לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
75917,591 עוקבים אודות עסקים

פורום נטעים ומסורות חז``ל

זרם הגולף שבאוקינוס האטלנטי הוא תופעה מדהימה של זרם מים חמים הזורם לאורך אלפי קילומטרים בתוך מימי האוקינוס הקפואים. מהו סוד קיומו של זרם הגולף? גם בהסטוריה האנושית יש זרם אחד שזורם, אלפי שנים, בתוך אוקינוס העמים . שונה , ונפרד. הזרם הזה הוא חלק מן ההסטוריה, הוא נושק לה , משקיף עליה מן הצד. קוראים לו עם ישראל. מהו סוד קיומו?*חשיפת האנרגיות הרוחניות שטמונות בעם ישראל: דינמיקה זורמת עכשווית של קיום חיים יהודיים המחוברים אל מקורותיו הרוחניים של העם היהודי. *פילוסופיה והגות יהודית.*פסיכולוגיה , יחסי אנוש, וחינוך ברוח היהדות.*מתן יעוץ והפניה לארגוני חסד יהודיים .*מענה לשאלות בעניני זוגיות לפי רוח היהדות.(פסיכולוגים,אנשי חינוך ורוח)*אומנות ויצירה יהודית* שירה , מוסיקה* מדע ותורה* רפואה על פי ההלכה* זכות הציבור לדעת *חיסול הבערות שקיימת בנושא מצוות ויהדות* הכרת השורשים ומקורות רוחניים של העם היהודי כבסיס לאיחוד כל שדרות העם.ובקיצור-להכיר את עצמנו טוב יותר,נעים יותר,ביחד יותרע``י אהבה ונתינה אמיתית ללא גבולות,ללא כפיה,ללא משוא פנים.בברכה-מינהלת הפורום, מרכז נטעים להסברה יהודית.

אודות הפורום נטעים ומסורות חז``ל

זרם הגולף שבאוקינוס האטלנטי הוא תופעה מדהימה של זרם מים חמים הזורם לאורך אלפי קילומטרים בתוך מימי האוקינוס הקפואים. מהו סוד קיומו של זרם הגולף? גם בהסטוריה האנושית יש זרם אחד שזורם, אלפי שנים, בתוך אוקינוס העמים . שונה , ונפרד. הזרם הזה הוא חלק מן ההסטוריה, הוא נושק לה , משקיף עליה מן הצד. קוראים לו עם ישראל. מהו סוד קיומו?*חשיפת האנרגיות הרוחניות שטמונות בעם ישראל: דינמיקה זורמת עכשווית של קיום חיים יהודיים המחוברים אל מקורותיו הרוחניים של העם היהודי. *פילוסופיה והגות יהודית.*פסיכולוגיה , יחסי אנוש, וחינוך ברוח היהדות.*מתן יעוץ והפניה לארגוני חסד יהודיים .*מענה לשאלות בעניני זוגיות לפי רוח היהדות.(פסיכולוגים,אנשי חינוך ורוח)*אומנות ויצירה יהודית* שירה , מוסיקה* מדע ותורה* רפואה על פי ההלכה* זכות הציבור לדעת *חיסול הבערות שקיימת בנושא מצוות ויהדות* הכרת השורשים ומקורות רוחניים של העם היהודי כבסיס לאיחוד כל שדרות העם.ובקיצור-להכיר את עצמנו טוב יותר,נעים יותר,ביחד יותרע``י אהבה ונתינה אמיתית ללא גבולות,ללא כפיה,ללא משוא פנים.בברכה-מינהלת הפורום, מרכז נטעים להסברה יהודית.
x
הודעה מהנהלת הפורום
מטרת הפורום היא דיון ומידע הקשור לשורשיו של עמינו כפי שהם מופיעים בתנ``ך, ובספרות חז``ל לדורותיהם, ולהרחיב את ידיעות הגולשים בתחומי המקרא, ההלכה והמנהגים. אנא המנעו מדיון בסוגיות פוליטיות.
אנא העבירו דיונים פוליטיים לפורום דתיים וחילוניים. למעבר ליחצו על קישור זה
המשך >>

לצפיה ב-'אפוס גילגאמש*'
אפוס גילגאמש*
<< ההודעה הנוכחית
23/08/2002 | 13:35
100
22
הנני מעוניין להביא בפניכם את אחד מהאפוסים הידועים והמרשימים ביותר שנוצרו בארם-נהריים הקדומה. ההקשר לפורום הוא בגוף האפוס, ובו מתואר ה"מבול" התנ"כי. האפוס מוזכר בציורים ורישומים קדומים, כבר ב-3000 שנה לפה"ס. הסיפור נכתב לראשונה בכתב היתדות הקדום – בשנת 2500 לפה"ס(לערך).

אתאר בקצרה את מהלך המאורעות של הסיפור:

גילגאמש היה מלך עריץ על עיר בשם ארך(אורוק) . כמו בשאר אגדות דומות, גילגאמש מתואר כבן אלים ואדם ששני שלישיו אל, ושליש אחד אדם.
מאחר וגילגאמש הקשה את ליבו עם בני ארך, ביקשו בני עמו את עזרת האלים. האלים ביקשו מהאלה ארור שתברא יצור שיתחבב מאוד על גילגאמש, ובכך יניא את ליבו מעריצותו כלפי עמו.

מסופר על האלה, שקרצה מעט טיט וחומר, ובראה ממנו את אנכידו רב העוצמה וארך השיער(אגב, סיפור הבריאה היהודי משתמש גם כן באותו מוטיב ; שמוזכר רבות בסיפורת השומרית, המצרית, ועוד כהנה וכהנה).

בהמשך, אנכידו נולד בטבע, ומתחבב מאוד על החיות שעליהן הוא מגן מפני הציידים. אחד מציידי האזור, המעוניין להפוך את אנכידו לבן תרבות(להזכירכם, בכך מקווים בני ארך שיוסר מאיתם עולו של גילגאמש), מבקש מגילגאמש שישלח אל אנכידו אישה זונה בשם שאמחאת שתנסה לפתות את אנכידו ובכך לשנות את אורח חייו.

שאמאחת מצליחה במשימתה, שוכבת עם אנכידו, ולאחר ששבעה נפשו של אנכידו ממנה, וביקש לחזור אל החיות – ברחו ממנו כולם בבהלה רבה. אנכידו מבין שמשהו שונה בו, ופונה אל הנערה לשם בקשת הסבר. היא מבהירה לו מה קרה איתו, ומספרת לו על גילגאמש שרודה בעמו ביד חזקה.

אנכידו שש אלי קרב, ומוכן לצאת לפגישה עם גילגאמש. בהגיעו לארך, מתגוששים השניים, ומרוב התפעלותם אחד מכוחו ויופיו של השני, מחליטים הם להפוך ידידים בלב ובנפש.

מכאן, השניים יוצאים למשימות חיסול חיות-אל משונות, נלחמים הם אף באלים עצמם, ובסופו של עניין, אנכידו מבזה את האלה אשתר, ובכך נחרץ גורלו למות.
גילגאמש מתמלא עוגמת נפש רבה לאור מות ידידו האהוב, וומתירא מפני המוות הצפוי לו. בהמשך יוצא הוא למסע לפגישה עם אותנאפשתים הגדול שהפך לאלמוות בעודו בחיים. בדרכו לאותנאפשתים עובר גילגאמש תלאות רבות וקשות: מתבקש הוא לחצות נהרות וימים, אנשי עקרב ושאר ארחי פרחי מנסים להניאו מהשתתפות במסע, ובכל זאת, בסופו של דבר הוא מגיע בשלום אל אותנאפשתים.

בראות גילגאמש את אותנאפשתים מתמלא הוא תקווה רבה, כי רואה הוא שהינו דומה לו במראה פניו וגופו. ושואל הוא בהשתוקקות רבה את אתנאפשתים: "איך מצאת את חיי הנצח והפכת לאל" ?

כאן מגיע הדובדבן שבקצפת ; סיפור המבול אשר עבר על אותנאפשתים, ובכך הוביל אותו לחיי נצח.
מאחר ובאתר "תפוז" יש הגבלה על מס´ התווים, הסיפור כולו יגולל בפניכם בהודעה הבאה עלינו לטובה.

*מחמת ואין ראשית הסיפור מהווה את עיקר התוכן, קיצרתי רבות מתוכנו של האפוס.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'המשך....'
המשך....
23/08/2002 | 13:39
65
3
אותנאפשתים החל לגולל בפני גילגאמש את סיפור המבול, כדי להבהיר לו, כי "לא כל יום פורים"() והמצב אשר הביא להפיכתו לאל – לא ישנה על עצמו – ולמעשה אין לגילגאמש סיכוי להשפיע על האלים להעניק לו חיי נצח.

הסיפור:

אותנאפשתים מדבר אליו, אל גילגאמש:
´הבה אגלה לך, הוי גילגאמש, תעלומה,
כן, סודם של האלים, הבה אספר לך.
שוריפק, העיר הידועה לך,
השוכנת [לאורך] הפרת;
עתיקה היא העיר, ואלים דרים בה,
ליבותיהם עוררו את האלים הגדולים להביא מבול.´

אותנאפשתים ממשיך ומתאר שמותם של כמה מאלי הפנתיאון,
שהחליטו את ההחלטה הרת האסון הזו.
איאה – שהוא האל הטוב בדר"כ, אינו שומר אמונים לאלים הגדולים,
ומגלה את סוד המבול הממשמש לבא לאותנאפשתים. בספרות הקדומה
מקובלת פניה אל בית האדם – כאל פניה לאדם עצמו.

[איאה] חוזר על דבר האלים אל סוכת האגמון(של אותנאפשתים):
´סוכת האגמון, סוכת האגמון!
הקיר, הקיר!
סוכת האגמון, שמעי!
הקיר, הבינה!
הוי, איש שורופק(אותנאפשתים) בן אוברא-טוטו,
הרוס את הבית (כפי שהזכרנו, מדובר בסוכת קנים,
ומקובל היה להרוס בתים ולבנות ספינות במקומם),
בנה את הספינה.
זנח את העושר, בקש את החיים,
בוז לקניין, קיים את הנפש.
אסוף אל הספינה את זרע כל חי (...)
הספינה, שהינך עתיד לבנות,
לפי מידות מפורטות תיבנה,
רחבה ואורכה שווים יהיו...´

אותנאפשתים מקבל עליו את דברי האל, אך שואל אותו, כיצד יסתיר מעיני העם את מטרת בניית הספינה. איאה מייעץ לו לספר לעם, כי האל אנליל מבקש את נפשו, ועל
-כן בונה הוא ספינה למען יברח איתה אל הים הגדול.
לאחר שבניית הספינה נסתיימה, מעלה אותנאפשתים לספינה את כל חיית השדה, את בני משפחתו, אומנים רבים, וכן זהב כסף ואוצרות רבים.
....
....
....
הסיפור ממשיך ומתאר לנו את זעף השמיים (גם כן מוטיב שאוזכר בסיפור המבול המשוכתב), את פחד האלים מין הצרה שהמיטו על עצמם, ובקיצור נמרץ, לאחר שבעה ימים ושבעה לילות, שכחו המים והארץ חזרה לשקוט.

כמו בסיפור התנ"כי, הספינה נעצרת על גבי אחד ההרים הגבוהים, ואותנאפשתים שולח ציפורים בזו אחר זו לבדוק האם התייבשה כליל האדמה (קודם יונה, לאחר מכן סנונית, והציפור האחרונה – העורב).
מכאן האלים מודים לאותנאפשתים על כי הצליח להציל – ולו חלק קטן – מהחיים על פני האדמה, והם גומלים לו את שכרו בחיי-נצח. המשך האפוס לא חשוב , ולכן לא אוסיף אותו.

לאור זאת, ניכרים הקבלים רבים בין אגדה זו לבין המתואר בתנ"ך בחומש בראשית. ולא מין הנמנע הוא שסיפור זה – שנחשב מפורסם מאוד באותה התקופה – השתרבב לו לאוסף המגילות המכונה -"תנ"ך"- בצורה משוכתבת כזו או אחרת ( ויתכן אף שנוסף ככתבו וכלשונו, ושונה רק בתקופה מאורחת יותר בידי חכמי התורה שחששו כי האלים הרבים המתוארים בסיפור, מנוגדים לתפיסה המונתיאיסטית).

אני משער שרובכם כבר מכירים בצורה כזו או אחרת את הסיפור, ולאור הוויכוחים השוכנים בפורום דרך קבע – ראיתי לנכון להביא את החלק הרלבנטי של האפוס לידיעת ה"ציבור". לשם הבהרת כמה סילופים באשר לראשית המיתולוגיה היהודית.

ובכל זאת, ולמרות פרשנותי האישית שאיננה משתמעת לשני פנים, ראו עצמכם חופשיים לפיתוח תיאוריות נוספות באשר לאפוס ולמיתולוגיה היהודית ככלל... (ותגובות כגון: "תודה על האישור" – יתקבלו בברכה ובמאור פנים).

*אני מתנצל מראש על כל טעות כתיב, במידה ותימצא בהודעה. תודה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אם אתה אומר שאדם כתב את התורה . איך'
אם אתה אומר שאדם כתב את התורה . איך
23/08/2002 | 14:29
64
4
זה שלא כתב עוד אדם בעולם ספר דומה?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אין דבר כזה "תורה"'
אין דבר כזה "תורה"
23/08/2002 | 14:43
4
זה אוסף אגדות קדומות שבמשך השנים חוברו והיו לכלל ספר אחד - בידי כמה וכמה אנשים.

מרבית האגדות (בראשית, המבול, סיפורי הנסיך אברם, ועוד) מוצאן מתרבות השומרים הקדומים, המצריים, וכן - אף הכנענים.

מכאן, ששאלתך כלל לא רלבנטית.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אין גם ספר דומה למדריך הטלפון'
אין גם ספר דומה למדריך הטלפון
23/08/2002 | 14:44
23
3
אז זה אומר שאלוהים כתב אותו?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אין מישהו שניבא שלא יהיה ספר דומה'
אין מישהו שניבא שלא יהיה ספר דומה
23/08/2002 | 17:15
22
6
בספר התורה יש נבואה שלא יהיה מישהו שיביא תורה דומה עם תיאור שבו מופיע מישהו שאומר לעם אני בורא העולם וגם יש תיאור שבו הוא מראה שהוא שולט על העולם וגם יש משפטים שמראים שהעם מסכים שהוא בורא העולם. אין דבר כזה בכל העולם.

אני מראה לך עכשיו שלא יכול להיות שהתורה נכתבה על ידי אדם.
כתוב בתורה בספר דברים פרק ד´ פסוק לב´: כי שאל נא לימים ראשנים אשר היו לפניך, למן היום אשר ברא אלהים אדם על הארץ, ולמקצה השמים, ועד קצה השמים: הנהיה, כדבר הגדול הזה, או, הנשמע כמהו. השמע עם קול אלהים מדבר מתוך האש, כאשר שמעת אתה--ויחי. או הנסה אלהים, לבוא לקחת לו גוי מקרב גוי, במסת באתות ובמופתים ובמלחמה וביד חזקה ובזרוע נטויה, ובמוראים גדלים: ככל אשר עשה לכם יהוה אלהיכם, במצרים--לעיניך. לה אתה הראת לדעת, כי יהוה הוא האלהים: אין עוד, מלבדו. מן השמים השמיעך את קלו, ליסרך; ועל הארץ, הראך את אשו הגדולה, ודבריו שמעת, מתוך האש. ותחת, כי אהב את אבתיך, ויבחר בזרעו, אחריו; ויוצאך בפניו בכחו הגדל, ממצרים. להוריש, גוים גדלים ועצמים ממך--מפניך; להביאך, לתת לך את ארצם נחלה--כיום הזה. וידעת היום, והשבת אל לבבך, כי יהוה הוא האלהים, בשמים ממעל ועל הארץ מתחת: אין, עוד. ושמרת את חקיו ואת מצותיו, אשר אנכי מצוך היום, אשר ייטב לך, ולבניך אחריך--ולמען תאריך ימים על האדמה, אשר יהוה אלהיך נתן לך כל הימים. עד כאן דברי התורה.
נותן התורה מנבא שלא היה ולא יהיה לעולם סיפור כפי שמתואר בעשרת המכות וביציאת מצרים ובמעמד הר סיני.
אם אתה אומר שאדם כתב את ספר התורה, איך זה שלא עשה עוד משהו כפי שכתוב בתורה? האיסלם והנצרות לא הביאו סיפור דומה אלא לקחו את הסיפור של העם היהודי. אבל אין אף אדם בעולם בכל הזמנים ובכל המקומות לא תמצא ספר שכתוב שישות פונה לעם ואומרת לו אני בורא העולם שעשיתי לכם ניסים . ולאחר מכן הסכמה של העם שהם מסכימים שמי שמדבר אתם הוא בורא העולם.
כלומר אם אתה חושב שקל לעבוד על האנשים ולהחדיר להיסטוריה סיפור יציאת מצרים . איך זה שלא היו עוד סיפורים דומים בכל העולם בכל הזמנים.

התשובה לשאלה האחרונה : כי לא עשה זאת יצור גשמי אלא בורא העולם. .ומאחר שיש רק בורא אחד, אין עוד בעולם מישהו שהחדיר להיסטוריה סיפור דומה.

איך ידע כותב התורה שלא היה בעבר סיפור דומה ? למרות שלא היה אז רדיו ואמצעי תקשורת כמו שיש היום?
תשובה כי לא אדם כתב את ספר התורה.

התורה אומרת שלא תיתן לאף אחד להצליח להכניס ספר דומה להיסטוריה. שיש בו סיפור שמופיע מישהו שאומר אני בורא העולם וכו´. אני פרסמי את הראיה הזאת בהרבה אתרים ואף אחד לא הביא לי ספור שדומה לספור התורה.

אם נותן התורה אמר שלא יוכל אף אחד להכניס ספר דומה ומה שהוא אמר מתקיים , זה ראיה מוחצת לאמיתות התורה.

כלומר זה מראה שמי נתן לכל אחד אפשרות להפריך את הספר ואף אחד לא הפריך את הספר.
אני יסביר את עצמי במשל: אם מישהו מפיץ ספר שכתוב בו שהוא הכי חזק בעולם ומי שרוצה יכול לבוא ולהתמודד אתו , אם אף אחד לא בא זה מראה שהוא הכי חזק. אתה יכול לא להאמין לזה שפרסם את הספר שהוא הכי חזק בעולם, אבל בכדי להוכיח שהוא לא כך אתה צריך להתמודד איתו , אם את לא התמודדת לא הוכחת שהוא לא צודק.
הנמשל: בתורה כתוב שלא יהיה מישהו שיוכל לפרסם ספר שכתוב בו אני בורא העולם. אם כופרים במשך הדורות שניסו להפסיק את קיום תורה ומצוות ליהודים לא פרסמו ספר דומה, זה מראה שמי שכתב את הספר לא מאפשר זאת.
בברית החדשה אין ספור שבו מופיע מישהו שאומר אני בורא העולם.
מי כתב את הספר מונע כל מי שירצה להפריך את הספר. והוא נותן לכל אחד אפשרות להפריך ואף אחד לא הפריך.
השאלה שלי מדוע לא הכניס אף יצור בעולם עוד ספר דומה כמו ספר התורה בכדי להפריך את התורה.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מימלא בדברים שהבאת לא קיימת נבואה'
מימלא בדברים שהבאת לא קיימת נבואה
23/08/2002 | 17:57
18
3
כך הודת בעצמך ועכשיו דוד קרא בעיון על אפוסים של עמים קדומים והשכל.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הוא לא יקרא'
הוא לא יקרא
23/08/2002 | 19:07
2
הוא כבר בטוח שאין!
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'יש נבואה , אתה היחידי שטוען שאין נב'
יש נבואה , אתה היחידי שטוען שאין נב
24/08/2002 | 21:13
16
2
נבואה. וכך כתבתי בהודעות שהפרסמיתי.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לאיזו נבואה אתה מתכוון?'
לאיזו נבואה אתה מתכוון?
24/08/2002 | 21:43
3
1
לצפיה ב-'תגובה ל--לאיזו נבואה אתה מתכוון?'
תגובה ל--לאיזו נבואה אתה מתכוון?
25/08/2002 | 21:35
2
2
בתאור של מעמד הר סיני כתוב כך:
בספר דברים פרק ד´ פסוק לב´: כי שאל נא לימים ראשנים אשר היו לפניך, למן היום אשר ברא אלהים אדם על הארץ, ולמקצה השמים, ועד קצה השמים: הנהיה, כדבר הגדול הזה, או, הנשמע כמהו. השמע עם קול אלהים מדבר מתוך האש, כאשר שמעת אתה--ויחי. או הנסה אלהים, לבוא לקחת לו גוי מקרב גוי, במסת באתות ובמופתים ובמלחמה וביד חזקה ובזרוע נטויה, ובמוראים גדלים: ככל אשר עשה לכם יהוה אלהיכם, במצרים--לעיניך. לה אתה הראת לדעת, כי יהוה הוא האלהים: אין עוד, מלבדו.

תקרא לזה נבואה או הפגנת כוח. אין מישהו שסותר את הדברים שכתובים בו ולא היה. וזה ראיה שהתורה אמת.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מדובר כאן בס"ה בהשוואה בין'
מדובר כאן בס"ה בהשוואה בין
25/08/2002 | 22:10
2
מיתולוגיות.

ברור שהמיתולוגיה היהודית יחודית. אבל בדיוק באותה מידה יחודיות גם המיתולוגיות האחרות. לעולם לא תמצא שתי יצירות סיפורת (fictional) זהות של שני מחברים שונים.

יש בהחלט מקום למחקר משווה של מיתולוגיות עמים ואמונות לאתור ספורי פולקלור ומסורות דומים, אתור שרשיהם ונתוח ההבדלים ביניהם.

הטעות של המתווכחים היא שהם כמובן הוטו מהדרך הנכונה כבר בהתחלה ולא ראו כי פשוט צריך לטעון ללא ויתור כי מדובר כאן בלא יותר מאשר מחקר השוואתי בין מיתולוגיות.

המיתולוגיה היהודית היתה, ועדיין מצויה במצב של העדר אישוש חוץ-מיתולוגי לכל מה שאירע לפני המאה התשיעית לפנה"ס, ושני מאורעות בה הם בדויים בוודאות.

_אסור_ לשכוח זאת.

ואגב, איתגרתי אותך לספר לנו במשפט אחד מהו הרעיון של הכנר, הלא-היסטוריון ולא-ארכיאולוג, יהושע עציון...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לדוד170'
לדוד170
25/08/2002 | 22:12
1
כול זה מדבר על העבר ועל ההווה, לא על העתיד.

מחבר הפסקא שואל את הקוראים האם הם מכירים טענה דומה בתאולוגיה אחרת וזה בערך כמו מאמן כדורסל שמעודד את השחקנים.

השאלה אם יש כאן בפסקא ולו רמז קטן לגבי העתיד

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אניטוען שלא ביססת את דבריך על הכתוב'
אניטוען שלא ביססת את דבריך על הכתוב
25/08/2002 | 07:40
11
אלה מcut & paste של מחב"ת לא מוכשר במיוחד.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לדוד170'
לדוד170
25/08/2002 | 17:35
אם תוכל אנה עמת את טענתך בדבר נבואה מול הפסוק הרלוונטי לדעתך.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אני אומר שלא צריך לחפש אם כתוב נבוא'
אני אומר שלא צריך לחפש אם כתוב נבוא
25/08/2002 | 18:38
9
או לא אפילו אם לא היה כתוב נבואה, הדבר ברור שאם יהיה עוד מישהו שיפרסם תורה דומה הוא מפריך את התורה, ואם אין מישהו שמפרסם תורה דומה הדבר ברור שהתורה אמת. אבל יש נבואה תראה כתוב תשאל ותחפש אם יש עוד מישהו שאמר לעם אני עשיתי נסים שמראים שאני שולט על כל העולם. ברור מכאן שאין הכוונה רק לאותו יום אלא גם ליום המחר שעדיין אפשר לחפש אם יש תיאור כזה . ואם לא מצאת למחרת ברור שמותר לך בכדי להפריך אתו לחפש גם יום אחרי זה וכן ההלאה. ואם עד היום לא נמצא ספור עם תיאור דומה למעמד הר סיני, חייבים להבין שלא היה זה אדם אלא בורא העולם כי אם היה זה אדם היה עוד סיפור כזה בהיסטוריה. או בכדי להפריך את התורה או בכדי לזכות בתואר בורא העולם שהוא לכל הדעות מכובד ביותר.
רון הוא דתי הוא חילוני והוא לא מחבת ולא סיר.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אולם, מדובר כאן בס"ה בהשוואה בין'
אולם, מדובר כאן בס"ה בהשוואה בין
25/08/2002 | 18:48
2
מיתולוגיות.

ברור שהמיתולוגיה היהודית יחודית. אבל בדיוק באותה מידה יחודיות גם המיתולוגיות האחרות. לעולם לא תמצא שתי יצירות סיפורת זהות של שני מחברים שונים.

יש בהחלט מקום למחקר משווה של מיתולוגיות לאתור ספורי פולקלור ומסורות דומים ונתוח ההבדלים ביניהם.

הטעות של המתווכחים היא שהם כמובן הוטו מהדרך הנכונה כבר בהתחלה ולא ראו כי פשוט צריך לטעון ללא ויתור כי מדובר כאן בלא יותר מאשר מחקר השוואתי בין מיתולוגיות.

המיתולוגיה היהודית היתה, ועדיין מצויה במצב של העדר אישוש חוץ-מיתולוגי לכל מה שאירע לפני המאה התשיעית לפנה"ס, ושני מאורעות בה הם בדויים בוודאות.

_אסור_ לשכוח זאת.

ואגב, איתגרתי אותך לספר לנו במשפט אחד מהו הרעיון של הכנר, הלא-היסטוריון ולא-ארכיאולוג, יהושע עציון...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'תגובה לGovernor וליואב'
תגובה לGovernor וליואב
25/08/2002 | 21:23
1
אם אדם בשם ראובן שלא מכיר שום דת וגם לא את היהדות נכנס לחנות ורואה את ספר התורה, הוא קורא בו ורואה שכתוב בו שיש מישהו שפונה למשה רבינו ואומר לו אתה תראה שאני יראה לכל העולם שאין כמוני בכל הארץ. ואחר כך הוא רואה כתוב שהוא מוציא עם מתוך עם בניסים שמראים שהוא שולט על כל העולם. והוא קורא עוד ורואה שכתוב שהעם נאספים מול הר ושם אומר הוא אומר להם אני הוצאתיך אותכם ממצרים ואתם ראיתם שאני שולט על כל העולם. ואני בורא העולם ואני רוצה שתאמינו שאני בורא ולא יצור רגיל לכן אני אומר לכם שלא תמצאו עוד תיאור של סיפור כזה כמו הסיפור של יציאת מצרים ומעמד הר סיני. (ברור שהוא לא מתכוון שלא ימצאו רק באותו יום אלא שלא ימצאו לעולם. כמו שמישהו אומר לכולם אני אלוף העולם ברור שהוא שאם למחרת יבוא מישהו וינצח אותו הוא יפסיק להיות אלוף העולם ואם יבוא וילחמו בו ולא ינצחו אותו הוא אלוף העולם).

ראובן הולך ומחפש בכל הדתות באינטרנט ולא מוצא שום דת ושום ספר שכתוב בו שמישהו אומר לעם אני בורא העולם לאחר שהוא ראה שאין אף דת ואף סיפור כזה הוא הבין שאת הספר הזה נתן בורא העולם. הוא שמח מאוד כי הוא מבין שהרבה יותר קל לחיות שיש בורא ויש עולם הבא כי בעולם הזה אין הרבה הנאות רוב הזמן הוא ללא הנאה.
יום אחד פוגש אותו מישהו בשם שמעון ואומר לו שמע מה אתה מאמין שספר הזה אמת אני יראה לך שהיו שינויים בספר במשך הזמן שהוא יתגלגל עד היום, ואני יראה לך שיש סוברים שהספר ניתן בזמן אחר ולא בזמן שרשום (אין לו ראיה לכך אבל כך הוא מנסה למכור לו לוקשים). עונה לו ראובן . אותי זה לא מעניין מה קרה במשך הזמן. הרי מלפני 2000 שנה בערך אין שום מחלוקת שהתורה כבר הייתה בעולם בצורה שהיא היום. ובמשך הזמן הזה היו הכופרים וכל אלה שרצו להשמיד את העם היהודי להפיץ ספר דומה בכדי להפריך את הספר. מה הסיבה שהם לא עשו זאת בטוח שבגלל שאין אפשרות לאדם להחדיר ספר כזה להיסטוריה. ולכן כל אלה שבאים ואומרים שהספר ניתן בזמן אחר ולא בזמן שרשום בספר טועים או מטעים. ואז שמעון הודה וראה שהוא צודק והם רקדו שניהם בשמחה.
בכבוד רב ובאהבה רבה
דוד
נטעים ומסורות חז``ל >>
25/08/2002 | 22:12
1
מיתולוגיות.

ברור שהמיתולוגיה היהודית יחודית. אבל בדיוק באותה מידה יחודיות גם המיתולוגיות האחרות. לעולם לא תמצא שתי יצירות סיפורת (fictional) זהות של שני מחברים שונים.

יש בהחלט מקום למחקר משווה של מיתולוגיות עמים ואמונות לאתור ספורי פולקלור ומסורות דומים, אתור שרשיהם ונתוח ההבדלים ביניהם.

_אסור_ לשכוח זאת.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אבל דוד'
אבל דוד
26/08/2002 | 00:11
5
1
נכון שתוכל תמיד לבדוק את הסחורה של השכן ולהתרשם , אולי תחליט לקנות אותה אולי תדחה אותה לחלוטין.

אבל, היכן כתוב בקטע שהבאת שלא תהיה סחורה כזאת מוצעת בעתיד
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ל----יואב10'
ל----יואב10
26/08/2002 | 22:16
4
שנאמר: (דברים ד,ט) [רק השמר לך ושמר נפשך מאד פן תשכח את הדברים אשר ראו עיניך ופן יסורו מלבבך כל ימי חייך] והודעתם לבניך ולבני בניך, וסמיך ליה (הפסוק הבא) יום אשר עמדת לפני ה´ אלהיך בחורב [באמר ה´ אלי הקהל לי את העם ואשמעם את דברי אשר ילמדון ליראה אתי כל הימים אשר הם חיים על האדמה ואת בניהם ילמדון].

למי ששאל היכן כתוב שקבלו בני ישראל את התורה

התשובה:
. נוסח מרכזי אחד להשוואה. "ויהי ככלות משה לכתוב את דברי
התורה הזאת עד תומם ויצו משה את הלוויים נושאי ארון ברית השם
לאמר: לקח את ספר התורה הזה ושמתם אותו מצד ארון ברית השם
אלקיכם והיה שם בך לעד" (דברים ל"א-כ"ד), ממילא אם היה
מתעורר ספק ביחס לדיוק הנוסחאות שבידינו כגון שהיו נהיות שתי
נוסחאות, אפשר היה להוציא את הנוסח הראשוני ולהשוות ביניהם.
עוד מצווה ששיכת לקטגוריה הזאת של נוסח מרכזי אחד להשוואה
היה מה שנצטוו ישראל כשיכנסו לארץ לעשות גלעד אדיר של אבנים
על הר עיבל, לסוד אותם בסיד ולכתוב על זה את כל התורה באר היטב,
גם הוא היה במשך שנים רבות בודאי מקור חשוב להשוואה.

ז. הפצה ראשונית. "ויכתוב משה את התורה הזאת ויתנה אל
הכוהנים, בני לוי, הנושאים את ארון ברית ה´ ואל כל זקני ישראל"
(דברים ל"א ט´). התורה דאגה לעדכן אותנו במסירה הראשונית של
התורה שנמסרה לכוהנים ולכל זקני ישראל (כמובן במספר העתקים).

נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'קראתי, תודה'
קראתי, תודה
27/08/2002 | 09:54
3
ועדיין לא מתיישבת טענתך עם הכתוב שבעתיד לא תהיה אמונה דומה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ליואב . בבקשה דברי התורה.'
ליואב . בבקשה דברי התורה.
27/08/2002 | 17:37
2
כתוב בתורה בספר דברים פרק ד´ פסוק לב´: כי שאל נא לימים ראשנים אשר היו לפניך, למן היום אשר ברא אלהים אדם על הארץ, ולמקצה השמים, ועד קצה השמים: הנהיה, כדבר הגדול הזה, או, הנשמע כמהו. השמע עם קול אלהים מדבר מתוך האש, כאשר שמעת אתה--ויחי. או הנסה אלהים, לבוא לקחת לו גוי מקרב גוי, במסת באתות ובמופתים ובמלחמה וביד חזקה ובזרוע נטויה, ובמוראים גדלים: ככל אשר עשה לכם יהוה אלהיכם, במצרים--לעיניך. לה אתה הראת לדעת, כי יהוה הוא האלהים: אין עוד, מלבדו. מן השמים השמיעך את קלו, ליסרך; ועל הארץ, הראך את אשו הגדולה, ודבריו שמעת, מתוך האש. ותחת, כי אהב את אבתיך, ויבחר בזרעו, אחריו; ויוצאך בפניו בכחו הגדל, ממצרים. להוריש, גוים גדלים ועצמים ממך--מפניך; להביאך, לתת לך את ארצם נחלה--כיום הזה. וידעת היום, והשבת אל לבבך, כי יהוה הוא האלהים, בשמים ממעל ועל הארץ מתחת: אין, עוד. ושמרת את חקיו ואת מצותיו, אשר אנכי מצוך היום, אשר ייטב לך, ולבניך אחריך--ולמען תאריך ימים על האדמה, אשר יהוה אלהיך נתן לך כל הימים. עד כאן דברי התורה.

אני מבין מדברי התורה. שאם אתה לא מאמין שהתורה ניתנה על ידי בורא העולם. תחפש בכל הדתות ובכל הספרים ותראה שאין ספר דומה לספר התורה.ולאחר שתראה שאין ספר דומה תאמין שמי שנתן את ספר התורה, בורא העולם.
נא לכתוב לי מה אתה מבין מדברי התורה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'נו, אז כתוב. בחיי זה כתוב. אז מה?'
נו, אז כתוב. בחיי זה כתוב. אז מה?
27/08/2002 | 18:33
מדובר כאן בס"ה בהשוואה בין מיתולוגיות.

יש בהחלט מקום למחקר משווה (Comparative Literature) של מיתולוגיות עמים ואמונות לאתור ספורי פולקלור ומסורות דומים, אתור שרשיהם ונתוח ההבדלים ביניהם.

_אסור_ לשכוח זאת.

ואגב, איתגרתי אותך לספר לנו במשפט אחד מהו הרעיון של הכנר, הלא-היסטוריון ולא-ארכיאולוג, יהושע עציון.

האם אתה רוצה לומר לנו שאחרי כל הקשקושים שלך על הכנר הלא-היסטוריון ולא-ארכיאולוג, _אינך_ מבין מה הרעיון שלו?
בן כמה אתה?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אכן דברי תורה'
אכן דברי תורה
28/08/2002 | 10:28
אם כי לא מה שביקשתי, אני ביקשתי התאמה בין טענתך בדבר נבואה לבין הכתבים,

אתה הבאת דברי פיסקה בה יש דברי עידוד כמו של מאמן קבוצת כדורסל ועוד אחרי תקופה גרועה.

הרי בשביל מה מנסה הכותב להשוות את התורה לתאולוגיות של עמים קדומים? מכוון שקהל קוראי הדברים מכיר דברי עמים אחרים,
יותר מזה, הם מקובלים עליו במידה מסויימת הרי הכותב משווה בן הדברים ורק טוען הקבוצה שלנו טובה יותר,
כמובן לא היה צורך בדברי עידוד בכלל אם הקבוצה היתה מוכיחה את עצמה במעשים.

ונחזור לדבריך לפי הלינק הבא :

http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/sponsor/Viewmsg.asp?id=129&msgid=6635482

" ושמרת את חקיו ואת מצותיו, אשר אנכי מצוך היום, אשר ייטב לך, ולבניך אחריך--ולמען תאריך ימים על האדמה, אשר יהוה אלהיך נתן לך כל הימים. עד כאן דברי התורה.

תראה במשפט האחרון כתוב אשר השם נותן לך כל הימים . כלומר עד אין סוף ימים." עד כאן דבריך .

האם אתה מכיר דת עם תאריך תפוגה? שוב אני חוזר היכן בדברים נמצאת ההוכחה?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'בס"ד. קבל הפרכה. מצורף'
בס"ד. קבל הפרכה. מצורף
23/08/2002 | 19:25
2
2
לצפיה ב-'לסיפורים אחרים ודתות אחרות לא הייתה'
לסיפורים אחרים ודתות אחרות לא הייתה
25/08/2002 | 22:00
1
1
רדיפה להורי אותם מההסיטוריה. את היהדות אתה רואה שרדפו בכל דור ודור. הן את התורה והן את העם היהודי. ואין להשווות את הספורים של דתות אחרות לתורה. לדתות אחרות אין משהו מיוחד שאפשר להפריך. כלומר אין להם שום יחוד ואין שם יתגלות של מישהו שאומר אני בורא העולם. בתורה כתוב שאתה יכול להפריך את אמיתותה אם אתה מפיץ ספר דומה. אין דבר כזה בספרים אחרים.

נשארת השאלה אם אתה אומר שמי שנתן את התורה היה בני אדם מדוע לא היו עוד בני אדם (אלה שרדפו את התורה) שכתבו ספר דומה והצליחו להעביר אותו שיכנס להיסטוריה בכדי להפריך את התורה? ברור שהתשובה לכך שלא אדם נתן את התורה.

אנו יודעים גם על אירועים של שריפת התורה ממש. וכך מתאר יוספוס פלביוס בתקופת בית שני את שריפת התורה:

"ואחד מאנשי הצבא תפס את ספר התורה הקדושה באחת הכפרים, וקרע אותו והשליכו לאש..." (מלחמות היהודים ב. יב. 2)

ועוד ידוע על אירועים נוספים שהגויים התנכלו לעם ישראל ושרפו את תורתו כגון: שריפת התלמוד בפאריס בשנת ד´תתק"ב לבריאת העולם (1242 למנינם), נערמו על גבי מגרש אחד בפאריס, עשרים וארבע עגלות מלאות ספרי תלמוד ונשרפו בפומבי (דברי ימי עם ועולם ה,21). וכן ר´ יוסף הכהן מתאר בספרו "עמק הבכא" את שריפת התלמוד באיטליה בשנת ה´שי"ג לבריאת העולם (1553 למנינם). וכן שריפת הספרים בגרמניה הנאצית בשנת ה´תרצ"ט (1933 למנינם).
הגויים ידעו כי כדי להשמיד את עם ישראל ח"ו, יש להקדים ולהכרית את יצירתו הרוחנית ולקעקע את השפעתו המוסרית. חיסול התורה שבכתב היתה מטרת כל עובדי האלילים למיניהם. חיסול התורה שבעל-פה היתה מטרת הנצרות והאיסלאם כל הימים. ואף אל פי כן: הקב"ה הבטיחנו בתורה מראש, שלא תשכח מפי עם ישראל.
צא וראה! כמה מרכזי תורה, ישיבות ובתי מדרשות היו לישראל לאורך כל הדורות, ובהם לומדים עד היום את התורה, אין שנה שלא נכתבו בה ספרי תורה, נכתבו ונדפסו ספרי קודש, ללא התחשבות לא במצב הכלכלי, לא המדיני וכדומה.
גם על-ידי המחקר הארכיאולוגי אנחנו מקבלים עדות על שמירת אורח חיי היהודי במשך כל הדורות. כשמוצאים תפילין במערות בר כוכבא, הן דומות בדיוק לתפילין שאנו מניחים היום, שמגלים מקוואות עתיקות הן בדיוק עם אותן אמות מידה הלכתיות כמו המקוואות שבונים היום, וכו´.

הדברים עד מאוד. נזכיר בקצרה חלק זעיר מהמאורעות:

3338 לבריאת העולם - נבוכדנצר מלך בבל מחריב את בית המקדש הראשון, ומגלה את עם ישראל מארצו.
3448 - מלכות יון בעולם, אנטיוכוס אפיפנס מצר לישראל.
3828 - חורבן בית המקדש השני ע"י הרומאים. במשך כ300- שנה בהפסקות קצרות חוזרים הרומאים ומנסים פעם אחר פעם להשמיד את עם ישראל בדרכים שונות.
4207-4392 בתקופה זו רדפו השליטים הפרסים את היהודים וגזרו עליהם גזירות שמד, הרסו בתי-כנסיות, החריבו ישיבות והרגו ראשיהן ותלמידיהן. וקיומו של עם ישראל ותורתו הועמדו בסכנה גדולה. כמסופר באגרת רב שרירא גאון.
4856-5300 במשך מאות שנים אלו היה עצם קיומו של העם היהודי בסכנה. התקופה החלה במסעי הצלב ופגעה ביהודי צרפת גרמניה ואנגליה.
פרעות - פרעות האלמוחאידים - דת קנאית בספרד המוסלמית שגזרו גזירות שמד, ופגיעות קשות בקהילות סיביליה, קורדובה, אליסנה מלגה. (1147 למנינם). פרעות ביהודי וינה (1181), בקהילת בלוייש (1181), ארפורט (1221), מקלנבורג (1225), פראנקפורט (1211), אטליה הדרומית (1290-1293), המגפה השחורה - פרעות בקהילות רבות (1318-1319), נברה (1328), פאריס (1380-1382).
גזירות - גזירת רינדפילש על קהילות פרנקוניה ובווריה (1298). גזירת "הרועים" - 120 קהילות נפגעו בצרפת ובארגוניה (1320). "גזירת המצורעים" (1321). גזירת פראג (1389), גזירת קנ"א בספרד (1391), גזירת וינה (1420), טרנטו (1475).
גזירות תתנ"ו - שנהרגו קהילות רבות בישראל באותה שנה; ח´ אייר קהילת שפירא, כ"ג אייר קהילת וורמיזא נטבחו בטבח נורא. ג´ סיון יהודי מגנצא, דמים רבים נשפכו באותו יום, דמי אנשים התערבו בנשותיהם, אבות בבניהם, עוללים באמותיהם נעקדו ביום אחד.
גזרות ת"ח ות"ט - נחרבו יותר מ770- קהילות קדושות בעם ישראל, ברוסיה, אוקראינה ופולין - כחצי מיליון יהודים!
גירושים - יהודי אנגליה (1290), יהודי הונגריה בימי לודוויג (1360). יהודי שטרסבורג (1381). צרפת (1394). קולוניה (1420). אוגסבורג (1439). בוואריה (1450). ברסלא (1453). גירוש ספרד (המפורסם ב1492-). סרדיניה (1492). סיציליה (1493). ליטא (1495). נאפולי (1541), ועוד.
עלילות דם - בנוריץ´ (1144), במקלנבורג ובברסלוי (1227), בבדן- יהודים רבים נטבחו (1267), עלילות "הלחם הטמא" ברטינגן גרמניא, הושמדו 146 קהילות, למעלה מ100,000 יהודים נרצחו. פוזנא (1399), קראקא (1407), ועוד.
ועד ימינו: השואה האיומה, רציחת ששה מיליון יהודים במיתות ועינויים משונים על היותם יהודים בלבד, בלי שום חמלה וחנינה, בתאי הגזים, בשרפות, ביריות, בו ניתן רשות למשחית להשחית, ראינו יותר מתמיד שבדרך טבעית אין עם ישראל יכול להתקיים.
וגם אחרי השואה לא זכינו עדיין לבטחון, אלפים ורבבות מישראל שנהרגים על ידי שכנינו הערבים, בארבע מלחמות עקובות מדם, בפיגועים ורציחות משונות ועדיין מרחפת סכנת קיום על העם היהודי.

אם כן, על פי דרך הטבע צריך היה להיות שהאומות והאמפריות הגדולות בהיסטוריה יתקיימו עד ימינו אנו, ואילו עם ישראל ח"ו...
והנה העובדות טופחות על פני המציאות הטבעית. עם ישראל הוא העם היחידי, העתיק, שעדיין חי וקיים, ואילו דוקא האימפריות העולמיות אבדו מן העולם: מואב, עמלק, פלשת, כנען, האמורי, אשור, בבל, מצרים העתיקה, צור, ארם, עמון, פרס, מדי, יון, אדום, רומא, מדין. מי זוכר את שומר, אכד ועוד... כולם "קיימים" רק בארכיאולוגיה. שמירת הזהות היהודית ללא עצמאות מדינית, ללא שפה מדוברת אחידה, ולא מרוכזת אלא מפוזרת על כל קצוות תבל, ולמול רדיפות נוראות ורצופות, זוהי תופעה לא טבעית.
כה מדהימים הדברים בעל-טבעיותם שבהם עד אשר גם גדולי הפילוסופים והסופרים מאומות העולם עומדים ומשתאים למול התופעה המדהימה הזאת, נציין
גם כיום גדולה הסכנה להמשך קיומו של עם ישראל. וגם כיום ישנם רבים השואלים מה יהיה עתידו של עם ישראל?!
אבל כאשר מסתכלים על ההיסטוריה היהודית מתחזקים באמונה ובבטחון בשומר ישראל שלא יעזוב את שארית ישראל, כשם שלא עזבם עד היום. עם ישראל ימשיך להתקיים עד עולם.
העתק מאתר רדיו 10 לאחר עיבוד.

נטעים ומסורות חז``ל >>
25/08/2002 | 22:14
1
מיתולוגיות.

_אסור_ לשכוח זאת.

נטעים ומסורות חז``ל >>
בס"ד. קבל הפרכה. מצורף
23/08/2002 | 15:04
38
1
לצפיה ב-'תראה בתורה יש'
תראה בתורה יש
23/08/2002 | 17:42
37
1
תראה בתורה יש
נבואה של מי שנתן את התורה. הנבואה אומרת שלא יהיה מישהו שייתן תורה דומה בעולם ולעולם. אם אתה אומר שהתורה ניתנה על ידי אדם איך זה שלא נתן עוד אדם תורה דומה ואפילו עם שינויים שישנם כביכול בתורה שלא משנים את התוכן שלה. (שנויים שלא נמצאים באף שולחן ערוך להלכה אלא בדיונים בגמרא שלא קובעים את ההלכה)
נטעים ומסורות חז``ל >>
בס"ד. קבל הפרכה. מצורף
23/08/2002 | 19:04
24
1
לצפיה ב-'אם באים למשפט שני'
אם באים למשפט שני
24/08/2002 | 21:42
23
1

בס"ד

אם באים למשפט שני עדים ומעידים על ראובן שהוא רוצח. השופט לא יגיד אני לא שולח אותו לכלא אלא מחכה אולי יבוא בעתיד עדים שיזימו את העדים האלה ויאמרו אתם שקרנים אתם הייתם איתנו ביום הרצח במקום אחר. אלא הוא דן אותו לחובה.
אותו דבר בנושא הראיות האלה. אם אתה רואה שכיום הראיות האלה טובות אתה צריך לפעול בהתאם למה שיש בידיך היום. ואם מחר יהיה שינוי תשתנה בהתאם לשינוי. אבל אתה לא יכול להגיד אני לא רוצה לחזור בתשובה כי אולי מחר תהיה הפרכה לראיה.
במיוחד שהרבה אומרים לך שאם הם חוזרים בתשובה הם רואים בפרוש שהתורה אמת.
אני אומר לך שאני ראיתי ניסים שחזרתי בתשובה מכאן צריך אני בטוח שגם בעתיד לא יהיה ספור שיפריך את התורה.

אתה דומה לאחד שרוצה ללכת בדרך מסוימת בחושך מוחלט ובא מישהו ואומר לו. תראה אני הלכתי בדרך הזאת ביום והיא מלאה בורות עמוקות שגורמות נזקים חמורים לכל החיים. והוא אומר קודם תוכיח לי שאתה לא משקר אחר כך אני יקבל את מה שאתה אומר, בנתיים אני ממשיך ללכת בדרך הזאת.
זה נראה לך נכון?

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אילו נסים? ספר לנו, זכה את הרבים...'
אילו נסים? ספר לנו, זכה את הרבים...
24/08/2002 | 21:48
1
לצפיה ב-'לא ברור לי...'
לא ברור לי...
24/08/2002 | 22:14
21
1
מציגים לך שחור על גבי לבן, הוכחה שסיפור המבול נוצר כאגדה כ 1000 שנה לפני "מעמד הר סיני" - לפי הסדר הכרונולוגי המתואר בתורה !

אם זה דבר אלוהים - היאך יתכן שסיפור המהווה בסיס לתורה נכתב ונחתם מאות שנים לפני "קבלתה" ??
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אולי בגלל שהמבול היה עובדה היסטורית'
אולי בגלל שהמבול היה עובדה היסטורית
25/08/2002 | 01:09
11
1
לצפיה ב-'מה פרוש "המבול היה עובדה הסטורית"?'
מה פרוש "המבול היה עובדה הסטורית"?
25/08/2002 | 03:36
1
לצפיה ב-'אין שום'
אין שום
25/08/2002 | 17:19
9
סימנים ארכיאולוגיים למבול.

תחדש לי?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'נדמה לי תוכנית בערוץ 8'
נדמה לי תוכנית בערוץ 8
26/08/2002 | 00:22
8
לפני 7600 שנים הים השחור הוצף ממעברי הבוספורוס נפרץ סכר טבעי,

יש עדויות להתישבות בשולי הימה של לפני ההצפה, לא מדובר במבול או בארוע גלובלי .

אולי סיפור התיבה בעלילות גלגמש משמר הד קלוש מארוע כלשהו מהעבר?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'להווי ידוע לנו'
להווי ידוע לנו
26/08/2002 | 02:14
7
שבספרות ימי קדם שילבו פעמים רבות אגדה ומציאות. לכן בהחלט יתכן שתוצאותיו של שיטפון כזה או אחר יצרו את ראשיתו של האפוס שבמשך הימים הפך לאגדה מרשימה (בשיטת הטלפון השבור והדמיון המזרחי הפורה - כפי שידע לנצלו ההיסטוריוגרף המקראי בסיפור מתן תורה)
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'גם מעמד הר סיני כבר מוזכר'
גם מעמד הר סיני כבר מוזכר
26/08/2002 | 09:23
6
אין לי היום זמן להביא רפרנס מחוץ לאינטרנט אבל יצאתי לחפש הפרכה לqwerimבעקבות הודעה שכתב על סיפור מעמד הר סיני ולא ידעתי מה אני עומד למצוא.

מסתבר שעמי קדם נהגו להמליך מלכים בדיוק באותה תבנית שכתובה בסיפור מעמד הר סיני.

העם היה מתאסף נשים וטף המלך היה נחשב אל בתרבות המזרח או נצתרף אל האלים עם מותו , העם היה נשבע לקיים את החוקים ובסוף היתה רשימה של קללות וברכות למקיימים את חוקותיו ולאלה שמסרבים.

קללות וברכות כאילו נלקחו מטקסט חיתי שנמצא טקסט זהה מילה במילה,, עוד הקבלה עם התרבות החיתית - המלך מויתילי -1400 אומר נשבעתי לקיים את אשר אמצא בדומה לספר דברים שהביא הפיזיקאי

הדמיון הוא לא רק בטקסט דומה עד זהה בן הבריתות של עמי קדם לבין הטקסט המקראי, יש גם שימוש בטרמינולוגיה דומה, המילה סגולה (עם סגולה) מהשפה האכדית נדמה לי ופרושה עבד .. עבדי השם אולי בהקבלה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'So What?'
So What?
26/08/2002 | 13:11
1
האנשים במזרח הקדום היו רגילים לטקסים מעין אלה, וכדי שבני ישראל ירגישו שהטקס "אמיתי" ו"רציני" - האל ארגן אותו במתכונת שהם מורגלים אליה.

זה בדיוק אותו טיעון כמו בענין הקורבנות.
גם שם האל לא זקוק להריח פרות צלויות, אלא מדובר בסממן טקסי שנתפס בעיני העם כעבודת-אל רצינית.

נ.ב.
אדם זרטל כבר דיבר על טקס דומה בהר עיבל.
ובספר נחמיה תמצא אותו סוג של טקס לחידוש הברית.
פרק ט´ מתאר את תיאור ההסטוריה היהודית במהלך הטקס, ופרק י´ מביא את הצהרת החתימה על האמנה ואת רשימת החותמים.

אז מה נזעקת על ענין הטקס?
נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'if it walkes like a duck..'
if it walkes like a duck..
27/08/2002 | 09:54
1
אבל עזוב , הטענה שלי היא שקריאה של התנ"ך תהיה קרובה יותר למקור אם תעשה בקונטקסט שבה היא נכתבה קרי בהשוואה לתרבות המזרח הקרוב.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הם המליכו מלך על עם . והסיפור של מע'
הם המליכו מלך על עם . והסיפור של מע
26/08/2002 | 20:47
3
1
מעמד הר סיני מדובר על מלך מלכי המלכים . מלך על כל העולם ובורא העולם.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'יואב10 פשוט עושה מחקר משווה בין'
יואב10 פשוט עושה מחקר משווה בין
26/08/2002 | 22:30
2
1
מיתולוגיות העמים ומראה שאכן יש בכולם אלמנטי פולקלור משותפים.
המיתולוגיה היהודית אינה חריגה מבחינה זו. היא ככל מיתולוגיות העמים.
הרי אמרתי שמחקר משווה על מיתולוגיות יכול לגלות דברים מענינים.
סדנא דארעא חד הוא...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'העיקר שיהיה בורא. וזה יש רק בתורה.'
העיקר שיהיה בורא. וזה יש רק בתורה.
27/08/2002 | 04:04
1
1
לצפיה ב-'יפה, אולם, מדובר כאן בס"ה בהשוואה'
יפה, אולם, מדובר כאן בס"ה בהשוואה
27/08/2002 | 09:35
בין מיתולוגיות.

יש בהחלט מקום למחקר משווה (Comparative Literature) של מיתולוגיות עמים ואמונות לאתור ספורי פולקלור ומסורות דומים, אתור שרשיהם ונתוח ההבדלים ביניהם, ובמיוחד בין אלה של עמים שכנים, שם ענין הדמיון עשויה להיות מרתק, ואפילו להצביע על מסלול התפשטות הפולקלור.

_אסור_ לשכוח זאת.

ואגב, איתגרתי אותך לספר לנו במשפט אחד מהו הרעיון של הכנר, הלא-היסטוריון ולא-ארכיאולוג, יהושע עציון.

האם אתה רוצה לומר לנו שאחרי כל הקשקושים והנפנופים שלך בכנר הלא-היסטוריון ולא-ארכיאולוג, _אינך_ מבין מה הרעיון שלו?
בן כמה אתה?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מה זה קשור למעמד הר סיני?'
מה זה קשור למעמד הר סיני?
25/08/2002 | 13:03
8
האם האגדה נוצרה לפני המבול המקראי? תחשוב על זה. מתן תורה קרה הרבה שנים לאחר המבול...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ראשית,'
ראשית,
25/08/2002 | 17:41
7
כמה זמן עבר מיום שיצא נוח מהספינה ועד למעמד הר סיני (האפוס עצמו נוצר [לא נכתב] אלפי שנים לפני מעמד הר סיני, קחי זאת בחשבון)

שנית, אם כך - למה עמי האזור (בני נוח) לא העלו את סיפור המבול על הכתב?
למה הסיפור התפרסם רק באגן הים התיכון? (קרי - במקום יצירת האפוס! [ גם הסיפור המקראי, וגם האפוס הבבלי, אההמ... מחשיד מאוד)

ולסיום, ראי תגובתי למרכז נטעים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'כתוב בפרוש שבן נח ספר לאברהם אבינו'
כתוב בפרוש שבן נח ספר לאברהם אבינו
25/08/2002 | 22:08
5
על המבול וכתוב שאברהם שאל אותו מה הסיבה שגרמה לכך שהם נצלו מהמבול וענה לו שם שזה בגלל שהם עשו חסד עם החיות בתיבה. אברהם אבינו למד מוסר השכל ואמר לעצמו אם עושים חסד עם החיות יש על כך שכר, כדאי לעשות חסד עם האנשים, ומאז הוא היה איש חסד גדול. הכל מתעוד.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'היכן מצאת שהתרחש מבול עולמי?'
היכן מצאת שהתרחש מבול עולמי?
25/08/2002 | 22:16
2
346
לצפיה ב-'ל----Governor'
ל----Governor
26/08/2002 | 20:23
1
1
מתוך אסופת מערכות בראשית ח"א)

למדונו מדברי חכמים, כי התיבה על כל אגפיה, היתה "בית מדרש" לתורת חסד. וכך מספרים חכמים:

כשאמר (אברהם) למלכי-צדק (=שם בן נח) כיצד יצאתם מן התיבה? אמר לו, בצדקה שהיינו עושים. אמר לו אברהם, וכי מה צדקה היה לכם לעשות; וכי עניים היו שם, והלא לא הייתם שם אלא נח ובניו, ועל מי הייתם עושים צדקה? אמר לו, על החיה והבהמה והעוף. לא היינו ישנים כל הלילה, אלא היינו נותנים לפני זה ולפני זה. פעם אחת איחרנו עצמינו, ויצא אבי משובר.
אותה שעה אמר אברהם, מה אלו, אילולא צדקה שעשו עם בהמה חיה ועוף, לא היו יוצאים משם, ובשביל שאיחר עצמו, קיבל שכרו ונשבר -- אני אם אעשה עם בני אדם, על אחת כמה וכמה. באותה שעה, נטע אש"ל בבאר שבע -- אכילה, שתיה, לינה. (מדרש שו"ט תהלים ל"ז)

ודברי חכמים, צריכים לימוד. ששאלו: "בזכות מה יצאתם מן התיבה?" מה מקום לתמיהה זו -- יציאה לארץ חרבה, כלום לזכות היא זקוקה? משזכו כבר להיות ניצולים מתוקפו של מבול, הן מילתא דממילא היא, שיהיו יוצאים מבינות דוחקם של קרשי התיבה. [שאין לפרש, דהאי "יצאתם", משמש כאן במשמע: נצלתם. שהרי הצלתם בתיבה נועדה להם מפי הגבורה, טרם שהספיקו להתחסד עם בעלי החיים שבה.]

נעוץ כאן רעיון עמוק. כי יציאה מן התיבה, משמעה, התחלת בניינו של העולם המחודש שלבתר חורבנו של מבול. ולא עוד, אלא שאדם הראשון יציר כפיו של הקב"ה, לא זכה לבנות עולם בן-קיום. אבל נח ובניו זכו להשתית עולם על פלגי הבטחת הברית:

"לא אוסיף עוד לקלל את האדמה בעבור האדם וגו´ ולא אוסיף עוד להכות כל חי כאשר עשיתי וגו´. עוד כל ימי הארץ זרע וקציר וקור וחם וקיץ וחורף ויום ולילה לא ישבותו" -- נשבע הקב"ה, שלא יביא עוד מבול לעולם. (בראשית ח´,כא´-כב´ ורש"י)

העולם שלבתר המבול, זכה איפוא לברית קיום מלא יותר מן העולם שלפניו. ובודאי, ההורמנא והכח לבנות עולם, לזכות רבה הוא צריך. וכל שכן, לבנות עולם, בעל כושר קיום מתמיד.

והיא שאלתו של אברהם לשם בן נח: אלו כלים, ובאלו זכויות יצאתם להקים עולם חדש. ומהו שהעניק לעולם החדש הזה, ברית קיום מתמדת. ברית שלא ניתנה לעולם שחרב.

ועל כך השיבו מלכי-צדק, תשובה שהעניקה לאברהם אספקלריה חדשה על כח ההתמסרות שבחסד, הדרוש לקיומה של הבריאה: "עשינו חסד עם החיות והעופות". שנה תמימה, יום ולילה לא ישבותו, עמלו נח, אשתו, בניו ונשי בניו עמו, על רווחתם ופרנסתם של חיות בהמות ועופות. שנה תמימה ניצב נח דרוך, כחייל בשדה המלחמה,לתביעות המגוונת של המוני "אורחיו". היתה זושנה שכל כולה נתינה והקרבה. ונדרשה הימנו עמידה קפדנית בפקידתו. הצטיינות מלאה -- "פעם אחת (!) איחרנו עצמנו,ויצא אבי משובר":

"הן צדיק בארץ ישולם" (משלי יב´,א´) -- בא ]נח[ לצאת ]מן התיבה[ ונשתלם כו´. כשהיה נח יוצא מן התיבה, הכישו ארי ושיברו, ולא היה כשר להקריב, והקריב שם בנו תחתיו". (בר"ר ל´,ו´)

ומכאן למד, שאין חפץ לה´ בקיומם הבלעדי, אלא כאשר הוא מהוה עילה לתקומת היצור כולו לגווניו. בשמשו מנוף, לקידומה של הבריאה כולה.

וכך שימשה להם התיבה, בית אולפנא לתורת ה"נתינה", לחסד. בה למדו, להתחלק במרחב המצומק, עם אחרים. בה הרגלו ותרגלו בעקביות, להקדיש עצמם במלוא אונם, לזולתם. בה למדו והשיגו, שזכות חיותם שלהם, תלויה ומותנית, בהתמסרות מוחלטת ליעד של קיום עולם. והיא ששנו חכמים:

"שתולים בבית ה´ בחצרות אלוקינו יפריחו" -- ... זה נח, ששתלו הקב"ה בתיבה. (בר"ר כו´,ב´)

לא תיבת הגנה גרידא, אלא "בית ה"´ -- בית אולפן לתורת חסד. ותלמוד אולפן זה הוא שעמד לו להצילו:

אמר ר´ שמואל בר נחמני כו´, אשריהם הצדיקים, שהם הופכים מידת הדין למידת הרחמים. בכל מקום שנאמר "אלוקים", הוא מידת הדין כו´, וכתיב כו´ "ויזכור אלוקים את נח [ואת כל החיה ואת כל הבהמה אשר אתו בתיבה ויעבר אלוקים רוח על הארץ וישוכו המים]". (בראשית ח´,א´) מה זכירה נזכר לו? שזן ופרנס אותן כל שנים עשר חודש בתיבה כו´". (בר"ר לג´,ג´)

חסד שגמל נח עם בעלי החיים שעמו בתיבה, הוא שעמד לו להפוך את מידת הדין שהיתה נטויה נגדו, למידה של רחמים וחנינה. וכן הדברים.

הנה כי כן למדנו, מה כח מטהר היה גנוז בקרשי התיבה. כי בתיבה זו, הוצר ועוצב קלסתר פניהם הרוחני של נח ובניו, והוטבע בחותם של חסד. ובכך הוכשרו, להוות גרעין לעולם המתחדש. ואף מידת החסד של אברהם רחימא, הורתו באותו "בית מדרש".

נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'על איזה מבול מדובר?'
על איזה מבול מדובר?
26/08/2002 | 22:24
לצפיה ב-'מה הקשר בין שחת ל....'
מה הקשר בין שחת ל....
26/08/2002 | 02:22
1
תגיב לעניין. למה אנו לא מוצאים שום עדות היסטורית - כתובה או מצוירת, לקיום המבול (ולו נעקוף לרגע את מגבלות המדע). למה אף אחד מעממי האזור לא ראה לו לנכון להעלות סיפור כה חשוב בהתפתחות האנושות על הכתב? למה חיכו לאלוהים שיכתיב זאת מילה במילה למוישלה?....
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ל--גילגאמש'
ל--גילגאמש
26/08/2002 | 21:02
בס"ד

אפשר להביא סברה: האנשים בתוקפה ההיא לא היו דתיים ולא רצו לקבל עול מלכות בורא העולם. ומרדו בו. לכן הם לא רצו לתעד ניסים שמחזקים את האמונה בבורא העולם וגורם לכך שהם התחייבו לקיים 7 מצוות שהם מחויבים.

ראה מאתר ערכים:

"אברהם העברי" נקבע תודות למעשיו ואורחותיו שהיו בניגוד לכל המקובל בתקופתו: "כל העולם כולו מעבר אחד, והוא מעבר אחד".
בע"ה שבת פרשת נח, ג´ מרחשון תשנ"ה, גליון מס´ 463

וכאן מאתר ישיבת הר ציון

פרשתנו מכסה תקופה של 500-כ שנה. מירידת המבול ועד יציאת תרח ואברם בנו לכיוון ארץ כנען.
בפרשה שני דורות של חטא, דור המבול ודור הפלגה. דור המבול השחית את דרכו על הארץ, דור מושחת
ההולך אחר תאוותיו. דור הפלגה חטא בעשיית שם לעצמו - הגאוה.
נח, צדיק תמים בדורו-דור ההשחתה, לא הצליח לחנך את נכדו, כנען, ללכת בדרכיו התמימות )אולי משום
שהוא עצמו נכנע לתאות השתיה(. אברהם, צדיק בדורו-דור הגאוה אמר "ואנכי עפר ואפר".
אנו, מזרעם של אברהם ונח, עלינו לאמץ את דרכם ולהתהלך לפני הא-להים בצניעות ובתום.

שבת שלום
מאיר גוטמן ושוקי פרידמן

נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'אתה טועה'
אתה טועה
26/08/2002 | 13:22
כתבת שהאפוס נכתב לראשונה ב 2500 לפנה"ס (וידוע ששיטות התיארוך אינן מדוייקות לחלוטין) כך שתאריך זה בהחלט יכול להיות שגוי, מה גם, שהמבול קרה ב- 2104 לפנה"ס כך שבהחלט ייתכן שמה שנכתב שם, נכתב אחרי המבול.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אתה יודע'
אתה יודע
23/08/2002 | 19:10
11
אני אכתוב ספר תורה, ואני אציין בו הרבה דברים (אחרים, לא שטויות כמו
בתורה שלך) ובעוד 2000 שנה תהיה לי עדת מאמינים. כמו כן אני אכתוב בספר
שאף אחד לא יוכל לכתוב ספר דומה לספר שלי ואף אחד לא יוכל להכניס ספר
כזה במהלך השנים. אני אעשה את זה ע"י המצאת סט חוקים שבוודאות אף אחד
לא ירצה להוסיף אותם לתורה שלו, ולכן אף אחד לא יכתוב ספר דומה בעתיד.
ואז אני ארשום שאף אחד לא יוסיף אי פעם ספר כזה, ובעוד 2000 שנה אנשים
מפגרים יאמינו שבגלל שלא כתבו ספר עם גיבובי שטויות כאלו, כנראה שהוא
נכון והאמת היחידה.

חוכמה גדולה לכתוב שאף אחד לא ייתן ספר דומה. הרי הכל שם שטויות, למה
שמישהו ייתן ספר דומה ?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ל----voguemaster'
ל----voguemaster
24/08/2002 | 21:38
10
"אני אכתוב ספר תורה, ואני אציין בו הרבה דברים (אחרים, לא שטויות כמו
בתורה שלך)"
צריך כתוב בספר שאתה פונה לעם ואומר לנו אני בורא העולם והסכמה שלנו שאתה בורא העולם ושיהיה כתוב שאתה הראת להם שאתה שולט על העולם ואתה מצווה עליהם שיאכלו מאכל מסוים כל שנה לזכר מה שאנו רואים וגם למסור לנו את הספר ושנסכים להעביר את הספר לדורות הבאים.
אני מציעה לך לפני שאתה עושה זאת ללבוש מעיל גשם.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'לא, לא צריך'
לא, לא צריך
24/08/2002 | 23:30
ולמה לא צריך ? כי הפרמטרים שקבעת לקביעת נכונות התורה לא יכולים לשמש
כפרמטרים לקביעת נכונות התורה שאני אמציא.

כלומר: "צריך כתוב בספר שאתה פונה לעם ואומר לנו אני בורא העולם והסכמה שלנו שאתה בורא העולם ושיהיה כתוב שאתה הראת להם שאתה שולט על העולם"
לא צריך שום דבר מהדברים האלו. כל דת והפרמטרים שלה. תפסיק להיות אטום.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'והיכן כל זה כתוב?'
והיכן כל זה כתוב?
24/08/2002 | 23:42
8
לצפיה ב-'אני יסביר לך לאט, אולי תבין יותר מה'
אני יסביר לך לאט, אולי תבין יותר מה
25/08/2002 | 21:06
7
מהר. אם אדם בשם ראובן שלא מכיר שום דת וגם לא את היהדות נכנס לחנות ורואה את ספר התורה, הוא קורא בו ורואה שכתוב בו שיש מישהו שפונה למשה רבינו ואומר לו אתה תראה שאני יראה לכל העולם שאין כמוני בכל הארץ. ואחר כך הוא רואה כתוב שהוא מוציא עם מתוך עם בניסים שמראים שהוא שולט על כל העולם. והוא קורא עוד ורואה שכתוב שהעם נאספים מול הר ושם אומר הוא אומר להם אני הוצאתיך אותכם ממצרים ואתם ראיתם שאני שולט על כל העולם. ואני בורא העולם ואני רוצה שתאמינו שאני בורא ולא יצור רגיל לכן אני אומר לכם שלא תמצאו עוד תיאור של סיפור כזה כמו הסיפור של יציאת מצרים ומעמד הר סיני. (ברור שהוא לא מתכוון שלא ימצאו רק באותו יום אלא שלא ימצאו לעולם. כמו שמישהו אומר לכולם אני אלוף העולם ברור שהוא שאם למחרת יבוא מישהו וינצח אותו הוא יפסיק להיות אלוף העולם ואם יבוא וילחמו בו ולא ינצחו אותו הוא אלוף העולם).

ראובן הולך ומחפש בכל הדתות באינטרנט ולא מוצא שום דת ושום ספר שכתוב בו שמישהו אומר לעם אני בורא העולם לאחר שהוא ראה שאין אף דת ואף סיפור כזה הוא הבין שאת הספר הזה נתן בורא העולם. הוא שמח מאוד כי הוא מבין שהרבה יותר קל לחיות שיש בורא ויש עולם הבא כי בעולם הזה אין הרבה הנאות רוב הזמן הוא ללא הנאה.
יום אחד פוגש אותו מישהו בשם שמעון ואומר לו שמע מה אתה מאמין שספר הזה אמת אני יראה לך שהיו שינויים בספר במשך הזמן שהוא יתגלגל עד היום, ואני יראה לך שיש סוברים שהספר ניתן בזמן אחר ולא בזמן שרשום (אין לו ראיה לכך אבל כך הוא מנסה למכור לו לוקשים). עונה לו ראובן . אותי זה לא מעניין מה קרה במשך הזמן. הרי מלפני 2000 שנה בערך אין שום מחלוקת שהתורה כבר הייתה בעולם בצורה שהיא היום. ובמשך הזמן הזה היו הכופרים וכל אלה שרצו להשמיד את העם היהודי להפיץ ספר דומה בכדי להפריך את הספר. מה הסיבה שהם לא עשו זאת בטוח שבגלל שאין אפשרות לאדם להחדיר ספר כזה להיסטוריה. ולכן כל אלה שבאים ואומרים שהספר ניתן בזמן אחר ולא בזמן שרשום בספר טועים או מטעים. ואז שמעון הודה וראה שהוא צודק והם רקדו שניהם בשמחה.
בכבוד רב ובאהבה רבה
דוד
נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'אני אסביר לך לאט, יום אחד תבין'
אני אסביר לך לאט, יום אחד תבין
25/08/2002 | 22:05
1
1
"ראובן הולך ומחפש בכל הדתות באינטרנט ולא מוצא שום דת ושום ספר שכתוב בו שמישהו אומר לעם אני בורא העולם לאחר שהוא ראה שאין אף דת ואף סיפור כזה הוא הבין שאת הספר הזה נתן בורא העולם"
קודם כל, אתה לא חיפשת בכל הדתות באינטרנט, הודית בזה בעצמך. אתה הרי
בטוח שאין. בנוסף הידע שלך באנגלית כמו שהבנתי לוקה מאוד
בחסר אז לחפש אתה גם לא יכול. בכל מקרה, גם אם הוא לא מצא אף דת אחרת,
זה לא אומר דבר וחצי דבר לגבי מי נתן את התורה ומי כתב את הסיפורים שבה.

כמו שאמרתי, אפשרי מאוד שאנשים בשר ודם כתבו את הסיפורים כי הם ידעו
שאין באף דת אחרת את הדברים האלה. בנוסף, הם מן הסתם המציאו כל מיני
סיפורים שסביר להניח שאף דת לא תכניס אותה לספר שלה!! וואו איזה תחכום!
בטח שלא תהיה עוד דת שבה יש את הדברים האלה, כי אלו סיפורים ייחודיים
ליהדות והם נכתבו במטרה להיות ייחודיים!

ושוב אני אצטט אותך כי אולי שכחת: "ראובן הולך ומחפש בכל הדתות באינטרנט ולא מוצא שום דת ושום ספר שכתוב בו שמישהו אומר לעם אני בורא העולם לאחר שהוא ראה שאין אף דת ואף סיפור כזה הוא הבין שאת הספר הזה נתן בורא העולם"
למה הוא יבין שאת הספר נתן בורא עולם ?? מי קבע שדווקא צריך
סיפור שבו מישהו אומר שהוא בורא עולם וכולם מאמינים לו ?? מי קבע שדווקא
הטיעון המטומטם שלך הוא הדבר שקובע האם התורה היא אמת ??
מי קבע את הפרמטר הזה ?? מי, אתה ?? לא, לא אתה! אבל אידיוטים אחרים
כמוך כן.
למה לא יכול להיות שיש פרמטר אחר ? למה לא לטעון שאם אין בספר כלשהו מישהו
שמהלך על מים והוא השתקפות האלוהים על פני כדו"א, אז הספר לא נכון ?
אני רוצה לטעון שהפרמטר היחידי לקביעה האם דת היא נכונה הוא האם היה מישהו
בספר שהילך על מים והיה השתקפות/מימוש של האלוהים שלו. עכשיו לפי הפרמטר
שקבעתי, היהדות היא בולשיט.
לך תוכיח אחרת.

דוד, לא יעזור לך. את ההוכחה לתורה אי אפשר להוציא מהתורה. להיפך, יש
בה רק סתירות, שקרים ושטויות. אם כבר הוכחה לכך שהאל הוא לא כל-יכול,
לא כל-יודע וממש לא מה שאתה חושב שהוא.

אתה עיוור ידידי, אני מרחם על נשמתך הוירטואלית..
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ל----voguemaster'
ל----voguemaster
26/08/2002 | 18:24
"קודם כל, אתה לא חיפשת בכל הדתות באינטרנט, הודית בזה בעצמך. אתה הרי
בטוח שאין."

אתה הרי יכול לחפש וחיפשת ולא מצאת. היום לא בעיה לחפש. אני לא צריך לחפש כי אני בטוח שאין.

"...הם מן הסתם המציאו כל מיני
סיפורים שסביר להניח שאף דת לא תכניס אותה לספר שלה!! בטח שלא תהיה עוד דת שבה יש את הדברים האלה, כי אלו סיפורים ייחודיים
ליהדות והם נכתבו במטרה להיות ייחודיים!

אתה סותר את עצמך . מצד אחד אתה כתבת שסביר להניח שאף דת לא תכניס את הדברים האלה ומצד שני אתה כתבת שהם המציאו ספורים כאלה. כלומר אם אתה טוען שספורים כאלה סביר להניח שאף דת לא תכניס סיפורים כאלה גם אנשים לא הכניסו את הספורים האלה לתורה. כי ספורים כאלה לא ניתן להחדיר להיסטוריה אלא רק על ידי בורא העולם.
"למה הוא יבין שאת הספר נתן בורא עולם ?? מי קבע שדווקא צריך
סיפור שבו מישהו אומר שהוא בורא עולם וכולם מאמינים לו ?? מי קבע שדווקא
הטיעון המטומטם שלך הוא הדבר שקובע האם התורה היא אמת ??"

תשובה: אם יש מוצר ויש גם ספר של היצרן שכתוב בו שם היצרן, ברור שיצרן זה הוא זה שייצר את המוצר ולא סיפור של מישהו מהלך על המים שלא טוען שהוא היצרן.

" בה רק סתירות, שקרים ושטויות. אם כבר הוכחה לכך שהאל הוא לא כל-יכול,
לא כל-יודע וממש לא מה שאתה חושב שהוא."

תשובה: לא הראת סתירות ולא ידוע לי על שקרים.

נטעים ומסורות חז``ל >>
25/08/2002 | 22:17
4
מיתולוגיות.

_אסור_ לשכוח זאת.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ל-----Governor'
ל-----Governor
26/08/2002 | 22:23
3
1
"ברור שהמיתולוגיה היהודית יחודית. אבל בדיוק באותה מידה יחודיות גם המיתולוגיות האחרות. לעולם לא תמצא שתי יצירות סיפורת (fictional) זהות של שני מחברים שונים"

תשובה: זה לא באותה מידה. בספר התורה מדובר על בורא העולם בספרים אחרים לא מדובר על בורא העולם. וספר התורה הוא מיוחד מכל הספרים שיש בו תיאור של מישהו שאומר אני בורא העולם וזה אין באף ספר בעולם.

אין כאלוקינו אין כאדוננו אין כמלכנו. אין. תורה בורא אחד ועם אחד.
רק אחד.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אולם, מדובר כאן בס"ה בהשוואה בין'
אולם, מדובר כאן בס"ה בהשוואה בין
26/08/2002 | 22:44
2
מיתולוגיות.

יש בהחלט מקום למחקר משווה (Comparative Literature) של מיתולוגיות עמים ואמונות לאתור ספורי פולקלור ומסורות דומים, אתור שרשיהם ונתוח ההבדלים ביניהם.

_אסור_ לשכוח זאת.

האם אתה רוצה לומר לנו שאחרי כל הקשקושים שלך על הכנר הלא-היסטוריון ולא-ארכיאולוג, _אינך_ מבין מה הרעיון שלו?
בן כמה אתה?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'יש נבואה מוחצת שאף אחד לא יוכל להחד'
יש נבואה מוחצת שאף אחד לא יוכל להחד
27/08/2002 | 18:02
1
להחדיר ספר דומה. זה ראיה מוחצת שאין עליה הפרכה. למרות שבכל דור וגם בדור הזה, רוצים להשמידינו, הם לא יצליחו להחדיר ספר דומה בכדי להפריך את התורה. לידעתכם בלי תורה אין יחוד לעם היהודי ולעם ישראל. ומסתבר שדבריו של בורא העולם מתקיימים למרות הכל.

ישתבח שמו של בורא העולם בכל העולמות כולם.

נראה אותך מצליח להתגבר על היצר שלך ולהיות גבר ולכתוב שלי את המשפט. ישתבח שמו של בורא העולם בכל העולמות כולם. אתה צריך הרבה גבורה בכדי לעשות זאת.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הנה ההפרכה. רק פקח את עיניך.'
הנה ההפרכה. רק פקח את עיניך.
27/08/2002 | 18:56
מדובר כאן בס"ה בהשוואה בין מיתולוגיות.

ראיה מוחצת? היכן? רק אתה רואה אותה. גלה לנו מה אתה נוהג לעשן. זה יכול להיות שווה הון!!

_אסור_ לשכוח זאת.

ישתבח שמו? מדוע לא?
Pater noster, qui es in caelis, sanctificetur Nomen Tuum. Adveniat regnum Tuum, fiat voluntas Tua, sicut in caelo et in terra. Panem nostrum quotidianum da nobis hodie, et dimitte nobis debita nostra, sicut et nos dimittimus debitoribus nostris, et ne nos inducas in tentationem, sed libera nos a malo. Amen

בן כמה אתה?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-' בקרוב '
בקרוב
23/08/2002 | 19:00
2
חוקי ה"תורה" - מהו מקורם? היכן נוצרו? היאך, ובאיזה תקופה נתווספו כחלק בלתי נפרד למיתולוגיה היהודית?

והכל - מעל גבי פורום חביב זה... יש למה לצפות

אקווה שבסיומו של אוסף מאמרים זה תתבהר לכולם אופי יצירת המיתולוגיה היהודית, מקורותיה - ומידת האימון שיש לתת בה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אכן- תאור מצויין'
אכן- תאור מצויין
25/08/2002 | 16:10
32
3
שמאשר את סיפור התורה.
כיוון ןהמבול היה תופעה על אנושית הוא חבק את כל היקום ואין אנוש מדור קדם שלא שמע עליו (כמו שאין אנוש בדורנו שלא שמע על מלחמת העולם).
המבול היה תופעה מחרידה שהחריבה את היקום כולו פרט לנוח ויושבי תיבתו.
כיוון ועמי קדם היו פרימיטיביים הם חיברו סיפורי אלים סביב המבול.
כיוון ועם ישראל היה יותר אינטילגנטי, האמין בקב"ה, וקיבל תורה מסיני , שבה גם נכתב סיפור המבול.
בנוסף, תיבת נוח נצפתה בהרי אררט פעמים רבות על ידי חוקרים, כך שמדובר בסיפור אמיתי.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'היכן ראית התיחסות לאיתור תיבת נח'
היכן ראית התיחסות לאיתור תיבת נח
25/08/2002 | 16:37
23
2
בהרי אררט?

זה יכול להיות מרתק.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ישנן עדויות רבות לקיום תיבת נוח'
ישנן עדויות רבות לקיום תיבת נוח
25/08/2002 | 18:24
22
2
גמרא במסכת סנהדרין דף צו: מתארת שסנחריב לקח נסר מתיבת נוח והיה משתחווה לו.
משלחת תורכית בשנת 1883 מצאה חרטום של אוניה גדולה המזדקר מתוך קרחון ענק בהרי אררט ליד כפר שנקרא בייזיס.
ד"ר נורי ב 1892 מוצא שרידי התיבה שוב.
חוקר צרפתי פרנאנד נאוורה ניתקל באוגוסט 1955 בגובה 4220 מטר בשרידי אניה שאורכה 150 מטר.
שוב יוצא נאוורה ב 1969 יחד עם קבוצת חוקרים אמריקאית ומביאים שרידי עץ מן התיבה.
עוד על המבול בכתבה הבאה
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'שקר והונאה'
שקר והונאה
25/08/2002 | 19:16
2
ראה קישור מצורף.
נטעים ומסורות חז``ל >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'בן כמה אתה, מרכז נטעים?'
בן כמה אתה, מרכז נטעים?
25/08/2002 | 19:39
19
3
חבל על השטויות האיומות שכתבה הדסה מלמד ותמך בהן צבי ענבל.
הסקירה בנטעים היא כאין וכאפס לעומת הספר עצמו. חובה להשיגו ולהבין מה הסכנה הנשקפת מן ה"מדע אלטרנטיבי" של "ערכים" ו"נטעים". לבחורה יש אפילו תרשימים ואיורים !!

שני כוכבים מכימה, הא?
כוכבי כימה הן שמשות אדירות עשרות מונים מזו שלנו ומצויים במרחק 380 שנות-אור מאיתנו. אילו קרבו אלינו היינו נשרפים כנעורת הפשתן כבר בהכנסן לתחום מערכת השמש.

גוף בקוטר 150 ק"מ פוגע בכדה"א?
מאדים פוגע בכדה"א?
הגוף אשר פגע בכדה"א לפני 65 מליון שנה והכחיד את הדינוסאורים היה בקוטר 10 עד 17 ק"מ (לעומת הגופים של הדסה שקטרם 150 ק"מ), ומקום פגיעתו אותר במפרץ מכסיקו. הוא היה עשיר באירידיום. אנו מוצאים סביב לעולם שכבת clay עשירה באירידיום שנוצרה משקיעת האבק שהיתמר לאטמוספירה אחרי הפגיעה וסבב עולם עם הרוחות.
הגברת מלמד לא זיהתה דבר.
הדבר בעל הערך היחיד אצל הדסה וצבי זה מידע על מה שהם נוהגים לעשן. זה יכול להיות שווה הרבה כסף!

נזכיר כי:
(1) כל כמות המים המצויה על כדה"א והמעבה האדמה אינה יכולה להעלות את מפלס האוקינוסים אלא בכ- 50 מטרים
(2) אין שום סמני מבול גלובלים. יש סמני מבול מקומי במסופוטמיה.
(3) ה- MRCA של האדם והחי אינו זוג או זוגות ספורים ששרדו מבול לפני 4000 שנה.
(4) ה- Ice cores מראים בבירור שלא היתה שום קטסטרופה ב- 160000 השנים האחרונות.

אה, תיבת נח.
צר לי לרסק לך את החלום המתוק, מרכז נטעים, אולם אין רחמים בלבי על אוילות.

האם חוזות עינינו באפיזודה נוספת נוסח הילדים של ג´ימס הרביעי מלך סקוטלנד שבודדו משמיעת לשון וגדלו לדבר עברית טובה מאד?
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?id=129&msgid=5342986
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'רק לשם המחשה'
רק לשם המחשה
25/08/2002 | 22:28
3
גוף בקוטר 150 ק"מ, אם יתנגש בכדור הארץ (ולא רק ישפשף כמו שאומרים),
יגרום להרבה יותר מאשר הכחדת כל החיים על פני הפלנטה. גוף בגודל כזה,
יפרק במקום הפגיעה את הקרום של כדו"א ולמעשה יש סיכוי טוב שיגרום לחוסר
איזון מדאיג מאוד של הלוחות הטקטוניים, אולי אפילו עד כדי ביקוע.
המשמעויות הן הרות אסון בקנה מידה בלתי יתואר. כדור הארץ לעולם לא יוכל
להכיל חיים אם יישבר האיזון של תנועת הלוחות...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'מה השם האמיתי של כימה ?'
מה השם האמיתי של כימה ?
26/08/2002 | 04:50
6
2
מבחינת מערכות כוכבים ?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'השם האמיתי הינו "צביר הפלידאות".'
השם האמיתי הינו "צביר הפלידאות".
26/08/2002 | 09:17
2
לצפיה ב-'כימה היא Pleiades ומצויה בקונסטלציה'
כימה היא Pleiades ומצויה בקונסטלציה
26/08/2002 | 09:17
4
2
Taurus. הסמון שלה בקטלוג של Messier הוא M45...
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'יש לך, אגב, מקור מוסמך לזה?'
יש לך, אגב, מקור מוסמך לזה?
26/08/2002 | 18:06
3
2
לצפיה ב-'האם אתה רומז שכימה אינה ה-Pleiades?'
האם אתה רומז שכימה אינה ה-Pleiades?
26/08/2002 | 23:45
2
3
לצפיה ב-'לא ממש, אך מצד שני'
לא ממש, אך מצד שני
27/08/2002 | 00:18
1
4
אין לי שום הוכחה שמה שחז"ל כינו בשם "כימה" הוא אכן מה שקרוי כיום הפליאדות. במאמרי בנושא באתר "חופש" העליתי את ההשערה, המתבססת על כמה הנחות הגיוניות לטעמי, ש"כימה" של חז"ל היא בעצם מזל שור כולו. מרגע הפרסום ועד היום איש לא הפריך את טענתי. האם יש בידך מקור מוסמך שיוכל לקבוע כי טעיתי? אשמח לדעת ולתקן את המאמר אם יהיה צורך.

לשים לינק? לא לשים? נו מילא, מי שיחפש ימצא
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'יתכן, אולם אין זה מחליש את טיעוני.'
יתכן, אולם אין זה מחליש את טיעוני.
27/08/2002 | 02:44
2
חז"ל לא הבינו מה טיבם של כוכבים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'המושל , ירד מכסאו'
המושל , ירד מכסאו
26/08/2002 | 15:54
10
3
אחרי שנגמרו לך הטיעונים ה"לוגיים" החלטת להתקיף את ד"ר הדסה מלמד (אבקשך לדייק ד"ר ולא הדסה בלבד) שעובדת במכון עלוב ואנונימי המכונה "מכון וייצמן". ומה לעשות שגב´ ד"ר מלמד היא גם אשה אינטליגנטית מאד, חכמה, ולמרבה צערך ולמרבה שמחתינו גם שומרת תורה ומצוות.והיא חברה ספר מדהים שאנו ממליצים לרכוש ולהתעמק בו, למען ראות מופתי השם וגדולתו.
אולי במקום להפנות אותנו למאמרים באנגלית, שאף אחד לא קורה, גלה לנו מהי דרגתך האקדמית, איפה אתה פועל ומי אתה בכלל? לא כל פוחז יכול להגיב ולהתלוצץ על אנשי מדע בכירים.
ובאשר לילדים שדברו עברית, ופורסם רשמית בירחון האקדמיה העברית ללשון, על ידי ד"ר אשר שטרן. אז מי זה ד"ר שטרן מהאקדמיה לעומת גאון הגאונים מלך חכמי חלם, המושל הכושל?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'בור ועם הארץ'
בור ועם הארץ
26/08/2002 | 18:12
6
2
אין הדסה מלמד בסגל של וייצמן.

היא בטוח לא פיסיקאית כי כתבה שם שטויות.

ציטוטים נבחרים:
"מיקומו של המפץ הגדול:
והנה בידי עם ישראל קיימת מסורת (יומא נד ע"ב) שבריאת העולם התחילה מאבן השתייה (שעליה הושתת העולם) וממנה החל העולם להתפשט, עד שאמר הקב"ה לעולמו די!! קדמונינו ידעו לספר לנו שאבן השתייה נמצאת בירושליים."

פרס נובל לגברת שהצליחה למקם נקודה סינגולרית במרחב-זמן בירושליים.

שטויות נוספות:
1. הקב"ה הביא 2 כוכבים (שמשות) מכימה, ויצר מבול.
איך לא נשרפנו באמצע ?

2. התנגשות בין כדור הארץ למטאור בקוטר 150 ק"מ.
שטויות, התנגשות כזאת היתה קורעת את הפלנטה היפה שלנו.

לסיכום:
הספר הוא גיבוב של שטויות שנכתב ע"י גברת מאוד נבערת, ונתמך ע"י ארגון רמאים ושרלטנים.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'איפה המשוואות הגיאודסיות'
איפה המשוואות הגיאודסיות
26/08/2002 | 18:19
2
לצפיה ב-'בס"ד. מה לא ברור לך שבורא העולם הוא'
בס"ד. מה לא ברור לך שבורא העולם הוא
27/08/2002 | 20:08
4
2
כל יכול ואין בעיה בשבילו לעשות ניסים מעל הטבע? בכדי להבין זאת צריך לצאת מנקודת הנחה שיש בורא עולם והוא כל יכול.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אז אתה מודה שאכן אין שום סמנים'
אז אתה מודה שאכן אין שום סמנים
27/08/2002 | 21:17
3
2
למבול והוא לא היה אפשרי על פי התנהלות הטבע, אלא שאתה מתרץ שהבאת המים, סלוקם, סלוק סמני המבול, מניפולציה גנטית על הכרומוסומים כך ש_לא_ יראו שה- MRCA של המין האנושי הוא בן 4000 שנה, מניפולציה על ה- Ice cores כך ש_לא_ יראו סמני הפשרת כפות הקרח לפני 4000 שנה - כל זה נעשה כדי, למשל, להעמיד אותנו בנסיון ולבחון בחינה אולטימטיבית את חופש הבחירה שלנו.

האם זה מה שאתה טוען ?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'כתוב את כל השאלות שלך על המדע'
כתוב את כל השאלות שלך על המדע
27/08/2002 | 22:08
2
2
מההתחלה בלי בצורה מכובדת בלי דבורים מעליבים ופוגעים. ובלי גאווה. אני בלי נדר ישלח את השאלות לפרופ´ ברנובר ונחכה לתשובה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אין לי שאלות על המדע. יש לי תמיהות'
אין לי שאלות על המדע. יש לי תמיהות
28/08/2002 | 00:16
1
על המבול ועל היום הארוך של יהושע, ושמעת אותן למעלה מעשר פעמים עד כה.
סרוק את הודעותי ולקט את התמיהות.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'פרופסור ברנובר לא יענה על השאלות'
פרופסור ברנובר לא יענה על השאלות
28/08/2002 | 09:06
1
האלו כי הוא איש מכובד שלא רוצה לטבול במדמנה שאתם המחב"תים הטפשים מייצרים.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ואני מציע לכם להירגע עם השטויות'
ואני מציע לכם להירגע עם השטויות
26/08/2002 | 22:40
2
כי אפשר לתבוע שרלטנים על התחזות.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'ראשית, כמה מלים על מרכז נטעים.'
ראשית, כמה מלים על מרכז נטעים.
27/08/2002 | 02:39
68
´ובאשר לילדים שדברו עברית, ופורסם רשמית בירחון האקדמיה העברית ללשון, על ידי ד"ר אשר שטרן. אז מי זה ד"ר שטרן מהאקדמיה לעומת גאון הגאונים מלך חכמי חלם, המושל הכושל?´
שוטה/קטן שכמוך, האם חשבת אי פעם באורח עצמאי?
אתה באמת חושב שילדים שבודדו בידוד לשוני יגדלו לדבר עברית?
ללא תלות האם ד"ר שטרן אמר כזאת או לא, אינך תופש שהדבר לא יתכן?
אם אמר זאת - היה זה לבטח מעין מדרש, ללא זיקה למציאות.
כל עוד לא חזרת על כך פעם נוספת - היינו יכולים להניח שמעדת חד-פעמית, נמלכת בדעתך ולא תחזור עוד על השטות.
עכשיו אנו רואים שאתה ממש מתגאה באימבציליותך.

ולגופה של הדסה מלמד.
האם היא נמנית על סגל מכון ויצמן?
בא נראה. נסיתי את כל הקומבינציות האפשריות בדף איתור אנשי סגל. ללא הצלחה.
http://www.weizmann.ac.il/ph/dir_search.html

ונעבור לציטטות מן הספר:
-------
צטוט:
מסופר על ר´ חיא ור´ יהודה, שמצאו בין ההרים עצמות שהיו מאותן של דור המבול והם פסעו 300 פסיעות בעצם אחד (זהר, נח). "מהלכין מסוף העולם ועד סופו לשעה קלה" – מלמד, שהיו להם כלי רכב מהירים מאד
מסקנות:
עצמות שאורך כל אחת 300 מטר!!
היו להם כלי רכב מהירים מאד!!
-------
צטוט:
ילק"ש (על בר´ ד´ סימן ל"ט) מביא, שארבעה דברים נשתנו בימי אנוש (ב"ר ע"ד):
1. ההרים נעשו טרשים (סלעים חזקים). – קשין כסלע, שלא היו יכולים לחרשן.
2. המת החל מרחיש (תולעים).
3. ונעשו פניהן כקופים. (חלק מהאנשים נהפכו לקופים).
4. ונעשו חולים למזיקים. עד אז לא היו מחלות
מסקנות:
יש כאן למעשה הודאה באחד מעקרונות האבולוציה, מוצא המינים: היינו שלאדם ולקוף היה אב קדמון משותף!!
-------
צטוט:
מכאן שהמבול היה בשנת 1656 לבריאה. אז כל היבשות כוסו במים וכמעט כל היקום נמחה, ונשארו לפליטה רק נח ומשפחתו וכל אשר היה בתיבה
מסקנה:
הדוקטורינה האוילית מתבלבלת לחשוב שכדה"א הוא היקום
-------
צטוט:
אמר ר´ יוחנן (סנהדרין ק"ח): "מלמד שהרביעו בהמה על חיה, וחיה על בהמה, והכל על האדם והאדם על הכל". במילים אחרות, הם עסקו בהנדסה גנטית הלכה למעשה… תוצאות ההרבעות: מפלצות שונות משונות גם בגדלן, שאין רואים כמוהן כיום, ויתכן שהיום קוראים לחלק מהם דינוזאורים
מסקנה:
הדוקטורינה האוילית אינה יודעת שמינים שונים אינם יכולים להזדווג.
היא גם סבורה שהדינוסאורים התהלכו על פני האדמה עד לפני כ- 4000 שנה.
-------
צטוט:
אנשים תהו לשם מה התיבה, ולשמע תשובתו, שהקב"ה מביא עליהם מבול, שאלוהו: "מבול של מה? אם מבול של אש, יש לנו דבר אחד – "עליתה" שמה, שאין אש שולט בה, ואם של מים הוא מביא: אם מן הארץ הוא מביא – יש לנו "עששיות של ברזל" שאנו מחפין בהן את הארץ, ואם מן השמים הוא מביא – יש לנו דבר ו"עקב" שמו". (סנהדרין ק"ח).
תשובות שחצניות אלה מעידות על כך, שהיו להם אפשרויות טכנולוגיות אדירות גם בהשואה לימינו…
ואכן, מתחת לשרידיהם "בני המליון שנים" למנינם, של האדם הקדמון (ההומוארקטוס), שטפס על העצים והתחיל לשפשף אבן באבן להוציא מהן אש, ישנים שרידים בני "35,000" שנים (גם למנינם) בלבד של תרבויות בעלות השגים טכנולוגיים, שרק היום מתחילים להבין שהיו להם ידיעות על מבנה האטום, פצצות אטומיות וחלליות. (איור מס´ 1).
מסקנה:
אני פטור מהגיב. קיראו שוב את דברי הדוקטורינה האוילית. יש לה איורים!!
-------
צטוט:
עדויות לכך נתגלו, למשל, בהודו: "המאהאבארטה" הינו תקציר של 200,000 בתים, הכתובים בצורה של שיר, העוסקים בבריאת הקוסמוס, יחסיות זמן ומרחב, קרניים קוסמיות, תאורים של מלחמות בהן השתמשו בפצצות אטום והנזק שגרמו, תאור אמצעים לשיתוק חיילי אויב כמו בלוחמה כימית וביולוגית, וכו´. וכן נמצאו ציורי קיר במערות, המתארים בני אדם בעלי תרבות מפותחת. ואכן מעידים על כך שרידים במקסיקו, בים הקריבי ובמפרץ מקסיקו, מונומנטים ושרטוטים על פני הארץ, שניתן לראותם ולזהותם רק ממרחק גדול מפני כדור הארץ (כמו בנסאקה שבפרו). כלומר, שיתכן שאנשים אלה יצאו גם לחלל
מסקנה:
בין אם הבלים אלה מצויים במאהאבארטה ובין אם לאו - הדוקטורינה מחוסרת יכולת לזהות הבלים.
-------
צטוט:
כותב ילק"ש (נח י"ז) וכן המלבי"ם על הפסוק בעמוס (ה´, 8):
"עֹשה כימה וכסיל, והֹפך לבקר צלמות, ויום לילה החשיך. הקורא למי הים וישפכם על הארץ, ה´ שמו", שהקב"ה נטל 2 כוכבים מכימה (ראה מס´ ראש השנה דף י"א ע"ב ודף י"ב. אומר האבן עזרא על פסוק זה: ודעת קדמוננו שכימה הוא זנב טלה וראש שור, והם ששה כוכבים נראים, אע"פ שהם קטנים. האסטרונומים קוראים להם קבוצת פליידס), והביא מבול לעולם, וכך הפך בקר לצלמות ואת היום ללילה. כך שינה להם הקב"ה סדרי בראשית, "שהיתה חמה יוצאת ממערב ושוקעת במזרח"
מסקנה:
הדוקטורינה משוללת הבנה באסטרופיסיקה. כוכבי כימה הן שמשות אדירות עשרות מונים מזו הזערורית שלנו. אין זאת אלא כי הבורא קרב אל השמשות בלילה, כדי לא להחרך מהן, נטלן והביאן אלינו דרך חור-תולעת או warp כיוון שהן במרחק 380 שנות-אור מאיתנו. אולם, שמשות הן נטולות מים. מהיכן מי המבול? הרי כמות המים על פני כדה"א ובמעבה האדמה אין בה להעלות את מפלס האוקינוסים ביותר מ- 50 מטרים.
-------

אלו רק טיפות ספורות מים החכמה היהודית אשר מרעיפה עלינו הדוקטורינה.
חובה להשיג את הספר. השתדלו לשאול אותו ולא לקנותו. לא תמצאו בו עוד שמוש לאחר קריאה יחידה.
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'עלוי שלי, "אולי במקום להפנות אותנו'
עלוי שלי, "אולי במקום להפנות אותנו
27/08/2002 | 13:27
למאמרים באנגלית, שאף אחד לא קורה..." ???
איזה מאמר באנגלית לא קרה ?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'עורבא-פרח. אפשר לקרוא הכל ואפשר'
עורבא-פרח. אפשר לקרוא הכל ואפשר
26/08/2002 | 11:51
7
לצפיה ב-'"עמי קדם"'
"עמי קדם"
25/08/2002 | 17:35
אני משער שכוונתך היא לבני נוח (?) ..

כמה נקודות מוזרות:

הסיפור המקראי "נופל מהשמים" כמה מאות שנים לאחר היצירה הבבלית ; אין שום סימנים למבול ; לדבריך - המבול היה מאות שנים לפני מעמד הר סיני, ומיום יצירתו ועד מתן תורה, להוציא את האפוס הבבלי - אף אחד מבני ישראל (או כל אחד מהעמים הקדומים באזור) לא ראה לו לנכון להעלות את סיפור המבול על הכתב.

מה אומר ומה אדבר...

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אם המבול הוא תופעה כלל אנושית'
אם המבול הוא תופעה כלל אנושית
25/08/2002 | 19:08
1
1. למה אין עדויות אצל האינדיאנים, אצל ההודים, ובכלל אצל עמים שלא מאגן הים התיכון ?

2. אשמח לראות ראייה אחת לתיבת נוח.

נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'גיבובי שטויות'
גיבובי שטויות
25/08/2002 | 22:24
5
2
"המבול היה תופעה מחרידה שהחריבה את היקום כולו"
אתה בטוח בקשר לזה ? עד כמה שידוע לי, גשם יורד רק על פלנטות, ולא כל
פלנטה (כדור הארץ דוגמא טובה לפלנטה עשירה בגשמים).
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'הכוונה לכדור הארץ'
הכוונה לכדור הארץ
26/08/2002 | 17:39
4
1
ולא כל היקום הקוסמי. אם לא הבנת עמך הסליחה, ידידי. האם אתה תושב פלנטת הארץ?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'איך אתה יודע שאכן התרחש מבול גלובלי'
איך אתה יודע שאכן התרחש מבול גלובלי
26/08/2002 | 23:49
3
1
לפני כ- 4000 שנה (חוץ מהסתמכות על הכתוב בבראשית) ?
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'כמו שחז"ל ידעו את המשוואות'
כמו שחז"ל ידעו את המשוואות
26/08/2002 | 23:54
1
לצפיה ב-'אתה סותר עצמך'
אתה סותר עצמך
28/08/2002 | 17:51
1
2
הרי טענת על אגדות גילגמש, ונטעים ענו לך שאתה צודק וזה מחזק את תיאור התורה, אז אתה הבאת הוכחה ואתה שואל על ההוכחה שהבאת? וואלה, בלבלת את עצמך. ב ו מ ר נ ג!!!!
נטעים ומסורות חז``ל >>
לצפיה ב-'אוי אימבציל/קרטין, מה יהיה בסופך?'
אוי אימבציל/קרטין, מה יהיה בסופך?
29/08/2002 | 12:51
2
כאשר שני מקורות מדווחים בהפרשי זמן(*) על ארוע אמת, אין בכך רבותא, שכן הארוע התרחש ושניהם ראוהו עצמאית גם אם לא דיווחו על כך באותו הזמן.
כאשר שני מקורות מדווחים בהפרשי זמן על ארוע שלא אירע, סימן שהמדווח האחרון _העתיק_ מן הראשון.

אנו יודעים שלא ארע מבול עולמי לפחות ב- 160000 השנים האחרונות (לחפש המלים Noachian deluge) ולכן מדובר במעשית פולקלור מיתולוגית שהסתננה תחילה לאפוס הגילגמשי ואח"כ הועתקה למיתולוגיה היהודית.

(*) טבלאות גילגמש מתוארכות ל- 2700 לפנה"ס, בערך
המבול המקראי אירע, על פי ה- timeline המקראי, ב- 2100 לפנה"ס
נטעים ומסורות חז``ל >>

הודעות אחרונות

16:31 | 19.02.10 אניאתההוא
16:51 | 29.04.06 ר רכ רכב רכבת ישראל
01:35 | 13.03.04 rmizrahi
17:02 | 05.01.04 vizini
09:36 | 05.01.04 vizini
03:02 | 05.08.03 הנהנה
01:03 | 05.08.03 ניק כושל
17:17 | 04.08.03 דוד1000
23:09 | 03.08.03 ניק כושל
17:19 | 03.08.03 שומר החiמות הראשון
23:07 | 02.08.03 ניק כושל
21:46 | 02.08.03 יוחנן כהן גדול2

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ