חדשים בעסק...

חדשים בעסק...

בתי בת החמש עשרה סובלת זמן רב מכאבי בטן ושאר ירקות...לפני כחודשיים הגיעה למסקנה ברורה שאחרי לחם הכאב חזק מאוד. מכאן ההחלטה לנסות דיאטה ללא גלוטן היתה קצרה. כיוון שלי עצמי יש רגישות לחיטה, ובמשפחה יש עוד כמה רגישויות של מע' העיכול, לא היה ביג דיל בשבילי להתחיל לאפות ולבשל לה בלי גלוטן. אחרי כשלושה שבועות של דיאטה , ושיפור ניכר מאוד במצב הבטן שלה- מצאנו זמן לערוך בדיקת דם. התוצאה היתה גבולית... בשיחה עם רופא הילדים שאלתי אם העובדה שהבדיקה נעשתה לאחר שלושה שבועות ללא גלוטן גרמה לתוצאה להיות גבולית, הוא אמר...
ברוררררררררררררר!
עכשיו הוא ביקש שתאכל לחם כל יום במשך שבוע ואז לעשות שוב בדיקה.
לא בא לי וגם לה לא, לעבור עוד שבוע בלי בית ספר בגלל כאבים, אז זה נראה לי מיותר.
עכשיו, מה עושים?
למה כל כך חשוב לעבור ביופסיה לאישור קיום המחלה?
האם צריך לעשות גסטרוסקופיה או קולונוסקופיה. {לשניה, אין סיכוי שהיא תסכים...}?
האם יש טעם בביופסיה בזמן שהילדה לא טועמת גלוטן? או שגם לפני בדיקה כזו חיבים לאכול לחם\גלוטן כמה ימים?

סליחה על החפירות, אשמח לתשובה...
ואחר כך גם לכמה טיפים לגבי איך מאכילים נערהמתבגרת בלי גלוטן ובלי לפשוט את הרגל...

טל1492

New member
קצת לא ברור

מה זאת אומרת "לי עצמי יש רגישות לחיטה"? צליאק מאובחן או תחושה כללית?
נפגשתם כבר עם רופא גסטרו או שרק עם רופא הילדים?
יש חשיבות לאבחון מסודר של צליאק כי ישנן בעיות אחרות במערכת העיכול שהן לא צליאק ונראה לי שכדאי לדעת מה בדיוק הבעיה. אני בטוח שזה מבאס לחזור לאכול משהו שלכאורה גורם לכאבים וחוסר נוחות אבל בראיה של דיאטה לכל החיים בעתיד נראה לי שאבחון מסודר חשוב יותר (אפילו בעתיד הקרוב מאוד של צו ראשון למשל...). הבדיקה היא בדיקת גסטרוסקופיה בטשטוש וללא כאב וחייבת להיעשות תוך כדי אכילה של גלוטן - לא ניתן לאבחן צליאק אצל מי שנמנע מגלוטן ולכן חשוב להמשיך ולאכול גלוטן לפחות עד לאחר הפגישה עם רופא הגסטרו שימליץ על דרך פעולה.

טליאמתי

New member
בוקר טוב
אין טעם לעבור אבחון (בדיקת דם וביופסיה) כאשר

הילדה נמנעת מגלוטן מס' שבועות.
כמו שאמר הרופא יש לחזור לאכילת גלוטן לתקופה של מס' שבועות ורק אז להתחיל את האבחון.
אם יש לך רגישות לגלוטן (מצטרפת לשאלתו של טל: האם יש ך צליאק מאובחן? ההבחנה מאוד חשובה) את ודאי יודעת שהמנעות מגלוטן תפקידה לגרום לגוף להבריא וזה בדיוק מה שקורה לבתך. אם יש לה רגישות- ההמנעות מקלה עליה אבל אם יש לה צליאק- ההמנעות שמה רגל לאבחון חד משמעי.
וזה אומר שלפני שמתחילים תזונה נ"ג בגלל תחושה כזאת או אחרת יש לעשות אבחון מסודר שכולל בדיקת דם+ביופסיה (=גסטרוסקופיה).
לשאלתך: נכון להיום רק במקרים מאוד ספציפיים נעשה האבחון ללא ביופסיה (במקרים בהם יש במשפחה מס' חולי צליאק מדרגה ראשונה,הנוגדנים חיוביים, יש תסמינים ובדיקה גנטית חיובית).
&nbsp
ככל הידוע לי, בגילה, אם אין חשד ספציפי, אין צורך בקולונוסקופיה.

תודה רבה רבה!

עזרתם מאוד.
כרגע הוחלט שמחכים , קובעים תור לגסטרו לזמן שלפני פסח, ובזמן שהגברת הצעירה תהיה בחופשת פסח בבית, בלי מבחנים ולחץ לימודי, היא תתשתתף עם כולם בחגיגת חיסול החמץ, ואחר כך תאכל מצהברי כל יום...ובשאר הזמן תיקח אקמול ותשכב במיטה עם כאבי בטן ושאר הצרות. ובסוף החופשה נלך לעשות ביופסיה. לא פסח עליז במיוחד, אבל זה מה יש...

בנתיים הוצאתי היום כ200 שקלים על כמות קטנה מדי של מוצרים נטולי גלוטן. אשמח לאפות בעצמי הכל, אבל גם הקמחים יקרים מאוד, והקונדיטור עשה לה רע...
יש טיפים?

טליאמתי

New member
אפשר לקנות קמחים בסיסיים (קמח סויה, אורז, תפו"א וכו')

להכין לבד קמח שמכיל שילוב שלהם, להתנסות אתם וכך לחסוך קצת ממחיר תערובות הקמחים היקרות (יש במתכוני הפורום תערובות קמחים מהסוג הזה שמכינים וממליצים חברי הפורום).
אפשר לקנות תערובות קמחים במבצעים ולאחסן בקירור/מקפיא.
&nbsp
אני מחזיקה בבית גם וגם.
יש מתכונים שלדעתי הקמחים הבסיסיים הכי מוצלחים להם ויש מתכונים (בעקר כאשר אני ממירה מתכון רגיל לנ"ג) שבהם אני משתמשת בתערובות מוכנות.
&nbsp
ד.א.תור לגסטרו לפני פסח לא מבטיח תור לביופסיה לאחר פסח. התור עלול לקחת זמן ולכן כדאי לקבוע כבר תור לגסטרו. ולהתייעץ אתו בקשר לזמן החשיפה שלה לגלוטן. יכול להיות שבמקום להכביד עליה במשך שבועיים ברצף, כדאי לחזור כבר לאכול גלוטן בצורה רגילה ויומיומית למשך מס' חודשים
&nbsp

תודה רבה , החכמתי..

ולא באמת האמנתי שמגיעים לגסטרו בלחיצת כפתור עם בחירה מדויקת של תאריך התור, ועוד בחירה מדויקת של תאריך הבדיקה...במיוחד כשמדובר על קופת חולים ולא רופא פרטי.
בקשר לאכילה יומיומית- זה מה שהיה עד חנוכה. היא היתה בבית הספר רק חצי מהזמן. כל שבוע נשארה בבית בגלל כאבי בטן ושילשולים- לפחות יומיים. נמאס- גם לי, גם לה וגם למורות...
אגב, מישהו ממליץ על רופאת גסטרו באיזור ירושלים או מודיעין שעובדת עם מכבי?
עדיפות לאישה..

בשום פנים ואופן שלא תיקח אקמול

במיוחד אם יש נזק במעיים (וזה לא ידוע בינתיים). זה יכול רק לגרום לכאבים. מומלץ אופטלגין נוזלי.

למעלה