לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
93809,380 עוקבים אודות עסקים

פורום אמנויות לחימה קלאסיות

שמות המנהלים: בודוקאן , samoyed, וזאב ארליך שמותיהם של מנהלי הפורום צבועים בכחול. כתובת הפורום: forum.tapuz.co.il/Classic_Martialברוכים הבאים! פורום אומנויות לחימה קלאסיות הוא מקום מפגש לתלמידים, מורים, מתחילים, ותיקים ומתענינים בתחום הרחב של אומנויות הלחימה הקלאסיות. הפורום מתמקד באמנויות לחימה אשר התפתחו וצמחו בתרבויות מזרח-אסיה ואשר שורשיהן נעוצים במסורת רבת השנים של אמנויות לחימה בחלק זה של העולם. הפורום נועד לדיון בכל ההיבטים של אמנויות הלחימה: היסטוריה, פילוסופיה, טכניקה ועוד.הפורום עוסק פחות באמנויות לחימה המתמקדות בהיבט תחרותי-ספורטיבי או קרבות זירה למיניהם ובאמנויות לחימה אשר נוצרו כשיטות הגנה-עצמית מודרניות.כמובן שמתאמנים מכל אמנויות ושיטות הלחימה מוזמנים להשתתף בפורום ולקחת חלק בדיונים!בכתיבה בפורום אנא הקפידו על הכללים הבאים: 1. עשו לעצמכם הכרות עם הפורום:השתדלו לעשות חיפוש לפני שאתם מציגים שאלה, במיוחד אם אתם חדשים כאן. לפעמים השאלה הבוערת שלכם נדונה לעומק רק שבוע קודם לכן, וכולם כבר עייפים ממנה. שימו לב שבעמוד המאמרים של הפורום מופיעים סיכומים חודשיים ובהם דיונים מרכזיים שנערכו בפורום בעבר.כדי להכיר את הכותבים בפורום, הקליקו על שם-המשתמש שמשמאל לכותרת ההודעה. כך תגיעו אל הכרטיס האישי של הכותב. 2. שמירה על סדר: אם ההודעה שלכם קשורה לדיון שמתנהל כבר בפורום, השתדלו לשרשר אותה למקום המתאים, ולא לפתוח הודעה ראשית חדשה. השירשור נעשה ע"י לחיצה על הלינק בתחתית ההודעה שאתם מגיבים אליה. 3. הודעות עם תוכן: השתדלו להימנע מהודעות סתמיות כגון "איזה כיף היה באימון!" או "מישהו כאן לומד קראטה?" ולפרסם הודעות עם תוכן שיעוררו עניין.כדאי לתת להודעה כותרת אינפורמטיבית ולא כותרת כללית כגון "שאלה" או "בעיה".4. בלי צ´אט: שימו לב, כאן לא צ´אט! שמתם שאלה? המתינו בסבלנות לפחות יום אחד. אין טעם להציף את הפורום בהודעות "תענו לשאלה שלי! למה אף אחד לא אוהב אותי?". הודעות אישיות כגון "מושיקו יא גבר אתה בא מחר לפלאפל?" מקומן במסרים ולא בפורום. 5. שפה נקיה וגישה חיובית: אין לקלל או לנקוט בסגנון בוטה ושפה גסה. הערות גזעניות, התקפות אישיות או רמיזות מרושעות מקומן אינו בפורום, וכך גם הודעות שליליות ובלתי מנומקות על מורה זה או אחר. 6. פרסום בפורום: הפורום אינו לוח מודעות. אם אתם מעוניינים לפרסם את השיטה שלכם או מוצרים שונים, יש לעשות זאת בלוחות ולא בפורום. 7. אלימות: בשום אופן לא יורשה בפורום תוכן של אלימות!אנו מזמינים את החברים להעלות תמונות או סירטונים הקשורים ישירות לתחום אומנויות הלחימה, אך תוכן, סרטון או תמונות שיש בהם אלימות, ימחקו מיד.8. אאוטינג: אסור בתכלית איסור להביא לפורום מידע על גולש כלשהו או כל אדם אחר שמקורו מחוץ לפורום: פרטים אישיים, מקום אימונים, תוכן משיחות או תכתובות שהיו מחוץ לפורום. כל הודעה המכילה תוכן כזה תימחק מיד.9. זכויות יוצרים: מותר וכדאי להפנות את קוראי הפורום למאמרים וכתבות מעניינים ברשת ובכלל. אסור בהחלט לפרסם בפורום עצמו (בין בגוף ההודעה ובין כקובץ מצורף) מאמרים, כתבות וטקסטים בלא אישור מפורש מהמפרסם המקורי. הודעות המכילות פרסומים כאלה ימחקו מייד.10. ניהול הפורום: הפורום אינו דמוקרטי. למנהלים יש זכות למחוק כל הודעה שהיא, בהתאם לשיקול דעתם הבלעדי, והם אינם מחויבים להצדיק את החלטותיהם בפני הפורום. המנהלים עשויים להוועץ מידי פעם בחברים בפורום, על פי הצורך ולפי בחירתם.לא יהיו בפורום שום דיונים על ניהול הפורום. אלה ימחקו מיד. כך גם השגות או טענות בדבר עצם קיומו של הפורום. שאלות או הערות בדבר עבודת המנהלים יש להפנות אליהם במסרים. אם לא קיבלתם תשובה מספקת, יש לפנות לפורום משוב.

אודות הפורום אמנויות לחימה קלאסיות

שמות המנהלים: בודוקאן , samoyed, וזאב ארליך שמותיהם של מנהלי הפורום צבועים בכחול. כתובת הפורום: forum.tapuz.co.il/Classic_Martialברוכים הבאים! פורום אומנויות לחימה קלאסיות הוא מקום מפגש לתלמידים, מורים, מתחילים, ותיקים ומתענינים בתחום הרחב של אומנויות הלחימה הקלאסיות. הפורום מתמקד באמנויות לחימה אשר התפתחו וצמחו בתרבויות מזרח-אסיה ואשר שורשיהן נעוצים במסורת רבת השנים של אמנויות לחימה בחלק זה של העולם. הפורום נועד לדיון בכל ההיבטים של אמנויות הלחימה: היסטוריה, פילוסופיה, טכניקה ועוד.הפורום עוסק פחות באמנויות לחימה המתמקדות בהיבט תחרותי-ספורטיבי או קרבות זירה למיניהם ובאמנויות לחימה אשר נוצרו כשיטות הגנה-עצמית מודרניות.כמובן שמתאמנים מכל אמנויות ושיטות הלחימה מוזמנים להשתתף בפורום ולקחת חלק בדיונים!בכתיבה בפורום אנא הקפידו על הכללים הבאים: 1. עשו לעצמכם הכרות עם הפורום:השתדלו לעשות חיפוש לפני שאתם מציגים שאלה, במיוחד אם אתם חדשים כאן. לפעמים השאלה הבוערת שלכם נדונה לעומק רק שבוע קודם לכן, וכולם כבר עייפים ממנה. שימו לב שבעמוד המאמרים של הפורום מופיעים סיכומים חודשיים ובהם דיונים מרכזיים שנערכו בפורום בעבר.כדי להכיר את הכותבים בפורום, הקליקו על שם-המשתמש שמשמאל לכותרת ההודעה. כך תגיעו אל הכרטיס האישי של הכותב. 2. שמירה על סדר: אם ההודעה שלכם קשורה לדיון שמתנהל כבר בפורום, השתדלו לשרשר אותה למקום המתאים, ולא לפתוח הודעה ראשית חדשה. השירשור נעשה ע"י לחיצה על הלינק בתחתית ההודעה שאתם מגיבים אליה. 3. הודעות עם תוכן: השתדלו להימנע מהודעות סתמיות כגון "איזה כיף היה באימון!" או "מישהו כאן לומד קראטה?" ולפרסם הודעות עם תוכן שיעוררו עניין.כדאי לתת להודעה כותרת אינפורמטיבית ולא כותרת כללית כגון "שאלה" או "בעיה".4. בלי צ´אט: שימו לב, כאן לא צ´אט! שמתם שאלה? המתינו בסבלנות לפחות יום אחד. אין טעם להציף את הפורום בהודעות "תענו לשאלה שלי! למה אף אחד לא אוהב אותי?". הודעות אישיות כגון "מושיקו יא גבר אתה בא מחר לפלאפל?" מקומן במסרים ולא בפורום. 5. שפה נקיה וגישה חיובית: אין לקלל או לנקוט בסגנון בוטה ושפה גסה. הערות גזעניות, התקפות אישיות או רמיזות מרושעות מקומן אינו בפורום, וכך גם הודעות שליליות ובלתי מנומקות על מורה זה או אחר. 6. פרסום בפורום: הפורום אינו לוח מודעות. אם אתם מעוניינים לפרסם את השיטה שלכם או מוצרים שונים, יש לעשות זאת בלוחות ולא בפורום. 7. אלימות: בשום אופן לא יורשה בפורום תוכן של אלימות!אנו מזמינים את החברים להעלות תמונות או סירטונים הקשורים ישירות לתחום אומנויות הלחימה, אך תוכן, סרטון או תמונות שיש בהם אלימות, ימחקו מיד.8. אאוטינג: אסור בתכלית איסור להביא לפורום מידע על גולש כלשהו או כל אדם אחר שמקורו מחוץ לפורום: פרטים אישיים, מקום אימונים, תוכן משיחות או תכתובות שהיו מחוץ לפורום. כל הודעה המכילה תוכן כזה תימחק מיד.9. זכויות יוצרים: מותר וכדאי להפנות את קוראי הפורום למאמרים וכתבות מעניינים ברשת ובכלל. אסור בהחלט לפרסם בפורום עצמו (בין בגוף ההודעה ובין כקובץ מצורף) מאמרים, כתבות וטקסטים בלא אישור מפורש מהמפרסם המקורי. הודעות המכילות פרסומים כאלה ימחקו מייד.10. ניהול הפורום: הפורום אינו דמוקרטי. למנהלים יש זכות למחוק כל הודעה שהיא, בהתאם לשיקול דעתם הבלעדי, והם אינם מחויבים להצדיק את החלטותיהם בפני הפורום. המנהלים עשויים להוועץ מידי פעם בחברים בפורום, על פי הצורך ולפי בחירתם.לא יהיו בפורום שום דיונים על ניהול הפורום. אלה ימחקו מיד. כך גם השגות או טענות בדבר עצם קיומו של הפורום. שאלות או הערות בדבר עבודת המנהלים יש להפנות אליהם במסרים. אם לא קיבלתם תשובה מספקת, יש לפנות לפורום משוב.
x
הודעה מהנהלת הפורום
קוראים - כותבים חדשים: לפני כתיבה בפורום, יש לקרוא את כללי הפורום. הפורום מתנהל על פי כללים אלו.
המשך >>

לצפיה ב-'מאמר: בגידת המלאך'
מאמר: בגידת המלאך
26/05/2005 | 09:14
71
1
מאמר על הסיבות הפסיכולוגיות לקושי של נשים בלחימה נגד אונס.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'הרהורים בנושא'
הרהורים בנושא
<< ההודעה הנוכחית
22/05/2005 | 15:43
10
4
אני לא נוהגת לעסוק בנושא, בכל אופן לא בפאן הפיסי שלו.
אין לי ניסיון בהוראת "הגנה עצמית" לנשים.
למען האמת, אני אפילו לא בטוחה מה משמעות ללמד "הגנה עצמית".
כששואלים אותי על זה, אני מפנה לקרב מגע/קרב מגן.
אבל גיליתי לאחרונה שאני כן עסוקה בשאלות. ואפילו עלו בי הרהורים לעשות עם זה משהו, מתוך ההבנה וההיכרות שלי עם הפאן הטיפולי.
כעת, אני חושבת שיש לי מסקנה אחת:
אם אחליט להתעסק בזה, אני בכלל לא אתחיל ללמד שום אומנות לחימה ושום שיטת לחימה. אני אתחיל בכך שאאסוף קבוצה של נשים ונעשה ביחד אימוני כושר.
כן, כושר. להכיר את הגוף. להרגיש אותו. לחוות את הגבולות שלו (דרך השרירים התפוסים). לגלות לאט לאט שככל שהזמן עובר והאימון מתפתח, הגוף מסוגל לעשות יותר ויותר. שאפשר לסמוך עליו.
אחר כך, ורק אחר כך, הייתי מתחילה לעבוד קצת על הקרקע. כמו עם הילדים, כמו הגורים המתגלגלים יחד על הדשא או על השטיח.
אני יודעת שיש אשים שיש להם "משנה סדורה" בעינין זה, ומגבים אותה ב"ניסיון רב ביותר". בטח שהם צודקים ויודעים.
אבל זו דעתי, ואם אצטרך, אנהג בדרך הזו.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'הרהורים קרובים-רחוקים'
הרהורים קרובים-רחוקים
22/05/2005 | 23:53
4
1
מקריאתו של הפוסט של דוד (בבלוג), על אותם בני 18 שלמדו אגרסיביות בצבא וכיצד פתרו את בעיותיהם בשלבים מאוחרים יותר - קשה לי שלא להיזכר בכמה חברים, שהיו ביחידות לוחמות מסוימות כשהדגש בהם היה על אגרסיביות.

קהש לי גם שלא להיזכר בחבר אחר, שאמנם מעולם לא ניחן בעדינות רבה, אבל קורס מאבטחים ארוך שהוא עבר, הפך אותו לחיה (ואני לא מתכוון למובן היובי, אם קיים).

כשמכירים ורואים מקרוב את התוצאה של "חינוך לאגרסיביות" או כפי שנכתב בבלוג "טיפול בהלם", קשה שלא לתהות האם הרצון לשנות מישהו מקצה לקצה ובזמן קצר, שווה את החיה שהוא יהפוך להיות.

במקרה של הגנה עצמית לנשים (ובכלל), אני סבור שאולי כדאי לוותר על חינוך לאגרסיביות (שכבודו במקומו מונח) וללמד כיצד להקרין נוכחות - כיצד להשמיע את הקול מבלי להתבייש וכיצד ללכת ברחוב מבלי להיראות כמו טרף שמחכה שיטרפו אותו.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'אני לא בטוח ש*אפשר* בכלל לחנך נשים'
אני לא בטוח ש*אפשר* בכלל לחנך נשים
23/05/2005 | 01:40
3
1
לאגרסיביות במסגרת קורס להגנה עצמית - נראה לי שזה יצריך הרבה יותר זמן ממה שקורס רגיל אורך.
הערה: אני מתייחס כאן ל"נשים" ממוצעות, לא לאלה שילכו מרצונן ליחידות הקרביות לנשים בצבא; מה שאפשר לעשות במסגרת של קורס צבאי, במשמעת צבאית וכשהחניכות באותה אווירה 24/7, לא ניתן לביצוע במסגרת אזרחית של שני שיעורים של שעתיים בשבוע, במשך שלושה חודשים.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'דוד, שים '
דוד, שים
23/05/2005 | 10:56
2
1
לא דיברתי על אגריביות, אלא על הקרנת נוכחות (קצת קשה לי לעמוד על ההבדלים כרגע, בטח דרך הפורום).

אני מדבר על אותן נשים שהזכרת, מהסוג העדין שנחבאות אל הכלים ופוחות להשמיע את קולן.

לא יודע לגבי משך הקורס, מן הסתם מדובר במשהו ארוך.

בנוגע לטירונות - אולי וקא הסביבה הדומיננטית, היא זו שלא מאפשרת לאותן אנשים (או נשים, במקרה הזה) יכולת להתבטא. אולי סביבה מתאימה יותר (במסגרת אזרחית), תעשה את העבודה טוב יותר.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'אני חושב שהשיעור הראשון של הקרנת'
אני חושב שהשיעור הראשון של הקרנת
28/05/2005 | 12:14
1
נוכחות קיים כמעט בכל אמנות לחימה יפנית - KIAI.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'נכון, אבל שים לב כמה זמן לוקח לכל'
נכון, אבל שים לב כמה זמן לוקח לכל
28/05/2005 | 14:05
אחד (או לכל אחת) להוציא קיאי מבלי להתבייש.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'כל אחד מתחיל במה שנראה לו נכון'
כל אחד מתחיל במה שנראה לו נכון
23/05/2005 | 07:18
ו"טבעי" לו; אני מניח שהדרך שאת מתארת תתאים לחלק מהנשים, לא תתאים לאחרות...

אני גם זוכר את הרמת-הגבה שהיתה כשטענתי שמה שצריך ללמד נשים זה ג'ודו, דווקא בגלל העבודה הצמודה על הקרקע, דווקא בגלל שברוב המקרים התקפות של אנסים מתרחשות מטווח-אפס, והכי חשוב בגלל שדווקא מ"התנוחה המיסיונרית" הכי חשוב לדעת לצאת; ג'ודו פשוט "תפור" על זה.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'כושר'
כושר
23/05/2005 | 08:44
בודוקאן שלום,
לאחרונה הכרתי מורה חדש לא.ל.  הבנאדם שהנו עילוי מדהים באמנויות לחימה וגם איש-אשכולות בכלל (הוא רופא שעוסק ברפואה אלטרנטיבית, רפואה סינית ועוד כאלה).  אתמול היה השיעור "האמיתי" הראשון שלי אצלו (לאחר שבפעם הקודמת היה רק שיעור נסיון, שלא ממש התמקד בא.ל שלנו).
אוקצור, החימום היה ארוך מאוד ולהפתעתי לא היו הרבה תרגילי כח ולא כושר, אלא בעיקר תרגילי גמישות!.  הוא הסביר שהגמישות הנה החלק/המרכיב החיוני ביותר:  הן לאנשים שעוסקים באמנויות-לחימה אבל בעיקר לנו, כבני-אדם (וזה גם בהיבט הפיזי וגם בהיבט הנפשי-רוחני).

נו טוב, אולי בסוף אהיה ג'סיקה...
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'נשים והגנה עצמית'
נשים והגנה עצמית
23/05/2005 | 14:27
1
2
אין לי הרבה נסיון עם אמנויות לחימה או הגנה עצמית, אבל יש לי הרבה נסיון בעבודה עם נשים על העצמה, אסרטיביות, הוצאת אגרסיות וכעס ועבודה עם הגוף.
קודם כל אין ה-אשה. אין אחת שהיא מודל או ממוצע, לכל אחת היסטוריה אישית אחרת שמתבטאת בשרירים ובגוף שלה אחרת.  מה שאני כן רואה בעבודה שלי ( עם עצמי ועם אחרות) הם דפוסים דומים של עצירת הכעס והאגרסיות (בצורה אלימה ביותר!). היכולת לעבוד עם העוצר הפנימי (הדמות שפנימית שלא מאפשרת להגיד לא, או לבטא כעס) היא חיונית ביותר. והרבה פעמים נחוצה עבודה גופנית שבה אפשר להרגיש את העוצמות והכוחות שיש בגוף שלנו, כפי שבודוקאן אומרת.

לכן אני לא חושבת שיש שיטה אחת או גישה אחת או אפילו שיעור אחד שמתאים לכולן. בלי עבודה עם פידבק (אישי - עם כל אחת), קורים דברים כמו שמתארת האישה בשיר שציטט דוד - המפגש הראשון עם ה''הגנה'' העצמית נחווה כאונס או אלימות נוספת. חבל.
מיכל
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'הי מיכל '
הי מיכל
23/05/2005 | 23:06
אוהב את מה שכתבת. תודה.

וחוץ מזה, מה שלומך

פיני
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'אני אשמח להצטרף אליך'
אני אשמח להצטרף אליך
24/05/2005 | 00:02
באשר תהיי.
ברצינות.

כשזה יהיה רציני, אשמח אפילו לקבל מסר אישי, שנוכל ליצור קשר.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'מגננה'
מגננה
22/05/2005 | 22:17
1
ראשית הטקסט מדהים והיה קשה וחזק לקריאה.
אני חושבת שלא רק לנשים שעברו אונס או סוג כזה או אחר של התעללות, קשה לחוות שיעורי הגנה עצמית, אלא לנשים בכלל (כמובן שיש יוצאות מן הכלל).
הרבה מזה הם מעין כללים שחינוך וחברה הטמיעו בנו שאשה היא דבר רך ועדין ופגיע.הרבה נשים מפחדות לחוות את הכוח הפיזי והנפשי שנמצא בהן,ואני רואה את זה במיוחד בשיעורי יוהו.משהו ביכולת שלנו להכות מבהיל אותנו (לפחות בשלב הראשוני)
בקשר לנשים שחוו אלימות מינית או פיזית, כדי להגיע למקום שבו הן יוכלו להרשות לעצמן להשתמש במנוף של עוצמה גופנית שקיימת בהן, הן צריכות לעבור דרך ארוכה. ראשית צריך לקבל ולהתמודד עם הגוף, צריך לסולח לחולשה ולקבל את הכאב והפחד, אולי יותר מכל צריך להאמין ביכולת עצמית הלאמין שיש כאב שניתן לחיות איתו ולעמוד מולו. הלוואי שהדבר לא היה כך, אך מתוך נסיון אני כותבת את הדבר, וגם לי עצמי היה מוזר בשיעורים הראשונים, ובייחוד בתרגילי הזוגות, ואולי כאן התרגול היה הדבר החשוב ביותר עבורי, כי הנה הגעתי למצב שאני אפילו נהנית מיוהו.
מרגישה קצת מוזר לחלוק את כל זה עם אנשים שאני לא ממש מכירה, אז אנא תהיו נחמדים איתי
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'להאמין ביכולת העצמית, אבל יותר'
להאמין ביכולת העצמית, אבל יותר
23/05/2005 | 07:35
מזה (דאנה שיטס דברה על זה): להאמין שיש לי זכות להילחם על שלי.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'קטע חזק ומעורר מחשבה,'
קטע חזק ומעורר מחשבה,
22/05/2005 | 22:30
1
אני חושב שהבעיה קיימת אצל הרבה אנשים ולא רק אצל נשים, כבר היו דיונים על הקטע ששודר בחדשות ערוץ 2, אני דיי בטוח שהרבה אנשים גם מנוסים היו קופאים ברגע כזה.
השאלה היא האם יש פיתרון לימודי יעיל למצב הפסיכולוגי של ה"קיפאון"?
אולי בכלל צריך ללמוד את זה לפני שמתחילים ללמוד הגנה עצמית.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'הקטע בערוץ 2, מראה שוב כמה מילר'
הקטע בערוץ 2, מראה שוב כמה מילר
23/05/2005 | 07:43
צודק ב"חוקי המשחק", וכמה אנשים לא הבינו את המצב בו נמצאו - זה לא היה "ריקוד הקוף", עליו דיברנו כאן הרבה; ריקוד הקוף מתחיל תמיד אחד-על-אחד, אפילו אם יש עוד אנשים בסביבה. כאן היה שילוב של חוקים 4 ו-5: טירוף משתולל והאלימות של תוקף-טורף.

חוק מספר 4: טירוף משתולל.
דיברנו על ריקוד הקוף, על שליטה ועל הריטואל ("הטקס") הלא-קטלני, אך זהו המקום להדגיש, כי כל הדיבורים הללו שווים כקליפת השום כאשר במקום על-ידי תוקף יחיד אתה מותקף על-ידי קבוצה. במצב זה אינך מנסה עוד להיות הקוף הגדול יותר משום שהתחרות כבר עברה להתקיים בין חברי הקבוצה התוקפת, המתחרים ביניהם על הגוף שלך.

חוק מספר 5. האלימות של תוקף-טורף.
רוב אמנויות הלחימה מאמנות היטב את העוסקים בהן לקראת ריקוד הקוף, אבל התוקף-טורף האלים הוא חיה מסוג שונה לחלוטין. אם הוא סימן אותך כמטרה, זה משום שהוא רואה בך טרף, ובמטרה לצוד אותך הוא ידאג לכך שכל הנסיבות יהיו לטובתו. אתה תהיה קטן או חלש יותר, פצוע או עייף, דעתך תהיה מוסחת, ולא תהיה מוכן. לא תראה את ההתקפה הראשונה, לא תראה את הנשק, וסביר להניח שתפצע עוד בטרם תהיה מודע לכך שאתה מותקף. ההתקפה תתרחש במקום ובזמן שיבחר התוקף-טורף.

דבר לא יהיה לטובתך, במיוחד בהתחשב בעובדה שההתקפה הפותחת תקפיץ לרוב האנשים את הדופק אל מעבר לגבול ה175- פעימות לב לדקה. כתוצאה מכך, אפשרויות הפעולה היחידות שישארו להם, הן: לחבוט בזעם אך בחוסר שליטה או לרוץ-למעוד בנסיון לברוח.

זו, לדעתי, צריכה להיות הנחת היסוד הבסיסית לצורך אימון אמיתי בהגנה עצמית. מדריכי ומורי אמנויות לחימה חייבים להבין, כי הגנה בפני התקפה של טורף שונה בתכלית מההכנה לקראת האלימות שבריקוד הקוף.

http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/articles.as...
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'צריך לזכור שהרוב המוחלט של מקרי'
צריך לזכור שהרוב המוחלט של מקרי
23/05/2005 | 00:21
3
אלימות נגד נשים הן לא של "האנס הקופץ בלילה מהשיחים" אלא דוקא של אדם קרוב ובתוך מסגרת של מערכת יחסים זוגית, משפחתית וחברתית.
כשאומרים לנו "תקיפה" או "אונס" יש לנו נטייה אוטומטית לדמיין דוקא את הסיטואציות הנדירות - אדם זר שמתנפל על בחורה תמימה ברחוב. לסיטואציות אלו אפשר אולי לתת באמת פתרונות בסגנון של אלו שהוצעו כאן ע"י טכניקות הגנה עצמית, פיתוח אגרסיביות וכיוב'. אבל, כאמור, אלו המקרים הנדירים והחריגים מאוד של אלימות כלפי נשים. (אולי אנחנו נוטים להתמקד דוקא במקרים האלה בגלל שקל יותר למצוא להם פתרונות...?).
דוקא במקרים היומיומיים והנפוצים (ואפילו נפוצים מאוד לצערנו) של אלימות כלפי נשים ההיבט הפיזי (כפי שנכתב כבר) הוא שולי יחסית. פעמים רבות מדובר באלימות מתמשכת ולכן תרגול טכניקה כזו או אחרת אינו רלבנטי.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'לא בגלל שקל למצוא להם פתרונות,'
לא בגלל שקל למצוא להם פתרונות,
23/05/2005 | 07:48
1
אלא בגלל שלא נעים לחשוב על המציאות - שרוב האלימות אליה נשים נחשפות היא בבית, מצד הורים, אחים ובעלים. שניה לה האלימות אליה נשים נחשפות בעבודה, מצד הבוס או העמית.

האומץ הנחוץ כדי לעמוד מול אב מכה הוא ענין אחר לגמרי מזה הנחוץ כדי לעמוד מול התקפה של זר.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'לאו דווקא אבא'
לאו דווקא אבא
23/05/2005 | 23:44
יכול להיות חבר, ידיד, מישהו שהכרת באותו יום
הכל שם אחר לחלוטין, שם יש בעיקר ניצול של אמון והאלימות כשהיא מגיעה היא אחרת לחלוטין.

הנה יש אתר חדש - מחר הוא עולה באופן רשמי לאויר אבל כבר עכשיו אפשר:
http://www.1202.org.il
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'לאו דוקא'
לאו דוקא
23/05/2005 | 10:16
לא מזמן קראתי כתבה (נדמה לי זה היה בוואלה) שאאל"ט, הפריך את התאוריה הזו.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'הדרך ללמד אישה להגן על עצמה.'
הדרך ללמד אישה להגן על עצמה.
23/05/2005 | 12:50
27
1
המאמן צריך להגן על עצמו ואז ללמד את האישה איך מפוצצים תוקף.
הכל מותר, עיניים, ביצים, אזניים, ברכיים, מרפקים וכו'. חופשי חופשי.
לאחר שהאישה משתחררת ולומדת להפוך לתוקפת בלי פשרות אפשר להתחיל למתן תגובות לכיוון נקודתי.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'נסיון שני'
נסיון שני
23/05/2005 | 12:53
14
2
לצפיה ב-'התגוננות אפקטיבית.'
התגוננות אפקטיבית.
23/05/2005 | 14:24
13
1
לפי דעתי הבעיה העיקרית ביכולתה של אישה להתגונן נגד תקיפה אלימה, שלא נעשית ע"י אדם קרוב לא קשורה רק ביכולת או בכח הפיזי של המותקפת.כח ויכולת באמת אפשר לבנות.
אני חושב שגם אם היא תדע להגיב ולכוון מכות בעוצמה וביעילות עדיין קיימת בעיה כי מטרת ההתגוננות היא לנטרל את התוקף.
הדרך היחידה היא לגרום לתוקף נזק פיזי מספיק חריף כדי שהתוקף יאלץ לוותר.
לדעתי לרוב הנשים יהיה קשה מאד לגרום נזק פיזי חריף לאדם אחר ולא בגלל חוסר כח, אלה בגלל מבנה אישיות שונה. לא לכל אדם יש את האופי והנכונות לגרום נזקים חריפים לאדם אחר ונשים קצת יותר רחמניות.כך שלא מדובר פה רק באימונים ויכולת פיזית.
הצעתי לכל אישה פשוט לרכוש בלון גז מדמיע או ספריי פלפל חריף ולא לשרוף שעות וזעה בלימודי הגנה עצמית.השימוש בספריי לא דורש אימונים הנזק הנגרם לתוקף הוא זמני ולא קיצוני ולכן מכשול האכזריות לא קיים כאן.

כמובן שלנשים שרוצות ללמוד אומנות לחימה מתוך רצון לדעת ולהתפתח ולא רק מתוך מחשבה שזה מה שיציל אותה מתקיפה. אין שום בעיה להגיע ליכולות גבוהות מאד אבל לא בטוח שיעזור מול תקיפה אלימה.

נ.ב
התשובה הנ"ל נכונה גם לגברים אם מבנה אישיות עדין הסולדים מאלימות.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'מטרת ההתגוננות היא לנטרל את התוקף??'
מטרת ההתגוננות היא לנטרל את התוקף??
23/05/2005 | 15:24
11
2
לא מסכים - מטרת ההתגוננות היא לחזור הביתה בשלום.
זה יכול להיות ע"י הרתעה, קריאה לעזרה, ניצול הזדמנות לברוח ועוד.

אני לא עוסק בהגנה עצמית, אבל ברור לי שיש הבדל גדול בין "לנצח בקרב" לבין "לחזור הביתה בשלום".

לא תמיד יש צורך לנצח את האנס.
לרוב מספיק לברוח, או להרתיע.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'הבעייה עם ספרי היא שבלחץ'
הבעייה עם ספרי היא שבלחץ
23/05/2005 | 17:00
1
ונניח שהניצרה פתוחה (בסיבוב) אתה יכול להתיז לכיוון שלך.
קודם צריך להרויח זמן וזה ניתן בתגובה בשיא האגרסיביות, אחר כך זה כבר
פתוח למיומנות כזו או אחרת.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'לחזור הביתה בשלום.'
לחזור הביתה בשלום.
23/05/2005 | 17:29
9
1
מסכים איתך שהמטרה היא לחזור הביתה בשלום!
לא כל כך רואה איך בחורה גורמת לרתיעה אצל תוקף אלים. (בידיים חשופות)
כדי לקרוא לעזרה לא צריך אומנויות לחימה.
לגבי הסיכוי לנצל הזדמנות כדי לברוח. אימונים בהחלט יכולים לעזור
אבל רצוי שהאימון ילווה בהרבה עבודה פסיכולוגית. היכולת להרתיע לפי דעתי
בהחלט קשורה במניפולציות פסיכולוגיות.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'כל יכולת, גם לקרוא לעזרה, היא'
כל יכולת, גם לקרוא לעזרה, היא
24/05/2005 | 08:12
8
קודם-כל פסיכולוגית.
מי שלא מאמין שיש לו זכות לקרוא לעזרה, או ש"לא נעים" לו, לא יעשה זאת.

אותו דבר לגבי הסיכוי לנצל הזדמנות לברוח.

לגבי רתיעה - רוב תוקפי-המין מנצלים הזדמנות וחולשה.
יש מצבים שסטירה ועמידה נחושה על צעקה |עוף מכאן! יספיקו בשביל להרתיע. דיברתי עם אישה שעשתה זאת והצליחה.
לא תמיד זה עובד, אבל ברמה הפסיכולוגית הנכונות לעשות זאת היא הבסיס לקרב שעשוי לבוא בהמשך.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'האמת היא.'
האמת היא.
24/05/2005 | 10:18
7
האמת היא שאני באמת לא יודע כמה מהתקיפות המיניות נעשות תוך ניצול חולשה
וכמה בטרוף חושים. וגם אין תשובה ודאית לגבי איזו תגובה תשפיע ואיך.

אני לא חושב שיש תשובה ברורה לשאלה "איך בחורה יכולה להתגונן"
הרי ברור שכל מצב וכל אישה שונים לחלוטין.

הדבר הראשון ההכרחי להתגוננות "כדברי דוד" הוא מבנה אישיות שלא יתן
ולא יקבל כל פגיעה אישית גם אם תדרש לחימה.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'רוב מקרי האונס אינם ספונטניים.'
רוב מקרי האונס אינם ספונטניים.
24/05/2005 | 17:33
6
ברוב המקרים הם מתוכננים מראש, לפעמים ברמה של פנטזיה אלימה ולפעמים ממש פרטים טכניים. חלק חשוב מהתגובה ה"נכונה" לאונס הוא התנגדות פעילה; לא רק שזה יקל על הנתקפת יותר מאוחר, בחקירה ("למה לא התנגדת?" ישאל השוטר), ולא רק שעם חתיכות-עור של התוקף מתחת לציפורני הנתקפת אפשר יהיה לזהות אותו בוודאות כשייתפס, התנגדות פעילה גם תעזור לשיקום פסיכולוגי אחרי המקרה.

מי שמלמד "הגנה עצמית לנשים" צריך לקחת בחזבון שחלק חשוב מתפקידו הוא לא רק ללמד טכניקה, אלא לייצר מוכנוּת פסיכולוגית להילחם על החיים בכל הכוח.

זו סיבה נוספת לכך שאני חושב שג'ודו היא שיטה מעולה לנשים - בהרבה מאוד מקרים אישה מבינה שהיא מטרה לאונס הרבה, הרבה אחרי שכבר נוצר מגע, ואז כבר מאוחר מדי לטכניקות המקובלות באיגרוף, קראטה, אייקידו וטאי-צ'י - אבל "התנוחה המיסיונרית" היא לחם-חוקו של כל ג'ודוקא, וכל ג'ודוקאית תדע גם להגיע ממנה לחניקה - לא להרביץ, לשבור, לשפוך דם, "רק" לחנוק - כמו שעושים תמיד באימונים.

הרי בג'ודו יש מגע מלא מהשיעור הראשון.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'להבנתי המוגבלת - העיקר המטליות'
להבנתי המוגבלת - העיקר המטליות
24/05/2005 | 18:00
1
1
הבעיה העיקרית מבחינת לימוד הגנה עצמית, היא הלימוד המנטלי והפנמתו להתנהגות היום-יומית. מהבחינה הזו, עצם ההגעה לשיעור של "הגה עצמית" מהווה שבירה של מחסום פסיכולוגי עצום, להגיע למצב שבו גם תתן מכה עם כוונה למישהו או תבצע עליו טכניקה שתכאב לו, זהו עוד פער עצום. היכולת הטכנית פחות חשובה.

אני אוסיף עוד נקודה למחשבה שתשמע נוראית למדי: גם אם "ההגנה העצמית" לא הצליחה, וקרה האונס, חשוב שהאישה תוכל להתאושש ממנו. סטטיסטית, עצם הנסיון להאבק באנס עוזר להתאוששות הזו. לנפגעות רבות מאוד קשה מאוד עם עצמן, משום שהן חשות חלק באשמה. אני זוכר שאני ודוד השתתפנו לזמן קצר בפורום של "פגועות". באחד המקרים התייחסנו שם לאחריות של אדם לפעולות מניעה, וניכר היה שיש הבדל עצום בין התפיסה שלנו לאחריות כזו, ובין הקישור שהן עושות לאשמה במקרה שהיה מקרה.

אמיר
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'להסתכן? '
להסתכן?
24/05/2005 | 18:02
3
2
כמובן שאשמע משוחדת ומגמתית...
אבל אני חושבת שאתה מאוד צודק.
ולכן גם אמרתי שאתחיל עם עבודת קרקע.
לא בגלל הדימיון וכו'...אלא מפני שעל הקרקע אפשר ללמד המון, בלי שזה יראה בכלל אלים, או לוחמני.
תחשוב על תרגול של ריתוקים. מאוד מפתח את הכוח, העמידות, היציבות, ויכול להיות נעים, משעשע מאוד, ללא טיפת דימיון לאלימות.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'ומצד שני, דוקא למי שעברה אונס או'
ומצד שני, דוקא למי שעברה אונס או
24/05/2005 | 18:06
2
3
נסיון לאונס, תרגול במגע צמוד כמו עבודת קרקע של ג'ודו יכול להיות "טריגר" לחוויות קשות מאוד.
זהירות, הכנה והכלה הן מילות מפתח.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'עם בני זוג מאותו מין...'
עם בני זוג מאותו מין...
24/05/2005 | 18:10
2
יש לזה סיכוי טוב.
פרט לכך, לא הייתי מתחילה בזה, כאמור, אלא בהכרת הגוף דרך עבודה על כושר.
אחר כך, אפשר לעשות תרגילי כושר בזוגות, לשלוט במידת המגע, וכמובן, תמיד להיות קשוב למה שעולה.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'ג'ודו ושאר ירקות'
ג'ודו ושאר ירקות
24/05/2005 | 21:11
1
אני חייבת להסכים עם דוד, עבודה על הקרקע וריתוקים למיניהם אכן יכולים להוות טריגר מאוד רציני.יש נשים שאפילו מגע בפני עצמו או מגע באזורים מסוימים הוא די כדי להוות טריגר ולייצר תחושות בלתי נעימות.
לכן אני חושבת ששיטה רכה (ואני יכולה לדבר רק על טאי-צ'י כי זה מה שאני מכירה),אם היא מכילה בתוכה עבודת זוגות, יכולה להיות מאוד יעילה, ולו רק כדי להעלות בטחון, למי שכבר חוותה את האקט הקשה.

באשר ללימוד התגוננות או מניעה של תקיפה, ראשית כפי שכבר צוין לא כל אונס או התעללות מינית נעשית תוך כדי אלימות פיזית או איום, לצערינו, הרבה פעמים מדובר באדם קרוב שה"קורבן" הכירה ובטחה בו, פעמים רבות זה נעשה תוך ניצול מרות וסמכות או ממקום של תלות שהאשה\נערה פיתחה בתוקף, במקרים כאלה אין זה משנה אם היא יודעת ג'ודו או קרטה, היא פשוט לא תתקוף את התוקף. (זו דעתי), אני מנסה לומר שמי שרוצה לתקוף יתקוף ומעט מאוד הן הנשים שתצלחנה להרתיע אדם שנחוש לבצע אקט כזה. (ולא, זה לא שוביניזם!!!)
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'לא מדויק'
לא מדויק
26/05/2005 | 20:02
שימוש בספריי בוודאי מצריך קור רוח. למצוא את המיכל (הרי אף אחת לא הולכת עם האצבע על הנצרה), לפתוח את המיכל ולכוון טוב לתוקף. ולהיזהר שהתוקף לא יחטוף מהיד וישתמש הוא עצמו כנגד הנתקפת.
אחד התפקידים של לימוד ההגנה העצמית הוא , תוך בניית ביטחון, להגיע לקור הרוח המאפשר פעולה אפקטיבית ולא שיתוק מערכות.
אני לא חושבת שמדובר באלימות מצד הנתקפת אלא בהישרדות גרידא.
בטבע יש שתי אפשרויות ידועות שחיות נתקפות פועלות בהן: התקפה או בריחה
לאדם יש גם אפשרות שלישית של הצמדות לתוקף
. אלו פעולות אינסטינקטיביות (שאינן עוברות תהליך מחשבתי/מוחי אלא מעגל עצבי קצר פעולה-תגובה) ופעולות אינסטינקטיביות, על אף שכל אחד מאיתנו נולד איתן, ניתן באימונים לשנות.

אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'יש לך את זה בלבן?'
יש לך את זה בלבן?
23/05/2005 | 13:08
3
1
אני מאוד אוהב את מלחמת הכוכבים.
ואם יש לך את מה שבתמונה אז זה יהיה מושלם לקורסים שאני מארגן.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'מכה שנית '
מכה שנית
23/05/2005 | 13:15
4
לצפיה ב-'אין לי את זה, וזה למלחמת הכוכבות.'
אין לי את זה, וזה למלחמת הכוכבות.
23/05/2005 | 13:56
1
לצפיה ב-'שמעתי שאיתן בן-מאיר היה משתמש בציוד'
שמעתי שאיתן בן-מאיר היה משתמש בציוד
23/05/2005 | 15:21
3
1
דומה לסדנאות WIN, בהן עשה בדיוק את זה - לימד נשים להרביץ, ולהרביץ ולהרביץ.
בלי טכניקה, פשוט להוציא זעם.
מחליפת ההגנה, לפי מה ששמעתי, לא היה נשאר הרבה בסוף סדנא של שלושה ימים...

שמעתי שבארה"ב קוראים לזה Bulitman.
המדריך משלב התקפה של צעקות וקללות, התלמידה צריכה להגיב.

המדריך צריך להיות מיומן מאוד, לא להתקיף חזק מדי, לא להתקיף חלש מדי.

חוץ מאיתן לא שמעתי שמישהו עשה דברים כאלה בארץ, ואיתן עשה את זה לפני כעשרים שנה.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'זה נקרא RED MAN וזה די חדש,'
זה נקרא RED MAN וזה די חדש,
23/05/2005 | 16:52
1
כמה שנים, כך שאני מאמין שהאיכות השתפרה.

אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'מה???'
מה???
23/05/2005 | 19:44
1
2
ואיך בדיוק זה אמור ללמד או לעזור??? is it actualy working ?
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'ממה ששמעתי, כן זה עובד, אבל אין לי'
ממה ששמעתי, כן זה עובד, אבל אין לי
24/05/2005 | 08:07
נתונים ברורים על הענין.
ולא הייתי רוצה ללמד אנשים "לשחרר זעם" בלי ביקורת; לדעתי, בסדנאות כאלה צריך להיות גם פסיכולוג/עובד סוציאלי, שיידע מצד אחד לנתב את הכעס למקומות הנכונים, ומצד שני לטפל במקרים שטראומות עולות מהעבר.

כמו שכתב סלבו, זעם חופשי הוא דבר מסוכן.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'מסכים איתך לגמרי!'
מסכים איתך לגמרי!
23/05/2005 | 17:48
ובנוגע לגז המדמיע מלמב הסירבול בשימוש עדיין צריך ללמוד איך להתמודד מבחינה פסיכולוגית עם מצב כזה על מנת שהמותקפת לא תקפא במצב אלים
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'זו בדיוק הבעיה שדוד הזכיר בבלוג'
זו בדיוק הבעיה שדוד הזכיר בבלוג
24/05/2005 | 01:39
2
1
שברגע שמלמדים מישהו (חייל, אישה או כל אחד) להוציא את האגרסיביות שבו, קשה מאוד לשלוט ולרסן אותה אח"כ.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'נכון. זעם חופשי הוא דבר מסוכן.'
נכון. זעם חופשי הוא דבר מסוכן.
24/05/2005 | 08:13
לדעתי בסדנאות כאלה צריך להשתתף פסיכולוג/עובד סוציאלי, שיידע לנתב את הכעס למקומות הנכונים, ויידע לטפל בטראומות שאולי יעלו.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'אני חושב שאם זה אפשרי עם כלב'
אני חושב שאם זה אפשרי עם כלב
24/05/2005 | 09:49
זה אפשרי גם עם בני אדם. הכל שאלה של טריגר שמפעיל את המגיב.
אני זוכר כאשר היתחלתי להתאמן בצעירותי, כל מי שהניח לי יד על הכתף
קיבל תגובה של הגנה כזאת או אחרת.
לאחר זמן התמתנתי ולא כל נגיעה היתה איום ולא כל תגובה הייתה "היסטרית".
אני חושב שאימון להגנה צריך להיות עם הכרת מצבים והתניות איך פועלים
בסיטואצייה הנוכחית.
כלב תקיפה יגיב באופן שונה למצבים, בדיוק כמו שאומן לעשות.
גם החייל, אישה או כל אחד, יגיבו בסלחנות לילד שיורק, מקלל, בועט בהם
וכו' וזאת מכיוון שהטריגר לא הופעל והמח אומר להם שאין פה סכנה אמיתית.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'מדוע נשים בכלל צריכות להתגונן?'
מדוע נשים בכלל צריכות להתגונן?
24/05/2005 | 10:31
6
2
אחותי מעולם לא התאמנה באמנות לחימה. כשאני הייתי בן 11 והיא היתה בת 19 ושירתה בצבא בתור מש"קית ידיעת הארץ (עדיין יש תחום כזה?), היא יצאה יום אחד לסיור מכין לקראת טיול שהיתה צריכה להדריך בירושלים.

היא חזרה הביתה נפעמת. היא סיפרה לי שבחור בן כעשרים הלך אחריה ובשלב מסויים באחת הסמטאות כשלא היו עוד אנשים בסביבה התחיל אף לרדוף אחריה.

בשלב מסויים במעלה גרם מדרגות אבן תלול הוא הגיע אליה. התזמון היה רע מאוד עבורו. ברגע שהוא תפס אותה היא נתנה לו דחיפה הגונה שגיגלה אותו במורד המדרגות הירושלמית.

היא ברחה מהמקום וחזרה הביתה.

המלמדים שיטות לחימה או דרכי הגנה עצמית נותנות בראש ובראשונה כלים שיאפשרו לאדם להתמודד מול תוקף חזק ממנו. ראוי לציין שהמילה "חזק יותר" מתיחסת לא רק לחוזק פיזי אלא גם לעליונות בשל שימוש בכלי נשק.

בעבר לימדתי הגה עצמית והתעניינתי מאוד בניתוח שרשראות האירועים שהובילו למקרי אונס. נוכחתי שלא מעט מקרי אונס אירעו לאחר שהקורבן עשתה מספר טעויות בסיסיות ביותר:
טרמפ עם אדם זר, פגישה במקום מבודד עם אדם לא מוכר, הליכה באיזורים או בשעות בהן לא היה מי שיראה ויעזור וכו' וכו'.

אינני חוקר התנהגות ואין לי רקע אקדמי אך מנקודת מבטי על הנושא אני מבין שההתנהגות של הזכר האונס שנחשבת כיום לפסולה, היתה דבר נפוץ הרבה יותר כאשר בני האדם חיו בימי קדם לפני אלפים רבים של שנים.

התנהגות חייתית פרימטיבית לפיה החזק יכול "לקחת" לעצמו יותר נשים ולת לייצרו ביטוי כל אימת שיחפוץ בכך. ניתן לראות את זה בקרב הרבה מאוד יונקים. התופעה מאפשרת לגזע לשרוד ולהתפתח בזכות עקרון החזק השורד.

אין להתנהגות כזו מקום בחברה מתוקנת.

לדעתי ניתן להפחית את נגע מקרי האונס אך לא ניתן לחסל כליל את התופעה.

כמו בעיות רבות באיזורינו, לרמת החינוך וליכולת השיטור ובייחוד זה הקהילתי יש גורם מכריע בכמות מקרי האונס.

כיום לדעתי רוב מערכת החינוך מחטיאה לחלוטין את מטרותיה. היא הפכה למטחנת שכל. כיתות ענקיות ומורים שרמתם הולכת ויורדת בשל אופי המקצוע כאן ובשל רמות השכר הנמוכות.

שינוי דראסטי במערכת החינוך ובשיטות הלימוד ובעיקר הפחתה דראסטית במספר הילדים בכיתה ושינוי מוחלט את תפקידו של המורה יביאו לדעתי לשיפור (אם כי כמובן לא לביטול התופעה).

במקביל, שינוי מוחלט בצורת העבודה של המשטרה בישראל. ביפאן נתקלתי לראשונה בנושא השיטור הקהילתי. בכל שכונה מוצבת תחנת משטרה זעירה המאויישת לרוב 24 שעות.

השוטר מכיר את דיירי השכונה. לעיתים קרובות אחד השוטרים יוצא לסיור על אופניו. השוטרים עורכים סיור כתובות ומכירים כל דייר חדש. כמו שעון הם הופיעו בדלת דירתי והכל נעשה תמיד ברוח טובה. הם לא נכנסים הביתה אבל הם עורכים הכירות עם כל דייר ותושב השכונה.

כאשר קורה משהו התגובה באה תוך שניות. די בטלפון אחד מהיר ויש אצלך שוטר תוך דקה או שתיים.

התוצאה? רמת פשיעת הרחוב ומספר מקרי השוד, גניבה מבתים, אונס וכו' הם מהנמוכים בעולם. ברור שיש שיש לקחת בחשבון שליפאן יש את הבעיות שלה ושעדיין החברה שם מושפעת מאוד מתופעות התנהגותיות ומכללים חברתיים שעדיין קיימים שם עוד מימי קדם. יפאן היא עדיין חברה יחסית מאוד מסורתית.

בישראל אומרים שאין כסף, אומרים שאין תקציבים בגלל המצב הבטחוני... האמת היא שהבעיה כאן היא בסדרי עדיפויות מעוותים שנובעים משחיתות ומאינטרסים אישיים של המחזיקים בעמדות רבות ההשפעה כאן.

תנועות הנוער הוחלשו בכוונה תחילה, תנועות הקניונים הוגברו. יותר מדי אנשים שמטפסים כיות בשלבים הראשונים בסולם הפוליטי הם אנשים מושחתים עד העצם.

השינוי יבוא כאשר יקום דור חדש של מנהיגים שיהיה לו אכפת מהעם ולא רק מבעלי ההון.

השאלה היא אם זה יקרה ואם יקומו אנשים כאלו בדור שלנו.

בינתיים - ננסה לשדל ולשכנע כמה שיותר נערות, ילדות ונשים ללמוד אמנות לחימה ולהגביר מודעות למניעת מצבים שעלולים להביא לאונס.

אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'דיון מרתק'
דיון מרתק
24/05/2005 | 10:53
1
1
זאב, לא הייתי מתמקדת באונס כבעיה הטיפוסית. הייתי מרחיבה לדיון בהתמודדות באלימות, פיזית ומילולית, ובתוכה תקיפה מינית.
ברמה האישית אפשר להכליל שלא פגשתי אדם שלא הוטרד/הותקף ומעטות החברות שפגשתי שלא הותקפו גם מינית, ותלוי ברמת ההיכרות כדי לשמוע איך וכמה פעמים...
חזרתי לרלוונטיות של לימוד אומנות לחימה, ולדעתי יותר רלוונטי לחיי היום יום - ההתמודדות עם בטחון עצמי ולא התמודדות עם תקיפה עתידית.
בוודאי לא אשים את עצמי כעת בעמדת נתקפת פיזית ואשתעשע במחשבות אם אני מסוגלת להתמודד.
אינני שואפת להשתמש באמנות שלי ומסכימה עם בעז שבאמת אין לי הרבה סיכוי מול טורף, ולא רק בגלל שאני אשה.
חזרתי לעמדת המוצא = עמידת המוצא - יציבות, בטחון.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'נקודה חשובה'
נקודה חשובה
24/05/2005 | 12:39
התנהלות החיים בחשש מתוך תקיפה עתידית (שאולי תבוא), בשלב מסוים תהפוך את האדם לפרנואיד.

לא החיים ולא לימוד אומנות לחימה צריך להיות בחשיבה (או ליתר דיוק בחשש) מתוך משהו שעתיד לבוא.

וכמובן, "עמידת מוצא" איתנה (פיזית או מטאפורית), סביר להניח שתמנע את הצורך "לצאת להתקפה".
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-' צודק מאוד - רק אל תחכה לשינוי'
צודק מאוד - רק אל תחכה לשינוי
24/05/2005 | 11:54
יפאן היא חברה שונה לחלוטין מהחברה הישראלית, גם במקומם של הפשע והשחיתות בתוך התרבות והממסד, באופן מאורגן למדי. מהתרשמותי הקצרה הופתעתי להבין שנדיר שם מאוד שאזרח ייתקל במעשה פשע או אלימות כלפיו. לעומת זאת, רמת השחיתות המקובלת של הפוליטיקאים שם בלתי נתפסת במונחים ישראליים (למעשה, אולי לא נכון יהיה לקרוא לכך שחיתות).

אני מסכים איתך שהחברה הישראלית מתדרדרת. אני מאוד חושש שאם נחכה למנהיגים "ישרי דרך" ו"אכפתניקים" נאחר את הרכבת כעם וכמדינה. ניתן לעקוב אחרי התופעות בהן אנו צופים היום ולראות כיצד הן מתפשטות לאיטן במשך שנים, ללא כל כוח שיבלום אותן. למעשה, יש שיטענו שתחת התרבות הקפיטליסטית - ניתן לצפות את העלייה של תופעות אלו. בחברות מסוימות יש לתופעות הללו בלמים - בעיקר מסורת. חברות אחרות כ"כ גדולות שתמיד יהיו בהן מספר גורמים במאבק, והמאבק הזה מהווה גורם בולם בעצמו.
לצערנו ישראל לא נהנית מאף אחד מהבלמים הללו

אמיר
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'אני לא מאמין כמה שגיאות כתיב הכנסתי'
אני לא מאמין כמה שגיאות כתיב הכנסתי
24/05/2005 | 11:58
2
1
לצפיה ב-' הנה גרסה מתוקנת:'
הנה גרסה מתוקנת:
24/05/2005 | 12:08
1
אחותי מעולם לא התאמנה באמנות לחימה. כשאני הייתי בן 11 והיא היתה בת 19 ושירתה בצבא בתור מש"קית ידיעת הארץ (עדיין יש תחום כזה?), היא יצאה יום אחד לסיור מכין לקראת טיול שהיתה צריכה להדריך בירושלים.

היא חזרה הביתה נפעמת. היא סיפרה לי שבחור כבן כעשרים הלך אחריה ובשלב מסויים באחת הסמטאות כשלא היו עוד אנשים בסביבה התחיל אף לרדוף אחריה.

בשלב מסויים במעלה גרם מדרגות אבן תלול הוא הגיע אליה. התזמון היה רע מאוד עבורו. ברגע שהוא תפס אותה, היא נתנה לו דחיפה הגונה שגיגלה אותו במורד המדרגות הירושלמיות.

היא ברחה מהמקום וחזרה הביתה.

המלמדים שיטות לחימה או דרכי הגנה עצמית נותנים בראש ובראשונה כלים שיאפשרו לאדם להתמודד מול תוקף חזק ממנו. ראוי לציין שהמילה "חזק יותר" מתיחסת לא רק לחוסן פיזי אלא גם לעליונות בשל שימוש בכלי נשק.

בעבר לימדתי הגה עצמית והתעניינתי מאוד בניתוח שרשראות האירועים שהובילו למקרי אונס. נוכחתי, שלא מעט מקרי אונס אירעו לאחר שהקורבן עשתה מספר טעויות בסיסיות ביותר:
טרמפ עם אדם זר, פגישה במקום מבודד עם אדם לא מוכר, הליכה באיזורים או בשעות בהן לא היה מי שיראה ויעזור וכו' וכו'.

אינני חוקר התנהגות ואין לי רקע אקדמי בנושא אך מנקודת מבטי אני מבין שההתנהגות של הזכר האונס שנחשבת כיום לפסולה, היתה דבר נפוץ הרבה יותר כאשר בני אדם חיו בימי קדם לפני אלפים רבים של שנים.

ידוע לכולנו שזו התנהגות חייתית פרימטיבית, לפיה החזק יכול "לקחת" לעצמו יותר נשים ולתת לייצרו ביטוי כל אימת שיחפוץ בכך. ניתן לראות את זה בקרב הרבה מאוד יונקים. התופעה מאפשרת לגזע לשרוד ולהתפתח בזכות עקרון החזק השורד.

אין להתנהגות כזו מקום בחברה מודרנית ומתוקנת.

לדעתי ניתן להפחית את נגע מקרי האונס אך לא ניתן לחסל כליל את התופעה.

כמו בעיות רבות באיזורינו, לרמת החינוך וליכולת השיטור ובייחוד לשיטור הקהילתי יש גורם מכריע בכמות מקרי האונס.

כיום לדעתי, רוב מערכת החינוך מחטיאה לחלוטין את מטרותיה. היא הפכה למטחנת שכל. כיתות ענקיות ומורים שרמתם הולכת ויורדת בשל אופי המקצוע כאן ובשל רמות השכר הנמוכות.

שינוי דראסטי במערכת החינוך ובשיטות הלימוד ובעיקר הפחתה דראסטית במספר הילדים בכיתה ושינוי מוחלט של תפקידו של המורה יביאו לדעתי לשיפור (אם כי כמובן לא לביטול התופעה).

במקביל, שינוי מוחלט בצורת העבודה של המשטרה בישראל.

ביפאן נתקלתי לראשונה בנושא השיטור הקהילתי. בכל שכונה מוצבת תחנת משטרה זעירה המאויישת לרוב 24 שעות.

השוטר מכיר את דיירי השכונה. לעיתים קרובות אחד השוטרים יוצא לסיור על אופניו. השוטרים עורכים סיורי כתובות ומכירים כמעט כל דייר חדש. כמו שעון שוויצרי (או יפאני) הם הופיעו אחת לתקופה בדלת דירתי והכל נעשה תמיד ברוח טובה. הם לא נכנסים הביתה אבל הם עורכים הכירות כמעט עם כל דייר ותושב השכונה.

כאשר קורה משהו, התגובה באה תוך שניות. די בטלפון אחד מהיר ויש אצלך שוטר תוך דקה או שתיים.

ילדי השכונה מתודרכים לגבי מיקום הקובאן (תחנת השיטור הקהילתי) ומתבקשים לרוץ מייד לתחנה במקרה שהם חשים בסכנה.

התוצאה? רמת פשיעת הרחוב ומספר מקרי השוד, גניבה מבתים, אונס וכו' הם מהנמוכים בעולם. ברור שיש שיש לקחת בחשבון שליפאן יש את הבעיות שלה ושעדיין החברה שם מושפעת מאוד מתופעות התנהגותיות ומכללים חברתיים שעדיין קיימים שם עוד מימי קדם. יפאן היא עדיין חברה יחסית מאוד מסורתית.

בישראל אומרים שאין כסף, אומרים שאין תקציבים בגלל המצב הבטחוני... האמת היא שהבעיה כאן היא בסדרי עדיפויות מעוותים שנובעים משחיתות ומאינטרסים אישיים של המחזיקים בעמדות רבות ההשפעה כאן.

תנועות הנוער הוחלשו בכוונה תחילה, תנועות הקניונים הוגברו. יותר מדי אנשים שמטפסים כיום בשלבים הראשונים בסולם הפוליטי הם אנשים מושחתים עד העצם.

השינוי יבוא כאשר יקום דור חדש של מנהיגים שיהיה לו אכפת מהעם ולא רק מבעלי ההון.

השאלה היא אם זה יקרה והאם יקומו אנשים שכאלו בדור שלנו.

בינתיים - ננסה לשדל ולשכנע כמה שיותר נערות, ילדות ונשים ללמוד אמנות לחימה, לשפר את הכושר והחוסן הנפשי והגופני ולהגביר מודעות למניעת מצבים שעלולים להביא לאונס.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'ואם בא לכם על גרסת הבלוג'
ואם בא לכם על גרסת הבלוג
24/05/2005 | 13:02
אמנויות לחימה קלאסיות >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'הגנה עצמית לנשים'
הגנה עצמית לנשים
24/05/2005 | 10:42
1
2
אני מנצל את השירשור כדי לברר האם מישהו מכיר מאמן או קורסים להגנה עצמית לנשים באיזור המרכז?
אשמח לקבל המלצות.

תודה!
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'נשים לחימה - הגנה עצמית'
נשים לחימה - הגנה עצמית
28/05/2005 | 03:18
1
מי שמאמן נשים ומכיר נשים יודע שהן יכולות לפתח עוצמה בלתי רגילה. למרות הבדל בגודל ובמשקל, מסת השריר וכו. אמנות לחימה מבוססת על התגברות החלש על החזק ממנו. אחרת לא היתה אמנות לחימה.
בקורס קצר לא ניתן להפוך אישה שלא התאמנה ואין לה עניין מהותי באמנויות לחימה, ללוחמת חסרת תקדים. אך כן ניתן ללמד אותה עקונות לחימה חשובים ותרגול מעשי שיעמידו אותה בעמדה אחרת ועם סיכוי טוב יותר בהתמודדות מול תוקף / תוקפים.
לימדתי הגנה עצמית לנשים בשיתוף עם עיריית גבעתיים, ואני מלמד נינג'יצו בשוטף ויש והיו לי תלמידות שמיצבו עצמם בנקודה שונה אחרי האימונים.
אני סבור שנשים צרכות ויכולות ללמוד להגן על עצמן. בפועל לא ניתקלתי ברבות שמוכנות להשקיע אפילו 6 או 10 פגישות
אשמח מאד לפגוש כאלו וללמדן.
בברכה
עופר
דאן 6 בנינג'יצו.
www.ninway.com
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'קישור: איגוד מרכזי הסיוע לנאנסות/ים'
קישור: איגוד מרכזי הסיוע לנאנסות/ים
24/05/2005 | 16:35
לצפיה ב-'זילזול מוחלט במין אנשי'
זילזול מוחלט במין אנשי
24/05/2005 | 18:33
6
2
אין לזלזל לרגע אחד בנשיות. כי יש רגעים שתוקף בזילזולו באישה  משאיר פתחים להתקפה.אפילו שהיא חלשה לכול אחד יש חולשות שניתן לה לתקוף בחזרה
א.אשכים
ב.אוזנים
ג.אף
ד.עיניים
בקיצור חבר יקר אם אתה מתעסק באמניות לחימה הוא מאמן או מתאמן
נקודת ראיה שלך אינה נכונה,יש לראות את נשים כיצור שווה ערך.
שובנסטיות נודפת למרחק.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'שווה ערך, לא שווה יכולת פיזית'
שווה ערך, לא שווה יכולת פיזית
24/05/2005 | 19:11
1
נקודת המוצא היא העובדות. והעובדות הן שסטטיסטית, נשים חלשות יותר מגברים בכוח פיזי, הן קלות יותר ויש להן פחות מאסת שריר יחסית למשקלן, ואני כותב סטטיסטית כיוון שהמדובר לא רק על הממוצע אלא גם על רוב האחוזונים.
יש גם עדויות לכך שהטסטוסטורון - ההורמון הגברי (תיאור לא מדוייק, הוא נמצא גם אצל נשים) משפיע על נטיות האלימות והאגרסיביות של האדם. והורמון זה נמצא יותר אצל גברים.
הוסף לכך את השפעות החינוך, שמעודד גברים למצוא את מקומם בחברה במאבקי-כוח והתגוששות (במיוחד בגיל הילדות) ובמשחקי ספורט, בעוד שהנשים פונות לכיוונים אחרים.

לכן, לנשים יהיה קשה יותר להתגונן בפני גברים, מאשר לגבר יהיה קשה להתגונן. וזאת עוד לפני שלקחנו בחשבון טורף ושבוחר קרבן (דבר שפוגע גם בסיכוייו של הגבר).

זה איננו שובניזם, זו הערכה ריאלית של המציאות הפיזית, בלי לתת לה פרשנות ערכית כלשהי. ולפני שתבקש פרשנות ערכית, אפנה את תשומת לבך לכך שהגבר האנושי חלש באותה המידה מהשימפנז...  האדם נבדל מהחי ביכולת החשיבה והתקשורת, לא בכוח.

אמיר
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'שוביניסטיות?'
שוביניסטיות?
25/05/2005 | 00:14
3
הקטע שאני מצטט במאמר למעלה, נכתב ע"י אישה.
גם המאמר
Betrayed by the Angel - What happens when violence knocks and politeness answers?
נכתב ע"י אישה.

נכון שנשים אינן חפות משוביניזם, אבל במקרה הזה נראה לי שפשוט לא קראת את המאמר שלי עד הסוף.
כנראה שגם לא את הדיון כאן.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'במחשבה שניה - אולי כן'
במחשבה שניה - אולי כן
26/05/2005 | 13:58
2
בדיוק עברתתי על הקישורים לדיונים שהיו לנו (לי ולך) בפורום "נפגעות תקיפה מינית", ושמתי לב שטענו שם כנגד שנינו שאנו שובניסטים. ניסינו לקבל הסבר לעניין, ולא הצלחנו להבין אותו.

קראתי את השרשור מחדש, ומצאתי תשובה מסוימת - המציאות שובנסטית, בכך שאני, אתה ורוב חברי הפורום מחפשים איך אנו מתאימים את עצמנו למציאות, במקום איך אנו משנים את המציאות - אנו משמרים חלק מהתפיסה השובניסטית, גם אם איננו מסכימים איתה.

אמיר

אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'לא לגמרי מסכים'
לא לגמרי מסכים
26/05/2005 | 14:26
1
אם אנחנו מנסים להפוך נשים למטרות יותר קשות להטרדה/אונס, אנחנו כן משנים את המציאות.

מי שמצפה שאנסים פשוט יפסיקו לאנוס, מתעלם מהמציאות בשם אידיאלים יפים.

מי שמלמד נשים אמנות לחימה (לא בהכרח הגנה עצמית!) נותן להן כוח, הכוח לשלוט בחייהן (לפחות במידה מסויימת). בכך אנחנו פמיניסטים!

כל אמנות לחימה מתחילה מהערכה מדוייקת של המציאות.
אם אני חושב שאני יכול לעשות מה שאני לא - אכלתי אותה.
אם אני חושב שאני לא יכול לעשות מה שאני כן - פיספסתי הזדמנות.

הערכת יכולתי תלויה בהערכת היריב; אם אני חושב שהוא חלש בעוד הוא חזק, אסתבך. אם אני חושב שהוא חזק בעוד הוא חלש, החמצתי הזדמנות.

מי שלא מבין מה נשים יכולות/לא-יכולות לעשות, לא יכול ללמד אותן אמנות לחימה, או הגנה עצמית.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'לא שוביניזם - כי אם פמיניזם'
לא שוביניזם - כי אם פמיניזם
26/05/2005 | 16:05
1
פמיניזם שמכיר בכך שנשים הן לרוב שונות מגברים - עדינות, פסיביות, אמהיות, כנועות וכו' . פמיניסט רדיקלי שכמוני אפילו יאמר שהחברה היא שהופכת את הנשים לכאלה ושמגדירה את הנשיות ככזאת.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'לא תמיד משתמשים בכוח'
לא תמיד משתמשים בכוח
25/05/2005 | 02:10
3
2
ולא כל תקיפה היא אונס
באנסים מטפלים  לפחות כולאים גם אם לזמן מוגבל.... ויש חופשות!
גם דקירות סכין בכביש ובדיסקוטק נחשב פשע...  אחרי שדקרו אם תופסים אותם...

אבל מקרים קלים קוראים כל הזמן ותשמעו דוגמאות:
בנסיעה באוטובוס אגד התעוררתי שהיד של האיש המבוגר שמנמנם לידי בין הרגליים שלי
מוכר בחנות ליטף לי את הלחי בזמן שהיגיש לי עודף
שום הגנה עצמית לא עוזרת ולא היתה עוזרת!!!!!
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'סיפור ישן'
סיפור ישן
25/05/2005 | 11:14
2
1
סיפור ישן, שבמידה מסוימת קשור לדיון הזה, מתוך כך שהוא מתייחס לאלמנט מהותי ביותר בכל עימות שכזה - הנחישות והיכולת להקרין אותה הלאה. דבר שרלבנטי גם לעימות מסוכן (כפי שמתואר) וגם ל"סתם מקרים".

אמיר
אמנויות לחימה קלאסיות >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'אבל בעצם, בדיוק על זה כל הדיון כאן'
אבל בעצם, בדיוק על זה כל הדיון כאן
25/05/2005 | 11:33
על הנכונות הפסיכולוגית להילחם.
אמנויות לחימה קלאסיות >>
לצפיה ב-'פסיכולוגיה בגרוש'
פסיכולוגיה בגרוש
26/05/2005 | 19:39
סטירות לחי לא מחנכות לאגרסיביות. הן משפילות.
אם באה אגרסיביות היא באה ממקום של נחיתות, ומופנית כלפי חלשים יותר.
היא בוודאי לא תורמת להגנה בפני חזקים

הגנה עצמית יש לבנות על ידי בניית בטחון, בניית ביטחון לא עוברת דרך השפלות ודרך סטירות.
בניית ביטחון עוזרת לא לאבד את כושר השיפוט.
בהגנה עצמית לא מתכוונים להוציא אגרסיביות על התוקף, כי אם למצוא כמה נקודות תורפה שיגרמו לו להרפות ולנתקפת תהיה אפשרות להמלט.
בניית הבטחון היא חלק חשוב באימונים שיביאו במקרה אמיתי לפעולה בקור רוח עד כמה שאפשר.

בהגנה עצמית מלמדים לא להיכנס לשיתוק, ולנסות מכל מצב למצוא מה לעשות.
בהגנה עצמית מלמדים--- לצעוק. כי חלק מהנתקפים/ות נכנסים/ות לאלם.

ושלא נדע...

אמנויות לחימה קלאסיות >>

הודעות אחרונות

15:03 | 02.04.13 אריות יהודה
14:34 | 02.04.13 זאב ארליך
18:19 | 30.03.13 pinan
15:59 | 25.03.13 דוד כפרי
23:19 | 23.03.13 זאב ארליך
16:14 | 23.03.13 זאב ארליך
03:03 | 20.03.13 pinan
23:16 | 15.03.13 זאב ארליך

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ