שאלה

שאלה

ניסיתי לעשות חיפוש ויצאתי מבולבלת אולי מישהו כבר ברר ויכול לענות לי האם מותר: עמילן מעובד E1442 אני לא בטוחה שהבנתי אם זה סינתתי או מהצומח (ואם זה מהצומח אז ממה?) שני

glutenfree

New member
עמילן מעובד E1442

שלום, E1442 הינו עמילן מעובד. מקור העמילן יכול להיות מגוון: תפו"א, טפיוקה, תירס וכדומה. לשאלתך העמילן הוא תמיד צמחי. מותר או אסור ? התשובה הקצרה: בהעדר סימון שהמוצר אינו מכיל גלוטן יש לבצע בדיקה מול היצרן. רשימת הרכיבים אינה נותנת מענה לנקיון קווי הייצור וזיהום משני. התשובה הארוכה: התקן הבינלאומי CCFAC לסימון רכיבי מזון (אינדקס ה E) קובע שניתן להשתמש בשם הגנרי עמילן. אם העמילן "עלול להכיל גלוטן" אז התקן מחייב לרשום את מקור העמילן. לכן על פי התקן עמילן תירס מעובד עלול להכיל גלוטן ואילו עמילן מעובד אמור להיות נקי מגלוטן. אני בספק עם כל היצרנים נותנים את הדעת לנקודה זו. מתוך התקן: ingredients which belong to one of the categories listed in Annex I and are constituents of another foodstuff need only be designated by the name of that category. However starches or modified starches which may contain 'gluten' must always be described with their designation of origin מצ"ב קישור לעמוד הרלוונטי. לשרותך תמיד, נועם

marinegirl16

New member
אני לא שאלתי את השאלה...

אבל חתיכת תשובה! תודה רבה!

יעל ממ

New member
שאלה לנועם מגלוטן פרי...

בתשובתך בנושא העמילן כתבת: "לכן על פי התקן עמילן תירס מעובד עלול להכיל גלוטן ואילו עמילן מעובד אמור להיות נקי מגלוטן." בקיצור לא הבנית... מכיל גלוטן או לא? סליחה על הבורות אבל אודה לך מאוד אם תוכל להבהיר

סתם מבקרת

Active member
אומנם לא נועם אבל אנסה להסביר

התקן אומר שאם עמילן מעובד עלול להכיל גלוטן חייבים לציין את מקור העמילן ולכן, אם מצויין עמילן תירס (תירס הוא מקור העמילן), זה אומר שהעמילן עלול להכיל גלוטן ולכן צויין מקורו. לעומת זאת, עמילן מעובד שאינו מכיל גלוטן מותר לציין כעמילן מעובד בלבד, בלי לציין את מקורו ולכן, אם כתוב עמילן מעובד, ללא ציון מקור, זה אומר שהעמילן נקי מגלוטן

סתם מבקרת

Active member
ואגב, מבחינתנו זה אומר שאם מצויין בתכולה

עמילן מעובד זה אומר שהעמילן אינו מכיל גלוטן. אבל אם מצוין, למשל, עמילן סויה או עמילן תפו"א, שעד עכשיו בוודאי חשבנו לנקיים, זה אומר שהמוצר (העמילן) עלול להכיל גלוטן (בניגוד למה שאני, לפחות, חשבתי עד עכשיו)

יעל ממ

New member
קודם כל תודה רבה - עכשיו הבנתי. אבל...

אנחנו היינו בטוחים עד כה שאם כתוב עמילן תירס, עמילן תפו"א וכדומה הרי שהכל בסדר, ובעצם הפוך... אם מצויין שם העמילן אזי קיים חשש לזיהום

למעלה