לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
75937,593 עוקבים אודות עסקים

פורום נטעים ומסורות חז``ל

זרם הגולף שבאוקינוס האטלנטי הוא תופעה מדהימה של זרם מים חמים הזורם לאורך אלפי קילומטרים בתוך מימי האוקינוס הקפואים. מהו סוד קיומו של זרם הגולף? גם בהסטוריה האנושית יש זרם אחד שזורם, אלפי שנים, בתוך אוקינוס העמים . שונה , ונפרד. הזרם הזה הוא חלק מן ההסטוריה, הוא נושק לה , משקיף עליה מן הצד. קוראים לו עם ישראל. מהו סוד קיומו?*חשיפת האנרגיות הרוחניות שטמונות בעם ישראל: דינמיקה זורמת עכשווית של קיום חיים יהודיים המחוברים אל מקורותיו הרוחניים של העם היהודי. *פילוסופיה והגות יהודית.*פסיכולוגיה , יחסי אנוש, וחינוך ברוח היהדות.*מתן יעוץ והפניה לארגוני חסד יהודיים .*מענה לשאלות בעניני זוגיות לפי רוח היהדות.(פסיכולוגים,אנשי חינוך ורוח)*אומנות ויצירה יהודית* שירה , מוסיקה* מדע ותורה* רפואה על פי ההלכה* זכות הציבור לדעת *חיסול הבערות שקיימת בנושא מצוות ויהדות* הכרת השורשים ומקורות רוחניים של העם היהודי כבסיס לאיחוד כל שדרות העם.ובקיצור-להכיר את עצמנו טוב יותר,נעים יותר,ביחד יותרע``י אהבה ונתינה אמיתית ללא גבולות,ללא כפיה,ללא משוא פנים.בברכה-מינהלת הפורום, מרכז נטעים להסברה יהודית.

אודות הפורום נטעים ומסורות חז``ל

זרם הגולף שבאוקינוס האטלנטי הוא תופעה מדהימה של זרם מים חמים הזורם לאורך אלפי קילומטרים בתוך מימי האוקינוס הקפואים. מהו סוד קיומו של זרם הגולף? גם בהסטוריה האנושית יש זרם אחד שזורם, אלפי שנים, בתוך אוקינוס העמים . שונה , ונפרד. הזרם הזה הוא חלק מן ההסטוריה, הוא נושק לה , משקיף עליה מן הצד. קוראים לו עם ישראל. מהו סוד קיומו?*חשיפת האנרגיות הרוחניות שטמונות בעם ישראל: דינמיקה זורמת עכשווית של קיום חיים יהודיים המחוברים אל מקורותיו הרוחניים של העם היהודי. *פילוסופיה והגות יהודית.*פסיכולוגיה , יחסי אנוש, וחינוך ברוח היהדות.*מתן יעוץ והפניה לארגוני חסד יהודיים .*מענה לשאלות בעניני זוגיות לפי רוח היהדות.(פסיכולוגים,אנשי חינוך ורוח)*אומנות ויצירה יהודית* שירה , מוסיקה* מדע ותורה* רפואה על פי ההלכה* זכות הציבור לדעת *חיסול הבערות שקיימת בנושא מצוות ויהדות* הכרת השורשים ומקורות רוחניים של העם היהודי כבסיס לאיחוד כל שדרות העם.ובקיצור-להכיר את עצמנו טוב יותר,נעים יותר,ביחד יותרע``י אהבה ונתינה אמיתית ללא גבולות,ללא כפיה,ללא משוא פנים.בברכה-מינהלת הפורום, מרכז נטעים להסברה יהודית.
x
הודעה מהנהלת הפורום
מטרת הפורום היא דיון ומידע הקשור לשורשיו של עמינו כפי שהם מופיעים בתנ``ך, ובספרות חז``ל לדורותיהם, ולהרחיב את ידיעות הגולשים בתחומי המקרא, ההלכה והמנהגים. אנא המנעו מדיון בסוגיות פוליטיות.
אנא העבירו דיונים פוליטיים לפורום דתיים וחילוניים. למעבר ליחצו על קישור זה
המשך >>

לצפיה ב-'ארכיאולוגיה'
ארכיאולוגיה
18/09/2002 | 11:01
102
7
ארכיאולוגיה
בס"ד

להלן ספרים עם תגליות על תקופת שיעבוד מצרים:
אמת מארץ תצמח מאת הרב יואל שוורץ ערש הציביליזציה מאת טיים לייף קדמות ספר בראשית מאת י. מ. גרינץ , חצור מאת יגאל ידין, תנ"ך כהיסטוריה מאת וורנר קלר, אפיקים במדבר מאת נלסון גליק, עולמות גנוזים מאת א.ט. וויט, קדמוניות מאת הרב אהרן מרכוס, דורות במקרא מאת ד"ר עמנואל וילקובסקי, הבריאה ומהבול, עולמות בתוהו, יציאת מצרים ומתן תורה, זה אלי עבר וערב, עולמות נפגשים עמ´ 60

הוצאת:ידיעות אחרונות
ספרי חמד

לרכישת הספר

מאת:אדם זרטל עם נולד - מזבח הר עיבל וראשית ישראל

מהו ישראל?
כיצד נולד העם הזה לפני יותר משלושת אלפים שנה?
מי היו משה ויהושע? היכן אירעו הרגעים הגדולים של הולדת
העם?

אמינותו של התנ"ך וראשית ישראל עומדים במרכזו של פולמוס
מתסיס ומסעיר בארץ ובעולם. המחבר, אדם זרטל ואנשי צוותו,
יצאו לפני יותר מעשרים שנה אל אזור בלתי ידוע-השומרון. בסקר
הארכיאולוגי שערכו נתגלה אתר קטן ומזבח במרכזו, שחולל מהפכה
בתפיסת ההיסטוריה של התנ"ך.

כיצד קשור המזבח לראשית ישראל? איזו מהפכה הוא חולל? מדוע
עוררה התגלית התנגדות בקרב חוקרים ואנשי מקרא רבים? בספרו
עם נולד חושף המחבר את הסיפור כולו ומוליך אותנו בשבילי
התגלית והדראמה המרתקת. בלשון ברורה, שאינה סוטה מן
העובדות, בונה החוקר סיפור הרפתקאות אישי ומסכת חדשה של קשר
בין המקרא לארכיאולוגיה.

קישור 1

http://www.yediothsfarim.co.il/catalog1.asp?bID=3621378

מאחר ונמצא כבש שמתאים ו√למידות שרשומות בגמרא זה הוכחה שהתורה ניתנה לפני יהושע וזה הוכחה שהגמרה הייתה ידועה לפני יהושע. כך שכל ביקורת המקרא התמוטטה.

כאן קישור שכתוב על מציאת קברים של בני ישראל

קישור 2

http://www.boker.org.il/meida/negev/desert_biking/daroch.htm

ארכיאולוגיה

http://planet.nana.co.il/archi111/
ארכיאולוגיה:
http://www.daat.ac.il/daat/daat_index/index2.asp
קישור 3
http://www.bazz.co.il/Pag00134.htm

נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'יהושע עציון הוא כנר בתזמורת רשות'
יהושע עציון הוא כנר בתזמורת רשות
<< ההודעה הנוכחית
18/09/2002 | 14:10
101
27
השדור ואינו הסטוריון ואינו ארכיאולוג.

עמנואל וליקובסקי הוא פסיכיאטר (מוסמך אוניב´ מוסקווה 1921) ואינו הסטוריון ואינו ארכיאולוג.

חבר´ה, אין מה לעשות. כל מה שקדם למאה התשיעית לפנה"ס הוא חסר אישוש עצמאי. כל ארכיאולוג עכשווי יאמר לך זאת. אפילו בית ראשון ושלמה המלך הם פרי דמיון, בשלב זה.

כל מקורותיך הם מתחילת המאה שעברה ועד בערך שנות השמונים שלה. הדעה השלטת היום שונה בתכלית.

כתבת משהו מבדר במיוחד המעיד נאמנה על מקצועיות מקורותיך:
´הפרופסור עמנואל ויליקובסקי מראה בספרו כיצד סיפור יציאת מצריים מתואר בפפירוס (כתב חרטומים על גבי אבן) "איפואר" על ידי מצרי, והביא לכך ראיות מרשימות´

´...פפירוס (כתב חרטומים על גבי אבן) "איפואר"...´
פפירוס הוא מעין יריעה דמויית נייר מיוצרת מקני-סוף, ולא אבן.

הנה פפירוס איפוור. מצא נא לי את פוטיפר, יוסף, אחיו, משה, אהרון, בני-ישראל, עבדותם, המונומנטים שבנו, מרידתם, יציאתם מן המדינה, עשר המכות (לא תופעת טבע אחת או שתים שניתן לפרשן בדוחק ובהתפתלות כדומות למכות)...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מאחר ונמצא כבש שמתאים'
מאחר ונמצא כבש שמתאים
18/09/2002 | 14:32
86
3
מאחר ונמצא כבש שמתאים ולמידות שרשומות בגמרא זה הוכחה שהתורה ניתנה לפני יהושע וזה הוכחה שהגמרה הייתה ידועה לפני יהושע. כך שכל ביקורת המקרא התמוטטה.
תשובה מעציון יהושע. כותב הספר המהולל התנך האבוד.
לדוד, שלום.
הטענה שארועים מצריים מקושרים היטב לארועים במסופוטמיה באמצעות
אגרות "אל עמארנה", ולכן אי אפשר לשנות את התיארוך של הממצא הארכיאולוגי
הקדם-הלניסטי בא"י - מקורה בארכיאולוג או בהסטוריון מקצועי. טענה זו לא
רק שאינה מבטלת את המודל שלי, אלא דווקא תומכת בו, שכן היא מוכיחה בעליל
את טענתי העיקרית, לפיה הטעות בתיארוך מערך השכבות הקדומות בא"י מקורה
במתודולוגיה שגויה שנקטו בה ראשוני הארכיאולוגים בארצנו ובאגן המזרחי של
הים התיכון כולו. דיון נרחב יותר בנושא תמצא ב:

http://www.geocities.com/lost_bible/DIALOGUE.htm
בברכה
יהושע עציון

נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'לא שמפריע לי שתצדק..'
לא שמפריע לי שתצדק..
18/09/2002 | 15:09
45
2
אבל הטענות שלך חסרות שחר.

אתה טוען:
"מאחר ונמצא כבש שמתאים ולמידות שרשומות בגמרא זה הוכחה שהתורה ניתנה לפני יהושע וזה הוכחה שהגמרה הייתה ידועה לפני יהושע".

מה פתאום זו הוכחה?

בוא ונצא מנקודת ההנחה שהתורה היא מסמך המאגד בתוכו מגילות בכתב וסיפורים בע"פ שעברו מדור לדור. (בין אם ניתנו במקורם משמיים ובין אם הומצאו ע"י אדם). לפי הנחה זו יתכן שהנאמר בספר יהושע נכתב אחרי זמנו של יהושע, והמחברים/עורכים שיבצו תיאור של מזבח שהיה מוכר להם מהעבר (מימי יהושע).

העובדה שהגמרא מתארת את המזבח מוכיחה בסה"כ שחכמי הגמרא הכירו את התנ"ך ולפי התיאור שם דנו במבנה המזבח. זה לא מוכיח בשום צורה שהגמרא היתה ידועה לפני יהושע.
(אולי לדעתך העובדה שאדם זרטל פרסם ספר ובו תמונה של מזבח יהושע מוכיחה שהספר של אדם זרטל פורסם לפני זמנו של יהושע?)
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ובוא ואסביר לך מה מוכח ומה לא...'
ובוא ואסביר לך מה מוכח ומה לא...
18/09/2002 | 15:17
1
6
הממצאים של זרטל מוכיחים שלסיפור ההתנחלות המתואר ביהושע יש בסיס הסטורי. (לפחות לחלק מהמאורעות)

הממצאים לא מוכיחים מתי תועדה הסטוריה זו בכתובים (תנ"ך, גמרא).
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'בעצם תיקון קל...'
בעצם תיקון קל...
18/09/2002 | 15:21
2
העובדה שהתיאור הגיאוגרפי/אתני של ההתנחלות המובא בספר יהושע קרוב למציאות מוכיח שמי שתיעד את המאורעות הכיר את המציאות של אותם מקומות ואותה תקופה.
כלומר: הבסיס לספר יהושע נכתב קרוב לתקופה זו ולא מאות שנים אח"כ.

אין בכך שום הוכחה לשאלה מתי נערך הטקסט בצורתו הסופית, או לדיון בתקופת כתיבתם של חלקים אחרים בתנ"ך.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ל---masorti'
ל---masorti
18/09/2002 | 21:02
42
3

בס"ד

"בוא ונצא מנקודת ההנחה שהתורה היא מסמך המאגד בתוכו מגילות בכתב וסיפורים בע"פ שעברו מדור לדור. (בין אם ניתנו במקורם משמיים ובין אם הומצאו ע"י אדם). ,"

ת. חייב להיות שהם ניתנו על ידי הבורא כי הם זבחו לשם הבורא. וזה הוכחה שביקורת המקרא התמוטטה.

לפי הנחה זו יתכן שהנאמר בספר יהושע נכתב אחרי זמנו של יהושע, והמחברים/עורכים שיבצו תיאור של מזבח שהיה מוכר להם מהעבר (מימי יהושע).

"העובדה שהגמרא מתארת את המזבח מוכיחה בסה"כ שחכמי הגמרא הכירו את התנ"ך ולפי התיאור שם דנו במבנה המזבח."

ת. לא כתוב בתנ"ך מידות המזבח.

"(אולי לדעתך העובדה שאדם זרטל פרסם ספר ובו תמונה של מזבח יהושע מוכיחה שהספר של אדם זרטל פורסם לפני זמנו של יהושע?)"

ת. לא כי כתוב בתמונה מתי היא פורסמה. ספר יהושע נמסר לאנשים בזמן שהוא נכתב ראה בקישור להלן

http://www1.snunit.k12.il/kodesh/bible/mihus024.html

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לדוד170..'
לדוד170..
18/09/2002 | 21:57
41
1
לגבי ההנחה שהתורה ניתנה ע"י הבורא...
אין לי ענין להפריך את ההנחה הזו.
השאלה היא האם היא ניתנה בצורתה הנוכחית, או שאוסף מגילות והוראות בע"פ נאספו אח"כ לספרים המוכרים לנו.

וזה שהם זבחו לבורא לא מוכיח שהתורה ניתנה ע"י הבורא.
וכי העובדה שהכנענים זבחו לבעל ולעשתורת מוכיח שהבעל והעשתורת אכן קיימים ונתנו להם הוראות לפולחן?

"לא כתוב בתורה מידות המזבח?"
א. נדמה לי שזרטל מציין שהמידות בגמרא שונות ממידות המזבח שהתגלה בהר עיבל. כך שהופעת המידות בגמרא לא מוכיחה כלום.
ב. חכמי הגמרא הכירו את מידות המזבח של בית שני, והוא ששימש כמודל לתיאור בגמרא. כלומר: אין שום הוכחה שהגמרא ניתנה לפני ימי יהושע.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ל---masorti'
ל---masorti
19/09/2002 | 05:01
34
לגבי ההנחה שהתורה ניתנה ע"י הבורא...
אין לי ענין להפריך את ההנחה הזו.
השאלה היא האם היא ניתנה בצורתה הנוכחית, או שאוסף מגילות והוראות בע"פ נאספו אח"כ לספרים המוכרים לנו.
התורה ניתנה בצורתה הנוכחית. נוסח מרכזי אחד להשוואה. "ויהי ככלות משה לכתוב את דברי התורה הזאת עד תומם ויצו משה את הלוויים נושאי ארון ברית השם לאמר: לקח את ספר התורה הזה ושמתם אותו מצד ארון ברית השם אלקיכם והיה שם בך לעד" (דברים ל"א-כ"ד),
ממילא אם היה מתעורר ספק ביחס לדיוק הנוסחאות שבידינו כגון שהיו נהיות שתי נוסחאות, אפשר היה להוציא את הנוסח הראשוני ולהשוות ביניהם. עוד מצווה ששיכת לקטגוריה הזאת של נוסח מרכזי אחד להשוואה היה מה שנצטוו ישראל כשיכנסו לארץ לעשות גלעד אדיר של אבנים על הר עיבל, לסוד אותם בסיד ולכתוב על זה את כל התורה באר היטב, גם הוא היה במשך שנים רבות בודאי מקור חשוב להשוואה.
מצורף קובץ שמראה דילוגים שמראים בברור שהתורה ניתנה כולה על ידי בורא העולם.

"וזה שהם זבחו לבורא לא מוכיח שהתורה ניתנה ע"י הבורא."

ת. זה מוכיח שהיה ידוע להם על הבורא עוד בתקופה ההיא וזה הורס את כל ביקורת המקרא.

"וכי העובדה שהכנענים זבחו לבעל ולעשתורת מוכיח שהבעל והעשתורת אכן קיימים ונתנו להם הוראות לפולחן?"

ת. ברור שצריך הוראות בכדי לדעת מה לעשות וצריך להחדיר אמונה במי שאתה זובח. הרי לא תשרוף כבשים ופרות ובנים עבור מישהו שאתה לא מאמין שהוא נותן לך בתמורה.

"א. נדמה לי שזרטל מציין שהמידות בגמרא שונות ממידות המזבח שהתגלה בהר עיבל. כך שהופעת המידות בגמרא לא מוכיחה כלום."

ת. אנחנו לא עוסקים בנדמה לי תראה מה כתוב ותביא ראיות למה שאתה אומר.

"ב. חכמי הגמרא הכירו את מידות המזבח של בית שני, והוא ששימש כמודל לתיאור בגמרא. כלומר: אין שום הוכחה שהגמרא ניתנה לפני ימי יהושע."

ת. למה אין הוכחה . אם נמצא כבש במידות של המזבח שכתוב בגמרא. זה מראה שהתורה שבעל פה היית ידועה לאנשים שעשו את הכבש.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לדוד170'
לדוד170
19/09/2002 | 12:56
33
2
לגבי התנך כספר מקורי או אוסף מגילות...
ציטוט מהתורה אינו משמש כהוכחה לכך שניתנה כגוש אחד.
יש להניח שגם הקוראן אומר דברים שאתה לא תקבל כאמת.

"ת. זה מוכיח שהיה ידוע להם על הבורא עוד בתקופה ההיא"...
התשובה שלך לא רלוונטית לשאלה.
השאלה היתה האם הספר ניתן אז, ולא האם ידעו שיש בורא.
(אולי ידעו מתוך התגלות בחלום לכוהנים? אולי מתוך בת קול?)

לגבי הבעל והעשתורת...
לא ענית על השאלה.
מאמיני הבעל והעשתורת היו חדורי אמונה.... אז האם אתה מסכין שהבעל והעשתורת אכן היו קיימים?

לגבי מידות המזבח...
התעצלתי לבדוק בספר. אתה מוזמן לבדוק בעצמך.

נ.ב.
אבקשך לא לנסות "למכור" לי דילוגים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ל---masorti'
ל---masorti
19/09/2002 | 17:19
32
"ציטוט מהתורה אינו משמש כהוכחה לכך שניתנה כגוש אחד."

ת. הראיה שהתורה אמת מהנבואות שיש בתורה וממעמד הר סיני. שאין עוד ספר שכתוב בו על מישהו שמופיע לפני עם ואומר לו אני בורא העולם. ואם התורה אמת ברור שהיא ניתנה כגוש אחד. כמו שכתוב בה.

" (אולי ידעו מתוך התגלות בחלום לכוהנים? אולי מתוך בת קול?)"

ת. אין אולי . צריך להביא ראיות לקבוע עובדות. אני לא מבין אם אתה מאמין שיש בורא איך אתה יכול לחשוב שהתורה שהיא הספר היחידי שבא מאת הבורא יהיה בו שיבושים או שקרים.

"מאמיני הבעל והעשתורת היו חדורי אמונה.... אז האם אתה מסכין שהבעל והעשתורת אכן היו קיימים?"

יש כוחות רוחניים בטבע שהחדיר בורא העולם יש כוחות טמאים ויש כוחות טהורים. בעבודה זרה יש כוחות טמאים. אף אחד בעולם לא טוען שהאלילים האלה בראו את העולם. התורה שבאה מבורא העולם אוסרת לעבוד עבודה זרה.לא קובעים אם הדת אמיתית לפי מי שיותר חדור אמונה. אלא אם יש עדות של בורא העולם.
לגבי מידות המזבח...
"התעצלתי לבדוק בספר. אתה מוזמן לבדוק בעצמך."

נתתי קישור לורדן היכן כתוב בספר את המידות.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אני נדהם! אני המום!...'
אני נדהם! אני המום!...
19/09/2002 | 17:54
31
2
אתה כותב בקשר לבעל ולעשתורת...
"יש כוחות רוחניים בטבע שהחדיר בורא העולם יש כוחות טמאים ויש כוחות טהורים. בעבודה זרה יש כוחות טמאים. אף אחד בעולם לא טוען שהאלילים האלה בראו את העולם."

כלומר: אתה מקבל שהבעל והעשתורת הם יישויות אמיתיות.
אז הכנענים אכן עבדו לאלילי אמת, אלא שהם היו "פריירים" ועבדו לאל משני שלא הוא ברא את העולם.

אני לתומי חשבתי שהתורה טוענת שמדובר בעבודת עץ ואבן, ולא ביצורים חיים ממש.
לי זכור במעומעם שאליהו הנביא אפילו ביצע בפומבי ניסוי כדי להוכיח שהבעל אינו קיים. בוא ואזכיר לך איך לעג ל-450 נביאי הבעל:
"ויקראו בשם הבעל מהבוקר ועד הצהריים לאמר הבעל עננו, ואין עונה... ויהי בצהרים ויהתל בהם אליהו ויאמר קראו בקול גדול כי אלהים הוא, כי שיג ושיח לו, אולי ישן הוא וייקץ. ויהי כעבור הצהריים ויתנבאו עד לעלות המנחה, ואין קול ואין עונה ואין קשב." (מלכים א´, י"ח, כ"ז-כ"ט)

אז איפה בדיוק "הכוחות הרוחניים הטמאים"?

המקום היחיד במקרא שכרגע זכור לי שבו יש רמז עקיף לקיום אלים אחרים הוא בפרשת משה הבא לפני פרעה, כשהחרטומים הופכים את מטותיהם לנחשים. (שהרי רק אלי המצרים יכלו לתת לחרטומים כוח לעשות את הקסם הזה)

-----

לגבי תחילת הודעתך...
אנא תפסיק לדקלם כתוכי את ענין "הספר היחידי ש...".
זה לא מוכיח כלום וסתם מעצבן.

לגבי האמונה שלי..
אני לא מבין למה האמונה בקיום בורא עולם סותרת את ההנחה שהתנ"ך נערך בעבר ממגילות בכתב ומידע בע"פ ואולי אף שובש פה ושם בדרך.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ל---masorti'
ל---masorti
19/09/2002 | 20:10
30
1
בס"ד

" בעבודת עץ ואבן, ולא ביצורים חיים ממש."

ת. הם לא יצורים . אבל יש רוחניות טמאה ואין טעם לשוחח על זה . אסור לעבוד עבודה זרה זה יהרג ולא יעבור.

כעבור הצהריים ויתנבאו עד לעלות המנחה, ואין קול ואין עונה ואין קשב." (מלכים א´, י"ח, כ"ז-כ"ט)

אז איפה בדיוק "הכוחות הרוחניים הטמאים"?
ת. עבודת האלילים לא מסוגלת להדליק את המזבח.

נא לקרוא בקישור בנושא זה.

"כשהחרטומים הופכים את מטותיהם לנחשים. (שהרי רק אלי המצרים יכלו לתת לחרטומים כוח לעשות את הקסם הזה)´

ת. אתה בעצמך רואה שיש כוחות טומאה , ומי שנטע את כוחות הטומאה באלי מצרים זה בורא העולם.

" אנא תפסיק לדקלם כתוכי את ענין "הספר היחידי ש...".
זה לא מוכיח כלום וסתם מעצבן."

ת. זאת ראיה מוחצת שאין עליה הפרכה. כי לא יתכן שאדם נתן את התורה אם אין ספר דומה.

" ממגילות בכתב ומידע בע"פ ואולי אף שובש פה ושם בדרך."

ת. לכל הדעות גם לדעת הכופרים התורה שיש בידינו היום קיימת למעלה מ- 2000 שנה. ואין הבדלים (כמעט למעט אות אחת בין התורה של הספרדים לאשכנזים ומספר אותיות לתורה של התימנים) בין ספרי התורה שבאו מהגולה. מזה צריך להבין שיש השגחה של בורא העולם שלא יהיה שבושים שלא יאפשרו טעויות בהלכה .
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'קודם כל, הקישור שלך לא מביא כלום.'
קודם כל, הקישור שלך לא מביא כלום.
19/09/2002 | 20:39
29
1
רק דקלום של הטקסט המקראי.

"עבודת האלילים לא מסוגלת להדליק את המזבח"...
למה לא?
אם השטן היה יכול לפגוע באיוב, ואם אלי מצרים יכלו להפוך מטות לנחשים - אז מדוע שהכוח הרוחני הטמא שנקרא "בעל" לא יוכל להדליק אש במזבח?

ולגבי ה"ראייה מוחצת וגו´"...
חבל אפילו להגיב.
אתה סתם מבזה את עצמך.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'זה מה שאליהו הנביא רצה להוכיח'
זה מה שאליהו הנביא רצה להוכיח
19/09/2002 | 21:51
28
1
שהעבודה הזרה לא תדליק אש במזבח. אני לא חושב שצריך עוד לדון בנושא זה אין בזה תועלת מעשית להיום.
למה אתה חושב שהראיה מעמד הר סיני לא טובה?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא נכון..'
לא נכון..
19/09/2002 | 23:16
27
1
אליהו הנביא רצה להוכיח שהבעל והאשרה אינם קיימים.
(לא בתור אלים ולא בתור רוחות טמאות. פשוט אינם קיימים.)

למה אני חושב שהטיעונים שלך על הר סיני לא טובים?...
תשאל את גוססי, הדוכס וכל יתר החילונים.
הם הסבירו לך יופי.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'בתורה כתוב מכשפה לא תחיה . כלומר'
בתורה כתוב מכשפה לא תחיה . כלומר
20/09/2002 | 03:54
25
1
בס"ד

יש מציאות שאשה יכולה לעשות כישוף. כישוף זה משהו רוחני. ואתה בעצמך כתבת שהמצרים עשו בכישוף את מכת הדם. וגם כתוב בתורה שרבקה גנבה את התרפים מלבן בגלל שהיא לא רצתה שהוא ידע את כיוון הבריחה שלהם. אז אתה רואה שיש כוחות רוחניים טמאים. לא ניתן לראות אותם כי הם רוחניים.

גוססי לא הראה לי. יתר החילוניים כתבו שיש עוד סיפור דומה והוא הדת ההודית. אבל על זה עניתי שאין בסיפור הזה הופעה של מישהו שאומר לעם אני בורא העולם ואין הסיפור כתוב בלשון הווה כך שאין שם עדות. אבל אם אתה מאמין שיש בורא לעולם אז אין צורך להוכיח לך.
אתייחס לטענת שבמשך זמן ארוך בתהליך הדרגתי הלכה התורה
והתגבשה.

טענה זו נטענה כבר על ידי "מבקרי המקרא" היסודות ל"מדע" המכונה "ביקורת
המקרא" הונחו על ידי תיאולוגים גרמניים שהתורה לא עברה באומתם, ותורה אי
אפשר ללמוד ללא המפתחות העוברים בקבלה העוברת מדור לדור. קל מאוד להראות
עד כמה דבריהם משוללי הגיון

1.הן היום בו נחתמה התורה חייב היה להיזכר וכיצד נעלם?

2.כיצד נעלמו מהזיכרון הלאומי כל אותם "שלבי התהוות" מדומים"?

3.בספר דברים נאמר "לא תוסיפו על הדבר אשר אנכי מצווה אתכם ולא תגרעו
ממנו" דברים `ד פסוק ב` אחר שפסוק זה נכתב לא הייתה כל אפשרות להוסיף
מאומה על מצוות התורה. שכן כל מי שינסה להוסיף, מייד יידחה על ידי
ההמונים.דומה הדבר לתכונת "הגנת המסמך" הקיימת ברוב תוכנות המחשב
המודרניות, כשמפעילים תכונה זו המסמך ננעל בפני שינויים, אחר שהופעלה
תכונה זו אין כל אפשרות לבצע שינוי כלשהו במסמך. פסוק מעין זה האמור לעיל
מונע אפשרות של שינויים ותוספות של מצוות או פרטיהן.

4.שושלת הדורות הרציפה בה עברה התורה מדור לדור מהווה הוכחה שאין לערער על
אחידותה, שכן באותה מערכת תמסורת הועברו כל פרטי הפרטים הקשורים לדקדוקי
המצוות, ושבאמצעותה יודעים אנו על כל מיצוה ומיצוה, מה ממנה מדאורייתא ומה
מדרבנן, באיזו תקופה התווסף פרט זה ובאיזו נוסף פרט נוסף.ישנן גם תקנות
שנוהגים על פיהן מזמן מתן תורה ואף על פי כן אינן נחשבות כדיני תורה כמו
קריאת התורה בשבת שתיקן משה רבנו... כיון שיש מסורת מדויקת על כל פרט וזמן
התחלתו ודרכי התהוותו, אם אכן מאן דהו הביא את התורה בזמן השונה מהמקובל,
כיצד קרה שמייחסים את כל התורה כולה למשה מסיני, אם חלילה התהוותה התורה
במהלך הדורות כיצד נעלם הידע הזה? כיצד הצליחו להעלימו לאורך כל
ההיסטוריה?

הערה:אין סתירה בין נקודה 3 שבו מובא הפסוק "לא תוסיפו על הדבר הזה אשר
אנכי מצווה אתכם ולא תגרעו ממנו" למה שהוסיפו החכמים במהלך השנים אסורים
נוספים.לדוגמא: האם אדם יכול לומר :"הוספתי לביתי מכונית" או "הוספתי לחדר
האמבטיה מכונת כביסה"? לבית מוסיפים חדר, מכונית או מכונת כביסה אינן
תוספת לבית, הם משהו אחר. החכמים אינם "מוסיפים" הם פועלים בכוח סמכות
שניתנה להם לחדש גזרות ותקנות שאינן דומות כלל לאיסורי התורה, יודעים אנו
זה אלפי שנים מה אסור מהתורה,ומה אסור מדברי חכמים. אסור לקצוץ ענף מאילן
בשבת מן התורה ומותר לשבת עליו, חכמים באו וגזרו, לבל נשתמש באילן בשבת
כלל. לו היו אומרים, כי איסור השימוש באילן הנו איסור מן התורה, זהה
לאיסורי תורה אחרים, היו עוברים בכך על איסור "לא תוסיף", אבל כיון שלא
אמרו כן, וכל שאמרו הנו, שיצרו תוך ניצול סמכות שהואצלה להם, כמבואר
להלן איסור מסוג חדש השונה מכל זווית ראיה מאיסורי התורה וגם עונש העובר
עליו שונה מהעונש הניתן לעובר על איסורי תורה הרי אין כאן תוספת.

קיימים אירועים שהתרחשו בעבר או אישים שחיו בעבר, שאנו יכולים להתייחס
אליהם כעובדות היסטוריות, כגון אלכסנדר מוקדון או מלחמות נפולאון.כיצד
יודעים ההיסטוריונים כי אירוע הנחשב לעובדה היסטורית אכן היה? טול את
הודאי שבאירועים, אותו אירוע שההיסטוריונים רואים בו עובדה היסטורית בלתי
ניתנת לערעור, ונתח את הסיבות שבעטיין אנשי המדע משוכנעים, כי אכן האירוע הנדון אכן היה. מנה את הקריטריונים שאירוע היסטורי חייב להצטייד בהם כדי להיחשב כעובדה ודאית, והנני מתחייב לעשות שלשה דברים:

1.להראות כי כל אותם קריטריונים קיימים סביב "מעמד הר סיני".

2.להוכיח כי אין בהיסטוריה אירוע שהקריטריונים הללו היו סביבו באותה עוצמה כמו סביב מעמד הר סיני.

3.שסביב מעמד הר סיני, ישנן סיבות נוספות שבעטיין יש להתייחס אליו כאל
עובדה היסטורית בלתי ניתנת לערעור, סיבות שאינן קיימות סביב שום אירוע
היסטורי.

אותם הקריטריונים הם:רציפות היסטורית אינטנסיבית. לאמור: אינפורמציה
הזורמת ברצף והעוברת בצינורות העברה רבים ומגוונים בלתי תלויים זה בזה.
שהאירוע עצמו יהיה בפני רבים. מסמכים הנמצאים בד"כ בחפירות ארכיאולוגיות,
מאשרים את הנמסר.כמו כן הצלבת מידע ממקורות שונים.

ישנו משחק ילדים בו יושבים כמה ילדים זה בצד זה, הראשון לוחש מלה נבחרת
לרעהו היושב לצדו, והלה לוחשה הלאה והלאה עד שמגיעים לאחרון הילדים בשורה,
ילד זה אומר את המילה בקול. משעשע לראות את השנויים שעברה המילה ככל
שהתרחקה ממקורה... למשל: הילד היושב ראשון בחר במלה "כסא" הילד שלצדו שמע "כיס" השלישי שמע "כי" הרביעי שמע "קיר" והילד החמישי אמר את המלה "עיר" הרי שבתהליך הדרגתי של שיבושים מתקבלים על הדעת, היה ה"כסא" ל"עיר"! מה מנע ששיבושים מעין אלה, סידרת שיבושים שכל חוליה הנה קלה ובלתי מורגשת לא
יקרו בהעברת התורה?

תשובה בדבר: הבה ונשתמש באותו משל עצמו, בו השתמשנו להמחיש את שאלתנו,
וננסה לבנות משחק "טלפון שבור", וסביבו "מנגנוני הגנה", שיוודאו שלא יחול כל שיבוש בהעברת המסר. ניתן לבנות שבעה מנגנוני הגנה שכל אחד מהם יש בו די לוודא שלא יחול כל שיבוש בהעברת המסר.

המנגנונים:
1.כל ילד מעביר עם המילה את העצם אודותיו דובר. אם המילה "כסא" עליו
להעביר כסא. הילד השני השומע את המילה ומקבל כסא ודאי לא ישמע אלא "כסא"
ולא כל וריאציה אחרת, וגם אם ישמע משהו אחר, הרי ידע שעליו לברר בדיוק מה
נאמר, שהרי יש סתירה בין מה ששמע למה שקיבל... משחק "טלפון" המתנהל לפי
כללים אלה אינו יכול להיות "שבור"... חזקה על המלה הראשונה שתעבור את כל
שרשרת הילדים בלא פגע או שינוי.

2.הילד הראשון יעביר פתק ובו ראשי פרקים של המסר המועבר או רמז אודותיו

3.כל ילד אומר את המלה לחברו חמישים פעם

4.אנו ניצור עשרה טורים של חמשה ילדים כ"א. כל הילדים היושבים ראשונה בכל טור וטור, יתאמו ביניהם לומר את אותה מלה, אם הילדים האחרונים יאמרו מלה זהה, נדע כי המלה עברה במדוייק. שכן לא מתקבל על הדעת שאותה טעות ארעה בכל הטורים באורח זהה.

נא לקרוא את ההמשך בקובץ המצורף.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'cut´n´paste קטטוני/וגטטיבי מאתר'
cut´n´paste קטטוני/וגטטיבי מאתר
20/09/2002 | 09:33
24
מסיונרי, לא מקדם אותך כהוא זה.
המיתולוגיה היהודית נכתבה על ידי מספר מחברים וגובשה כנראה במאה החמישית לפנה"ס, כדי להעניק הסטוריה לעם גולה.

שום דבר ממה שמיוחס לתקופה שקדמה למאה התשיעית לפנה"ס, לא ניתן לאימות. אין זכר אפילו לבית ראשון ולשלמה.

יש הבדל עצום בין ארועים הסטוריים לבין הארועים המתוארים במיתולוגיה היהודית: בעוד אין שום אישוש חוץ-מיתולוגי למעשיות המיתולוגיה היהודית, הרי לארועים הסטוריים יש כמה וכמה מקורות צולבים, תעודות, מצבות, אזכור ברשומות תרבויות שכנות וכ"ו.

לא מפליא הוא שה"הוכחה" ה"מוצקה" ביותר, לדעת אימבציל/קרטין170, היא משחק הטלפון השבור של הילדים.

אימבציל/קרטין170, נבראת לתכלית אחת ויחידה - לשמש אזהרה לכולנו....
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'פירסם הארכיאולוג פרופ´ אדם'
פירסם הארכיאולוג פרופ´ אדם
20/09/2002 | 10:20
23
2

ורק לאחרונה פירסם הארכיאולוג פרופ´ אדם זרטל מאונ´ חיפה הגר בקבוץ עין שמר [!], לאחר 21 שנים שחוקר וסוקר את השומרון, בעיתון "הארץ [12.11.99] את הממצא המדהים שמשלחתו גילתה בהר עיבל: מזבח של ישראל מזמן ההתנחלות שלאחר יציאת מצרים, וכפי שציוה ה´ בדבר´ כ"ז, לבנות מזבח בהר עיבל, וכפי שבוצע ביהושע ח´!! המזבח גם תואם במדויק את המדות והצורה של המזבח בביהמ"ק המתואר בחזקאל מ"ג ובמס´ מדות פ"ג. שלא כשאר המזבחות הכנעניות מאותה התקופה, כבמקדשיהם הסמוכים, לא נמצאו סביבו צלמניות [פסלונים אליליים], וגם עצמות הבע"ח שהיו שם היו של בעלי חיים שמהם מקריבים קרבנות [זכרים צעירים מהצאן והבקר וכדו´]. והחוקרים לסוגיהם לא יודעים היאך לעכל "חדשה מרעישה" זו. כמובן, לא "הודו" כל כך מהר חבריו של זרטל במשמעות ממצאיו, ויש אפילו שפרסמו דברים בוטים נגד ממצאיו המחייבים. אך באמת גם לאפיקורס ביותר מבין הארכיאולוגים, היסטוריונים ו"מבקרים", משמש מימצא זה כהוכחה ניצחת: ס´ דברים וס´ יהושע נכתבו סמוך לזמן שהם מדברים עליו, שהרי מתארים דברים שעתה גילו כמדוייקים ביותר! דברי התנ"ך הם אמת לאמיתה, גם בפרטים העובדתיים וההיסטוריים: עד לפרט הקטן ביותר! שוב המלאך הרע אומר על כורחו אמן: משה אמת ותורתו אמת- ואנחנו הבדאים!!!
עד כאן דבריו של הרב יעקב סגל

על הטענה:
"אם מכתבי אל עמארנה מקשרים בין ארועים במסופוטמיה לבין ארועים מצריים,
אזי נופלת טענתו של עציון שמקור הטעות של ארכיאולוגים היא הסתמכותם
הבלעדית על תארוך מצרי, ללא הצלבה עם מקור נוסף עצמאי." - אפשר לומר:
הרוצה לברוח מבעיותיו, ירחיק עדותו. השאלה העומדת לדיון אינה אמינותה של
הכרונולוגיה המצרית. השאלה האמיתית עליה חייבים הארכיאולוגים לענות היא:
מדוע צריך לתארך את הממצא הארכיאולוגי בארץ לפי ההיסטוריה של מצרים (או
של ארץ זרה כלשהי) ולא לפי ההיסטוריה של ארץ ישראל?
אל תניח להם לחמוק. זוהי שאלה פשוטה. אתה זכאי לקבל עליה תשובה פשוטה
והגיונית. מלל מלומד לא יסכון הפעם.

דברי יהושע עציון

בברכה

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'יהושע עציון הוא כנר בתזמורת רשות'
יהושע עציון הוא כנר בתזמורת רשות
20/09/2002 | 15:09
22
1
השדור ואינו הסטוריון ואינו ארכיאולוג.

עמנואל וליקובסקי הוא פסיכיאטר (מוסמך אוניב´ מוסקווה 1921) ואינו הסטוריון ואינו ארכיאולוג.

חבר´ה, אין מה לעשות. כל מה שקדם למאה התשיעית לפנה"ס הוא חסר אישוש עצמאי. כל ארכיאולוג עכשווי יאמר לך זאת. אפילו בית ראשון ושלמה המלך הם פרי דמיון, בשלב זה.

כל מקורותיך הם מתחילת המאה שעברה ועד בערך שנות השמונים שלה. הדעה השלטת היום שונה בתכלית.

כתבת משהו מבדר במיוחד המעיד נאמנה על מקצועיות מקורותיך:
´הפרופסור עמנואל ויליקובסקי מראה בספרו כיצד סיפור יציאת מצריים מתואר בפפירוס (כתב חרטומים על גבי אבן) "איפואר" על ידי מצרי, והביא לכך ראיות מרשימות´

´...פפירוס (כתב חרטומים על גבי אבן) "איפואר"...´
פפירוס הוא מעין יריעה דמויית נייר מיוצרת מקני-סוף, ולא אבן.

הנה פפירוס איפוור. מצא נא לי את פוטיפר, יוסף, אחיו, משה, אהרון, בני-ישראל, עבדותם, המונומנטים שבנו, מרידתם, יציאתם מן המדינה, עשר המכות (לא תופעת טבע אחת או שתים שניתן לפרשן בדוחק ובהתפתלות כדומות למכות)...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מה כתוב פה אתה יכול להסביר'
מה כתוב פה אתה יכול להסביר
20/09/2002 | 16:46
12
1
מה כתוב פה אתה יכול להסביר?

המונומנטים שבנו, מרידתם, יציאתם מן המדינה, עשר המכות (לא תופעת טבע אחת או שתים שניתן לפרשן בדוחק ובהתפתלות כדומות למכות)...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'??? אינך מבין ??? עד לאיזו רמה אני'
??? אינך מבין ??? עד לאיזו רמה אני
20/09/2002 | 21:09
1
צריך להנמיך כדי להשתמש באוצר מלים מובן לך?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הם לא מרדו. פרעה התחנן מהם לצאת'
הם לא מרדו. פרעה התחנן מהם לצאת
21/09/2002 | 22:19
10
1
בגלל שהוא פחד למות ממכת בכורות כי גם הוא היה בכור.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'רק המיתולוגיה היהודית יודעת על כך.'
רק המיתולוגיה היהודית יודעת על כך.
22/09/2002 | 02:09
9
2
המצרים מעולם לא שמעו על המעשיות הללו...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לי יש עדות שהם שמעו . לך יש רק'
לי יש עדות שהם שמעו . לך יש רק
22/09/2002 | 05:12
8
2
סברה או הנחה שהם לא שמעו. ואין לך ראיות לכך. לנו יש עדות של מיליוני אנשים שהם שמעו.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אין לך עדות של מליוני איש ששמעו דבר'
אין לך עדות של מליוני איש ששמעו דבר
22/09/2002 | 13:49
7
1
מה. מה שיש לך זה סך הכל ספר מיתולוגיה יהודית בה כתובה מעשיה לפיה מליוני איש שמעו דבר מה.

זה לא אותו דבר!!!
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הם לא שמעו דבר מה . הם שמעו'
הם לא שמעו דבר מה . הם שמעו
23/09/2002 | 08:56
6
2
מישהו שאומר להם אני בורא העולם והם הסכימו לקבל על עצמם לחגוג לזכר המאורע הזה חג כדי להעביר את העדות הזאת לדורות הבאים. דבר כזה אין בכל העולם. אין. למרות שיש-ו רצה להכניס דת חדשה הוא לא אמר אני בורא. וכן כל הדתות האחרות.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא. במיתולוגיה ס"ה מסופר שמישהו'
לא. במיתולוגיה ס"ה מסופר שמישהו
23/09/2002 | 17:54
5
2
אמר אני בורא וגו´. שים לב, זו רק מעשיה. לא נמצא דבר מעבר למעשיה...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הם שמעו מישהו שאומר להם'
הם שמעו מישהו שאומר להם
23/09/2002 | 20:20
4
1
מישהו שאומר להם אני בורא העולם והם הסכימו לקבל על עצמם לחגוג לזכר המאורע הזה חג כדי להעביר את העדות הזאת לדורות הבאים. דבר כזה אין בכל העולם. אין. למרות שיש-ו רצה להכניס דת חדשה הוא לא אמר אני בורא. וכן כל הדתות האחרות. וזה ראיה מוחצת שאין עליה הפרכה שיש בורא לעולם.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא. אינך מבחין בין מעשיה מיתולוגית'
לא. אינך מבחין בין מעשיה מיתולוגית
24/09/2002 | 03:15
3
2
למציאות. רק כתוב שמישהו אמר להם בלה בלה בלה...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא רק כתוב שמישהו אמר. כתוב'
לא רק כתוב שמישהו אמר. כתוב
24/09/2002 | 08:34
2
1
שהוא אמר זאת לפני עם והעם הסכים לקבל את מה שהוא אמר. ודבר כזה אין באף ספר בעולם כולל בספרים של ההודים ושל הנוצרים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'צודק. זה רק כתוב. זו מעשיה מרתקת.'
צודק. זה רק כתוב. זו מעשיה מרתקת.
27/09/2002 | 01:38
1
1
לצפיה ב-'אם אתה אומר שהתורה ניתנה בכפיה'
אם אתה אומר שהתורה ניתנה בכפיה
30/09/2002 | 17:20
3
אם אתה אומר שהתורה ניתנה בכפיה
וזאת הסיבה שגרמה ליהודים להתחיל בקיום המצוות. איך זה שלא היה עוד אדם שהפיץ תורה דומה בכדי להפריך את התורה הקיימת? איך ידעה התורה שלא יהיה מישהו כזה? מי שחושב שהתורה ניתנה על ידי אדם הוא צריך להראות שאדם יכול להפיץ ולהעביר ספר דומה בהיסטוריה. זה לא חכמה להצהיר הצהרות בלי להוכיח.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'Cut&Paste קטטוני/וגטטיבי לא יכול..'
Cut&Paste קטטוני/וגטטיבי לא יכול..
20/09/2002 | 17:05
1
8
לקדם אותך בהרבה.

על אף זעמך, אדם זרטל הראה שלסיפור הכניסה לארץ במאה ה-13 לפנה"ס יש רקע הסטורי אמיתי. כמו כן ברור ממחקריו שלפחות חלקים מהמקרא (כולל חלק מספר דברים) נכתבו סמוך למאורעות.

ובלי קשר, ממצאים כמו לוח גזר, כתובת מישע, וחרסים שונים - מוכיחים שבא"י פרחה תרבות עברית החל מהמאה ה-10 לפנה"ס לפחות.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מה פתאם זעם? חמלה ורחמים הם הרגשות'
מה פתאם זעם? חמלה ורחמים הם הרגשות
20/09/2002 | 20:19
2
שאני חש כלפי מוכי-הגורל.

זרטל, כאמור, בודד. ממש גלמוד בקרב הקהילה המקצועית.

לוח גזר? סתם הוראות זריעת גדולים, על פי עונות השנה. רחוק מלהיות calendar. מצבת מישע מתוארכת מאה שנים מאוחר יותר. יופי.

לא ניתן לשקר לאדם, אלא אם כן הוא מבקש לשמוע שקרים...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הטענה ש"עציון הכנר לא'
הטענה ש"עציון הכנר לא
21/09/2002 | 22:02
6
2
לדוד, שלום.
הטענה ש"עציון הכנר לא חפר ולא מצא דבר (סתם יצא לי חרוז)", מעידה על
חוסר הבנה בסיסי של התחום שבו עוסק "התנ"ך האבוד" - הלוא הוא
ארכיאולוגיה מקראית. עבודה בארכיאולוגיה מקראית היא מחקר בין-תחומי,
כאשר כלי העבודה העיקרי הוא השוואה בין טכסטים ארכיאולוגיים לבין טכסטים
מקראיים. זוהי עבודת ספריה. העובדה שלא חפרתי אינה מעלה או מורידה דבר
לגבי טיב עבודתי. התגדרות במקצועיות, מבלי להעלות טיעונים של ממש, לא
תועיל לארכיאולוגים. שימו לב לבשורה, לא למטיף.
בברכת חג שמח,
יהושע עציון

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'דודינק´ה, אולם, אינך מסוגל לספר לנו'
דודינק´ה, אולם, אינך מסוגל לספר לנו
21/09/2002 | 22:31
5
2
איך מציע עציון להתגבר על הקשיים אשר בחוסר ההתאמה בין ספורי המקרא לממצאי ארכיאולוגיה. האם הצעתו מצאה לנו איזה פפירוס, כתובת, חרס, אבק זנב פסיק של ממצא המעיד ש"היינו" במצרים וגם "יצאנו" משם?

לא קשה לי להסכים לדבר אחד.
הוצאה לאור של ספר מעין זה (התנ"ך האבוד) מתקבלת בעין יפה בחוגים מסוימים, וחזקה עליהם שיקנוהו. אין צורך לדאוג, כנראה, למר עציון והוא יכול עכשיו לנגן להנאתו...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אני לא מבין איך אתה יכול לחשוב'
אני לא מבין איך אתה יכול לחשוב
22/09/2002 | 12:47
4
1
שמוזיאון יקח פאפירוס לא נכון
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'כדאי שתחזיק מילון פתוח על הברכיים'
כדאי שתחזיק מילון פתוח על הברכיים
22/09/2002 | 14:19
3
1
לפני שאתה משתמש במלים לא מוכרות כמו "לחשוב".

הפפירוס עליו אני מדבר הוא פפירוס איפוור המקוטלג במוסיאון Leiden וממוספר כמס´ 344
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'פרופ´ עמנואל וליקובסקי תרגם את'
פרופ´ עמנואל וליקובסקי תרגם את
23/09/2002 | 11:17
2
1
הפפירוס הזה. בטוח שהוא לא כתב דברים לא נכונים כי הוא עלול היה לאבד את מעמדו ואת משרתו. אתה משמיץ בעילום שם ובלי משרה ובלי שיהיה אפשרות שתאבד דבר בגלל ההשמצות. לכן כולם צריכים להאמין שהתרגום שנתן פרופסור עמנואל לפפירוס הוא נכון והוא ראיה מוחצת ליציאת מצרים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'כן, בטח'
כן, בטח
23/09/2002 | 14:27
1
1
וליקובסקי היה פסיכיאטר ללא כל הכשרה פורמלית בהיסטוריה, אגיפטולוגיה או ארכיאולוגיה. הוא לא תרגם שום פפירוס משום העובדה המצערת שהשכלתו לא כללה קריאת הירוגליפים. כמו כן לא היתה לו שום בעיה לאבד את מעמדו משום שכפסיכיאטר לא היה לו כל מעמד בתחום חקר מצרים העתיקה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אני מאמין לו ולא למישהו אחר. יש לו'
אני מאמין לו ולא למישהו אחר. יש לו
23/09/2002 | 15:17
8
תואר רציני וזה לא משנה אם זה לא בארכיאולוגיה. מי שרוצה לחלוק עליו צריך להיות ממוחה בארכיאולוגיה ואנחנו לא מומחים בנושא זה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ל--masorti'
ל--masorti
20/09/2002 | 03:58
1
בס"ד

עוד בקשר לנושא ביקורת המקרא.

נא להכנס לקישור הזה ולמאמרים כיצד הקבלת התורה והגנת המסמך.
נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'קובץ דילוגים שמראה שהתורה כולה'
קובץ דילוגים שמראה שהתורה כולה
19/09/2002 | 05:05
5
3
לצפיה ב-'שוב לא התיחסת לחמש הנקודות שלי,'
שוב לא התיחסת לחמש הנקודות שלי,
19/09/2002 | 09:38
4
1
לכן אני מציג אותן לך מחדש. חזור אלי כאשר תהיינה לך תשובות לחמש הנקודות שלי.

הרמיה והאידיוטיות שבדילוגים משליכה על האוחזים בהם. מכיוון שהדילוגים אינם יותר מאשר ציור עגול מטרה סביב חץ תועה (ראה הדוגמא לדילוגים אודות ה- Higgs שם), תוך הולכת שולל בקשר למשמעות - טבעי הוא שהדילוגים לא יצלחו לדבר זולת קינוח עכוז לא נקי של תינוק. אגב, הידעתם ששוטה/קטן170 חזר בתשובה עקב הדילוגים לבדם. עכשיו מובן הכל. נכון?
חמש הנקודות שלי
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'דילוגים'
דילוגים
19/09/2002 | 09:51
3
1
נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
19/09/2002 | 10:28
2
1

הרמיה והאידיוטיות שבדילוגים משליכה על האוחזים בהם. מכיוון שהדילוגים אינם יותר מאשר ציור עגול מטרה סביב חץ תועה (ראה הדוגמא לדילוגים אודות ה- Higgs שם), תוך הולכת שולל בקשר למשמעות - טבעי הוא שהדילוגים לא יצלחו לדבר זולת קינוח עכוז לא נקי של תינוק. אגב, הידעתם ששוטה/קטן170 חזר בתשובה עקב הדילוגים לבדם. עכשיו מובן הכל. נכון?
חמש הנקודות שלי
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'דילוגים'
דילוגים
22/09/2002 | 14:34
1
1

דילוגים

המצדדים בקרב אנשי המקצוע בטלים בששים

ת. זה לא נכון. הם לא בטלים בשישים. להלן השמות הממליצים שכתובים בספר על הדילוגים
פרופסור ה. פירסטנברג - האוניברסיטה העברית בירושלים
פרופסור א. פיאטצקי-שפירו - אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת ייל
פרופסור ד. קשדן - אוניברסיטת הארוורד
פרופסור י. ברנשטיין - אוניברסיטת הארוורד
ד"ר עלי מרצבך - ראש המרכז ליעוץ סטטיסטי באוניברסיטת בר אילן, שכתב השתכנעתי כי באמת התגלתה כאן תופעה מיוחדת של הצפנת אינפורמציה בדילוגי אותיות וכו´ מיוחדות בטקסט התורה´´

"יימים ששה כתבי-יד (תורה של בית-כנסת, מגילות קלף כתובות בידי סופר-סתם) השונים זה מזה בעשרות אותיות בספר בראשית לבדו. "

ת. רק ספר שיש לו הכשר מרבנים מוסמכים בא בחשבון כל ספר אחר בכלל אין להתייחס אליו. רק לשני ספרים יש הכשר ויש בניהם הבדל של אות אחת שהיא לא משפיע על הדילוגים.

"הדילוגים הפשוטים כבר ננטשו מזמן וגם במבחנים החדשים (Famous Rabbis Experiment) יש פאדיחות. "

ת. . רעיון החקירה של התורה בשיטת הדילוגים הינו רעיון עתיק שהיה בידי חכמי ישראל. העיסוק בו עתה אין בו חידוש עקרוני. יעויין למשל בשער הצירוף בספר "פרדס רימונים" מהרב המקובל משה קורדוברו זיע"א.
טענה:
מומחים רבים בתחום המתימטי וההסתברותי הגיעו למסקנה שאין שום משמעות סטטיסטית למחקר בדרך של דילוגים באותיות התורה.
תשובה:
א. הדיסציפלינה המדעית הנהוגה היום הינה בעלת עמדת פתיחה של אי לקיחה בחשבון נוכחות של כח עליון. מבחינה זו היו בתולדות המדע שינויים. עכ"פ באופן חריג, כנראה מחמת הטענות הסטטיסטיות כבדות המשקל והאישים התומכים בהן, מהם מומחים במתימטיקה והסתברות הנושאים תארים אקדמיים חשובים (כמו פרופ´ רוברט הארליק מאוניברסיטת סיאטל - וושינגטון, ד"ר משה כץ מהטכניון, פרופ´ אליהו ריפס מהאוניברסיטה העברית המכון למתימטיקה, הארולד גאנץ לשעבר חוקר בכיר ביחידת ההצפנה של הפנטגון ועוד מומחים חשובים, מהם יש כאלו שהחליטו בנפשם לעשות תשובה כתוצאה מניתוח הסתברותי של התוצאות שהתקבלו). פורסמה בכתב העת Statistiscal science אוג. 94 למנינם כרך 9 מס. 3 כתבה. בתגובה פרסמה קבוצת סטטיסטיקאים בשנת 99 למניינם תגובה הטוענת לשלילת הטענות הסטטיסטיות מכל וכל. הטענות של המבקרים התייחסו בעיקר לכך שהממצאים המצויים לא נבדקו מתוך הנחות פותחות אקראיות אלא הן, לטענתם, בבחינת שרטוט המטרה לאחר פגיעת החץ. כדי לעמוד באבני הבחן המדעיים הדרושים גם לפי דעת הקבוצה המבקרת נעשה מחקר המבוסס על טקסט שלא נבחר על ידי קבוצת המתימטיקאים המאמינים, אלא הוא טקסט עתיק שנבחן היום בדיעבד.
הממצאים שהתקבלו היו בעלי מובהקות מכרעת (1/600). הדבר פורסם גם באינטרנט. ניתן למצוא את הדיונים בקשר לכך באתרים aish.com וכן .http://www.torahcodes.co.il יש גם מאמר חשוב של הרולד גאנץ .. .The primer. למחקר זה, שנעשה תחת אילוצים מחמירים של דיסציפלינות מתמטיות המקובלות בעולם המדע, לא נמצאה עד כה שום בקורת המפריכה את התוצאות. נראה שהתוצאות משכנעות בצורה מוחצת. יעויין גם בספרו של ויצטום "מימד נוסף".
http://www.cs.technion.ac.il/~erelsgl/yhdut/dat_emt/tjuva10.html

גם אם נוריד את הדילוגים של שמות הרבנים בגלל שאפשר לכנות אותם בשמות שונים עדיין יש הבדל גדול מאוד בין מספר הדילוגים שמוצאים בספר התורה לבין הדילוגים שמוצאים בספר מלחמה ושלום (או בכל ספר אחר) שהוא ספר עבה יותר פי כמה שכבר קיים במחשב שלכם.
"כל ענין איתור דילוגים הוא צביעת עגול מטרה סביב לחץ תועה. לא מספרים לך שניסו למצוא עשרות אירועים חשובים ולא הצליחו. לא מספרים לך כי וריאציות אחרות לא אקטואליות מצויות בדילוגים קטנים יותר. "
ת. זה לא נכון . עובדה שחזו מראש את רצח רבין ויש גם דילוגים היום למה יקרה בעתיד. ניתן לראות בהרצאות של ערכים והידברות. ומדובר על נבואות מה יקרה אם ישמרו תורה ומצווות וגם מה אם לא ישמרו תורה ומצוות חלילה.

"התורה נכשלת לחלוטין בחזוי עתיד גם בארועים שהתוצאות האפשריות שלהם מוגדרות היטב."

ת. אתה נכשלת להפריך את הראיה המוחצת שהתורה אמת מראיות שמביאים מהדילוגים.

מי אמר לך שחזרתי רק בגלל הדילוגים. יש לך טעות. אף אדם לא חוזר רק בגלל סיבה אחת. בדרך כלל חוזרים בתשובה לאחר מצב קשה בחיים וגם אז לא רק דבר אחד הוא שגורם לאדם לשנות כיוון אין דבר כזה.
בכבוד רב ובאהבה רבה
דוד

נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
22/09/2002 | 15:10
1

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'סביר יותר שמדובר בכבש למזבח כנעני'
סביר יותר שמדובר בכבש למזבח כנעני
18/09/2002 | 20:50
39
2
הפרופ´ זרטל בודד בדעותיו.
הכנר עציון לא מצליח לענין אף ארכיאולוג.

אם מכתבי אל עמארנה מקשרים בין ארועים במסופוטמיה לבין ארועים מצריים, אזי נופלת טענתו של עציון שמקור הטעות של ארכיאולוגים היא הסתמכותם הבלעדית על תארוך מצרי, ללא הצלבה עם מקור נוסף עצמאי.

פרופ´ אברהם נגב כותב על רעיונותיו של יהושע עציון:
But whereas the traditional archaeologists try to establish an absolute chronology primarily on the basis of Egyptian chronology, Etzion proposes to base it on local sources, i.e., the Bible, which for traditional archaeologists is a source only of secondary importance and not a primary tool. In contrast to the picture emerging from the work of traditional archaeologists, where, seemingly, the archaeological data and the biblical evidence are incompatible (the Fallen Walls of Jericho and the Conquest of Ai are among the most conspicuous examples for this matter), Etzion offers a comprehensive picture, free of anomalies. As an archaeologist whose field of study is not biblical time, I am not in a position to evaluate Etzion’s proposal in detail, but I am convinced that it should receive serious consideration.

שני דברים "נחמדים" צצים כאן, לדברי פרופ´ נגב:
(1) עציון מסתמך על התנ"ך (ארכיאולוגים מסורתיים, והכוונה למקצועיים, מיחסים לתנ"ך אך חשיבות משנית)
(2) פרופ´ נגב מודה שאינו מומחה לתקופה התנ"כית. הוא מומחה לתקופה הביזנטית. לכן אסור לך, שוטה/קטן170 לצטט עוד את פרופ´ נגב בענין אמיתות התנ"ך...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'איזה מזבח כנעני בראש שלך.'
איזה מזבח כנעני בראש שלך.
18/09/2002 | 21:12
4
2
המידות מתאימות למה שכתוב בגמרא. ממתי הכנענים יודעים גמרא. פרופסור זרטל הוא ראש הממומחים בנושא ארכיאולגיה וכולם לא מגיעים לדרגה שלו. עציון יהשוע שכתב את הספר התנך האבוד אתה בכלל לא מגיע לידע שלו. והוא כתב תשובה שלהלן

לדוד, שלום.
הטענה שארועים מצריים מקושרים היטב לארועים במסופוטמיה באמצעות
אגרות "אל עמארנה", ולכן אי אפשר לשנות את התיארוך של הממצא הארכיאולוגי
הקדם-הלניסטי בא"י - מקורה בארכיאולוג או בהסטוריון מקצועי. טענה זו לא
רק שאינה מבטלת את המודל שלי, אלא דווקא תומכת בו, שכן היא מוכיחה בעליל
את טענתי העיקרית, לפיה הטעות בתיארוך מערך השכבות הקדומות בא"י מקורה
במתודולוגיה שגויה שנקטו בה ראשוני הארכיאולוגים בארצנו ובאגן המזרחי של
הים התיכון כולו. דיון נרחב יותר בנושא תמצא ב:
http://www.geocities.com/lost_bible/DIALOGUE.htm
בברכה
יהושע עציון

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אין שום שמץ ממצא ארכיאולוגי המאשר'
אין שום שמץ ממצא ארכיאולוגי המאשר
18/09/2002 | 23:13
3
2
את מה שכתוב במעשיות המיתולוגיה היהודית לגבי כל מה שקדם למאה התשיעית לפנה"ס.

תארו לכם, לא נמצא שבב מן הבית הראשון, לא נמצאה רשומה אדמיניסטרטיבית יחידה מן ה- housekeeping של המקדש הראשון.

לא נמצאה טבלת חרס, לא כתובות על חרסים, לא כתובות על מצבות, לא רישומי מס, לא רישומי מסחר, בארץ-ישראל או באימפריות השכנות המאזכרות את שלמה המלך.
דומה כי שלמה המלך הוא יציר דמיוננו בלבד.

כזאת היא המיתולוגיה היהודית.

זרטל _הודה_ "אין לי ראיות ליציאת מצרים"

עציון הכנר _לא_ מצא דבר (סתם יצא לי חרוז). יש לו רעיון (שגוי) שאינך מסוגל אפילו להביעו במשפט קצר אחד...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'המידות של המזבח כתובים בספר יחקאל'
המידות של המזבח כתובים בספר יחקאל
20/09/2002 | 16:41
2
1
אתה יכול לקרוא בתנ"ך שיש לך בבית. פרק מ"ד פסוק יג´
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'קרא את מידות ההראל ביחזקאל...'
קרא את מידות ההראל ביחזקאל...
20/09/2002 | 17:14
1
2
ותראה שהמזבח שם הוא ריבוע, ולעומת זאת המזבח שמצא זרטל הוא מלבני (7X9 מ´). קרא גם עמודים 177-170 בספרו של זרטל.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'תאולי לכתוב מה כתוב בספר . אין לי א'
תאולי לכתוב מה כתוב בספר . אין לי א
22/09/2002 | 09:16
1
לצפיה ב-'מעניין כשהפרכה לזרטל...'
מעניין כשהפרכה לזרטל...
18/09/2002 | 22:05
33
1
הבאת הרצאה נגד עציון בענין אחר.
כנראה שהבנת לבד שהטענות הענייניות נגד זרטל אינן "מחזיקות מים".

זרטל דן בספרו בפרוטרוט בהבדלים בין המזבח שנמצא בהר עיבל ובין המזבחות הכנעניים. והוא מוכיח בבירור שמדובר בטיפוס שונה לחלוטין של מזבח.

והעובדה שהוא בודד בדעותיו (או כך אתה טוען) אינה מפחיתה את אמינות הטענות שלו.
(יש להניח שזה מה שאמרו כמה נפשות טובות לקופרניקוס... "אתה בודד בדיעותיך")

---

מה שלי לא ברור הוא: מדוע הינך לוחם כארי להפרכת המימצא של זרטל?
מה מפריע לך שיוכח שקבוצת מהגרים (שכנראה מקורה מסופוטמי) חדרה ממזרח למערב לתוך א"י במאה ה-13 לפנה"ס והתפתחה להיות העם העברי?

כל כך מפחיד אותך שמזבח בשומרון יזוהה כ"ישראלי" עד שאתה מתעקש לטעון שהוא כנעני.

למה??
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אל תדרוש ממני ל"הסביר" את הבנותיך'
אל תדרוש ממני ל"הסביר" את הבנותיך
18/09/2002 | 23:31
32
1
בנוגע להבנותי. אתה היחיד המוסמך להסבירן.

הרי אינך מתכוון לרמוז ש-" מגלים מהפכנים שנמצאו צודקים עוררו התנגדות ממסד, משמע מי שמעורר התנגדות ממסד הוא מגלה מהפכן שימצא צודק", נכון?
אז לשם מה ה"טריק" הזה?

הממצא של זרטל שנוי במחלוקת
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'דבר אחד ברור...'
דבר אחד ברור...
19/09/2002 | 13:01
31
הממצאים של זרטל משכנעים, ומשום מה אתה נלחם כארי כדי להפריכם.

העובדה שעתון "הארץ" טורח להביא את דעתם של כמה ממכחישי המקרא אינה מפתיע, בהתחשב בעובדה שעתון זה מייצג את הפונדמנטליזם החילוני בישראל.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הדבר האחד הברור לאנשי המקצוע'
הדבר האחד הברור לאנשי המקצוע
19/09/2002 | 14:01
23
הוא שזרטל בודד במסקנותיו.

אתה יכול לשאול את עצמך מדוע, ולספק תשובה קלה "כיוון שכולם מכחישי מקרא".

קרא, למשל, את את דעתה של פרופ´ מיכל ארצי בסוף המאמר.

בוא נסכם כי פרופ´ זרטל לבדו סבור כי גלה עקבות אתר פולחן עברי בהר עיבל, בעוד הקהיליה המקצועית כולה חולקת עליו. עם זאת, אפילו פרופ´ זרטל אינו מכיר הוכחה ליציאת- מצרים.

איני מתנגד אף פעם לנסוח עובדתי מדויק...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'בוא ונסכם שהדבר הברור היחיד...'
בוא ונסכם שהדבר הברור היחיד...
19/09/2002 | 14:42
1
הוא שהקבוצה הסלקטיבית שהובאה ב"הארץ" טוענת שזרטל בודד במסקנותיו.

ואין שום ספק שהעתונאי חקר ובדק ודרש היטב לפני שקיבץ את המדגם ה"מייצג" של הארכיאולוגים לצורך הכתבה.

ואכן... קבוצת המתראיינים ב"הארץ" הם ממכחישי המקרא.

נ.ב.
אני לא שמעתי מעולם את שמעה של פרופ. מיכל ארצי.
אז תרשה לי לא לקבל את דבריה ככתבי הקודש.
(אתה מוזמן להביא לינקים לממצאיה המפורטים)
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'יודע מה? מנה כמה ארכיאולוגים שדעתם'
יודע מה? מנה כמה ארכיאולוגים שדעתם
19/09/2002 | 23:26
לצפיה ב-'חילוני לא יסכים לעולם'
חילוני לא יסכים לעולם
19/09/2002 | 14:53
17
1
לנכונות ממצאיו של פרו זרטל ושל יהושע עציון ושל עשרות ארכיאולוגים המובאים בקובץ המצ"ב. שכן, אם הוא ישר, הוא צריך לקבל שכל מה שכתוב בתורה נכון. לכן, חילוני לוחם, שמנסה להיות קצת ישר עם עצמו, יעקם את כל העובדות, יסתום אוזניו עינו וחושיו לחלוטין לאמת התורה הזועקת לאורך כל ההיסטוריה.

אין מה להוסייף על דברין של מר עמיון (החילוני עדיין)
"מבעד לכל החיפושים, ההתלבטויות, הויכוחים ומהומת המחקר, שב ועולה, כשהוא מוגה באור יקרות, התנ"ך- ספר הספרים, שכה התעמרו וזלזלו בו בדורות האחרונים. אבן מאסו הבונים היתה לראש פינה".
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מה השטויות הללו? ממתי חילוני הוא'
מה השטויות הללו? ממתי חילוני הוא
19/09/2002 | 16:27
15
2
מכחיש מקרא רפלכסיבי?

היה נחמד מאד אילו אפשר היה לאשש את המיתולוגיה היהודית מזמנו של אברהם, למשל.

זה שאין אישוש לשום מעשיה מיתולוגית שקדמה למאה התשיעית לפנה"ס הוא המצב הנתון ובבקשה לא לירות בשליח כדי לנסות לפתור את הבעיה.

פרופ´ זרטל _בודד_ במסקנותיו, ובכל מקרה, אף הוא כארכיאולוג מקצועי המעורה בנעשה בתחומי מקצועו, מודה כי אין ראיות ליציאת-מצרים.

יהושע עציון, הוא הכנר הטוב ביותר בין ההסטוריונים וכנראה גם ההסטוריון הטוב ביותר בין הכנרים, אולם לא זה מה שנחוץ. עדיף היה לו היה הסטוריון סביר בין הסטוריונים מקצועיים.

התנ"ך הוא אכן fiction מרשים, ואני יודע להעריך סוג זה של אמנות...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ההתבטאויות החוזרות ונשנות שלך..'
ההתבטאויות החוזרות ונשנות שלך..
19/09/2002 | 16:51
7
על "מעשיה מיתולוגית" ו"פיקציה" + התעקשותך ללחום כארי נגד כל שבב מסקנה של זרטל - מוכיחים שאתה אכן מכחיש מקרא רפלקסיבי.

אלמלא היית כזה היית מוכן לקבל את האופציה שלמסופר בתנ"ך (כולל ספר יהושע) יש בסיס עובדתי, והיית דן בשאלה מהו הגרעין ההסטורי ומהי התוספת הספרותית.
ההתעקשות הכפייתית שהכול מיתוס ללא גרגיר של אמת אופיינית למכחישי מקרא רפלקסיביים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא פיקציה, אלא fiction, סיפורת.'
לא פיקציה, אלא fiction, סיפורת.
19/09/2002 | 22:54
2
אני מבין את הכאב. גם אני לא כל כך מאושר מזה, אולם זרטל בודד, אחרת לא היית מתקשה לציין ארכיאולוגים פעילים בני זמננו שהן תמימי-דעים עמו. לא כן?

יהושע עציון אינו ארכיאולוג ואינו הסטוריון. לא שמעתי על שום סקר שערך, אז אל תציג אותו כאיש מחנהו של זרטל (מן הבחינה של תמיכה מקצועית).
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אודה לך אם לא תתנשא...'
אודה לך אם לא תתנשא...
19/09/2002 | 23:21
1
בביטויים כמו "אני מבין את הכאב".
(ואתה דווקא מאושר מאוד מכל שבב של הפרכה לתנ"ך שנדמה לך שהעלית בחכתך. אתה ממש מכחיש תנ"ך רפלקסיבי.)

אזכיר לך שהחזקתי באמונתי גם לפני גילוייו של זרטל, וממילא סביר שהפרכתם לא תביא להתמוטטות האמונה. מקסימום נחזר למצב ה"לא ידוע" של קודם.

ועל אף התנגדותך, ממצאיו של זרטל משכנעים מאוד.
וזה שאיני מביא שותפים לדעתו רק מוכיח שהתחום התמחותי המקצועית אינו ארכיאולוגיה.

ובשום מקום לא דנתי ביהושע עציון, אז אל תגיד לי איך לא להציג אותו.
אני עוסק בזרטל ולא בעציון.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'יפה, שיהיה. אמונה אכן אינה זקוקה'
יפה, שיהיה. אמונה אכן אינה זקוקה
19/09/2002 | 23:38
לראיות. מאמינים פאגאנים הם אלה הזקוקים לראיות. ואכן, דומה שלא הסתמכת מעולם על עציון.

חוות דעתך עלי ועל מניעי - חבל על הזמן (במובן הישן)...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'קישור מזרטל על אברהם אבינו'
קישור מזרטל על אברהם אבינו
20/09/2002 | 04:03
3
לצפיה ב-'היכן הקישור?'
היכן הקישור?
20/09/2002 | 12:43
2
2
לצפיה ב-'קישור מפרופסור זרטל על האבות'
קישור מפרופסור זרטל על האבות
20/09/2002 | 16:30
1
לצפיה ב-'לא, אין זה קישור מזרטל על האבות,'
לא, אין זה קישור מזרטל על האבות,
20/09/2002 | 21:17
שקרן, פאגאן.

זהו אתר של תיכון "עמל", וכשהם כותבים, למשל, תקופת האבות, אין הם מתכוונים לומר שנמצא אבק זנב פסיק ממצא הנוגע לאבות, אלא שמבחינת ה- timeline המיתולוגי היהודי, זהו זמנם של האבות כביכול.

המשך להתפתל ולהסתבך...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ורק לאחרונה פירסם הארכיאולוג'
ורק לאחרונה פירסם הארכיאולוג
19/09/2002 | 20:25
6
ורק לאחרונה פירסם הארכיאולוג פרופ´ אדם זרטל מאונ´ חיפה הגר בקבוץ עין שמר [!], לאחר 21 שנים שחוקר וסוקר את השומרון, בעיתון "הארץ [12.11.99] את הממצא המדהים שמשלחתו גילתה בהר עיבל: מזבח של ישראל מזמן ההתנחלות שלאחר יציאת מצרים, וכפי שציוה ה´ בדבר´ כ"ז, לבנות מזבח בהר עיבל, וכפי שבוצע ביהושע ח´!! המזבח גם תואם במדויק את המדות והצורה של המזבח בביהמ"ק המתואר בחזקאל מ"ג ובמס´ מדות פ"ג. שלא כשאר המזבחות הכנעניות מאותה התקופה, כבמקדשיהם הסמוכים, לא נמצאו סביבו צלמניות [פסלונים אליליים], וגם עצמות הבע"ח שהיו שם היו של בעלי חיים שמהם מקריבים קרבנות [זכרים צעירים מהצאן והבקר וכדו´]. והחוקרים לסוגיהם לא יודעים היאך לעכל "חדשה מרעישה" זו. כמובן, לא "הודו" כל כך מהר חבריו של זרטל במשמעות ממצאיו, ויש אפילו שפרסמו דברים בוטים נגד ממצאיו המחייבים. אך באמת גם לאפיקורס ביותר מבין הארכיאולוגים, היסטוריונים ו"מבקרים", משמש מימצא זה כהוכחה ניצחת: ס´ דברים וס´ יהושע נכתבו סמוך לזמן שהם מדברים עליו, שהרי מתארים דברים שעתה גילו כמדוייקים ביותר! דברי התנ"ך הם אמת לאמיתה, גם בפרטים העובדתיים וההיסטוריים: עד לפרט הקטן ביותר! שוב המלאך הרע אומר על כורחו אמן: משה אמת ותורתו אמת- ואנחנו הבדאים!!!

מתוך דבריו של הרב יעקב סגל
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'נו, פרופ´ זרטל זכה ל"הסכמה" מהרב'
נו, פרופ´ זרטל זכה ל"הסכמה" מהרב
19/09/2002 | 23:47
5
סגל (?).
...I´m deeply impressed

היה עדיף שיזכה להסכמה מצד כמה עמיתים למקצוע...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הטענה שלהם לא הגיונית . מי שטוען'
הטענה שלהם לא הגיונית . מי שטוען
20/09/2002 | 10:41
4
הכבש הוא של הכנענים טועה כי לכבש יש את המידות של המזבח כפי שכתוב בתנ"ך
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אמבציל/קרטין170, אני שואל אותך שאלה'
אמבציל/קרטין170, אני שואל אותך שאלה
20/09/2002 | 15:17
3
ישירה, נוכח כל הפורום. אל תתחמק:
מה היו המידות של המזבח כפי שכתוב בתנ"ך ?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'המידות של המזבח כתובים'
המידות של המזבח כתובים
20/09/2002 | 16:54
2
המידות של המזבח כתובים בספר יחזקאל

אתה יכול לקרוא בתנ"ך שיש לך בבית. פרק מ"ד פסוק יג´
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ביחזקאל המזבח ריבוע, אצל זרטל- מלבן'
ביחזקאל המזבח ריבוע, אצל זרטל- מלבן
20/09/2002 | 17:16
1
לצפיה ב-'איני יודע איזה תנ"ך יש לך בבית. בזה'
איני יודע איזה תנ"ך יש לך בבית. בזה
20/09/2002 | 21:05
המצוי אצלי בבית, מצויינות מדות המזבח ביחזקאל מ"ג י"ג, לא מ"ד י"ג, כהאי לישנא:
"ואלה מידות המזבח באמות אמה אמה וטופח; וחיק האמה ואמה רוחב, וגבולה אל שפתה סביב זרת האחד, וזה גב המזבח"

הסבר לי מה, אם כן, מדות המזבח...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אתה שקרן, אדם זרטל הודה בעצמו'
אתה שקרן, אדם זרטל הודה בעצמו
19/09/2002 | 16:45
שאין לו ראיות ליציאת מצריים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לגבי פרופ. מיכל ארצי...'
לגבי פרופ. מיכל ארצי...
19/09/2002 | 16:46
2
היה נחמד אם עתון הארץ היה מדייק, ובמקום להגדיר אותה כ"ארכיאולוגית מקראית" היה מציין שהיא שייכת לחוג לציביליזציות ימיות (כפי שאפשר לראות ברשימה הזו).
אז נכון שהיא מבינה בארכיאולוגיה של האלף השני לפנה"ס באיזורנו, אבל ההתמחות שלה היא גויי הים, יוונים, פניקים וכיו"ב... ולא העברים (שהיו באותה תקופה תרבות יבשתית).

ולשם ההשכלה, הנה לינק למחקר שלה על העיר NAMI מדרום לעתלית.
והנה עוד_אחד.

ואם תרצה לראות את תמונתה או לצלצל אליה... תוכל לעשות זאת למטה (ראה מקור מצורף).
נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'נו, אז "הארץ" לא דייק בציון תחום'
נו, אז "הארץ" לא דייק בציון תחום
20/09/2002 | 00:02
התמחותה.
קרא את שיש לה לומר על מסקנות פרופ´ זרטל (סוף העמוד) וציין היכן היא מתיימרת להביע דעה בתחום לא לה, או מהי העילה לדחית דבריה...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מסץבר שמיכל ארצי בכל זאת יכולה'
מסץבר שמיכל ארצי בכל זאת יכולה
20/09/2002 | 02:44
לחוות דעה על ממצאי pottery שזרטל טוען כי הם מסמנים עבורו מסלול התקדמות ברור מהכא להתם. חפש Michal Artzy.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מה משכנעים בדיוק ?'
מה משכנעים בדיוק ?
19/09/2002 | 17:00
6
זה שנמצא אולי שריד ל"מזבח" ?
מישהו ניסה לתארך את השריד ?
למה לשייך את המזבח ליהושע ולא לעממים שהיו כאן בכנען ?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'קראת את הספר?...'
קראת את הספר?...
19/09/2002 | 17:59
5
א. המזבח הוא חלק ממכלול שרידים שמתוארכים.
ב. מבנה המזבח שונה מהותית ממזבחות כנעניים, ומזכיר זיקוראת מסופוטמי.

אז כשיש מזבח שמתאים לעם לא-מקומי שהגיע ממזרח במאה ה-13 לפנה"ס... כמובן שלדעתך חייבים להגדירו ככנעני וחסר תיארוך, ובלבד שחס וחלילה לא תאושר המסגרת ההסטורית של ספר יהושע. (ולא מדובר באישור הפרטים המדויקים, אלא רק במסגרת הכללית של הכניסה לארץ)
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'רגע אחד, ידידי'
רגע אחד, ידידי
20/09/2002 | 03:46
4
1. מאיפה ידוע לך שהיה עם שהגיע מהמזרח במאה ה-13 לפנה"ס ?

2. אם נכונה התיאוריה שלך ובאמת הגיע עם כזה לכנען לאחר נדודיו במדבר 40 שנה ולאחר 400 שנה במצריים, למה שהפולחן שלו ישמר אלמנטים מסופוטמיים (קרי זיקוראת) ולא אלמנטים מצריים ?

3. יש לך מזבח, יש לך ספר תנ"ך, יש לך מקורות מסופוטמיים-מצריים שאף אחד מהם לא מדבר על יציאת מצריים וכיבוש הארץ למה שנקפוץ פתאום למסקנה שאתה רוצה שנסיק ?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'תשובות...'
תשובות...
20/09/2002 | 17:11
3
1. ידוע לי שהגיע עם מהמזרח - מתוך המעקב של זרטל אחרי סוגי החרסים באתרים השונים. ככל שאתה מתקדם מערבה אתה מגלה חרסים "חדשים" יותר.

2. הפולחן שלו ישמור אלמנטים מסופוטמיים היות ומקורו של העם הוא במסופוטמיה (אור כשדים).
ולמה היהדות שמרה על האלמנטים המקוריים שלה אחרי 2000 שנה בגלות?
אז אותו הגיון פועל לגבי גלות מצרים.

3. לא יודע מה לדעתך אני רוצה שתסיק.
מבחינתי הממצאים מוכיחים שקבוצה אתנית שהינה במקור מסופוטמית נכנסה לכנען ממזרח במאה ה-13 לפנה"ס, וקבוצה זו הינה זו שמזוהה עם ההתיישבות ה"ישראלית".
לא בקשתי ממך להסיק כלום לגבי יציאת מצרים.
הטענה היחידה היא שהממצאים מראים שיש רקע הסטורי לסיפור המסגרת של ההתנחלות המתואר בתנ"ך.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'זאת אומרת שאתה מודה שאין לך'
זאת אומרת שאתה מודה שאין לך
21/09/2002 | 02:55
2
1. שום ראייה ליציאת מצריים.

2. האם נמצאו חרסים דומים בעבר הירדן המזרחי ?

3. אף לא מקור אחד מצרי או מסופוטמי מדבר על התיישבות ישראלית.

לכל היותר מדברים על ה´חפירו´.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'זאת אומרת שאני מסכים...'
זאת אומרת שאני מסכים...
22/09/2002 | 13:35
1
שזרטל לא עסק ביציאת מצרים, וממילא גם לא הוכיח אותה.

חרסים בעבר הירדן המזרחי?
א. להזכירך שעד לפני שנים הספורות האיזור היה מדינת אויב, והיה קצת קשה לישראלים לחפור שם.
ב. למה לצפות לשלל חרסים באיזור שבו שהו המהגרים תקופת קצרה בלבד (חודשים עד שנים ספורות)?

מקור מצרי/מסופוטומי?
א. לא לשכוח את "ישראל הושם, אין לו זרע" באסטלת מרנפתח.
ב. אתה בטוח שהמצרים הבחינו בין העברים לבין יתר ה"חפירו" באותה תקופה?
מבחינתם מדובר בנוודים פולשים המציקים לשלטונות הערים.
ג. אני לא ארכיאולוג ולא סקרתי כל פפירוס וכל חרס באותה תקופה.
ד. עובדתית, ממלכה ישראלית מופיעה בכנען החל מהמאה ה-10 לפנה"ס. ותרבותה החומרית שונה מהותית מזו של הכנענים (עובדה שמזהים יישובים אלה).
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'על העובדות של ממלכה ישראלית במאה'
על העובדות של ממלכה ישראלית במאה
23/09/2002 | 10:30
1
ה-10 אין פלוגתא ואין רבותא.
מצבת מרנפתח (1224-1210 לפנה"ס) מדברת על חיסול ישראל כאחד המורדים הכנענים בשלטון המצרי.

כלומר ישראל כבר קיים שם בכנען ע"פ המצבה.
אין איזכורים לפלישות מהמזרח, והשורש של חבירו למרות הדמיון הלשוני לעברים הוא שונה מהשורש עבר.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מכתב מעציון יהושע'
מכתב מעציון יהושע
19/09/2002 | 22:18
9
על הטענה:
"אם מכתבי אל עמארנה מקשרים בין ארועים במסופוטמיה לבין ארועים מצריים,
אזי נופלת טענתו של עציון שמקור הטעות של ארכיאולוגים היא הסתמכותם
הבלעדית על תארוך מצרי, ללא הצלבה עם מקור נוסף עצמאי." - אפשר לומר:
הרוצה לברוח מבעיותיו, ירחיק עדותו. השאלה העומדת לדיון אינה אמינותה של הכרונולוגיה המצרית. השאלה האמיתית עליה חייבים הארכיאולוגים לענות היא: מדוע צריך לתארך את הממצא הארכיאולוגי בארץ לפי ההיסטוריה של מצרים (או של ארץ זרה כלשהי) ולא לפי ההיסטוריה של ארץ ישראל?

הפפירוס האמיתי הוא זה שנמצא במוזיאון בהולנד.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אימבציל/קרטין170 חסר-תקנה שלי,'
אימבציל/קרטין170 חסר-תקנה שלי,
19/09/2002 | 22:45
8
פפירוס איפוור הוא פפירוס Leiden No. 344
אילו ידעת צורת אות אנגלית, אומלל, היית יכול לקרוא זאת בשורה הראשונה של הפרטים כאן.

יהושע עציון, הוא הכנר הטוב ביותר בין ההסטוריונים וכנראה גם ההסטוריון הטוב ביותר בין הכנרים, אולם לא זה מה שנחוץ. עדיף היה לו היה הסטוריון סביר בין הסטוריונים מקצועיים.

התנ"ך הוא אכן fiction מרשים, ואני יודע להעריך סוג זה של אמנות...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הטענה ש"עציון הכנר'
הטענה ש"עציון הכנר
21/09/2002 | 22:40
1
1
לדוד, שלום.
הטענה ש"עציון הכנר לא חפר ולא מצא דבר (סתם יצא לי חרוז)", מעידה על
חוסר הבנה בסיסי של התחום שבו עוסק "התנ"ך האבוד" - הלוא הוא
ארכיאולוגיה מקראית. עבודה בארכיאולוגיה מקראית היא מחקר בין-תחומי,
כאשר כלי העבודה העיקרי הוא השוואה בין טכסטים ארכיאולוגיים לבין טכסטים
מקראיים. זוהי עבודת ספריה. העובדה שלא חפרתי אינה מעלה או מורידה דבר
לגבי טיב עבודתי. התגדרות במקצועיות, מבלי להעלות טיעונים של ממש, לא
תועיל לארכיאולוגים. שימו לב לבשורה, לא למטיף.
בברכת חג שמח,
יהושע עציון

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'דודינק´ה, אולם, אינך מסוגל לספר לנו'
דודינק´ה, אולם, אינך מסוגל לספר לנו
22/09/2002 | 02:07
איך מציע עציון להתגבר על הקשיים אשר בחוסר ההתאמה בין ספורי המקרא לממצאי ארכיאולוגיה. האם הצעתו מצאה לנו איזה פפירוס, כתובת, חרס, אבק זנב פסיק של ממצא המעיד ש"היינו" במצרים וגם "יצאנו" משם?

לא קשה לי להסכים לדבר אחד.
הוצאה לאור של ספר מעין זה (התנ"ך האבוד) מתקבלת בעין יפה בחוגים מסוימים, וחזקה עליהם שיקנוהו. אין צורך לדאוג, כנראה, למר עציון והוא יכול עכשיו לנגן להנאתו...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'קראתי את השורה הראשונה . וזה'
קראתי את השורה הראשונה . וזה
22/09/2002 | 13:26
5
1
הפאפירוס שמתואר באתר הידברות זה אותו מספר שכתוב באתר הידברות.
ויש שם תאור יפה של עשרת הדברות.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא לא לא. הידברות משקר כהרגלו.'
לא לא לא. הידברות משקר כהרגלו.
22/09/2002 | 14:30
4
למעשה, גם בפעמים הנדירות שהידברות מבקש לכתוב אמת - מסתבר לעורכים ששכחו איך כותבים אמת, מאחר שהשקר הפך להם לטבע שני...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'נא לקרוא בנושא באתר'
נא לקרוא בנושא באתר
22/09/2002 | 15:29
3
1

בס"ד
נא לקרוא בנושא באתר הזה. וכן פרופ´ עמנואל וליקובסקי
הוא שכתב על הפאפירוס. הידברות בסך הכל הביאו מה שהוא כתב. מה לך להוציא הוצאת דיבה על הידברות.

http://www.aishdas.org/articles/zym.htm

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'וליקובסקי הוסמך לפסיכיאטריה (אוניב´'
וליקובסקי הוסמך לפסיכיאטריה (אוניב´
22/09/2002 | 15:55
2
מוסקווה, 1921) ואינו הסטוריון ואינו ארכיאולוג. אילו בקשתי לערוך פסיכואנליזה למומיות הפרעונים - היה מקום להעזר בשרותיו (כל עוד היה בחיים).

העבודה הסמינריונית עליה הצבעת, אשר מטרתה אחת, הצדקת המיתולוגיה היהודית (וככל הנראה אינך מסוגל לקראה) - שוללת את התאוריות של וליקובסקי. בנוסף לכך היא מציגה קשיים למסורתי, ידידי המובחן, בכך שהיא "מזיזה" את "יציאת-מצרים" לאחור ומאלצת אותו לחשב מחדש את משך שנות דור, על פי הנוסחה המצליחה בכל מצב:
g=(1998-Aaron)/106
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אתה חושב שיש מישהו שיהיה מוכן'
אתה חושב שיש מישהו שיהיה מוכן
22/09/2002 | 16:07
1
לשמוע לך ולקבל את מה שאתה אומר כשאתה לא נותן לנו איזה תואר יש לך. בזמן שאני רואה באתר מי שנתן את הפפירוס ואת התירגום שיש בו ואת כל מה שכתוב באתר בצורה מפורטת על ידי מי שהתואר של פרופסור ולא משנה איזה מגמה. אם הוא היה כותב שטויות היו חברים שלו לעבודה מנדים אותו. זה באמת נראה לך שמישהו יקבל את דעתך? הרי האתר הזה מפורסם הרבה זמן. והוא כתוב בחוברות ואף אחד לא התלונן על כך. אני בטוח שאתה טועה. אין טעם לדבר על כך.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'בס"ד. חבל"ז. אין בפפירוס איפוור זכר'
בס"ד. חבל"ז. אין בפפירוס איפוור זכר
22/09/2002 | 16:50
לבני-ישראל, או לאיזו דמות יהודית, או למאורעות המיתולוגיה היהודית.

אנשי מחקר אינם מבזבזים זמנם על הידברות, או על האתר שציינת, וממילא, אי-תגובתם אינו בבחינת הסכמה...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'עציון הוא כנר, וידען הוא סוכן ביטוח'
עציון הוא כנר, וידען הוא סוכן ביטוח
19/09/2002 | 22:58
3
ובכל זאת גוססי מביא לנו בהתפעלות מכתב תשובה של ידען (חסר כל השכלה בארכיאולוגיה) לזרטל (שגם ורדון הודה שהוא ארכיאולוג מקצועי).

מסקנה: כל דעה שאינה תואמת את שלכם, מיד תבדקו מה השכלתו, היכן למד, מתי הוסמך. דנים לגופו של אדם, ולא לגופן של דעות.
אבל אנשיכם אינם צריכים כל הסמכה (לידען אין אפילו הסמכה לרבנות!, שלא לדבר על השכלה מדעית כלשהי בשום ענין).
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'עמישב ידידי, את כתבתו של יאיר שלג'
עמישב ידידי, את כתבתו של יאיר שלג
20/09/2002 | 00:35
2
לא קראתי.

מר ידען מכריז בפתיחת דבריו כי אינו ארכיאולוג. הוא גם אינו טוען במאמר המוצבע כי הוא רב. הוא מעמת את מה שנראה לי כדבריו של פרופ´ זרטל עם המקורות אותם אתה וודאי מכיר.

יתכן כי זרטל תקן את דבריו מאוחר יותר, בעקבות הערות של מומחי מקורות.

כאמור, מר ידען לא התעטף כאן באצטלה של ארכיאולוג, או רב.

לו מצאת פרכה בדבריו, חזקה עליך שלא היית משתהה יתר על המדה בהצבעה עליה.
הלא כן?

האם אתה יכול לשפוך אור נוסף על ענין זה?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הבהרה'
הבהרה
20/09/2002 | 02:43
1
הנקודה שרציתי להדגיש היא עצם החיטוט בסמכותו של כל יהודי מאמין שמביע דעות בתחום המדע. (וליקובסבקי, עציון, אורבך, מי לא) - לעומת הקבלה האוטומטית של כל דעה בתחום היהדות או המדע של מי שמקובל עליכם, למרות הנקודה הפשוטה ששני הצדדים מגייסים ידע אישי שלהם או ציטוטים כדי לשרת מטרה הסברתית ברורה.

כתבת: "לו מצאת פרכה בדבריו, חזקה עליך שלא היית משתהה יתר על המדה בהצבעה עליה. הלא כן?"

אה? האם תוכל למצוא ולו הודעה אחת שלי הכוללת הפרכה לדבריכם? כבר הבהרתי שכל הויכוח הזה, סגנונו ומטרותיו משני הצדדים מנוגדת להשקפתי בנושאי אמונה.

הפעם היחידה שתיקנתי מישהו, היתה תיקון לדברי מרכז נטעים שציטט בשגגה פסוק מפורש כדברי חז"ל...

אחת הקבלות שקיבלתי על עצמי בימים אלה היא להתנזר ככל האפשר מכתיבה כאן. בגלל הצורך לחזור ללא סוף על כל ענין
בגלל אמירות אנטישמיות
בגלל ניבולי פה
וגם בגלל צורת הניהול של הפורום

חג שמח לכולם
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא כך. אני מתעלם מדעתו של'
לא כך. אני מתעלם מדעתו של
20/09/2002 | 12:42
1
אינדיבידואל הדיוט, או חסר הסמכה מקצועית לענין הנדון.
כאשר מדובר באדם שהוא professionally qualified לענין הנדון, אשווה את דעתו לדעת עמיתיו המקצועיים. אם המחנות שקולים, אצטט את שתי הדעות, גם זו שמנוגדת לסברתי. אם מדובר בדעה שהיא דעת מעוט במובהק, אצביע על כך שהאיש במעוט. כאשר דעת הדיוט היא כדעת ה- mainstream בענין מקצועי מסוים, בוודאי שאני יכול לצטט אותו, וברור שאיני רומז שאנשי המקצוע המתינו בנשימה עצורה ובכליון עיניים ל- endorsement מצד אותו הדיוט.

במחנה המסיונרי הפאגאני אנו עדים, לעומת זאת, לעתים תכופות מדי, כי דעת כנר (עציון) מתקבלת לתיאבון במקום בו נחוצה דעת הסטוריון. דעת כימאים (פרופ´ אורבך, פרופ´ מ. טרופ, ד"ר הדסה מלמד, ד"ר צבי ענבל) מתקבלת במקום בו נחוצה דעת גיאולוג, אסטרונום וביולוג סלולרי, ותקצר היריעה מלפרט הכל.

מדוע זה כך?

אשר להתבטאויות בע"פ ובכתב:
שניתי שני דברים והם נר לרגלי:
(1) volat irrevocabile verbum
(2) Verba volent, scripta manent
נטעים ומסורות חז``ל >>

הודעות אחרונות

16:31 | 19.02.10 אניאתההוא
16:51 | 29.04.06 ר רכ רכב רכבת ישראל
01:35 | 13.03.04 rmizrahi
17:02 | 05.01.04 vizini
09:36 | 05.01.04 vizini
03:02 | 05.08.03 הנהנה
01:03 | 05.08.03 ניק כושל
17:17 | 04.08.03 דוד1000
23:09 | 03.08.03 ניק כושל
17:19 | 03.08.03 שומר החiמות הראשון
23:07 | 02.08.03 ניק כושל
21:46 | 02.08.03 יוחנן כהן גדול2

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ