שאלה בדבר בדיקה לאבחון צליאק.

Ben Barzilay

New member
שאלה בדבר בדיקה לאבחון צליאק.

שלום!
עברתי אתמול בדיקת גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה בעקבות ממצא פריטין נמוך שהתקבל מספר פעמים בבדיקות דם(בבדיקה האחרונה הפריטין עמד על10). בבדיקות הגסטרו/קולו נלקחו ביופסיות, שעדיין לא הגיעו תוצאותיהן.
במספר בדיקות דם שערכתי נבדקו לי נוגדנים לצליאק - יצא שלילי.
שאלתי היא האם יתכן כי אתגלה כחולה צליאק בתוצאות הביופסיה, למרות שבבדיקות הדם לנוגדני צליאק - יצאתי שלילי (igg,iga) התקבל ערך של 18, כאשר הטווח הוא מאפס עד 40. (לצע הערך 18 בבדיקת הדם מצויין 'נגטיב').
מה הסבירות שיצא כי יש לי צליאק למרות בדיקת הדם השלילית?
תודה. בן.
*מצורפת תמונה ובה סוג בדיקת הדם שביצעתי ותוצאותיה.

טליאמתי

New member
היי בן וברוך הבא

כמו שנראה לי, חסרה כאן בדיקה שמאמתת קיום של הנוגדנים בגופך (IGA).
אחוז מסויים מהאוכלוסיה נולד עם חסר בנוגדנים אלה כך שאם אתה אחד מן האחוז הזה הרי שממילא התשובה לבדיקת הדם לצליאק תהיה שלילית ויהיה צורך לעשות בדיקת נוגדנים ממשפחה אחרת. כמו כן אם הפסקת לאכול גלוטן בתקופה שלפני הבדיקה, גם זה עלול להטות את תוצאת הבדיקה.
תוצאת הביופסיה תתן תמונה טובה על מצבך כך שהתשובה לשאלתך היא חיובית. יש אפשרות שבדיקת הדם תהיה שלילית אך הביופסיה חיובית.
לוקח יותר זמן לקבל תשובה לגבי הביופסיה אבל כדאי לחכות ובכל מקרה, לא להפסיק לאכול גלוטן עד לתוצאה סופית.
בהצלחה

&nbsp

Ben Barzilay

New member
תודה רבה על העזרה:)

מאד מודה על ההסבר :)
אני מאד חושש מתוצאות הביופסיה, האם הסיכוי לקבלת תשובה חיובית גבוה?
בהתחשב בזה ששתי תוצאות בדיקות הדם יצאו שליליות ואיני חווה אף תסמין בזמן שאני צורך מאכלים המכילים גלוטן.

טליאמתי

New member
הייתי רוצה לעודד ולומר (בחוסר אחריות...
) שהסיכוי קלוש

אבל הצליאק ידוע כמפתיע ובעל תסמינים כל כך רבים שלפעמים רק לאחר מעשה אפשר לדעת האם היו או לא היו. וזה מנסיון אישי :)
מה שנותר זה לחכות בסבלנות ולהחזיק אצבעות.
על פניו המצב נראה סביר לגמרי אבל כמו שאמרתי...

למעלה