אומר "וכאשר סיפרתי להם בענין בחינת החכם ר´ יוסף הנזכר, אמרו לי שאין זה ראיה. כי נוכל לומר שטרם נותנו לאדם קונדרס מאשר יכתוב בכוח שם הכותב, יעתיקהו תחילה לעצמו ולעולם לא יתרוקן ממנו, אבל יעתיק ויתן יעתיק ויתן המעתיק מספר לספר קדמון"

עומדות עדיין בעינה אי יכלתה של אלמנת דה לאון להציג את כתב היד ולמכרו למרות שנותרה עניה מרודה עם בת נטולת נדוניה שהגיעה לפרקה. לא יכול היה להיות לה שום מניע להסתיר את כתב היד.

וכרגיל, הראיות בכללן (אני שב ומציין את כולן, כדי להדגים את חולשת טענותיך)...
נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'מאיפה לך שזה מה שדה ליאון עשה?'
מאיפה לך שזה מה שדה ליאון עשה?
16/10/2002 | 15:20
10
על איזה מקור ועדות אתה מתבסס?

אם אתה בטוח לחלוטין שהיה לו מקור שממנו העתיק אזי מאיפה לך הבטחון שלא היה זה מקור של מישהו אחר? הרי עדות אשתו פסולה מכמה סיבות -
1. היא בעלת נגיעות אישית (משוחדת, כי רוצה לתת כבוד לבעלה אחרי מותו)
2. נשבעה למשהו שביסודו הוא אינו נכון (לפי הסברך).
3. שבועתה סותרת את שבועת בעלה.

השאיפה לכבוד ולהשארת זכרון לעולמים ולשאר הדורות חזקה אצל רוב בני האדם מכסף. אדם מוכן יהיה לבזבז את כל הונו כדי שיכבדו אותו ויזכרו אותו לדורות הבאים. להיות בעל ספר כזה מכובד זה כבוד גדול. ייתכן בהחלט שיותר חשוב מכסף לאנשים מסויימים.

ומה היו מסקנותיו של דמן עכו אגב?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'"על איזה מקור ועדות אתה מתבסס?"'
"על איזה מקור ועדות אתה מתבסס?"
16/10/2002 | 16:44
9
עדותו של ר´ יצחק דמן מעכו כמובא בגרסה הבלתי מצונזרת בספר היוחסין של ר´ אברהם זכותו

"אם אתה בטוח לחלוטין שהיה לו מקור שממנו העתיק..."
אני סבור, ככולם, שחבר את הזוהר והעתיק ממנו לכל המבקשים תמורת תשלום.

"אזי מאיפה לך הבטחון שלא היה זה מקור של מישהו אחר?"
זאת לא נדע, שכן הממצא הפיסי אינו בידינו ולא נראה מעולם ע"י מי מחכמי ישראל (השווי זאת, למשל, עם כתר ארם צובא, אשר צבי ענבל פטר אותו בכנוי "כתב-יד שנמצא בגניזת קהיר", אשר הוכח כי שמש את הרמב"ם לחבור הלכות כתיבת תורה).

"הרי עדות אשתו פסולה מכמה סיבות - 1. היא בעלת נגיעות אישית (משוחדת, כי רוצה לתת כבוד לבעלה אחרי מותו)"
נהפוך הוא. אם התביש בחייו לטעון שחיבר את הספר והעדיף ליחסו לרשב"י - איזה סכוי קיים שלב הנכבדים יהפך לכבד את הספר המיוחס ליהודי פשוט. אין ספק כי טענה זו לא היתה מזכה את בעלה המנוח בכבוד, מה גם שנשבע לנכבדים כי נכתב ביד רשב"י.

"2. נשבעה למשהו שביסודו הוא אינו נכון (לפי הסברך)"
זאת לא הבנתי. היא אמנם שתקה כל עוד בעלה חי, אולם דווקא דיברה אמת משמת.

"3. שבועתה סותרת את שבועת בעלה"
נו, אז מה? המנוח פטור כבר מכל התחיבות ויש לקוות שמנוחתו עדן. מאחור נשארו אלמנה מרודה ובת נטולת-נדוניה שהגיעה לפרקה, ואף על פי כן לא יכלה להציג כתב-יד.

"השאיפה לכבוד ולהשארת זכרון לעולמים ולשאר הדורות חזקה אצל רוב בני האדם מכסף. אדם מוכן יהיה לבזבז את כל הונו כדי שיכבדו אותו ויזכרו אותו לדורות הבאים. להיות בעל ספר כזה מכובד זה כבוד גדול. ייתכן בהחלט שיותר חשוב מכסף לאנשים מסויימים"
האם את טוענת שלמרות שבחייו לא האמין דה לאון שיאמינו לו שהוא המחבר - האמינה אשתו שכן יאמינו בזאת אחרי מותו, אם תכחיש שחובר ביד רשב"י? מדוע שיחול מהפך כזה בדעת הנכבדים?

"ומה היו מסקנותיו של דמן עכו אגב?"
צטוט: ´כאן נגמרה ההעתקה, ובעל ספר יוחסין מציין: "ולא מצאתי בספר תשלום זה הדבר"´

תשלום פרושו פתרון.

אולם, כדרכי, בנפרד מעדותו של ר´ יצחק דמן מעכו, אני שב ומציין את כל הראיות, לכאורה המכריעות, כי ר´ משה דה לאון הוא מחבר הזוהר. כל מי שעיניו בראשו אמור להסיק נכונה:

(1) מוטיבים מיסטיים יהודיים שונים "הסתובבו" מאות שנים רבות קודם ל- 1286, אולם, אין שום אזכור או התיחסות ל"זוהר" כספר, או כחבור בשם זה בתורה שבע"פ, או בכתבי גדולי-ישראל לפני 1286.

(2) כתב היד היה לכל הדעות בידי ר´ משה דה לאון עד 1305. היכן הוא היום? מי מחכמי ישראל שלאחר 1286 העיד כי ראה את כתב היד המקורי במו עיניו? אף לא אחד!!

(3) הזוהר כתוב בשגיאות ארמית ומכיל עקבות תחביר ודקדוק ספרדים, כולל מלה שמשמעותה "בית-כנסת" בספרדית. המנהגים הנזכרים בו היו נהוגים בימי הביניים בספרד ולא במאה הראשונה בארץ-ישראל (פרוט המנהגים - תרומת שואל098, מצוטט מפורום Hydepark, חלק א´ וגם חלק ב´). ויש בו בלבול בין דיני שבועות לדיני נדרים.
תמונת ארץ-ישראל שבו זוהתה כלקוחה ממקורות ספרות רבניים ואינה תואמת את המציאות, היינו, הכותב לא היה תושב ארץ-ישראל (לחפש המלה topography, אולם מומלץ לקרוא הכל).

(4) ר´ משה דה לאון עצמו טען בפומבי אמנם כי "מצא" את כתב היד, אולם לאשתו אשר ידעה כי כתב אותו במו ידיו אמר כי אין מעמדו איתן דיו לחתום עליו ולכן חייב היה ליחסו לרשב"י. את כל הנכבדים שהתחננו שיראה להם את כתב היד - דחה בשה"י ופה"י. כאשר נפטר ב- 1305 נסו הנכבדים לשדל את אלמנתו למכור להם את כתב היד בסכום עתק. כאשר הודתה כי מעולם לא היה קים כתב היד של הרשב"י נתקפו הלם ופשוט סרבו להאמין לה. מכיוון שר´ משה דה לאון המנוח הותיר אותה שקועה בחובות, חסרת פנסיה וחסרת-כל הרי לא סביר שסתם סרבה למכור. הרי היתה יכולה לפרוע החובות לטהר את שם בעלה כלווה שאינו פורע חובותיו, ולהותיר לעצמה פנסיה הגונה. היא לא עשתה דבר מאלה (מקור: חקירת ר´ יצחק דמן עכו, כמתואר בספר היוחסין, פרי עטו של ר´ אברהם זכותו(*))
נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'דמן עכו מביא דברים ששמע'
דמן עכו מביא דברים ששמע
16/10/2002 | 17:03
8
לא תמיד ממקור ראשון. האם יש לך הוכחה שכל מה ששמע לא ממקור ראשון אמין? ומאיפה לך שדמן עכו אמין? על סמך מה אתה אומר זאת? במה עדותו יותר אמינה מזו של הגר"א?

תסביר לי את ההבדלים ביניהם, למה אחד מקובל עליך ואחד לא.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'למשל, במה אמינה עליך שבועתה'
למשל, במה אמינה עליך שבועתה
16/10/2002 | 17:04
3
של אשת דה ליאון מאשר שבועתו שלו? האם אתה טוען שדה ליאון שיקר?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'"במה אמינה עליך שבועתה של אשת דה'
"במה אמינה עליך שבועתה של אשת דה
16/10/2002 | 19:50
2
ליאון מאשר שבועתו שלו? האם אתה טוען שדה ליאון שיקר?"
לר´ משה דה לאון היה מה להרויח משקר (מכירת עותקים בדמים רבים).
לאלמנת ר´ משה דה לאון _לא_ היה מה להרויח משקר (וגם לא מן האמת), ולכן נותנת הדעת כי דברה אמת.

וכדרכי, בנפרד מעדותו של ר´ יצחק דמן מעכו, אני שב ומציין את כל הראיות, לכאורה המכריעות, כי ר´ משה דה לאון הוא מחבר הזוהר. כל מי שעיניו בראשו אמור להסיק נכונה:

(1) מוטיבים מיסטיים יהודיים שונים "הסתובבו" מאות שנים רבות קודם ל- 1286, אולם, אין שום אזכור או התיחסות ל"זוהר" כספר, או כחבור בשם זה בתורה שבע"פ, או בכתבי גדולי-ישראל לפני 1286.

(2) כתב היד היה לכל הדעות בידי ר´ משה דה לאון עד 1305. היכן הוא היום? מי מחכמי ישראל שלאחר 1286 העיד כי ראה את כתב היד המקורי במו עיניו? אף לא אחד!!

(3) הזוהר כתוב בשגיאות ארמית ומכיל עקבות תחביר ודקדוק ספרדים, כולל מלה שמשמעותה "בית-כנסת" בספרדית. המנהגים הנזכרים בו היו נהוגים בימי הביניים בספרד ולא במאה הראשונה בארץ-ישראל (פרוט המנהגים - תרומת שואל098, מצוטט מפורום Hydepark, חלק א´ וגם חלק ב´). ויש בו בלבול בין דיני שבועות לדיני נדרים.
תמונת ארץ-ישראל שבו זוהתה כלקוחה ממקורות ספרות רבניים ואינה תואמת את המציאות, היינו, הכותב לא היה תושב ארץ-ישראל (לחפש המלה topography, אולם מומלץ לקרוא הכל).

(4) ר´ משה דה לאון עצמו טען בפומבי אמנם כי "מצא" את כתב היד, אולם לאשתו אשר ידעה כי כתב אותו במו ידיו אמר כי אין מעמדו איתן דיו לחתום עליו ולכן חייב היה ליחסו לרשב"י. את כל הנכבדים שהתחננו שיראה להם את כתב היד - דחה בשה"י ופה"י. כאשר נפטר ב- 1305 נסו הנכבדים לשדל את אלמנתו למכור להם את כתב היד בסכום עתק. כאשר הודתה כי מעולם לא היה קים כתב היד של הרשב"י נתקפו הלם ופשוט סרבו להאמין לה. מכיוון שר´ משה דה לאון המנוח הותיר אותה שקועה בחובות, חסרת פנסיה וחסרת-כל הרי לא סביר שסתם סרבה למכור. הרי היתה יכולה לפרוע החובות לטהר את שם בעלה כלווה שאינו פורע חובותיו, ולהותיר לעצמה פנסיה הגונה. היא לא עשתה דבר מאלה (מקור: חקירת ר´ יצחק דמן עכו, כמתואר בספר היוחסין, פרי עטו של ר´ אברהם זכותו(*))
נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'נו, רבאק.'
נו, רבאק.
16/10/2002 | 20:05
1
במקום לכתוב "תרומת שואל098" תכתוב "נכתבו ע"י מימוני"
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'OK. אתקן.'
OK. אתקן.
16/10/2002 | 21:42
לצפיה ב-'´ומאיפה לך שדמן עכו אמין? על סמך'
´ומאיפה לך שדמן עכו אמין? על סמך
16/10/2002 | 19:11
3
מה אתה אומר זאת? במה עדותו יותר אמינה מזו של הגר"א?´
אין מונחת לפני עדותו, או נמוקיו של הגר"א. הציגי את הכרעות הגר"א בענין הזהר, כפי שכתבם ואת טעמן של ההחלטות. זו לבטח לא מסורת שבע"פ. לבטח קיים מכתב או קיימת אגרת של הגר"א בענין.

ר´ יצחק דמן מעכו מספר כי חקר את ר´ דוד דפאן קורפו מאוילה, וכי הלה ספר לו כי דה לאון הבטיח גם לו בשבועה כי הספר פרי עטו של רשב"י הוא, אולם תמיד דחה אותו בשה"י ופה"י ולא הראה לו אותו מעולם. לאחר מותו של דה לאון מספר קורפו כי הלך לגדול עשירי אוילה ויעץ לו להציע לאלמנת דה לאון לרכוש מידה את הספר בכל מחיר אשר תשית, וגם לשדך את בנו לבתה (בלי צורך בנדוניה).

אלמנת דה לאון, עניה מרודה, ערומה ורעבה, הודתה כי לא היה ספר מעולם. מדוע אני צריך להקריא לך טקסט ברור כל פעם מחדש. הרי את יכולה לקרוא.
את טוענת שהאלמנה שקרה? הציעי הסבר מדוע שקרה.

שימי לב שר´ יצחק דמן מעכו ציין _גם_ את עדותו של ר´ יוסף הלוי בנו של ר´ טודרוס. הוא עושה עלי רושם של חוקר רציני, שאינו נרתע מכיתות רגלים בדרכים הרות סכנה במרדף אחר אמת, חסר פניות, המציין עדויות מכאן ומכאן בלי להשמיטן. זהו גלוי מרשים של integrity.

נכון, עדותו של ר´ דוד דפאן קורפו מאוילה לא נרשמה תחת אזהרה בשבועה בנוכחות שופט. אז מה?

שימי לב כי גם ר´ אברהם זכותו, גם אם היתה לו דעה מגובשת, אינו נמנע מציין "ולא מצאתי בספר תשלום זה הדבר". היינו, הבאתי עדויות כהוויתן. יחליט הקורא. לא אחליט עבור הקורא. זהו גלוי מרשים של integrity.

וכדרכי, בנפרד מעדותו של ר´ יצחק דמן מעכו, אני שב ומציין את כל הראיות, לכאורה המכריעות, כי ר´ משה דה לאון הוא מחבר הזוהר. כל מי שעיניו בראשו אמור להסיק נכונה:

נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'בקשה'
בקשה
16/10/2002 | 19:37
כשאתה מפנה להודעה על המנהגים האנכרוניסטים שמופיעים בזהר אנא ציין שמימוני כתב אותה. מגיע לו הקרדיט על החיבור המעולה הזה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הוא שמע מאדם ששמע ממישהו שנשבע...'
הוא שמע מאדם ששמע ממישהו שנשבע...
17/10/2002 | 11:23
1
ממש אמין! ממש הוכחה לא ניתנת להפרכה!
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אין נשענים על ראיה אחת, אלא על'
אין נשענים על ראיה אחת, אלא על
<< ההודעה הנוכחית
17/10/2002 | 17:31
11
מכלול, וכדי שצופים קבועים ומזדמנים יבינו במה מדובר אני שב ומציין את כל הראיות, לכאורה המכריעות, כי ר´ משה דה לאון הוא מחבר הזוהר. כל מי שעיניו בראשו אמור להסיק נכונה:

(3) הזוהר כתוב בשגיאות ארמית ומכיל עקבות תחביר ודקדוק ספרדים, כולל מלה שמשמעותה "בית-כנסת" בספרדית. המנהגים הנזכרים בו היו נהוגים בימי הביניים בספרד ולא במאה הראשונה בארץ-ישראל (פרוט המנהגים - תרומת מימוני מפורום Hydepark, חלק א´ וגם חלק ב´). ויש בו בלבול בין דיני שבועות לדיני נדרים.

נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'תמיהה קטנה'
תמיהה קטנה
16/10/2002 | 18:46
10
אנשים לא מאמינים לעדות של מליוני אנשים על מעמד הר-סיני.
אבל הם כן מאמינים לעדות של אדם בודד על ספר הזוהר שהוא מזוייף.
(ולמרות שזה מתואר רק בספר)

בעצם זה לא מפליא בכלל.
בהיסטוריה היו הרבה יהודים כמוך.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'האם ישנה עדות (אחת!!!) שספר הזהר'
האם ישנה עדות (אחת!!!) שספר הזהר
16/10/2002 | 19:11
2
אינו מזוייף? האם ידועה לנו שרשרת הקבלה שבה הוא עבר?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'כן'
כן
17/10/2002 | 14:20
1
בטח אתה יודע למי אני מתכוון. לאנשים בעלי רוח הקודש, כמו האר"י, הבעש"ט, ועוד הרבה גדולי ישראל. אני מאמין להם הרבה יותר משאני מאמין לחוקרים למשל.

שרשרת הקבלה ?
אין צורך.
על ספר הזוהר יש חותמת "באישור האר"י".
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הוא לא נאמן על ידידנו כקפאח'
הוא לא נאמן על ידידנו כקפאח
17/10/2002 | 15:39
1
לצפיה ב-'חחחחחח הפכת את היוצרות'
חחחחחח הפכת את היוצרות
16/10/2002 | 19:51
3
אני כן מאמין למעמד הר סיני , ביו השאר בגלל עדותם של מליוני אנשים , ורציפות העדות על פני כל הדורות ללא שינוי. כל אותם מליונים לא העידו שניתן להם במעמד זה ספר הזוהר .

העדות היחידה להיות הזוהר אותנטי הינו של אחד דה ליאון . אין לנו על כך עדות לא במשנה לא בגמרא לא בתוספתא , לא ברש"י לא ברמב"ם לא מדרש רבה לא במדרש תנחומא לא במשלי שועלים ולא בשיחת כובסים. אין בכל ים התלמוד ולו משפט אחד מתוך הזוהר . בקיצור אין לנו שום עדות הקודמת למאה ה 13 .

דווקא אתה מוכיח חד משמעית , שאינך מאמין בעדות של מעמד הר סיני , ודי בעדותו של אדם אחד על מנת להאמין לו אמונה תמימה. גם המאמינים בזוהר מסכימים שדה ליאון לא קיבל את הספר מרבותיו אלא ממקורות זרים . לכן לכולי עלמא לא ניתן לדבר לגבי הזוהר על שלשלת רציפה וגלויה ממעמד הר סיני .
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא התכוונת אליך'
לא התכוונת אליך
17/10/2002 | 14:32
2
ההודעה גם לא היתה מופנית אליך.

אין לי ספק שאתה מאמין במעמד הר-סיני. מה שמוזר לי זה למה אנשים כמוך אינם עקביים. הרי גם על ספרי התנ"ך החוקרים סבורים שהם נכתבו ע"י אנשים שונים ומאוחרים מאשר אלה שאנו מאמינים שכתבו אותם.
מתי אתה מאמין לחוקרים ומתי לא ?

עדותו של דה ליאון אינה היחידה. יש את עדותם של גדולי ישראל בעלי רוח-הקודש.

אכן אין עדות במשנה ובגמרא ובתוספתא וכו´ וכו´, כי זה חלק מתורת ה"סוד". תורה זו עברה (למזלנו) רק אצל יחידי סגולה מדור לדור.
אם היא היתה נפוצה ומתגלגלת לידי המון העם - למרות שהם לא היו מבינים בזה כלום - הם היו טוענים שזה ע"ז. בדיוק כמוך וכמו שואל098.

אני כן מאמין במעמד הר-סיני. במעמד הר-סיני נמסרה גם תורת הסוד.
אולי תפרש לי לשיטתך מהי תורת הסוד שנמסרה למשה - אם לא הקבלה המוכרת לנו ?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מתי לעזאזל תקלוט ?'
מתי לעזאזל תקלוט ?
17/10/2002 | 20:55
אנני פוסל את הזוהר מפני שאני "מאמין" לחוקרים . אני פוסל את הזוהר מסיבות דתיות גרידא , כשאתה העלית את המרכזית שבהם : אני מאמין במעמד הר סיני על בין השאר על בסיס עדות של המוני בני אדם במסורת גלויה לחלוטין ורציפה. עצם קבלת הזוהר כחלק ממעמד הר סיני מוכיח שהעדות עליה אני מתבסס באמונתי פגומה שכן העדות הזו נמנעה מלציין "עובדה" מרכזית ביותר - קבלת הזוהר במעמד הר סיני יחד עם התורה.

ולעצם עניין החוקרים שים לב להבדל : לגבי מעמד הר סיני , ויציאת מצרים כל שאומרים החוקרים למיניהם הוא שאין בידיהם עובדות התומכות באמונתנו. לעומת זאת לגבי קדמות הזוהר ישנם אינסוף ראיות המכחישות את קדמותו. יחי ההבדל הקטן.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'שתהיה בריא. אתה מכיר את הבדיחה על'
שתהיה בריא. אתה מכיר את הבדיחה על
17/10/2002 | 23:03
יהודי פשוט שסבל ממחושים והלך להיוועץ ברופא?
הרופא בדקו ורשם תרופה לאדמיניסטרציה רקטאלית. חוזר היהודי מבית המרקחת ואינו מבין את שכתוב בפתק של הרופא. מאיצה בו אשתו לטלפן לרופא ולשאול. מטלפן היהודי ושואל את הרופא והרופא עונה בקצרה "דרך הרקטום". היהודי נבוך מלהודות שאינו מבין פשר המלה וסוגר. שואלת האשה "נו?". מודה היהודי שלא הבין. מאיצה האשה "טלפן ושאל שוב". עושה זאת היהודי והרופא משיב בקוצר רוח עוד יותר ניכר "דרך פי הטבעת". היהודי נבוך מלהודות שאינו מבין פשר המלה וסוגר. שואלת האשה "נו?". מודה היהודי שלא הבין. מאיצה האשה "טלפן ושאל שוב". עושה זאת היהודי והרופא משיב בקוצר רוח בולט "דחוף את זה בתחת". סוגר היהודי בבהלה ואומר לאשתו "את רואה? עכשיו הוא ממש כועס".

שאלת אתמול
עניתי לך
עכשיו answers2 ממש כועס...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'שאלה טובה. איני מכתיב לך במה להאמין'
שאלה טובה. איני מכתיב לך במה להאמין
16/10/2002 | 21:06
2
1
ההחלטה להאמין היא הכרעה אישית שאינה מבוססת על הוכחות ואין צורך לנמקה.

שונה הדבר כאשר מדובר בהחלטה שכלתנית ואתה מעונין לשכנע אחרים בעזרת נמוקים.

כאשר אני טוען כנגדך "אין הוכחות ליציאת מצרים", אין אני טוען "יש לי הוכחות שיציאת מצרים לא התרחשה", אולם לו הכילה התורה שגיאות עברית והיו ניכרים בה עקבות תחביר והטיה ספרדיים, כולל המלה משכן בספרדית, וכן מנהגים שידוע כי היו נהוגים בימי הביניים באירופה, אולם לא בתקופת המקרא במזרח התיכון ואולי גם תאור של בעל-חיים איברי טמא למאכל אשר ההביטט שלו מוגבל למחוז מסוים בספרד ותו לא - הייתי ממש יכול לטעון שהתורה, לפחות, לא נכתבה במועד ובמקום בו התימרה להכתב, וכבר היה די בכך להטיל צל קודר על אוטנטיותה.

"אבל הם כן מאמינים לעדות של אדם בודד על ספר הזוהר שהוא מזוייף"
ר´ יצחק דמן מעכו מציג לפנינו את תוצאות חקירתו, כולל כל העדויות מימין ומשמאל. אילו נתן במה להשערה מסוג אחד בלבד והשתיק את כל היתר, היה לך פתחון פה.

"בעצם זה לא מפליא בכלל. בהיסטוריה היו הרבה יהודים כמוך"
אניח שלא מדובר במחמאה...

לענין עדות מליונים:
אין לי הוכחות שלא היו מליונים, אלא שמעולם לא נתגלו עקבותיהם, פלוס, ידוע כי הממלכה המאוחדת בשיא פריחתה מנתה כמליון ורבע נפש, ואתה מדבר על מליונים במדבר. אם תחשוב על כך היטב תיווכח לדעת כי עדות המליונים היא, למעשה, בחזקת single account. למשל, דווקא עדויות השליחים על ענותו של ישו עושות רושם מהימן של multiple accounts בכך שכל אחת מתארת את ענותו באופן שונה במקצת. כל חוקר משטרה טירון לאחר חודש עבודת שטח יאשר לך כי גם אם יחקור חמשה עדים לארוע פלילי, בעצם יום הארוע, יקבל חמש עדויות שונות הזהות איכשהו רק בגרעין הארוע, אולם לא בפרטים, שכן כל אדם רואה משהו אחר.

(3) הזוהר כתוב בשגיאות ארמית ומכיל עקבות תחביר ודקדוק ספרדים, כולל מלה שמשמעותה "בית-כנסת" בספרדית. המנהגים הנזכרים בו היו נהוגים בימי הביניים בספרד ולא במאה הראשונה בארץ-ישראל (פרוט המנהגים - תרומת שואל098, מצוטט מפורום Hydepark, פרי עבודה של מימוני, חלק א´ וגם חלק ב´). ויש בו בלבול בין דיני שבועות לדיני נדרים.

נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'ובכן'
ובכן
17/10/2002 | 14:37
לעניין בני ישראל במדבר, אני לא מחפש שום ראיות. כי זה היה נס. כמו שלא מפריע לי שאין מספיק מים על כדור-הארץ כדי שיקרה מבול.

ודרך אגב, מהו המקור שלך על מניין היהודים בסוף הממלכה המאוחדת ?
אני דווקא שמעתי על 3 מליון.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ורדן . אנחנו מקבלים רק ספרים שיש לה'
ורדן . אנחנו מקבלים רק ספרים שיש לה
19/10/2002 | 19:48
1
להם הסמכה מרבנים מוכרים ומוסמכים. אם יש הסמכה קוראים ומתייחסים אין הסמכה לא קוראים ולא מתייחסים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'OK, אז שב בצד והנח למבוגרים לדון.'
OK, אז שב בצד והנח למבוגרים לדון.
19/10/2002 | 23:59
הזוהר נכתב ב- 1286...
נטעים ומסורות חז``ל >>

הודעות אחרונות

16:31 | 19.02.10 אניאתההוא
16:51 | 29.04.06 ר רכ רכב רכבת ישראל
01:35 | 13.03.04 rmizrahi
17:02 | 05.01.04 vizini
09:36 | 05.01.04 vizini
03:02 | 05.08.03 הנהנה
01:03 | 05.08.03 ניק כושל
17:17 | 04.08.03 דוד1000
23:09 | 03.08.03 ניק כושל
17:19 | 03.08.03 שומר החiמות הראשון
23:07 | 02.08.03 ניק כושל
21:46 | 02.08.03 יוחנן כהן גדול2

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ